JAARREDE IR. A. DRIJVER Winst Hoogovens steeg met 10 pet Ondanks verdere afbrokkeling van het prijspeil projectie feiten Gans Gas geven? Glas nemen! Zeer velen bezochten receptie van jubilerende ds. J. v. d. Berg Zaandam wil aflopend „houtgetij" keren Gelijktijdige ontwikkeling van Groot-Purmerend en Groot-Hoorn De Purmer zal worden bebouwd ZWANENBURG foto film Rijdt veilig met melk Nieuw dok morgen te water Herv. gemeente schonk een stereo-installatie Concentratie van de houthandel bij nieuwe moderne haven VERGADERING PROVINCIALE STATEN Avond voor minder validen in stadhuis Sluitingsavond van De Plaatwellerij" Kontroleer Uw tank voor de feestdagen! 15404 DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In zijn jaarrede, uitgesproken tijdens de kerstluncn op donderdag 21 december, heeft ir. A. Drijver, voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, geconstateerd, dat dit jaar op een gunstige ont wikkeling van Hoogovens kan worden teruggezien, ondanks factoren welke de staalmarkt in het algemeen nadelig beïnvloedden. De felle concurrentie die de staalmarkt al geruime tijd kenmerkt duurt nog steeds voort. Er is nog altijd sprake van een overcapaciteit in de staalindustrie en deze is ook van invloed op de afzetmarkten. Het prijspeil van de Hoogoven-produkten laat nog steeds te wensen over en brokkelt van tijd tot tijd nog iets verder af. Tegen deze achtergrond noemde ir. Drijver het opmerkelijk, dat de resultaten van Hoogovens in 1967 een flinke verbetering tonen. Over de eerste drie kwartalen steeg de bedrijfswinst in IJmuiden met ruim tien percent ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1966, ondanks een stijging van de personeelslasten en het onder druk staan van de opbrengstprijzen. Produktie Kennemerlaan 5 (bij de brug) Telefoon 15705 De omgeving Dochters Buitenland V ooruitzichten Wat smaakt het toch heerlijk, dat KING CORN BROOD (MM utick (Wm darts MEESTERBAKKER WINKEL Voor de kerstdagen naar de echte bakker ovenvers PAUL VAN EWIJK Ir. Drijver noemde drie factoren die er in hoofdzaak toe hebben bijgedragen de genoemde nadelen meer dan goed te ma ken. In de eerste plaats de gunstige bezettingsgraad van vrijwel alle installa ties, mede dank zij een goed samenspel tussen de verkoop- en de produktieafde- ling en de goede kwaliteitsnaam van de Hoogovenprodukten. In de tweede plaats een daling van de grondstoffenprijzen. In de afgelopen jaren zijn in de wereld een aanzienlijk aantal nieuwe ertsmijnen in exploitatie genomen. Voorts is het, mede onder invloed van de tegen aantrekkelij ke prijzen uit de Verenigde Staten aange boden kookskolen, mogelijk gebleken ook Europese kookskolen tegen gunstiger voorwaarden in te kopen. Bovendien heeft het lage zeevrachtenniveau vóór het uit breken van de oorlog tussen Israël en zijn nabuurlanden een gunstig effect gehad. De derde factor voor de gunstige winst ontwikkeling is de verhoging van de pro- duktiviteit en de efficiency in het bedrijf door een voortschrijdende kennis van de produktietechnieken, met name de voor uitgang in de beheersing van het hoog ovenproces, welke in belangrijke mate mogelijk is geworden door betere erts- voorbereiding. Volgens de heer Drijver staat het vast, dat het werken met budgetten voor de kostenbewaking ook dit jaar weer een belangrijke bijdrage aan het totale resul taat heeft opgeleverd. Kon door deze factoren de bedrijfs winst in IJmuiden met ongeveer tien percent stijgen, de netto winst van het concern als totaal, dus met inbegrip van de dochterondernemingen, nam in de eer ste drie kwartalen van 1967 toe met on geveer dertig percent tot ruim negenenze ventig miljoen gulden. Aan deze verbe tering heeft het wegwerken van het ver lies bij Demka belangrijk bijgedragen. Nadat ir. Drijver had opgemerkt, dat de situatie op de staalmarkt nog geens zins van dien aard is, dat men zou kun nen verslappen, merkte hij op dat in de komende jaren voortdurend grotere hoe veelheden staal hun weg naar de afne mers zullen vinden. Het zou echter niet te verwachten zijn dat dit tegen aan merkelijk betere prijzen zal gebeuren. In de periode van december 1966 tot en met november 1967 nam de produktie van ruwijzer met veertien percent toe tot ADVERTENTIE Liesegang Fan A 12129, Diaprojector met halfautomatische diawisseling. Lichtsterke halogeen lamp. Haarscherpe projectielens. Inclusief diamagazijn. Oude prijs 168,- Voigtlander Perkeo Automat J 298,— Diaprojector met afstandsbediening van diawisseling en scherpstelling. Bandrecorderkoppeling. Ventilatorkoe- ling. Spaarschakelaar, waarwoor le vensduur van de lamp langer is. Met projectielens 2,9/85 mm (ook met an dere objecten leverbaar). Oude prijs 363, Projectietafel (1 blad) 26,— Projectietafel (2 bladen) 34,— Projectiescherm op statief 125 x 125 cm, glasparel 57,— KOM KIJKEN EN VRAGEN BIJ meer dan tweeëneenhalf miljoen ton. Hierdoor was het mogelijk naast de voor ziening van de eigen staalfabrieken ook nog te profiteren van de stijgende be hoefte aan basic-ruwijzer, die zich met name in Japan voordeed. De staalproduktie steeg in genoemde pe riode tot boven de drie miljoen ton. Ruime aandacht besteedde ingenieur Drijver in zijn jaarrede aan de relatie met de omgeving. Met nadruk en bij her haling werd nog eens gesteld, dat de ver betering van de structuur van dit gebied een gecoördineerde aanpak door de over heid vereist. „De problemen, die de ruimtelijke orde ning van het westelijk Noordzeekanaalge- bied met zich meebrengt, gaan de be stuurlijke en financiële mogelijkheden van de betrokken gemeenten verre te boven. Het is daarom zo jammer, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken zo lang wacht met zich uit te spreken over de wijze waarop de bestuurskracht van de IJmond kan worden versterkt," aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens, die voorts de verkeerssitua tie zorgelijk noemde. „Met het zogenoemde rapport Volmul- ler is een gedegen basis gelegd voor een snellere aanpak van de dreigende ver keerschaos. Met name geeft dit rapport inzicht in de noodzaak van een snelle verwezenlijking van 'n tweede Velsertun- nel. De realisering hiervan blijft echter afhangen van de snelheid waarmee de voorbereidingen voor dit project worden afgerond en de bereidheid van de centrale overheid om tenminste een groot deel van de kosten voor haar rekening te ne men", zo luidde de visie van de heer Drijver. Over de Hoogoven-deelnemingen ver strekte de heer Drijver de volgende ge gevens. Door het goede weer in de eerste helft van dit jaar kon de cementafzet enigs zins toenemen. De produktie van Cemij bedroeg in de periode december 1966 tot en met november 1967 ruim één miljoen ton. De verflauwing van de conjunctuur heeft geen merkbare invloed gehad op de activiteit in de bouwwereld. Bij Mekog nam de produktie van eind- produkten toe van 462.000 tot 564.000 ton. De herstructurering van Demka begint dit jaar reeds vruchten af te werpen. Mede door de gunstige gang van zaken bij Demka Blerick kon in het eerste halfjaar van 1967 een kleine winst wor den geboekt. Het resultaat van de integra tie van de staaf- en draadwalserij in Utrecht met die van IJmuiden is gunstig. De N.V. Blerickse Buizenfabriek, in oktober overgenomen door Hoogovens, gaat in de toekomst nauw samenwerken met de andere buizenproducerende doch ter Rijnstaal. De activiteiten van Hoogovens op het Ir. A. Drijver terrein van de aluminiumindustrie nemen snel toe. Bij „Aldel" staan belangrijke uitbreidingen op stapel. Er is voorts een nauwe samenwerking tot stand gekomen met de Nederlandse Aldel-partner, de Bil- liton Maatschappij. Billiton en Hoogovens zijn overeengekomen gezamenlijk de mo gelijkheden te onderzoeken om te komen tot een grote geïntegreerde Nederlandse aluminiumindustrie. Hiermee wordt de weg geopend naar de verdere uitbouw van het Hoogovenconcem in de alumi- niumsector. De Noordwinninggroep, waarin Hoog ovens samenwerkt met enkele andere on dernemingen, heeft dit najaar bij de Mi nister van Economische Zaken een aan vraag ingediend voor het doen van ex ploratieboringen naar olie en aardgas op het Nederlandse continentale plat. Ingenieur Drijver zei verheugd te zijn over het feit, dat dit jaar een groot aan tal staalproducenten uit de niet-communis- tische landen heeft besloten tot de op richting van het International Iron and Steel Institute, waardoor voor het eerst een kader is geschapen waarin een open gesprek over de ontwikkeling van de we reldstaalindustrie mogelijk wordt. Een onzeker element in de Europese integratie noemde ingenieur Drijver de nieuwe aanvraag van Engeland tot toe treding in de E.E.G., welke de politie ke tegenstellingen in het Europa vari de zes zou hebben verscherpt. „Het zou een bijzonder ongeglukkige ontwikkeling zijn als de politieke onenigheid zou leiden tot afbraak van hetgeen er op 't gebied van de integratie tot nu toe is bereikt," aldus de Hoogoven-woordvoerder. Volgens de heer Drijver zijn, na de lichte terugslag van dit jaar de economi sche vooruitzichten voor 1968 gunstiger. In Nederland, maar vooral in Duitsland, zouden de voortekenen wijzen in de rich ting van een opleving van de industriële activiteit. De devaluatie van het pondsterling zou de concurrentiepositie van de Hoogoven- produktien op de Engelse markt moeilij ker maken. Ook buiten Engeland wordt de concurrentiekracht van de Engelse in dustrie vergroot. Ingenieur Drijver zei echter te verwachten, dat het nuttig effect van de devaluatie na verloop van tijd weer gedeeltelijk verloren gaat door de sterke druk op de lonen en prijzen, die in een plotseling goedkoper wordend land ontstaat. Belangrijk vond de Hoogovenwoordvoer der, dat de devaluatie bijdragen kan le veren aan de opheffing van de al jaren durende stagnatie van de Engelse econo mie. Op langere termijn gezien zouden de exportkansen van Hoogovens meer ge baat zijn bij een groeiende markt die tij delijk wat lagere opbrengsten heeft, dan bij een voortduren van de stagnatie. ADVERTENTIE Goed en veilig autorijden is een kwestie van (gas) geven en (melk) nemen. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (Z-H). ADVERTENTIE AMSTERDAM. Bij de N.D.S.M. in Amsterdam zal morgenochtend om 11.00 uur het nieuwe drijvende dok voor het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden te water worden gelaten. Het dok heeft een hefvermogen van 1000 ton. De lengte be draagt 65 meter, de breedte 16 meter en de hoogte 9 meter. De Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij ont ving de opdracht van Rijkswaterstaat in het voorjaar van dit jaar. De oplevering zal binnenkort plaatshebben. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Enige honderden perso nen hebben woensdagavond gehoor ge geven aan de uitnodiging om acte de pré- sence te verlenen op de officiële recep tie ter gelegenheid van het zilveren pre dikantenjubileum van ds. J. v. d. Berg. Het wijkgebouw van de Hervormde Betlehem- kerk bleef de gehele avond gevuld of schoon een aantal van de bezoekers slechts enkele ogenblikken kon blijven. Velen kwamen niet met lege handen en boden naast gelukwensen ook stoffelijke blijken van medeleven aan. Groot was de belangstelling reeds bij de kerkdienst, welke kwart voor zeven aanving. Tijdens deze dienst is de jubile rende predikant toegesproken door de heer (Van onze correspondent) ZAANDAM. De haven van Zaandam, welke tot enige jaren geleden de grootste houthaven van Nederland was, is tegen woordig zo dood als een pier. De houtaan- voer is er teruggelopen tot slechts een klein percentage van die van enige jaren terug. Dat komt doordat de accommodatie niet voldoende is. Al het hout, dat uit de zeeschepen komt, moet eerst op dek schuiten worden gelost en met die dek schuiten naar de houthandel worden ver voerd. Lossing vanuit de boot op vracht auto's is niet mogelijk en dat, hoewel de houthandel steeds meer is overgegaan van vervoer per dekschuit naar vervoer per auto. Er zijn al eens plannen geweest en ook door de gemeenteraad aangeno men om de haven te moderniseren, maar aan de uitvoering daarvan is Zaandam niet toegekomen. Er is een tussenoplossing gezocht door de schepen te laten meren aan de loswal langs de Prins Hendrikkade. Die loswal is vóór de oorlog speciaal gemaakt en daar kan wel rechtstreeks op auto's wor den gelost. Maar tegen het meren aan en lossen op deze loswal is zoveel protest gekomen van de bewoners van de Prins Hendrikkade, die altijd een vrij en riant uitzicht op de Zaan gewend waren ge weest. bovendien in hun nachtrust werden gestoord door motorgeronk en klappend hout, dat ook hieraan een einde is ge maakt. Het lossen daar leverde trouwens ook allerlei verkeersproblemen op. Het voor de Zaanstreek bestemde hout wordt nu grotendeels gelost in Amsterdam, in de kleine haven van Westzaan en de laat ste tijd in toenemende mate in Bever wijk. Zaandam gaat nu een grootscheepse po ging doen het aflopend „houtgetij" te ke ren door bij de Achtersluispolder een nieuwe, hypermoderne houthaven te ma ken en meteen in die Achtersluispolder de volledige houthandel van Zaandam te concentreren. Die houthandel is nu grotendeels ge- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Na een bespreking van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot het doen van een be ginsel-uitspraak over de uitbreiding van Purmerend wegens de voorbereiding van het streekplan Waterland hebben de le den van de Provinciale Staten als hun mening te kennen gegeven dat Groot-Pur merend en Groot-Hoorn in overeenkom stige mate gelijktijdig, op de voor elk gebied geëigende wijze, ontwikkeld die nen te worden. Dit besluit werd woensdagmiddag ge nomen toen Provinciale Staten zich ak koord verklaarden met een motie van de heer Copray (KVP), waarin Gedeputeer de Staten werden uitgenodigd daarvoor noodzakelijke maatregelen te treffen en de regering en de betrokken gemeenten van deze motie op de hoogte te stellen. Ook verzocht de vergadering het college Provinciale Staten regelmatig op de hoog te te houden van de voortgang van de projecten die hierop betrekking hebben. De Provinciale Staten hebben vorige week woensdag en gisteren bijna tien uur over de toekomstige ontwikkeling van Purmerend en Hoorn vergaderd, nadat het voorstel tot uitbreiding van Purmer end (van thans 15.000 inwoners tot in de toekomst van 80.000 tot 100.000 inwoners) reeds in commissies besproken was. Daarbij deed zich in het bijzonder de vraag naar voren of de Purmer (voor stel van Gedeputeerde Staten) of de Zee vang bebouwd moest worden. Vorige week kwam tot uiting dat de ge meenteraden van Hoorn en omliggende gemeenten een plan voor Groot-Hoorn hadden vastgesteld. Bij de besprekingen werd van de zijde der VVD gevraagd de beslissing over Purmerend enkele maan den uit te stellen, om betrokken gemeen tebesturen en belanghebbenden alsnog te horen. Mevrouw Fortanier-De Wit diende een motie in waarin gevraagd werd de besprekingen uit te stellen, welke motie de vergadering met 29 tegen 38 stemmen verwierp. Hierna diende de heer Copray zijn mo tie in die medeondertekend was door le den van de Partij van de Arbeid, van de PCG, van de WD en van de CPN. Nadat alle fracties hun mening over de motie hadden weergegeven verklaarde het lid van Gedeputeerde Staten mr. J. Roelse (Partij van de Arbeid) dat het college zich er achter schaart. De ontwikkeling zowel van Purmerend als van Hoorn dient spoedig ter hand worden genomen, omdat Amsterdam grote behoefte heeft aan wo ningen. Zij kan niet op eigen grondgebied meer bouwen en is bereid haar apparaat aan de centra ter beschikking te stellen. De vergadering aanvaardde de motie met 47 tegen 5 stemmen en daarna kwam aan de orde het voorstel of de Purmer of de Zeevang te bestemmen voor de uit breiding van Purmerend. Met 31 tegen 21 stemmen spraken de Provinciale Staten zich voor de Purmer uit. Nu kan de inmiddels samengestelde commissie haar werkzaamheden voor het streekplan Waterland voortzetten. concentreerd in het Westzijderveld. De bedrijven moeten daar te zijner tijd weg, omdat de gronden, waarop zij gevestigd zijn, krachtens het ontwerp-streekplan voor het Noordzeekanaalgebied toch heel andere bestemmingen krijgen (niet-hinder- lijke industrie, stedelijke recreatie, groen voorziening, aanleg van spoor- en auto wegen).De gemeente Zaandam heeft een deel van deze grond al opgekocht, maar kan er echter niet mee verder gaan om dat er niet voldoende geld beschikbaar is en er wegens het systeem van de zo genoemde vaste financiering niet kan wor den geleend buiten de Bank voor Neder landse Gemeenten om. Het Ontwikkelingsschap Zaanstreek, een orgaan dat Zaandam. Westzaan, As sendelft, Wormerveer en Krommenie heb ben gevormd als overgangsorgaan voor gemeenschappelijke belangenbehartiging tot het moment, waarop het bestuurspro- bleem in de Zaanstreek definitief is op gelost, kan daarentegen wel vrij op de kapitaalmarkt opereren. Het heeft dit ge daan en in eerste instantie een lening van ƒ10 miljoen gesloten. Daarmee kan het van Zaandam grond in de Achtersluispolder kopen en die aan een aantal houtbedrijven in het Westzijder veld ter ruiling aanbieden. En met het bedrag, dat Zaandam ontvangt voor de grond verkoop in de Achtersluispolder, kan een begin worden gemaakt met de aan leg van kaden langs de reeds aanwezige insteekhaven in de Achtersluispolder. Enige van de houtbedrijven hebben reeds een Houtcentrum gevormd, waarin zij hun gemeenschappelijke belangen gaan behar tigen. Zaandam en de houthandel ver wachten op deze manier binnen enige ja ren een moderne haven te hebben in de onmiddellijke omgeving van de houthandel welke dan bovendien zelf ook gemoderni seerd is. De vestigingen in het Westzij derveld zijn merendeels zeer verouderd. Alle besluiten, welke op dit probleem betrekking hebben zijn in de gemeente raad van Zaandam genomen en zullen nu hun beslag krijgen in de Algemene Raad van het ontwikkelingsschap. Intus sen betekent dit niet, dat de oude hout haven van Zaandam geheel is afgeschre ven. Aan die oude haven is namelijk het bedrijf van Houthandel v.h. William Pont gevestigd en die heeft juist contracten met Zweedse leveranciers gesloten, dat er met zogenaamde roll-on-roll-off-sche- pen hout en stukgoed naar Zaandam zal worden aangevoerd. Daarom moet de ou de haven worden verdiept en van nieuwe meerpalen worden voorzien. De gemeen teraad heeft besloten ook dit werk te la ten uitvoeren. ADVERTENTIE Moet u nog olie bestellen, dan vlug even Zwanenburg bellen LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-O. - TELEF. J. Deurloo uit naam van de Kerkeraad der Hervormde Gemeente. Daarna werd de predikant toegezongen door het kerk koor, dat tot slot „Zegebede" zong. Direkt in aansluiting hierop begon de receptie in het wijkgebouw, waar vele honderden personen de predikant en diens gezin zijn komen complimenteren. Uit al le geledingen, van andere gezindten en vanuit andere gemeenten waren represen tanten van het verenigingsleven, instellin gen en kerken aanwezig. Daarbij is het woord gevoerd door het oud-hoofd van de Betlehemschool de heer H. Remiëns; als mede door het huidige schoolhoofd de heer J. Alderliefste, die uit naam van de Vereniging van Schoolhoofden een boe ken bon aanbood. Het geschenk van de Hervormde ge meente werd overhandigd door de heer M. Jansen, die er op attendeerde, dat reeds veel woorden zijn gesproken, maar evenals met bloemen vergaan woorden. Worden zij vergeten! Echter de hervorm de gemeente is haar predikant niet ver geten. Dankzij de grote vrijgevigheid was men nu in staat ds. v. d. Berg een stereo-installatie met twee luidspre kers aan te bieden. Het laken, dat over dit fraaie geschenk was uitgespreid werd daarna verwijderd en even later klonk prachtige muziek door het Wijkgebouw. Met bijzonder veel interessse ging de jubi lerende predikant op zijn hurken bij het tafeltje zitten en liet zich de werking van de installatie uitleggen. Dankbaar en op getogen was hij over dit onverwachte, maar zo op prijs gestelde cadeau van zijn gemeente. ADVERTENTIE WEINACHTSSTOLLEN met spijs 3,75 zonder spijs 2,75 KRENTENBROOD met spijs 3,75 zonder spijs 2,75 TULBANDEN met spijs 5,00 zonder spijs 4,00 ROOMBOTER KERSTBROOD met spijs 5,95 zonder spijs 4,95 KERSTTAARTEN vanaf 4,00 MOSCOVISCHE TULBANDEN met vruchten 4,50 zonder vruchten 3,50 Grote sortering KERSTGEBAKJES 0.42 SLAGROOMGEBAKJES 0,47 ROOMBOTER- KERSTKRANSJES 250 gram 1,85 Opgemaakte KOEKJES 100 gr. 1.50 SCHUIMKRANSJES 100 gram 0,80 LUXE BROODJES, o.a.: tijgerbrood jes, maanzaadbollen, Franse stokken, harde broodjes enz. enz. WILLEMSBEEKWEG 1 IJMUIDEN-O. TEL. 146 40 CANOPUSPLEIN 5 ZEEWIJK TEL. 120 06 (Van een verslaggever) IJMUIDEN Door het gemeentebe stuur van Velsen wordt een avond aan geboden aan minder validen en chronisch zieken op donderdag 28 december in de Burgerzaal van het Stadhuis, die om 20 uur begint. Een gevarieerd programma is samengesteld, afgestemd op deze tijd van het jaar. De leiding van deze avond is in handen van het Comité Autotocht Minder Validen; voor vervoer zal worden ge zorgd terwijl de leden van de Rode Kruis Colone in en om de zaal behulpzaam zul len zijn. Zij die deze avond willen bijwonen kun nen zich opgeven aan de volgende aders- sen: Voor IJmuiden bij V.V.V.-gebouw, Marktplein, IJmuiden; Voor IJmuiden- Oost bij Gem. Werkplaats „Het See- paerdt", Kalverstraat 11, IJmuiden-O. Voor Santpoort bij Federatie Bejaarden zorg, gebouw Cusa, Hoofdstraat, Sant poort; Voor Velsen-Noord bij mevr. Lieu- wes-Harsveld, Wijkerstraatweg 270, Vel- sen-N.; Voor Velsen bij G. G. en G. D., Stationsweg 80, Velsen-Zuid. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD De personeelsver eniging „De Plaatwellerij" heeft woensdag avond in „De Meerpaal" de jaarsluiting ge houden. Onder de aanwezigen was een groot aantal gepensioneerden, alsmede de onderdirecteur van het bedrijf, ir. C. J. Klück, die in het bijzonder hartelijk wer den begroet door de voorzitter, de heer A. de Koning. De leden en genodigden kregen daarna mooie dia's te zien over de in de afgelopen maanden gemaakte uitstapjes, die bij velen prettige herinneringen opriepen. De avond werd verder doorgebracht met kienen, waarvoor smakelijke prijzen ais kerstbout, gebak en vele andere lekkernijen beschikbaar waren gesteld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4