„Ik heb niemand ontmoet die een goed woord voor de junta over heeft" nders Proces-Teufel: grote farce Bethlehems Westers kerstfeest 1 •elna iENGEL Hoogtij voor jonge mensen Ontsnapte Griekse dagbladeigenares HELEN VLACHOS: is Artifort's nieuwste fauteuil, Mandaat VN-macht op Cyprus voor 3 maanden verlengd amm VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 3 Alleen handtas „Een heilige „Vrij om te gaan ontworpen door Pierre Paulin. Een glasfiber frame in zwart, wit of rood met keus uit wel 10 kleuren voor de losse zitting. Dat is helemaal anders! Een originele vorm met een zit, die U vertrouwd zal zijn. Kloof tussen generaties in West-Duitsland groot advertentie NAAIMACHINES Grote Houtstraat 181 - Haarlem Zonnig Verkeer Heilige stad Moeilijk kan worden voorbijgegaan I nieuwe leiders te doen opstaan en nieuwe aan het feit, dat de kerstviering en het onderdanigheid te kweken in de eigen jaar-einde van 1967 zich voltrekken in ziel. een zorgwekkende situatie, niet alleen Het is een schrale troost, wanneer men wat betreft de gebeurtenissen en verhou- kan zeggen dat men zich dit alles reali- dingen in de internationale samenleving, seert maar het is toch de enige, en maar ook en misschien nog sterker in de waarschijnlijk ook de enige manier om gemoederen van de mensen apart. te weten wat men zal kunnen bijdragen Er is met Kerstmis en nieuwjaar altijd tot die nieuwe wereld, die bezig is als een wel een oorlog of een bloedige strijd er- vulkaaneiland op te rijzen uit de oceaan gens op de wereld aan de gang, en er is van de tijd. altijd in de politiek wel een brandende Met kerstliedjes, warme wijn, branden- kwestie te signaleren die als een „crisis" de kaarsjes en gebraden kalkoen houdt kan worden aangeduid. Nooit heeft de men het nieuwe jaar en de nieuwe we- toestand op de wereld zich gestoord aan reid niet tegen. Men is trouwens ver- het feit, dat er een „vredesfeest" moest plicht, zich te bezinnen op een bijdrage worden gevierd waarbij slagzinnen over tot alles wat komen gaat. mensenliefde en vreedzaamheid te pas kwamen. Achter de schermen van die feestvierende, zich bezinnende, „lief doende" mensenmassa's gingen haat en nijd, vervolging en onrecht gewoon door. Zo is het ook dit jaar. Het heeft weinig zin nu eens extra tranen te storten over de oorlog in Vietnam of de honger in India. Wel lijkt het zin te hebben het onze hulp bieden ernstige, zorgwekkende verschijnsel te gedenken dat overal ter wereld in de ge moederen der mensen een meedogenloze worsteling is losgebroken, die gericht lijkt te zijn op een verandering van het aanschijn der wereld. Het zorgwekkende daarbij is, dat de zekerheid ontbreekt of het wel een verandering ten goede zal zijn. Men mag in sommige politieke partijen in ons land dan wel met voldoening heb ben vastgesteld dat er geen „splitsing der geesten" heeft plaatsgehad, omdat de een heid der betrokken partij behouden is gebleven overal op de wereld heeft zich intussen die splitsing der geesten al duidelijk voltrokken en de symptomen vindt men in een steeds scherper worden de, bruter aan de dag tredende tegenstel ling tussen nieuwe levensbeschouwingen. Voor het eerst in de menselijke geschie denis is die splitsing van wereldwijde om vang en verbreiding. Er voltrekt zich een reformatie in de geesten, die de huive ringwekkende vormen van een epidemi sche besmetting vertoont. Niet alleen op politiek terrein, maar op het gehele gedifferentieerde gebied van de gedachtenwereld breekt een chaos los, die sommigen mischien nog trachten te verdringen maar die bij de meeste mensen ontmoedigende onzekerheid heeft veroorzaakt. Onzekerheid van bestaan, onder dreiging vah de atoomoorlog, is een afschrikwekkende toestand. Maar on zekerheid over alle vragen die de waar de van het leven bepalen, onzekerheid over religieuze, maatschappelijke, cultu rele, artistieke, pedagogische, politieke, economische en gezagsverhoudingen is een onzekerheid die de ziel aantast en in sommige gevallen zelfs de dood als uit vlucht doet kiezen. Daarom zijn deze Kerstmis en deze jaar wisseling hoogtijdagen voor jonge men- de roep om een menselijke bijdra ge is vooral aan hun adres gericht. Zij zullen het moeilijker hebben dan vele voorbije generaties het gehad hebben. Laten wij hun niet onze ergenis, maar (Van onze correspondent) LONDEN De Griekse dagblad eigenares en journaliste Helen Vla chos, die de Griekse kolonels trot seerde, heeft gisteren tegenover haar Britse en buitenlandse collega's haar ontsnappingsverhaal gedaan. Zij heeft politiek asiel in Engeland aange vraagd dat inmiddels is verleend. Helen Vlachos vertelde dat gedurende drie maanden haar woning door twee mannen werd bewaakt. Een stond buiten de deur van haar flat op de zesde ver dieping van het blok waar zij woonde. De ander stond op straat. „Mijn man en ik keken naar hun dagelijkse routine en wij merkten dat de man buiten de deur van de flat steeds met de lift naar bene den ging wanneer hij moest worden af gelost of wanneer hij sigaretten wilde kopen. Mijn besluit om te vertrekken was het Griekse kranteneigenares Helen Vlachos. moeilijkste van mijn leven. Ik besloot mijn haar met een tandenborstel te ver ven. Het was wit en ik maakte van me zelf een brunette". „Ik verliet de flat vorige week vrijdag en nam alleen mijn handtas mee. In plaats van mijn donkergerande bril droeg ik contactlenzen. Toen de bewaker met de lift naar beneden ging opende ik de deur en liep via het trappenhuis naar de derde verdieping waar een buitenlander ik geloof een Fransman woont" „Vandaar af nam ik de lift naar de parterre. Zo eenvoudig was het. Maar toen kwam het gevaarlijkste ogenblik. Ik nam aan dat zonder mijn bril, en het haar naar achteren gekamd van een an dere kleur de bewaker op straat mij niet zou herkennen. Ik keek hem niet aan en liep twee blokken door. De wagen die mi; zou oppikken was vier minuten te laat Het waren de langste vier minuten van mijn leven". Op de vraag door wie de auto werd bestuurd antwoordde zij: „een heilige". Mevrouw Vlachos vertelde verder: „Ik had zes uur nodig om de verf van mijn gezicht en vingers te krijgen". Ze weiger de nadere bijzonderheden over haar ont snapping, zoals de route en de manier waarop ze Engeland was binnengekomen, te geven. Ze heeft gereisd op een vals paspoort, dat inmiddels is vernietigd. Mevrouw Vlachos maakt zich ongerust over het lot van haar man en haar twee zoons (19 en 20 jaar). „Ik lees in de krant dat mijn man zou zijn ontsnapt, maar ik ben er zeker van dat hij dat niet heeft geprobeerd". Ze vervolgt: „Ik was hele maal niet bang voor de aanklachten die de ex-kolonels tegen mij hadden inge diend. Ik ging weg omdat zij mij geen proces zouden geven. Ik wilde een pro ces. Ik was bereid om openlijk te spreken en een heleboel dingen te zeggen". Over koning Konstantijns mislukte contra-staatsgreep zei ze: „Het was een dappere maar dwaze daad. Niets was amateuristischer dan dit. Iedereen was ervan op de hoogte. De regering zelf wachtte erop. Ik geloof zelfs dat zij de zaak aan het rollen heeft gebracht' „Ik geloof dat na verloop van tijd het Griekse volk de junta zal verjagen. Ik heb nog niemand ontmoet die er een goed woord voor over heeft. De huldebetuigin gen in de bladen zijn afkomstig van ano nieme organisaties of instellingen. Geen werkelijk goede Griek staat erachter. De Griekse bevolking heeft de buik vol van militaire politici en zelfs van joiirnalis ten. Men heeft de laatste jaren te veel psychologische acrobatiek te verduren gehad. Het is moeilijk voor de mensen om nog ergens in te geloven. Duizenden zijn in de gevangenis ge gooid. Vele van mijn vrienden zijn onder arrest. Alle goede Grieken zijn gearres teerd. Gevraagd wat zij als het ideale ADVERTENTIE Woninginrichting, Beverwijk,Breestraat76.Telefoon(025105-25141.Volop par keerruimte. De gehele zaterdag geopend; de gehele maandag gesloten. (Van onze correspondent) BONN. De 24-jarige Westberlijnse student Fritz Teufel die gisteren voor een rechtbank in Berlijn wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken, was er onder meer van beschuldigd een steen te heb ben gegooid naar een politieman tijdens de anti-sjah-betogingen op 2 juni van de afgelopen zomer. Tijdens deze betogingen stierf de stu dent Benno Ohnesorg onder de kogels van politieman Kurras. Het proces tegen Teufel was een van de grootste farces waartoe de Berlijnse justitie zich na de regime voor Griekenland beschouwt ant woordde zij: „'Er is geen ideaal regime voor Griekenland. Democratie is het bes te systeem. Ik hoop dat zij spoedig naar de democratie zullen terugkeren. De din gen beginnen voor de junta steeds moei lijker te worden. De tegenstanders werd- den eerst als communisten gebrandmerkt. Dat was gemakkelijk voor de regering. Maar nu de tegenstanders royalisten zijn is het niet zo gemakkelijk." De Griekse minister van Openbare Orde heeft gisteren in Athene verklaard dat het huisarrest van mevrouw Vlachos vorige week vrijdag was opgeheven en dat zij vrij is om te gaan waar zij wil (Van onze speciale verslaggever) BETHLEHEM. Bethlehem, de geboorteplaats van Jezus Christus, maakt zich op voor de kerstviering. De autoriteiten denken dat er dit maal zo'n vijftien- tot twintigduizend pelgrims en toeristen naar de oude bedevaartsplaats zullen komen. In Bethlehem zelf gelooft men dat dit getal niet zal worden bereikt. Maar in ieder geval zal monseigneur Al berto Gori, de Latijnse patriarch van Jeruzalem, een ongekend grote kudde hebben als hij op kerstavond te middernacht de beroemde ge- boortemis in Bethlehem opdraagt. De Franciscaner monniken hebben ruim elfhonderd mensen uitgenodigd voor de mis, die gehouden wordt in de niet bijzonder imposante kerk van de Heilige Katherina, die een deel vormt van de fortachtige geboortekerk. Deze onzekerheid, in een storm die oude tradities en conventies wegvaag! I alsof alles van papier is, maakt zich ken nelijk meester van de samenlevingen zij erkent geen nationale grenzen, geen geloofsdogma's, geen leeftijd. Zij tast de individuele levensvreugde aan, jaagt vreedzame mensen als tijgers tegen el kander op, doet leidende figuren falen als stotterende schooljongens, blaast de omhulsels weg van alles wat dierbaar en heilig werd geacht, zodat het naakt en verloren in de kou van een leeg heelal komt staan. Zijn er nog mensen die iets „zeker we ten" en het kunnen zeggen? De paus, on ze ministers, onze priesters, de leraren, de filosofen, de psychologen, de medici? Het lijkt alsof wij in betrekkelijk korte tijd genadeloos zijn beroofd van allen in wie wij geloofden. Wie nog van uit zijn hoge functie of roeping predikt of be veelt, staat zonder glorie als een ontluis terd mens op een kale bergtop en loopt de kans te worden uitgelachen of gene geerd. De orde. waarin wij nog leven, is al van gisteren. De nieuwe orde is nog een onbekende, er is een vormloosheid die aan Genesis herinnert: woest, ledig, vol afgronden, zonder heiligdommen of troost. De normen zijn verdwenen of zak ken ineen als opgebrande kaarsen. De nieuwe normen zijn onzeker, onbetrouw baar, belachelijk. Als wij krampachtig dit jaar nog uit zingen met oude, vertrouwde liederen, weten wij niet of wij volgend jaar ook van dat overgebleven sentiment genezen zullen zijn. Wij weten niet eens of het een genezing of een ziekte is, waaraan wij moeten geloven. En hoe jonger men is, hoe meer men zal moeten worstelen om in die chaos nieuwe zekerheden te vinden en nieuwe geloofspunten te ontdekken Maar liefst duizend christenen zullen mderhalf uur lang moeten staan bij de mis, want er is geen ruimte om te zitten. Duizenden andere pelgrims, niet zo bevoorrecht als de geïnviteerden, zullen de mis volgen op het grote Man- gerplein voor de kerk, waar een ge sloten televisiecircuit is gebouwd. Het scherm meet 42 vierkante meter en is aangebracht op de muur van het poli tiebureau. Van Philips heeft men uit Nederland voor vierhonderd kilo aan televisie-apparatuur laten komen, no dig voor het uitzenden van deze mis in Bethlehem. De Amerikaanse televisiestations NBS, CBS en ABC zullen de mis even eens uitzenden. De BBC verzorgt een .litzending bestemd voor de Eurovisie- landen. De Israëlische radio heeft het de afgelopen dagen bijzonder druk ge had met het inrichten van proviso rische studios ten behoeve van de vele buitenlandse radio-omroepen, die heb ben blijk gegeven van hun belangstel ling voor deze kerstfeestviering, die zo uniek is omdat voor het eerst sinds het jaar zeventig na Christus Bethlehem weer deel uitmaakt van de joodse staat. Het is een komen en gaan van radio mensen en televisie-technici en repor ters in hotel Palace, naast de geboorter kerk, waar die studios zijn ingericht. Ook in de televisiestudios in Jeruzalem ontmoet men op het ogenblik meer dan ooit buitenlandse reporters, die hier hun banden klaar maken. De Amerikaanse televisiemaatschappijen hebben zich verzekerd van de steun van de Israë lische regering en hun kostbare films worden door speciale koeriers van het Israëlische leger naar de luchthaven gebracht. Het lijkt erop dat Bethlehem een zon nige kerst tegemoet gaat, nadat eerder deze week zeer veel regen was ge vallen. De hotels zijn evenals die in Jeruzalem uitstekend bezet. Vrij dag gonsden het Mangerplein en de voornaamste winkelstraten al van de vele vreemde talen van duizenden toe risten en pelgrims. Daaronder treft men ook wel Arabische christenen, maar hun aantal is toch geringer dan in andere jaren, ook al heeft de Israë lische regering bekend gemaakt elk verzoek om een verblijfsvergunning uit de Arabische landen in welwillende overweging te willen nemen. Daarbij is overigens direct gezegd dat men de toegang zou weigeren aan mensen die men als een gevaar voor Israel be schouwde. Zes reusachtige kerstbomen geven de stad een feestelijke tint. Israëliërs, Arabieren en inwoners van Bethlehem vergapen zich aan de aanblik van die bomen, de overvloedige kerstverlich ting daarin en de lange slingers van grote gekleurde ballen, versieringen die men hier tevoren nog nooit heeft aanschouwd. „Het is geweldig", zuchtte een klein Bethlehems jongetje tegen mij, terwijl hij met het hoofd in de nek voor een van de enorme kerstbomen stond. Hij was diep onder de indruk, hoewel de kerstboomverlichting voor onze Neder landse begrippen niet zo bijzonder in drukwekkend is. Winkels, restaurants, café's en kiosken doen opgewekt zaken. In de boekwinkels is de boulevard- lectuur wat naar de achtergrond ge schoven. De etalages maken nu goede sier met religieuze werken, gidsen van het heilige land en krijgshaftige boeken zoals Dayans dagboek van de Sinai- campagne in 1956, zestien biografieën van Israëlische generaals en het boekje van de Churchills over de zesdaagse oorlog van dit jaar. Voor de rest ziet men in de winkels vooral prullen en kitschvoorwerpen, die helaas onlosma kelijk verbonden zijn aan het zaken doen in bedevaartsoorden. Aan de rand van de stad zijn Israë lische politiemannen en inwoners van Bethlehem nog druk bezig om ver keersborden op te spijkeren en par keerruimten te scheppen voor het kerstverkeer. Zondag verwacht men hier een piek. Dan zullen duizend Israëlische en loka le politieagenten dienst doen onder lei ding van de plaatsvervangend hoofd commissaris van Jeruzalem, David Ofer. De verantwoordelijkheid voor alle voorbereidingen berust bij het Is raëlische leger, dat een werkzaam aan deel heeft gehad in de voorbereidingen voor deze kerstviering, voorbereidingen die dan ook getroffen zijn alsof het hier om een militaire oefening ging. Zondag wordt Bethlehem afgesloten voor particulier verkeer. Pelgrims, toe risten en journalisten zullen per mili taire bus naar de stad worden ver voerd. Een hoogtepunt van deze kerst viering belooft de processie te worden, die zondagmiddag begint. De latijnse patriarch zal ook hier voorop gaan. Het feit dat zijn auto van Jeruzalem naai de geboortekerk zal worden begeleid door Israëlische bereden politie heeft de woede opgewekt van de Arabische nationalisten. Zij hebben een delegatie gezonden naar de patriarch om te pro testeren tegen wat zij beschouwen als erkenning door het Vaticaan van Is raels bezettingsrechten op geheel Je ruzalem „en een deel van Jordanië. Monseigneur Gori heeft hun protesten echter verworpen, waarschijnlijk op aanwijzing vanuit Rome. In Jeruzalem merkt men verhou dingsgewijs veel minder van de kerst viering dan in Bethlehem. In de heilige stad overtreft het aantal mohamme danen de christenen zeer ver. De ver schillende gemeenten van christenen hier houden natuurlijk wel hun dien sten en treffen ook hun voorbereidin gen voor het feest van Christus' geboor te, maar zij beheersen allerminst het stadsbeeld. Toch hebben de gemeentelijke auto riteiten zich grote inspanningen ge troost om de stad in dit seizoen van feesten een zo feestelijk mogelijk uiter lijk te geven. Want niet alleen her denkt men thans .Christus' geboorte, maar de joden vieren hun Channukah, waarbij de heldendaden van de Macca- beërs worden herdacht en de inwij ding- van de tempel. Tenslotte beslui ten de mohammedanen in deze tijd hun vasten, de Ramadan. Feestver lichting markeert de voornaamste poor ten van de oude stadsmuur. Ook de voornaamste straten in het oude om muurde stadsdeel zijn verlicht en door luidsprekers galmen Arabische volks liederen en kerstliederen in de avond uren. Toch is er iets van de sfeer van het „Vrede op aarde" te merken in de pogingen van Israëliërs om Ara bieren en Joden te verzoenen. De bur gemeester van Jeruzalem, Teddy Kol iek, heeft voor een receptie naast ker kelijke gezagsdragers, Joodse en diplo matieke vertegenwoordigers ook Ara bische notabelen uitgenodigd. Joodse en Arabische sportclubs strijden om sportbekers en het houden van ontmoe tingen tussen Joodse en Arabische jeugd wordt sterk aangemoedigd. Zo poogt men te streven naar een ver zachting der tegenstellingen, een ver zoening van de Joodse en Arabische elementen. Een verzoening, die past bij het kerstfeest, maar voorlopig heb ik de indruk dat de kalender meer invloed heeft op de Arabische inwoners van Betlehem dan op de verbitterde Ara bische burgers van Jeruzalem. Want zij worstelen nog steeds met de pro blemen van een dubbele loyaliteit, een politiek onzekere toekomst en een ra dicaal gewijzigde sociale structuur. oorlog heeft laten verleiden. Hoewel agent Kurras werd vrijgesproken en niet één dag in voorarrest zat wegens de door hem gepleegde moord, bleef Teufel meer dan 140 dagen achter slot en grendel. Tijdens- de eerste dagen van het proces tegen Teufel bleek dat de aanklacht geen been had om op te staan. De ijverige agenten spraken elkaar allemaal tegen en tenslotte bleek er niemand een steen door de lucht te hebben geslingerd. Op filmopnamen voor de rechtbank vertoond, kwam de politie er nóg be kaaider van af: er maar op los slaande agenten, bloedende en huilende mensen verschenen op het gerechtelijk doek. Toch had de openbare aanklager nog de dag daarop de moed vijf maanden gevange nisstraf voor Fritz Teufel te eisen. Het proces is er een bewijs van hoe gevaarlijk groot de kloof tussen de oudere en de studentengeneratie is geworden. TV *3 '4 C v li* Lx' NEW YORK (Reuter en AFP). De Veiligheidsraad heeft besloten het man daat van de vredesmacht van de Verenig de Naties op Cyprus met drie maanden te verlengen tot 26 maart. In de desbetreffende resolutie wordt op de belanghebbende partijen een beroep gedaan, een nieuwe poging te doen tot een permanente regeling op het eiland te komen. Hierbij worden zij uitgenodigd spoedig gebruik te maken van de goede diensten die secretaris-generaal Oe Thant heeft aangeboden. «ftfWWWVWtflMWWWWWWWWWiftfWWWWM uuinminnnniuinnnnnnnnrr Doodstraffen. Een militaire rechtbank in Krasnodar, in de Sovjet-Unie, heeft zes voormalige bewakers van nazi-concen- centratiekampen tot de doodstraf ver oordeeld. Zes anderen kregen vijftien jaar gevangenisstraf. De veroordeelden werden schuldig geacht aan het uit roeien van vierduizend Russen in de periode van één maand. Legaal. Het Canadese Lagerhuis heeft zich voorlopig akkoord verklaard met een wetsvoorstel dat homosexueel ge slachtsverkeer tussen volwassenen, mits het vrijwillig wordt gepleegd toe laatbaar acht. Kluwerprijzen. De stichting Kluwerfonds, welke jaarlijks twee prijzen toekent aan publikaties op het gebied van de maat schappijwetenschap en het technisch onderwijs, heeft in Deventer de Kluwer prijzen uitgereikt aan ir. I. W. Nortier voor zijn boek „algemene constructie leer voor bouw- en waterbouwkundigen" en dr. J. van Schaardenburg voor zijn proefschrift „Het begeleiden van leraren in hun functievervulling". De prijzen bestaan uit een oorkonde en een bedrag van 2500. Brandkast gestolen. Uit het kantoor van het gemeentelijk slachthuis in Eindho ven is de brandkast gestolen waarin ongeveer 10.000 zat. De kast is met een ondersteekwagen uit het gebouw ge reden. Anonieme brief. De herkomst van een anonieme brief met kritiek op de lei ding van het politiekorps in Den Hel der, welke de procureur-generaal ep di recteur van politie in Amsterdam, 14 dagen geleden heeft ontvangen wordt nader onderzocht. De klachten in de brief zouden handelen over beslissingen van de korpsleiding aangaande het per soneel, welke in de afgelopen jaren zijn genomen. Dure voorruit. Een inwoner uit Breda die gistermorgen zijn autoruit wilde ontdooien, heeft deze bezigheid duur moeten betalen. Hij zette even zijn tas op de grond en ging daarna de ruit te lijf. Toen het zicht weer helder was vertrok de man met achterlating van zijn tas, die 9.500 bevatte. De gedupeerde heeft zijn kostbare lading nog niet terug.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3