Ds. J. v. d. Berg jubileert Twintig jaar predikant in IJmuiden Verenigingsnieuws 's Avonds geopend Ongevallen bij Hoogovens Christen Vrouwenbond vierde kerstfeest bij kaarslicht UITBREIDING VAN TRESLONG VOOR NIEUWE BLOEMBOLLENBEURS Parkeerruimte voor duizend auto's PIACE BOUflOUE UST zaanlandsche Betaling abonnementsgeld per giro ZWANENBURG MEIJER' stoffenhuizen Neem nü een kwartaalabonnement! KING CORN BROOD Politie verdenkt drie mannen van stropen Toneelzaal wordt geschikt gemaakt voor keuringen V erkeersongevallen Ophalen huisvuil in kerstweek IJmuider Courant Voor nieuwe abonnees de nummers tof 1 januari gratis WOENSDAG 2 0 DECEMBER 1967 5 Ramp Socioloog Bouwbeleid Velsen-IJ muiden schoenhandel IJMUIDEN Dat lekkere brood heet (MM ClU ck. dit&U ifoAis MEESTERBAKKER WINKEL GA OVER OP OLIESTOOK IS GOEDKOOP!! - - C IP®*. Belichtingsproeven w TAXI (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Vandaag woensdag 20 december viert dominee J. v.d. Berg van de Bethlehemkerk in IJmuiden zijn zilveren jubileum als hervormd pre dikant. Twintig jaren geleden kwam hij na enkele Brabantse jaren naar oud- IJmuiden, een weg zoekend tussen de puinhopen door, na een treinreis van Haarlem naar IJmuiden, die in die na oorlogse jaren nog een uur duurde. Men had hem gewaarschuwd voor IJmuiden. Het zou daar moeilijk werken zijn. De bevolking, de volksaard, hij moest er als jong predikant maar niet te veel van ver wachten. Maar dominee Van den Berg ging toch en hij is in IJmuiden gebleven, hoewel er zeven maal een beroep op hem is uitgebracht. Er moest veel worden opgebouwd in en om de kerk aan de Kanaalstraat. Alle kwalijke eigenschappen van de bevolking in dit oude deel van IJmuiden, die men hem had voorgespiegeld ervoer hij als positief. Men trad hem open tegemoet, soms op het brutale af, maar eerlijk, direct, spontaan en sportief. Hij „mocht" de mensen daar in de omgeving van de Kanaalstraat en de predikant denkt met zeer veel genoegen aan die eerste jaren terug. Vanuil de wijk aan de Kanaal straat moest tien jaren geleden de Bethle- hemwijk worden opgebouwd en nu moet er een nieuwe kerkelijke wijk in Zeewijk worden gevestigd. „De tijd is omgevlogen", zegt dominee Van den Berg nu over zijn twintig IJmui- dense jaren als predikant en hij verklaart vefder: „IJmuiden is fascinerend dyna misch. Alle veranderingen voltrekken zich snel. Er gebeurt altijd van alles en nooit raak ik op IJmuiden uitgekeken". Dat hij hier met zoveel voldoening heeft gewerkt verklaart hij ook op grond van het feit, dat grote voorgangers een bewonderens waardige basis legden waarop hij voort kon bouwen. De jubilerende predikant verheugt zich als mede-oprichter van de Oecumenische Bond ook zeer over het groeiend oecu menisch besef en over de uitstekende ver houdingen met de andere kerken, speciaal met de oud-katholieke kerk. Een van de gebeurtenissen, die hem in die twintig IJmuidense jaren het sterkst heeft bewogen is het kort na elkaar met man en muis vergaan van de schepen „Alkmaar" en „Catharina Duyvis", met de daarop gevolgde uitvaartdienst, ge zamenlijk geleid met de oud-katholieke pastoor in oud-IJmuiden. Deze dienst werd bijgewoond door achttienhonderd mensen. Dominee J. v.d. Berg is mede-oprichter van de muziekschool in Velsen. Bij de piano in de huiskamer liggen vele instru menten, die getuigen van gezamenlijk musiceren in de huiselijke kring. Van het beging af heeft de jubilerende predikant ook geijverd voor de totstand koming van een interkerkelijk ziekenhuis. Twaalfeneenhalf jaar was hij voorzitter van het dagelijks bestuur van het inter kerkelijk ziekenhuis Kennemerland en omstreken in oprichting, dat een bereid verklaring van de minister voor honderd twintig bedden verwierf. In de laatste jaren werd de toenadering met onder meer de rooms-katholieken zo groot, dat die honderdtwintig bedden nu zijn opge nomen in het grote geheel van het Anto- niusziekenhuis. De nieuwe bestuursvorm, van dit ziekenhuis, die onlangs zijn be slag kreeg, beschouwt dominee Van den Berg als een bekroning op het werk van degenen die heel lang al streefden naar samenwerking. In het Antoniusziekenhuis is hij een be kende verschijning, want al twintig jaren lang bezoekt hij elke zaterdagmorgen de patiënten. Dominee Van den Berg is ook socioloog. Als zodanig geeft hij al vele jaren les aan de kweekschool in Bloemendaal, maar het verschaft hem ook een goede kijk op de sociologische ontwikkelingen in IJmui den. Een kwalijke zaak vindt hij, dat de mensen die als „aanwinsten" voor de ge meenschap kunnen worden beschouwd, omdat zij in staat en bereid zijn om mede richting te geven aan het maatschappe lijke leven in welke vorm en op welk gebied ook, zo spoedig weer naar elders verhuizen. Hij is in dit verband niet ge lukkig met het gemeentelijke bouwbeleid, dat te eenzijdig zou zijn. „Men poogt zo goedkoop mogelijke huizen te bouwen, maar daarmee be ïnvloedt men de bevolkingssamenstelling die niet geschakeerd genoeg is. Men bouwt hier geen huizen voor de mensen met de vrije beroepen, voor artsen, tand- WOENSDAG 20 DECEMBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Stadsschouwburg, 19.30 uur: Einduitvoe ring door leerlingen van de Stichting Mu ziekschool Velsen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 u. Wijkgebouw Radarstraat, IJmuiden, 19.15 u.: Receptie ds. J. van den Berg. DONDERDAG 21 DECEMBER Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting, spreekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102 in IJmuiden, tel. 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16-17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcentrum „De Duin pan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. Stadhuis, Plein 1945. IJ muiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. «mm-- artsen en al die mensen die praktijk- en werkruimten nodig hebben Als een jong gezin groter wordt is het bijna gedwon gen om naar elders te vertrekken, want er zijn te weinig huizen voor grote ge zinnen. De mensen die weg trekken kun nen we vaak niet missen en de snelle wisseling van de bevolking is ook funest omdat er nooit een vaste kern ontstaat. Dat maakt het werken hier moeilijk". Over de jeugd maakt, dominee Van den Berg zich niet ernstig bezorgd. „De jeugd is anders dan twintig jaren geleden, maar niet moeilijker en zeker niet minder har telijk. De jeugd staat nu dichter bij je. Alleen is er veel meer afleiding": „Er ontbreekt echter in het contact met de jeugd een schakel, namelijk die van de jeugd van vijftien tot twintig jaar. Die missen we". ADVERTENTIE Woensdag 20 dec. Donderdag 21 dec. Vrijdag 22 dec. van 7 tot 9 uur Zaterdag 23 dec. tot 6 uur .i KENNEMERLAAN 63, IJmuiden - Tel. 14781 U kunt het uzelf gemakkelijk ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 13. postabonnees 14.50. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Een gesprek met dominee Van den Berg is een boeiende ervaring. Uit alles blijkt zijn grote belangstelling voor IJmuiden, dat hem fascineert en bindt. De genegenheid is wederkerig. Dat zal vanavond blijken tijdens de receptie die hem wordt aangeboden in het wijkgebouw van de Hervormde Kerk aan de Radar straat, van 7.15 tot 8.15 uur voor genodig den en daarna voor de gemeenteleden en andere belangstellenden. ADVERTENTIE f (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Dinsdag moesten in het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk twee personen worden opgenomen ten gevolge van ongevallen, die hun op de terreinen van Hoogovens waren overkomen. De eer ste. een 24-jarige timmerman uit IJmui den, werd hier als bestuurder van een personenauto op een overweg door een goederentrein aangereden, ten gevolge waarvan hij ernstig aan het gelaat ge wond werd. Het tweede slachtoffer was een 24-jarige elektro-monteur uit Haar lem ,die bezig was met het aanleggen van een elektrische bedrading. Daarbij is een der draden losgeschoten en in aan raking gekomen met een onder spanning staande elektrische leiding. Er ontstond een grote steekvlam., waardoor de mon teur brandwonden aan gelaat en handen heeft opgelopen. ADVERTENTIE OLIE LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-OOST TELEFOON: 1 54 04 (Van een medewerker) IJMUIDEN Ook bij de Nederlandse Christen Vrouwenbond Velsen is de week voorafgaande aan het kerstfeest niet ge heel en al onopgemerkt voorbijgegaan. Evenals zo vele andere verenigingen en clubs dit in deze dagen plegen te ioen, hielden deze dames onder elkaar een kerstviering. Deze viering had plaats in de zaal on der de Petrakerk, welke voor deze gele genheid feeëriek verlicht was met ruim honderd kaarsen. Door de leden vervaar digde fraaie kerststukjes en prachtige smeedijzeren kandelaars hielpen de kerst sfeer verhogen. De kerstavond werd geopend met een kort gebed door de voorzitster mevrouw C. M. J. Huizinga-Tesselaar, waarna door mevrouw M. Kwakkel-Van den Oever een bijzonder mooi kerstverhaal werd voorge lezen. Het muzikale gedeelte van de avond (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door een bewoner van de Velserbroekpolder is de politie dinsdag avond op de hoogte gesteld van een aan de gang zijnde strooppartij vanuit een auto in de polder. Direkt reed een sur veillanceauto naar de omgeving waar de stropers waren gesignaleerd en al spoedig zagen de politiemannen een auto zigzag gend achter een haas rijden. Toen de stropers de politieauto zagen gingen zij er als een haas vandoor, doch werden niettemin klem gereden. De auto met de drie inzittenden een 25-jarige vee handelaar in Mijdrecht en twee broers van 18 en 19 jaar woonachtig in Uithoorn zijn daarop naar het hoofdbureau van politie gedirigeerd. Onderweg echter hebben de inzittenden kans gezien een gordel met geweerpatronen uit de auto te gooien. Daarbij echter is een van de patronen, toen deze de grond raakte tot explosie gekomen, hetgeen door de politiemannen werd opgemerkt. Deze gordel is nader hand teruggevonden. Doch de mannen bleven ontkennen gestroopt te hebben en zijn daarop ingesloten. Hun auto is in beslag genomen. Echter ontbreekt nog het eventueel gebruikte geweer. Vermoed wordt, dat ook dit onderweg weggesme ten is. De politie poogt nu dit op te sporen. VV V'-.v-,"' .j, •-> ö'J 4'b| "Vpf li; ,,tiv I (Van onze correspondent) HILLEGOM Tijdens de algemene vergadering van de Koninklijke Algeme ne Vereniging van Bloembollencultuur heeft de voorzitter, drs. H. B. P. A. Let- scliert een ruwe schets gegeven en ge toond van de nieuwe Nationale Bloem- bollenbeurs in Hillegom. In Haarlem heeft men veel onderhandeld, veel me dewerking ook van het gemeentebestuur gekregen, dat ondanks de benarde finan- ADVERTENTIE Het fraaie gebouw Trestong in Hillegom, dat wordt uitgebreid ten behoeve van de nieuwe bloem- bollenbeurs. ciële moeilijkheden wel bepaalde plan nen zou willen doorvoeren. Nuchter rekenen echter leerde, dat er in Hillegom al veel stond dat niet meer gebouwd behoefde te worden en boven dien exploitabel was. Sinds de gemeente Haarlem de prachtige sporthal heeft is het wellicht niet goed mogelijk geweest om een nieuw gebouw, dat ongeveer 4 miljoen gulden moet gaan kosten goed rendabel te maken. Men kon uit de woorden van de heer Let- schert begrijpen, dat de onderhandelin gen met de Stichting Hillegomse Beurs ook niet gemakkelijk zijn geweest. Hij sprak zijn respect uit voor de pionier en voorzitter, de heer D. v. Egmond. In feite komt de situatie er nu op neer, dat men de Stichting onderbrengt in de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het stichtingsbe stuur kan wel de leden voordragen, die door de vereniging kunnen worden be noemd. De gemeente Hillegom trekt zich nu geheel terug uit dit bestuur. Er komt naast het bestaande gebouw Treslong in Hillegom een nieuwe beurs- zaal van tot ongeveer 1600 vierkante me ter met nissen voor de exporteurs. De koffiekamer wordt verruimd en er komt zelfs een nieuw gedeelte, dat direct in verbinding staat met de beurszaak De oude beurszaal, de toneelzaal, zal ge schikt worden gemaakt voor keuringzaak Belichtingsproeven hebben deskundige bloembollenkenners volkomen bevredigd. De kosten van de verbouwing en uitbrei ding zullen ongeveer 15 miljoen gulden bedragen. Men zal door de nieuwe statu ten van de stichting de obligatielening ineens moeten aflossen, waarmee een be drag van 385.000 gemoeid is. Er zal nu eindelijk een behoorlijk kan toor kunnen worden gebouwd dat men hoopt te betalen met het geld, dat de hectare grond aan de Leidsevaart in Haarlem opbrengt. Het is mogelijk, dat de Bond van Bloembollenhandelaren, het CBC en de Bloembollenkeuringsdienst ook in de richting van dit plan gaan den ken. Er zal een parkeerruimte voor on geveer duizend auto's komen. was in handen van de heer J. J. Huizin- ga, onder wiens deskundige leiding vele bekende kerstliederen op gevoelige wijze door de dames ten gehore werden ge bracht, waardoor in de slechts door kaars licht verlicht zaal het intieme kerstfeest volledig eer aangedaan werd. Na de pauze volgde er een kerstlitur gie, die door het hoofdbestuur van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond werd sa mengesteld en die door alle afdelingen in het hele land in deze dagen wordt ge bruikt. Voorts waren er declamatie en samenzang De kerstmeditatie droeg de titel „De Naam boven alle Naam"; de meditatie werd uitgesproken door de voor zitster. Ook werd het overbekende kerst verhaal voorgelezen. De kerststukjes die op deze avond op de tafels prijkten zijn bestemd voor de zieken in de gemeente. Mede door de met dennegroen en kaarsen verzorgde ta fels is het kerstfeest in de Petrazaal dins dagavond niet alleen een feest van vrede, doch ook een feest van licht geworden; immers, bij kerstmis horen kaarsen en die waren in overvloed aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op de wegsplitsing van de Wenckebachstraat en de Gildenlaan in Velsen-Noord heeft dinsdagmiddag een 28jarige autoverkoper woonachtig in Wor- merveer met zijn vrachtauto geen voor rang verleend aan een 26-jarige bromfiet- sende gastarbeider van Hoogovens. De bromfietser liep een hoofdwond en een wond aan het rechter-onderbeen op. Hij ishet naar 't Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk overgebracht. Op de Van de Vondellaan in Driehuis reed een 16-jarige scholier op zijn brom fiets tijdens een hevige hagelbui tegen een geparkeerd staande personenauto. Met een hersenschudding en lichte verwondin gen aan het gelaat is hij naar het Anto niusziekenhuis vervoerd. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON deze week van 's morgens 8 uur tot 's avonds 9 uur geopend. Zaterdag tot 18.00 uur Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden - Telefoon 11166 (Van een verslaggever) IJMUIDEN Op de beide kerstda gen en op de nieuwjaarsdag zullen de gemeentelijke diensten en bedrijven ge sloten zijn en wordt ook geen huisvuil op gehaald. Voor de bewoners waar de vuilnisop haler op maandag pleegt te komen zou dit betekenen dat zij gedurende twee we ken slechts éénmaal per week van het huisvuil kunnen worden verlost. Dit kan, gezien ook de grote hoeveelheden afval, waarmede juist door de feestda gen rekening moet worden gehouden, tot ongerief aanleiding geven. Daarom zal voor die bewoners een extra ophaalbeurt worden ingelast en wel op zaterdag 30 december. In de wijk die globaal wordt begrensd door Noordzeekanaal, De Noostraat, Lan ge Nieuwstraat en Planetenweg, waar op maandag wordt opgehaald, zal men be halve op woensdagmiddag 27 of donder dagmorgen 28 december zoals nor maal ook op zaterdagmorgen 30 de cember de vuilnisbak buiten kunnen zet- gen. Daar waar het huisvuil op dinsdag wordt opgehaald houde men er rekening mee, dat in de kerstweek de vuilnisopha ler slechts eenmaal langs komt. ADVERTENTIE 13.000 Rijnstraat 91 - IJmuiden DAG en NACHT! i De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 2 januari a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening- U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger In uw wiik. T

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5