Londen wenst nauwe banden met de Vijf 5**®- DE MANTELSPECIALIST Junta heeft zich ingegraven Bronchi letten Hapje hooi in de sneeuw Zoon van Rudolf Hess doet beroep op Grote Vier Goldberg: Jk b Johnson overweegt bezoek aan paus Brown doet felle aanval op Frans EEG-beleid Burgers Deel Amerikaanse troepen uit West-Duitsland SIEMENS-Wasautomaat telegrammen DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 3 Aziatische griep in VS T roet el kind Felicitaties A rrestaties Economie Vertrouwen HARTENDORP Wasjkansky, de man met het vreemde hért, is overleden. De medische weten schap en de transplantatie-chirurgie zijn tenslotte toch komen te staan tegenover het geheimzinnige, onberekenbare levens mechanisme als monteurs tegenover een onbekende machine. Het Leven heeft ge weigerd mee te werken aan de kunstma tige wederopbouw van een gestoord li chaam en zich eruit teruggetrokken, omdat de voorwaarden voor een verder verblijf niet aanwezig bleken te zijn. Wie dit Leven zou willen zien als een sarcastisch, grillig monster dat er behagen in schept de wanhopige worsteling van de medici en het hoopvolle levensverlangen van Wasjkansky met één slag teniet te doen, zou te ver gaan in de personificatie van de kracht, bij de gratie waarvan een mensenleven voortgaat op de golven van bestaansgevaren. De waarheid is een voudiger en minder absurd: een lichaam kan niet leven, als de essentiële condities daartoe ontbreken. Het zal kunnen voort leven indien de wetenschap erin slaagt, die condities te onderkennen en in te vullen. Daarom gaat met Wasjkansky niet de hoop op succes bij harttransplantaties verloren. Zijn dood betekent slechts, dat men nog méér te weten moet zien te ko men van de elementen waaruit de harmo nie tussen lichaam en levenskracht is op gebouwd. De computer van de natuur is minder eenvoudig dan men gedacht en gehoopt had. Er zitten nog onontdekte onderdelen en processen in, die niet straf feloos kunnen worden genegeerd. Men is nog niet doorgedrongen tot het volledige schema van leven en dood, al zal ook de dood van Wasjkansky ertoe heb ben bijgedragen dat men opnieuw een stapje verder zal kunnen gaan bij het in ventariseren van de kennis omtrent de mysterieuze bedrading, die gespannen is tussen de mens en het levensbeginsel. Toen in 1940 de oorlog uitbrak, bestond op dat ogenblik het dagelijkse menu van de soldaat in Nederlandse krijgsdienst uit een bruinbrood, een blokje margarine van vijf bij vijf bij anderhalve centimeter, twee schijfjes belegging (kaas, ham of worst), een lap rundvlees, gekookte aard appelen en groente of, bij wijze van af wisseling inplaats van de drie laatste Ingrediënten een stamppot. Daarbij werd een bruin vocht opgediend, dat afkomstig heette te zijn van een in tropische landen MÜNCHEN (AP) De zoon van Ru- dolf Hess heeft een nieuw beroep op de Grote Vier gedaan om zijn vader vrij te laten uit de gevangenis te Spandau. Ir. Wolf Rüdiger Hess zei op een perscon ferentie dat het op de internationale open bare mening indruk zou maken als zijn 73 jaar oude vader, die door het tribunaal van Neurenberg tot levenslang werd ver oordeeld, in vrijheid zou worden gesteld. In zijn beroep op de regeringen van de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie wijst hij er op dat 1968 uit geroepen is als het jaar van de rechten van de mens en dat vrijlating van zijn vader „een passend gebaar zou zijn". NEW YORK (Reuter). De leider van de Amerikaanse afvaardiging bij de Ver enigde Naties, Arthur Goldberg, heeft verklaard dat de Verenigde Staten van oordeel zijn dat de Veiligheidsraad een taak heeft ten aanzien van het herstel van de vrede in Vietnam. Goldberg deed deze mededelingen op een persconferentie in New York. Over zijn eigen toekomst verklaarde hij dat hij, in tegenstelling tot bepaalde berich ten, geen ontslag heeft gevraagd als hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties. WASHINGTON (AP) President Johnson overweegt op de terugreis uit Australië een kort bezoek aan de paus te brengen. Na de rouwdienst in Melbour ne voor premier Harold Holt bijgewoond te hebben, zal de president, naar ver wacht wordt, eerst een kort bezoek bren gen aan de Amerikaanse troepen in Viet nam. President Johnson heeft premier Keith Holyoake van Nieuw-Zeeland in een ho tel te Canberra ontvangen voor de eerste ronde van een reeks besprekingen in de Australische hoofdstad. ATLANTA (Reuter) In twaalf Ame rikaanse staten heerst Aziatische griep. Vele scholen en universiteiten hebben hun poorten moeten sluiten. Volgens federale gezondheidsautoriteiten in Atlanta heeft de griep in sommige staten epidemische vormen aangenomen. groeiende boon, de koffieboon. Een af komst die nooit feitelijk kon worden vast gesteld maar waarin zeker zestig percent van de manschappen disciplinair bleef geloven. Met andere woorden: de voeding was minimaal, onwetenschappelijk en saai. Niettemin hebben de Nederlandse militai ren in 1940 hard gevochten en zij waren niet ondervoed, verzwakt of ziek. Nu leest men dat het menu van de sol daat zal worden verbeterd, deskundiger samengesteld en smakelijker opgediend. De kazernes zijn intussen al heel wat huiselijker geworden, want als men na gaat dat in de vooroorlogse kazernes het eten aan een gedekte tafel was voorbe houden aan de rangen boven korporaal, moet er wel heel wat veranderd zijn. Het bruinbrood werd vroeger door de bakker afgeleverd in de lengte van een halve meter, maar de „man" had per dag slechts recht op een kwart meter. De kor poraal van de weekdienst sloeg derhalve ieder brood op de rand van de krib in tweeën, zodat de ene helft op het bed viel. De andere helft smeet hij op de krib van de buurman. Zo ging het snel, gemak kelijk en eerlijk. Het blokje margarine met de afmetingen van een lucifersdoosje moest over het ontbijt en de lunch wor den uitgesmeerd, evenals het plukje jam dat wel eens inplaats van de belegging werd verstrekt. Maar dit zijn allemaal dingen uit het verleden. Er wordt nu heel wat beter voor „onze jongens" gezorgd en de ouders draaien niet meer voor de bijvoeding op. Want dat was het geheim van de oor log in 1940: de mannen waren gezond en sterk, omdat ze door „thuis" werden bij- gevoed. Wie durft nog te zeggen dat in ons dier bare vaderland de geest van de nieuwe tijd onwerkzaam blijft? (Van onze correspondent) LONDEN. Na het fiasco van Brussel zijn er voor de Britse regering twee ge zichtspunten. Wat de politiek op lange termijn betreft handhaaft Groot-Brittan nië onverminderd zijn doel om tot de EEG te worden toegelaten.De lidmaat- schapsaanvrage blijft op tafel of beter in de Brusselse lade liggen. Maar, zo zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken George Brown, gister avond in het Lagerhuis, het heeft geen zin om op de deur te blijven kloppen, integratie nog §en toekomst bezit en dat Engeland zelf daar een onderdeel van be hoort te worden. Hier overheerst echter het gevoel dat Engeland wellicht nog tot 1973 het einde van de tegenwoordige regeringsperiode van president De Gaulle in de wacht kamer zal moeten blijven. Maar stil zitten zal het niet. De Britse regering heeft besloten onmiddellijk met onderhandelingen te beginnen om waar het kan de handel met het vasteland te vergroten. Hierbij richt zij zich in de eerste plaats tot de vijf, Engeland goedgezinde EEG- landen, met het doel met alle of enkele daarvan nieuwe handelsovereenkomsten aan te gaan. Indien hierover tenslotte collectief met de EEG zou moeten worden onderhandeld zou Frankrijk geen veto kunnen toepassen omdat voor deze materie meerderheids besluiten voldoende zijn. De Britse regering schijnt nog geen vastomlijnd plan voor de nieuwe samen werking met EEG-landen te bezitten, maar vanzelfsprekend zullen gezamenlijk technologische projecten, die al zo lang het Britse troetelkind zijn, op de voor grond staan. Want de Brits-Europese technologische samenwerking als tegen- Minister Brown van Groot-Brittannië. wicht tegen Amerikaanse en later Russi sche overheersing op dit gebied, vormt het fundament van de Britse EEG-poli- tiek. Minister Brown sprak buitengewoon scherpe taal aan het adres van Frankrijk. Hoewel hij zei dat Groot-Brittannië over het gebeurde geen kleinzielige houding zal aannemen, verklaarde hij dat aan de Brits-Franse betrekkingen een zware slag was toegebracht. Hij beschuldigde de Franse regering van een volkomen^foutief inzicht in de toekomst van Europa'en een volkomen gebrek aan werkelijkheidszin. President De Gaulle van Frankrijk al dus onze correspondent in Parijs heeft tijdens een zeer langdurige zitting van de regering gisteren in Parijs, nadrukkelijk zijn minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, gefeliciteerd voor de wijze waarop hij in Brussel het Franse standpunt tegenover de vijf EEG-part- ners heeft verdedigd. Met 'n paternalistische hooghartigheid, die onder de huidige omstandigheden bij na als een provocatie klonk, heeft De Gaulle als zijn mening uit gesproken dat Frankrijk door zijn weige ring met Engeland in onderhandeling te treden, de toekomstige ontwikkelingskan sen van de Europamarkt nu heeft weten te waarborgen. En die winst weegt in Franse ogen ruimschoots op t^gen het risico van nieuwe spanningen en strubbe lingen met de vijf andere EEG-landen, dat Parijs kennelijk niet al te zwaar op neemt. ADVERTENTIE KOOPAVONDEN heden, en vrijdagavond GEOPEND STEL GERUST DE HOOGSTE EISEN! 20817 Raamvest ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 95ct In de Amerikaanse staat New Mexi co is zo'n dik pak sneeuw gevallen dat het vee dreigt te verhongeren. Met legervrachtauto's voert men nu hooi aan, dat door de dieren gretig wordt opgegeten. (Télefoto). (Van onze reisredacteur, mr. Leffelaar) ATHENE. De vlijmscherpe Amerikaanse satirische tekenaar David Levine heeft het Griekse militaire regime afgebeeld met een uit zijn ooghoeken kijkende kolonel Papadopoulos, zittend op een als banaan voorgestelde dorische zuil. Maar de suggestie van de tekenaar, dat de kolonel ieder moment van zijn bananenpilaar zal afglijden is meer hoop dan realiteit gebleken. Het Griekse regime heeft zich in acht maanden tijd en vooral na het falen van de tegenstaatsgreep van koning Konstan- tijn, diep ingegraven. De methoden zijn de gebruikelijke: uitbreiding van de geheime dienst, aanstelling van informanten, de terreur van het onverwachte. De geheime dienst, die voor de staatsgreep van 21 april over één gebouw beschikte, heeft er nu vier in gebruik, waarvan som mige er uit zien als onschuldige flatgebouwen. Twee ervan zijn ge vestigd in een zijstraat van de „3 septemberstraat", een derde aan Bou- boulinas, het vierde bevindt zich in de voormalige Marousi Militie- school. Iedere morgen staan voor deze ge bouwen lange rijen van meest vrouwen om echtgenoten en familieleden hun voedsel te brengen. Zij worden in groepjes van twee of drie binnengela ten, gefouilleerd, en het voedsel wordt aan een nauwkeurige inspectie onder worpen. Zelfs thermosflessen worden in andere flessen overgegoten, om de inhoud te kunnen controleren. Sinds de vlucht van de koning naar Rome hebben de kolonels hard toege slagen met de arrestaties van politici, officieren, en leden van de koninklijke hofhouding. Toch hebben de kolonels zich tot nog toe huiverig getoond voor mogelijke reacties op openbare rechts zaken tegen bekende figuren. Reden waarom vermoedelijk de aangekondig de vervolging van Helen Vlachov, die haar dagbladen liever niet publiceerde dan zich aan de censuur te onderwer pen, nog steeds moet plaatsvinden; waarom de componist en tekstschrij ver Mikis Theodorakis niet terecht stond met de anderen van de anti-re- geringsgroep, die hij geleid hebben zou, maar „wegens ziekte" apart be recht zou worden; en waarom in feite tot op heden niet één vooraanstaande en internationaal bekende Griek offi ciéél is berecht. Maar met het wegvallen van de laatste schijn van politieke tegenstand van een onwillige koning en officieren die aan diens zijde stonden, is het niet onmogelijk geworden, dat kolonel Pa padopoulos zal overgaan tot een op zienbarend proces om aan te tonen dat zijn regering ontbetwist heerseres is van Griekenland. Want de politieke situatie waarin de kolonels zijn beland is dat zij nu meer te vrezen hebben van het uitblijven van de officiële erkenning van hun regering door het buitenland dan van de Griekse politici, die tot nog toe hun tijd afwachtten en met het mislukken van de koninklijke greep naar de macht een van hun meest reële kansen om de parlementaire de mocratie te herstellen, verspeeld za gen. In tegenstelling tot wat vaak wordt aangenomen in binnen- en buitenland se anti-kolonelskringen, staat de Griek se economie sinds de staatsgreep niet aan de rand van een gapende afgrond. Het toerisme is de, afgelopen zomer niet teruggelopen, de inkomsten lagen dit jaar zelfs iets hoger dan in vorige jaren. Zorgen baart wel het teruglo- lopen van buitenlandse investeringen met ongeveer 25 percent. Een ogen schijnlijk belangrijk contract was dat van de Amerikaanse Litton Industries, die een contract tekenden met de ko lonels voor de ontwikkeling van Kreta en de zuidelijke Peloponnesus. Maar in werkelijkheid betekent de ze overeenkomst minder dan door de kolonels wordt voorgesteld. Het Ame rikaanse concern heeft zich verbonden om in het buitenland kapitaal te vin den voor de ontwikkeling van deze projecten, maar het is te betwijfelen of investeerders op dit ogenblik, of zelfs maar in de komende maanden, gevonden zullen worden. Makarezos, de minister van Coördi natie, greep anderhalve dag na de vlucht van koning Konstantijn de aan wezigheid van de talrijke buitenlandse journalisten aaan als gelegenheid om een overzicht te geven van wat het ko lonelsregime economisch heeft bereikt. In plaats van het verwachte tekort van 420 miljoen gulden onder de vorige re gering, zei hij, hadden de kolonels kans gezien een voordelig saldo te creëren van „niet minder dan 60 mil joen gulden". Dit was bereikt door „het besnoeien van alle onnodige uit gaven en door pogingen om de inkom sten te vermeerderen". Hij zei niet dat tengevolge van deze maatregelen nu ook alle persoonlijke bankrekeningen van Grieken zijn ge blokkeerd, dat alleen geld mag worden opgenomen, wanneer kan worden aan getoond, dat het gebruikt zal worden voor doeleinden, die naar de mening van de regering het land ten goede ko men, zoals het vestigen van een nieu we industrie, of het openen van een winkel. Hoewel de regering een goede rente op deze bevroren rekeningen heeft beloofd, is het eerste resultaat er van geweest, dat nu minder Grie ken geneigd zijn geld naar de banken te brengen. „Het vertrouwen van het volk in de nationale regering en onze landsecono- mie is groot", zei de minister, en voer de als bewijs aan: „De verdubbeling van de bij de banken gedeponeerde gelden, vergeleken bij vorig jaar, en een verdriedubbeling vergeleken met 1965". De leiders van het militaire be wind in Griekenland hebben giste ren de burgerstatus aangenomen, waarschijnlijk als eerste stap tot vorming van een nieuwe politieke partij en kennelijk ook om een wat gunstiger indruk te maken op het buitenland. De huidige sterke man' in Griekenland George Papadopoe- los, vice-premier Patakos, en de minister van Coördinatie, kolonel Makarezos, zijn in reservedienst overgegaan. WASHINGTON (AFP). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft mee gedeeld dat 35.000 Amerikaanse militairen in april volgend jaar uit West-Duitsland zullen worden teruggetrokken. Doel van de terugtrekking van de mili tairen en honderd vliegtuigen is de stroom dollars naar het buitenland in te dammen. De teruggetrokken onderdelen blijven beschikbaar voor de NAVO. De plannen voor de terugtrekking werden al in mei van dit jaar bekendgemaakt. Na het vertrek van de eenheden zullen nog 222.000 Amerikaanse militairen in West-Duitsland gelegerd zijn. ADVERTENTIE De nieuwe maakt uw wasgoed kastdroog Dagelijks demonstratie Gen. Cronjéstraat 43 Telefoon 5 27 60 1 Besprekingen. Gouverneur George Rom- ney van de Amerikaanse staat Michi gan is uit Moskou in Tel Aviv aange komen voor besprekingen met Israëli sche leiders. In Moskou heeft hij de crisis in het Midden-Oosten besproken. Pil. Het Franse parlement heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij ge boortebeperking in Frankrijk gelegali seerd wordt. Hierdoor kunnen voor het eerst door apotheken voorbehoedmidde len en de pil verkocht worden, maar alleen op voorschrift van een arts. Koeandete. De 33-jarige majoor Maurice Koeandete is benoemd tot staatshoofd en regeringsleider van Dahomey. Hij neemt ook de portefeuilles van Defen sie, Buitenlandse Zaken en Voorlichting waar. Koeandete had de leiding van de staatsgreep, waarbij het vorige week einde president Soglo werd afgezet. Verkeersongeluk. Bij een verkeersonge luk in de buurt van Hadji Abad in Zuid-Perzië zijn 32 mensen om het le ven gekomen. De vrachtauto, waarin zij zaten, reed tegen een tunnelgewelf en sloeg over de kop. Lange arm. De Franse autoriteiten heb ben een Belg uitgeleverd, die wordt ge zocht in verband met een moord die vijftien jaar geleden te Ninove (ten westen van Brussel) werd gepleegd. De man werd onlangs in Marseille ont dekt, waar hij onder een valse naam leefde en op Belgisch verzoek werd aangehouden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3