Overveense hockey-scheidsrechter Herrebrugh houdt zich bezig met zaalhockey l Winst voor Rudi Lubbers Engelse zwemploeg op vakantie in Spanje Telstar voor duel met Ajax geplaagd door blessures VAN WIJK Aangewezen voor Spelen in Mexico NAC en Baronie gaan praten over fusie Hockey niet ruwer geworden Akrides verloor van Typhoons 2 S portprogramma van Brandpunt teken van veiligheid Karei Jansen in vaste dienst VVCS Van Ravens fluit Benfica-Vasa Benfica schorste trainer Riera RCH thuis tegen Blauw Wit en AZ '67 EDO ontmoet op eigen veld Veendam en PEC Schaatsteams naar buitenland Drysdale en Pilic worden tennis-profs Tom Okker in finale in East London Voorstel voor wereldtoernooi tennisbeker Ajax nog niet met Danielsson Swift lootte tegen Krakau I H.F.C. „E.D.O." VEENDAM H.F.C. „E.D.0."_P.E.C. ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 15 Arbitraal congres Sticks ZONDAG 14.30 UUR 2e KERSTDAG 14.30 UUR Van Ispelen verloor Zaalhockey Interlands N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF OVERVEEN TELEFOON 11926 B-teamS Haarlem en EDO steld te komen tot de organisatie van een B-elftallen spelen niet (Van onze sportredacteur) HAARLEM. De Nederlandse hockeyploeg moge dan officieel nog niet weten of zij op de Olympische Spelen in Mexico present zal zjjn, drie Nederlandse hockeyscheidsrechters zfjii wel zeker van een reis naar de Olympische hockeyvelden: de in Antwerpen wonende Nederlander L. Elgershuizen, A. Lathouwers uit Vught en H. Herrebrugh uit Overveen. Voor de Ovcrvener wordt het een Olympisch debuut, de beide anderen floten ook al in Tokio. Herrebrugh is overigens geen internationaal „groen tje", want hij heeft al twaalf interlands geleid de eerste vier jaar gele den IerlandNederland. In het grote toernooi in Londen, dit jaar, vertegenwoordigde hij met P. Lathouwers Nederland op het arbitrale vlak. leerde ik het kennen in West-Duitsland, toen het hier nog niet gespeeld werd. Ik deed er veel ervaring op, ook als scheids rechter. Het is niet verwonderlijk, dat de Duitsers dit zaalhockey beoefenden, want de veldcompetitie ligt er stil van 1 december tot 1 maart. (Dat zou men hier ook moeten doen). En dan krijg je als logische ontwikkeling, dat men in de „stille" tijd de zaal gaat opzoeken, zoals dat ook zo gebeurd is bij het handbal en korfbal. Het is goed voor de sfeer en de band in de vereniging. Vroeger ging men met de leden sjoelbakken of tafel tennissen. Nu bij de toename van zaal accommodaties gaat men zich ook in Nederland steeds meer bezighouden met zaalhockey". Zaalhockey lijkt een gevaarlijke sport, gevaarlijker dan veldhockey, maar dat is niet waar. Want men heeft gevaar inper- (Van onze correspondent) BREDA. Op 16 januari zullen de le den van de Bredase clubs NAC (eredivi sie) en Baronie (tweede divisie) zich uit spreken over een fusie, die dan per 1 augustus 1968 een feit zal moeten zijn. Een door burgemeester en wethouders van Breda geïnstalleerde studiecommis sie, die aanvankelijk aanstuurde op een sanering van het Bredase voetbal binnen drie jaar, wil proberen haar doel binnen één jaar te verwezenlijken. Daarvoor zul len echter de ledenvergaderingen van beide verenigingen hun fiat moeten ge ven aan een fusie van de afdeling betaald voetbal. Over dat toernooi in Londen is veel te doen geweest. Men herinnert zich de kop „houthakkers aan het werk in hockey- toernooi". Spelverruwing. Protesten. Spe lers uit het veld gestuurd. Herrebrugh, die zich ook zeer actief bezig houdt met zaalhockey maar daarover straks meer heeft de uitgesproken mening, dat het met het internationale hockey heus zo'n (ruwe) vaart niet loopt. „Ik heb daar in Londen de openingswed strijd Groot-BrittanniëIndia, Australië Frankrijk en de sluitingsmatch Groot- BrittanniëWest-Duitsland gefloten. Ruw? Welnee. Kijk, het v/aren geen friendly games. Er stonden Olympische belangen op het spel. Klasseringen of gunstige plaatsingen. En dat veroorzaak te een verhoogde inzet. Ik geloof, dat sommige scheidsrechters dat zich niet goed hebben gerealiseerd. Ik heb een Australiër er voor vijf minuten uitge stuurd, omdat hij de stick omhoog hief naar een Fransman, die tegen hem aan liep, omdat hij niet tijdig kon afremmen. Daarna is er niets meer aan de hand geweest. Het hockey is niet ruwer ge worden dan vroeger. Toen ook vóór de oorlog werd er door sommige jon gens ruig gespeeld. Maar het zijn getrain de kerels, die aan de slag zijn. Ze kun nen wel een stootje hebben. De belang- gen worden tegenwoordig wat anders, hoger aangeslagen en dat geeft wat meer spanningen misschien. Daar komt nog bij", aldus oud-Zandvoort- en oud-Ka- meleon-speler Herrebrugh, „dat de coaches tegenwoordig veel meer aan systemen doen. Men is dus meer gebon den aan opdrachten". De hockeyscheidsrechter uit Overveen bestudeert ook de voetbalarbitrage. „Wat mij bij een voetbalwedstrrijd vooral in teresseert is wat de scheidsrechter doet. Ik heb wel eens gekscherend gezegd: ik zou het wel eens een keer willen pro beren. Maar het is moeilijk vergelijk baar, fluiten bij hockey of voetbal. Ik geloof wel, dat het nuttig zou zijn, als er ook bij voetbal twee arbiters zouden zijn. Dan zouden de spelers vier ogen op zich gericht weten en niets meer uithalen achter de rugvan de scheidsrechter. Ik heb de indruk, dat voetbalscheidsrechters soms omwille van het publiek geen be- slissingen nemen of de straffen verzach ten, zoals de bal buiten het strafschopge bied leggen. Bij hockey is die invloed uiteraard en gelukkig niet aanwezig. Daar houdt men zich precies aan de straffen, die ergens voor staan". De hockeyers worstelen wel met een specifiek hockeyprobleem. Met de sticks- regel. Goed hockey wordt er door' onmo gelijk gemaakt, zeggen velen. Drie natio nale coaches, Bromberg (Nederland), Budinger (West-Duitsland) en Jones (Groot-Brittannië), hebben zelfs op dit (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. De uitslagen van de gis teravond in het district Haarlem gespeelde basketbalwedstrijden luiden: Dames 1: H.O.C. 2-Akrides 35-38; White Stars 2- Exercitia 34-33; Tornado-Spetters 18-30. Dames 2 A: White Stars 3-Lions 2-0 (Lions n.o.); Sea Devils-ETO 13-34; Spetters 2- Typhoons 28-27. Heren: 1: Akrides-Ty- phoons 2 59-63; Exercitia 2-Lions 53-31; Heren 2 A: ETO 2- HOC 2 32-47; Anti lopen 2- White Stars 2 37-35; Heren 2 B: ETO 3-Typhoons 4 34-78; Heren 2 C: HOC 3-Akrides 3 43-38. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Brandpunt zal een maandelijks sportprogramma gaan uitzen den. Het magazine zal „Brandpunt Buiten spel" gaan heten. De redacteuren Aad van der Heuvel, Ed van Westerloo en Wille- brord Frequin zullen het programma sa menstellen. Waarschijnlijk zal de eerste uitzending eind januari zijn. ADVERTENTIE Voorwedstrijd 12.30 u. EDO aRCH a De Rood-Zwarten zullen alles doen om bij de kopgroep te blijven. En 2 loterijen met o.a. als hoofdprijzen een Telefunken Pick-up, een wasma chine en een electronische tafelaan steker. Met vele andere, ook zeer mooie prijzen. MOSKOU. Rudi Lubbers is gister avond winnaar geworden van de cate gorie zwaargewicht van het bokstoernooi dat in Moskou is gehouden. De Nederlan der versloeg in een zeer goede partij de sterke Rus Iktor Barannikov, die tij dens de internationale sportweken van Mexico stad goed was voor goud, op pun ten. Herrebrugh heeft veel contact met bui tenlandse scheidsrechters. „Ik ga veel naar interlands kijken, ook als Neder-, land daar niet bij betrokken is. Daarna Punt de terugkeer voorgesteld naar de praat ik met de collega's. In Hamburg oude vorm van de sticksregel (van vóór en Londen bijvoorbeeld bij de grote toer- 11965). Dat is geen wonder, want het is nooien hebben we veel discussies gehad In april wordt er in Eindhoven een groot internationaal arbitraal congres gehou den. Uit alle werelddelen komen de hockeyscheidsrechters dan naar Brabant toe. Daar wordt dan vooral op de een vormigheid van de spelregels gehamerd. Vooral met het oog op Mexico is dat van het grootste belang. Ik maak deel uit van de organisatiecommissie. Het is een heel karwei. We zijn al een jaar met de voor bereidingen bezig". ADVERTENTIE moeilijk wennen en de sticksregel heeft nogal wat geschiedenis gemaakt. „De wij zigingen lopen eigenlijk parallel met de Olympische Spelen", aldus Herrebrugh, maar het is bewezen, dat er met deze nieuwe sticksregel goed gehockeyd kan worden. Het Nederlandse speltype leent zich er niet zo voor, dat geef ik toe. Het is een kwestie van generatie-aanwenning. Bij de jeugd houden we er ons conse quent aan. Die groeit ermee op en weet niet anders". Een zaak waar H. Herrebrugh zich ook voor inspant is het zaalhockey, een vorm van sportbeoefening, die na een zeer schuchter begin nu ineens aanmerkelijk meer aanhangers gaat tellen. Vooral dit jaar wordt er in de periode, die nu aan breekt door heel wat verenigingen zaal hockey gespeeld. Een voorbeeld daarvan is het grote toernooi van Saxenburgers in de Haarlemse Kennemersporthal op twee de kerstdag. „Zaalhockey is heel wat an ders dan veldhockey. Eigenlijk is het toe vallig, dat zaalhockey organisatorisch bij de KNHB en de FIH (internationale hockeybond) hoort. Tien jaar geleden al kende wijzigingen aangebracht. Er mag niet geslagen worden, maar gepushed, geduwd". De bal mag geen millimeter van de grond afkomen. Alleen in de cirkel mag er omhoog gepushed worden. Dat gaf aanvankelijk wat moeilijkheden met de onwennige keepers, maar met wat rou tine valt het best mee. Bovendien hebben de keepers, als het goed is, maskertjes op, zoals bij ijshockey. Zaalhockey is een zeer snelle sport. Het vereist een heel andere instelling ook, omdat het in de zaal vooral op samenwerking, teamwork aankomt. Er is sinds enige jaren ook internatio naal zaalhockeycontact. Er is een com missie zaalhockey, waarvan onder andere H. Herrebrugh deel uitmaakt, die alles regelt en ook selecteert. „Als wij op stap gaan met de nationale zaalhockeyploeg spreken we liever nog niet over een Ne derlands negental, maar over een bonds- team, omdat de ploeg nog niet helemaal representatief is. Maar er zitten goede mogelijkheden is. Dit jaar zijn er voor het eerst districtsselectiewedstrijden en op 13 januari is er een grote nationale selectiedag in de Hilversumse Expohal. „Bondscoach Piet Bromberg, aan wie wij", zo zegt Herrebrugh, „hebben ge vraagd of er geen bezwaren waren tegen het eventueel meespelen van geselecteer de veldhockeyspelers, gaf niet alleen toe stemming, maar stond ook zeer positief tegenover het zaalhockey. Nu wil dit overi gens niet zeggen, dat een goede veld- hockeyspeler ook per se een bekwaam zaalhockeyer is. Het eist weer heel iets anders. Wel is er al een zaalhockeyspeler in de nationale veldhockeyselectie te rechtgekomen: Eckelboom. Hij vestigde de aandacht op zich door zijn kwaliteiten in de zaal. Er zit echt wel levensvatbaar heid in. En het is leuk om te zien" Voorlopig heeft Herrebrugh nog volop werk in de hockeywereld. Dat staat wel vast. *"4 Rudi Lubbers. LONDEN. Een ploeg van 23 Britse zwemmers en zwemsters potentiële deelnemers aan de Olympische Spelen van 1968 zullen dinsdag vanuit Lon den naar Spanje vertrekken om in de Sierra Nevada op ruim tweeduizend me ter hoogte al te gaan wennen aan de grote hoogte waarop in Mexico tijdens de Olympische Spelen topprestaties ver richt moeten worden. De leider van de ploeg, mr. Sarsfield, vertelde echter dat men in de Sierra Nevada niet gaat zwemmen. „Er is wel een bad", aldus de Engels man, „maar wij zullen er alleen voor re creatieve doeleinden gebruik van maken. Getraind wordt er niet. We zullen onze tijd daar meer doorbrengen met wande len, sleeën en sneeuwballen gooien. Het wordt dus echt een vakantie en ik geloof niet dat enige andere sportbond in de wereld ooit iets dergelijks heeft georga niseerd. We vinden echter dat de boog In de tweede ronde haalde hij zijn te- I genstander neer. Lubbers kreeg in de laatste ronde een waarschuwing voor te laag inkomen met het hoofd. Hij had een ruime puntenvoorsprong. Bij de middengewichten was de Rus niet altijd gespannen moet staan en ik 1 ronde staakte de arbiter het gevecht. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Karei Jansen, secreta ris van de vereniging van contractspelers zal met ingang van 1 januari in vaste dienst treden van deze voetbalorgani satie. De heer Jansen, die de eerste be zoldigde functionaris van de VVCS wordt, is aangesteld als secretaris-generaal. geloof dat de zwemmers en zwemsters ook enthousiast zijn over dit initiatief". In de ploeg zijn alle Engelse coryfeeën onder andere Bobby McGregor, Jill I Slattery, Alex Jackson en Diana Harris - opgenomen. DEN HAAG. Scheidsrechter Van Ra vens uit Schiedam zal in januari de wed strijd BenficaVasas Boedapest, in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, leiden. Hij zal worden geassisteerd door K. Brouwer (Vlaardingen) en F. Bus (Leeuwarden). LISSABON. De Portugese voetbal club Benfica heeft zijn oefenmeester, de Chileen Fernando Riera per ingang van 1 december voor drie jaar geschorst. Riera was in onmin geraakt met de bestuurs leden van Benfica nadat hij op nogal duidelijke wijze zijn misnoegen had geuit over het feit dat de club zonder hem daarin te kennen rechtsbuiten Simoes disciplinair had gestraft. MERCEDES-BENZ DEN HAAG. Een aantal Neder landse schaatsenrijders en -rijdsters zal in de komende weken een trainings- en wedstrijdprogramma in het buitenland af werken. Ronnie Nooitgedagt (Amsterdam), Ab Krook (Loosdrecht), Adrie Hekman (Balkbrug) en Eddie Verheijen (Deven- Poolse wintersport (Van onze sportredactie) HAARLEM/IJMOND Voor be taalde voetballers geen rustige kerst dagen. De spelers van RCH en EDO kunnen daar over meepraten. Beide ploegen spelen twee wedstrijden in drie dagen. Naast de „normale" duels tegen resp. Blauw Wit en Veendam, zijn er voor tweede kerstdag ook nog inhaalwedstrijden voor beide ploegen ter) zullen in de plaats Zakopane een trainingsstage vol- gen, afgewisseld met enkele wedstrijden, tegen AZ 6/ en PEC. Telstar speelt Een week later, van 9-16 januari, gaat maar één wedstrijd, maar die telt ook dezelfde ploeg in Madonna _di Campiglio wej voor twee, nu landskampioen een dergelijk programma afwerken. Voor de internationale wedstrijden op 6 en 7 januari in Oost-Berlijn zijn aan gewezen Gerard van Gelder (Olst), Jan Aartsen (Zutfen), Anne Brouwer (Oude- horn) en Cor Giling (Berkhout). Ploeg leider is Henk van der Grift. De dames Truus Veldhof (Albergen), Jannie Goorman (Nijverdal), Rinske Ajax in de Meer de tegenstander is. Haarlem speelt uit tegen De Volewij- ckers. Blessures maken de wedstrijd voor Tel star tegen Ajax waarschijnlijk nog moei lijker dan hij al is. Jonker kan wegens een knieblessure zeker niet mee spelen. Bovendien hebben ook Geestman en Cle? Seinstra (Warga), Ingrid Blaauw (Zaan- ment aan de wedstrijd tegen NEC bles dam) en Treintje Rep (Oostzaan) zullen sures overgehouden. Geestman aan de van 2-16 januari in het Zuidduitse Inzeil knie, Clement aan zijn enkel door een gaan trainen en deelnemen aan wedstrij- trap van Werts. Een moeilijk weekje dus den. voor oefenmeester De Visser. RCH zal het in het kerstweekeinde zonder Maslo moeten stellen. De RCH-er heeft een knieblessure. Ook De Goede kan nog niet spelen. Het heeft verscheidene omzettingen in de ploeg ten gevolge. Van Doesselaar is opgeschoven naar de voor hoede tussen Seegers en Blokker. Hen- driksen staat in de middenlinie. Blauw Wit speelt zondag in de volgende opstel ling in Heemstede Paternotte -»■ Van Meeteren, De Jong, Sparendam en Ger ritsen Wildbret en Witschge Sem- mekes, De Waal, Breevoort en Muskee. Koploper Alkmaar/Zaanstreek heeft de ploeg voor de wedstrijd van tweede kerst dag tegen RCH ongewijzigd gelaten: Schouten Visser, Molenaar, Van Veen en Hersche Ouderland en Dekker De Jager, Beets, Tijm en Vredehburg. Hoeben is terug in Haarlems eerste. Het team is gewijzigd omdat Kunst gebles seerd is. De Wolf staat nu linksbuiten. Hoe ben staat in de spits. Als het programma onverhoopt mocht worden afgelast, speelt Haarlem vriend schappelijk tegen Ajax. Aanvang half drie op het Haarlem-terrein. Bij De Volewijckers is Peet Petersen na zijn rentree weer buiten de ploeg gezet! Men was niet te spreken over de inzet van de eenmalige oud-international „Hij voelt zich nog steeds vedette", aldus bestuurslid Van Veelen, „nou, hij kan heus niet zo best meekomen. We zetten er nu liever een jonge speler in, die vecht voor wat hij waard is". De Volewijckers Houtkooper Boomgaard, Koppedraayer De Ruiter en Heerland Fens en Peil Verwey, Stout, Boszhard en Engelsma. EDO heeft voor de twee komende duels tegen Veendam en PEC nog geen elftal samengesteld. Dit voornamelijk door bles sures van Mul en Spiers. In principe blijft het elftal echter ongewijzigd. Veendam kampt het hele seizoen al met geblesseer den en heeft ook voor zondag het team weer moeten wijzigen: De Vries Boon stra, Kerkhof, Kuiper en Blijham Georg en Nienhuis Pascal, Lacrois, Wollerich en Van Dam. Bij het Zwolse PEC maakt de Joegoslaaf Vuckov in de afgelopen transferperiode overgenomen van Bayern München zijn debuut. De 29-jarige Joe goslaaf maakte op de training een goede indruk op de Zwolse trainer. „Hij is alleen wat te zwaar, omdat hij vanaf juli op non-actief gestaan heeft. Vuckov zal dus hard moeten trainen". PEC: Nijland Brugmans, Severijns, Spijkerman en Lammers Langevoort en Kok Kick Vuckov, Carelsz en Van der Horst. NEW ORLEANS. De beste Zuidafri- kaanse tennisser, Cliff Drysdale wordt prof. De 29-jarige Drysdale tekende een contract bij de Amerikaan Dave Dixon. Dixon heeft Dennis Ralston, Butch Buch- holz en Pierre Barthes al gecontracteerd. Drysdale heeft een contract met lange looptijd. De Zuidafrikaan kwam het af gelopen seizoen vrijwel niet in actie door een schouderblessure. In 1966 drong hij door tot de kwartfinales van Wimbledon. Hij stond toen zevende op de wereldrang lijst. Ook de Joegoslaaf Nikki Pilic heeft verklaard bij Dixon een contract te zullen tekenen. Zijn laatste partij als amateur speelt Pilic op een kersttoernooi in New Orleans. Dixon wil naast Drysdale en Pilic ook de Australiërs Newcombe en Roche contracteren. LONDEN. Tom Okker heeft zich gis- I teren voor de eindstrijd herenenkelspel I van het Bordertennistoemooi in London ge plaatst. In de halve finale won hij van de als achtste geplaatste Deen Torben Ulrich met 6-4 9-7. De andere finalist is de Brit Mark Cox. Deze linkshandige speler ver sloeg de Amerikaan Marty Riessen met I tweemaal 6-4. In de damesfinale komen Virginia Wade (Eng.) en de Rhodesische Pat Walkden tegenover elkaar te staan. PARIJS. Als mogelijke oplossing in het geschil tussen de Britse tennisbond en de internationale tennisfederatie heeft .het Franse sportblad l'Equipe voorge- wereldbeker tenniscompetitie met hoge spelen vriendschappelijk prijzen. Met een Wimbledon dat. epen I staat voor zowel professionals als ama- HAARLEM De B-teams van Haar- teurs zijn de organisatoren van de andere lem en EDO spelen in het weekeinde grote toernooien wel gedwongen hetzelf- vriendschappelijke wedstrijden. EDO-B I de te doen, hetgeen zou resulteren m een Ajax bereidt zich ook op de wed strijd tegen Telstar voor in het sport centrum van Zpist. Daar wordt zondag ochtend ook beslist over de opstelling. Gisteravond zijn de Ajacieden naar Zeist vertrokken. Zonder de nieuwste aanwinst Inge Danielsson. De Zweed bevindt zich nog in het hoge noorden om wat zaken te regelen. H(j zal zondag tegen Telstar dan ook niet van de partij z(jn. Voor de laatste maal is Piet Keizer morgen niet actief. Het duel tegen de Velsenaren is de vijfde en laatste wed strijd van zijn schorsing. speelt vanmiddag om half drie tegen de derde klasser Kennemerland. De reser ves van Haarlem ontmoeten eveneens op eigen terrein de Haarlemse derde klasser Ripperda. Op tweede kerstdag. Aanvang twaalf uur. ROERMOND. Het Roermondse Swift, de meervoudige Nederlandse zaalhand balkampioen bij de dames, dat voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen had vrijgeloot, krijgt in de kwartfinales de Poolse titelhouder SKS Krakau als tegenstander. De eerste wedstrijd wordt op 6 januari in de Roermondse sporthal gespeeld. Een week later, op 13 januari, volgt de return in Krakau. nog chaotischer toestand dan de huidige aldus het blad. l'Equipe stelt dan ook voor: „Een wereldtennisbeker verdeeld over acht of tien toernooien, financieel gesteund door grote ondernemingen en televisiemaatschappijen, die het tennis sponseren zoals thans gebeurt bij golf". „Het wordt tijd dat de ILTF (de inter nationale federatie) zich eens bewust wordt van de werkelijkheid in plaats van te treuren over een onherroepelijk ver leden", aldus het blad. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Door een vergissing zijn in het gisteren gepubliceerde voetbal programma voor het kerstweekeinde wed strijden voor de betaalde B-elftallen ver meld. Deze spelen echter niet voor de competitie. De amateurs spelen zondag wel, maar tweede kerstdag niet.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15