3 MAX ARAB w I DE VEELZIJDIGE C V Q X GRATIS t&i Kerst-Erbij Bi» ft rpjruó^i-JUM^jrrl MAX ARAB is een jonge car toontekenaar wiens grapjes u vrjj regelmatig in Erbij aantreft. Zijn meestal milde humor, die altijd de menselijke zwakheden tot mikpunt heeft, is stellig voor een goed deel gevormd door het nogal wissel vallig leven dat hij totnutoe geleid heeft. Arab begon, als veertien jarige Maxje, met chemische proef nemingen die ten doel hadden, een vreedzame toepassing voor nitro glycerine te ontdekken, hetgeen niet gelukte. Voor hij al experi menterend het ouderlijk huis kon opblazen ontdekte hij een nieuwe roeping: dirigent worden. Maar in plaats daarvan zonden de oudelui hem naar de Academie voor Beel dende Kunsten in Arnhem, waar hij behalve de tekenstift ook de penhouder hanteerde. Uit die jaren dateert zijn eerste roman, een schrijnende, goeddeels onleesbare aanklacht tegen de gevestigde maatschappelijke orde, die nooit werd uitgegeven. DAAROP ontwikkelde hij als etaleur een enorme vaardigheid in het decoratief aan- en weer uit kleden van gipsen mensenfiguren, waarvan hij ten onrechte veronder stelde dat er grote vraag naar be stond. Dat bleek niet het geval, maar daarom niet getreurd. Er was nog een braakliggend terrein dat op zijn scheppingsdrang wachtte: de poëzie. Hij schreef aan de lopen de band lyrische verzen, hekeldich ten en vinnige spotliedjes, tot ook dat (tijdelijk) overging. Volgende stap: reclame-ontwerper. In welke kwaliteit hij ervoer dat de meeste winkeliers genoeg hadden aan een bordje: „Wij zijn van 12 tot 1 eten". De stille uurtjes in het reclame vak doodde Max Arab met het schrijven van een omvangrijk lekenspel dat in 1957 een uitgever vond. Ook de cartoons, waar hij in die tijd mee begon, gingen prompt van de hand. AVRO's jeugdomroep Minjon, en later het cabaret Krik- Krak, maakten gebruik van zijn cabaretliedjes en teksten. De KRO bekroonde een van zijn schep pingen een Nederlands liedje met een eerste prijs uit 700 inzen dingen. ARAB heeft onlangs een boekje voltooid, „Reetjes kijken" gedoopt (met uw permissie), met cartoons, illustraties, spotliedjes, teksten en wilde kreten, alles eigen werk. De teksten zijn Kronkeliaanse cursief jes vol speelse zinswendingen en woordgrapjes. De wilde kreten zijn (ten dele) gillers. „Cultuur be tekent de klei bakken waar ze je uitgetrokken hebben", bijvoor beeld. Of „collectiviteit is een bundeling van domme-krachten". Ook puntdichtjes met een ondeu gende inslag: „Een nylon nacht hemd op een stoel zei tussen twee drie gapen ach was de nacht maar niet zo zwoel dan kon ik ook weer slapen". Jawel, dat is Max Arab ten voeten uit, in al zijn veelzijdigheid. En verder filmt hij dan nog (experimenteel) en met succes (vele bekroningen). Hij geeft een cursus filmen aan een Volkshogeschool en is redactioneel medewerker van het maandblad Smalfilm. Van alle markten thuis dus. Maar vooral van de cartoon- markt. Volgend jaar, zegt hij, ga ik misschien weer wat nieuws doen. Wel, hij doet maar. Als-ie maar blijft tekenen. Zijn boekje, tussen twee haakjes, is een uitgave van Semper Agendo in Apeldoorn. H.C. VOORUVOWNOCREW Só> |nnnnnnnfV1|Winnnfu^nfifinrinnfiriiiJWinivififinfirinnf'infifionniinnnrr'in^

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23