rRUDI ALTIG UIT DE KOERS GENOMEN, OMDAT HIJ TE WEINIG WERK LEVERDE —zocht Post op in ziekenhuis Duitser zocht troost bij Geldermans in Beverwijk ■p r: Soigneur Collard, nu in de RAI, denkt aan atletiekrecords Vijf ton voor hippisch centrum in Deurne DE GRAAFF HEEFT MIJ HET NODIGE GELEERD Jorrit Jorritsma heeft zich aangepast DE SP0RTT0T0 Gesprek tussen KNWU en wielersponsors Zesdaagsestand Bongers-De Wit oppermachtig Uitkering NSF: f 2.081.000 Gustaafbeker voor Engeland 100.000 pond voor Baxter De Graaff WOENSDAG 13 DECEMBER 196 7 Kemper-Oldenburg en Bugdahl-Sercu op kop Donner klopte Medina Ada Bakker uitgeschakeld door Kathy Harter Hugh Anderson gaat in Assen wonen Koersen van Hilversum De Schipper in de sportcommissie KNWU Russen weer gelijk J9 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. En weer viel er een grote somberte over het gezicht van oud-coureur Piet Rentmeester. Nauwelijks was hij de financiële strop van de speciaal vervaardigde Post-Pfenninger-petjes te boven, of opnieuw moest hij het hoofd buigen voor een financiële tegenslag. Rentmeester had haastig petjes laten overkomen met het opschrift „Post koning der zes daagsen". Ook dit was hem niet gegund, want Post werd om kwart over twee gistermiddag naar het ziekenhuis van de Vrije Universiteit overge bracht. („Ik heb", aldus Kurt Vyth, „tot dit tijdstip gewacht, opdat ook de pers er bij kon zijn Peter Post krijgt dus in Amsterdam zijn zes daagsen-record niet. De Amstelvener, gehard in de strijd, haalde een hand over de vochtige ogen, toen hij het RAI-gebouw werd uitgedragen. Hij had zich er een roemvoller uittocht van voorgesteld, enkele dagen tevoren. Ook Altig moest een trieste en stille uittocht maken. Ook voor hem geen zesdaagse-zege, waarop hij natuurlijk gerekend had. De Duitse koppel- genoot van Post werd door wedstrijdleider Arie van Vliet gisteravond om zeven uur uit de strijd genomen, „omdat hij 's middags niet hard genoeg gewerkt had". „Ik moest Altig", zo luidden Van Vliets woorden, „enkele malen aansporen om de baan op te gaan. Ik heb hem gewaarschuwd, dat ik hem er anders uit zou halen. Hij dacht natuurlijk: die Van Vliet praat maar wat. Nou, Van Vliet praat niet zo maar wat". Met Post, die nog nooit eerder voor ziekte uit de baan is gegaan, en Altig is de Amsterdamse zesdaagse dus twee man nen van naam kwijt geraakt, Altig, die niet „boos, maar wel teleurgesteld" \vas, kon troost gaan zoeken bij Ab Gelder mans, die acht jaar ploeggenoot van de Duitser is geweest. Beide coureurs zijn «tevige vrienden („een fijne, eerlijke ka meraad, die Rudi"). Altig ging met Gel dermans mee naar huis. Voor hem was het eerste Amsterdamse zesdaagseavon- tuur ten einde. Hij kreeg vijf dagen uit betaald, cash. Vyth voegde er nog een gift van 850 aan toe als schadevergoe ding voor de zesde dag. Altig ging nog wel even naar Post in het ziekenhuis om hem het beste te wensen. Voor de altijd bedrijvige Willem Il-ploeg leider Ton Vissers kwamen er wat zor gen bij na het uitvallen van Post, van wie men verwacht, dat de Amstelvener enkele weken op non-actief zal staan. Vis sers moest ijlings zaal, feestartikelen en dranken afbestellen in het Amstêlveense etablissement De Molen. Daar had 't gro te kroningsfeest van Peter Post moeten plaats vinden. Vissers heeft nog één troef achter de hand: Jo de Roo. De Zeeuw is, ook volgens alle collega-renners de ontdekking van deze zesdaagse. Alleen tobt hij momenteel wat met een spier- ontsteking aan een bovenbeen, waarvan hij vooral in de dernie-races veel last heeft. Voor Arie van Vliet en manager Piet Liebrechts is het koppel Pfenninger - De Roo favoriet. De meeste coureurs houden het op Lykke - Eugen. Lykke, die ook op het punt heeft gestaan de strijd te staken wegens een hevige ver koudheid, is de, moeilijkheden te boven. Lykke-Eugen willen hun bazen van Ca- ballero bij hun eerste optreden in Neder land graag een overwinning cadeau doen. Een meevaller voor Post is, dat hij de zesdaagse van Charlerois, die nu voor de deur staat, niet zou meerijden. Wel mist hij zaterdag een dernie-duel in Ant werpen tegen wereldkampioen Proost. Dat is dus wel een schadepost voor de Am stelvener, die nu tot de zesdaagse van Keulen zal moeten wachten (eind decem ber) om weer een greep te doen naar de keizerskroon. Hij rijdt daar met Sercu. Collard met Vianen. Bongers (met bril) en De Wit. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Voor het eerst in de geschiedenis van de wielersport hebben de belangrijkste sponsors met het hoofd bestuur van de KNWU aan één tafel ge zeten. Men heeft een aantal problemen rond de binding sport-commercie bespro ken. Van de kant van de sponsors werd de KNWU o.a. de suggestie gedaan om een public relationsman aan te stellen bij de wielerunie. Van de zijde van het hoofdbestuur had men de grootste waar dering voor het werk van de sponsors, dat de wielersport ten goede komt. Er zul len in de toekomst meer van deze be sprekingen volgen. - (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. In de RAI is Sjeng Collard een debutant. De soigneur die al vele belangrijke koersen heeft gevolgd, zoals de Tour, maakt voor het eerst met de debuterende renners Schuuring en Vi anen een zesdaagse mee. „Dat valt niet mee. Ik heb tevoren wat inlichtingen in gewonnen bij collega's en heb een sche ma opgesteld. Het was even wennen, maar nu gaat het uitstekend." Collard, die per 1 januari in vaste dienst van Caballero komt (de firma betaalde ook zijn ver blijf in Mexico, waar een Nederlandse ploeg de ronde van dat land reed), is niet alleen bekend van het wielrennen, hij is ook de verzorger van de altlete Maria Gommers, die in het naseizoen het wereld record op de 1500 meter verbeterde. Collard, die het diploma heilgymnastiek en massage heeft, kan zich kwaad ma ken over de reacties na de verovering van het wereldrecord door Maria Gom mers. „Ik heb toen onmiddellijk na de recordverbetering tegen de KNAU-officiai gezegd neem een dopingproef, want ik weet precies wat er nu komt. Ze zullen hun neus ophalen en over doping gaan praten, om dat ik een wielersoigneur ben" De officials wilden het niet. Natuurlijk kwamen toen de verhalen, zoals ook som migen fluisterden: we twijfelen er aan of Gommers wel een atlete is. Schandalig. Ze ia volledig gekeurd". De Limburger ziet in het komende seizoen nieuwe records voor zijn pupille, op de 1500 en 800 meter. „Moerman van de KNAU heeft me gevraagd Maria Gommers ook te ver zorgen, als ze in Mexico is, want daar zal ze wel naar toe gaan. Ik ben daar ook, voor de wielerploeg". MUNSTER Na de laatste nacht van de zesdaagse van Munster liggen het West- duitse koppel Kemper-Oldenburg en het Westduits-Belgische duo Bugdahl-Sercu in de zelfde ronde op kop. Op één ronde: 3. Rudoph-Roggendorf (W.-Dld.) 506 pnt., 4. Junkermann-Schulze (W.-Dld.) 369 pnt., 5. Bölke-Grossimlinghaus (W.-Dld.) 234 p. PALMA. Donner heeft gisteren zijn partij in de dertiende ronde van het in ternationale schaaktoernooi in Palma de Mallorca gewonnen. Zijn tegenstander was de Spanjaard Medina. Koploper Lar- sen versloeg de Joegoslaaf Ivkov. Botwin- nik, die tweede staat van Jeminez (Sp.) Larsen heeft nog anderhalf punt voorsprong op Botwinnik. Altig en Post ontgaat wel de „zekere" premie van een dure caravan, die uitge loofd was voor de dernie-races. Voor Lyk ke - Eugen, met De Roo - Pfenninger, fa voriet voor de eindzege was de avond wel heel goed, want zij legden na 'n ener verende jacht (waarin Janssen met Wagt- mans bij nvalpartij betrokken was en 'n opengescheurde wenkbrauw moest laten krammen) beslag op een premie van 6000. Hans Rombouts De stand bij de neutralisatie van woens dagochtend vijf uur was: 1. De Roo-Pfenninger (Ned./Zwits.) 239 ont.; op 1 ronde: 2. Renz-Deloof (Did./ Belg.) 296 pnt.; 3. Lykke-Eugen (Den.) 79 pnt.; op 5 ronden: 4. Janssen-Koel (Ned.) 224 pnt.; 5. Fore-Verschueren (Belg.) 119 pnt.; op 7 ronden: 6. Duyn- dam-Beghetto (Ned./It.) 218 pnt.; op 9 ronden: 7. Karstens-Severeyns (Ned./ Belg.) 140 pnt.; op 23 ronden: 8. Wagt- mans-Baensch (Ned./Austr.) 102 pnt.; op 42 ronden! 9. Sehuuring-Vianen (Ned.) 267 pnt.; op 54 ronden: 10. Zoet-Nijdam (Ned.) 174 pnt. ADELAIDE. Ada Bakker heeft woens dag haar partij uit de derde ronde van de internationale tenniskampioenschap pen van Zuid-Australië met 4-6, 4-6 ver loren tegen de Amerikaanse Kathy Har ter. In de tweede ronde had zij verlo ren van de Australische Gail Sherriff. As- trid Suurbeek en Judith Salomé werden uitgeschakeld in hun partijen voor de der de ronde. Astrid Suurbeek verloor met 2-6 5-7 van de Amerikaanse Rosemary Casals en Judith Salomé leed een 4-6 3-6 tegen de Australische Amos. AMSTERDAM. De wereldkam pioenen Gerd Bongers en Piet de Wit heb ben zeer duidelijk hun kwaliteiten en overmacht gedemonstreerd in de zesdaag se voor de toekomst. Ze beëindigden deze wedstrijdreeks met drie ronden voor sprong op hun Belgische rivalen Serruys en Peelman, de enigen, die het Neder landse koppel nog enigszins konden be dreigen. Toen Peelman ten val kwam was het helemaal wel gebeurd. Nieuwkamp en Stam wonnen de dagrit. Zowel voor Bon gers (Antwerpen met Pijnen) als De Wit (Berlijn met Harry Jansen) was het de tweede zesdaagse-zege. De einduitslag: 1. De Wit/Bongers 85 punten. Op drie ronden 2. Serruys/Peelman 79. Op vier ronden 3. Clausmeyer/Bautz 63. Op vijf ronden 4. Michiels/Kipping 38-, Op zeven ronden 5. Harry janSén/Van Midden 34. Op elf ronden 6. Pennings/Loeveseijn 12. Op twaalf ronden 7. Nieuwkamp/Stam 20. Op dertien ronden 8. Webb/Van de Ruit 27. Op vijftien ronden 9. Niemeijer/Groene- wegen 16. NIJMEGEN. De Nieuwzeelandse oud wereldkampioen motorrennen in de 50 en 125 cc-klasse, Hugh Anderson, gaat zich definitief in Assen vestigen. Zijn vrouw is afkomstig uit Assen. In zijn vrije tijd zal hij als trainer fungeren van veelbe lovende renners, zowel op de weg als op het terrein. DEN HAAG. Voor de vijfde keer heeft het bestuur^ van de Nederlandse Sport Federatie dit jaar gelden beschik baar gesteld voor een aantal sportaccom modaties, ditmaal tot een totaal bedrag van 2.081.000. Van dit bedrag is 321.000,- bestemd voor accommodaties van 47 sportverenigingen a fonds perdu te verstrekken. Het resterende bedrag van 1.760.000,- is toegekend ten behoeve van de bouw van een hippisch centrum, elf sporthallen, een dorpshuis annex sportzaal, een centrum voor binnenspor ten en een rugbycentrum. Hiervan is 1.175.000,- a fonds perdu uitgekeerd, terwijl de overige gelden ad 585.000,- als renteloos voorsehot beschikbaar zijn gesteld. De hoofdmoot van de uitkering wordt gevormd door 500.000,- a fonds perdu aan de stichting Nederlandse Hippische Sportbond als tegemoetkoming in de kos ten van de bouw van een hippisch cen trum in Deurne. Het centrum zal worden gebouwd op een terrein van ongeveer 13 ha in het zogenaamde Zandbos. De gemeentebesturen van Delft en As sen werd een bedrag van 175.000 ver strekt voor de bouw van sporthallen. Vijf tigduizend a fonds perdu en f 125.000 als renteloos voorschot. Voor Dordrecht (sporthal) is 50.000 a fonds perdu en 10.000 als renteloos voorschot bestemd. ADVERTENTIE Officieel programma van het 6e reserveformulier 16/17 december. Chelsea-West Bromwich 1 Coventry-Burnley 2 Liverpool-Manchester-C. 3 Manchester U.-Everton 4 Notts. Forest-Sheffield U. 5 Sheffield W.-West Ham. 6» Southampton-Newcastle 7 Stoke-Arsenal 8 Sunderland-Leeds U. 9 Tottenham-Leicester 10 Wolverh.-Fulham 11 Bolton W.-Birmingham 12 Q.P. Rangers-Portsmouth 13 Aston Villa-Norwich res. 14 Blackpool-Preston N.E. res. 15 HILVERSUM De uitslagen van de koersen in Hilverggm Jljidenj.tQ Agitato-prijs (2000 m, te afd.)1. Anton B (D. Bolwijn): 2. Aura van Zelda; 3. Diamant Dear. Win. 18.60. pi. 3.50, 7.20, 3.30, koppel 6.40, cov. 9.40, trio 3068.20. Andante-prijs: 1. Evaline Norton (A. v. Rijs wijk); 2. Duranie Frances; 3. Campeador Mac. Win. 18.—. pl. 3.30, 1.80, 2.40, koppel 24.30, cov. 6.30. Adagio-prijs: 1 Freddy Scotch (M. Bouwhuis); 2. Flying Miss; 3. Friedl Hanover. Win. 3.90, pl. 2.30, 3.70, 3.40, koppel 7.30, cov. 14.10. Allegro-prijs: 1. Frieda Zele W. (R. Krant); 2 Filter; 3. Dido van Ernstheem Win. 5.90, pl. 1.80, 1.60, 2.10, koppel 2 60, cov. 4.90, trio 1019.40. Allegretto-prijs: 1 Chopin (T. Heynen); 2. Da- biola Williams: 3. Duke Hallyrood. Win. 33.60, pl. 4.70, 3.40, 2 60, koppel 66.30, cov. 8.40. Legato-prijs: 1. El Hadie (J. de Leeuw); 2. Satan Hanover; 3. Quel Reve Win. 5.30, pl. 1.60, 1.30, 1.60, koppel 13.30, cov. 6.20. Largo-prijs: 1. Dougalis Stern S. (H. Joejen- bos); 2. Alma Axit; 3. Dixy Win. 1.90, pl. 1.50, 1.70 2.koppel 7.70. cov. 4.80, trio 82.40. Agitato-prijs (2e afd.): 1. Beautiful Star (J. Scholten); 2. Binky; 3. Dakota. Win. 3.50, pl. 1.50, 2.70. koppel 9.80, cov 5.30. Totalisator-omzet 133.973.— Heerenveen (sporthal plus instructiebad) ontvangt 50.000 a fonds perdu en 75.000 als renteloos voorschot. Leiden (sporthal) ontvangt 125.000 en Utrecht (sporthal) 75.000, evenals Leeuwarden en Deven ter met 25.000 als renteloos voorschot en 50.000 a fonds perdu. Aan het bestuur van de stichting cul tureel centrum in Zwanenburg en Half weg is een bedrag van 50.000 uit de toto-opbrengst toegekend, a fonds perdu te verstrekken voor de bouw van een dorpshuis annex sporthal. Het plan om vat de bouw van een sportzaal met de afmetingen 13 x 22 x 7 meter met kleed- en wasgelegenheden. Gemert en Dokkum ontvangen eveneen» 50.000 voor binnensportaacommodaties; Bussu 40.000. De rugbybond krijgt 35.000 als tegemoetkoming in de bouw kosten van een nationaal rugbycentrum in Den Haag. Voorts heeft deNSF een groot aantal uitkeringen a fonds perdu gedaan aan sportverenigingen tot een to taal bedrag van ƒ321.000. STOCKHOLM. Engeland heeft voor de vierde achtereenvolgende maal de Ko ning Gustaafbeker gewonnen. In Stock holm nam de Engelse tennisploeg gister avond in de ontmoeting tegen Zweden via twee overwinningen van Roger Taylor en Bobby Wilson op respectievelijk O. Bengt- son (2-6, 6-3, 9-7) en Martin Carlstein (8-6, 6-2) een beslissende 2-0 voorsprong. Zweden redde in het dubbelspel de eer. Ook in de strijd om de derde en vierde plaats in dit" indoortennistoernooi is de beslissing gevallen. De Tsjech Milan Ho- lecek versloeg eerst Orantes (7-5, 3-6, 6-3) van Spanje en vervolgens bleef Jan Ko- des de baas over de ex-Wimbledonkam- pioen Santana (8-6, 8-6). LONDEN. Nottingham Forest, mid denmoter uit de Engelse eerste divisie, heeft Sunderland 100.000 pnd ruim 860.000 gulden) betaald voor halfspeler Jim Baxter. Baxter, die 27 jaar oud is en 32 wed strijden voor het Schotse nationale elftal heeft gespeeld, is de zesde Engelse spe ler voor wie 100.000 pond op tafel is ge legd de andere vijf zijn Denis Law (Manchester United), Tony Hateley (Li verpool), Alan Birchenall (Chelsea), Mick Jones (Leeds United) en Alan Ball (Ever- ton). AMSTERDAM. De heer A. de Schip per uit Kapelle (Zeeland) is benoemd tot lid van de sportcommissie van de 'INWU. De 35-jarige heer De Schipper, die in de zesdaagse van Amsterdam optreedt al» kamprechter, zal per 1 januari 1968 in functie treden. Met ingang van die datum heeft de heer C. de Voogd (Den Haag) wegens drukke werkzaamheden bedankt voor zijn functies in het hoofdbestuur van de KNWU en de sportcommissie. PARIJS. Voor 2.984 toeschouwer» heeft Rusland dinsdagavond in Parij» voor de tweede achtereenvolgende keer in een oefenwedstrijd gelijk gespeeld. De Russische voetballers kwamen in een wedstrijd tegen een Parijs selectie-elftal niet verder dan een doelpuntloos gelijk spel. inimnnnnnnnnnnnminnnramnn)innnnnnnnnnnnnnnnnnfwvw)rw>n Er is een tijd geweest, waarin Jorrit Jorritsma zich maar moeilijk kon aanpassen aan die wat ruwe soort camaraderie die heerst in de nationale kernploeg. De Rotterdamse schaatsenrijder 21 jaar, vijf iaar HBS leek een buitenbeentje, met wat eigen ideeën omtrent omgangsvormen en vooral ook over de concentratie, die in een trainingskamp dient te heersen. En Jorritsma was nerveus een gesteldheid, die haar corzaak leek te hebben in een gebrek aan zelfvertrouwen. Die tijd is nu voorbij. En wel sinds maart 1967. Jorritsma, afkomstsig uit de „school" van de Rotterdamse trainer Piet Zwanenburg en dus een glanzend stijlrijder, die op dat punt de erkende „mooirijder" Liebrechts nog over treft, deze Jorritsma reed zich in één weekeinde, zonder de yertrouwde begeleiding, vinnig geworden door uitgebleven succes, naar de top: derde op de wereldranglijst van de beste prestaties aller tijden, achter Verkerk en Schenk. Het ge beurde allemaal in Inzeil, toen de rest van de kernploeg na de succesvolle recordjaeht freewheelend en feestend naar elders was verdwenen. Jorritsma bleef achter, alléén, om zich zelf te bewijzen. En de schaatswereld werd een week daarna geschokt door vier flonkerende prestaties die hem tot sym bolisch brons brachten. Daarna is Jorrit Jorritsma een andere sportman geworden. Nu in het Diemer trainingskamp, durft hij te zeggen: „Ik mik vooral op de Euro pese kampioenschappen. Daar wil ik graag vooraan in eindigen. Toegegeven, het is nog niet zo'n geweldig einddoel in een seizoen waarin ook Olympische spelen zitten en het wereldkampioenschap, maar blijkt vooral zelfvertrouwen te hebben gewonnen. „Door mijn veranderde om standigheden", zegt hij. „Ik studeer nu aan de academie voor lichamelijke op voeding in Den Haag. Een fijne studie onder plezierige omstandigheden, want wij hebben dat paspoort. Het stelt een topsporter in staat veel tijd zélf in te de len. Vandaar dat ik vroeg in het seizoen al hard kon gaan. Mijn conditie was goed op peil, ik kon snel de rijtechniek bij slijpen. En ik moet zeggen ondanks het feit, dat ik vroeger, eind vorig seizoen, nog anders over hem dacht: Wim de HAARLEM Zaterdag en zondag zijn de Nederlandse schaatskampioen schappen in Amsterdam. Jorit Jorrits ma behoort bij het viertal, dat al ze ker lijkt van deelname aan de inter nationale toernooien. De andere drie zijn Verkerk, Schenk en Nottet. De Nederlandse kampioenschappen zijn voor Jorritsma dan ook nauwelijks een selectie. Graaff heeft me toch heel wat bijgeleerd. De anderen houden zich misschien niet zozeer aan zijn aanwijzingen. Ik wel. Waarom? Kijk 't zijn toch voornamelijk de schema's van Huiskes nog, waarmee gewerkt wordt. En nu bleek, dat Wim me er wat bij kon leren heb ik dat graag van hem aangenomen". Het is duidelijk: Jorritsma is niet meer de „vergeten rij der". De Graaff heeft juist in hem een moge lijkheid gezien om zijn ideeën omtrent de training vorm te geven. Met Verkerk en Schenk allebei toch nog steeds Huis kes „adepten" en zeker ook de „troetel kinderen" van de vorige trainer was dat veel moeilijker, zoal niet onmogelijk. De Graaff kan via Jorritsma bewijzen van zijn vakmanschap leveren en van daar de niet aflatende zorg waarmee hij hem omgeeft. Psychologisch gezien niet eens zo'p gekke maneuvre en het heeft zeker het voordeel dat een talent als Jor ritsma de gelegenheid krijgt door te bre ken. Is het nu nog niet te vroeg in het sei zoen om al op prestaties te jagen? Jor ritsma: „Ik geloof, dat ik nog niet aan mijn top ben. En ik geloof ook, dat als die top er eenmaal is ik die lang kan handhaven. Als de anderen zich in de wedstrijden nog niet willen laten zien. ik heb dat wél gedaan en het is nu, na de Nederlandse kampioenschappen van vol gende week zaak om af te remmen, om hard te blijven trainen en via „rustpun ten" naar de internationale kampioen schappen te groeien. Voorlopig moet dat uitmonden in een goede verschijning bij de „Europese". Dat is dacht ik nog niet te hoog gemikt". Vrij zelfbewuste uitspraken van een jon ge schaatser, die in de schaduw van twee vlaggedragers naar volwassenheid groei de. En die daaraan een aanpassingsver mogen ontleende, dat anderen met wat verbazing hebben gadegeslagen. Verkerk enigszins verrast: „Jorrit gaat wèl hard." Schenk nuchter: „Jorit is zeker favoriet voor het Nederlands kampioenschap". Maar of Jorritsma volgende week in Am sterdam een gecombineerde aanval van die twee kan afslaan, staat te bezien. Want de eerste grote vuurproef moet voor hem nog komen. En dan spreekt „ervaring" héél erg mee.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19