Oostenrijk, land van kribbekunst Makers doorgaans anoniem gebleven HET CREDO VAN DE GEWONE MAN Een kerstengel uit de barok Nieuwe uitgaven ét. nts Kerst - Erbij (Van onze correspondent) WENEN. Niet in alle landen waar het kerstfeest met een kribbe wordt gevierd maakt men ook kerstkribben. Deze kunst vindt men voornamelijk in Romaanse landen en ze dateert uit, de middel- - '4 .1>*g£ v<: eeuwen, toen Franciscus van As- sisi in 1223 de eerste kribbe in Greccio opstelde. Daarop volgden de uit hout gesneden kerstvoor stellingen op de gotische vleugel altaren. Van de renaissance af maakte de kribbe zich zelfstandig en ontstond er een kribbecultuur, Christian Science heeft in een omvangrijk boekwerk een ver zameling aangelegd van getuige nissen over de genezende kracht die in mensenlevens kan werken. Vele verklaringen zijn op de band vastgelegd, andere in geschreven vorm ontvangen. K. M. Kribbevrienden EINO NOSSING Marcus-evangelie in nieuwe vertaling i» v. .v* 'vXWi\v .AW De samenstellers hebben steeds een groep getuigenissen vooraf laten gaan door een kleine historische schets. De genezing van Mary Baker Eddy vormt daarbij het begin. „Op hoog bevel" is een smaakvol uitgevoerd en overzichtelijk samenge steld boekje, uitgegeven door de com missie voor vorming en dienstbetoon in de unie van baptistengemeenten in Nederland. De oorspronkelijke (Duit se) samenstellers hebben op een posi tieve wijze hun visie op de doop der gelovigen uiteengezet. De Nederland se bewerker Ph. Lindeman heeft de inhoud hier en daar aangepast aan de Nederlandse verhoudingen, waarbij hij vooral het onderwerp „Doop en ver bond" natuurlijk moest aanpakken. In de serie Horstcahiers is een aan trekkelijke brochure van ds. G. P. Klijn verschenen over „Kirchentag- kerk in beweging". Deze bij uitstek deskundige geeft een uitstekend over zicht van de historie van de Duitse „Kirchentage". Hoe deze bijeenkom sten langzaam zijn geëvolueerd, hoe het engagement steeds meer de plaats in is gaan nemen van een streven naar het „onder ons" zijn, komt goed naar voren in deze brochure. In dezelfde serie is ook verschenen een brochure over „Bouwen en wonen in een nieuw tijdperk". Het is een verzameling van toespraken, die in dertijd zijn uitgesproken op een con ferentie over dit onderwerp bij Kerk en Wereld. De bekende evangelist ds. Van Gent uit Emmeloord heeft op basis van vier radio-toespraken een boekje ver zorgd, waarin hij het thema „Leven uit het geloof" nader uitwerkt. Het is een overzichtelijk geheel ge worden. waarin de schrijver er naar heeft gestreefd zo bevattelijk mogelijk te blijven. De Nederlandse Zionistenbond heeft een boekje uitgegevep waarin een overzicht wordt verstrekt over de stand van zaken in en rondom Israel. Mr. R. A. Levisson schreef „Van Tsionsliefde tot joodse staat", en het gedeelte daarna over Israels buren is samengesteld door mevrouw N. Op- denberg-Eias. ,,A Century of Christian Science Healing", uitgave The Christian Science Publishing Society, Boston. „Op hoog bevel", uitgave Unie van Bap tistengemeenten, Dalweg 77, Arnhem. „Kirchentag-kerk in beweging" en „Bou wen en wonen in een nieuw tijdperk", uit gaven van Kerk en Wereld, Driebergen. „Leven uit het geloof". Signaalserie num mer 1, uitgave Evangelisch Appèl, postbus 60, Emmeloord. „Van tsionsliefde tot joodse staat", uitgave Nederlandse Zionistenbond, Joh. Vermeer- ■traat 22, Amsterdam. die vooral in Spanje, Portugal, Zuid-Duitsland, Oostenrijk, Italië, Polen en Roemenië tot grote bloei kwam. Ofschoon ook bekende kunstenaars kribben hebben ontworpen blijft toch het maken van kribben echte volks kunst, die door de eenvoudige boeren- en bergbevolking wordt gedragen en overgeleverd. De makers van de mooiste kribben zijn doorgaans onbe kend en slechts bij uitzondering kent men de namen, bij voorbeeld de fa milie Giner uit Tirol, die rond 1800 drie generaties lang kribbenbeeldjes uit hout heeft vervaardigd. Een eeuw vroeger waren Daniël Mayr en zijn zoon Josef als kribbenkunstenaars in Saalfelden bekend. In de baroktijd beleefde deze kunst haar hoogste bloei. De kribben wer den steeds groter en pompeuzer. Soms waren de gezichten en handen uit was vervaardigd, terwijl de beeldjes met pronkgewaden uit fluweel en kant wa ren bekleed. In die tijd ontstonden ook de mechanische kribben met beeldjes die zich bewogen en alle mogelijke soorten handwerk uitvoerden. Spanje en Italië namen in dit opzicht de eer ste plaatsen in. Na dit bloeitijdperk trad in de vorige eeuw het verval op ten gevolge van de industriële produk- tie, die steeds maar dezelfde beeldjes uit leem aan de lopende band fabri ceerde. Om de oude kribbekunst te bescher men en een nieuwe te bevorderen werd er in 1957 een internationale ver eniging van kribbevrienden opgericht. Deze dakorganisatie verbindt verschil lende nationale verenigingen, die op hun beurt in provinciale groepen zijn verdeeld. Om de drie jaar wordt er een internationaal congres gehouden, gepaard met een tentoonstelling van oude en ook nieuwe waardevolle krib ben. Het doel van de verschillende na tionale verenigingen bestaat daarin, dat men niet alleen de oude en kost bare kribben verzorgt en restaureert, maar ook dat de leden worden aange spoord en opgeleid om nieuwe model len te ontwerpen en te vervaardigen. Alleen de nationale vereniging in Oos tenrijk telt al duizenden leden. Ze geeft een tijdschrift „De kribbevriend" uit, Boerenkribbe rond 1800 met houten beeldjes, gesneden door Giner uit Thaur in Tirol. waarvan nu de 54ste jaargang is ver schenen. De kribbekunst bloeit nog altijd in Oostenrijk, vooral op het platteland en in de bergstreken. De lange winter avonden zijn daarvoor de beste tijd en Tirol neemt hier verreweg de eer ste plaats in, omdat deze streek al van ouds zo rijk is aan houtsnijders. Maar ook in een stad als Wenen be staat er een sectie van de kribbevrien den, die cursussen geeft in het ver zorgen van oude kribben en het ma ke van nieuwe. Hier werkt men niet zozeer in de wintermaanden, maar in de zomer. De cursussen worden gewoon lijk door groepen van dertig tot veertig jongens en meisjes bezocht. Boven dien is er elk jaar in de crypte van de Peterskerk van Wenen een tentoonstel ling van oude en nieuwe kribben, waar de beste modellen worden bekroond. Ook heeft het grootste warenhuis nu een waardevolle collectie kribben uit verschillende landen tentoongesteld en het is opvallend hoe groot de belang stelling hiervoor is onder de rijpere jeugd. Alleen al aan de hand van de ver schillende kribben zou men een cul tuurgeschiedenis kunnen schrijven tot it r Barokke kerstengel uit Tirol rond 1780, gezicht en handen uit was. op de dag van vandaag. Elke kunst stijl drukt zijn stempel ook op de krib be en telkens blijkt dat de kribbe met de tijd meegaat en steeds nieuwe vor men vertoont. Ofschoon men ook nu nog voornamelijk beeldjes uit hout EEN GEWONE MAN ben ik, middelmatig in alle dingen waarin een mens middelmatig mag zijn zonder de identiteit van zijn per soonlijkheid te missen. Middelmatig intelligent, middelmatig welvarend, van gemiddelde maat schappelijke stand en middelmatig van kennis, ervaring en aanzien. Ik leg een bijzondere nadruk op deze middel matigheid, omdat ik weet daardoor te behoren tot een grote meerderheid van mensen in deze maatschappij. Wat ik weet en wat ik verklaar, zijn dingen die het gemeengoed van velen zijn. De middelmatige komt zelden aan het woord. Het zijn de genieën, de uitzonderlijk begaafden die boeken en verhandelingen schrijven, die voor radio en televisie hun deskundigheid uitbazuinen of het zijn de laagst gezonkenen die eveneens via het gedrukte of gesproken woord hun afwij kingen demonstreren. Maar het zijn zelden of nooit gewone mensen, die gelegenheid krijgen te zeggen hoe zij over bepaalde dingen denken. En toch zijn het de gewone mensen die te hulp worden geroepen als er veldslagen moeten worden gewonnen, of politieke macht moet worden veroverd, of kerken moeten worden ge bouwd. Dat is wel een zeer merkwaardig verschijnsel, dunkt mij. Als wij niet beter zouden weten zou den wij licht in de veronderstelling kunnen leven dat de contacten tussen God en mens slechts tot stand kunnen komen via de theologen en kerke lijke ambtsdragers, evenzeer als de contacten tus sen koningen en hun onderdanèn enkel kunnen werken via een kleine groep hoge functiona rissen. ALS GEWONE MAN GELOOF IK VAST, dat de relatie tussen God en mens geen enkele tus- senpersooon nodig heeft. Ik geloof niet in het verouderde denkbeeld, dat de mens de kerk no dig heeft om godsdienstig te zijn. De kerken heb ben trouwns in de loop der geschiedenis duidelijk aangetoond, dat zij de betrekking tussen God en de mensen in ernstige mate vertroebelen. Ener zijds hebben zij het geloof der mensen in God, dat zeer eenvoudig en zuiver moet zijn, afgetapt in politieke beddingen. Zij hebben een zeer eng keurslijf van verplichtingen en formaliteiten ont worpen, zonder hetwelk de mens volgens hen zou zijn blootgesteld aan vreselijke straffen in het leven na dit leven. Zij hebben zulke afschuwe lijke bedreigingen uitgedacht en God in de mond gelegd, dat wij - gewone mensen - 't keurslijf van confessionele verplichtingen bereidwillig hebben aangetrokken uit angst voor de wraak van God. Het is ons intussen echter duidelijk geworden, dat juist dit keurslijf ons heeft verwijderd van God, doordat het ons het eenvoudige, zuivere ge loof ontnam en ons stortte in de chaos van de politieke verwording, waaraan de kerken zich overleverden. IK BEN VERHEUGD, dat ik dat bij het klim men mijner jaren heb ontdekt en dat ik de kracht en de moed gevonden heb, mijzelf te ontworstelen aan het keurslijf, en niet alleen mijzelf maar ook mijn dierbare kinderen te bevrijden van de ter reur Gods, de angst voor de hemelse wraak en de lippendienst aan de verpolitiekte confessie. ER IS NIETS TROOSTRIJKERS en meer rust gevend dan de gedachte, vrij te zijn in zijn per soonlijk denken en een direct, persoonlijk con tact te kunnen ontwikkelen met God zoals men die zich voorstelt. Die vrijheid brengt tal van an dere vrijheden met zich. Ik voel mij geenszins verplicht, lid van een politieke partij te zijn en mij te scharen achter een vaandel, ook al dekt dat vaandel een aantal wensen en principes die de mijne zouden kunnen zijn. Ik ben vrij onaf hankelijk tot het moment komt, waarop de staats- dwang mij verplicht naar de stembus te gaan en tóch een keuze te maken. Maar dan nóg ben ik volkomen vrij om persoonlijk een keuze te doen, zonder dat mijn eigen, geheime en persoon lijke verbintenis met God daarbij in het geding komt. Vrij van de kerken, vrij van de politieke par tijen, rustig en weloverwogen oordelen zonder vooroordelen of angsten dat is een leven waar voor ik bij iedere zonsopgang opnieuw weer dankbaar en verheugd ben. In deze stemming van vrijheid, dankbaarheid en blijdschap beleef ik ook de hoogtijdagen van Kerstmis. Ik ben vrij en onafhankelijk toeschou wer bij de Kerstgebeurtenis, de geboorte van de Man Gods in de stal van Bethlehem. Mijn geloof wordt niet geschaad door nijpende theologische vragen. Het is mij niet bekend of Christus uit een maagd geboren is, en ik ben ervan overtuigd dat dit aan niemand met zekerheid bekend is. Het deert mij ook niet, dat ik het niet weet. IK VERONDERSTEL dat Christus geboren is zoals ieder mens geboren wordt, uit een vader en een moeder beide. Want niet alleen het moe derschap, ook het vaderschap is door God ge schapen en geheiligd. Als in Bethlehem God ge worden is tot Mens, dan zal Hij zich niet ge schaamd hebben Mens te worden op de manier, die Hij zelf heeft ingesteld. De schepping is Gods werk. Alles wat de schepping voortbrengt en toebehoort, is Gods werk. Het is ondenkbaar, dat God Zijn eigen werk zou verloochenen door onnatuurlijke uitzonderingen. Daarom geloof ik ook niet in wonderen. IK GELOOF OOK NIET dat Christus kerken gesticht heeft. Hij is als God, Mens geworden omdat dit van den beginne was voorzien als be kroning van het scheppingswerk. Het christen dom zoals zich dat door de eeuwen heeft ontwik keld is mensenwerk. Mensenwerk kenmerkt zich altijd door zelfverloochening, in die zin dat het nooit onverantwoordelijk trouw blijft aan zich zelf. Opvattingen, leerstellingen, gebruiken en erediensten worden veranderd, vervallen ver klaard, omgebouwd of aangepast. In onze tijd hebben de kerken hun gelovige aanhangers voor ernstige problemen gesteld. De mensen hebben het gevoel gekregen, dat zij zich op dwaalwegen lieten leiden. Orthodoxe gelovigen hebben ont dekt, dat zij hun leven hebben laten ontluisteren door onnodige formaliteiten en plichten, onno dig omdat deze zelfde formaliteiten en verplich tingen nu door hun geestelijke leiders blijken te worden verworpen. Dit alles is niet de schuld van gewone mensen zoals wij. Wij hebben ons gezonde, middelmatige verstand niet voor niets gekregen en wij hebben op eigen initiatief de consequenties getrokken: Wij hebben ons afgewend van de kerken, omdat de kerken ons hebben geprobeerd af te wenden van God. Wij willen wél ons geloof in God behouden, maar zien geen heil in een behoud van de ker ken. HET IS NIET ANDERS. De vrijheid, die wij ons hebben verworven, stelt ons in staat het leven te beleven in al zijn luister, met al zijn verdrietelijkheden, met al zijn vreugden, zonder dat ons geweten wordt verwrongen of onze daden worden afgedwongen. Wij leven vrij in ons eigen contact met God, die ver en onbegrijpelijk voor ons is, maar Zichzelf dichtbij en begrijpelijk heeft gemaakt door Mens te worden. KERSTMIS IS VOOR ONS de dankbare her innering aan die neerdaling van God in de schep ping. Wij verheffen onze geest daarbij niet bui ten de schepping, in de nevels van een sprook jesachtige hemel met gouden poorten en bazui- nende engelen. Wij blijven met onze gedachten op aarde, want de aarde is onze woonplaats, die wij delen met God. Alles op deze aarde en in dit heelal is tot woning Gods bereid. Hij leeft in alle goede mensen, in alle goede dingen, in de vruchten van het veld zowel als in de reageer buisjes der laboratoria. WANT, LET WEL, wij geloven in de weten schap en de vooruitgang, in de tastbare en zicht bare vorderingen van de Goddelijke Mens naar het verre, reële eindpunt van volledig begrijpen en kennen. Aan dat eindpunt wacht God op de Mens, en zij zullen weten dat zij Eén zijn. Ik ben een middelmatig mens, zoals er mil joenen zijn. Maar ik tart de geleerden, de pries ters, de theologen, de politici en de koningen mij mijn vrijheid te ontnemen, mij mijn overtuiging te verduisteren, mij opnieuw te vangen in hun keurslijf of hun dwangbuis. Ik tart de kerken, mij opnieuw te voeren op de dwaalwegen naar verpolitiekte confessies. Ik tart alleen niet u, gewone mens als ik, omdat ik weet dat wij broeders zijn. IK WEET dat gij en ik ons kerstfeest zullen vieren in waarheid en rust, in vrijheid en zeker heid. Ik weet dat gij en ik onze maatschappelijke plichten zullen vervullen, onze medemensen zul len eerbiedigen, onze belagers zullen veront schuldigen en onze eigen, veilige weg der vrij heid zullen volgen tot de dood. Dat weet ik en dat geloof ik, amen. snijdt, komen tegenwoordig ook exem plaren op de voorgrond die uit alle mogelijke stofresten zijn vervaardigd terwijl men voor de gezichten en han den bij voorkeur kunststof gebruikt. Zelfs „industrial design" drukt zijn stempel op de nieuwste modellen. Nu het gemoed vooral van het kind steeds meer bekneld raakt tussen de apparaten van de huidige techniek en nu het kerstfeest tot een soort jaarmarkt is geworden, waar het commerciële en de kitsch de toon aan geven, is en blijft echte en waarde volle kribbekunst nog een schuilplaats waar het gelovige kinderhart een toe vluchtsoord vindt. Daar is geen plaats voor kitsch, maar krijgt de opvoeding een echte kans om tot hogere en men selijke waarden te inspireren. Onder de titel „Macht' is in het Nederlands van deze tijd verschenen het Evangelie („Goed nieuws") van Marcus, dat als vierde deel in de reeks „Hedendaags Nederlands" door het Nederlandsch Bijbelgenootschap is uit gegeven. Reeds eerder kwamen in deze reeks uit: „Licht" (Evangelie van Johannes) „Vaart" (Handelingen der Apostelen) en „Een gevangene schrijft" (Brieven van Paulus aan de Filippenzen en aan Filémon). Ook „Macht" wordt geken merkt door een moderne vormgeving. Het is een nieuw voorbeeld van de wijze, waarop het N.B.G. de Bijbel dichter wil brengen bij de mens. Met de titel „Macht" is het eigen karakter van dit Evangelie aangeduid. Marcus vertelt meer van Jezus' daden dan van Zijn woorden. Hij beschrijft Jezus als de Messias, die over goddelijke macht beschikt. Er is een inleiding opgenomen over het boek en de schrijver. Noten onder aan de bladzijden verduidelijken uit drukkingen en namen, die slechts een enkele maal voorkomen. Een alfabe tisch register licht de moeilijke woor den en begrippen toe. Zestien foto's bieden een aanknopingspunt bij het na denken over de aktuele betekenis van dit evangelie. Voorts zijn afgedrukt een kaartje van Israel in Jezus' dagen en een inhoudsopgave van dit bijbel boek. „Macht" (88 pagina's) is verkrijg baar in de boekhandel en bij het NBG, Postbus 620 te Haarlem voor 1,75.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 20