Macchu vergeten in de wolken wordt hersteld Kerst - Erbij Ferdinand van Leeuwen Bij de foto's. Hoog in de machtige bergen van de Cordilleras liggen de ruïnes van de Inkavesting Macchu Picchu (boven), die pas in 1911 herontdekt werd. Toch hebben vele muurstukken en in de rotsen uit gehouwen trappen en terrassen (foto's rechts) de tand des tijds redelijk doorstaan, hetgeen o.a. een gevolg is van de solide bouwwijze: op maat gehakte rotsblokken (foto links) die zonder specie in elkaar gepast werden. Nu, na rond vier eeuwen, staan zij nog altijd stevig overeind. HOOG BOVEN de bewoonde wereld, op een der ontoegankelijkste bergplateaus van de Peruviaanse Anees, ligt de mysterieuze ruïne van de oude Inkastad Macchu Picchu: de laatste wijkplaats van een oeroude cultuur, die vier eeuwen ge leden werd uitgeroeid door de Spaanse „conquistadores". Hier leefde de laatste Inka, Manco, met een aantal getrouwen nog enkele jaren als vorst in ballingschap, totdat de goud- en bloeddorstige Spanjolen ook in dat eenzame adelaarsnest doordrongen en het uitmoordden. Macchu Picchu werd een vergeten stad en verviel langzamernand tot een ruïne, die thans echter, als de voorgenomen reddingsactie doorgaat, hersteld zal worden. Laatste veste der Inkacultuur gered IN DEZE TIJD van oorlogsgeweld is het verheugend te lezen, dat er ook gedacht wordt aan het redden van kunstwerken of gebouwen die van unieke betekenis voor de mens heid zijn. De tempels van Abu Sim- bel in Opper-Egypte, die eenvoudig weg verplaatst werden om de over stroming van het dreigende Nijl- water te ontgaan, een werk waaraan verschillende landen meewerkten, zijn hiervan een voorbeeld. Ondanks oorlog ging het werk gewoon door. De zonnetempels, eens op bevel van farao Ramses II in de rotsen uitge houwen, zullen voor het nageslacht behouden blijven. HETZELFDE instituut dat advi seerde inzake de verplaatsing van Abu Simbel, heeft een nieuwe op dracht gekregen. Het is het Instituut voor bodemonderzoek in Hannover, een wetenschappelijk bureau dat nauw met verschillende Duitse en Westeuropese universiteiten samen werkt. Een team, geleid door profes sor dr. Hans-Joachim Martini bracht indertijd geologisch advies uit, dat de rotsen in Egypte het verplaatsen van de tempel van Abu Simbel mogelijk maakten; nu trok een soortgelijk team naar Zuid-Amerika om een ander onderzoek uit te voeren. Ook op verzoek van de UNESCO. HOOG IN het Peruaanse bergland schap, in het ruigste gedeelte van de Andes, ligt Macchu Picchu, de oude, „verborgen stad" van de Inka's. Deze plaats werd door de Inka's ge bouwd als grensvesting, en later ge bruikt als laatste toevluchtsoord om het geweld van de blanke verove raars te ontgaan. Daar heeft nog vele jaren een povere rest van de eens zo trotse Inka-staat bestaan, na dat de Spaanse conquistadores het overige land bezet hadden. De stad is vrij plotseling verlaten en pas in het jaar 1911 ontdekt. Daar door is veel in oorspronkelijke staat bewaard gebleven. Nu kunnen we daar zien hoe alles ten tijde van de regering van de Inka's was en dat blijkt soms zeer verrassend. Want wat we verder in Zuid-Amerika aan treffen is vervormd, veranderd en vaak heel sterk gewijzigd door de Spaanse bezetters die in alle niet direct te duiden gebruiken en voor werpen het meest verstokte heiden dom zagen. Gebouwen werden ver woest, mensen verbrand en gedood, eenvoudige folkloristische overleverin gen te vuur en te zwaard vervolgd. Daarom waren de in Macchu Picchu gevonden zaken van zoveel belang, en is de bouwkunst zo uitzonderlijk. En thans dreigde dit alles te ver dwijnen. DE STAD was gebouwd op kunst matige terrassen die tegen de steile bergwand waren opgericht. De Andes is daar zo hoog, dat de nederzetting de bijnaam kreeg van de „stad in de wolken". Op ruim 2500 meter hoogte ligt ze in de Cordilleras zoals de Andes ook wel wordt ge noemd in een uiterst onherberg zaam en ontoegankelijk deel. Van de bergtoppen storten kleine bergbeken omlaag. De bergwanden gaan scheu ren vertonen; het water sijpelt er door. In de winter vormt zich daar ijs, dat de wanden doet splijten en de verzengende zomerhitte maakt de eens zo schijnbaar massieve berg wand tot 'n puinhelling die zich elk ogenblik dreigend in beweging kan zetten. Op deze wijze worden de fun damenten van Macchu Picchu aange tast. Onzichtbare riviertjes vreten aan de onderbouw. De grond komt in beweging en een grote aardver schuiving is lang niet denkbeeldig. De Peruaanse oudheidkundige dienst riep de hulp in van de UNESCO, geld om zelf de redding te onderne men was er niet. Een noodkreet werd de wereld ingestuurd en het Instituut voor Bodemonderzoek uit Hannover besloot een onderzoek in te stellen. Een team onder leiding van de geoloog en ingenieur dr. Kleine-Bornhorst ging onverwijld naar Zuid-Amerika. HET WAS een moeilijke tocht, maar lang niet zo gevaarlijk als eens de ontdekker van de verdwenen stad professor dr. Hiram Bingham had gemaakt. Bingham was hoog leraar in de Latijnsamerikaanse ge schiedenis aan de Yale universiteit. Hij was meegeweest met verschil lende expedities in het achterland van Peru en had daar ook al eens een expeditie geleid die uitging van de National Geographic Society. Hij was een avontuurlijk man, die moed aan een wetenschappelijke speciali teit paarde en bovendien begiftigd was met een ontzagwekkende kennis. In oude kronieken stond het ver haal van twee monniken, die tever geefs getracht hadden de gevluchte Inka een woord dat vorst betekent, maar dat door ons doorgaans wordt gebruikt om het gehele volk aan te duiden tot het christendom te be keren. IN 1533 nam de Spanjaard Pizarro met een handjevol mannen de Inka- stad Cuzco in. De regerende Inka vluchtte met vrouw en kinderen en wat aanhangers. Men achtervolgde hen en opnieuw moest de Inka vluch ten, nog hoger het gebergte in. Na veel vervolgingen gingen zijn nako melingen wonen in Vilcabamba, een aan de Spanjaarden onbekende ves tingstad. Toen werden de twee mon niken uitgestuurd om deze Inka tot het Christendom te bekeren. Zij trok ken heel hoog de bergen in, naar de laatste vesting. Maar van bekering was geen sprake; de twee werden weggejaagd. Tenslotte kwamen de Spanjaarden, versloegen het. kleine legertje van de Inka, die hen met vrouw en kind tegemoet getrokken was, joegen de koning met zijn fami lie na en doodden hen. Maar de weg naar de oude stad hoog boven in de bergen, was niet meer bekend. NU WIST Bingham alles af van de ze oude geschiedenis. Hij trok erop uit en zocht zich een weg door dalen en over bergen: door ijskoude pas sen en gloeiend heet oerwoud. Hij werd geleid door spaarzame gege vens die in de oude reisverhalen en kronieken stonden en overleveringen die niet altijd even duidelijk waren. Langs paden en wegen die al enkele eeuwen niet meer begaanbaar waren doch dat gaf juist moed. Want er gens heen moest zo'n oude weg wel leiden. En zo kwam het grftte ogen blik dat Bingham met zijn mensen voor de laatste stad van de Inka's stond. Een stad door een dubbele muur omgeven. Met stenen huizen, tempels, paleizen en voorraadschuren. De muren waren gebouwd op enorme in elkaar gepaste rotsblokken. Een bouwwijze die nog steeds de toe schouwers verbaast. Een stad op terrassen gebouwd; hierdoor beston den de straten veelal uit trappen en waren de woonhuizen dicht op elkaar gedrongen. En daar in die oude stad, die juist zoals Pompei! een verlaten en toch bijna-bewoonde indruk maakt, heeft een Duits team een onderzoek inge steld. Er werden grondboringen verricht. Men groef voorzichtig in de funda menten. Er werden vergelijkende stu dies gemaakt met naburige nederzet tingen. Toen werd een uiterst gede tailleerd plan opgesteld. De voorstel len waren geheel uitgewerkt en alles viel buitengewoon mee. Het onderzoek had uitgewezen, dat Macchu Picchu zeker te redden valt De unieke Inkastad kan behouden worden. En de kosten lijken zeer re delijk. Behoedzaam geschat zal de ge hele reddingsactie niet meer dan 2 miljoen dollar vragen. Vergeleken bij de kosten die andere - doorgaans niet zo culturele evenementen verslin den werkelijk een schimmetje.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 34