Aan gunstige visexport lijkt nu wel een einde gekomen Er is weinig vertrouwen in toekomstig EEG-beleid Verwen met goud EEN MOOI TAFELKLEED BORST Sombere maar strijdvaardige stemming bij visserijreders Slechte vangsten van alle belangrijke vissoorten bij hogere bedrijfskosten Zeven mannen berecht voor diefstal en heling REGERING SCHOOT TEKORT Kerstfeest in „Concordia" ^'NKElStn yfiSEN-NOOR?, V oorwaardelijke gevangenis voor hennepbezit Voor negeren stopteken agent boete van 250 Kerstinstuif in Elonkapel V DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 Triest Verwijt aan regering Devaluatie £41... brengt gezelligheid in huis. Een grote keus vanaf 15,75 tot 94,60. WONINGINRICHTING PLANETENWEG 38-42 - IJMUIDEN - TEL. 1 59 91 Voor de Stoffer en bezem Bokking TAXI Rijnstraat 91 - IJmuiden DAG en NACHT! Verse haring Experimenten De kottervloot l^iÉÉÉÉilÉfl Boomkorvisserij Diepvries Bier Portemonnee (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bewoog de export van zeevis zich de laatste jaren steeds in een gestadig stijgende lijn, zowel wat hoeveelheid als waarde betreft, het lijkt er thans op dat aan deze ontwikkeling een einde is gekomen. De voorzitter van de Zeevisgroothandelarenvereniging, de heer P. Krab, wijst er op, dat de aanvoercijfers van zeevis in IJmuiden tot dusver in het algemeen representatief konden worden geacht voor de gehele Nederlandse vishandel, hoewel er in het aanvoerpatroon de laatste jaren toch wel be langrijke wijzigingen hebben plaats gehad als gevolg van spreiding van de aanvoer over andere havens, vooral van tong. In IJmuiden is de tongaanvoer in 1967 belangrijk teruggelopen maar gezien de aanvoer in Urk en Den Helder is de totale aanvoer van tong in Nederland in dit jaar vermoedelijk belangrijk hoger dan in het vorige jaar. Kabeljauw, wijting en schol hebben zich de laatste jaren op vrijwel hetzelfde niveau kunnen handhaven. De aanvoer van koolvis is in .twee jaar tijds met 80 percent toegenomen. In de eerste tien maanden van dit jaar was de aanvoer van schelvis ongeveer de helft van die in de overeenkomstige periode van het vorig jaar, maar dit acht de heer Krab niet zo alarmerend omdat de aanvoer van deze vissoort in 1965 en 1966 uitzonderlijk groot is geweest en dit jaar ongeveer in overeenstemming is met de periode 1960 tot en met 1964. Een triest beeld geven de cijfers van de aanvoer van verse haring: 14.077 ton in de eerste tien maanden van dit jaar tegen bijna het dubbele vorig jaar. Er kan hier slechts van een catastrofale ont wikkeling worden gesproken. In verband met de geringen eigen aan voer van verse haring bedroeg de invoer, hoofdzakelijk uit de Scandinavische lan den dan het dubbele van de invoer in het vorige jaar. Met de toekenning medio dit jaar van een tolvrij invoercontingent aan ons land ADVERTENTIE Een gouden ringmetbriljant vertolkt de gevoelens van diepe, blijvende genegenheid. Want briljant is de zuiverste van alle edelstenen. Prijzen varieren van f 90.- tot f 300.- en hoger. JUWELIER HORLOGER MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - UMUIDEN (Van onze correspondent) VELSEN-Noord. Honderdzeventig be jaarden uit de gemeente Velsen hebben woensdagavond het kerstfeest gevierd in gebouw Concordia in Velsen-Noord. Het feest was georganiseerd door het Leger des Heils onder leiding van kapitein en mevrouw Bosma. De gasten waren met autobussen afge haald. Na een hartelijke begroeting en goed verzorgde broodmaaltijd hield mevrouw Bührmann-Klopper een boeiende voor dracht waarin zij de zin van het kerst feest schetste. Het muziekkorps en de zangbrigade van het Leger des Heils lieten zich horen en kinderen, de jeugd uit verschillende landen voorstellende, voerden een kerst spel „Vrede op aarde" op. De heer en mevrouw Gomes en mejuffrouw Kramer zongen met pianobegeleiding. Kapitein Bosma sprak zijn dank uit aan de directie van Van Gelder Zo nen, die aan dit feest alle medewerking had verleend. Bij het verlaten van de zaal kregen allen een kerstpakket mee. Schulpen-Meerweiden. De speeltuin vereniging Schulpen-Meerweiden zal vrij dag in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Van Diepenstraat haar traditietio nele kerstkienavond houden, waarvan de baten bestemd zullen voor het jeugdwerk. Verwacht mag worden dat de voorzitter, de heer M. J. Marcus, mededelingen om trent het afgelopen jaar en mogelijk nieuwe activiteiten zal doen. is eindelijk een marktverstorende discri minatie ten dele weggenomen ten opzichte van enkele andere EEG-landen, die reeds jarenlang over een tolvrij contingent voor invoer uit niet-EEG-landen konden be schikken. De uitvoer naar Denemarken liep terug van tweeduizend naar achthonderd ton. Dit moet worden toegeschreven aan min der vraag naar schol. De Nederlandse zeevisgroothandel heeft zijn eigen gedachte over een recente ver klaring van een onzer ministers, als zou het plafond in de EEG zijn bereikt. In dit verband verwijst de heer Krab naar de manier waarop onze Benelux- partner België, zonder overleg met ons land, zijn vis (vooral kabeljauw, van welk artikel Nederland voorheen de voor naamste leverancier was) meer en meer rechtstreeks is kunnen gaan betrekken uit de Scandinavische landen. De regering is hier ernstig tekort ge schoten, de Nederlandse visserij en vis handel zijn ernstig geschaad. EEG-partner Frankrijk heeft het recht verkregen(en daarvan ook gebruik ge maakt) om zijn grenzen te sluiten voor makreel en koolvis uit Nederland, maar kon dit jaar wel makreel naar Nederland exporteren. Wil de EEG aan haar doelstelling be antwoorden, dan moet het onder meer niet mogelijk zijn dat bij voorbeeld EEG- partner West-Duitsland verse haring uit Denemarken invoert op momenten dat er in een ander EEG-land nog overschotten bestaan. Ook hiervan is Nederland al de dupe geworden. Gezien deze omstandigheden en andere ervaringen kan de zeevisgroothandel van Nederland het toekomstige EEG-visserij- beleid slechts met gemengde gevoelens tegemoet zien. Ofschoon de laatste tijd meer en meer wordt ingezien dat de aanvoer van vis moet worden aangepast aan de afzet, in- plaats van andersom, en de groothandel gaarne zijn medewerking zal verlenen aan uitbreiding van de afzet, constateert de heer Krab dat in de jongste rijksbegro ting weer weinig of geen aandacht is be steed aan de distributiesector. Gevreesd moet worden dat de visuitvoer naar Engeland in de naaste toekomst zeer ongunstig zal worden beïnvloed door de jongste devaluatie van het pond sterling en van de Deense kroon. Op dit belang rijke afzetgebied had onze export toch altijd al het hoofd te bieden aan de con currentie van de Deense vis. Door de waardevermindering van beide valuta's is onze positie op de Engelse markt nu nog moeilijker geworden. Dit is temeer te betreuren waar ons land tot dusver een stevige plaats innam in de export van platvis (tong en schol) waarvan met name onze kustvisserij pro fiteerde. Reeds een week na de devaluatie heeft die ontwikkeling desastreuze gevolgen ge had op de Nederlandse markt voor schol. ADVERTENTIE HAARLEM. Wegens het in bezit heb- ken en gebruiken van hennep zijn dopr de Haarlemse politierechter drie mannen veroordeeld. Een 32-jarige stei gerbouwer uit Haarlem een 25-jarige fa brieksarbeider uit Hillegom kregen bei den vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf en 150 boete en een 31 jarige steigerbouwer uit Haarlem vier weken voorwaardelijk en 100 boete. Twee van de drie hadden de hennep op een erf in de Haarlemmermeer zien groeien. Hij werd gebruikt als windscherm (voor deze doeleinden valt de plant niet onder de opiumwet). De mannen plukten de hennep, droogden hem en vermeng den de planten vervolgens met thee en koffie. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Burenruzies met mis handeling overheersten woensdagmorgen de zitting van de Haarlemse politierech ter. Een 25-jarige bankwerker uit IJmui den had op 9 oktober ruzie gekregen met zijn benedenburen. Hij was na midder nacht wat luidruchtig thuisgekomen en had een vriend, een 19-jarige constructie werker uit Velsen, meegenomen. De vrouw van de bankwerker was niet op de late visite gesteld en stuurde haar mans vriend het huis uit. Ondertussen waren de benedenburen ontwaakt. De 41-jarige benedenbuurvrouw stelde zich onder aan de trap op en vroeg of het niet wat rustiger kon. Daarop volgden in snel tempo enige gebeurtenissen waar beide echtparen en de constructiewerker een verschillende visie op hadden. De als getuigen gehoorde benedenburen vertel den woensdag dat de bankwerker zijn benedenbuurvrouw op straat had gegooid. Haar arm zou zo beschadigd zijn door de val dat zij vier weken niet kan werken. Haar invalide man was op het lawaai af gekomen en die was door de bovenbuur man en zijn vriend afgetuigd. Tenslotte had de vriend hem twee huizen verder door een ruit geduwd. Uiteraard verschil den de lezingen van de verdachten bijzon der veel van die van de getuigen. Zij wa ren zich van geen kwaad bewust. De arm van de vrouw was aanstellerij, zij had den haar niet op straat gegooid. Ook het door de ruit drukken van de benedenbuur man werd ontkend. Andere getuigen ver telden zelfs dat de invalide man met een groot stuk glas achter de constructiewer ker had aangezeten. De officier van justitie achtte bewezen dat de bankwerker en zijn vriend mis handeling hadden gepleegd en eiste te gen hen een boete van honderd gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. De politierechter maakte er voor elk een boete van 125 van. Een 35-jarige opzichter uit Velsen- Noord en zijn 35-jarige vrouw waren de verdachten in de zaak van een burenru zie die zich op 25 augustus in Velsen- Noord afspeelde. Hier zou de man een bezem hebben stukgeslagen op het hoofd van zijn buur vrouw en zijn vrouw de buurman een stoffer naar het hoofd hebben gegooid. Het voorspel tot deze actie was het om keren van een gevuld stofblik op het hoofd van de opzichter. „Straatjongens-manier", noemde de of ficier van justitie het gedrag van de bu ren. Hij eiste tegen de man honderd gul den en tegen de vrouw 75 boete. Con form de eis werd het echtpaar veroor deeld. „Ik schop je open als 'n bokking", zei een 41-jarige Leidse constructieschilder die in Velsen werkte, toen een collega aanmerkingen over de vrouw van de schil der maakte. Hij had die collega daarop in zijn gezicht geslagen. Bij de politierechter toonde hij zich in het minst niet geïnti mideerd en betoogde uit de grond van zijn hart dat hij de collega „kapot" zou maken als hij weer een dergelijke opmer king zou maken. „Er moet vrede in de maatschappij zijn", vond de officier van justitie. Na een eis van zestig gulden boete en vier we ken voorwaardelijke gevangenisstraf kreeg de schilder een boete van 75. HAARLEM. Omdat een 25-jarige hulpinstrumentenman uit Heemskerk schulden had in verband met zijn huisin richting stal hij platinadraad bij zijn werkgever om dit te verkopen. Voor hij het draad had verkocht werd het ont dekt. De officier van justitie bij de Haarlemse politierechter eiste woens dagmorgen twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en vierhonderd gul den boete. De politierechter hield de voorwaardelijke straf aan, maar deed honderd gulden van de boete af. Een boete van 250 en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf kreeg een 21-jarige timmerman uit Heemskerk. Hij had op 1 oktober op de Rijksstraat weg in zijn woonplaats niet gestopt toen een agent met rood licht zwaaide. „Om dat u had gedronken en bang was dat ze uw rijbewijs zouden afnemen", las de po litierechter uit de rapporten voor. Dit ontkende de timmerman nu ter zit ting. De politie had de auto bij toeval ge vonden, zodat de jongeman aangehouden kon worden. ADVERTENTIE 13.000 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor de Haarlemse po litierechter hebben zes Haarlemmers te recht gestaan wegens diefstal of heling van steenkool bij een brandstoffenhandel. Een zevende man had bier geheeld. Een 27-jarige betonwerker moest terecht staan voor het feit dat hij in de jaren van 1965 tot en met 1967 steenkolen ongeveer 40 mud had verduisterd en gestolen van zijn werkgever. Deze was voor ongeveer 560 benadeeld. Tevens (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De resultaten van de zeevisserij zijn dit jaar niet best geweest. Voor de naaste toekomst worden verdere moeilijkheden verwacht. Zowel onder de trawlerreders als in de kottergroep heerst een sombere maar gelukkig ook strijd vaardige stemming. De heer W. G. Meyboom, secretaris van de Vereniging van Reders en Vissersvaar tuigen, noemt de haringsituatie wel het zorgenkind dat in de allereerste plaats de aandacht vraagt. Hij toont dit aan met cijfers die er niet om liegen. Bij de „ha ringvisserij ter zoute" bedroeg tien tot twaalf jaar geleden de jaarproduktie 90 tot 95 miljoen kilogram die rond de 30 miljoen gulden opbracht. De aanvoer daalde jaar na jaar: vorig jaar tot 32 miljoen kilogram en dit jaar zal maar net 25 miljoen kilogram (23 miljoen gul den) bereikt worden. Voor de verse haring die voor de IJ- muider markt van meer belang is, kan de toestand niet veel beter worden ge noemd: in de jaren 1955-1959 een aanvoer van 40 tot 45 miljoen kilogram (13 mil joen gulden) en in 1967 niet meer dan 16 miljoen kilogram met een opbrengst van 9 miljoen gulden. Was zeven jaar geleden de makreel vangst 25 miljoen kilogram, dit jaar is zij teruggelopen tot 14 miljoen kilogram. Na het topjaar 1965 is ook de vangst van schelvis teruggelopen. Werd twee jaar geleden nog 24 miljoen kilogram van deze vissoort gevangen, dit jaar zal het hooguit 9 miljoen kilogram worden. Na deze trieste opsomming noemt de heer Meyboom twee lichtpunten: kabel jauw en koolvis. De kabeljauwvangst was tot 1963 ongeveer 7 miljoen kilogram per jaar en liep op tot 19 miljoen kilogram in 1967. De aanvoer van koolvis, tot 1964 ten hoogste 4 miljoen kilogram, liep op tot 12 miljoen kilogram in dit jaar. De reders zijn vooral ongerust over de haringstand in de Noordzee. Nu de Noord- Oost Atlantische Visserij Conventie, waar aan alle betrokken landen deelnemen, het treffen van maatregelen ook ten aanzien van de haring mogelijk maakt, lijkt het ge wenst te overwegen welke regelen ten be hoeve van de haringteelt in de zuidelijke Noordzee mogelijk zijn. Het is te hopen dat daarbij de voorgenomen internationa^ le controle van de grond komt als het juiste middel om allen te overtuigen dat de regelen ook door anderen worden na geleefd. Een groot bezwaar voor Nederland is dat verschillende, landen hun haringrijke kustwateren -traditionele visgronden voor de Nederlandse visserij van drie mijl nu tot zes of twaalf mijl uit de kust verboden gebied voor onze vissers hebben verklaard. Overtreders worden gevoelig gestraft. Daarom wordt naar andere visgronden gezocht, onder andere bij de Ierse west kust. De zo genoemde experimentele vis serij wordt zowel voor eigen rekening van de reders als met steun van de overheid uitgeoefend. Daarbij wordt in het bijzon der gebruik gemaakt van pelagische net ten. Deze netten en de benodigde appa ratuur vergen echter een hoge investe ring. Op eèn klein aantal schepen heeft men deze vismethode nu onder de knie. Er moeten lange reizen voor gemaakt wor den, die veel geld kosten en in dit licht bezien zijn de resultaten nog niet vol doende. De heer Meyboom is van mening dat een groter aantal schepen moet worden uitgerust met de modernste opsporings- apparatuur. Om hiermee maximale resul taten te bereiken is een intensieve samen werking van in een bepaald gebied speu rende schepen, ook buiten het eigen re- derijverband, noodzakelijk. Andere landen doen dat ook. Voor' de trawlereigenaren wordt het zeer moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. Naast slechte vangsten komt een verhoogde afschrijving wegens snelle tech nische veroudering van deze schepen. De trawlers die nu nog haring zoeken gaan na de jaarwisseling alle weer op de rond- vis over. De komende maanden beloven een zeer moeilijke periode te worden. Enigszins anders ligt de situatie voor de kottervloot. Die beperkt zich in hoofd zaak tot platvis, terwijl met spanvisserij haring wordt gevangen. De visserij dicht bij de Nederlandse kust heeft aantrekke lijke resultaten weten te bereiken. Het be langrijkste produkt is hier tong. Na een terugval in 1964 is de aanvoer van tong jaar na jaar gestegen en voor 1967 kan mmm de omvang worden geraamd op 23 mil joen kilogram ter waarde van 85 miljoen gulden. In de jaren 1955-1957 was de aan voer rond de 5 miljoen kilogram ter waar de van 12,5 miljoen gulden. Op deze basis heeft de kottervloot zich sterk uitgebreid met het resultaat dat ook de aanvoer van schol aanzienlijk steeg van 10-12 miljoen kilogram (5 tot 7 mil joen gulden) in 1955-1959 tot een ver wachting van 25 miljoen kilogram (15 mil joen gulden) in 1967. Deze verbetering wordt echter over een zodanig vergroot aantal schepen verspreid dat de individuele besommingen ook voor deze groep een dalende tendens vertonen, in het bijzonder door de minder gunstige resultaten van het tweede halfjaar. Deze tendens versterkt de gevolgen van de ook voor deze groep zwaar drukkende kostenstijging. Veel tongaanvoerders achten het een onrustbarend verschijnsel dat weinig klei ne tong wordt aangetroffen. Volgens de biologen is 1967 een goed broedjaar ge weest voor de tong. In de toekomst zou dus een verbetering zijn te verwachten. In de kottergroep ziet men met zekere bezorgdheid dat een aantal veel zwaar dere schepen is of wordt gereed gemaakt voor de boomkorvisserij. Zo iets zou een sterkere toename van de tongvangst en dus een daling van de tongprijs beteke nen. De ontwikkeling van nieuwe technie- Secretaris W. G. Meyboom geeft een somber beeld van de zee visserij. ken is echter niet tegen te houden, men kan zich er slechts bij aanpassen, onder andere door te zoeken naar verbetering in de eigen methoden en uitrusting. Bij de gestegen bedrijfskosten nemen de sociale lasten de belangrijkste plaats in. De op gemiddelde jaarinkomsten geba seerde uitkeringen bij werkloosheid en ar beidsongeschiktheid werden sterk opge voerd. Waar het inkomen van de beman ningen bestaat uit een percentage van de besommingen, zijn de vaste uitkeringen in perioden van slechte bedrijfsresultaten gelijk aan of soms hoger dan het door anderen verdiende loon. Hier ontstaan spanningen, die dringend opheffing be hoeven, aldus de heer Meyboom. De aanvoer van diepvriesvis is groeien de. De in het tweede halfjaar voor diep- vriesaanvoer ter beschikking gestelde en vrijwel geheel ten goede van de beman ning komende lage premie heeft op deze schepen aanvankelijk bestaande moeilijk heden weggenomen. In de visserij loopt alles altijd anders dan wordt verwacht. Daarom zullen wij maar hopen dat 1968 toch nog een goed visserijjaar zal worden, besluit de heer Meyboom zijn terugblik op (bijna) een jaar vol zorgen. werd hij ervan verdacht 40 straattegels van de gemeente Haarlem te hebben ge stolen. De steenkool verkocht hij aan anderen voor een lagere prijs. De verdachte werd hierdoor door de po litierechter veroordeeld tot twaalf weken gevangenis, waarvan de helft voorwaar delijk. De eis was drie maanden voor waardelijk. Hij nam de steenkool weg als hij zijn vrachtauto oplaadde. Aan de diefstal had hij ongeveer 104 verdiend. De zaak kwam aan het rollen, toen" een knecht bij het brandstoffenbedrijf werd gearres teerd en deze de Haarlemmer aangaf. Wegens opzet-heling van deze steenkool moest een 36-jarige chauffeur zich ver antwoorden. Hij had een partij steenkool voor een zacht prijsje overgenomen. De handel had hem ongeveer 100 opgele verd Hij werd veroordeeld tot vier weken voorwaardelijk en 150 boete. De eis was eveneens vier weken voorwaardelijk, maar 200 boete. Eveneens wegens heling van brandstof werd een 46-jarige rotatie-diepdrukker veroordeeld. Hij kreeg twee weken voor waardelijk en 125 boete. De eis was drie weken voorwaardelijk en 125 boete. Tot 6 weken voorwaardelijk en 200,- boete werd een 54-jarige chauffeur-be steller veroordeeld. De officier had 6 we ken, waarvan vier voorwaardelijk en ƒ250 boete geëist. De man was eveneens in dienst ge weest bij de brandstoffenhandel. Bij het opladen werd een „graantje" meegepikt. Een 50-jarige bloemenhandelaar had zich eveneens aan heling schuldig ge maakt. Hij had 60,- voordeel van de koop van de steenkool. De politierechter bepaalde zijn straf op twee weken voor waardelijk en 100,-. De eis was drie weken en 125,-. Ook wegens heling van de brandstof werd een 61-jarige monteur veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk en 125,- boete. De officier van Justitie had drie weken voorwaardelijk en ƒ200,- geëist. Zijn voordeel was ƒ200,- geweest. Een 25-jarige handelaar uit Haarlem werd wegens schuldheling van 200 pullen bier conform de eis veroordeeld tot 150,- Hij had de pullen van de betonwerker gekocht, welke laatste ze had ver duisterd. De Haarlemse politierechter heeft een 25-jarige Haarlemse vrouw conform de eis van de officier van Justitie veroor deeld tot één week voorwaardelijke ge vangenisstraf en 150,- boete. De vrouw had op 15 juli in een textiel zaak een portemonnee, welke een ander in een bak met sokken had laten liggen, weggenomen. Er zat 27,- in. De diefstal werd ontdekt, omdat de portemonnee in de winkel uit haar jaszak gevallen was. De verdachte gaf als reden voor haar daad geldmoeilijkheden op. In de Elonkapel in IJmuiden (Varenius- straat) wordt zaterdagmiddag om drie uur een kinderinstuif gehouden voor die kinderen, die geen lid zijn van een zondagschool. Er zullen veel kerstlie deren worden gezongen en bovendien zal een kerstverhaal verteld worden, ver lucht met dia's.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7