In Griekenland wachten duizenden op amnestie Nieuwe harttransplantatie wellicht in komende maand H Eerste maangondel op 17 januari in de ruimte Grootmoeder van reeks moorden beschuldigd Paus Paulus vroeg president Johnson de bombardementen stop te zetten Tijdens het bliksembezoek Vaticaanstad aan KIESPIJN? Jim Garrison beschuldigt Johnson Koning wellicht binnenkort terug Bloeiende export in doodshoofden Kok vermoord in Londen Slachtoffers in het kerstweekeinde Griep-epidemie in Engeland Kind omgekomen bij brand op schip Kerstviering in Bethlehem Politie doodt een zwaardvechter Negen kinderen op Jamaica verbrand r WITTE KRUIS V PROF. BARNARD VOORSPELT: WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 3 Nieuwjaarsboodschap Vredeskorps moet Gabon verlaten DE MEERVAL H Wèg pijn Als u poeders kiest! amm Als deze Kerstmis een feest van verzoe ning is geweest, dan is dat in het nieuws van vandaag niet of nauwelijks te merken. De enige verzoening van betekenis zou moeten worden gezocht in de verhouding tussen de Griekse junta en de gevluchte Griekse koning, maar het valt niet te ver wachten dat iemand daar blij mee zal zijn, behalve dan de junta en de koning. Het loslaten van een handjevol politie ke gevangenen door het Griekse dictato riale bewind heeft koning Konstantijn de verklaring ontlokt, dat hij hoopt „dat alle Grieken spoedig weer aan, het politieke leven in het land zullen kunnen deelne men". Wat de koning verstaat onder „alle Grieken" en onder „deelneming aan het politieke leven" is niet helemaal duide lijk. Zoals de zaken nu staan moet men veronderstellen dat „alle Grieken" bete kent: alle Grieken die bereid zijn de dic tatoren naar de mond te praten en dat „deelneming aan het politieke leven" een andere formulering is voor: zwaaien met vlaggetjes op nationale feestdagen. Maar intussen is de koning nog niet te rug en misschien zint hij op nieuwe voor waarden, die het junta-bewind zouden kunnen verzwakken. Men moge daarbij bedenken dat hij onder sterke beïnvloe ding staat van de Griekse kerkelijke over heden en dat zijn koningschap altijd ten nauwste met religieuze elementen ver bonden is geweest. De moderne ontwikke lingen in het Griekse politieke denken, die door de confessionele en politieke con servatieven gemakshalve worden afge daan met „communistisch", hebben al ge ruime tijd vóór de putsch der kolonels verschijnselen voortgebracht die wezen op een ontbinding van de mythische sfeer rondom de troon. De lauwheid waarmee het Griekse volk de vlucht van de koning heeft ondergaan, zegt in dat opzicht ook wel iets. De pogingen om die mythe nieuw leven in te blazen, hebben met „herstel van de democratie" weinig te maken. Als Kon gtantijn niét teruggaat, zal hij voor de en in een tweede boodschap zijn bemidde ling in het Vietnamese conflict aanbood en opriep tot stopzetting der bombarde menten. President Johnson heeft de wereld nu kunnen tonen, dat hij de beste vrienden is met paus Paulus en geheel achter diens opvattingen staat. Dat zal Amerikaanse katholieken wellicht tot een hernieuwde solidariteit met de Amerikaanse rege- ringspolitiek bewegen. De stopzetting der bombardementen is volgens deze politiek strategisch onmogelijk en de moordende vluchten zijn dan ook onmiddellijk na het kerstbestand hervat. In Amerika zal men moeten concluderen dat Johnson de paus een strategisch-militair lesje heeft gege ven, voor zover de kerkvorst dat nodig had om te begrijpen dat Washington graag aan zijn oproep gehoor zou hebben gegeven, als dat voor de positie der Ame rikaanse troepen in Vietnam mogelijk zou zijn geweest. De balans opmakend, moet men het re sultaat van deze soort verzoeningen met betrekking tot de kerstgedachte zeer ma ger noemen. De verwachtingen waren echter ook niet hoog gespannen. De sen timenten die door kerstbomen, kerstlie deren en kerstkaarten worden opgeroe pen kunnen de harde werkelijkheid niet verzachten, ook al wordt zij enkele dagen door flonkeringen aan het oog onttrokken. NEW ORLEANS (LOUISIANA) (AFP) Jim Garrison officier van justitite te New Orleans, heeft op een persconferen tie president Johnson ervan beschuldigd de waarheid omtrent de moordaanslag op president Kennedy voor het Amerikaan se volk verborgen te houden. Garrison, die al een jaar lang zoekt naar bewijzen voor zijn stelling dat pre sident Kennedy niet het slachtoffer was van de daad van een enkel persoon (Lee Harvey Oswald), maar van een uitge- Griekse politieke bannelingen, die in het 1 breid komplot, beweerde dat Johnson 24 buitenland ijveren voor een democratisch I our na de moord op Kennedy op de ^oog- Griekenland, trouwens toch geen factor van inspiratie meer vormen. Voor hen heeft de koning zijn aanzien al verspeeld toen hij de grote voorvechter van demo cratischer verhoudingen in Griekenland, de oude Papandreoe, op autoritaire ma nier beroofde van zijn volkomen legale oppositionele mogelijkheden. Een ander symptoom van verzoening tijdens het kerstweekeinde zou kunnen worden afgelezen uit het resultaat van de ontmoeting, die de Amerikaanse president Johnson had met de paus in het Vaticaan Johnson had reden tot erkentelijkheid tegenover paus Paulus, omdat deze vlak voor Kerstmis in een boodschap over de vrede het pacifisme veroordeelde en op die manier het Amerikaanse anti-oorlogs front een gevoelige vermaning toediende, te was van de juiste omstandigheden van de aanslag. Hij beschuldigde de federale recherche (FBI) ervan, op 17 september 1963 door Oswald zelf te zijn gewaarschuwd dat een moordaanslag op de president beraamd werd, maar hier geen acht op te hebben geslagen. ATHENE (Reuter, AP en AFP) Vier dagen nadat het Griekse regime een vergaande kerstamnestie afkon digde, wachten nog duizenden ge zinnen op de terugkeer van hun fa milieleden van de gevangeniseilan den. Het ziet er naar uit dat de 2600 politieke gevangenen op de eilanden Leros en Joura in de Egeïsche Zee daar nog wel enige tijd zullen blijven. L'Unita, het dagblad van de Italiaanse communistische partij, schrijft vandaag uit Athene vernomen te hebben, dat de linkse componist Theodorakis naar een Grieks gevangeniseiland is gedeporteerd. L'Unita noemt de amnestie een trieste grap en zei, dat Theodorakis werd ge deporteerd, omdat de amnestie voor het bewind niet geldt voor communisten. Op de Griekse regeringsbureaus zijn tientallen verbitterde telefoontjes binnen gekomen. Tientallen volkomen teleurge stelde bloedverwanten hebben tevergeefs regeringsinstanties opgebeld om te vra gen waarom hun mannen en zoons nog niet zijn teruggekeerd. RIO DE JANEIRO (DPA) De Bra ziliaanse politie maakt jacht op een hoog leraar van de universiteit van Recife, An tonio Zapalat, die een bloeiende handel in menselijke doodshoofden zou hebben ge dreven. Volgens de politie had prof. Zapalat zo genaamd voor studiedoeleinden schedels verzameld van overleden ingezetenen van het plaatselijke armenhuis, en deze aan universiteiten in de Verenigde Staten ver kocht. Aan deze praktijken, die hij jarenlang kon voortzetten, zou Zapalat minstens zeventigduizend gulden hebben verdiend. De politie vermoedt dat prof. Zapalat 6amen met de laatste zending doodshoof den naar de Verenigde Staten is ver trokken. (Van onze correspondent) LONDEN Een bende heeft in Lon den een vijftigjarige kok doodgeschopt en zijn lichaam in een donkere hoek van een Londens busstation opgehangen. De politie noemt deze moord „de brutaalste in jaren". Zij gelooft met maniakken te doen te hebben. De politie heeft gister avond laat een man aangehouden. Sinds premier George Papadopoulos za terdag de amnestie afkondigde hebben slechts zeventien mensen de gevangenis eilanden verlaten nadat zij verklaripgen hadden ondertekend dat zij zich niet meer met politiek zouden inlaten. De Griekse premier Papadopoulos heeft in een nieuwjaarsboodschap tot de Grie ken in het buitenland gezegd, dat Grie kenland binnenkort alle vertrokken zo nen werk in het vaderland zal kunnen bieden. Hij zei met nadruk, dat veel van hen in Griekenland hadden kunnen zijn wanneer niet de onzekerheid, vooral in de afgelopen tien jaar, hen gedwongen had het ver weg te zoeken. De Griekse hofmaarschalk Leonidas Papagos, die met koning Konstantijn naar Rome is gevlucht, is gisteren naar Athene teruggekeerd. Er wordt rekening mee ge houden dat zijn bezoek bedoeld is om de terugkeer van de koning voor te bereiden. Een afgezant van het Griekse bëwind, Haralambos Potamianos, is na besprekin gen met de koning naar Athene terugge keerd. Hij verklaarde: „Ik ben er voor honderd percent zeker van dat de koning zal terugkeren, mogelijk al in de komen de dagen". WASHINGTON, (Reuter en AFP). De Zuidafrikaanse chirurg Christian Barnard heeft in Washington gezegd, dat hij waar- WMHMHWWMWVWWMIMIMWII schijnlijk in januari zijn tweede ha.rttra.ns- piantatie-operatie zal verrichten. Dr. Barnard die begin deze maand de I eerste harttransplantatie ter wereld bij de I 56-jarige Wasjkansky verrichtte, zal in de Verenigde Staten lezingen houden, be- I sprekingen voeren en voor de televisie Het verschijnen, gehele I Dr. Barnard noemde de dood van Wasj- NEW YORK (Reu ter-AFP-AP), kerstweekeinde heeft over de wereld tal van slachtoffers geëist. In de kansky zeer teleurstellend. Hel hart dat Verenigde Staten hebben 666 personen het leven verloren. Dit is geen record, want in 1965 was dit aantal 720. In Rio de Janeiro vielen vijftig slachtoffers, deels door gewelddaden, deels door verkeerson gelukken. Op de Franse autowegen zijn minstens 120 personen gedood en achthon derd gewond. In Argentinië is in Formosa, honderd kilometer ten noorden van Buenos Aires, een groot warenhuis door brand verwoest. Negentien mensen zijn om het leven ge komen. Minstens veertig mensen zijn in dit land omgekomen door branden, over stromingen en ongelukken tijdens de kerstdagen. In Engeland schijnt de nieuwe wet tegen het gebruik van alcohol door automobi listen een zeer gunstige uitwerking te heb ben gehad. Het aantal verkeersdoden is van 136 tot 86 gedaald. Het is op de wegen rustig geweest, hetgeen er op zou wijzen dat automobilisten van de weg blijven uit vrees door de politie te worden I boordde de Zuidafrikaanse chirurg dat de hij kreeg van een jonge vrouw, die bij een auto-ongeval om het leven kwam, functioneerde tot vijf minuten voor Wasj- kansky's dood normaal, aldus Barnard. Zondag verklaarde Barnard voor de Amerikaanse televisie dat hij zonder enige moeite het hart van Denise Darvall weer op gang had kunnen brengen in- plaats van het over te planten in de borst van Louis Wasjkansky. Volgens prof. Barnard zou dit echter tot niets gediend hebben, aangezien de hersenen van het donor-meisje onherstel baar beschadigd waren. Inplaats van haar lijden nodeloos te verlengen, had hij zon der aarzeling besloten Wasjkansky de kans te geven met een nieuw hart het leven te vervolgen. Op de vraag, op welk ogenblik een patiënt, wiens hart zal worden gebruikt voor een transplantatie, in wettig opzicht als dood kan worden beschouwd, ant- ganen nog zelfs zeven dagen na de dood elektrische impulsen afgeven, zo betoogde hij. Volgens hem is iemand dood als zijn hersenen geen impulsen meer afgeven voor het op gang houden der longen, het hart en de pupillen en het is volstrekt niet immoreel om op dat moment te trachten een ander leven te redden met een goed werkend orgaan van de dode Dr. Barnard verklaarde voorts dat de geneesmiddelen tegen een mogelijk af stoten van het nieuwe hart misschien hebben bijgedragen tot de dood van de patiënt. WASHINGTON (AP). Het vredes korps heeft dinsdag bekendgemaakt, dat het 57 vrijwilligers uit Gabon terugtrekt op verzoek van de regering van dit Frans sprekende Westafrikaanse land. In de nota van de Gabonese regering, die verleden week ontvangen werd, geen reden opgegeven maar wel uitdruk king gegeven „aan de oprechte dank' voor het werk van het korps. aangehouden voor een ademproef. ADVERTENTIE dood zich niet in één ogenblik voltrekt. In bepaalde gevallen kunnen sommige or- KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN Alle maten Aquaria, Tropische vissen, planten enz. alléén zaterdags. Dinsdagavonds 7-9 uur voorlichting over inrichting, ziektebehandeling enz. Specialiteit: Huiskamerbars en Plantenbakken. Vraag vrijblijvend offerte Telefoon 02550 - 1 24 64 SPECIALE AANBIEDING Meerval Sleutelhangers, model Dia verrekijker, zeer mooi, slechts 1,per stuk (Van onze correspondent) LONDEN. In grote delen van Enge land is voor duizenden de kerstvakantie bedorven door een griepepidemie, die be schreven wordt als een nieuw type van Aziatische influenza. De symptomen zijn hoofdpijn, koorts,' een zere keel en hoest Het zwaarts zijn kinderen en ouden van dagen getroffen. Honderden artsen in Londen en Zuid oost-Engeland zijn gedurende de kerst dagen in touw geweest. Vele duizenden in Londen zijn door de griep aangetast. Een dokter verklaarde dat dit de ernstigste griepuitbarsting is die hij heeft meege maakt. De in het gebied van de rivier de Tees (ten zuiden van Newcastle) heersende gastro-enteritisepidemie heeft het tiende dodelijke slachtoffer geëist. In de zieken huizen zijn nog 29 baby's ziek. Vier daar van bevinden zich in levensgevaar. De epidemie was in de geboorteklinieken van drie ziekenhuizen uitgebroken. Thans is een vierde kliniek aangetast. yMli KAAP KENNEDY (AP). De Ameri kaanse dienst voor de ruimtevaart heeft 17 januari vastgesteld als de lanceer- datum voor het eerste prototype van de maangondel waarmee Amerikaanse as tronauten mettertijd de maan hopen te be reiken. Het kevervormige vaartuig zal door de Saturnus-l-raket worden gelanceerd voor een tocht rond de aarde, die ongeveer 6Vi uur zal duren. Het voornaamste doel van de proef, die bekend staat als Apollo- 5, is na te gaan of de maangondel gereed is voor bemande ruimtevluchten. Als drie Amerikaanse astronauten naar KEULEN Bij een brandje in de ka juit van het Nederlandse binnenschip „Conzello" uit Rotterdam is het driejarig dochtertje van schipper Verscheeren om het leven gekomen. Door een oververhit te oliekachel was houtwerk gaan smeulen. Het kind is in de rook gestikt. De brand kon snel worden geblust. BETHLEHEM ,(Reuter-AP). Duizen den bedevaartgangers uit vele landen heb ben in Bethlehem het kerstfeest gevierd. Slechts een duizendtal bevoorrechten kon den een plaats vinden in de kapel van Sint Catharina, waar de Latijnse patriarch van Jeruzalem, aartsbisschop Alberto Gori, de nachtmis opdroeg. Op het plein voor de kapel, het Kribbeplein, konden duizenden de mis via een televisie-uitzending volgen, maar al spoedig viel het beeld, naar ver luidt door sabotage, uit. Op een veld buiten Bethlehem, waar de herders zouden hebben gewaakt bij hun kudde, was voordien een protestantse dienst gehouden. De Arabische christenen uit Bethlehem hebben niet aan de viering meegedaan uit protest tegen de Israë lische bezetting. Veel bedevaartgangers hebben er tegen geprotesteerd dat de Israëliërs de nacht hadden bedorven door het spelen van danswijsjes. Men beklaagde zich ook over de aanwezigheid van zoveel soldaten en over de vele beatniks, die met opgerolde slaapzakken over de schouder en in spijkerbroeken luidruchtig door de stad trokken. In Rome heeft de paus ter gelegenheid van het kerstfeest een boodschap uitge sproken, waarin hij opriep tot vrede. Op het Pietersplein is gedemonstreerd tegen de ontmoeting die de paus met president Johnson van de VS heeft gehad. De paus is op deze demonstratie niet ingegaan. de maan worden gelanceerd, zullen twee van hen in een soortgelijke gondel het laatste stuk van de reis naar de maan maken. De gondel zal van de neus van het Apollo-maanschip worden losgemaakt na dat beide gekoppeld aan elkaar in een baan rond de maan zijn gekomen. De twee astronauten zullen de gondel opnieuw gebruiken om van de maan naar de rond de maan cirkelende Apollo-cabine terug te keren voor de terugreis naar de aarde. Tijdens de eerste onbemandé beproeving wil men twee maal de remraketten in werking stellen, welke bij de afdaling naar de maan moeten worden gebruikt en ook twee maal de opstijgingsraketten, die de astronauten van de maan weer naar de Apollo-cabine zullen moeten terugbrengen De 55 meter Saturnus-l-raket is de zelfde, waarmee op 27 januari van dit jaar drie Apollo-astronauten hadden moe ten worden gelanceerd. Voor de lancering kwam het drietal bij een brand om het leven. De Saturnus-1 kreeg als nieuwe op dracht de maangondel te lanceren. De voormalige Griekse minister Papandreou wordt na zijn invrij- heidsstelling begroet door zijn vrouw en twee kinderen. Onder de kerstamnestie is Papandreou door het Griekse militaire bewind ont sla gen uit de Averoff-gevangenis. SUNNYVALE, CALIFORNIA (AP) Een naakte jongen, die mogelijk onder invloed was van een verdovend middel, is op eerste kerstdag op straat doodge schoten nadat hij met een zwaard een aanval had gedaan op een politie-agent. Een andere politie-agent werd tijdens het bizarre incident per ongeluk aange schoten. Terwijl de jongen wild met zijn zwaard naar de politiemannen zwaaide, deed een van de agenten een stap achteruit en viel ruggelings over een tuinhekje. De jonge man raakte de knie van de op zijn rug liggende agent, die daarop een waar schuwingsschot loste. De jongen wist echter niet van ophou den en de agent vuurde nog vier schoten op hem af. Hij werd geraakt door drie kogels en zakte in elkaar. De vierde kogel raakte een van de collega's van de agent. CORDELE (AFP). In de Amerikaan se plaats Cordele (Georgia) is een 35- jarige grootmoeder aangehouden in ver band met een reeks verdachte sterfgeval len in haar omgeving. Voorlopig wordt de vrouw, Janie Gibbs, beschuldigd van moord op haar negentienjarige zoon Roger, die op 22 oktober is gestorven. Bij de lijkschouwing werd arsenicum gevon den. De politie stelt nu een nader onderzoek in naar de oorzaak van het overlijden van de veertigjarige Charles Gibbs, haar echt genoot, die bijna twee jaar geleden het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Ook gaat men na hoe de zestienjarige Meivin, een zoon van mevrouw Gibbs, twee dagen na zijn vader aan zijn einde kwam en wat de oorzaak was van de dood van een andere zoon, de dertienjarige Marvin, die eind augustus 1966 overleed. Tenslotte wil men ook weten waaraan KINGSTON (AFP). Bij een brand in een kinderbewaarplaats in de Jamaï- caanse hoofdstad Kingston zijn dit week einde zes kinderen tussen de één en zes jaar om het leven gekomen. Degene die met het toezicht was belast, woonde een kerstviering bij. In dezelfde stad verloren nog drie kinderen bij een brand in een woonhuis het leven. l (Van onze correspondent) ROME Het bliksembezoek van Johnson aan Rome had een tweeledig karakter. Met de Italiaanse president Saragat en de ministers Moro en Fanfani heeft Johnson gesproken over het Atlantisch pact. Daarbij is door de Italianen nog eens gewezen op de gewijzigde toestand in de Middellandse Zee. De Franse vloot is daar immers niet meer beschikbaar voor NAVO-doeleinden terwijl de Grieken een onzeker element zijn geworden. Anderzijds verschijnen steeds meer Russische vlooteenheden in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee, waarbij zij waarschijnlijk bases vinden in Egypte en Syrië. Na de onafhankelijkheidsverklaring van Malta is Italië eigenlijk het enige NAVO-land van betekenis in dit gebied. Verder hebben de Italiaanse ministers president Johnson op de hoogte gebracht van de besprekingen in Brussel in ver band met de Britse aanvrage om deel te nemen aan de Europese markt. Italië beschouwt de tegenwoordigheid van En geland in de EEG als een aboslute nood zakelijkheid. De Amerikaanse president heeft daarop mededelingen gedaan over zijn besprekingen in het verre oosten en de mogelijkheid om in Vietnam eindelijk tot onderhandelingen te komen. De in druk van de Italianen is dat Johnson vast beraden en vrij hard niet geneigd is een andere weg in te slaan dan die van ge weld. De besprekingen over Vietnam kwamen eerst werkelijk aan de orde in het Vati caan. Na een dringend verzoek verleende de paus aan president Johnson een au diëntie. Deze heeft zijn vijf punten om tot onderhandelingen te komen ophouden van de bombardementen boven de gede militariseerde zone, terugtrekken van de Noord-Vietnamezen uit Laos. etc. - nauw keurig aan de paus uiteengezet. De indruk bestaat echter dat het be zoek aan het Vaticaan niet als een suc ces voor Johnson kan worden beschouwd. Nadat hij de paus op de hoogte had ge bracht van zijn vijf punten moet deze hebben geantwoord dat onderbreken van de bombardementen boven Noord-Viet nam nodig zal zijn en dat er actie moet worden ontplooid in de geest van de Ve renigde Naties volgens de oproep van Oe Thant. Blijkbaar heeft president Johnson toch niet geheel negatief gereageerd op het standpunt van de paus. Iets van alles komt toch wel naar voren in het commu niqué dat na het onderhoud is verspreid. Van belang daarin zijn vooral de regels die zeggen dat de paus enige verzoeken aan Johnson heeft voorgelegd en sugges ties heeft gedaan over de wijze, die naar zijn mening de meest geschikte zou zijn om tot een bijleggen van het conflict te komen. de kleinzoon van mevrouw Gibbs, Rennie, begin oktober is gestorven, drie weken vóór het overlijden van zijn vader. In Cordele heeft de aanhouding van mevrouw Gibbs, die een particuliere kleu terschool leidde, veel opschudding ver oorzaakt. De vrouw van de predikant noemde haar „zeer zorgzaam, vriendelijk en sympathiek een christen." ADVERTENTIE .j Tankboot. De 17.543 ton metende Britse tankboot Esso Canterbury is op sleep touw genomen nadat ze urenlang hul peloos voor de westkust van Schotland had rondgedreven. Vitamine-uitvinder. Harry Steenback, de man die „de zon gevangen nam" met zijn uitvinding van vitamine D in 1924, is maandag op 81-jarige leeftijd over leden aan de gevolgen van een hart aanval. Ongeluk. In de buurt van Tucuman in het noorden van Argentinië is een vrachtauto met voetbalsupporters in een rivier gereden. Er zijn zestien do den en twintig gewonden. Kardinaal. Alfredo kardinaal Pacini, een Italiaans lid van de Vaticaanse curie, is in de ouderdom van 79 jaar over leden. Voedselvergiftiging. Acht personen uit één gezin zijn maandag in de Colum- biaanse stad Tunja, 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Bogota, aan voedselvergiftiging overleden. Reuzenkarper. De Westberlijner Karl Schroder heeft op eerste kerstdag in de rivier de Havel een karper van twintig kilo en bijna een meter lengte gevangen. De karper is ondergebracht in het Westberlijnse aquarium. 66 Zuidkoreaanse vissers die op 3 no vember door Noordkoreaanse patrouille schepen zouden zijn opgebracht, zijn in de haven Kojin, aan de oostkust van Zuid-Korea, teruggekeerd. Volgens de Zuidkoreaanse politie hebben de Noord- koreanen dit jaar 39 Zuidkoreaanse vis sersboten met in totaal 399 vissers aan gehouden en meegevoerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3