Negen zeer goede ideeën van 18 mannen beloond Verenigingsnieuws uit de IJmond I SERIEVERWARMING BON N Suède- Nappa kleding VELDHUIS complete volwaardige centrale verwarming vanaf circa Neem nü een kwartaalabonnement! IJmuider Courant Dok voor IJmuiden Kort IJmondnieuws Aanrijding op de Zeeweg Kerstzangdienst in Velsens stadhuis Jubilerende besteller gehuldigd Sint-trawlers Rode stekelalen in IJmuiden I LANGS SLUIZEN EN HAVENS Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 januari gratis ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 1 «£-* V eisen-IJ m uid en Beverwijk Naam- Adres: Plaats:- N.V. KONINKLIJKE HAAR DEN FABRIEK E.M. JAARSMA POSTBUS 193 - HILVERSUM - TEL.: 02150 - 41151 U kunt ons ook opbellen voor het beantwoorden van uw vragen. er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Arie van der Veer Kort nieuws U kunt deze agpmeWJog apr Bpst d meegeven aan de begfflfgqr 1# uw wijk» «&NRKOmfe£||MNt - vv. X V ff Het nieuwe dok voor het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden, gebouwd door de N.D.S.M. Amster dam, is thans in zijn element. Maar het zal volgend jaar worden dat het dok, in IJmuiden geïnstalleerd, de eerste trawler of kotter kan ont vangen. Na stabilisatieproeven en nog enige voorzieningen zal het dok naar zijn bestemming in de IJmui- dense Vissershaven worden versleept. ZATERDAG 23 DECEMBER De Brulboei, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u.: Beat-avond met „Sense of humor". Paviljoen Schoonenberg, Min. v. Hou tenlaan, Velsen-Z., 19-23 u.: Postduiven- tentoonstelling. ZONDAG 24 DECEMBER Paviljoen Schoonenberg, Min. v. Hou tenlaan, Velsen-Z., 10-17 u.: Postduiven- tentoonstelling. WOENSDAG 27 DECEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 28 DECEMBER W. F. Visserhuis, Rijnstraat 4, IJmui den, 10 u.: Afscheidsbijeenkomst me vrouw A. Volkers-Sanders. Duinwijk Gymnastiekzaal, Radarstraat, 11 u.: Opening tentoonstelling „Express - O - Spul". Stadhuis, in de Burgerzaal, 20 u.: Fees telijke bijeenkomst voor minder validen en chronische zieken. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102 in IJmuiden, tel. 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 uur en 14.30-17.30 u.; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228C: 16- 17.30 uur; Gem. bibliotheek en r.-k. bi bliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcen trum „De Duinpan", Willem de Zwijger laan: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur. ZATERDAG 23 DECEMBER Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, vanaf 14 uur schilderen en tekenen door het St. Lucasgilde, o.l.v. dhr. J. C. Heeck. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 14.30-15..30 uur. ZONDAG 24 DECEMBER St. Jozefkerk, Laan der Nederlanden, 21.45 u.: Kerstnachtmis, Missa Brevis van W. A. Mozart, delen uit Weihnachtsora- torium, J. S. Bach, door Beverw. Kath. Gemengd koor o.l.v. J. Spicht, orgel J. A. A. M. Raas. Agathakerk, Breestraat, 24 u.: Kerst nachtmis, Missa Brevis, v. W. A. Mozart, delen uit Weihnachtsoratorium v. J. S. Bach, door het Kath. Gem. Koor, o.l.v. Jaap Spicht, orgel J. A. A. M. Raas. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 14-17 u.: Danssociëteit „InGroup". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER De Lichtboei, Maasstraat 5, 14-15 u.: kleuterclubje, leeftijd 4-5 jr; 16-17.30 u.: handenarbeid, meisjes v. 6-12 jr; 19-20 u.: cursus tienermode v. meisjes v. 12-17 jr, o.l.v. mevr. A. v. Gurp; 14-15.30 u.: knut selclub v. jongens v. 6-12 jr, 20-21.30 u.: toneelclubs v. Jongeren boven 16 jr; 20- 22 u.; Knip- en naaicursus o.l.v. mevr. A. v. Gurp. Huize „Scheybeeck", 19.30-22 u.: cur sus bliemschikken door de St. v. huish.- en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, pottenbakken en glazuren v. 20-22 u., door Kennemer Staten. Huize „Westerhout", schilderen, door Poppe Damave, voor Recreatie Bejaarden. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 u.; 10-11.30 u. (dames- zwemmen); 12-13.45 u.; 14.15-15.30 u.; 16 17.30 u. en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Be verwijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15-17.30 u.; Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u.; jeugd. 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd 14.30-17.30 u, Meerstein, Parentierstraat 2, jeugd 14.30-17.30 u.: Wijk aan Zee, De Zwaan straat 4A, volw. 19-21 u.; jeugd 14.30-17.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw. 19-21 u.; Ruysdaelstraat IA, jeugd 14.30-17.30 u. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Hoogovenss betaalde in de week voor Kerstmis ruim 5.000 uit voor zeer goede ideeën. Negen goede vondsten van in totaal 18 personen bleken in aanmerking te komen voor een totale beloning van 5.050. Het grootste bedrag viel ten deel aan de heren J. E. de Groot uit Heemskerk, A. J. Knip uit IJmuiden en K. Tabak uit Velsen-Noord. De heer F. E. Jongtien, sectorchef Havens en Vervoer, kon hun 1.050 overhandigen voor hun idee dat een belangrijke besparing oplevert van administratief werk bij het registreren en verwerken van gegevens over het laden van schepen. De heer F. A. J. van Dijk uit Aker sloot kon 625 in ontvangst nemen van de heer D. H. Soeters, chef Technische Dienst Walser ij en. Hij construeerde een apparaat waarmee het mogelijk is elek- tranische schakelingen te beproeven on der bedrijfsomstandigheden. Storingen kuniten zodoende sneller worden opge spoord. Een idee van de heren L. de Groot en J. Snip uit Beverwijk en A. G. Meuser uit Santpoort bleek '600 waard te zijn. Door het vervoer van platen tussen de hallen van de walserij voor dikke en mid- deldikke plaat te laten geschieden met behulp van trailers in plaats van per spoor wordt een grote besparing verkre gen op transportkosten. Een manier om glasruiten sneller dan voorheen te vervangen was goed voor een bedrag van 575. De vondst was van de heren J. Smit uit Beverwijk. P. Bos uit Heemskerk en D. Leyen uit IJmuiden- Oost. De heer D. Dijkstra uit IJmuiden ont ving 500 voor een speciale stempelplaat die gebruikt wordt bij het stropen van stalen blokken. De heer J. C. H. A. Graas uit Heems kerk verdiende 500 voor een betere bevestiging van de gietijzeren koppen op de blaaspijpen van de hoogovens. Door asbest plaatjes tussen de plak-^ ken in de inlegovens van de walserij voor dikke en middeldikke plaat te leggen blijven de plakken niet meer aan elkaar kleven. Een idee van de heer C. Hiemer- da uit IJmuiden. Het leverde hem 450 op. Door zogenaamde recuperatoren (ele menten die wisselend warm en koud wor den) bij de doorschuifoven van de staaf- en draadwalserij te voorzien van betere beschermkapjes krijgen die elementen een aanzienlijk langere levensduur. Met deze vondst verdiende de heer N. G. Kok uit Heemskerk 400. De heren W. van Dalen uit Beverwijk en A. G. Gouda uit IJmuiden werden sa men beloond met 350 voor hun idee om de voor Mekog niet meer bruikbare smeerolie te centrifugeren en aan de plaatwalserijen te verkopen waardoor beiderzijds een aanmerkelijke kostenbe sparing werd bereikt. Geslaagd. Van de Gemeentelijke middelbare handelsavondschool in Velsen zijn voor het staatspraktijkdiploma voor bedrijfsadministratie, eerste gedeelte, ge slaagd de heren B. M. de Bruyne uit IJmuiden, A. B. Vink uit Velsen-Noord en D. van de Wetering uit Heemskerk. Van links naar rechts: de heren De Groot, Tabak, Knip en Jongtien. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Een vrachtauto heeft vrijdagmiddag op de Zeeweg in IJmuiden- Oost geen voorrang gegeven aan een per sonenauto, die bestuurd werd door een 37-jarige IJmuidenaar. Er ontstond een aanrijding en de automobilist kreeg een scheurwond aan een knie, waarvoor hij in het Antonius Ziekenhuis, iets verderop, werd behandeld. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In Velsens stadhuis is vrijdagavond een openbare kerstzang- dienst gehouden. In de Burgerzaal was een grote kerstboom opgesteld en een toepasselijke versiering aangebracht. On der de vele aanwezigen waren burge meester en mevrouw Bührmann en de wethouders J. G. Kolkman en C. Ocke- loen, beiden eveneens vergezeld van hun echtgenotes. Aan de uitvoering van het programma dat uit samenzang, schriftlezing, toespraak solozang bestond, werd medewerking verleend door het kinderkoor van de Dr. J. Th. de Visserschool, dat onder leiding stond van de heer Hoek; soliste was me vrouw A. Poppen-Scholder en de orgel muziek werd verzorgd door de heer G Fidder. De schriftlezing werd gehouden door de burgemeester van Velsen. Pastoor J. G. M. Keman hield een korte kersttoespraak, naar aanleiding van „de Rechten van de Mens". Hij kwam tot de conclusie, dat zowel het kerstfeest als de rechten van de mens dreigen te ver stikken in onmenselijkheid. De inrich ting van de „anti-kerstkapel" in Amster dam noemde de pastoor wel wat „rauw" het is overigens treffend dat het kerst feest door sommige mensen in zulk een duister licht wordt gezien. Geheel andere was de sfeer in de Bur gerzaal, waar het kerstfeest blij gevierd werd. Daar werd uit volle borst meege zongen en aandachtig geluisterd naar woorden die moed geven voor de toe komst. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In het postkantoor is vrijdag het werk door een groep PTT ambtenaren enige tijd stil gelegd om een medewerker te complimenteren met diens 25-jarig dienstverband bij de PTT Het gold de heer A. van der Meer, die een kwart eeuw Tante Pos trouw heeft gediend. In zijn functie van „besteller I is de jubilaris toegesproken door de direc teur van het postkantoor IJmuiden de heer. B. GroenhQf, die zich in waarderen de termen uitliet over de kwaliteiten van de heer Van der Meer. Uit naam van de Algemene Bond van Ambtenaren is het woord gevoerd door de heer H. J. Karssen. Als geschenk van de vakorganisatie bood hij de jubilaris een fraaie schrijfmap aan, waarop het ABVA-embleem staat afgebeeld en of freerde hij mevrouw Van der Meer bloe men. Het personeel had zich evenmin onbetuigd gelaten en schonk de jubilaris een zeer mooie tabakspot. Een bloemen hulde onderstreepte dat men ook de echt genote van de jubilerende besteller in dit feestelijk samenzijn wilde betrekken. ADVERTENTIE 'V 4000.- Zend mij uw gratis brochure met volledige inlichtingen. SE 10 Zenden in open envelop. Waarop 12-cents-postzege! aan: De Britse stoomtrawler St. Celestin H. 233, is een voorbeeld van Engelse trawlerbouw in de jaren vijftig. Een fraai schip van 790 bruto reg. ton, afkomstig van de bekende, overigens niet meer bestaande, werf van Cook, Welton Gemmell in Beverley. De lengte over alles bedroeg 63,09 m, de lengte tussen de loodlijnen 56,38 m, de breedte 9,78 m, de holte 4,75 m en de diepgang 5,03 m. De met oliegestookte ketel leverde de stoom voor de 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Char les D. Holmes, vermogen 1200 pk. Het schip had een bunkercapaciteit van 305 ton olie. Het had een snelheid van 13 knoop. Zeer terecht kon dit schip in 1952 met ADVERTENTIE su nart de kunst- nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK trots aan de vloot van T. Hamling Co. Ltd. in Huil worden toegevoegd en tijdens de proefvaart zullen wel wensen zijn uit gesproken voor een behouden vaart. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Slechts vijf jaar heeft deze trawler voor Hamling dienst kunnen doen. Immers op 27 mei 1956 kwam de St. Celestin nabij Bear Is land in aanvaring met z'n collega Arctic Viking H. 452, toebehorende aan de Boyd Ltd te Huil. De St. Celestin kreeg zware slazij en zonk binnen vijf minuten. Alle 20 opvarenden konden worden gered. Deze ramp herinnerde aan een ongeval dat enige jaren eerder overkomen was aan een stoomtrawler van T. Hamling Co. Dit schip, de St. Ronan H. 86, het eigen dom van een aparte rederij, de Firth Steam Trawling Co Ltd in Hull onder di rectie van Hamling, was in 1949, toen de trawler een jaar oud was, als Princess Elizabeth aangekocht. Het was groot 568 bruto reg. ton bij een lengte over alles van 56,28 m. Dit schip raakte op 13 okto ber 1952 in het St. John's Kanaal aan de grond en kwam in een gevaarlijke positie te verkeren zodat de bemanning van boord moest worden gehaald. Later bleek dit schip niet was te bergen en moest van de vloot worden afgevoerd. In 1952 verongelukte te St. Ronan, in J956 de St. Celestin en in 1966 een derde schip, een splinternieuwe hektrawler die 1964 was opgeleverd door Ferguson Bros Ltd. te Port Glasgow onder de naam St. Finbarr H.308. Het was een schip van 1139 bruto reg. ton bij een leng te over alles van 64,15 m„ lengte tussen de loodlijnen van 56,64 m., breedte van 11,07 m„ holte van 6,93 m. en een diep gang van 6,10 m. De hoofdmotor was een 8 cilinder Mirrlees van 1592 pk. Bij de indienststelling zal wel niemand het ver moeden hebben gehad dat dit schip slechts een kortstondig bestaan zou heb ben. Op de eerste kerstdag van het vo rige jaar had deze hektrawler bij Labra dor een ontploffing in de machinekamer, er brak een brand uit die niet kon wor den geblust en het schip ging ten onder. Vanaf het moment dat de eerste hek trawler in gebruik werd genomen was dit de derde trawler van dit type die veron gelukte. De eerste hektrawler verging op 25 juni 1963 en dat was de Duitse Mün- chen NC452 aan de westkust van Groen land bij Faeringehavn, waarbij 26 be manningsleden om het leven kwamen. In november 1965 verongelukte wegens ijsgang de hektrawler Bürgermeister Smidt BX.686, eveneens van Duitse natio naliteit. In IJmuiden hebben wij ook nog twee trawlers gekend, die eens hebben toe behoord aan de rederij van Thomas Ham ling Co en dat was kort na de tweede wereldoorlog, toen twee gewezen marine trawlers werden aangekocht, de Redwood en de Maple. Oorspronkelijk waren dit de stoomtrawlers St. Rose H.492 en St. Gerontius H.69, respectievelijk in 1928 en 1929 gebouwd door Cook, Welton &Gem- mel in Beverley. Beide stoomtrawlers wer den in 1947 door de N.V.Visscherij onder neming De Vem in de vaart gebracht, de ST. Rose in juli als May IJM.61 en de St. Gerontius in september onder de naam Sumatra IJM.62 Intussen zijn beide traw lers van de IJmuidense vloot afgevoerd. Busongeluk. Zevenenveertig passagiers zijn op de Philippijnen om het leven ge komen toen de bus waarin zij zaten in een negen meter diep ravijn stortte. IJMUIDEN. Voor de eerste maal na de tweede wereldoorlog zijn in Nederland enige rode stekelalen geïmporteerd uit Thailand. Artis beschikt nu over een vier tal en twee fraaie exemplaren waarde ongeveer honderdzestig gulden zwem men op het ogenblik in de etalage van „De Meerval" aan de IJmuidense Bloem- straat. Er zijn volgens een woordvoerder van Artis nog weinig bijzonderheden bekend over deze wonderlijke vissen, die men nog nauwelijks heeft kunnen bestudren in gevangenschap. In hun eigen omgeving Thailand, Indo-China, Malakka, Sumatra en Borneo leven ze tamelijk verborgen maar ook in grotten en tussen stenen, daarover is weinig bekend. In een aquarium gedragen zij zich zeer rustig. Zij „hangen" langdurig op bij voorbeeld een stuk kienhout. Pas 's avonds worden ze actief. In een aquarium vallen zij hun mede bewoners niet lastig, hoe vervaarlijk de ongeveer dertig centimeter lange alen er ook uitzien met de vurig rode vlekken op de zwarte huid. Zij worden in gevangen schap gevoed met runderhart en pieren. De stekelaal, die maximaal zestig cen timeter lang kan worden, heeft een tast- snuit, een soort verlengde neusgaten, waarmee hij zijn voedsel opspoort. ADVERTENTIE voor dames en heren Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 De ondergetekende straat plaate wenst met ingang van 2 januari a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening t

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5