Altaar van Engelmunduskerk gewijd door oud-kath. bisschop van Haarlem Drie maanden geëist voor aanrijden van toeristen Vijftien maanden geëist tegen sportwagenrijder I Simca's 1500-1300-1000 Renaults Ford Cortina 1500 1965 Opel Caravan 1963 Na eerste fase kerkrestauratie Zes weken geëist voor dodelijk ongeluk G. IN IA Tegen gevel in DODELIJK ONGELUK BIJ SCHIPHOL Koopman verdacht van rijden onder invloed Zandvoort gedrukt Droogdok voor IJmuiden volgende week te water Van Duivenboden n.v. 9 De sfeer, de stijl, de allure van het individuele interieur, van de eigen smaak... De smaak van de alles-moet-strak interieur-idealisten. De smaak van de diner-bij-kaars-licht sfeerbouwers. Musterring heeft woon- ideeën voor ieder soort smaak. Topontwerpen, gekozen en geadviseerd door vooraanstaande meubelzaken in Europa, Afgewogen van vorm, subliem van stijl. Perfekt van kwaliteit. Met als sympathiek extra: de betaalbaar heid. Al die Musterring- meubelen kunt u bij ons bekijken. En j proberen. En kopen. Onze adviezen en woonideeën niet. Die krijgt u er gratis bij. VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 mm*-. sf !P Haarlemse rechtbank bovenstaande wagens, die door inruil wer den verkregen, worden onder onze vol ledige garantie verkocht, ook altijd alle nieuwe Simca-modellen voor een proefrit aanwezig. KENNEMER GARAGE interieurverzorging Ged. Oude Gracht 88 90 en 108110. Kruisstraat 22. Haarlem MUSTERRING international 2500 m2 nieuwe meubelshowroom Gedempte Oude Gracht 88-90 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Tijdens een bijzondere kerkdienst in de oud-katholieke Engel munduskerk aan de Wilhelminakade in IJmuiden heeft de bisschop van Haarlem G. H. van Kleef, geassisteerd door pastoor A. J. Glazemaker van de Engelmundus- parochie en pastoor J. C. M. Keman van de Adelbertusparochie in de IJmond, dinsdagavond het nieuwe altaar, de bij belambo en de preekambo voor de ere dienst gewijd. Daarmee werd de eerste en meest ingrijpende fase van de restau ratie van het kerkgebouw, dat zestig ja ren geleden in gebruik werd genomen, afgesloten. In 1888 is de eerste kerkdienst voor de ongeveer tachtig oud-katholieken die toen in IJmuiden woonden gehouden in het eens zo vermaarde hotel „Willem Ba- rendsz". In 1890 is het eerste eigen kerk gebouw ingewijd, namelijk het thans nog in oud-IJmuiden aanwezige gebouw „Tha lia", dat theater werd toen de sterke groei van de gemeente de bouw van een grotere kerk noodzakelijk maakte. In 1907 kwam de Engelmunduskerk aan de Wilhelminakade gereed, gebouwd in een neo-romaanse stijl met sterke reminiscen ties aan de vroeg-christelijke basiliek- bouw. De vormgeving en de afmetingen van het priesterkoor voldeden al geruime tijd niet meer en toen er ingrijpende bouw kundige voorzieningen moesten worden getroffen paarde men dit aan een inte rieurverbetering. In 1964 werd de oud-katholieke ge meenschap in de IJmond in twee paro chies gesplitst. In IJmuiden-Oost is in middels een tweede kerkgebouw in aan bouw. In de Engelmunduskerk kon als gevolg van deze splitsing met een klei ner aantal zitplaatsen worden volstaan en dat maakte een aanzienlijke vergroting van het priesterkoor mogelijk. Het heeft thans een geheel nieuwe gchelpvorming gebogen absiswand gekre gen met een metershoog van de kerk uit onzichtbaar raam opzij, waardoor het daglicht binnenvalt op de witte-achter wand. Tegen deze lichte achtergrond te kent zich alleen het vrijhangende houten kruis af boven de nu vrijstaande, naar voren geplaatste marmeren altaartafel, die het houten altaar, dat tegen de muur stond opgesteld, vervangt. Op het verhoogde liturgisch centrum zijn ter weerszijden van het hoofdaltaar een bijbelambo en een preekambo ge plaatst, eveneens van altaarmarmer. Met enkele bijkomende voorzieningen heeft de architect, ingenieur J. Kruger uit Voorburg, voornaam vorm gegeven aan het hart van deze kerk. Tijdens de bijzondere kerkdienst richt te pastoor A. J. Glazemaker zich dinsdag avond met worden van dank tot het episcopaat, tot de plaatselijke overheid, tot de bevriende zusterkerken die gast vrijheid verleenden toen de Engelmun duskerk tijdelijk niet kon worden ge bruikt en tot de vele professionele en vrijwillige medewerkers en medewerk sters die op enigerlei wijze betrokken zijn geweest bij de restauratie. Onder hen groeide een eenheid die voor velen een ervaring is geweest. Na de wijding van de ambo's en het altaar werd uit de Schrift gelezen Lukas 1 26 - 38. In zijn predikatie betoogde bis schop Van Kleef dat overal waar samen wordt gewerkt verschillen van meningen en woordenwisselingen ontstaan, die ech ter de wezenlijke onderlinge communi catie niet behoeven te verstoren. Veel er ger noemde de bisschop het wanneer er geen communicatie meer is en men langs elkaar heen gaat zonder enig contact. De bisschop plaatste de onderlinge commu nicatie tussen mensen tegen de achter grond van de verhouding tot God, die al tijd 't Laatste Woord heeft en Zijn Eigen - f" F Bisschop G. A. van Kleef, pastoor A. J. Glazemaker (links) en pastoor J. C. M. Keman aan het monumen tale marmeren altaar in het ver nieuwde priesterkoor van de Engel munduskerk. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Bij dergelijke geval len van epilepsie treden weieens schom melingen van het bewustzijn op", ant- woorde donderdagmiddag een als getuige deskundige gehoorde psychiater op een vraag van de president van de meervou dige kamer van de Haarlemse recht bank. Het betrof de zaak van een zestig jarige slager uit Westzaan die terecht moest staan omdat hij op 11 april van dit jaar op de provinciale weg Buiten- huizen-Purmerend in Zaandijk met zijn auto een jongen op zijn fiets aanreed.De jongen overleed tengevolge van het onge luk. De officier eiste voor het aanrijden met dodelijk gevolg een gevangenisstraf van zes weken en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarbij hij de hoop uitsprak dat de slager zelf zou beslissen in het geheel niet meer te rijden. Voor het doorrijden eiste de officier geen rechtsvervolging, omdat de slager vermoedelijk niet wist wat hij deed. De raadsman hield een kort pleidooi, waarin hij ondermeer de nadruk er op legde dat de slager vrijwillig zijn rij bewijs had ingeleverd en het ook nooit weer zou terugvragen. De rechtbank doet op donderdag 28 december om half tien uitspraak. ADVERTENTIE Kennemerlaan 224-226 IJmuiden Tel. 02550- 14324/16238 84 Weg gaat, een vaak irritante weg, zowel vOor gelovigen als ongelovigen. „Als er geen communicatie meer is met God zeggen wij dat Hij dood is maar Hij heeft het silzwijgen verbroken", aldus de bisschop, die aan het einde van zijn pre dikatie op deze woorden terugkwam met de uitspraak: „Zijn Woord slaat niet al tijd bij ons aan, maar Zijn Woord slaat bij ons in". Na de dienst begaf een groot gezel schap zich naar „De Rank", waar gele genheid was de bisschop te begroeten en het kerkbestuur te complimenteren. Hier bood pastoor Keman namens de H. Adel bertusparochie een dwaal, een linnen kleed voor het nieuwe altaar, aan. De door het Comité zestig jaren Engelmun duskerk gehouden verloting bleek 3000 opgebracht te hebben. De catechisanten van de parochie boden houten collecte schalen aan. Ter gelegenheid van de wijding was in de Engelmunduskerk een tentoonstel ling ingericht van foto's uit het kerk archief. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De officier van justitie heeft donderdagmiddag op de zitting van de Haarlemse rechtbank tegen een 27-ja- rige koopman in antiquiteiten uit Amster dam een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden geëist en een maximale ontzegging van de rijbevoegdheid (vijf jaar), met verzoek tot onmiddellijke in hechtenisneming. De koopman stond te recht wegens het veroorzaken van een bot sing met dodelijke afloop, terwijl hij on der invloed van alcohol was. „Een pils of vier, vijf, heb ik ge dronken, maar ik ben helemaal niet on der invloed geweest", zei de verdachte. Op de suggestie van een van de rechters om dan spuitwater te nemen, als er toch van invloed geen sprake was antwoord de hij dat dat zo opboerde. De koopman was in de nacht van 23 juni dit jaar op de weg Amsterdam-Den Haag de afrit naar Schiphol ingeslagen om zo naar Amsterdam-Zuid te gaan. Hij had zijn sportauto niet geheel onder controle en vloog met een snelheid van ongeveer 110 kilometer per uur uit de bocht. Hij reed tegen een lantaarnpaal, waarna hij en zijn meisje uit de auto geslingerd werden. Het meisje was vrij wel op slag dood. Een getuige die door de sportauto ingehaald was, schatte de snelheid van de auto op meer dan 100 kilometer. Hij was degene die bij de uitgang van de tunnel bemerkte dat de lantaarns niet wmrkten «n «ven later da twee lichamen naast de volkomen vernielde wagen aan trof. De toestand van de weg was vol gens de getuige goed. Barkeeper uit twee bars en het mo tel, die de verdachte die avond had be zocht, getuigden dat de verdachte niet stomdronken, maar toch wel onder eni ge invloed van drank was. (Het alcohol promillage kon na het ongeluk bij de verdachte niet worden nagegaan). De officier concludeerde dat het onge luk louter te wijten was aan het gebruik van een te grote hoeveelheid alcohol en aan de hoge snelheid, waarmee de koop man reed. Hij achtte het door de band sporen en de verklaringen van getuigen bewezen dat het wegdek niet glad was en dat er geen kwestie van slippen kon zijn, zoals de verdachte verklaard had. Het strafblad van de koopman was niet gunstig. Hij was vier jaar geleden al voor een dergelijk geval veroordeeld en had bovendien veel andere verkeersover tredingen begaan. Met enige heftigheid zei de officier: „De verdachte is een wegpiraat. Hij moet van de weg af". In zijn pleidooi wilde de raadsman een gebrek aan bewijzen aantonen, in ieder geval wat het betreft het veroorzaken van een dodelijk ongeluk. Als reden voor het uit de bocht vliegen van de auto bracht hij een mogelijk avanceren van het meis je naar voren. Verder belichtte hij de eventuele beïnvloeding van de getuigen door agressieve gewezen minnaars van het meisje. „Dat verdachte zijn straf niet wilde ontlopen, bleek wel uit het feit dat hij met mij een afspraak maakte vlak na de eis voor een dergelijk geval: drie jaar gevangenisstraf", aldus de raadsman. De rechtbank besloot de suggestie van de officier om de verdachte onmiddellijk in te sluiten, af te wijzen. Uitspraak over veertien dagen, donder dag 28 december om half tien. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „Een wegpiraat in de zuiverste vorm", noemde donderdagmor gen de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank een 21-jarige verkoper besteller uit Zandvoort. De jongeman moest terecht staan omdat hij op 1 sep tember in de Haltestraat in Zandvoort met zijn auto vier Duitse toeristen aan reed en hen tegen de gevel van een kap salon drukte. Hij had met, volgens getuigen, bijzonder hoge snelheid door de smalle Haltestraat gereden, was geslipt, tegen een parkeer- meter gebotst en daarna de stoep op ge schoten. Daar liepen juist twee Duitse vrouwen en een Duits echtpaar te wande len. Zij werden alle vier gewond naar het ziekenhuis gebracht. De officier van justitie noemde het snel le rijden „circuitje spelen". Hij eiste drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid was de eis tegen een 45-jarige winkelchef uit Bennebroek. Op 9 augustus ging hij in Bennebroek op de Rijksstraatweg met zijn auto zover naar links dat hij aan de linkerkant van de weg een bromfietser aanreed. Deze bromfietser, een twintigja rige scholier uit Lisse, kreeg een gebro ken elleboog. Zijn arm zal hij niet meer normaal kunnen gebruiken. De winkelchef zou tot de vreemde ma nier van rijden zijn gekomen, omdat hij onder invloed van drank verkeerde. Bij de bloedporef werd een alcoholpromillage van 1.75 geconstateerd. Uitspraak in deze zaken op donderdag 28 december om half tien 's morgens. IJMUIDEN. De bouw van het droog dok voor het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden ten behoeve van zee vissersvaar tuigen is zover gevorderd, dat de tewa terlating bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam medio volgende week kan worden ver wacht. Hierna moeten nog verschillende voor zieningen worden getroffen aan het dok en zullen onder meer stabiliteitsproeven moeten worden genomen alvorens het dok naar zijn bestemming in IJmuiden zal worden gesleept. In IJmuiden is men inmiddels gereed gekomen om het dok dat geschikt zal zijn voor reparaties en onderhoud van de grootste eenheden van de Nederlandse zeevissersvloot, te ontvangen. Volgens contract moet het dok nog dit jaar worden opgeleverd, doch de moge lijkheid is nu nu niet uitgesloten dat dit in de eerste weken van 1968 zal worden. Het ivoonidee dutjuet te. koop is iroomare ran Musterring

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9