VAN CAMPEN'S Bethlehem maakt zich op voor een royale kerstviering Tweemaal zoveel toeristen als vorig jaar verwacht SLEUTEL HANGERS GRATiS CafifoütM' 198.- Pater Krekelberg valt het verkeersbeleid aan r KERST - ANTIEKBEURS Het leger Indesit „Politiek in plaats van wetenschap" Ontvoerd kind uit auto geworpen Romney in Moskou Verse champignons lekker! Gewapende Duitsers bij inbraak betrapt Overtuigd van zijn overwinning j Verse champignons lekker! Japanners maken nieuw kunsthart r DONDERDAG 21 DECEMBER 196 7 13 Voorbereiding 3 verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwi|k Binnenskamers Drie keer kerst I erwachtingen UITSLUITEND GELDIG OP VRIJDAG EN ZATERDAG DRY GIN Haal Henkes in huis! Compromissen Bezoekt de in gebouw St. Bavo, Smedestraat, Haarlem Dagelijks 1-10 uur, 23 dec. 1-6 uur Gezellig zitje met verse koffie Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) BETHLEHEM. Burgemeester Elias Bandak van Bethlehem zit wel gemoed achter zijn indrukwekkend schrijfbureau van eigen fabrikaat. Hij is eigenaar van een gerenommeerde meubelfabriek, die hem geen wind eieren heeft gelegd. In een wat hin kend Engels zegt hij langzaam en na drukkelijk: „Wij hiér in Bethlehem bidden tot God almachtig, dat er spoe dig vrede zal heersen in dit Midden- Oosten, van waaruit de boodschap van liefde zich over heel de aarde heeft verspreid". Ieder jaar als Kerst mis nadert legt de burgemeester een dergelijke hooggestemde verklaring af. Dat is traditie in de geboortestad. Maar het is de eerste maal, dat deze bede onder Israëlisch bestuur wordt opgezonden. Die nieuwe status heeft duidelijk zijn stempel op de werkkamer gedrukt. Ach ter de burgemeester hangt een grote wand kaart van Bethlehem met bijschriften in het Hebreeuws. En aan zijn linkerzijde schraagt een soort schildersezel een groot bord met het officiële programma van de kerstviering, ook al in de taal van de bezetter. Burgemeester Bandak is een realist, die wel weet dat hij er beter aan doet de politiek aan anderen over te laten. „Mijn taak heeft geen verandering ondergaan"zegt hij. „Het is ook nu mijn plicht de belangen van de stad te be hartigen". Bethlehem moet het hoofdza kelijk van de pelgrims en toeristen heb ben. Kerstmis en Pasen zijn er niet al leen religieus, maar ook economisch de hoogtepunten van het jaar. En burge meester Bandak ziet niet in waarom het thans anders zou zijn dan het altijd was. De Israëlische autoriteiten zijn het met hem eens. Ze stellen er een eer in dat Kerstmis 1967 voor Bethlehem nog plech tiger. nog ordelijker en nog voordeliger zal zijn dan het onder Jordaans bewind was. „Wij hebben allerminst de bedoeling om de traditie te verstoren", verzekert kolonel Eliezer Amitai de commandant van het district Jeruzalem. „Wij willen alleen en uitsluitend de kerstviering luis ter bijzetten, de wijding verhogen, wan ordelijkheden voorkomen en een vlot ver loop van het programma waarborgen". In principe berust ook dit jaar de voor bereiding van de feestelijkheden bij het gemeentebestuur en de diverse kerkelijke gemeenschappen. De Israëlische instan ties, militaire en civiele reiken alleen de helpende hand. Maar die hulp is ver strekkend. Ze varieert van wegverbreding ADVERTENTIE zendt mij 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats p STUTTGART (DPA). De vijfjarige Michael Borzner, die maandag in zijn woonplaats Mannheim door een onbeken de ontvoerd werd, is dinsdagmorgen ern stig gewond door- een automobilist aan getroffen langs de autosnelweg Frankfurt -Wiirzburg. Hij is naar het ziekenhuis van Aschaffenburg overgebracht. De recherche van Baden-Württemberg vermoedt dat de ontvoerder zich aan de jongen vergrepen heeft en hem vervol gens uit zijn auto heeft geworpen. Een vriendje van Michael Borzner beschreef de ontvoerder als een man van dertig jaar of ouder, die een tamelijk grote auto had. en handhaving van orde en veiligheid tot straatversiering en eerbetoon aan de hoogste geestelijke gezagsdragers. Over die bijstand hebben de militaire gouverneur van Bethlehem, luitenant-ko lonel Jitschak Eshed, en Jeruzalems hoofdcommissaris van politie David Ofer de pers uitvoerig ingelicht. De dag voor Kerstmis zal Bethlehem voor niet-christe- nen gesloten zijn. Christenen ui West-Jor- danië bezet gebied dus hebben toe gang tot de stad op vertoon van een speciale vergunning, die door de plaatse lijke militaire gouverneurs wordt afgege ven. Israëlische christenen krijgen, net als in voorgaande jaren, de vereiste pas bij aanvraag op het bureau van de ci viele districtscommissarissen. Verleden jaar waren er dat een vier duizend. Maar toen bestond de Mandel- baum-grenspost nog, de barrière, die het Israëlische en het Jordaanse Jeruzalem van elkander scheidde. Alles bij elkaar rekent men deze kerst op vijftien- twin tigduizend Bethlehem-gangers, ongeveer eens zoveel als een jaar gelden. Een po litiemacht van 950 man, uitgerust met tientallen surveillance- en radio-auto's, zal alles in goede banen moeten leiden. Van Israëlische kant bestaat er geen be zwaar tegen om ook staatsburgers uit de omringende Arabische landen gelegen heid te geven Kerstmis in Bethlehem door te brengen. Officieel is verklaard, dat de autoriteiten eventuele aanvragen via het internationale rode kruis of langs andere weg welwillend zullen overwegen, maar de animo is niet groot. De chris telijke kerken in Amman, op instigatie van de Anglikaanse bisschop, hebben het nodig gevonden de gelovigen dit jaar een bezoek aan Bethlehem te ontraden. Veel Libaneze zouden waarschijnlijk wel wil len komen, maar het officiële Beiroet danst naar de pijpen van de Arabische Liga. En over Egypte en Syrië behoeft helemaal niet te worden gesproken. De voorbereidingen voor de kerstviering in Bethlehem voltrekken zich op dit mo ment nog bijna uitsluitend binnenska mers. Voor de stedelijke decoratie is het nog te vroeg. De regen zou de feesttooi alleen maar bederven. Qp het onpretentieuze stadhuis, op het bureau van de militaire bevelhebber, op het hoofdbureau van politie in het nabije Jeruzalem en in de consistoriekamers van de diverse kerken wordt druk vergaderd en gewerkt. De bedrijvigheid onder de blote hemel beperkt zich voorlopig nog tot werkzaamheden aan de straten en wegen en het aanleggen van geïmproviseerde parkeerterreinen. Zijn feestkleed trekt Bethlehem eerst een paar dagen voor Kerstmis aan. Dit jaar zijn de versierin gen ontworpen door een deskundige van het Israëlische ministerie van Toerisme. Het centrum van de stad wordt feeste lijk geïllumineerd en de drie openbare kerstbomen, die de gemeente ieder jaar placht te installeren, zullen ditmaal tot zes uitdijen. Toeristen, die vlak voor Kerst mis per vliegtuig of boot in Lydda, Je ruzalem of Haifa arriveren, krijgen van het ministerie van Toerisme een replica van een olielamp van aardewerk ten ge schenke .zoals die in het Palestina van Jezus algemeen in zwang waren. Het de parlement zorgt ook voor een gecentrali seerd toeristenvervoer van Jeruzalem naar Bethlehem. In Bethlehem kent men meer dan één Kerstmis. Men viert er drie. Vijfentwin tig december is het feest voor de chris telijke gemeenschappen, 6 januari voor Orthodoxen en Kopten en 18 januari voor de Armeniërs. Maar de Kerst bij uitne mendheid, het massaal bezoek van pel grims en sonoor klokkengebeier in heel de stad. is toch 25 december. „De rest is eigenlijk maar bijzaak", zegt me een vriendelijke gids, geboren en getogen in Bethlehem. Maar daarvoor is hij dan ook een devoot katholiek „Romms-katholiek", benadrukt hij, be zorgd dat ik hem voor een Grieks-katho liek zou houden. Bethlehem moge dan al de stad van het „Vrede op aarde ,in de mensen een welbehagen" zijn, de eerbied voor elkanders godsdienstige opvattingen is er niet veel dieper geworteld dan el ders in de wereld. Natuurlijk zal ook dit jaar de beroemde middernachtsmis in het centrum van het kerstleven staan. Ze wordt opgedragen in de burchtachtige geboortekerk door mgr Alberto Gori ,de Latijnse patriarch in Je ruzalem. De franciscanen, die als altijd met de organisatie van de godsdienstoe- gening zijn belast, onder wie ook hoge Israëlische autoriteiten en de leden van het diplomatieke en consulaire korps in Israel en de bezette gebieden. Een an der hoogtepunt is de ontvangst van de pa triarch aan de grens van Bethlehem en bij de geboortekerk door de burgemees ter ,de plaatselijke katholieke geestelijk heid, de stedelijke militaire bevelhebber en hoge officieren van politie. De beide auto's van mgr. Gori en zijn gevolg zul len worden begeleid door een escorte van Israëlische bereden politie in ceremoni- ele uitrusting. In Bethlehem zijn de verwachtingen als ieder jaar hoog gespannen. De stad, die er door de oorlog economisch op is ach teruitgegaan, kan een buitenkans als de ze extra goed gebruiken. Vijftien a twin tigduizend mensen. De lieden, die het van het toerisme moeten hebben, zeggen met een vrome blik opwaarts „Insh Al lah", wat zo veel betekent als „God geve het". Maar dat er werkelijk zo velen zullen komen geloven zij nauwelijks. „Het is ieder jaar hetzelfde liedje", vertrouwt me de gids George Nissan toe. „Het is nooit zo druk geweest als de kranten hadden voorspeld". Maar ook als maar de helft in Bethlehem Kerstmis komt vieren zal niemand te mopperen hebben verze kert hij. Ook anderen blijken er zo over te den ken - de taxichauffeurs met hun sleeën van wagens, de hotelier, de man, die voor overbuigend een pittige frisdrank schenkt uit een gigantische geelkoperen kan, vast- gegespt op zijn rug, de geldwisselaar, de boekhandelaar, die bijbels, korans en de laatste pornografie verkoopt, de restau ranthouder, het verkoopstertje in een sou venirwinkel en de opdringerige knapen, die iedere bezoeker overvallen om hem hun diensten als auto-bewaker aan te bie den. Zij rekenen allemaal op wat zij „een goede kerst" noemen, een kerst, die geld in het laatje brengt. En het laat de meesten koud of dat nu onder Jordaans of Israëlisch bestuur gebeurt. MOSKOU (Reuter). Gouverneur George Romney van Michigan, die repu blikeins kandidaat wil zijn voor de presi dentsverkiezingen van volgend jaar in de Verenigde Staten, heeft een onderhoud ge had van meer dan twee uur met de Rus sische premier, Kosygin. Er is gesproken over Vietnam, het Midden-Oosten, het toezicht op de bewapening en de Rus- sisch-Amerikaanse betrekkingen. Romney heeft al gesproken met pre mier Wilson van Groot-Brittannië en de Westduitse bondskanselier, Kiesinger. ADVERTENTIE Gratis recepten bij uw groenteman. 140 liter table-top koelkast met Hornitex bovenblad, gerenommeerd in kwaliteit en afwerking. Praktische indeling met o.a. een groot vriesvak. Normale prijs 248.-. KLAPPER VAN DE WEEK PRIJS DE ZAAK WAAR U NU EENMAAL V cl n U eft lil P dl VEEL MEER VOOR VEEL MINDER KOOPT CREMERSTRAAT 69 Radio-T. fBandrecorders enz. en opéén minuut afstand DR* SCHAEPMANSTRAAT 23 koelkasten HAARLEM-OOST TELï 023-14750 11 asmachines. >t of zuigers ens. HILVERSUM. De Hilversumse poli tie heeft drie Duitsers, twee mannen en een vrouw, 's nachts betrapt bij een in braakpoging in een benzinepompstation in Hilversum. Het drietal was in het bezit van een aantal wapens. Een politiepa trouille rekende dè twee mannen in, toen zij zich in de buurt van het benzinesta tion ophielden. Een van hen had een ge laden pistool bij zich. In een zijstraat bij het benzinestation stond hun auto. In de wagen zat een 25-jarige vrouw, die de wacht hield bij pistolen, patronen, steek wapens en inbrekerswerktuigen. Een van de mannen was ook in het bezit van een bos autosleuteltjes. De poli tie gaat na of het drietal nog meer op zijn kerfstok heeft. ADVERTENTIE m (Van onze correspondent) LEIDEN. Pater Ed. Krekel- berg S.J., de Delftse wiskunde leraar, die bekendheid heeft ge kregen als vurige voorvechter van links voorrang in het verkeer, heeft nu een zware aanval ingezet tegen het totale verkeersbeleid, dat volgens hem is gebaseerd op „poli tiek getinte compromissen in plaats van op wetenschappelijk gevonden zekerheden". In een zeer uitvoerig artikel in het nieuwe nummer van het maandblad „Streven" wijst hij eerst op de pronk stukken van moderne techniek, welke overal op de wegen verschijnen en wonderlijk knappe kunstwerken zijn. Toch is de weggebruiker niet tevre den. „Waarom klaagt men steeds lui der in alle talen en naties over de chaos op de weg, die de economie uit mergelt en volksvijand nummer een dreigt te worden?", zo schrijft pater Krekelberg. Hij zoekt de oorzaak bij het verkeersbeleid in Europa, dat vol gen hem gebonden is aan een zekere „ieertucht". Dat wil zeggen dat be paalde theorieën zondermeer worden voorgeschreven. Niet aanvaarde stellin gen worden gewoon weggeduwd en de wetenschap wordt zo oogkleppen aan gedaan. ADVERTENTIE Ik droom van een witte Kerstmis, zoals ik die vroeger heb gekend Van witbe- sneeuwde herders, leunend op hun scheperstaf, die een stal vol licht betreden. Maar het sneeuwt niet, het mot regent tegen de ruiten van de treincoupé en er komen geen herders binnen, want we stoppen aan het perron van hel Muiderpoortstation en daar barst het nooit van de herders. Er komen wel mensen van deze tijd de trein binnen, want daar barst het van. Zij trekken gezichten als brand kasten, degelijk op slot en alles wat erin zit lekker ach ter de pantserplaten. Zij zoe ken plaatsen die zo ver mo gelijk verwijderd zijn van waar anderen al zitten, maar dat geldt alleen voor de eer sten. De coupé loopt vol, er is een man bij die zijn witte boordje achterstevoor draagt ten teken dat hij worstelt met het coelibaat. Én een meisje met een charmant Leger-des- Heilskapje op en een Strijd kreet onder de arm. Er is ook een klein gezin binnen komen zwoegen, gedreven door de dwang van te moeten zonder te willen. Het hoofd van de man had de vorm van een ronde kogel, waar men in vroeger tijden de wallen van kastelen mee tot puin probeerde te schie ten. Verdere gelijkenis met die loodzware ondingen was er echter niet, want de man had enkele dingen die de ko gel volkomen onbruikbaar zouden hebben gemaakt: twee oren als verstijfde flensjes en een haardos als een verschoten schoenborstel. Een man hoeft niet mooi te zijn om sympathiek te wezen, maar zo lelijk hoeft nou ook weer niet. Het lelijkste aan hem was echter de misprij zende blik, waarmee hij zijn verwanten monsterde, die met hem samen in de trein coupé waren gestegen: een schaapachtig geblondeerde vrouw en een klein, bollig wezen in een wollen pak. dat als Daphne werd aangespro ken en dus in opleiding leek te zijn om meisje te worden. Boven hun hoofden, in het bagagerek, hadden zij een reiswieg gedeponeerd waaruit mummelende geluidjes op stegen. Daphne was blijkbaar niet het laatste echtelijke ex periment gebleven. De echtelieden zaten tegen over elkaar in een veelbe tekenend treinzwijgen. Ze wa ren kennelijk niet voor de lol op reis. Het wollen wezen zoog op een lolly en werd door de vrouw voortdurend bijgeveegd. De man bekeek hel tafereel met stijgend on genoegen. spreidde zich lomp en lui in de hoek bij het raampje uit en zei nu en dan verachtelijk „sja". De vrouw hield zicli in leven met een koppige blik in de fletse ogen, die niets anders betekende dan „wat mot, dat mot", en rukte voortdurend het wol lige wezen terug op de bank, waar het even principieel tel kens weer afgleed. „Sja", zei de man somber. „Tien gulden dertig naar de knoppen, straks nog drie gul den voor de bus heen en weer, en waarom? Om de ouwelui nieuwjaar te wensen Alsof nieuwjaar anders niet door gaat. Je had toch kunnen telefoneren?" „Ze willen de kinderen af en toe zien", zei de vrouw mokkend. „Eens per jaar, is dat nou teveel? Die kinderen veranderen per dag". Uit de reiswieg klonk een instemmend gemompel, waar uit zou kunnen worden opge maakt dat de inhoud bezig was te veranderen. Daphne gleed van de bank, stak haar natte lolly tussen de benen van de man en wandelde over zijn schoenen heen naar het gangpad, „Daphne!snauwde de vrouw en greep in het wol. „Daphne mompelde de man. „Wat is dat voor een naam! Hoe kun je zoiets nou Daphne noemen Wat be tekent Daphne? Het lijkt op een stoomlocomotief die start. Da's toch geen naam. Mijn zuster heet Stien. Da's een naam. Maar Daphne Daar is je moeder mee komen aan dragen. Als je het mij vraagt had ze het van de televisie". De vrouw zweeg, blijkbaar in de overtuiging dat het geen zin zou hebben Daphne ge durende deze treinreis in Stien om te dopen. „En die daar ging de man verder, terwijl hij met zijn duim naar het bagagerek wees zonder omhoog te kij ken. ,Die daar heet Frederik- Willem. Alsof het een twee ling is. Hoe moet dat schaap zich voelen als hij zestig is en op zijn platje duiven zit te lokken? En zijn vrouw roept: Frederik-Willem, kom van dat kouwe platje af met je reumatiek?" „Dan zijn wij er niet meer", zei de vrouw geruststellend, alsof dat iets kon baten. „Hij is nog geen zestig. En ik vind het een leuke naam voor een kind". „Allicht, want het was jouw idee. Ik stond op Jan". De man keek grauw naar de vloer, alsof zijn Jan daar dood en begraven onder lag. „En wie zal me beletten om Jan tegen het wurm te zeggen, zodra ie oud genoeg is om te luisteren? Niemand zal me dat kunnen beletten. En luis teren zal ie". „Je doet maar wat je niet laten kunt", zuchtte de vrouw en ze sjorde de wollen capu chon van het hoofd van Daphne, waardoor het kind zich voor het eerst vertoonde in zijn tragische gelijkenis met de vader. De kanonskogel van Daphne was van kleiner formaat, 17-veld ongeveer, en de flensjes waren appelflap pen. En Daphne had de boos aardige blik nog niet, maar dat zou wel komen met de jaren. De lolly was in de afvalbak gesmeten en het meisje vond daarin voldoende reden om de mond open te sperren voor een gilbui. Maar de man was ook niet van gisteren. Hij hief zijn wijsvinger (door Zwan gemaakt) voor de neus van het kind en zei: „Als je je bek niet houdt, smijt ik je het raam uit". Daphne sloot haar mond met een klap en keek naar buiten, alsof zij een moei lijke keus overwoog. De mot regen gaf toch blijkbaar de doorslag, want Daphne hield haar mond en beperkte zich tot een schop tegen de afval bak van de Nederlandse Spoorwegen, waaruit zou kunnen worden geconclu deerd dat zij de verliescijfers van deze onderneming niet onder ogen had gehad. „Als je niet zoet op je bank blijft zitten, mag je nooit meer mee naar opoe", deelde haar moeder ten overvloede mee. „Als je niet stil op je bank blijft zitten, moet je voortaan iedere week mee naar opoe", zei de man boosaardig grijn zend, waarmee de familie aangelegenheden weer in het centrum van de belangstel ling kwamen staan. Toen viel in een bocht de reiswieg bijna naar beneden. De man met het coelibaats- boordje zag het op een af stand en schoot hulpvaardig toe. Het meisje met het Leger-des-Heilshoedje zag het een halve seconde later, maar bleef stokstijf zitten toen ze de confessionele hulpdienst zag uitrukken. Het Leger- des-Heils is alleen voor hen, die helemaal moederziel ver laten uit bagagerekken vallen. De bewoner van de reis wieg huilde met dubbele stem aan één stuk door tot opoe toe, Daphne kreeg een peper munt van de pater en de vader zei achter zijn hand: „Ze zijn toch nog ergens goed voor". De moeder zweeg verder, blijkbaar innerlijk worstelend met de vraag hoe het bezoek aan haar ouders zou eindigen: met een slaande ruzie of een gewone Toen de trein vaart min derde, Daphne weer in haar wol gewikkeld was en de ouders hun regenkleding had den aangesjord, viel de man mistroostig neer in zijn hoek en stak een sigaret op als een gangster die voor een moei lijke moord staat. „Ik vraag mij af, Sjaan, en dat vraag ik mij al jaren af kan ik wel zeggen", merkte hij tussen twee diepe halen op, „waarom ik bij jou zulke afschuwelijk lelijke donder stenen van kinderen krijg". Hij smeet zijn sigaret op de vloer, trok de reiswieg uit het bagagerek en waggelde naar het balkon. De vrouw trok achter hem aan met Daphne, en ze verdwenen tussen de mensen, in het leger zonder veldheer. Zij werden opgeslokt door de menigte van goede wil, in de motregen van Kerstmis, de helverlichte stad in, waar boven de engelenkoren zon gen door luidsprekers van winkeliersverenigingen. Alleen het meisje van het Leger des Heils bleef zitten. Zij had tenslotte een enkele reis naar de hemel, met bagageverzekering. Als voorbeeld noemt pater Krekel berg de voorrangskwestie, welke vol gens hem verkeerd is opgelost. Voor de regel „rechts voorrang" beroept men zich op de Conventie van Genève van 1949. Maar daarin was volgens de pater sprake van „twee auto's die ge lijktijdig een kruising naderen". De Eu ropese verkeersministers hebben „op juridisch onbegrijpelijke gronden' de beperkingen, die daarin zaten opgeslo ten, in de praktijk afgeschaft. Zij heb ben deze naar behoefte geïnterpreteerd Een beroep op de conventie is dus in feite niet meer mogelijk. Wat zich bij de voorrangsregel heeft afgespeeld, ge beurde ook elders. Daar ligt volgens pater Krekelberg de grondoorzaak van de malaise in het verkeer. De politie ke haalbaarheid was doorslaggevend, niet de wetenschappelijke argumente ring. Prof. mr. A. D. Belinfante bij voorbeeld zei over links voorrang na woorden van lof „politiek niet haal baar". Pater Krekelberg zet zich in zijn ar tikel scherp af tegen deze politieke compromissen. Hij pleit vurig voor een zuiver we tenschappelijke benadering van het ver keer. De studie daaromtrent zou vol gens hem beter op haar plaats zijn bij het ministerie van Onderwijs dan bij Verkeer en Waterstaat. Daarom ook heeft hij ernstige kritiek op de nota verkeersveiligheid en het rapport van de stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid, dat daaraan ten grondslag lag. „In de wetenschap gebeurt alles openlijk. De openheid is de grootste bescherming van de we tenschap. Maar de bijlage van de No ta verkeersveiligheid bleef twee jaar onder embargo. De argumentaties werden niet gepubliceerd. Alleen de conclusies. En toen die bijlage, waar op de nota was gebaseerd, enkele maanden geleden verscheen, waren de conclusies al in de praktijk doorge voerd". Pater Krekelberg zegt voorts onder meer dat vele „gewone" weggebrui kers het vreemde in het verkeersbe leid in ons land en daarbuiten al lang hebben gezien. Zij hebben alleen geen tijd om zich daarin te speciali seren. Pater Krekelberg is er heilig van overtuigd dat zijn mening zal zegevie ren. Niet ineens, maar geleide lijk en onafwendbaar. „Ik heb zo'n vertrouwen in de kracht van de waar heid, dat ik er zeker van ben ,dat de mensen daardoor zullen worden overtuigd". WWWWWWVWVWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWMWVWWWWI ADVERTENTIE Gratis recepten bij uw groenteman. SAPPORO (AP) Een ploeg Japan se chirurgen en elektro-technici is erin geslaagd een nieuw type kunsthart te vervaardigen, dat goede -Renst zou kun nen bewijzen de functies van het hart tijdelijk over te nemen. Het nieuwe apparaat, dat „hulphart" wordt genoemd is ontwikkeld door de chirurgische afdeling van de Hokkaido- universiteit onder leiding van dr. Takashi Aoki. Hoewel het hulphart nog slechts op dieren wordt toegepast heeft het al bewe zen zeer goed te functioneren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dussen en Hank A. van Wijngaarden, kand. te Utrecht. Aange nomen naar Hardenberg (vac. R. J. Ybe- ma) (toez.) A. van der Beek te ioure. Bedankt voor Rijssen (wijk Zuid) (toez.) J. den Besten te Huizen (N.-H.).

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13