VAN DAG 1 J 1 DAG draijer Duitse grootondernemer Porst vrijgelaten „Militair paraat zijn èn ontspanning bevorderen' Bontmodehuis 995.- NLF-memorandum nu in de VN verspreid Radio Athene: V is hersteld L. NERTS-PIECES MANTEL VAN WIJK teken van veiligheid en Gijpen Griekse bezwaren tegen Brandts bezorgdheid Tsjechische regering erkent „hard" politie optreden NAVO-ministerraad wil: Tegen Westduitse student Teufel 5 maanden geëist SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Kolonels zouden NAYO-plannen hebben gebruikt commentaar op t ele zaken telegrammen VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 3 ictu SPIONAGEBESCHULDIGING TWIJFELACHTIG m m Gekopieerd OVERVEEN ro Terwijl staatssecretaris Keyzer in de Brusselse conferentie van E.E.G.-landen •en belangrijke overwinning behaalde op het gebied van het Europese goederen vervoer, waarbij hij de stevige rugge steun kreeg van Frankrijk, „ontbeten" de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf E.E.G.-landen (de Zes minus Frankrijk) op een politieke manier met de bedoeling, Frankrijk te dwingen tot een definitief antwoord in de kwestie van de Britse toelating tot de E.E.G. Staatssecretaris Keyzer heeft een be langrijke afzwakking van het Duitse „plan-Leber" bereikt, dat een gevaarlijke aantasting van Nederlandse vervoerders- belangen beoogde. Ofschoon de doelein den van het Duitse plan (versterking van de positie der Duitse spoorwegen) een zuiver nationaal gerichte en isolationair werkende ondergraving der E.E.G.- afspraken betekenden, is het voor staats secretaris Keyzer bijzonder moeilijk ge weest zijn partners te overtuigen van de noodzaak, daar door gezamenlijke front vorming iets tegen te doen. De frontvorming tegen Frankrijk, dat weigerachtig blijft de landen van de EFTA tot de E.E.G. toe te laten zonder langdurige en ingrijpende voorbereidin gen, is blijkbaar in E.E.G.-kringen heel wat gemakkelijker te bereiken. Niette min heeft Frankrijk, dat eveneens suk kelt met onrendabele spoorwegen, tot dusver niet, zoals Duitsland, maatregelen genomen die zijn eigen economie optrek ken ten koste van de E.E.G.-partners. Het heeft Nederland in zijn verzet tegen het plan-Leber gesteund en daarmee nog eens bewezen, dat het een betrouwbare deelgenoot in de E.E.G. is binnen de per ken van zijn internationale economische en politieke stellingen, die door presi dent De Gaulle zijn ontworpen en niet alleen maar Franse, doch pan-Europese •conomische ordening op het oog hebben. De tegenstand van Frankrijk tegen het Britse lidmaatschap is betreurenswaar dig, maar gefundeerd. De vijf andere VWWWWWWWIWWWWWWMWWIWIWIW/WMIlWWWMWWWWyWW I nmmmuwwwwMi/KMwwwmwMUMmiuuiiwuMwwuyMWiAmw I landen moeten, als zij de economische ge varen en gevolgen van een te snelle Brit se toetreding onder ogen zien, toegeven dat zo'n onverhoedse toetreding de con tinentale economie slecht zou dienen. De verwijten aan Frans adres zijn te on genuanceerd en in vele gevallen oppor tunistisch. Het is gemakkelijk, een on mogelijke zaak af te schuiven door de. schuld van die onmogelijkheid te werpen op degene, die de realiteitszin heeft de moeilijkheden met name te noemen. Intussen heeft de kwestie van het Duit se Leber-plan wel bewezen, dat de geest van zelfgenoegzaamheid en zelfbevoor- deling bij de E.E.G.-landen niet dood is en dat die geest ook bij andere landen- leden dan Frankrijk heerst. Het is nog steeds zeer waarschijnlijk dat de vijf landen die zoveel bezwaren tegen de Franse politiek hebben, hebben nage laten te trachten de Franse argumenten te doorgronden en te interpreteren in het licht van de gezamenlijke continentale belangen. ADVERTENTIE Men kan de mislukking van de greep naar de macht, die de Griekse koning tot het bestaan van banneling heeft gedoemd, ook van de sportieve kant bezien. De jonge koning is in Griekenland nooit populairder geweest dan na zijn zeil- overwinning op de Olympische Spelen in Rome, waar hij met zijn Draak een gou den medaille voor zijn land won. Als goed zeiler zal de koning ongetwijfeld weten dat er niets gevaarlijker is dan gijpen. Men kan in een zeilboot op twee ma nieren een andere koers inslaan. Als men tegen de wind opzeilt moet men „over stag gaan", als men de wind achter zich heeft wordt het „gijpen". Dit laatste is veel moeilijker dan het eerste. Konstan- tijn heeft dit nu zelf ondervonden. Als hij van het begin af duidelijk stelling had genomen tegen het regime der kolonels zou hij bij een poging als die van deze week kans hebben gehad de bevolking achter zich te krijgen. Hij heeft echter te lang voor de wind gezeild. Als hij het junta-bewind al afkeurde heeft hij dit nooit duidelijk uit de doeken gedaan, in feite kan zelfs worden gesteld dat hij door zijn ondemocratische stappen in de periode-Papandreoe de staatsgreep heeft voorbereid. Konstantijn heeft door zijn voor de wind varen moeten gijpen en daarbij is hij omgeslagen. Misschien slaagt hij er nog eens in zijn boot weer overeind te krijgen en wordt hij nog eens naar Griekenland terug gehaald. Hij heeft dan in elk geval de kans gehad in West-Europa nog eens uit voerig rond te kijken hoe een échte demo cratie werkt, zowel met de wind in de rug als tegen een stevige bries in. WWWWWWWWWWWWWWWl/WVWWWWWt BRUSSEL (Reuter). In de minis terraad van de NAVO in Brussel heeft zich gisteren een incident voorgedaan toen de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Willy Brandt uitdruk king gaf aan zijn „diepe bezorgdheid over de toestand in Griekenland". De Griekse ambassadeur bij de NAVO Phedon Annino-Kavalierato maakte hiertegen ernstig bezwaar. Hij zei dat de NAVO niet het recht heeft om te discussiëren over de binnenlandse aan gelegenheden van een lidstaat. „Ofschoon dat ongebruikelijk is, sneed ik de kwestie aan omdat de ge beurtenissen ieders aandacht hadden getrokken. We kunnen de zaak toch niet over het hoofd zien", zei Brandt later. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Tabor, sloot zich in ster kere bewoordingen bij Brandt aan. 4 ALLE SOORTEN BOMEN BOOMKWEKERIJ herenweg 103b heemstede mi 86455 KERSTBOMEN ook met kluit (Van onze correspondent) BONN. De 45-jarige grootonderne mer Hans-Heinz Porst, sinds 24 oktober wegens verdenking van spionage-activi- teiten in voorarrest, is tegen een borg som van één miljoen mark op vrije voe ten gesteld. Porst is in de bondsrepu bliek een allerwegen bekend eigenaar van een keten van fotwinkels, waarin hij zijn PRAAG (Reuter). De Tsjechische regering heeft vanavond in een verkla ring toegegeven dat de politie van Praag tijdens een studentendemonstratie in ok tober „te hard" is opgetreden. Zonder rechtstreeks critiek te oefenen op het op treden weTd gezegd dat de situatie „ver ward" was en dat geen luidsprekers wa ren gebruikt waardoor slechts weinigen de bevelen van de politie hadden kunnen horen. Bij het treffen dat volgde werden een aantal demonstranten gewond, van wie twaalf zich onder medische behan deling hebben moeten stellen. Toen koning Konstantijn nog in de Griekse ambassade in Rome ver bleef werd daar hevig gevochten door anti-koningsgezinde demon stranten en de politie. Er vielen verscheidene gewonden. Op de foto wordt een van de demonstranten hardhandig door de politie ver wijderd. waar tegen lage prijs aanbiedt. Hij werd zes weken geleden volkomen onverwacht gearresteerd op grond van een ongeluk kige artikel in het wetboek van straf recht dat al met straf dreigt by „het aan gaan en onderhouden van betrekkingen, die tot landverraad kunnen leiden" Porst zou deze gewraakte betrekkingen met personen in de D.D.R. onderhouden, hebben en de vraag is nu of Porst be wust dan wel onbewust inlichtingen heeft verstrekt in de zin waarin ze door de wet worden verboden. Lange tijd werkte bij Port's onderneming een zekere Pilny, die in 1955 uit de D.D.R. was gevlucht en zich snel bij de fotohandelaar in Nürn- berg omhoog werkte. Kort na Pilny's aan komst verscheen ook luitenant Runge uit de D.D.R. in Nürnberg, waar hij onder een schuilnaam leefde. Runge bleek a- gent voor de Sovjet-Unie te zijn en toen deze naar de Amerikanen overliep kwam de affaire-Pilny aan het rollen en werd Porst er in betrokken. Porst reisde herhaaldelijk naar de D.D.R Hij deed dit om zijn tien jaar oudere oom op te zoeken, met wie hij sinds zijn jeugd veel omging. De oom was een hartstch- telijk communist, die vanaf 1939 in het concentratiekamp Dachau had gezeten. Het is echter hoogst twijfelachtig geble ven of Porst deze in de D.D.R. wonende oom met opzet van inlichtingen voorzag, die voor dit regime belangrijk waren, en in deze samenhang de bondsrepubliek konden schaden. Het raadsel-Porst blijft onopgelost. De ondernemer zal zich overigens niet aan de komende ondervraging onttrekken. Zijn vader die aan de Riviera woont en het bedrijf stichtte, schreef in dit ver band aan de verdediger van zijn zoon „De grootvader stond voor Parijs, de va der voor Verdun en de zoon als luite nant in het oosten. Als men denkt dat mijn zoon wegloopt kent men de hou ding van mijn familie niet. Wij zijn geen lafbekken maar mannen". BRUSSEL (ANP, DPA en Reuter). De ministerraad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft op zijn twee daagse vergadering in Brussel besloten de politiek van ontspanning ten opzichte van Oost-Europa te bevorderen zonder dat de militaire paraatheid uit het oog wordt verloren. De ministers van de vijftien NAVO-landen werden het eens over de zogenaamde „Harmel-studie" in welk rap port de „toekomstige taken van het wes telijke bondgenootschap" zijn vastgesteld. Alle leden behouden in de nieuwe fase hun volledige soevereiniteit op het gebied van de buitenlandse politiek evenals hun bewegingsvrijheid in de politiek tegenover Moskou en de Oosteuropese landen. Zij hebben zich echter gebonden tot beter overleg en wederzijdse informatie over hun plannen. Voorts zeggen de leden dat I de ontspanning „niet tot een kloof in het bondgenootschap" mag leiden. In het slotcommuniqué van gistermid- I dag spreekt de NAVO-raad de hoop uit dat het bilaterale contact over een ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West zal leiden tot oplossing van de hangende Europese problemen. Wat Duits land betreft zijn de ministers het erover eens dat de enige manier om tot een op lossing van het vraagstuk te komen, de I etappegewijze methode is. „Handhaving van het militaire poten- I tieel van de alliantie om een agressor te weerhouden, is een onmisbare voorwaarde voor verbetering van de betrekkingen tus sen Oost en West en een vreedzame op lossing van de Europese vraagstukken" aldus het communiqué. De ministers namen er kennis van dat I de Sovjet-Unie steeds grotere bedragen besteedt aan het militaire apparaat en een strijdmacht op de been heeft die haar in staat stelt in verschillende delen van de wereld mee te spreken. In dit verband werd vooral de Middellandse Zee ge noemd. Vijf ministers van Buitenlandse Zaken van EEG-landen (de Zes zonder Frank rijk) maakten van de gelegenheid dat zij in Brussel waren, gebruik om tijdens het ontbijt te beraadslagen over de Britse aanvraag voor het EEG-lidmaatschap. BERLIJN, (DPA). In het proces te gen de 24-jarige Westduitse student en „communard" Fritz Teufel heeft de offi cier van justitie in West-Berlijn vandaag vijf maanden gevangenisstraf geëist. Volgens de aanklager was niet bewe zen, dat Teufel als raddraaier was opge treden bij betogingen tegen de sjah van Perzië, of dat hij een steen naar de po litie had geworpen. Wel achtte hij Teufel schuldig aan verstoring van de openbare orde. ADVERTENTIE DICK BARTELS Doordat wij van 1 januari t/m 31 decmber uitsluitend in bont manipuleren, zijn wij ook BONTSPECIALISTEN BIJ UITSTEK. Niet alleen vindt u bij ons een collectie van honderden mantels in alle maten en soorten, maar ook een grote voorraad vellen voor garnering op uw stoffenmantel. Verder een grote sortering stola's, hoeden en cravattes. Bovendien kunt u uw keuze maken in de intimiteit van ons gesloten huis, waar u alle inlichtingen ontvangt, welke de toekomstige be zitster van een bontmantel dient te weten. Speciale december-aanbieding met grote nertskraag (Erk. garantiecertificaat) WAGENWEG 126 rood - HAARLEM - TEL. 14360 Gesloten huis op 1e etage Ruime parkeergelegenheid NEW YORK (Reuter) Het 27 pagi na's tellende memorandum dat het Na tionale Bevrijdingsfront van Zuid-Viet- nam via de Roemeense delegatie aan de Verenigde Naties heeft gezonden, is on der de leden verspreid. In een begelei dend schrijven zegt de Roemeense minis ter van Buitenlandse Zaken, Malitza, dat het memorandum beoogt „een volledig beeld van de toestand in Zuid-Vietnam te geven" en ook bedoeld is „om ver keerde lezingen zoals die door bepaalde delegaties tijdens de huidige zitting van de algemene vergadering zijn gegeven te corrigeren". Waarnemers zien in het feit dat het NLF zijn politieke programma naar de volkerenorganisatie heeft gezonden een eerste stap om binnen het kader van de Verenigde Naties te treden. Sommige passages van het document zijn onderstreept. Niet duidelijk is of dit door Roemeense gedelegeerden is ge beurd of door het NLF, waarvan de mi litaire afdeling de Vietcong is. Zo wordt gezegd: „Het Nationale Bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam is de enige ware ver tegenwoordiger van het heldhaftige Zuid- vietnamese volk geworden" en in een an dere alinea wordt gezegd dat de territo riale integriteit van Vietnam in 1954 door de Geneefse conferentie is erkend en dat de Verenigde Staten de „meest meedo genloze agressors uit de geschiedenis" zijn. „De Vietcong beheerst viervijfde van het Zuidvietnamese gebied en tweederde van de bevolking". Ook zegt het NLF te werken „voor de vereniging van het ge hele volk en de vestiging van een natio naal democratische coalitie-regering op brede basis". De Amerikaanse gedelegeerde Goldberg zei dat geen officieel commentaar van Amerikaanse zijde zal worden gegeven tot het document en het begeleidend schrijven zijn bestudeerd. (Door onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) NICOSIA. Nu kolonel Papado- poulos een voorlopige overwinning heeft geboekt, vragen de Grieken zich af of Konstantijn zijn land gewonnen of verloren heeft. Radio-Athene blijft vertellen dat de vrede is hersteld en dat de schermutselingen tussen roya listische en kolonels-gezinde troepen voorbij zijn. Er zijn echter aanwij zingen dat dit nog niet het geval is. Verspreide gevechtsgroepen zouden nog trachten de machtsworsteling ten gunste van de koning te beslechten. Toen ik in de vroege morgenuren van donderdag in Athene aankwam werd ik getroffen door de spraakzaamheid van Grieken die ik twee weken geleden ont moette en die zich toen in geheimzinnig heid hulden, wanneer er naar hun mening werd gevraagd. Bij de mogelijkheid van een regeringsomwenteling bleken zij hun terughoudendheid te hebben verloren Men hoopte duidelijk op een overwinning van de koningsgezinden. Dit werd het duidelijkst toen ik buiten het luchthavengebouw een Griek naar de stand van zaken vroeg. „De revolutie is kapot", zei hij, en hij huilde. Zelfs ambte- naren van het kolonelsapparaat leken zich te verheugen op een omwenteling die de kolonels van het regeringstoneel zou doen verdwijnen. Iedere radio-uitzen ding werd gretig gevolgd en als de nieuwsomroeper niets anders te melden had dan „overwinningen van de rege ring", maakten zij geen geheim van hun teleurstelling. De vraag die de politiek geïnteresseer de Grièken zich stellen is in hoeverre de monarchie zijn laatste kansen heeft ge had, en hoelang kolonel Papadopoulos er in zal slagen zijn bewind te handhaven. Algemeen wordt aangenomen dat de mo narchie weinig kansen heeft op een terug keer. Volgens betrouwbare inlichtingen zou den de kolonels van 21 april gebruik hebben gemaakt van een NAVO-plan voor het geval van een linkse staats greep, dat ter hand was gesteld van een aantal generaals. Kolonel Papadopoulos zou het plan hebben gekopieerd en ten uitvoer hebben gebracht zonder dat er een generaal aan te pas kwam. In militaire kringen geldt het axioma dat wanneer een loyaliteitsplitsing op treedt in het leger het geruime tijd duurt voordat de officieren hun houding heb ben bepaald. Dit lijkt nu het geval te zijn in Griekenland, waar een duidelijke scheuring is ontstaan in de strijdkrach ten. Naar wordt aangenomen heeft het conflict tussen de kolonels onderling en het verdwijnen van ex-premier Kollias en van kolonel Spandidakis er niet toe bijge dragen de strijdkrachten in hun trouw aan de regering te consolideren. Het vertrek van koning Konstantijn naar het buitenland heeft het herstel van een parlementaire democratie niet bevor derd. Zelfs wanneer hij in het buitenland een Griekse regering in ballingschap zou vormen, moet het onwaarschijnlijk wor den geacht dat deze symbolische rege ring reële veranderingen zou kunnen aan brengen in Griekenland zelf. Zijn terugkeer wordt daarom afhanke lijk gesteld van een nieuw bewind dat bereid is de militaire bevoegdheden ge leidelijk over te dragen aan de politici, waarbij de koning een stem zou moeten hebben in de aanstelling van het kabinet, Voor de meeste Grieken is deze moge lijkheid echter meer wens dan werkelijk heid. ADVERTENTIE N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF TELEFOON 11926 Moordaanslag. Bui Quang San, lid van Zuid-Vietnam's nieuwe huis van afge vaardigden, is in zijn huis in de buiten wijken van Saigon vermoord. Aardbeving. Bij de aardbeving in India zijn in totaal 192 mensen om het leven gekomen. Voorbehoedmiddelen. De Franse natio nale vergadering heeft met grote meer derheid een wet aangenomen waardoor minderjarige personen boven de acht tien voorbehoedmiddelen kunnen krij gen wanneer hun ouders dat goed vin den. Resolutie. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft een Afri kaans-Aziatische resolutie aangenomen, waarin op VN en andere internationale hulporganisaties een beroep wordt ge daan alle steun aan Portugal en Zuid- Af rika te staken. Visa. De vier Amerikaanse matrozen, die in Japan van hun schip zijn gedeser teerd en zich naar Moskou hebben be geven, hebben verzocht om visa voor Finland, zo heeft een woordvoerder van de Finse ambassade in Moskou bekend gemaakt.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3