Melbourne s afval voor de pinguins Parijse politie arresteerde beruchte groep misdadigers Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. De toekomst hangt af van wat u doet Kerstrede van de koningin Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers,in-de-stad-eters, bioskoopgangers... U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. voor ^SC°%ERM^ N^RlEE/?4fET MvS WOENSDAG 2 7 DECEMBER 1967 4 I I 'Wmm T SPAANSE SINAASAPPELEN Gepantserd 0000 - No. A 000000 - 07 912545675 1969 SCHELVISLEVER GARNALEN PALING ROLMOPS HARING Yvonne Paul wacht vergeefs - ->*• Afvalbakken in de vorm van pin guins worden in de Australische stad Melbourne gebruikt om de actie „Houdt uw stad schoon" bij het publiek beter ingang te doen vinden (Telefoto) ADVERTENTIE 30% meer vitamine C1 Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap. meer vitamine C, de natuurlijke (en •ekkere) remedie tegen griep en verkoudheid I Vlindertjes. De politie in Singapore heeft bekendgemaakt dat alle veertien meis jes van de „vlinder"-bende zijn gear resteerd. Dit waren meisjes, die op hun dijen vlinders hadden laten tatoeeren en die door haar vriendjes werden gebruikt als lokmiddelen bij overvallen. PARIJS Gistermiddag om drie uur, toen de meeste Parijzenaars hun kerst katers nog niet helemaal onder de knie hadden, heeft de politie in het hartje van de Franse hoofdstad een meesterslag geslagen door zeven zwaar gewapende misdadigers te grijpen. De misdadigers die onder leiding ston den van de beruchte gentleman-boef Le Marechal, die van zijn vijftig levensjaren er al twintig in ballingschap heeft door gebracht, stonden juist op het punt de aanval te openen op een gepantserde auto die een bedrag van een half miljoen franken van een groot warenhuis naar de bank moest brengen. De speciale brigade die de Parijse on derwereld als arbeidsterrein heeft, was de bende al sedert een half jaar op het spoor. Een bende die al heel wat belang rijke overvallen op haar kerfstok heeft, be reidde haar operaties met wetenschappelij ke nauwkeurigheid voor. Het bendehoofd genoot dan ook niet voor niets de bij naam van „de hersens van donker Pa rijs". De brigade wist ook dat de bende het gisteren op dat geldtransport gemunt had en vanaf de ochtenduren waren op de route, die de gepantserde auto moest volgen door de politie al overal de mannen van Le Marechal gesignaleerd. Toen om half drie, even voor de gepantserde auto zijn opwachting zou maken, de politie twee kleine vrachtauto's met bekende gezich ten op die zelfde plaats zag arriveren, was het een tamelijk koud kunstje de ze ven gangsters in de kraag te grijpen. Hun auto's die ze ook gestolen hadden, waren volgestouwd met mitrailleurs, granaten en andere wapens. De Parijse brigade beschouwt deze vangst als een van de voornaamste over winningen die zij sedert lange tijd op de onderwereld heeft mogen boeken. ADVERTENTIE NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN B.M. de Vries Jt t SCTAALTA») DATUM •*r rtAAty q'w T* MAjfitfUM CA&ANT1E/50,- 7 1 J 1 I 7 NIET OVERDRAAGBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt. HILVERSUM. In een nationaal programma dat werd uitgezonden over de drie Hilversumse zenders, heeft koningin Juliana haar traditionele kerstrede gehouden. Nadat een kerstlied van Nederland se oorsprong ten gehore was gebracht zei de koningin: „Ik zou ook op dit kerstfeest weer iets tegen iedereen willen zeggen, maar het is moeilijk, omdat van jaar tot jaar duidelijke blijkt, hoe groot de verscheidenheid is waartoe wij hier in staat zijn. In de eerste plaats zijn we met z'n 12 a 13 miljoen verschillende karak ters. Daarvan is iedereen bezig een eigen levenservaring te verkrijgen en is bezig zijn eigen gedachten en gevoe- ADVERTENTIE vTv7vTvTv-Yv v1 '7* v> ^NAAM^VAN D E A N B.M. de Vries Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een hahdig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. lens te ontplooien of te consolideren. Ieder is een ander. Daarbij komt, in de tweede plaats, dat er hele groepen zijn, die als in to taal verschillende werelden verkeren en die zelfs de woorden niet eens meer begrijpen die in zo'n andere levens sfeer thuishoren. Hoe kan iemand dan ook maar trachten te spreken tegen allen of zelfs tegen een grote meerder heid? Eigenlijk is dat wel vreemd in een tijd waarin anderzijds mensen en groe pen juist zo actief bezig zijn elkaar te hervinden en de kwade gevolgen van scheidingen van eeuwen her te niet te doen. Het zijn vooral de generaties en leef tijdsgroepen die steeds verder uiteen drijven en mede daardoor was er ook nooit zoveel onderling gebrek aan be grip. Wat is zinvol voor jong, wat is zin vol voor oud? Hoezeer maakt tien jaar daarbij al niet een verschil uit! We zijn in een proces verwikkeld dat hevige groeipijnen geeft, en we weten niet, wat het eindresultaat zal zijn. Allen samen, collectief, zijn we steeds sterker in beweging gekomen. Drommen mensen ziet men in allerlei richtingen gaan, soms in tegengestel de. En allicht denkt men van elkaar dat die anderen het doel, het ware antwoord, niet zullen vinden. Maar ook komt alles ons zo betrek kelijk voor, dat niets meer houvast schijnt te bieden. Er lijkt zo weinig zwart-wit te zijn. Men ziet zo einde loos veel schakeringen. Menigmaal heeft men het gevoel als massa vast gedraaid te zijn geraakt in een men selijk kluwen. Hoewel we allen lotge noten zijn, toch staan we te los van elkaar en daardoor ontbreekt de ge meenschappelijke aanpak om er bo venuit te komen. We beseffen ook, daar op de een of andere manier gezamenlijk schuldig aan te zijn. Sommigen vluchten daar voor. Maar als het goed is, beseft ieder een wel degelijk zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid. Als enkeling voelt men zich evenwel meestal machteloos tot ontwarren of tot het doorhakken van knopen. Toch wil men meedoen, wil men eigen inspraak, eigen activi teit laten gelden. Het is daarbij Heel veel waard als men tenminste voor zich zelf weet wat men wil en daar ook voor staat. Onze onoverzichtelijke moderne sa menleving geeft uiteraard ook aan ve len een gevoel van onzekerheid on danks materiële en sociale zekerheid. Hoe kinderlijk blij is men al in dit ge compliceerde bestaan met ieder klein stukje als echt gegarandeerde waar heid. Wie lijdt door onzekerheid, zoekt naar vastheid en vaak, uit angst, naar geborgenheid, maar vindt die nergens. Ik zou durven zeggen: gelukkig niet. Kras gesteld kunnen we immers ner gens het soort bescherming verkrijgen dat knus ieder risico uitsluit. Maar wel valt er een rust te ontdekken, die onze eigen bewegingsvrijheid insluit. Zolang we in onze vaak zo verwar rende en teleurstellende samenleving de moed niet verliezen en blijven strij den, zijn we zelf, is de maatschappij nog niet verloren. Integendeel, dan zijn we op weg naar een groter, ruimer le ven, met kansen in overvloed. Dat bestaan beweegt zich in een sfeer, ver boven die waarin onze dwa ze wereld ronddraait. Daar krijgt men er als vanzelf overzicht op en elke situatie verschijnt er in een ander licht. Bij het meeste van wat ons nu ver bijstert, beangst, bedroeft, veront waardigt of ontmoedigt is de verlos sende uitkomst nog niet in zicht. Maar ik geloof, dat die er altijd is en zelfs ook te ontdekken, al kost het mis schien vele ""jaren zoeken met inzet van al wat er in ons is. In de duizelingwekkende ruimte, be stemd voor onze geest, onze ziel, mo gen we ondervinden dat er veel gro ter dingen voor ons zijn weggelegd dan we ooit hadden durven hopen. Daar is ook het ontmoetingspunt, waar we onze saamhorigheid als men sen in harmonie kunnen beleven. Daar valt het onbegrip voor elkaar en voor de wereld weg, daar verdwijnt iedere afscheiding en wordt alle eenzaam heid vergeten. Want in wezen is de mensen-gemeenschap er een van de meest intense en intieme verbonden heid. Het is dan ook nooit straffeloos dat die geschonden wordt. Als wij dat inzien begrijpen wij be ter dan ooit hoe waar het woord is, dat we trouw moeten zijn aan de toekomst. Wat zullen de volgende ge slachten ons al niet te verwijten heb ben en hoeveel daarvan niet terecht? Die volgende geslachten. Op Kerst mis zien we in gedachten daar liggen een klein kind. Het is volstrekt on beschermd in de zin van onze maat schappij. Het is bestemd voor de unie ke tragedie in de wereldgeschiedenis. Maar het helpt de wereld en al zijn inwoners het rechte spoor te vinden. Het kan ieder van ons de weg wijzen er boven uit te komen en het leven in overvloed te ervaren en te gebruiken. Want aan ieder van ons is het leven geschonken en de mogelijkheid daar bij deel te hebben aan dat grotere, creatieve bestaan, niet alleen door ei gen inspraak, ook door eigen inbreng. Wie zijn eigen groei geen kans geeft verschompelt en is doodongelukkig in de ergste zin. Maar hoe meer men gebruik maakt van zijn mogelijkheden deze aarde tot een betere wereld te maken, des te vollediger is men mens en ervaart het echtste geluk. Geeft men zichzelf helemaal, dan leeft men ook helemaal. Het gaat om ja of nee, om zijn of niet zijn. Er is zoveel om voor te bestaan. Wie niet weet waar te beginnen, wel, ga eenvoudigweg leven. Voor wie zelf actief deelneemt aan wat dan ook van al wat onze aandacht vraagt, onze hulp, ons enthousiasme, is er mate loos veel te doen. Zo is ergens vlakbij altijd iets of iemand die ons meetrekt in de grote kring van de mensengemeenschap. Ook al groeit die nog tot vele miljarden meer uit dan nu, die allen zullen toch steeds verlangen naar medemen selijke steun en kameraadschap. Door ons warm te maken voor iets wat van waarde is, doortrekt een gloed onze omgeving en gaan we zelf gloeien van echt geluk. Intussen, het is aan ieder, zijn eigen keus en aanpak te bepalen. De toe komst hangt dus af van wat u denkt en vooral van wat u doet, en u, en u, en jij ij jij! Het verlangen van in harmonie met God en de mensen te zijn zie ik als de diepste grond van ons aller eenheid. En ook dat hieruit in diepste wezen en uiteindelijk het streven voortkomt naar eenzelfde .doel, ook al schijnt het van niet. De doelstellingen mogen nu nog zo verscheiden zijn dat ze als een lappen deken zijn geworden, vol van allerlei kleuren. Maar als het goed is ook al vloeken die kleuren in schokken de tegenstellingen vormen ze sa men een mozaïek, fel flonkerend van puur leven, positief en creatief. Zo is iedereen bezig met wat voor hem het doel is. Daar de uiteindelijke levensvragen ons geen van allen ooit met rust laten, wens ik u vandaag, in het komende jaar en alle dagen toe voor uzelf daarop het verlossende ant woord te vinden en de daad te voegen bij dat woord. ADVERTENTIE (gemarineerd, gerookt, gestoomd NEW YORK. De directeur van de emigratiedienst in New York heeft aan de correspondent van het ANP ver klaard, dat er voor Yvonne Paul geen kans is dat zij nog toegelaten zou worden tot de Verenigde Staten. Hij zei dat zij geen Amerikaanse status heeft en dat Amerikaanse psychiaters haar „gestoord" hebben bevonden. Haar zaak is uiterst zorgvuldig onder zocht en de beslissing om haar niet meer in Amerika toe te laten, is genomen na zorgvuldig beraad, aldus de directeur van de Emigratiedienst.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 4