Emoties spelen een in de Surinaamse Over onafhankelijkheid zijn de meningen genuanceerd grote rol politiek ANTIEK Amerika en Frankrijk concurreren in Latijns Amerika met straaljagers Chili's nieuwe bewapening veroorzaakt kettingreactie CottfcïMia,soep... die is pas lekker! Communistische p ers in Oostenrijk kwijnt weg kerstmeubel shows 2e kerstdag 10 tot 5 uur interieur classique Grootste topaas ter wereld WANTROUWEN EN VOOROORDELEN v> HEERST NOG VOLOP Stern des volks" heeft ge en volk meer achter zich Mef de mensen een oecumenisch kerstblad Nieuwe uitgaven MODERNE WONINGINRICHTING ZATERDAG 2 3 DECEMBER 1967 8 Specifieke problemen Democratie Heterogene bevolking Wantrouwen Taalkwestie Premier Pengel Kerkelijk nieuws I er gelijking Soekarno verscheen niet op rechtszitting Veel passen in Alpen voor verkeer gesloten IJMUIDEN Wij nodigen U uit voor onze sfeervolle vrije toegang, lekkere koffie, kerstver rassingen en veel nieuws marktplein 30 kennemerlaan 38 Globus UTRECHT. In het Statuut van het Koninkryk, dat thans dertien jaar bestaat, is vastgelegd, dat Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen één koninkrijk vormen, elk met een eigen regering. De buitenlandse politiek en de defensiezorgen neemt Nederland voor zijn rekening, letter lijk en figuurlijk. Het statuut sluit een vergrote onafhankelijkheid van de beide overzeese gebiedsdelen geenszins uit. De Nederlandse re gering heeft dan ook haar instem ming betuigd met de instelling van een Surinaamse studiecommissie, welke de mogelijkheden daartoe zal onderzoeken. Be kwestie van de onafhankelijkheid heeft in Suriname politieke complicaties opgeroepen. Maar emoties spelen in de Surinaamse politiek een zeer grote rol. Dat blijkt ook wel uit berichten van de laatste weken. Vorige week deelde pre mier Pengel mee, dat zijn regering niet meer in het parlement aanwezig zal zijn wanneer leden van de oppositie daar het woord voeren. Hij was bijzonder gegriefd over het feit dat de gehele oppositie de vergaderzaal verliet toen hij bezig was met repliek op haar redevoeringen. De premier laakte voorts het „elke beschrij ving tartende optreden" van de oppositie tegenover enkele ministers. En enkele dagen geleden zette de politie de afge vaardigde Laighsingh de zaal uit toen die opmerkte, dat de regering de democratie verkrachtte omdat zij de vragen van de oppositie niet wilde beantwoorden. Dat was de derde keer in vier weken dat een parlementariër met de sterke arm werd verwijderd uit de Staten van Suriname. De gemoederen over deze voor Neder landse begrippen opvallende gang van zaken zijn nog lang niet gekalmeerd, ze ker niet nu het dagblad Suriname aan Pengels adres schreef: „De Surinaamse regering heeft een lafhartige aanval op de parlementaire democratie gedaan". s Een gesprek met de heer J. Defares, een 42-jarige Creool, verschaft inzicht in een aantal specifiek Surinaamse proble men. De heer Defares, die na voltooiing van zijn rechtenstudie in Utrecht naar Suriname terugkeert, is lid van premier Pengel's politieke groep, de Nationale Partij Suriname, de sterkste macht in het land. Over de incidenten in het Surinaamse parlement zegt hij: „De regering kan het zich niet laten welgevallen dat de minder heid haar prestige aantast en denigreren de opmerkingen plaatst in een parlemen taire discussie beneden niveau. Pengel heeft geprobeerd de oppositie te corrige ren. niet om die te muilkorven. Pengel staat open voor critiek. Hij loopt niet weg voor relevante opmerkingen. Maar als er onderling gekijfd wordt dan heeft de re gering wel wat anders te doen dan daar naar te gaan zitten luisteren". Over het verwijderen van de afgevaar digde Laighsingh zegt de heer Defares: „Wellicht heeft de Statenvoorzitter de re glementen heel fanatiek gehanteerd. Dat is echter volkomen juist als dat van be lang is voor de voortgang van het over leg. In ieder geval kan de Surinaamse democratie niet zijn zoals de Nederland se Nederlanders verwerken dergelijke kwesties veel rationeler. De emoties spe len in de Surinaamse politiek een belang rijke rol. Toen Lachmon, nu fractieleider van de Hindostaanse Partij, een machtig stuk oppositie, statenvoorzitter was, liet hij "veelvuldig zijn opponent dr. Hirasingh de zaal uitzetten. De tegenwoordige voor zitter, Van Genderen heeft het voorzitter schap te danken aan Lachmon. Het lijkt erop dat hij nu ongeveer hetzelfde gaat doen. Daar kan zeker Lachmon zich niet over beklagen". Bij de beoordeling van politieke verwik kelingen in Suriname moet rekening wor den gehouden met de zeer heterogene be volkingssamenstelling: Creolen (bijna de helft), Hindostanen (ruim een derde), Indonesiërs (ongeveer een zesde) en voor de rest Europeanen en Chinezen. Samen vormen die groepen een mengelmoes van ruim 300.000 geregistreerde Surinamers. In het binnenland woont nog een onbe kend aantal bosnegers. De politieke en maatschappelijke strijd speelt zich hoofdzakelijk af tussen de Cre olen (met Pengel aan het hoofd) en de Hindostanen (met Lachmon aan de top). De andere minderheden proberen zich een veilige plaats te veroveren tussen de ze twee blokken. Politiek splitst de strijd tussen die twee zich de laatste tijd toe op de kwestie van de onafhankelijkheid. Pengel stelt: Suriname moet onafhanke lijk zijn met behoud van enkele banden met Nederland. Ook Lachmon is voor on afhankelijkheid, maar In ieder ge val met behoud van strakke relaties met Nederland. Lachmon wil geen onafhankelijkheid als deze risico's inhoudt voor de positie van de Hindostanen. Lachmon is voor een vrij Suriname, maar op een moment dat hij sterk staat. Dat „in ieder geval" maakt dus een hemelsbreed verschil van inzicht en politiek. Het is gefundeerd op •en weinig gemotiveerd wantrouwen van de Hindostanen ten opzichte van Pengel, meent de heer Defares. De Hindostanen hebben enorme vooroordelen tegen de Creolen. „De redenering van de intellec tuele Hindostanen is: We zijn als arbei ders hier heen gehaald toen de slavernij in Suriname werd afgeschaft. De negers waren er dus veel eerder dan de Creolen. Volgens de Hindostanen denken de negers dus dat het land aan hen toebehoort. Maar nu ze zijn opgeklommen tot de hoogste beroepen is die vrees overbodig geworden." Dan is er de klassieke taalkwestie. De Hindostani spreken thuis hun eigen taal, Ze zijn het neger-Surinaams wel mees ter, maar het is voor hen geen volkstaal. Ze voelen het dan ook als een aan slag op hun maatschappelijke vorderin gen als het neger-Surinaams tot officiële taal zou worden verklaard. De heer De fares verwijst naar de Belgische taal kwestie, maar trekt de vergelijking poli tiek en economisch niet door. „De tweede strofe van het Surinaamse volkslied is enige tijd geleden officieel in het neger- Surinaams overgezet. Daar is enorme oppositie tegen ontstaan met als enige gevolg overigens dat het zo gebleven is". Het verzet daartegen van Hindostaanse zijde noemt de heer Defares obstruc tie. De heer Defares begrijpt de vrees van de Hindostanen voor de figuur van Pengel met zijn ongetwijfeld krachtig politieke machtstreven niet. Het is volkomen be grijpelijk dat Pengel zijn politieke posi tie wil consolideren en versterken. Dat is nu eenmaal politiek. Maar dat hij zijn haan koning wil laten kraaien, nee, daar is hij te verstandig voor. De commissie DEN HAAG. „Mens met de men sen" is het thema van een kerstblad, waarin ook het kerstnummer van de Open Deur/Onderweg is opgenomen. In een tiendaagse campagne, die in sommige plaatsen al op 11 december is gestart, worden daarvan in heel het land meer dan 650.000 exemplaren verspreid. In verscheidene plaatsen werken voor het eerst tienduizenden gereformeerden, hervormden, luthera nen en rooms-katholieken daarbij samen, soms in een huis-aan huis verspreiding. Het in kleuren uitgevoerde blad werd samengesteld door een oecume nisch samengestelde redactie. Ver scheidene schrijvers, waaronder mgr. J. Bluyssen, bisschop van 's-Hertogen- bosch, beschouwen het kerstfeest in het licht van het thema „Mens met de mensen". In die geest wordt onder andere aandacht besteed aan de ma nier waarop kerken gaan samenwer ken in Amsterdams nieuwe stadswijk Bijlmermeer, „proefpolder van de oecumene", aan de school „Jeugd in dienst van de samenleving" in Saigon, een boeddhistisch initiatief en aan de telefonische hulpdienst in Rotterdam, eveneens een vorm van oecumenische samenwerking. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Britswerd c.a. (toez.) drs. W. Meeuse te Annerveen (Dr.). Aangenomen naar Hoogvliet (vac. K. Verbeek) (toez.) drs. C. A. ter Linden, leger pred. te Hoogerheide; naar 's-Gra- vanhage als pred. voor b.w. (voor de Stichting Duinoordkerk) M. L. W. Schoch te Heemstede. Bedanks voor Joure (vac. R. Bijl) (toez.) B. Zoodsma te Wemeldinge. Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te Heemse (2e pred. pl.) R. Houwen te Hattem. welke Pengel heeft ingesteld over de onafhankelijkheid moet ook onderzoeken hoe dat bereikt kan worden met zo goed mogelijke handhaving van het evenwicht tussen de partijen. Ik ga er vanuit dat Pengel weet wat goed is voor het land en ook wat goed is voor zijn partij. Hij heeft genoeg geprobeerd medewerkers uit alle groeperingen van de bevolking om zich heen te verzamelen. Maar als er een Hindostaanse bode ontslagen wordt en vervangen door een Creool, dan wordt daar meteen politiek van gemaakt door de tegenstanders. Gelukkig begint men nu in Suriname te onderscheiden, wat echte politiek is". De heer Defares gelooft dat Suriname met de oplossing van deze problemen op de goede weg is. Als öe verbeteringen in dit tempo doorgaan, zijn ze volgens hem binnen enkele jaren opgelost. De onenig heid over de manier en het tijdstip waar op Suriname meer vrijheid zal krijgen, kan dan ook van de baan zijn. „Op dit ogenblik is de Surinaamse politiek on duidelijk. Ik meen dat onduidelijkheid in herent is aan iedere politiek. Wat duide lijk is voor de ene politicus is dat dik wijls niet voor de andere. Die onduide lijkheid duurt bij ons nu al zo lang als er gesproken wordt over onafhankelijk heid. En dat komt niet omdat iedereen iets anders daarmee bedoelt, maar dat ligt aan het wantrouwen in en de vooroor delen tegen bedoelingen van elkaar". ADVERTENTIE tegen BILLIJKE PRIJS t.w. fraaie voltaires, banken, mahonie stoelen, tafels en ladenkastjes, als mede 17e en 18e eeuwse eiken deken kisten, tafels, broodspinden etc. Alles met GARANTIECERTIFICAAT. „PERSIAH". privé-adres Schotland straat 44. Haarlem. Tel 0 23 - 2 04 84. Ook 's avonds en zondags. „De schalmei en andere verhalen", uitgave Vermande Zonen, IJmuiden. Uit de televisieserie „In die dagen" wordt nu een serie boekjes gemaakt, die op een bijzonder aantrekkelijke wijze het behandelde nog eens samen vatten. Na „De wijzen uit het oosten" wordt door de erven J. J. Tijl in Zwolle nu „Een sprietje groen" uitge bracht. Een kostelijk boekje over de profeet Jesaja, waarin Mies Bouhuys de tekst verzorgde, en Noni Lichtveld voor uitbundige gekleurde tekeningen zorgde. Daarnaast is het boekje ver lucht met vele documentaire foto's en kaartjes. Voor jongeren dus een prachtig boek, maar ook voor volwassenen, die voor het eerst met bijbelverhalen kennis maken, valt er veel in te genieten. (Van onze correspondent) MONTEVIDEO. Argentijnse vliegtuigen en een oorlogsschip heb ben de Chileense torpedoboot „Qui- dora" met schoten uit Argentinië's territoriale wateren verjaagd. Vol gens dr. Nicanor Costa Mendez, de minister van Buitenlandse Zaken van Argentinië, was er sprake geweest van een ontoelaatbare schending van de Argentijnse soevereiniteit. Toen in Patagonië twee jaar geleden bij een treffen met Argentijnse grenstroepen de Chileense luitenant Hernan Me rino werd doodgeschoten, volgden honderdduizenden onder aanvoe ring van Chili's president dr. Eduar- do Frei de lijkkoets. Al in de vorige eeuw heeft een door de Britse koningin benoemde commissie de grenzen tussen beide landen vastge steld. Maar het Beagie-kanaal, dat de zuidgrens van Vuurland vormt, bleef om streden. Het heeft voor Argentinië voor al strategische betekenis, omdat Ushuaia, een van de belangrijkste viootbases van het land, in dit gebied ligt. De twee lan den maken voorts vooral ruzie over het bezit van een aantal eilanden in het ver re zuiden van Latijns-Amerika. Deze spanning is symptomatisch voor de betrekkingen tussen de Latijns-Ameri kaanse landen. Terwijl men enerzijds vol is van verdergaande samenwerking en met name van een economische integra tie, heerst hier anderzijds nog de soe- vereiniteitspsychose, zoals die honderd jaar geleden in Europa bestond. De na tionalistische ressentimenten trekken sterk de aandacht. Dit uit zich vooral in de bewapening. Het klinkt paradoxaal dat Chili op in ternationale conferenties steeds redeneert dat het continent van een overvloedige bewapening verschoond dient te blijven. Want het is Chili dat met de aankoop van 21 Britse Hawker Hunter-jachtvlieg- tuigen de kettingreactie op gang heeft gebracht, waarin Argentinië, Brazilië, Pe ru, Columbia en Venezuela supersonische vliegtuigen van de laatste types aanschaf fen. Er is hierbij sprake van een felle concurrentie tussen de Franse Mirages, die hun waarde in de Sinai-veldtocht heb ben bewezen en de Amerikaanse F-5 straaljagers, die in Vietnam opereren. De Chileense pers heeft gemeld dat bij een parade op 19 september in Santiago acht afvuurinstallaties voor op afstand be stuurbare raketten zijn gedemonstreerd. Toen de regering van Peru daarop rea geerde met het protest dat Chili het be- wapeningsevenwicht in Latijns-Amerika verstoorde, verklaarde het Chileense mi nisterie van Oorlog dat de raketten geen elektronische uitrusting hadden. Maar de vooral in de Verenigde Staten zo heftig becritiseerde aankoop van Mirages door Peru berustte op de overweging dat het bewapeningsevenwicht met Chili moest worden hersteld. Het parlementslid overste A. D. Nestor Gambetta schreef in de Peruviaanse krant „El Comercio": „Voor Chili zijn Peru, Argentinië en Bolivië potentiële vijanden. Chili heeft het evenwicht ver broken, zodat Peru de achterstand zal moeten inhalen". Zo kwam het dat het Peruviaanse parlement akkoord ging met een post van 130 miljoen dollar voor mili taire uitgaven op een moment dat er een begrotingstekort was van 160 miljoen dol lar. Luidkeels is daarna in het Ameri kaanse congres geprotesteerd dat Peru hulp uit de Verenigde Staten verwacht ter dekking van zijn begrotingstekort en tege lijkertijd hetzelfde bedrag uitgeeft voor de aanschaf van Franse Mirages. In Latijns-Amerika beroept men er zich op dat de militaire uitgaven op het halfcontinent in totaal ongeveer 1,7 mil jard dollar 'bedragen Dat is gemiddeld twaalf percent van de staatsbegrotingen en minder dan de helft van het percen tage op Westeuropese begrotingen. Verge leken met het Noordamerikaanse budget is zo'n percentage een schijntje. De Latijns-Amerikaanse officieren lijken er wel eens genoeg van te hebben om geheel naar Amerikaans concept hun taak uit te voeren: castroïstische activiteiten onderdrukken en de aanvoerroutes van hun ruwe grondstoffen naar de VS bevei ligen tegen Russische onderzeeboten Maar ook van hun standpunt gezien moet de bewapening met straaljagers politiek, eco nomisch en militair ondoelmatig lijken. Hun tanks stammen uit de tweede wereld oorlog, hun vliegtuigen zijn minstens 20 tig jaar oud. Nu willen de VS (op grond van de con currentie met Frankrijk) aan Argentinië, Brazilië, Chili Peru en Venezuela elk vijf tien F 5-jagers leveren (per stuk 850.000 dollar). De Brazilianen willen echter 150 vliegtuigen kopen waaronder ook (voorde dubbele prijs) Mirages. Brazilië heeft een door Chili voorgestelde conferentie over ontwapeningsbeperking van de hand ge wezen. De twee jonge Parijzenaartjes kijken hun ogen uit naar de grootste topaas ter wereld. De 93 kilogram wegende steen is te zien op een ten toonstelling van mineralen in Parijs, (telefoto). DJAKARTA (AP) De afgezette In donesische president Soekarno is niet verschenen op een rechtszitting in een geschil over een stuk land. Het proces werd verdaagd tot 11 januari. Een van de rechters die het proces leidt heeft verklaard dat Soekarno gear resteerd zou worden als hij weigert voor te komen. Soekarno is één van de vier personen die beklaagden zijn in een door 22 men sen aanhangig gemaakt rechtsgeding die grond terug willen hebben waarop een ziekenhuis gebouwd zou worden. GENÈE (DPA en AFP) Dertien Zwitserse Alpenpassen zijn voor het ver keer gesloten, onder andere de Grote Sint Bernard, de Furka, de Grimsel, de Luk- manier, de Sint Gothard en de San Ber nardino. De Zwitserse automobilisten verenigingen hebben bekendgemaakt, dat kettingen of sneeuwbanden nodig zijn voor de meeste bergwegen. In Oostenrijk is onder andere de Sil- vretta gesloten en in Italië de Jaufenpas, de kleine St. Bernhard, en de Gavia-pas. De meeste passen in de Franse Alpen zijn eveneens gesloten. ADVERTENTIE ft (Van onze correspondent) WENEN De hoofdredacteur van het enige communistische dagblad in Oosten rijk. „Stem van het Volk"(„Volksstimme") heeft tot alle communisten een smeek bede gericht om door geschenken in geld een persfonds op te richten waardoor de communistische persorganen in het leven kunnen worden gehouden. Het partijblad „Volksstimme" kwijnt langzaam weg,want terwijl de oplage in de laatste jaren rond 40.000 exemplaren lag, schijnt het aantal abonnementen de afgelopen maanden' schrikbarend te zijn teruggelopen. ADVERTENTIE de rui|ter •W N-nkS"--'' Van commercieel standpunt bekeken is de vraag gemotiveerd of zo'n kleine partij zich nog de luxe van een dagelijks verschijnend blad kan veroorloven. In het parlement hebben de communisten al jarenlang geen zetel meer. Dit is groten deels te verklaren uit de onduidelijke houding van het partijbestuur. Bij de laatste algemene verkiezingen hebben veel communisten op de socialisten ge stemd, anderen weer sloten zich bij Pe king aan en de overgrote meerderheid verviel in een lethargie waardoor het partijbestuur geen beroep op hen kan doen ook niet op een milde gave. Toch was de „Volksstimme" in 1945 vooral door de steun van de Russen een blad dat aanvankelijk een oplage had van 200.000 exemplaren. Na de eerste verkie zingen liep dit getal wel terug tot 110.000 maar het blad kon zich goed staande houden, vooral in de Oostenrijkse pro vincies die door Russische troepen waren bezet. Veel bedrijven, leeszalen en ook particuliere ondernemers waren moreel gedwongen om een abonnement te nemen. In de volksmond heette het blad al de „Russische spreekbuis". Toen in 1955 de Russische bezettingstroepen wegtrokken, verloor het blad de meeste abonnementen Nu is het helemaal aan lager wal ge raakt. Men bedenke dat die partij in de jaren 1945-1955 alleen in Wenen drie dagbladen uitgaf en in de door de Rus sen bezette zone nog over tien weekbla den beschikte. Ook de communistische drukkerij „Glo bus" is in grote financiële moeilijkheden, omdat de Oostenrijkse uitgevers aan dit bedrijf niet graag opdrachten geven. Moskou heeft indertijd deze hypermoder ne drukkerij aan de communistische partij ten geschenke gegeven om haar op alle manieren te steunen. Nu echter het verval niet meer is tegen te houden, denkt Moskou er niet aan om daarvoor ook maar één roebel uit te trekken. Natuurlijk kan de partij een paar percent meer stemmen winnen wan neer er bijvoorbeeld werkloosheid komt, maar dal zal geen zoden aan de dijk zetten. Het blad „Stem van het volk" heeft geen volk meer achter zich.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8