EEG-crisis verwacht Castricummer rijdt paard aan HET WEER Wasjkansky's toestand verslechterd Philby geëerd in Izvestia Johnson naar Australië Oud-hofdignitaris praat in Rome met Konstantijn Beroep tegen faillissement Linnaeushof ingetrokken Sovjet-luchtbrug voor een molen f Turkey Jan Boekestein mag misschien nooit meer voetballen mm- morris Oogsttijd in China Huntsville na wervelstorm siieeMii Gesloten front van „De Vijf Grieks prinsje als regent genoemd Vreemde „ziekte" in chemische fabriek Wie is Oe Thant f II $tnaa sappetew A 53e JAARGANG NUMMER 41 JINSDAG 19 DECEMBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER GOURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Compromis Dodelijk ongeval in Best Kouder 'v-|-s m Regent Achtergronden fusie ABN/HBU pagina 19 Orders van moeder VIETNAM - waar de duisternis angst betekent pagina 13 üw Kerstkalkoenbout omdat het de beste is! Het woord is aan Spawnse Suéde»Nappajasjes IJmuider Courant •ff BRUSSEL Het front van de Bene lux, Duitsland en Italië, die spoedige on derhandelingen verlangen met Groot-Brit- tannië, heeft gisteren in de beslissende Europese ministerraad in Brussel over het Britse toetredingsverzoek stand ge houden. Ook de Franse minister Couve de Murville bleef echter bij zijn aperte af wijzing van onderhandelingen. Als bij de voortzetting van de discus sies, dinsdag in een beperkte vergade ring, geen wijziging in deze standpunten komt, zal dat betekenen dat de EEG zich in een crisis bevindt, zo verklaarde minis ter Luns maandagavond. Op de vraag wat die crisis in feite zou betekenen, ver wees hij naar verklaringen van zijn Duit se collega Brandt van eind vorige week. Deze waarschuwde toen in de bondsdag, dat de Europese gemeenschap het ge vaar van een ernstige stagnatie liep, als de ministers deze week niet tot 'n akkoord over onderhandelingen met Engeland zou den komen. Vanochtend tegen elf uur zijn de zes EEG-ministers in „beperkte zitting" bij een gekomen. Er is, volgens geruchten, een Duits compromisvoorstel ter tafel ge komen. Het heeft betrekking op de vorm van het officiële antwoord dat de zes op het Engelse verzoek om toetreden zullen geven. Dit compromis zal, naar men ver wacht inhouden dat Groot-Brittannië als kandidaat wordt geaccepteerd en dat er een agenda voor de lopende onderhande lingen zal worden opengesteld. Ver moedelijk zal de commissie tot opdracht krijgen inleidende besprekingen met de regering van Engeland te openen. BEST. De 48-jarige heer H. J. de Groot uit Castricum is vannacht om streeks half vijf verongelukt toen hij op de rijksweg Eindhoven-Den Bosch in de gemeente Best tijdens een sneeuwbui met zijn auto tegen een loslopend paard botste. De heer De Groot over leed ter plaatse. Ook het paard verloor het leven. VERHOGING ABONNEMENTSPRIJS De stijging van de kosten in het dag bladbedrijf nopen ons, evenals nage noeg alle andere dagbladonderne mingen, tot een geringe verhoging van de abonnementsprijs. Met ingang van 1 januari 1968 zullen de abonnementsprijzen bedragen Weekabonnement 1. Kwartaalabonnement 13. Kwartaalabonnement per post 14.50 Deze prijsverhoging is vastgesteld in overleg met het Ministerie van Eco nomische Zaken. DE DIRECTIE Weerrapporten 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 4, 3, 7 Ferdinand 8, 23 Kunst 15 Radio en tv 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Aangestipt 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het I^.N.M.1., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Opklaringen, maar ook enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland lichte vorst, mor gen overdag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. -A-v" N SSfiPWlS nss K KAAPSTAD (Reuter). De toestand van Louis Wasjansky, bij wie de eerste harttransplantatie ter wereld is toegepast, is zeer ernstig. De arts dr. Botha heeft verklaard dat Wasjansky lijdt aan een „auto-immune" ziekte, die zich in zijn eigen weefsels maar niet in het ruilhart openbaart. Op aanraden van een Franse leukemie- specialist heeft men besloten witte bloed lichaampjes met een infuus in de bloed baan te brengen. Dr. Botha zegt dat deze behandeling in bepaalde gevallen succes heeft gehad, zodat misschien hartuitsto- ting kan worden voorkomen. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft vandaag eer bewezen aan de Britse mees terspion Kim Philby door hem als held voor de communistische zaak af te schil deren in het regeringsblad Izvestia. In de Russische pers was tot dusverre nooit met een woord gerept over de aanwezig heid van Philby in de Sovjet-Unie. Het regeringsblad drukte gisteren een ellenlang artikel over hem af ter gelegen heid van de vijftigste verjaardag van de Russische geheime politie, thans het comité voor staatsveiligheid (K.G.B.) ge naamd. De Pravda had een artikel, waarin werd beschreven hoe de K.G.B. op talloze wijze buitenlandse spionnen arresteerde. Het artikel in de Izvestia besloot met de opmerking dat Philby een der hoogste Russische onderscheidingen heeft gekre gen de Orde van de Rode Banier. In een interview met het blad, dat te vens een grote foto van hem vertoonde, verklaarde Philby in de Sovjet-Unie een „tweede moederland" te hebben gevon den. Zijn rol als dubbelagent bij de Brit se geheime dienst noemde hij „uiterst in gewikkeld!" Vrijwilligersteams, die tijdens de culturele revolutie werden gevormd uit het Chinese bevrijdingsleger, helpen in de provincie Szetsjwan China's grootste rijstprovincie bij het binnenhalen van de oogst. Portretten van Mao en communis tische leuzen zijn meegevoerd naar het land. De foto werd genomen op een volkscommune in Kuanhsien. WASHINGTON. (Reuter) President Johnson zal vanavond naar Melbourne vertrekken om een rouwdienst bij te wo nen voor de Australische premier Harold Holt, die dit weekeinde is omgekomen, waarschijnlijk door verdrinking. Er wordt nu druk gespeculeerd over de vraag, of Johnson de gelegenheid zal aangrijpen voor een bezoek aan de Ame rikaanse troepen te velde in Vietnam. m ATHENE-ROME (AFP,DP A en Reu ter). De deur tussen het militaire be wind in Athene en koning Konstantijn in Rome is nog niet dichtgeslagen, maar een spoedige terugkeer van de vorst lijkt onwaarschijnlijk. „Het klimaat is daar voor op het ogenblik niet geschikt", zei de Griekse vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken Patakos gisteravond op een persconferentie in Athene. „De koning heeft met zijn staatsgreep een aantal mensen tegen zich in het har nas gejaagd, en er is een afkoelingsperio de nodig om die vijandige stemming te doen verdwijnen. Konstantijn mag even wel uiteindelijk terugkeren als hij dat wenst", aldus Patakos. Gisteravond kwam uit Athene in Rome aan de zestigjarige voormalige hof digni taris Haralambos Potamianos, die be vriend is met de koninklijke familie en een neef is van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis. Hij gaat, naar verluidt met instemming van de re gering in Athene, een bemiddelingspoging doen. Een compromis tussen Konstantijn en het kolonelsregime zou misschien ge vonden kunnen worden in de aanwijzing van een wederzijds aanvaardbare regent om Griekenland bij afwezigheid van Kon stantijn te besturen. Zo'n regent zou vol- In de Amerikaanse stad Huntsville werd een persoon gedood en een onbekend aantal gewond toen een wervelstorm door de straten woed de. Op de foto het beeld van een rij volkomen verwoeste huizen. (Van onze streekredactie) BENNEBROEK. Nu het niet moge lijk is gebleken tijdig een akkoord in de financiële situatie te verzekeren, hebben mr. F. M. Oberman en mr. A. D. P. van Ló en Seis, raadslieden van de Linnaeus hof N.V. en haar directeur de heer II. W. Roozen, besloten het beroep tegen failliet verklaring bij het Amsterdamse gerechts hof in te trekken. 1 Nadat de Linnaeushof en de heer Roo zen vorige week failliet waren verklaard, hebben de raadslieden alles in het werk gesteld om de hof te redden. Men ging in appèl tegen de faillietverklaring en er werden nog enkele korte gedingen voor bereid. Zowel de raadslieden als de direc tie hebben de strijd nu echter opgege ven. De heer P. Grijpstra, thans adjunct directeur van de Linnaeushof, wordt ge noemd als een der belangrijkste gega digden voor overneming van de Linnaeus hof. In dit stadium kon de heer Grijpstra echter niets zeggen over zijn plannen. Hij verwacht binnenkort een onderhoud met de curatoren, de vroegere bewindvoer ders, bij welke gelegenheid hij zijn plan nen kan ontvouwen. (Van onze correspondent) ZAANDAM. De burgemeester van Zaandijk, de heer G. Oosterbaan, heeft minister Luns gevraagd om te onder zoeken of Russische helikopters over West-Duitsland mogen vliegen. Als dat mag wil de burgemeester de Russen vragen één of meer helikopters naar Zaandijk te sturen om de molen „De Zoeker", welke langs de Guisweg staat over te brengen naar de Zaanse Schans, de verzameling oud-Zaanse huizen en molens nabij de Gortershoek. De molen moet van de Guisweg verdwijnen in ver band met de aanleg van de Coentunnel- weg. Hij zal dan gesloopt en bij de Zaanse Schans opnieuw opgebouwd moeten worden. Burgemeester Oosterbaan meent dat vervoer per helikopter goedkoper zal zijn. Hij heeft zich daarom in verbinding ge steld met de Amerikaanse luchtmacht in Soesterberg. Maar die gaf te kennen niet veel mogelijkheden te zien. De helikopter met een zodanige afme ting dat ze een molen kunnen verplaat sen zijn vrijwel uitsluitend in Vietnam aanwezig. De Amerikanen gaven de bur gemeester de raad nog eens te bellen on geveer een week vóór het moment waar op de verhuizing moet plaatshebben. Mis schien dat zij dan iets voor hem kunnen doen. Burgemeester Oosterbaan vindt dit wel een erge wankele basis en wil het daar om nu met de Russen proberen, die vo rig jaar op diverse Europese vliegvel den hun grote wentelwieken hebben ge toond. Maar alvorens hiervoor de Russi sche ambassade te benaderen wil hij eerst de zekerheid hebben dat de Russen hier mogen komen. Burgemeester Oosterbaan en minister Luns kennen elkaar uit hun jonge jaren: zij heben samen op de Seinschool van de Marine gezeten. gens waarnemers kunnen zijn de 25-ja- rige zuster van de koning, prinses Irene, of zijn neef, prins Michael die zich op het ogenblik beiden in Rome bevinden Ook wordt de naam genoemd van de acht maanden oude zoon van de koning, prins PauL, voor wie aartsbisschop Hiero nymos dan op zou treden. Twee waarnemers van de Raad van Europa zijn naar Griekenland vertrokken om rapport uit te brengen over de situa tie. Een hunner is de Nederlandse K.V.P. senator mr. W. E. Siegmann, die al eer der door de raadgevende vergadering was aangewezen als rapporteur voor de Griekse kwestie. „De koning bestaat niet meer voor ons", heeft de bekende toneel- en filmactrice van Griekse afkomst Melina Mercouri in de V.S. gezegd: „Als hij naar Athene te ruggaat, zal hij een marionet van de junta zijn, en nu krijgt hij de orders van zijn moeder." (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Onder het personeel van een fabriek van fenoi-derivaten van de N.V. Ketjen in Amsterdam-Noord is een geheimzinnige „ziekte" uitgebroken, Zes van de zestien mannen die in de fa briek werken hebben doordat het pig ment verdween witte plekken gekregen op verschillende lichaamsdelen. Deze vlekken verdwijnen niet. Twee mannen zijn overgeplaatst naar een andere afde ling. Het is de eerste keer dat een dergelijk verschijnsel zich voordoet in een fabriek van fenol-derivaten. Dokter K. E. Malten van de universiteit van Nijmegen leidt op het ogenblik het onderzoek naar de oor zaak. Het vreemde verschijnsel heeft zich voor het eerst ongeveer een jaar geleden voorgedaan. Bij andere fabrieken van fenol-derivaten (verbinding van carbol- zuur) ook in andere landen, was het ver schijnsel onbekend. Behalve dat de man nen witte plekken op de huid krijgen, hebben zij verder nergens last van. Het onderzoek zal nog drie maanden duren. ADVERTENTIES Bouten ±1 kg. R. R. Howard: Het water was Gods eerste uitvinding. •i,-W-.V. (Van onze sportredactie) VELSEN Telstar-voetballer Jan Boe kestein heeft de indruk gekregen, dat hij nooit meer mag spelen. Dat zou een gevolg zjjn van kraakbeenafzetting in de kom van zijn heupbeen. Het gehele seizoen on dervindt hjj hiervan al hinder. Vorige week is h(j onderzocht door de orthope disch chirurg W. van Delft in Haarlem, waarna de uitslag Boekestein uiterst som ber heeft gestemd over zijn toekomst als voetballer. Telstar-trainer De Visser is nog niet overtuigd van Boekesteins toekomst. Hij meent, dat het te voorbarig is nu al te con cluderen dat de 23-jarige speler nooit meer zal mogen voetballen. Telstar kocht Boekestein dit jaar van Go Ahead voor ƒ55.000. Twee jaar geleden was hij van Telstar naar de Deventer club overgegaan voor 20.000. Boekestein begon zijn voetballoopbaan bij Hollandia in Hoorn. LONDEN, (AP). In een Brits opinie onderzoek wordt Oe Thant afwisselend genoemd: Een leider van de rode wachters in China, Een popzanger. Hoofdrolspeler in de Dracula-films Een kleermaker. Een onderzeeër. Uit het onderzoek is gebleken, dat 58 percent van de tweeduizend ondervraag den wist dat Thant secretaris-generaal van de Verenigde Naties is. Van deze on dervraagden wist 94 percent echter dat Mick Jagger de zanger van de „Rolling Stones" was. Jagger, de Beatles, de zanger Tommy Steele en bokser Mohammed Ali beho ren tot de figuren die bij negen van de tien mensen in Groot-Brittannië bekend zijn. ADVERTENTIES Iedere dag weer, 'n heerlijke -tractatie Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam STYLE AND PERFECTION woninginrichting S H IJ K R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1