'paraat' ELISABETH BAS „Vietcong niet sterker", zegt het Pentagon Spoorweg-„fantoom" alias „Roy Clark" gearresteerd Grieken passief tegenover junta Cdijpttuasoepen... spaar de vlaggetjes! Russische critiek op hartoperatie in Zuid-Afrika J achtvliegtuigen uit VS voor Israel Informatiebezoek aan Athene VRIJDAG 22 DECEMBER 196 7 3 'n lichte forse bolknak in dozen van 10 stuks PROBEER'M VANAVOND NOG! Vervolg van pagina l Noord-Vietnam stuurt kerstpakketten terug Explosie Chanteerde Westduitse spoorwegen jaar lang Tweeslachtig Steun t- Erkenning Passieve houding Helse machine Navolgers amm De Franse regering is niet erg onder de indruk gekomen van het Nederlands- Belgische besluit de ministeriële bijeen komsten van de EEG in Brussel, uit pro test tegen een tweede Gaullistisch veto inzake Engelands toetreden, aan een ge meenschappelijke sabotage te onderwer pen. Omzichtige sabotage overigens, om dat in Brussel de Nederlandse minister van Landbouw weliswaar door afwezig heid schitterde, doch niettemin toch een hoge ofschoon zwijgende ambtenaar als zijn vertegenwoordiger had afgevaar digd. Het voorbeeld van de consequente lege stoel, dat Frankrijk in 1965, om zijn wil inzake de Europese landbouwproble men door te kunnen drijven, had gegeven, heeft de Benelux dus niet durven te vol gen. Men waagt zich in Parijs trouwens al aan de voorspelling dat Nederland en België ook op de lange duur dat Franse voorbeeld niet zullen evenaren. Frank rijk heeft zich in 1965 zeven maanden lang buiten het Europese overleg gehou den. De Fransen verwachten dat Den Haag en Brussel hun tegenstribbelen heel wat korter zullen uithouden. Zowel Bel gië als Nederland zal, zo kan Parijs met realisme constateren, spoedig in moeten zien dat zij evenmin als de overige EEG- landen enig belang hebben bij een sabo tage van de Euromarkt. Officiële Franse woordvoerders aarzelen zelfs al nauwe lijks meer aan die vaderlijke berisping toe te voegen dat op korte termijn de vijf andere EEG-landen Frankrijk dankbaar zullen zijn, dat het de moed heeft opge bracht Engeland buiten de deur te houden, omdat alleen tegen deze prijs de Euro- markt in haar huidige gedaante voor ont luistering, zo niet voor ondergang kon worden behoed. Het cynisme van die laatste opmerking even buiten beschouwing gelaten, lijkt het Inderdaad moeilijk te ontkennen, dat Frankrijk in Brussel de EEG opnieuw naar zijn harde hand heeft weten te zet ten om zo tevens een nieuwe diplomatie ke overwinning van de Gaullistische po litiek te kunnen boeken, een „politiek der feiten", waartegenover de andere continentale landen geen wapens blijken te hebben. De onderhandelingen tussen de ge vluchte Griekse koning Konstantijn en het militaire dictatoriale regime in Athene worden in de meeste democrati sche landen met groot scepticisme ge volgd. Niet alleen dringt het besef door dat de jonge koning zich steeds meer compromitteert door de indruk te wek ken, dat zijn verlangen tot behoud van zijn troon een zekere bereidheid tot mar chanderen met de dictatoren bij hem heeft gewekt, maar bovendien wordt hem izonder kwalijk genomen dat hij het jgime in Athene heeft versierd met het .tempel van goede wil, terwijl slacht offers en tegenstanders van het regime ADVERTENTIE het erover eens zijn dat geen enkele kern van humaan of democratisch denken in dat regime aanwezig mag worden geacht. Het stellen van de voorwaarde dat Griekenland terugkeert naar de demo cratische voorwaarden van staatkundig samenleven betekent de veronderstelling, dat dit regime in staat zou mogen wor den geacht die voorwaarde te vervullen. Dë Griekse dictatoren zijn echter geen mensenredders die tegen hun zin harde middelen hebben gebruikt om orde op zaken te stellen, zij zijn onderdrukkers die hun eigen macht stellen boven iedere orde van welke aard ook. Het voorbeeld van koning Konstantijn is niet zeer ge schikt om het verzet tegen deze gevaar lijke. verlammende vorm van politieke terreur te inspireren. Integendeel, het be tekent slechts dat de koning tegen een zekere dictatuur als zodanig geen be zwaar heeft, mits hij eraan zou mogen meedoen. Hoe anders klinkt dan de stem van een journalist uit een van de vele Griekse gevangenissen een stem die door het orgaan van I.P.I., het Internationale Pers- Instituut, wereldkundig is gemaakt: Christos Lambrakis, hoofdredacteur van ,To Vima" en „Ta Nea", twee liberale kranten in Griekenland, gearresteerd na nkele weken op de vlucht in het land te zijn geweest, en nu zonder vorm van proces in de gevangenis gezet als „een gevaar voor de staatsveiligheid". Zijn stem klinkt onbevangen en zonder vrees, ofschoon de uit zijn gevangenis gesmok kelde verklaring hem uiteraard de wraak van zijn vijanden zal hebben bezorgd. ,Wat het regime ook mag denken of zeggen van mijn verklaring", zo betoogt Lambrakis, „het doet er allemaal niets toe. In deze situatie, waarin een geheel volk onder de hiel van een onderdrukker zucht, is het lot van een enkeling als ik van geen enkel belang. Zelfs als de Griek se pers in een betrekkelijke vrijheid zou worden hersteld, zou ik weigeren eraan mee te werken. Zo lang dit regime re geert en de democratie dood is, zou een zekere „vrijheid van meningsuiting" een verwaarloosbare futiliteit zijn. Ik zou wei geren aan deze aanfluiting mee te wer ken, omdat zij de opdracht van de jour nalistiek ten schande zou maken". Wat voor de journalistiek geldt met betrekking tot de vrijheid van een volk geldt toch zeker voor een koningschap. Een moedig man, die zich in de macht van de dictatoren bevindt, durft te zeg gen waar het opaan komt. Een man als de gevluchte koning, die geen lijfelijk gevaar meer te duchten heeft, zou toch in zijn democratische principes niet min der mogen zijn dan een journalist. Dat hij eerlijk probeert nog wat voor de Griekse bevolking te redden, mag worden aangenomen. Maar dat hij daarbij niet uitgaat van de onwankelbare be ginselvastheid die de democratie ver eist, tekent hem niet als een koninklijk karakter. WASHINGTON, (AFP). Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be richten ontkend dat de gezamenlijke Viet- cong-Noordvietnamese strijdmacht in het zuiden van driehonderdduizend in decem ber vorig jaar is gegroeid tot 418.000, maar tegelijkertijd geeft het Pentagon toe dat het moeilijk is de aantallen pre cies vast te stellen. Inlichtingen over de sterkte van de vijand worden namelijk geput uit ondervraging van gevangenen en overlopers, inlichtingen van de bevol king en buitgemaakte documenten, die niet altijd dezelfde resultaten geven. Naar de Amerikaanse gegevens bevin den zich tussen de 223.000 en 248.000 Noordvietnamezen en Vietcongleden ten zuiden van de zeventiende breedtegraad (eind vorig jaar 279.000). Daarvan zouden 54.000 man deel uitmaken van de Noord- vietnamese strijdkrachten, ofwel vijfdui zend meer dan vorig jaar. Het Vietcong- deel valt onder te verdelen in 64.000 man geregelde eenheden, zeventig- tot negentig duizend guerrilla's en vijfendertig- tot MOSKOU (AFP). „Het is in moreel en ethisch opzicht ontoelaatbaar, bij voor baat te bepalen van welke zware zieke na diens overlijden het hart zal worden overgeplant in een ander." Dit zei prof. Joeri Lopoechin, directeur van het tweede instituut voor geneeskunde in Moskou, naar aanleiding van de harttransplanta tie in Kaapstad. De Russische professor bracht overigens hulde aan de moed en de bekwaamheid van prof. Barnard en zijn medewerkers. De Zuidafrikaanse prof. Chris Barnard heeft op een persconferentie verklaard, dat de groep artsen die bij de inmiddels overleden Louis Wasjkansky een ander hart hebben ingeplant, opnieuw een derge lijke operatie zal uitvoeren zodra de ge legenheid zich voordoet. Volgens hem zijn er geen klinische bewijzen dat een afsto ting van het nieuwe weefsel een rol heeft gespeeld bij het overlijden van de 55-ja- rige kruidenier. De patholoog prof. Thom son die tot de medewerkers van prof. Barnard behoort, verklaarde dat Wasj kansky nog jaren had kunnen leven, als hij geen dubbele longontsteking had ge kregen. Tot het laatste ogenblik functio neerde het nieuwe hart goed. Op de vraag of hij het overlijden van Wasjkansky als een mislukking van het experiment beschouwt, merkte prof. Bar nard op dat hij de transplantatie niet zag als een experiment, maar als „een be handeling van een patiënt". De gemeenteraad van Kaapstad heeft besloten, aan prof. Barnard het erebur gerschap van de stad te verlenen. veertigduizend man administratieve dien sten. Ook heeft het ministerie van Defensie meegedeeld dat de Noordvietnamese au toriteiten enkele tientallen kerstpakketten bestemd voor Amerikaanse krijgsgevan genen, hebben teruggestuurd. Volgens de woordvoerder zijn 231 pakjes ontvangen met de opdruk „geweigerd door de Noord vietnamese posterijen". Hij noemde de Noordvietnamese houding „schokkend" en in strijd met de conventie van Genève voor krijgsgevangenen. Uit Saigon wordt gemeld dat het Ame rikaanse vrachtschip „Seatrain Texas" (11863 ton) in de nacht van donderdag op vrijdag op de rivier Saigon is beschadigd door een springlading, die de Vietcong onder de waterlijn had aangebracht. Men is er in geslaagd het schip drijvende te houden. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se functionarissen hebben donderdag ver klaard, dat Amerika is begonnen met de aflevering aan Israel van de 48 jacht vliegtuigen van het type „Skyhawk", die voor de zesdaagse oorlog waren ge kocht. Van de zijde van het State De partment wilde men niet ingaan op be richten, als zou Israel Washington om modernere toestellen hebben gevraagd, zoals de F-4 Phantom" die de VS veel voor aanvallen op Noord-Vietnam gebrui ken. De Skyhawks vliegen minder snel dan het geluid. Israel beschouwt deze toestel len dan ook niet als een vervanging van de in juni verloren gegane machines, waaronder supersone Franse jachtvlieg tuigen. Volgens de „Washington Post' zou de Israëlische regering Phantoms willen hebben als tegenhangers voor de Russische supersone vliegtuigen, zoals de Mig-21 en de Su-7, die Egypte intussen heeft gekregen. Israëlische functionaris sen zeggen dat Egypte meer dan twee honderd van dergelijke machines heeft ontvangen, waardoor de in juni vernielde toestellen zouden zijn vervangen. STRAATSBURG (DPA) Het Neder landse Eerste-Kamerlid mr. W. E. Sieg- mann (K.V.P.) en het Britse socialistische Lagerhuis Samuel Silkin, beiden lid van de raadgevende vergadering van de raad van Europa, zijn voor een informa tiebezoek naar Griekenland vertrokken. Mr. Siegmann zal 30 januari rapport uitbrengen over de bevindingen van de reis, die in een „witboek" worden neer gelegd. Het bestuur van de Westduitse socia listische partij (SPD) heeft eveneens be sloten drie afgevaardigden midden-janua- ri naar Griekenland te zenden. Tina, de drie jaar oude chimpansee in de dierentuin van Twycross, Lei cestershire, arriveert via de schoor, steen in de dierentuin om geschen ken aan de dieren uit te delen. Te oordelen naar haar gelaatsuitdruk king is zij er niet zeker van dat de dieren haar verhaal zullen geloven. STADE (DPA en AP). De Westduitse politie heeft een veertigjarige man „ge- arresterd, die zegt „Roy Clark" te zijn. Deze „Roy CJark" ook wel „het Fan toom" genaamd, dreigde de Duitse spoorwegen met bomaanslagen. Bij de verdachte werd thuis een kilo springstof aangetroffen, die gebruikt werd bij de zelfgemaakte bommen die in Noord- Duitsland ontploft zijn. De spoorwegen ontvingen regelmatig chantagebrieven van „Roy Clark" waarin met bomaanslagen werd gedreigd. Volgens de recherche in Stade (Neder- Saksen) was op 17 december een auto- ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur, mr. Leffelaar) „Het belangrijkste is de wereld te laten weten dat de Grieken zich er niet bij neergelegd hebben". Dit zei een welgestelde zakenman, die nauwe relaties onderhoudt met kringen van vooraanstaande, nu ver bannen of onder huisarrest geplaatste politici. „Wij Grieken", zei hij, „hebben geleerd geduldig te zijn en onze kansen af te wachten". Hoe geduldig, en welke kansen? Want de vraag die iedere critische waar nemer zich kort na aankomst in Griekenland stelt is: zijn de Grieken wel zo tegen het kolonelsregime als in het buitenland wordt aan genomen? Mijn indruk is, dat het merendeel van de bevolking zich nauwelijks druk maakt over de worggreep die de mi litaire bewindvoerders vooral na de recente gebeurtenissen op de parlemen taire democratie hebben. En dat wan neer er verzet tegen de junta bestaat, dit gezocht moet worden in een be trekkelijk kleine groep kunstenaars en intellectuelen. Deze indruk is niet weggenomen, maar door de recente gebeurtenissen deels gecorrigeerd. De mislukte poging van de ko ning om zich van de kolonels te be vrijden, heeft zijn aanzien bij de Grie ken wel verhoogd, maar zijn popula riteit niet vermeerderd. Men beschouwt hem nog steeds als „die jongen", als een verlengstuk van de in Grieken land weinig geliefde koningin-moeder Federika, als weinig bruikbaar natio naal ornament. HOE STEVIG Konstantijn de Griek se kroon draagt, zal nog moeten blij ken. Veel zal afhangen van de manier waarop hij eventueel terugkeert. Zelfs bij een triomfale intocht in een van nu burger geworden kolonels bevrijd Griekenland, zal de 27-jarige koning nog moeten bewijzen over voldoende inzicht en overwicht te beschikken om de roerige Griekse politici in de hand te houden. De Griekse troon is nooit een com fortabele zetel geweest. Koningen met meer ervaring dan de jonge Konstan tijn werden er het slachtoffer van. In de houding van de brede onder laag van de bevolking is door de vlucht van de koning een tweeslachtig gevoel ontstaan. Enerzijds is men zich bewust geworden dat er tussen de ex- kolonels en het paleis een conflict be stond, anderzijds droeg men de ge vluchte vorst te weinig sympathieke gevoelens toe om erg over zijn vrij willige ballingschap in Rome te treu- Hoe vreemd ook, de junta heeft een stilzwijgende steun van de bevoling nog niet verspeeld. Dit is duidelijk ge worden toen grootscheepse protestde monstraties, ter ondersteuning van de koninklijke poging om de macht te heroveren, uitgebleven. Daar staat tegenover dat de milieus van arbeiders, handwerkslieden, kleine neringdoenden, die traditioneel weinig betrokken waren in de jugle van de Griekse parlementaire democratie, waarin protestdemonstraties, stakin gen en regering elkaar opvolgden, nu tegen wil en dank worden ingescha keld in de machinerie van de mili taire superbureaucratie. Zij worden lastig gevallen met on dervragingen naar hun politieke ver leden en dat van familie en vrienden. Sommige kennissen moeten om veilig heidsredenen gemeden worden. Bijna iedereen kent wel iemand die tijde lijk werd gearresteerd, of naar een van de verbanningseilanden werd af worden verloren dat de lagere klas sen vooral een levendige herinnering bewaren aan de bloedige burgeroor log van 1946-1949, toen zij duizenden verwanten en bekenden verloren. Zij zijn bereid, ook nu, veel over hun kant te laten gaan, eer het zover te laten komen. Dit was ook de reden waarom koning Konstantijn een open lijke confrontatie met de troepen van de oud-kolonels meed, en waarom be togingen tegen het huidige regime uit bleven. Ex-kolonel Papadoupoulos gevoerd. Men praat minder vrijuit. Anderen kunnen om politieke redenen geen werk vinden. DESONDANKS werd ik getroffen door een naar Westerse begrippen pas sieve houding onder de diep ingrijpen de totalitaire maatregelen van het junta-regime in het persoonlijke leven van iedere Griek. Daar zijn twee rede nen voor. Allereerst was de gewone Griek het beu om steeds weer het slachtoffer te zijn van het gekonkel van de politici, waardoor stakingen het openbare vervoer lamlegden, win kels gesloten bleven, de economie een onzeker karakter kreeg, terwijl wei nigen begrepen, waartoe dit alles dien de. In dit opzicht verwelkomde men de maatregelen van de nieuwe leiders die daaraan inderdaad, maar dan ook rigoureus, een eind maakten. De be volking heeft voor de huidige „orde en rust" zoals de ex-kolonels het stellen, meer over dan men in het buitenland geneigd is te vermoeden. Ten tweede moet niet uit het oog De mogelijkheden om kolonel Papa- dopoulos en de zijnen te ontzetelen, liggen nu niet langer alleen in Grieken land, maar vooral in het uitblijven van de officiële erkenning door andere lan den van het militaire regime. Op dit punt treedt de vraag op hoever het buitenland in een dergelijke politieke isolatie zal kunnen gaan. Griekenland, als lid van de NAVO en daarin een belangrijke schakel met het Midden Oosten, kan niet in een po sitie gebracht worden, waarin de ex- kolonels hun heil gaan zoeken in Mos kou. Een economische isolatie zou meer het Griekse volk dan de rege ring treffen, al is het een van de middelen om een volk zich uit onte vredenheid tegen zijn regering te la ten keren. Maar dit laatste behoort in een militaire dictatuur als dan van ex-kolonel Ppadopoulos echter niet snel tot de mogelijkheden. Hoe men het ook wendt of keert, het ziet er naar uit dat de junta-leiders beter te paard zitten dan zij zelf mis schien wel denken. En in deze onder schatting van hun eigen mogelijkheden ligt misschien nog de meest waarschijn lijke ondermijning van hun eigen ge zag. Want de ex-kolonels blijven, on danks hun regeringsaspiraties, militai ren, die op het stuk van de internatio nale diplomatie in staat zijn door on kunde en onbekwaamheid hun eigen graf te graven. De Cyprus-crisis heeft in ieder geval aangetoond dat hun po litieke calculaties meer gebaseerd zijn op bluf dan op scherp uitgespeelde po litieke troeven. mobilist gesignaleerd die iets uitvoerde bij een plaatsnaambord. Later werd daar een stukje papier met de naam „Roy Clark" gevonden. De politie slaagde erin het spoor te volgen. Nadat men de man met het bewijsmateriaal had geconfron teerd bekende hij „Heren, U hebt ge wonnen". Vervolgens legde hij een uitvoerige be kentenis af. Een jaar lang had de geheimzinnige aanslagpleger, die zich over de telefoon en in brieven met „Fantoom" of „Roy Clark" aanduidde, talrijke aanslagen op de spoorwegen uitgevoerd en geldsommen tussen de 300.000 en 700.000 DM geëist. De laatste aanslag gebeurde op 5 novem ber in Hamburg op het terrein van de spoorwegdirectie waar een helse machine ontplofte. Daarvoor had al een hele reeks aanslagen de „Bundesbahn" en de politie in spanning gehouden. Zo ontplofte op 8 december vorig jaar een springlading in een bagagekluis op het centraal station in Hamburg. Op 13 mei 1967 werd tussen Hamburg en Bremerhaven een stuk rails losgedraaid. Op 16 september spande „het Fantoom" een stuk draad over de spoorlijn Ham burg-Hannover en een dag later werd op nieuw een bagagekluis op het hoofdstation van Hamburg met een springlading ver nield. Daarbij werd voor de eerste maal in de reeks aanslagen iemand gewond. Op 2 oktober werd de ernstigste aanslag gepleegd op een trein in Bremen. Onder de motorwagen van een stoptrein ont plofte een lading, waardoor een passagier werd gewond. In een poging aanwijzingen te krijgen over de identiteit van „Roy Clark" liet de politie bandopnamen van telefonische dreigementen van „het Fantoom" over radio en televisie horen. Het succes van „het Fantoom" bezorg de hem een grote schare navolgers in de Bondsrepubliek, die onder de naam „Roy Clark" of „het Fantoom" trachten spoor lijnen te saboteren. Een aantal van hen werd aangehouden, enkelen zijn al ver oordeeld. Vredesboodschap. Vertegenwoordigers van de vFranse rooms-katholieke, pro testantse en orthodoxe kerken hebben gezamenlijk een vredesboodschap aan president De Gaulle overhandigd, waar in betoogd wordt dat de oorlog moet worden uitgebannen omdat dit tegen het goddelijk recht is. Uitgewezen. Een vertegenwoordiger van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena in Warschau Rillaerts, heeft be vel gekregen Polen te verlaten. Stapelgek. New Orleans' officier van ju stitie Jim Garrison heeft een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Edgar Euge ne Bradley, die ervan beschuldigd wordt de moord op de Amerikaanse pre sident Kennedy te hebben beraamd. Toen Bradley van Garrison's activitei ten hoorde zei hij: „Deze man wordt hier flink voor betaald, of hij is stapel gek". Veroordeeld. Michael Abdoel Malik, de Britse „zwarte moslem"-leider die be kend staat als Michael X, is in hoger beroep veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf wegens het aanzetten tot ras senhaat op een openbare bijeenkomst. Olie-organisatie. In de nabije toekomst zal een gewestelijke organisatie voor olie-producerende Arabische landen wor den opgericht. Saoedi-Arabië, Koeweit en Libye zullen tot de oprichters beho ren, maar andere Arabische landen zou den zich wellicht later bij de organisa tie aansluiten.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3