Konstantijn mag als staatshoofd terugkeren in naam Aartsbisschop Hieronymos bracht boodschap over HET WEER C.H.U. reikt radicalen èn behoudenden de hand Brug over Ohio ingestort, minstens 60 doden Stichting kan voortaan zonder toetsing CAO's goedkeuren Turkey morris Co Rentmeester winnaar World Press Photo 67 WAARNEMER PATTAKOS: „KONING NIET VERANTWOORDELIJK" N.S. wil stoppen met A.T.B.-plan Zij wil samenwerken met A.R. en KVP zonder verlies van eigen karakter Voorzitter van KVP-jongeren weggestemd Extra-premie voor hoger levensonderhoud VANDAAG IN ERBIJ: Nu ook reizen met V en D Suède~Nappajasjes 53e JAARGANG NUMMER 39 ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. aam. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR WMU1DEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zie verdei* pagina 7 Opklaringen Pipinelis Hangbrug zou volgende week worden vervangen DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft aan de Tweede Kamer een nota over het loonpolitieke systeem aangeboden. Het kabinet is, naast de reeds ver melde bereidverklaring om het nieuwe systeem reeds met ingang van 1 januari wat de hoofdlijnen betreft toe te passen, ermee akkoord gegaan dat de ministeriële beschikking van 6 februari wordt ingetrokken. Bij die beschikking is namelijk toen de goed keuringsbevoegdheid van collectieve arbeidsovereenkomsten overgedragen van de Stichting van de Arbeid aan het College van Rijksbemiddelaars. Het woord is aan Ontwikkelingshulp uit sfeer van „gaten graven" De godsvrede in de historie Spaans dorp wil niet dood Een heer van stand in de muziek Filmkeuring: nog wel aanvaardbaar Kinder-couture Meerderheidsbelang in Centouri Akkoord met Indonesië TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK Santpoort - Tel. 8345 ■sassssj? dè jonge Kerstkalkoen, de beste, originele U.S.A. kalkoen) ZWIER N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE voor alle auto- en caravanschaden COIFFURES DE VRIES FRANS JANSSEN UITDEUKEN - SPUITEN JAMES WATTSTRAAT 7 Wilt u geld verdienen? Lees dan de Grolsch-advertentie op pag. 3 IJmuider Courant ROME/ATHENE (AP en Reuter). De primaat van Griekenland, aartsbisschop Hieronymos, is in Rome aangekomen met het aanbod van het Griekse militaire regime aan de ko- De Amerikaanse Nederlander Co Rentmeester, een vroegere Neder landse kampioen roeien, is de win naar van de twaalfde fotowedstrijd „World Press Photo". Minister mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk) heeft vanmiddag de expositie van de foto's die voor deze jaarlijkse wedstrijd zijn ingezonden, geopend. Namen van de andere prijswinnaars vindt u elders Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenlan2, 7 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Losplank 6 Kerkdiensten 6 Feuilleton 8 Beeldverhalen8 A ange stipt 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs10 Sport 11 Erbij13-23 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (waarin opgenomen Erbij) Verwachting van het K.N.M.Ï., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Oplaringen, maar plaatselijk ook enkele regen- hagel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland lich te vorst, morgen overdag tempera turen enekele graden boven het punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. ning op zijn troon terug te keren. Hij bracht tevens als voorwaarden over dat de koning voortaan slechts een ceremonieel staatshoofd in naam zal zijn en geen oppositie meer zal voe ren tegen de dictatuur. De plaatsvervangend minister-president van Griekenland, brigade-generaal Patta- kos, heeft vandaag verklaard dat koning Konstantijn naar zijn land kan terugkeren als hij dit wenst. Op een persconferentie deelde hij mee dat de koning niet het land is uitgezet. „Hij is uit vrije wil vertrokken en kan dus ook uit vrije wil terugkeren. De troon behoort de koning toe. Hij is niet afge zet, er is geen vervolging tegen hem inge steld". Pattakos ontkende dat de regering over weegt enig lid van de koninklijke fami lie terug te roepen, dit naar aanleiding van berichten dat het de bedoeling zou zijn prinses Irene, de zuster van Kon stantijn, tot regentes te benoemen voor de zei wel dat een bepaalde procedure in acht zei wel dat een pepaalde procedurein acht zal moeten worden genomen omdat alge meen bekend is dat er onder de bevolking wrok is ontstaan. Pattakos wenste niet te verklaren wat hij met een „bepaalde pro cedure" bedoelde. „Onderzocht wordt", aldus Pattakos, wie verantwoordelijk zijn voor kinderach tige handelingen. De koning is volgens de Griekse grondwet niet verantwoordelijk voor zijn daden". Er wordt .rekening mee gehouden dat de onderhandelingen, die minister van Buitenlandse Zaken Pipinelis gisteren met de koning heeft gevoerd, geschied zijn zon der instemming van de junta. Pattakos heeft namelijk verklaard dat de minis ter van Buitenlandse Zaken (een vurige royalist) zonder toestemming van de rege ring in Rome verblijft. Pattakos zei dat de drie ministers, die de NAVO-conferen- tie in Brussel bijwoonden toen de staats greep uitbrak, te verstaan was gegeven dat zij in de Griekse ambassade in Brus sel konden worden beëdigd. Twee hun ner, de minister van Financiën en Pipine lis, hadden er echter de voorkeur aan ge geven te wachten tot zij in Athene waren teruggekeerd. Aartsbisschop Hieronymos (Van onze correspondent) UTRECHT In het kader van de be zuinigingsmaatregelen zullen de Nederland se Spoorwegen de regering toestemming vragen de automatische treinbeïnvloeding (A.T.B.) niet op het hele net in te voe ren. Met de invoering van dit veiligheids systeem is in 1963 een begin gemaakt. Het zou in 1975 op het hele reizigersnet voltooid moeten zijn, hetgeen 75 miljoen zou hebben gekost. ,;-V. -• v:x (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De voorzitter van de Christelijk Historische Unie, drs. A. D. W. Tilanus, is de christen-radicalen in zijn partij vanmorgen in de buitengewone al gemene vergadering van de Unie tege moetgekomen met de belofte, dat de bouwstenen, welke zij hebben aangedra gen, op hun bruikbaarheid zullen worden onderzocht. „Ook al zullen de oplossingen welke de christen-radicalen ons aan de hand doen lang niet allemaal uitvoerbaar zijn, mét hen weten wij dat het beter kan. En dan moet het ook beter", zei de Unievoorzitter in zijn rede bij de opening van het congres. „Er is een basis van gesprek", zei drs. Tilanus. „Uit de contacten met de chris ten-radicalen heb ik heel duidelijk begre pen dat zij het evangelie als uitgangspunt van politiek denken en handelen willen vasthouden en dat zij in het politieke huis van de Unie willen blijven om dat te ver beteren. In de christen-radicalen kristali- seert zich êen stuk onvrede met de huidi ge maatschappij. En wie is wèl tevreden met de wereld van vandaag?", vroeg hij. De Unievoorzitter kwam ook de behou dende groep C.H.U.-leden tegemoet die in een brief aan de kiesverenigingen hun on gerustheid kenbaar hebben gemaakt over de pogingen tot toenadering tussen de drie christelijke partijen. Deze „Actiegroep van Zestien" wijst het opgaan in een andere politieke groepering af, voor zover dit tot verlies van politieke zelfstandigheid leidt. „Ook door hen worden bouwstenen aange dragen om het gebouw van de Unie te ver sterken", zei drs. Tilanus. „Ik meen dat ook hun een volwaardige plaats in dat ge bouw moet worden gebQden". Hij zei voorts dat de C.H.U. streeft naar samenwerking met A.R.P. en K.V.P. zon der haar eigen karakter op te geven. „De samenwerkingsvorm zal zodanig moeten zijn dat geen der deelneemsters haar eigen herkenbaarheid behoeft te verliezen". Hij sprak zich uit voor een gezamenlijke pre sentatie aan de kiezers van principiële uit gangspunten en van een politiek program ma dat een evenwichtige vooruitgang na streeft en vroeg de vergadering daarvoor in een resolutie van het dagelijks bestuur steun. Het eigen karakter van de C.H.U. manifesteert zich volgens haar voorzitter vooral in haar openheid naar buiten. In de resolutie wordt de algemene ver gadering tevens uitgenodigd uit te spreken dat vastgehouden moet worden aan par tijvorming op grondslag van het evange lie. „Het gaat in de politiek niet alleen om afhandeling van een aantal praktische vraagstukken", aldus drs. Tilanus, „maar om een wedijver van overtuigingen die hun oorsprong vinden in religie of we reldbeschouwing. Binnen het raam van deze tegenstellingen heeft een visie op maatschappij en sociaal welzijn, welke gebaseerd is op de fundamentele uit gangspunten van het christendom, een ge heel eigen plaats". Het Amerikaanse departement van Defensie heeft vrijdag deze foto vrijgegeven van een Russische onderzeebootjager, gezien van het Amerikaanse vliegdekschip Frank lin D. Roosevelt gedurende ma noeuvres in de Middellandse 'Zee in september. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Harry Gielen, voorzitter van de KVP-jongeren, is gisteravond weg gestemd. Hij wordt opgevolgd door een van de vice-voorzitters van de organisa tie, de Rotterdammer Gidi van Dongen. De andere bestuursleden traden met de heer Gielen af, maar werden terstond her kozen. POINT PLEASANT, West-Virginia, (AFP en Reuter). Juist op het spitsuur is vrijdagavond een hang brug over de rivier Ohio bij Point Pleasant in de Amerikaanse staat West-Virginia ingestort. De auto's en vrachtwagens, die bumper aan bum per reden, werden mee de diepte in gesleurd. Pas uren later kon de politie meedelen dat er toen twaalf lijken geborgen waren en 22 gewonden waren gered. Vermoedelijk zijn ech ter zeker zestig mensen verdronken. Een van de beide opritten bezweek in eens. Daarop reden vier of vijf auto's en twee vrachtauto's, die vijftig meter vie len. Zes mensen verloren daardoor het leven. De Amerikaanse kustwacht zette na de ramp alle scheepvaartverkeer op de druk bevaren rivier stop. Een van haar schepen begon met andere vaartuigen aan de reddingsoperaties. Daarbij moest door de invallende duisternis al van zoek lichten gebruik worden gemaakt. Duikers en helpers met dreggen sloegen wanhopig aan het werk om de mensen te redden uit de wagens, die in het 22 meter diepe ijskoude water waren verdwe nen. De meeste voertuigen waren be kneld geraakt tussen gezonken brugde- len. Sommige automobilisten hadden zich aan de brugresten in het water vastge- Het kabinet heeft zich voorts akkoord verklaard met het feit dat de stichting voortaan zonder voorafgaande toetsing in gediende en geregistreerde collectieve ar beidsovereenkomsten goedkeurt. Dit is een gevolg van de verschuiving van de verantwoordelijkheid naar de CAO-part- ners en naar de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. DEN HAAG Minister Roolvink heeft met de Stichting van de Arbeid overeen stemming bereikt over een jaarlijkse aan passing van het minimum inkomen (thans 128 gulden). Om de loononderhandelingen niet te beïnvloeden is afgesproken dat de periodieke aanpassing voortaan steeds per 1 juli geschiedt. Om de periode van 1 januari tot 1 juli 1968 te overbruggen is afgesproken dat per 1 juli een eenmalige bijzondere uit kering wordt gegeven om de in die periode optredende stijging van de kosten van le vensonderhoud, die voortvloeien uit de verhogingen van de huren, de sociale ver zekeringspremies en de indirecte belastin gen, te compenseren. Over de omvang en de modaliteiten van de uitkering zal de Stichting van de Ar beid begin volgend jaar nader overleg ple gen. Aangezien de kosten van levenson derhoud voor het eerste halfjaar van 1968 geschat worden op ongeveer ƒ4,- per week, gaat het volgens vakbondskringen om een uitkering van ongeveer maximaal 100,-. De vaste commissie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer komt dinsdag bij een om een oordeel te vellen over de mo tie van de socialist mr Th. van Lier, waarin wordt voorgesteld de stijgende kosten van levensonderhoud reeds per 1 januari met een voorschot op te vangen. De commissie zou eerst vanmorgen over de motie stemmen, maar hield de stem ming aan op verzoek van de heer Van Lier. klampt, vele anderen werden door de sterke stroom meegesleurd en moeten zijn verdronken. De 520 meter lange hangbrug was al veertig jaar oud, in 1928 was zij in ge bruik genomen. De laatste inspectie was twee jaar geleden. De brug verbond Ka- nauga in Ohio met Point Pleasent in West Virginia en maakte deel uit van een hoofdverkeersweg. Dagelijks passeerde een groot aantal vrachtwagens voor de chemische indus- triën in het gebied, bovendien maak ten zeer veel forenzen gebruik van de brug, dikwijls met vier of vijf man in een auto reizend. Volgende week word een nieuwe brug, ongeveer honderd kilometer verderop, in gebruik genomen. Deze is gebouwd als vervanging voor de nu ingestorte. James Barrie Ik ben een tweede-elftal-iemand. AMSTERDAM „Vroom en Drees- mann-Nederland en het Haarlemse reis- en passagebureau „Centouri" n.v. hebben overeenstemming bereikt over de overna me door Vroom en Dreesmann van een meerderheidsbelang in Centouri. De activiteiten van Centouri, met name de produktie van vakantiereizen en de verkoop ervan door middel van agenten, zullen normaal worden voortgezet. Vroom en Dreesmann zal op korte ter mijn een aanvang maken met de verkoop van Centouri-reizen. Door deze transactie worden de afzet mogelijkheden voor Centouri-reizen aan zienlijk verruimd, terwijl met het oog op de te verwachten ontwikkelingen op het gebied van de luchtvaart en de toeneming van de vakantiereizen nieuwe projecten ter hand kunnen worden genomen. De leiding van Centouri blijft berusten bij de huidige directeur, de heer T Jan sen. Zo spoedig mogelijk zal drs. P. P. Kohnstamm, die in opdracht van Vroom en Dreesmann een marktonderzoek inzake vakantiereizen heeft ingesteld, tot de di rectie van Centouri toetreden", aldus is in een communiqué megedeeld. DJAKARTA. Indonesië heeft van daag een overeenkomst gesloten met Ne derland voor verbetering van de bescher ming van Nederlandse ondernemingen in Indonesië tegen politieke risico's. ADVERTENTIES voor gemeente Velsen, Haarlem, e.o. PTOVOTA Reserveer hem tijdig: levensmiddelen- bakert, warenhuizen en slagerijen I official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Cruquiusweg 31 Telefoon 8 47 87 Heemstede Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling AUTOPLAATWERKERIJ snelle reparatie - gratis advies. Tevens alle onderdelen voor elke wagen. IJmuiden Tel. 1 20 11 De kleine werkplaats met de grote vak kennis, bij het industrieterrein.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1