Belangrijk molecuul ontdekt PANDA EN DE POLYDINGUS POLLE, PELLI EN PINGO Bontmodehuis 4 995.- Van elke 17 chauffeurs was één in overtreding 'JEMl L. NERTS-PIECES MANTEL ngestipt BPiNI SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Alcoholactievan politie WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 17 Examens SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C cA - 'A Staanplaatsen op kampeerterreinen worden duurder Sw 1 v/fr hét type waar datoavyeen 5y_A X val is... maar sPoem eer pammy, ik bén reeoè x j,y 4 W -vV.' 'Beo uorspronkeljjjje roman xbuvr JAN DE MAKTOG V. i i- '!- "ïUV4'» 22) Ik was net klaar met mijn brief kaarten toen er op de deur geklopt werd en een Chinees meisje in een witte jurk binnenkwam. Ik dacht dat zij zich in de deur vergist had en stond op het punt te zeggen: „Pas de quoi" toen zij zei: „Maurice heeft me gestuurd" Ik zei: „Ah, juist. Wel?" Zij keek mij verwonderd aan en antwoordde: „Wel hier ben ik". Ik zei opnieuw.: „Ah juist", een beetje onhandig, want ik wist niet wat de dronkaard nu weer uitge haald had. Ze ging op een van de vergulde stoeltjes zitten en begon op haar knie te trommelen met haar vingers. Toen vroeg zij: „Heb je geen zin om een bad te nemen?" Ik zei dat ik daar wel zin in had maar dat ik geen zeep bezat. Dat scheen haar op te vrolijken, mis schien omdat het haar iets te doen gaf. Zij ging naar de telefoon en be stelde een stuk zeep nee, nee, geen lavenda, Verbena en een grote fles eau de cologne. Toen ging zij naar de badkamer en ik hoorde haar de kraan opendraaien. Het hele geval had mij nogal overrompeld en ik schaamde mij een beetje vanwege de prentbriefkaarten, alsof June Simmons en de meester naar me zaten te kijken. De behoef te om de straat op te sluipen werd sterker. Toen werd er opnieuw op de deur geklopt en dezelfde zwijg zame kelner kwam binnen met een stuk zeep en nog een fles op een zil veren dienblad. Het Chinese meisje, kwam de badkamer uit en begon hem uit te schelden omdat hij niet aan een kurketrekker gedacht had. Hij maakte een zwijgend rechtsom keert en schreed weer naar buiten. Toen hij weg was zei zij: „Nou, je bad is klaar". Ik zei: „Merci", stond een ogenblik beslui teloos in het midden van de kamer en slenterde toen fluitend de badka mer in met een onverschillig air. Nauwelijks was ik daar binnen of ik probeerde de knip op de deur te doen, maar er was geen knip. Ik kleedde mij als een haas uit, sprong in de badkuip en begon schuim te maken, want ik was ervan overtuigd dat zij binnen zou komen. Zij deed dat ook, een paar minu ten later. Zij kwam binnen met een kurketrekker en pen fles. Ze trok de kurk uit de fles, ging naar de wasta fel, nam een glas en schonk het half vol. Het was niet tot mij doorgedron gen dat zij de fles whisky naar bin nen had gebracht. Zij bracht mij het glas in het bad en zei: „Alsje blieft". Ik aarzelde een ogenblik, toen vulde ik de rest van het glas met water uit de kraan, zei: „Proost" nam een slok, verslikte mij, en toen ik bijna stikte van het hoesten, klop te zij mij sussend op de rug. Daar na gaf ik het op nonchalant te schij nen. Ik zei: „Kijk eens, schat: ik weet niet wie je bent en wat je hier uitvoert, maar zou je het erg verve lend vinden eventjes in de slaapka mer te gaan zitten en naar het uit zicht te kijken terwijl ik me was?" Zij keek mij zo verwonderd aan dat ik er bijna van overtuigd raakte een onbeleefdheid te hebben begaan. „Wil je niet dat ik je rug voor je boen?" vroeg ze. Ik keek naar haar, de badkamer, het stuk Verbena-zeep en de fles whisky op de wastafel en zei: „Ach, ik zie eigenlijk niet in waarom niet". Ik zette het glas op de rand van het bad, draaide mij om als een zee hond en zei: „Ga je gang". Terwijl ze zachtjes mijn rug schrobde staar de ik naar het glas en lag erop te wachten dat het zou veranderen in de wijzerplaat van een wekker. Ik had nooit eerder beseft dat de ge meenplaats „ik had een gevoel alsof ik droomde" zozeer op waarheid be rustte. Ik voelde mij alsof ik, met één zwaai, overgeplant was uit een bedelaarsleven in het bestaan van Haroen-al-Rasjid en dat was tenslotte ook zo. De stuurman had het hier best bekeken. Toen zij klaar was met mijn rug wilde zij de voorkant ook doen, maar nu vond ik het welletjes. Ik zei: „Dank je vriendelijk, dat doe ik zelf". Zij zei: „Zoals je wilt", reikte mij de borstel en de zeep, ging op een krukje in de hoek zitfen en be gon haar nagels te vijlen. Ofschoon zij geen last scheen te hebben van valse schaamte keerde ik haar mijn rug toe toen ik opstond en ik waste mijn voorkant in deze ongemakkelij ke houding. Op een gegeven mo ment verloor ik mijn evenwicht en smakte vloekend in het bad, waarbij het water tegen de zoldering spatte. Toen ging ze weg; ze verdween in de slaapkamer maar liet de deur openstaan. Ik eindigde mijn waspar- tij althans in gedeeltelijke afzonde ring. Toen ik uit het bad stapte ontdekte ik dat de handdoek een badjas was en ik trok die aan. Ik keek naar mij zelf in een van de spiegels en het was alsof ik ontwaakte. Wat was dit eigenlijk voor een belachelijke preutsheid? Hier stond ik: Sindbad de Zeeman in Romeins kostuum, en ik had mij aangesteld alsof ik een hbs-jongen was. De stuurman had uit de grond van zijn goede hart en zijn nog betere portemonnee mij deze rijkemansdroom verschaft, com pleet met eau-de-cologne en bad- hoertje; waarom zou ik er niet van profiterer? Sinds Mary had ik geen vrouw meer aangekeken; als ik mij nu bleef gedragen als een geheelont houder in een wijnkelder moest ik nodig eens naar de dokter. Ik kwam dus de slaapkamer binnen ,vol slechte bedcjelinggn; ik was er van overtuigd dat zij in bed zou lig gen en zag haar dus met een zekere teleurstelling op de vensterbank zit ten, nog steeds bezig haar nagels te vijlen. Ik ging naar haar toe, sloeg een arm om haar heen, als een oom, keek naar het uitzicht en kuste haar op het voorhoofd. Zij keek op met een vriendelijke glimlach en ging verder haar nagels te vijlen. Toen ik mij van oom in neef wilde verande ren stond zij op, bijzonder lenig, en zei; „Kom, naar bed". Ik zei: „Goed", stapte naar het bed terug in mijn miljonairsgewaad liet de jas van mijn schouders glijden, zette mijn borst uit, liep een keer om het bed heen om haar onder de indruk te doen geraken van mijn torso en ging liggen. (Wordt vervolgd) HAMBURG (DPA) Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd een soort virus te maken, dat bestaat uit grote mo leculen, die beschouwd worden als „be stuurders" van het leven en dragers van de erfopdracht voor de opbouw van een gelijksoortig doehterorganisme in de celkernen. De ontdekking van deze belang rijke bouwsteen van de organische ma terie, waarmee de ontsluiering van het geheim van het leven dichterbij lijkt te zijn gekomen, is van groot belang voor de geneeskunde in het algemeen en het kankeronderzoek in het bijzonder. Het kunstmatige molecuul is gevonden door de nobelprijswinnaar professor Ar thur Kornberg en zijn medewerkers. Het is een vorm van desoxyribonucleinezuur (DNA), dat als oersubstantie van het leven wordt beschouwd. Het molecuul is in zijn primitiefste vorm de wezenlijke substantie van de virussen, die zich vol gens de geleerden in het grensgebied tus sen dood en leven bevinden. De nieuwe stof bedraagt zich precies als een nu- cleinezuur-virus. Als het kunstmatige DNA in levende geilen wordt gebracht, worden deze ermee geïnfecteerd, zoals door een natuurlijk virus. De organische cellen dienen dan tot vermenigvuldiging van het virus. „Wij weten nog niet welke krachten de produktie van DNA in de lever van een volwassene in toom houden en welke krachten de samenstelling van DNA on dersteunen in de groei van kankergezwel len". zegt professor Kornberg. Volgens een van de theorieën over het ontstaan van kanker zijn er wellicht virussen, die lange tijd in het lichaam „slapen", tot ze door chemicaliën, straling of andere middelen worden opgewekt tot kanker ver nietigende activiteit. Men hoopt dat het eens zal lukken met behulp van nucleine- zuren de eventuele kankervirussen on schadelijk te maken. AMSTERDAM Geslaagd voor kandi daatsexamen Nederlands: mej. A. R. van de Pieterman (Santpoort). Geslaagd voor kandidaatsexamen wiskunde en natuurwe tenschappen: F. J. Hoek (Haarlem). Ge slaagd voor M.O. „wiskunde (A): A. P. G. J. M. van Boeckel (Haarlem). Geslaagd voor het bewijs pedagogische en didactische voorbereiding behorende bij het examen M.O. boekhouden: A. G. Dekker (Assen delft). ROTTERDAM. Geslaagd voor docto raal examen economische wetenschappen A.P.V. Schipper, Blobmendaal en A. Gel dermans, Heemskerk. NIJMEGEN. Geslaagd voor docto raal geschiedenis J. M. Donders, Bever wijk. ADVERTENTIE Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I COP MARTEN TOONOEA 26. De journalist Kwiekjes begaf zich naar de plek ■waar de ontdekkingsreiziger juist een vlag had ge plaatst en bracht zijn microfoon voor de mond van de ander. „Hebt u al iets ontdekt?" vroeg hij. Iets ge heimzinnigs? U weet wel, de onbekende gevaren waar door dit gebied zo gevreesd wordt?" „Inderdaad!" be aamde Sir Mortimer. „Wel we maken vooruitgang. Nog enkele vlaggen, en dit gebied valt onder de be schaving. Jolly goed, niet waar? Alleen jammer, dat er om wordt gelachen. Erg stuitend en zo!" „Gelachen? herhaalde de verslaggever verbaasd. Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en niesde krachtig. „Sorry", mompelde hij „ik ben verkouden en nuHij werd ruw onderbroken, want het is nu wel duidelijk, dat men in Lydingus beslist niet moet niezen. Opnieuw klonk er dan ook een daverend gelach op en opnieuw ontstond er een grote scheur in de grond, die zich zig zaggend door het landschap voortplantte, en alle vlag gen van de ontdekkingsreiziger deed verdwijnen HOÉ 6AAT 't, iKHÉ8eeer! 2EÉR0B 2 Vj Dl£ KRIJGEN WÉ TOCH NIÉT" AIS ^MIDMG/vmL, HÈ? HÉ, HIJ KAN PRATEN HAtlO.' V" 2S3J-A ADVERTENTIE DICK BARTELS Doordat wij van 1 januari t/m 31 decmber uitsluitend in bont manipuleren, zijn wij ook BONTSPECIALISTEN BIJ UITSTEK. Niet alleen vindt u bij ons een collectie van honderden mantels in alle maten en soorten, maar ook een grote voorraad vellen voor garnering op uw stoffenmantel. Verder een grote sortering stola's, hoeden en cravattes. Bovendien kunt u uw keuze maken in de intimiteit van ons gesloten huis, waar u alle inlichtingen ontvangt, welke de toekomstige be zitster van een bontmantel dient te weten. Speciale december-aanbieding met grote nertskraag (Erk. garantiecertificaat) -v. Woensdag-, donderdag- en vrijdagavond geopend van HALF ACHT af WAGENWEG 126 rood - HAARLEM - TEL. 14360 Gesloten huis op 1e etage Ruime parkeergelegenheid AMSTERDAM - Uit de resultaten van de landelijke verkeerscontrole in de nacht van 16 op 17 december is gebleken, dat 1 op de 17 automobilisten in overtreding was. Ruim 800 man rijks- en gemeentepo litie hebben in nagenoeg het hele land met uitzondering van Overijssel, Rotter dam en Limburg op circa 160 controle posten ongeveer 17.000 automobilisten ge controleerd op het gebruik van alcohol bij snelverkeer. Deze actie van de Centrale Politie Verkeers Commissie was een voorproefje van de grote landelijke actie, die in de meeste steden van ons land wordt ge houden in de periode van 23 december tot 2 januari. Maand voor sergeant. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een 22-jarige beroeps sergeant uit Rijswijk veroordeeld tot een maand militaire detentie. De ser geant had getracht tijdens een oefening een gevangen genomen militair aan het praten te krijgen door een brandende sigaret op diens blote rug uit te druk ken. „In totaal werden 42 automobilisten' aangehouden, omdat ze onder invloed wa ren. Een even groot aantal kon nog juist vóór het in de auto stappen in vele ge vallen na een bezoek aan een café een rijverbod worden opgelegd Boven dien' werden in 836 gevallen andere over tredingen geconstateerd. Groningen had het hoogste aantal „on- der-invloed-gevallen", namelijk 16. In Amsterdam en omgeving bleken vijf personen onder invloed te zijn.Voorts wa ren er 204 andere overtredingen. De mees te andere overtredingen vielen in de pro vincie Utrecht, namelijk 242, waarbij ook nog vier automobilisten werd verboden om te rijden en drie bestuurders onder in vloed verkeerden. In Haarlem en omgeving werden, zoals we maandag berichtten, 1600 auto's aan gehouden. In twaalf gevallen werd een rij verbod opgelegd, omdat de bestuurder on der invloed van sterke drank verkeerde. In meer dan honderd gevallen bleken er andere zaken, zoals defecten aan de auto's, niet in orde te zijn. In Oostwold zijn een heleboel mensen boos geweest op Gert Timmerman. Hij zou daar met zijn Hermien optreden op de feestavond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de plaatse lijke voetbalvereniging. Maar nadat hij door de toneelgordijnen de zaal in ogenschouw had genomen, vertrok hij zonder een woord te zeggen en, wat erger is, zonder een noot te zingen. En Hermien mee. Ik wil toch proberen het teleurge stelde publiek te oertuigen dat Gert zo gehandeld heeft omdat hij uit 't diepst van zijn eerlijke hart niet anders kon handelen. Diep in het mijne ben ik er van overtuigd dat de zuiverheid van z'n bedoelingen die van zijn zangkunst evenaart, om niet te zeggen overtreft. Het is een bekend verschijnsel dat grote kunstenaars buitengewoon ge voelig zijn voor de kleinste kleinig heden welke de sfeer, waarin zij op treden, kunnen verstoren, zodat ze niet in staat zijn zich ten volle aan hun kunst te kunnen geven. En als ze niet alles kunnen geven dan geven ze liever niets. Zelfs al krijgen ze dan ook niets. Want dat mogen we toch niet vergeten dat Gert zijn 600 gulden voor het grijpen had gehad wanneer hij gedacht zou hebben: „Het komt er niet uit van avond, maar komaan, het is Oostwold maar". Zo is Gert niet. Ook al was dit een zaal met slechts driehonderd mensen, hij zou zich rijkelijk beloond hebben geacht als hij door zijn kunst in elk van de zeshonderd ogen een traan van ontroering teweeg had kunnen brengen Die ene gulden per traan was dan een meenemertje. Wat kan Gert door dat gordijn heb ben gezien waardoor hij voelde dat het niet ging? Het blijft natuurlijk gissen. Van Maria Callas gaat het gerucht dat zij, optredend in een klein Ameri kaans stadje, plotseling voelde de hoge cis niet te kunnen halen toen zij zag dat de vrouw van de burgemeester, die midden op de eerste rij zat, een fraise japon met gitten droeg. Mevrouw Cal las droeg bij die gelegenheid een fraise japon met gitten. Een ramp werd nog juist voorkomen doordat zij bij het uit brengen van de aan de hoge cis voor afgaande hoge gis, een triller met ver sieringen, de gietijzeren kroon van het plafond zong, waarvan een uitsteeksel de burgemeestersvrouw van het sto rende gewaad ontdeed. Zulke kleinigheden kunnen de zaak bederven. Wanneer we dit bedenken moeten we toegeven dat Gert voor een grotere handicap stond. Door het gor dijn zag hij een zaal vol vrolijke feest gangers, vastbesloten ter ere van hun jarige voetbalclub eens fijn de bloeme tjes buiten te zetten in plaats van zich open te stellen voor de boodschap van zijn kunst. Daar had Gert geen bood schap aan, want o wee als zo'n stem ming overslaat naar het sentimentele. Dan worden zulke mensen op slag levensliederenverslinders, leedvreters, smartlappenslïkkers. En om daaraan toe te geven daarvoor heeft Gert voor zijn kunst teveel eerbied. Ach, Gert, ik krijg grijze haren van jouw eerbied. Kees Stip (Van onze correspondent) ZAANDAM. De tarieven voor de staanplaatsen op de provinciale kampeer terreinen en voor de toegang tot de dui nen gaan omhoog. Bakkum: Tenthuisjes met maximum 6 personen 275,per jaar (was 250, Tenten trekkerskamp 275,per jaar (was 250,per jaar). Castricum: Tenten (caravan met auto) 500,per jaar (was 450,Zonder auto 450,per jaar (was 400, Toegangsbewijs duinen: Dagkaarten volwassenen 0.45 (was 0.40). Dagkaar ten kinderen 6-14 jaar 0.25 (was 0.20) 14-dagskaarten volwassenen 2,(was 1,75) 14 dagskaarten kinderen 6-14 jaar 1,(was 0.90). De maandkaarten ver vallen, omdat die vrijwel niet gebruikt worden. mtrm'Je% 1 HtlKHCUMMt. IK6EEET0E mets' JU 20 POL op SENT. I MOEILIJK. 6E HIJ UIT MIJN HAND TOT ZIENS, VADER! bEKOMEN OM te TB VMbEN, DAT ZOTTE IDEE OM DAVY iones in je vatte lokken, op TE SEVEN, 1017. Treurig nieuws aan het begin van een nieuw avontuur. Wegtrekkende wolkenvelden, een laatste stormvlaag en op de uitgewoede golven de resten van het goede schip Kokanje. Dobberend op een groot vat keek Bram- metje Fok verdrietig naar de overblijfse len van het schip, dat hem door zovele gevaren veilig had. binnengebracht. Huilen deed hij niet, want daarvoor was hij te veel zeeman. Maar de tranen stonden wél vlak achter zijn ogen. Tutu, de papegaai, en Karo, de scheeps kat,' begrepen wat er in hem omging. Niemand sprak, maar ieder zuchtte. En een verborgen stroom scheen het vat bijna ongemerkt weg te voeren, steeds verder van het wrak af, dat ééns de Kokanje was geweest.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17