Bescheiden autobiografie van Oostenrijkse Crete Fischer Het moderne spionageverhaal Ca&fotout,soep...de zon op uw tafel! Enny kaas uit het vuistje s K mwm VANAVOND Breekt en Shaw tussen de dienstmeisjes Dave Brubeck Kwartet uiteen Nieuwe kernproef in China Veertig aanrandingen in één jaar wvvzaaoA S'ortgens WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 Thee Na 17 jaar succes Moordenaar Belgische vrouw aangehouden Trefzeker Teleurstelling Simon Koster Bert Japin De radio geeft donderdag T elevisieprogramma's «K VOEDZAAM w 3 3 3 <s a u 03 H W M 3 Pt Pt M f w Pt as „Soldier in the rain" C. B. SCHRIJVERS van autobiografieën zijn zelden zo bescheiden dat zij de beroemdheden die zij hebben ontmoet niet gebruiken om hun eigen per soonlijkheid en levensloop meer luister bij te zetten, maar zichzelf slechts als de achtergrond beschouwen waartegen die anderen des te beter uit komen. Tot die categorie der zichzelf wegcijferenden behoort de nu bijna vijfenzeventigjarige, van oorsprong Oostenrijkse schrijfster Grete Fischer in Praag opgegroeid, in Berlijn gerijpt en nu al meer dan dertig jaar in Londen gevestigd van wie in het Walter-Verlag te Olten (Zwit serland) een autobiografisch boek is verschenen met de bescheiden, maar wel de nieuwsgierigheid prikkelende titel „Dienstboten, Brecht und andere". UIT de titel blijkt al waar het Grete Fischer om gaat: om de mensen met wie zij in aanraking is gekomen en die iets hebben bijgedragen tot de vorming van haar leven, onverschillig of dat nu dienstmeisjes waren, succesvolle auteurs, anonieme vluchtelingen, vermaarde na tuurkundigen, pensionhoudsters of filoso fen. Stuk voor stuk heeft zij die met aan dacht, begrip en liefde beschreven om hetgeen ze als mensen voor haar hebben betekend, zonder dat de internationale roem van sommigen hunner daar iets aan toe- of afgedaan heeft. Uit die vele karak ters heeft zij een triptiek opgebouwd die een fascinerend beeld geeft van het Praag uit het begin van deze eeuw, het Berlijn tussen keizerrijk en nazisme, en het van emigranten wemelende Londen van de jaren dertig en veertig. Als muziekrecensente, schrijfster, ver taalster en lector voor grote Duitse uit geverijen (Cassirer en Ullstein) is Grete Fischer in contact gekomen met tallo ze vooraanstaande figuren uit de litera tuur, de muziek- en toneelwereld van de laatste zestig jaar. Op haar zestiende jaar behoorde zij al tot een Praags „es- tetisch thee-clubje" waarvan ook de la ter beroemd geworden schrijvers Franz Werfel, Paul Kornfeld, Egon-Erwin Kisch, Max Brod (de ontdekker van Kaf ka) en Willy Haas deel uitmaakten. De dirigen ten Otto Klemperer en Erich Kleiber heeft ze gekend sinds zij hun carrières als repetitors begonnen, de opera-diri gent Lothar Wallerstein nog langer. Met Bertolt Brecht is zij in diens jonge jaren lang bevriend geweest en zij heeft hem geholpen bij het uitgeven van zijn dicht bundel „Die Hauspostille"; later, in Lon den, woonden ze in hetzelfde huis, waar hij enige vergeefse pogingen heeft ge daan om haar tot het communisme te be keren, en waar zij soep voor hem kook te als hij maagpijn had van angst voor de toekomst. Heel scherpzinnig beschrijft zij hoe Brecht in zijn politieke betogen de vrijheid van de massa hoog boven de vrijheid van het individu stelde, maar zelf, „voor zo ver hij een dichter was en zichzelf au sérieux nam" zijn eigen individuele vrijheid „weliswaar niet ver kondigde, maar toch wel handhaafde." Tot Grete Fischers literaire vrienden kring behoorden ook Vicki Baum („een eersterangs schrijfster van de tweede rang") en Erich Maria Remarque („geen sterk intellect, geen groot stilist, geen dichter, maar iemand die het geluk en de moed had, te kunnen zeggen wat hem was overkomen") wiens „lm Westen nichts Neues" met haar medewerking is uitgegeven. Haar korte karakteristieken van de beroemdheden die zij heeft ge- PITTSBURGH (AP) Het Dave Bru beck Kwartet heeft dinsdagavond voor het laatst samen gespeeld. Dit betekent het einde van een combo, die 17 jaar ge leden het licht zag met pianist Dave Brubeck en saxofonist Paul Desmond in San Francisco. In het kwartet speelden verder de drummer Joe Morello en de bassist Gene Wright. Van hen werden meer dan een miljoen platen verkocht met nummers als Time Out en Blue Rondo a la Turk. Vol gens Brubeck zal hij het reizen niet mis sen, maar wel het samen spelen. Hij ver telde dat hij zijn tijd zal gaan wijden aan componeren. Zijn oratorium „The Light in the Wilderness" zal 9 januari en 29 februari uitgevoerd worden in de uni versiteit van North Caroline door het Symfonie Orkest van Cincinnati. Desmond zei, dat hij drie maanden naar Jamaica gaat en dan zal beginnen met het schrijven van een boek over het kwartet. Daarna zal hij weer grammo foonopnamen gaan maken. WASHINGTON (AFP en Reuter) Chi na heeft zondag zijn zevende kernproef genomen. Dit is door de Amerikaanse commissie voor kernenergie meegedeeld. De bovenaardse ontploffing was er een van geringe kracht. De proef werd weer genomen in het gebied van Lop Nor in de provincie Sinkiang, aan de grens met de Sovjet-Unie. Op 17 juni bracht China zijn eerste wa terstofbom tot ontploffing. Tevoren wa ren proeven genomen op 16 oktober 1964, 14 mei 1965, 9 mei 1966, 27 oktober 1966 en 28 december 1966. VISé In de voormiddag van eerste kerstdag is in een greppel in het bos van Argenteau (een vijftiental kilometers ten zuiden van Maastricht) het deerlijk ver minkte lijk van de 48-jarige mevrouw Si- mone Wagelmans-Ume uit het Belgische grensstadje Visé gevonden. De vrouw was met vijftien messteken om het leven ge bracht. Na een speurtocht van 24 uur heeft de gerechtelijke politie van Luik in samen werking met de rijkswacht van Visé en Richelle de dader, de 27-jarige Henri B. uit Luik, weten te achterhalen. Hij werd in de voormiddag van tweede kerstdag in zijn woning in de Rue de Fexhe van zijn bed gelicht. Hij bekende onmiddellijk de vrouw te hebben vermoord. GRENOBLE (AFP) De politie in Gre noble heeft een 37-jarige man gearre steerd, die vader is van negen kinderen. De man blijkt in een jaar tijds meer dan veertig aanrandingen en verkrachtingen op zijn geweten te hebben. „Ik kan er niets aan doen", zo zei hi; tegen de politie. „Elke keer als ik een meisje in minirok zag werd ik gehypnoti seerd en volgde ik haar totdat ik mijn hartstocht kon bevredigen". kend zijn verrassend door hun kostelijke trefzekerheid en bondigheid. Over Arnold Zweig: „Hij was als schrijver noch groot genoeg, noch klein genoeg om populair te worden." Over de dichteres Else Las- ker-Schüler: „Zij leefde in een wereld van haar eigen makelij, waarin wens dromen, fantasie en alledaagsheid door elkaar heen verwerkt waren. Ze was half clown, half profetes." En over Arthur Koestier: „Hij is altijd enigszins een wonderkind gebleven dat wil zeggen: overmatig slim, briljant, maar nooit he lemaal betrouwbaar." Bernard Shaw heeft op Grete Fischer geen al te beste indruk gemaakt. In 1938 kwam zij hem vragen om zijn morele steun voor het plan van een groep anti- nazis om Max Reinhardts toneelfestivals voortaan in Tel Aviv te houden, daar in Salzburg de nazis regeerden. Verscheide ne vooraanstaande kunstenaars hadden hun medewerking al toegezegd. Maar Shaw voelde er niet veel voor. „Als ik mijn naam hieraan geef, willen de Duit sers misschien mijn stukken niet meer spelen.Tenslotte verschool hij zich achter het argument dat hij de ande re leden van het comité van aanbeve ling niet goed genoeg vond. „Als er ten minste een bisschop en een generaal in zaten, zou ik wel willen meedoen." Drie dagen later kreeg Shaw, tot zijn verba zing en misschien ook wel tot zijn teleur stelling, bericht dat een bisschop en een generaal tot het comité waren toegetre den, en hij kon er dus niet meer onder uit. Maar kort daarna brak de oorlog uit, waardoor het hele plan in duigen viel. Zo vertelt Grete Fischer nu eens met humor, dan weer heel gevoelig, nog hon derd-uit over de grote (en kleine grote) mannen en vrouwen die zij heeft gekend. Om van de dienstmeisjes en de „ande ren" nog maar te zwijgen. Bernard Shaw. DE spionageroman, voorheen een kleu rig avonturengenre, dat zich voorname lijk placht af te spelen in de romantische sfeer van al dan niet fictieve Balkan staatjes, heeft zich de laatste jaren ont wikkeld tot een verhaalsoort die de lezer middenin een keiharde realiteit plaatst. Zelfs in de meest goedkope sensatie-kol der van de, in het voetspoor van Bond, als paddestoelen uit de grond schietende agentnummer-zoveel-verhalen, is met het laatste zweempje romantiek, in deze klas sieke zin, wel definitief afgerekend. Wat er in die sensatieverhalen voor in de plaats is getreden, kan men helaas nauwelijks een winstpunt noemen: sfeer en doorwerkte intrige hebben, evenals bij de derderangs-afstammelingen van het harde speurdersverhaal, plaats moeten maken voor de sex omwille van de sex en het sadisme omwille van het sadis me en dat alles in de meeste gevallen binnen het raam van een slap verhaaltje, dat niet meer compositie vertoont dan een beeldroman, geknipt voor het bevat tingsvermogen van beperkte geesten. Nu heb ik niets tegen een gezonde vechtpartij of een gezond stukje sex, maar ze moeten dan wel een of andere functie hebben in een verhaal en een beet je fors en spontaan zijn opgezet. Niet van die kinderlijke prietpraat, zoals deze si tuatie uit OSS 117 contra OSS van J. Bruce (Zwarte Beertjes): Geheim-agent Hubert Boniseur de la Bath, alias OSS 117, gevangen gehou den door een paar vrouwen en in schame le kledij aan een bed gekluisterd, krijgt thee op bed van een bekoorlijke bewaak ster, die zeer nadrukkelijk haar bh-loos heid demonstreert, zodat agent Hubert „met de weinige kleren die hij aanhad, moeilijk zijn gevoelens verbergen" kan. De jongedame raakt dan ook „merkbaar in de war" en er vindt een, gezien de be narde omstandigheden vrij vlotte, vrij partij plaats, die Hubert behalve het begrijpelijke genoegen dat hij eraan be leeft een paar spelden uit haar haar wrong oplevert, waarmee hij zijn boeien weet open te peuteren overigens niet nadat hij geprobeerd heeft „door middel van ademhalingsoefeningen weer te kal meren". Goedkope nonsens, die bovendien met zo weinig overtuigingskracht wordt ver teld, dat de lezer die niet helemaal in het puberale stadium is blijven steken, be slist geen ademhalingsoefeningen nodig heeft om er van bij te komen. Het gaal allemaal op een toQn van „volgens het recept móét 't weer eens een keertje" en dat maakt het tot een zielige uiting van een onvolwassen mentaliteit (of het gladde maniertje van een handige com merciële rakker), waarover je je, als je het de moeite waard vond, zou kunnen opwinden niet uit kleinburgerlijke fat soensoverwegingen, maar omdat het kul- verhalen als deze zijn, die een heel genre het odium van derde-rangslectuur bezor gen. Het gekke is, dat Bruce het best in zich heeft, een redelijk verhaal te vertellen zonder zich te verstrikken in deze flauwe kul, die alleen maar remmend werkt op het verloop van zijn intriges. Of van haar intriges De keuze van het juiste voornaamwoord valt me in dit geval nog al moeilijk, want Bruce, die tot dusver altijd Jean heeft geheten, prijkt op om slag en titelblad van dit nieuwe Zwarte Beertje plotseling als „Josette Bruce" Een gevolg van teveel ademhalingsoefe ningen? Misschien lost Bruna, op de ach terkaft van het volgende Bruce-Beertje, dit nieuwste agent-nummer-zoveelmyste- rie nog voor ons op Betere Beertjes vind ik James Leasors verhalen rond geheimagent dokter Love Ze zijn goed en serieus verteld, zijn niet gespeend van sensatie, sex en sadistische scènes, maar leggen het er nergens dik ker op dan nodig is om het verhaal over tuigend te maken. De laatste „Love-sto- ry"; Een speldeprik van dokter Love (Passport in Suspense) brengt de agent- plattelandsarts op de Bahama-eilanden, waar hij het krijgt op te nemen tegen een onderzees complot van oud-nazi's. On danks het wat bizarre gegeven een ge loofwaardig verhaal, dankzij de goede ob servatie van mensen en atmosfeer, waar mee Leaser bewijst dat de spanning van een spionagegeschiedenis niet hoeft te worden opgeroepen ten koste van de lit teraire kwaliteiten van een verhaal. Onovertroffen onder de schrijvers van het moderne spionageverhaal blijft nog altijd de Engelse diplomaat-schrijver John le Carré. De realiteit die hij oproept is geen kwasi-realiteit, die sensationele effecten nodig heeft om te boeien: het is de beklemmende, zij het geromantiseer de werkelijkheid van de onbarmhartige wereld van spionage en contra-spionage, waarin de agent niet meer is dan een pion, die door zijn opdrachtgevers wordt opgeofferd zodra het spel dat nodig maakt. Zo worden Le Carré's verhalen tevens een aanklacht: „The spy who came in from the cold", waarin hoofd figuur Alec Leamas, geen superheld maar een mens met menselijke gevoelens, aan het spel ten onder gaat, „The looking glass war", dat zich voornamelijk bezig houdt met de bureaucraten van de ge heime dienst, „Call for the Dead", waar in hoofdpersoon George Smiley verwik keld raakt in een spionageintrige die eveneens begint in de bureaucratische sfeer. De levensechtheid van deze verhalen ontneemt ze niet hun filmische vaart, wat wel bewezen is door de bekende verfil mingen van „Call for the Dead", met James Mason in de rol van Smiley, en „The spy who came in from the cold", met Richard Burton als Alec Leamas. In een drietal vaardige vertalingen (van L. A. van Oosten, John M. Vermeys en J. F. Kliphuis) zijn de drie bovengenoemde verhalen van Le Carré, onder de titels Telefoon voor een dode, Spion aan de muur en Speelgoed voor spionnen, thans gebundeld in een John Le Carré-spionage- omnibus, een uitgave van A. W. Sijthoff, die de liefhebber van het werkelijk goede spionageverhaal zich zeker niet mag la ten ontgaan. Een genre dat zich zo plotseling in een snel stijgende populariteit verheugt als die met het spionageverhaal het geval is, roept onweerstaanbaar de lust tot persi flage op. Helaas mislukken de meeste auteurs van wat zich aandient als paro die op de zouteloze spionagethriller, even als zoveel van hun collega's op het ge bied van de kolder-detective, door de vol strekt humorloze, bloedige ernst waar mee zij hun zogenaamde parodie bedrij ven: men krijgt al te vaak de indruk dat zij eigenlijk maar kleine fatsoensrakker tjes zijn, die alleen een excuus hebben gezocht om zich, met kennelijk welbeha gen, te kunnen uitleven in met name de sex-en-sadisme-aspecten van hun origine len. Een van de gunstige uitzonderingen vormt het duo Ray Galton en Alan Simp son, auteurs van de populaire tv-serie Steptoe-Stiefbeen. In The Spy with the cold Nose (als De spion met de koude neus in de Prismareeks) hebben zij de J. Bruce: O.S.S. 117 contra O.S.S. Uitg. A. W. Bruna Zn. (Zwarte Beertjes). James Leasor: Een speldeprik van dokter Love. Uitg. A. W. Bruna Zn. (Zwarte Beertjes). John le Carré: Spionage-omnibus. Uitgave. A. W. Sijthoff. Ray Galton Alan Simpson: De spion met de koude neus: Uitg. Het Spectrum (Prismareeks). nodige hoeveelheid ware kolder opgesta peld, die nodig is om van een verhaal de ware parodie op het spionagegenre te maken. Geheim-agent Stanley Farqua har, uitgerust met de zotste „geheime wapens" en als braaf huisvader opgeza deld met een voornamelijk irritant ge zin, is er de anti-held in: een miezerig kantoormannetje, dat elk avontuur waar in hij verzeild raakt, grondig verprutst en de ene keer dat hij tegen wil en dank een schoonheid in zijn bed vindt, in lan ge onderbroek op de vlucht slaat, wat overigens zijn vrouw niet verhindert er achteraf bijzonder moeilijk over te doen De spion met de koude neus, die Farqua hars voornaamste probleem vormt, is een bulldog, die alvorens door de Brit se premier aan zijn Moskouse collega ca deau gedaan te worden door society- dierenarts Francis Trevellyan ook een mooie schertsfiguur van een inge bouwd afluisterapparaat wordt voorzien. Bij de moeilijkheden die hieruit voort vloeien, blijkt het op een gegeven mo ment nodig, de hond weer uit het Krem lin te ontvoeren, wat ^literaard ook tot de nodige kolderieke situaties aanleiding geeft. Een verkwikkende parodie! ADVERTENTIE HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Moderne orkestmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.55 Beurs. 12.00 Moderne muziek. 12.27 Meded voor land- en tuinbouw. 12.30 Modern platteland. 12.35 Toppers van toen. 13.00 Nws. 13.10 Radiojournaal. 13.30 Klassieke muziek 14.05 Koorzang. 14.25 Lite rair klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Lezing met gramm. platen. 16.35 Moderne muziek. 17.00 Amateurs musiceren. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Radio journaal. 18.20 Uitzending van de PvdA. 18.30 Gevarieerd programma. 19.30 Nws. 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel. 20.05 Kunstkroniek. 20.25 Moderne muziek. 21.15 Fred is dood (hoorspel). 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal 22.55 Klassieke en moderne muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.58 Marktberichten voor schippers. 10.00 Wat heeft dat kind? 10.20 Moderne muziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Liedjes uit Friesland. 12.27 Meded voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Oudejaarsdienst. 13.10 Variant. 13.30 Over de band. 14.25 Moderne muziek. 15.00 Godsdiens tige uitzending. 15.30 Banden met het ver leden (klankbeeld). 15.45 Spel. 16.00 Nws 16.02 Programma over film en filmers. 16.50 Spelen met tal. 17.00 Moderne en klassieke muziek. 17.45 Sport. 18.00 Kerstmuziek. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Muziek van Het Leger des Heils. 19.15 Spektrum. 19.30 Kerk orgelconcert. 20.00 Nu ik oud ben, ben ik mild geworden 20.30 Verzoekplaatjes uit 1967. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Franse volksliede ren. 23.15 Moderne muziek. 23.30 Moderne blaasinstrumenten en hun nog levende oer vormen (muzikale lezing) .23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken .9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.02 Licht platenprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Platen- keus. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.07 Knalmuziek. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosen- feld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16.02 lORRRrrrrr: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Ver zoekplaten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws. 14.03 Casinoconcert. 15.00 Nws. 15.03 Liedjes. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Hand in hand met Nederland. 17.00 Nws. 17.15 Lichte orgelmuziek. 17.30 Koorzang. 18.00 Nws. 18.03 Paardesport. 18.30 Franse les. 18.32 Gramm. muziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuziek. 19.50 Politieke uit zending. 20.00 Amusementsmuziek. 20.30 Hoorspel. 21.25 Belgische muziek. 22.00 Nws. ADVERTENTIE <^oud - j^liloer - ^(orlogeó - 3£e(tumCpleet Gr. Houtstraat 6, Haarlom, Tol. 02500 -10616 VOOR WOENSDAG. NEDERLAND I. 17.00 Voor de kinderen. 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Schateiland. 19.32 Panoramiek. 19.56 Recla me. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de P.v.d.A. 20.30 Stichting Socutera. 20.35 Soldier in the rain, (speel film). 21.55 Concert. 22.35 Journaal. 22.40 Openbaar Kunstbezit. NEDERLAND II. 18.55 Pipo de clown. 19.00 Journaal. 19.03 Vidocq aan het front, (TV-feuilleton). 19.29 Jazzmuziek. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame, 20.20 Adviezen bij het solliciteren. 21.05 De jonkvrouw met de kleine mouwen, (korte Nederlandse speelfilm). 21.40 Sexualiteit kent geen pensioen. 21.55 Aktualiteitenrubriek 22.16 Reclame. ,22.20 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 De Flinstones. 19.32 Zang soliste. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Muzikaal Kerstspel. 20.45 Toe stel in gesprek (thriller). 22.00 Brandpunt, 22.40 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.20 Buitenlands overzicht van het journaal. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame 20.20 Coronation Street (TV-film). 21.10 Ver kenning in wetenschap. 21.45 Dichterbij Je remia. 22.15 Reclame. 22.20 Journaal. ADVERTENTIE V i-3 M H W W «s NI U M pt pt H 9» M O NI f w AMSTERDAM Om onnaspeurlijke redenen is de film „Soldier in the rain" van Ralph Nelson, die vanavond op de tv vertoond zal worden, weinig in ons land vertoond, zodat we bijna van een pre mière kunnen spreken. Ralph Nelson, die vooral bekend is geworden door zijn Lilies in the field", waarin Sidney Poi- tier de sympathieke neger-zwerver speel de, die een armoedige nonnengemeen- schap te hulp kwam, is geen groot regis seur, maar hij heeft behalve „Lilies" aantrekkelijke en technisch knappe films op zijn naam staan als „Requiem of a heavyweight" en „Once a thief". En van Soldier in the rain" heeft hij een amu sante soldatenkomedie gemaakt, die eerst tegen het einde een onverwacht tragische wending neemt. Maar voor het zover is, heeft hij ons aangenaam bezig ge houden met de avonturen van twee solda ten, die ondanks hun verschillende geaardheid tot een hechte vriendschap zijn gekomen. Jackie Gleason en Steve McQueen spelen deze heterogene karak ters, de eerste een trouwhartig sergeant, die best tevreden is met zijn veilig en be sloten bestaan in de kazerne, de tweede een handige profiteur, die een drukke handel in soldatengoederen is begonnen en zo vlug mogelijk de dienst wil verla ten om in het burgerleven zijn zakelij ke neigingen verder bot te vieren. Maar daarbij heeft hij zijn vriend nodig die in telligenter is dan hij. En om deze te ver leiden het uniform voor het burgerpak te verruilen, neemt hij hem mee op avon tuur in de stad en bezorgt hij hem zelfs een vriendinnetje. Maar al deze goedbe doelde pogingen leiden tenslotte tot de tragische dood van de sergeant. Nederland 1. Na Pipo en het nieuws eerst Schateiland. Dan Harry Hagedorn met zijn Panoramiek: een interview en de spiegel der weekbladen. Na het jour naal van acht uur een politieke uitzen ding (de Partij van de Arbeid) en een Socutera filmpje over de sociale zorg voor minder invaliden. De woensdagse hoofdfilm is de soldatenkomedie „Soldier in the rain". De hoofdrollen worden ge speeld door Jackie Gleason als de ser geant Priest van de militaire politie en Tuesday Weld als blonde sexbom. Tot slot van het avondprogramma Concert met repetitie. Onder leiding van Rafael Kubelik repeteren de Berliner Philharmo- niker de derde symfonie van Beethoven. De uitvoering kan men de volgende week horen. Na het laatste NTS-journaal volgt nog een aflevering van Openbaar Kunst bezit: Dr. Jos de Gruyter uit Den Haag bespreekt een kleinplastiek van Mendes da Costa. Nederland 2. Na Pipo Vidocq. Hij valt in handen van een groep militairen, die hem aanzien voor een deserteur. De tijd tot acht uur wordt verder gevuld door het trio Pim Jacobs versterkt met de Amerikaanse klarinettist Tony Scott en met zang van Rita Reys. Na het journaal krijgt Godfried Bomans weer enkele sollicitanten voor zich, die ditmaal be- Bernard Droog in de film van Rein Bloem (Ned. 2, 21.05 uur). gerig zijn naar de functie van politie agente). Vijfendertig minuten moderne film hierna: Rein Bloems verfilming van twee middeleeuwse balladen onder de ti tel „de Jonkvrouw met de kleine Mou wen". Hij nam camera's en hoofdrolspe lers mee naar het kasteel Doornenburg bij Pannerden. Die spelers zijn Bernard Droog en Jessica Blokker. Dit werkstuk kwam tot stand kwam in opdracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. Voordat de actua liteitenrubriek Hier en Nu de dag af sluit, eerst nog een kwartiertje de serie „Gezond Gezin". „Sexualiteit kent geen pensioen" is de titel van het gesprek ontfer leiding van N. van Gelder, dat han delt over sexualiteit bij bejaarden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7