BRANDT NAAR TITO M Stakingen in Spanje blijven onwettig Doodvonnissen in Seoel Het Hellas van de kolonels Zo maakt u ineen wip een vurrukkulluk toetje: voor herstel diplomatieke banden DDR-missie wil vriendschap voorkomen Anti-semitisme in Sovjet-Unie veroordeeld Doodvonnis voor Spaanse bankroof UITSPRAAK VAN HET HOOGGERECHTSHOF: Europees beraad over invasie van ratten Boycot van Israel W, VOET ZONEN WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 Van Londen maatregelen tegen Rhodesië geëist Grootste gevaar" Verlovingsringen ^lARTINSHOF Britse ambassadeur weer in Egypte Het grootse plan van de Amerikaanse planoloog Jokinen voor een drastische hervorming en wederopbouw van de Am sterdamse verkeersstructuur, welk plan werd uitgebracht in opdracht van de „Stichting Weg" waarin verkeersbonden, Rai en oliemaatschappijen verzamelde be langen hebben, is door Amsterdam als onbruikbaar van de hand gewezen. Het plan van Jokinen wordt als fantastisch, onmogelijk en demagogisch gekenschetst. De bewoordingen waarin de Amsterdamse stadsplanoloog ir. De Gier en ook de burgemeester van Amsterdam, dr. Samkalden het Amerikaanse plan hebben veroordeeld, laten geen ruimte voor bijvoorbeeld een gedeeltelijke over neming van details of een combinatie tus sen het plan-Jokinen en bestaande Am sterdamse plannen. De Amsterdamse autoriteiten veroorde len het plan in zijn totaal, niet alleen De overheidsambtenaren hebben geen reden tevreden te zijn over de ontwikke- lcng van hun sociale zekerheid, omdat de uitslag van de onderhandelingen tussen hun bonden en de regering duidelijk in hun nadeel zijn uitgevallen en de tendens bevestigen dat het Rijk wil proberen be zuinigingen door te voeren ten koste van hun inkomen. De ambtenaar heeft, wat zijn inkomen betreft, diverse nadelen in vergelijking met personeel in particuliere bedrijven. Ook diverse voordelen, dat spreekt van zelf, maar toch is het een gevaarlijke redenering om die voordelen als argu ment te gebruiken voor een proces van beknotting der ambtenareninkomens. Als het ontwerp, van staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken tot vermindering van de kindertoelagen, ver plaatsingskosten en spaarpremies der ambtenaren door de Kamer wordt aan vaard, zullen ambtenaren ongeveer vijf tien miljoen gulden moeten offeren in de staatskas, met dien verstande dat die be zuiniging de komende jaren steeds om vangrijker zal worden door de zich ver menigvuldigende bezuiniging. Het bedenkelijke van dit soort bezui nigingen is, dat een bepaalde groep Ne derlanders direct getroffen wordt, en in die groep nog weer bepaalde individuele gevallen zwaarder dan andere. Aange zien de regering als werkgeefster niet erg royaal is met gratificaties, tantièmes, va kanties en andere toegiften die in het particuliere bedrijfsleven gelden, is de aantasting van het ambtenaren-inkomen een ingreep die hard aankomt. Zij onder graaft de stabiliteit van het inkomen, maakt het beroep onaantrekkelijker en kan de status der gezinnen afbreuk doen. Dat het Rijk intussen zijn personeelsbe leid heeft aangepast aan de bezuinigings- dwang, betekent dat de onaantrekkelijk heid van het beroep haar niet direct deert. Maar als het waar is dat de economie op waartse tendensen vertoont en de trek naar het particuliere bedrijfsleven daar door weer enigszins versterkt wordt, kan een politiek van opoffering van ambte- narenbelangen zich tegen het algemeen belang keren. Dat is één overweging, maar de zwaar ste is, uit louter sociale ethica, dat de groep werkers die zich direct in de greep van de overheid bevindt, niet eerder en sterker mag worden geknepen dan ande re groepen in het patroon van maatschap pelijke arbeidsverrichting. »AAA<yilWMWIAIWUWmAAA»M\AA/WVUVWAtWi/WA.>/UW\<\l\A. «MMMMMMWUUUWWUWUMiWIlUUWMlAMUVIAMUWUWW ADVERTENTIE VVVWWVVVVVVVVVVVWVWWMVVWVHVVVWVVVVVVVVVVVVVV BONN (DPA) De Weslduitse regering zal vandaag minister van Buitenlandse Zaken Brandt opdragen met Joegoslavië te gaan onderhan delen over het herstel van de diplo matieke betrekkingen. Dit is door kanselier Kiesinger bekendgemaakt. Bonn heeft in 1957 de betrekkingen met Joegoslavië afgebroken, omdat dit land Oost-Duits'and erkende. Het afbreken van de betrekkingen aldus onze correspondent in Bonn was toenter tijd een logische consequentie van de zo genaamde Hallstein-doctrine, volgens welke de Bondsregering geen diploma tieke betrekkingen kon onderhouden niet regeringen die dezelfde betrekkingen met het Ulbricht regime aanknoopten. LONDEN (AP). Van twee kanten is er bij de Britse regering op aangedron gen krachtiger op te treden tegen Rho desië. Vertegenwoordigers van het Geme nebest eisten militaire maatregelen om een eind te maken aan de regering Smith. In het Lagerhuis werd van Labourzijde aangedrongen op een stopzetting van het vliegverkeer naar Portugees Mozambique vanwaar uit belangrijke voorraden een weg naar Rhodesië zouden vinden. De Britse regering heeft tot dusverre altijd geweigerd militair in te grijpen om het 25 maanden oude regiem in Salisbury tot zwijgen te brengen. Kortgeleden keerde kaselier Kiesinger terug van een reis naar India, Pakistan, Ceylon en Birma. Tijdens deze reis had hij de zekerheid gekregen dat deze landen niet zouden overgaan tot een erkenning van de D.D.R., wanneer men in Bonn het taboe van de Hallstein-doctrine zou door breken door officiële relaties met Belgra do aan te gaan. Op een conferentie tussen de West- duitse ambassadeurs in Oost-Europa en minister van Buitenlandse Zaken Brandt in Bonn, die kortgeleden gehouden werd, kwam men tot de conclusie dat het de geloofwaardigheid van de politiek van de coalitieregering ten opzichte van Oost- Europa zal verhogen, wanneer tot het uit wisselen van ambassadeurs tussen Bonn en Belgrado zal worden overgegaan. Sinds maandagmiddag is de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Winzer in Belgrado. Hij wordt vergezeld door een van de plaatsvervangende minister-presi denten van de D.D.R., Otto Fischer. Deze is specialist voor Zuidoosteuropese kwes ties. Het bezoek van Winzer zal vandaag ten einde lopen. In Belgrado werd over het bliksembezoek niets medegedeeld. Het is duidelijk dat de Oostduitse missie ten doel heeft de nieuwe betrekkingen tussen Belgrado en Bonn te verhinderen. De Joe goslavische minister van Buitenlandse Zaken, Nikezic heeft echter verleden week nog eens laten weten dat zijn rege ring bereid is diplomatieke betrekkingen met Bonn aan te gaan. Het valt niet te verwachten dat deze opvatting door het bezoek van Winzer nog zal worden her- Als gevolg van de pogingen van de bondsregering vastere voet in Oost-Euro pa te krijgen, moet ook het bezoek van de Oostduitse partijleider, Walter Ulbricht aan Moskou worden gezien. In een communiqué aan het slot van zijn tweedaagse bezoek wordt gezegd dat de Westduitse regering het grootste gevaar voor de vrede in Europa is. Dit meldt het Amerikaanse persbureau Associated Press. ,,In veel opzichten gelijkt de toe stand in de Bondsrepubliek op de periode toen Hitier, zijn misdadigersbende en andere reactionaire groepen in opkomst waren", aldus het communiqué. De Sovjet-Unie en Oost-Duitsland zijn vastbesloten om te voorkomen dat West- Duitsland „een broeikas van het fascis me wordt". Voorts is gisteren Nicolae Ceausescoe, zojuist gekozen tot president en partijlei der van Roemenië, met een delegatie naar Moskou vertrokken voor een vriend- schapsbezoek. Een agendapunt zal zeker de vernieuwing van het Russisch-Roe- meense vriendschapsverdrag vormen. Vernomen werd, dat Roemenië tegen ver nieuwing zal zijn als het verdrag West- Duitsland als agressieve en revanchis tische mogendheid zou brandmerken. omdat het Amsterdam zou degraderen tot een „verpauperde stad met tochtige ver- keersriolen", maar ook omdat het volgens hen is samengesteld aan de hand van verkeerde gegevens en cijfers en tot vol komen foutieve conclusies komt. Boven dien zijn zij van mening dat het plan-Jo- kinen alleen rekening houdt met het in komend autoverkeer en geen enkele ruimte laat voor het openbaar stadsver voer en het verkeer in de stadkernen. Welk tegenargument heeft Amsterdam? Het is bekend dat men in de hoofdstad al vijftien jaar filosofeert over de wijze, waarop het verkeer in en om de stad zal moeten worden gemoderniseerd en ge saneerd. Daaruit zijn plannen gegroeid die voorzien in een voortreffelijk metro net. een oplossing van het parkeerpro bleem en de vorming van buiten-cities, waardoor een spreiding van het stadsver keer zal worden bereikt. De verwezenlijking van deze plannen zal echter jaren duren en miljarden kos ten. Als het plan-Jokinen in dat opzicht een ander perspectief zou hebben ge opend, zou er misschien nog met de ont werper te praten zijn geweest. Het plan- Jokinen echter zal ten minste vijfentwin tig jaar vergen en vele malen duurder zijn. De moeilijkheid in Amsterdam is, dat men tot dusver niets anders heeft gedaan dan plannen op papier zetten maar ver der de problematiek heeft gelaten voor wat zij is, een problematiek die zich in die „praatjaren" steeds verder heeft ont wikkeld en op dit moment tot een wan hopige chaos heeft geleid. Misschien heeft de steen, die Jokinen in de hoofdstedelijke vijver heeft gegooid, de uitwerking dat er nu eindelijk iets zal worden gedaan dat men nu eindelijk zal gaan beginnen met iets werkelijk te doen. Er moge dan in Amsterdam geen plaats zijn voor buitenlandse monstruosi teiten, die het karakter van de stad zou den veranderen in iets dat het midden houdt tussen Chicago en Venetië, er is toch een dringende noodzaak om bepaal de karakteristieke trekken van Amster dam op te offeren voor moderner situa ties, en wel zo spoedig mogelijk. Daarbij komt ook nog de dwingende eis dat die modernisering zal moeten zijn gericht op een verre toekomst, niet alleen omdat men tot dusver hopeloos ig achtergeble ven, maar ook omdat die verre toekomst nu al dreigt met eisen die de bestaande plannen verre te boven gaan. De discussie in Amsterdam over het „hoe en wat?" op gebied van de stadssa- nering is nu' opnieuw fel in beweging ge komen. Die discussie zal niet zo heel erg lang meer mogen duren. Dat een man als Jokinen door een bepaalde belangen groep naar voren is geschoven met een absurd en wanstaltig stadsplan zal andere groepen, met name degenen die zich ge roepen voelen niet alleen de auto, maar ook de mens in zijn totaliteit van levens behoeften in het middelpunt van de mo gelijkheden te plaatsen, moeten aanspo ren spijkers met koppen te slaan en aan het moeilijke, dure karwei met de moed der wanhoop te beginnen. Amsterdam zit voor het blok en er is geen keuze meer, wil het althans in zijn essentie behouden blijven als mooiste, gezelligste en vriendelijkste hoofdstad der wereld. I WWWWUMiMWmiMyuuUMAmwUMWWJWMUWiWWWUIAA. Door Nobelprijswinnaars: NEW YORK (AP. Bijna twintig vooraanstaande artiesten en intellectue len onder wie vijf Nobelprijswinnaars, hebben het heftige anti-semitisme in de Sovjet-Unie veroordeeld. „Wij dringen er bij de Sovjetautoritei ten op aan onmiddellijk in het gehele land een opvoedingscampagne tegen het anti-semitisme ter hand te nemen", aldu$ de oproep, die als advertentie van twee pagina's is verschenen in het nummer van 12 december van de „New York Re- view of Books". Tot de vijf Nobelprijswinnaars behoor de dr. Martin Luther King jr. MADRID (AP). Een Spaanse recht bank heeft Jean Pierre Helle - Gouarch een 24-jarige Fransman uit Pontivy-Mo- rihan, ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in een bankroof. Twee andere leden van de Franse bende, Serge Jean- Pierre Dupont (23 jaar) en Alin Gilbert Bruneel (24 jaar) kregen dertig jaar ge vangenisstraf. Een vrouwelijk bendelid, Monique Madeleine Cardoso (21 jaar) werd vrijgesproken. MADRID (Reuter). Het Spaanse hooggerechtshof heeft bepaald dat alle stakingen „in principe onwettig" zijn in Spanje. Hiermee zijn de mensen in het ongelijk gesteld, die stelden dat stakingen, mits zij om economische en niet om politieke redenen worden gehouden, gewettigd zijn krachtens de herziening van het wetboek van strafrecht, in december 1965 voltooid. Het hooggerechtshof, dat uitspraak deed in een industrieel geschil in de Baskische stad Bilbao, verklaarde dat stakingen zon- ADVERTENTIE r» üïIh. i m 1 uitte yoghurt rode limonade VAN DE Grote Houtstraat 165 - Haarlem Telefoon 12136 SEOEL (AP). Chung Kyoo-Myung, een 39 jaar oude onderzoeker op het ge bied van de theoretische fysika van de universiteit te Frankfort, en Cho Yung- Soo, lector aan een hogeschool te Seoel, zijn ter dood veroordeeld op de beschul diging voor het Noordkoreaanse commu nistische bewind te hebben gespioneerd. Voor de rechtbank van Seoel stonden in totaal 34 personen terecht, die zich moesten verantwoorden voor deelneming aan een Noordkoreaanse spionagegroep, die vanuit Oost-Berlijn opereerde. Tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld de internationaal bekende componist Yung I-Sang. Drie andere be klaagden hoorden hetzelfde vonnis tegen zich uitspreken. (Door onze reisredacteur, mr. Leffelaar) ATHENE. De jonge Griek, die mij rondreed, wees een groot ge bouw aan. „En dat is het parlement", zei hij en lachte schamper. Meer zei hij niet. In het Griekenland van de kolonelsregering, die op 21 april met een machtsgreep aan het bewind kwam, komt het er ^ooral op aan een goede verstaander te zijn. Zoals het parlementsgebouw lijkt alles uiterlijk onveranderd. Het is de opgepoetste en ogenschijnlijk onschul dige gevel, die Grieken en bezoekers het gevoel moeten geven dat er geen wezenlijk verschil is tussen het Griekenland van \oor en 21 april. na De kolonels zijn, zoals van militai ren te verwachten valt, goede gevel poetsers. Wie verwacht dat het in Athene sinds de staatsgreep wemelt van soldaten en politie zal ontdekken dat er opvallend weinig uniformen te zien zijn. De terrassen zijn nog steeds van vroeg tot laat bevolkt, de stads bussen rijden op tijd en volgens som migen zelfs regelmatiger, op de straat hoeken ziten zoals altijd de kastanje- poffende oude mannen. Een aantal eco nomische en administratieve verbete ringen werd doorgevoerd en ondanks de devaluatie van het Britse pond bleef de drachme stabiel. Is er wel sprake van een dictatuur, is het niet juister te spreken van een bewind dat orde op zaken stelt in de altijd rommelig gebleven parlementai re democratie van de Griekse politici? Dit is het beeld dat de politiek onge schoolde en provinciale kolonels van zichzelf geven. Om het met de woor den van de minister van Binnenlandse* Zaken, brigadier Stylianos Patakos. te zeggen: „Wij willen een nieuwe chris telijke samenleving vormen, waarin de mens bijna volmaakt is." Om dit Olympische doel te bereiken, hebben de kolonels een aantal „vervol makende" maatregelen genomen: Een van de eerste stappen as het voeten van militaire tribunalen ter vervanging van de burgerlijke recht spraak. Particuliere ondernemers ontvingen een rondschrijven waarin verzocht werd rekening te houden met de „po litieke achtergrond" van nieuwe werk nemers. In de praktijk komt dit erop neer dat ook oude werknemers met links georiënteerde politieke belang stelling uitangst voor represailles worden ontslagen, en om dezelfde re den moeilijk een nieuwe vaste betrek- vinden. Buitenlandse bedrijven dienen zich voor het aannemen van Grieks perso neel eerst in verbinding te stellen met de politie, die een onderzoek instelt naar de „betrouwbaarheid" van de be trokkene. In een aantal gevallen duur de een dergelijk onderzoek drie maan den. Alle werkgevers en employés in re- geringsdienst ontvingen een formulier, bestaande uit drie pagina's vragen over persoonlijke overtuiging, de politieke gezindheid van ouders en grootouders. Het Griekse leger krijgt instructies zich als „ware Grieken" te gedragen, niet met buitenlandse meisjes om te gaan en gesprekken in openbare ge legenheden af te luisteren en te rap porteren. Op de scholen wordt leerlingen het advies gegeven niet naar buitenlandse films te gaan, zich niet „buitenlands" te kleden, en zich niet laat op straat te bevinden. Voor het halen van Stukken bij offi ciële instanties, zoals een paspoort, dient men een das te dragen. Op nationale feestdagen is het uitste ken van de Griekse vlag verplicht. Bij het in gebreke blijven zijn boetes gege ven van ruim honderd gulden. Regeringsambtenaren worden geacht op zondag een kerkdienst bij te wonen. Het is verboden te dringen in rijen op de bushaltes. Agenten in burgerkle ding zijn belast met het toezicht daar Overtreders worden gearresteerd en voorgeleid. Bij de aanvang van voetbalwedstrij den wordt omgeroepen dat het niet is toegestaan scheldwoorden te bezigen ter aanvuring of afkeuring van de spe lers. In alle hotels zijn geheime agenten geposteerd om het doen en laten van de gasten te observeren. Telefoons worden afgeluisterd, post wordt geopend, „verdachte personen" worden geschaduwd en, indien noodza kelijk, zonder meer gearresteerd, stu denten- en jeugdorganisaties werden ontbonden, zelfs de Grieks-orthodoxe kerk werd „gezuiverd" door de aan stelling van de nieuwe aartsbisschop Ieronomos Kotsonis. Dit is dan het Griekenland van de kolonels, die „een nieuwe christelijke samenwerking" willen vormen. Dit is het Griekenland waarvan eer- ste-minister Kollias op een persconfe rentie zei: „De huidige toestand in Griekenland kan niet worden vergele ken met een anti-democratisch regime, noch met fascisme of met een dicta tuur, omdat er volledige bewegings vrijheid is op het sociale vlak en in de uitoefening van ieders rechten". Op deze zelfde bijeenkomst zei hij ook: Misbruik van zulke rechten ten koste van de gemeenschap zal echter niet worden toegestaan". Zoals, bijvoor beeld, het recht om gasten te logeren te hebben, want daarvoor moet men in Griekenland nu eerst naar de politie om aangifte te doen. De dag na de staatsgreep zei een kroegbaas: „We gingen als mannen naar bed, en stonden als schapen op. Dat is wat er met ons Griekenland is gebeurd". Zeven maanden later zei een jonge arbeider uit een conservatief - politiek milieu tegen me: „Wij zijn muizen. Er is een kat". Dat is het wat er sinds de staats greep van de puristische kolonels is gebeurd. De schapen zijn muizen ge worden. der politieke motieven op grond van de herziening niet meer als misdrijven wor den beschouwd, maar daarmee nog niet gewettigd zijn. Het geschil in Bilbao gaat over eeh ontslagkwestie. Arbeiders van een staal fabriek aldaar hadden beroep aangete kend tegen het ontslag dat zij hadden gekregen na een staking. Hun advocaten Stelden dat de rechbank, waarvoor de zaak het eerst had gediend ,de staking als onwettig had beschouwd, louter en al leen omdat het een staking was. Deze rechtbank had dus geen onderscheid ge maakt tussen de verschillende soorten staking. Voorts stelden de advocaten dat deze rechtbank in strijd met de grondwet ge handeld heeft omdat de staat zich juist in de grondwet heeft, verbonden zijn wet geving te laten inspireren door de leer van de r.k. kerk, en de kerk erkent het takingsrecht. Het hooggerechtshof was het hier niet mee eens. In het decreet van het jong ste Vaticaanse concilie over de branden de wereldvraagstukken, aldus het hoog gerechtshof, wordt alleen maar gezegd, dat „staking ook nu nog een noodzakelijk zij het uiterst middel kan zijn voor de verdediging van de rechten van de ar beiders en de inwilliging van hun recht vaardige eisen". In de Bilbao-zaak is niet gebleken dat staking een noodzakelijk of laatste verdedigingsmiddel was. Het is niet aantoonbaar dat de normale, wettige middelen ter regeling van het geschil, uitgeput waren. Staking fungeert in de Spaanse wetge ving niet als middel ter regeling van ar beidsgeschillen, evenmin trouwens als uit sluiting door werkgevers aldus het hoog gerechtshof. (Van onze correspondent) PARIJS. In Parijs is vandaag een twee daagse conferentie begonnen waarbij zes Europese landen Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland, Nederland, Bel gië en Luxemburg zich bezighouden met de invasie van muskusratten, waar onder sinds kort ook ons land heeft te lijden. Het probleem heeft zelfs een grote Euro pese omvang aangenomen, want hoewel zij geen afgevaardigden hebben gestuurd is in Parijs bekend geworden dat ook de Sovjet-Unie en Denemarken zich ernstig beklagen over het toenemende gevaar dat die muskusratten nu opleveren. Gevaarlijk is de muskusrat vooral voor de waterbouw. De dieren nestelen zich bij voorkeur in dijken en ondergraven die. Het Nederlandse ministerie van Water staat heeft in de persoon van de hr. Koen- ders een gedelegeerde naar de Europese organisatie in Parijs gestuurd. DAMASCUS (Reuter). Het centrale Arabische bureau voor de boycot van Israel heeft de buitenlandse luchtvaart maatschappijen laten weten dat zij uit het Arabische luchtruim zullen worden geweerd als zij Jeruzalem aandoen of over door Israel bezet Arabisch gebied vliegen. CAIRO. (DPA) Na een tweejarige onderbreking wegens de Rhodesiche kri- sis heeft de Britse ambassadeur in Egyp te, Sir Harold Beeley, zijn post in Cairo weer ingenomen. Bij zijn aankomst zei hij dat zijn eerste taak is zich voor de heropening van het Suezkanaal in te span nen. Zowel Engeland als vele andere lan den hebben volgens de Britse ambassa deur zeer veel belang bij de hervatting van de scheepvaart door het kanaal. t

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3