Schaf opkomstplicht bij verkiezingen af Te weinig interesse van parlement voor onderwijs bondig) Vuur verwoestte houten schoolgebouw Agenda voor Haarlem en de IJmond feestje bouwen? schenk de slijter (|J[ uw vertrouwen! en ADVIES VAN COMMISSIE-BERGER: Kiezersfunctie niet afdwingen Voorzitter Katholieke Onderwijzers: Demonstratie van Zuidmolukse jongeren Drs. A. S. Spoor in hoofdredactie Handelsblad Man doorgereden na ongeluk Man sloeg zijn broer dood met bierfles Verse champignons lekker! Ongegrond verwijt aan minister De Block Brandend vuurwerk naar binnen gegooid Verse champignons lekker! Twee gevangenen ontsnapt Stichting wil fort Rhijnauwen behouden Buiig en kouder S'l !J ïg DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 Levendigheid Niet afdwingbaar Grond aangekocht voor universiteit bij Maastricht Op één dag s, Eén weer gepakt VISSERS ZWARTE EDEN-HOEDEN ATTABOY 24,95 Haarlem 7 elsen-IJ muiden Beverwijk Is DEN HAAG. Vier van de zes leden van de commissie-Berger zijn van oordeel dat de opkomstplieht bij verkiezingen moet worden afgeschaft. De invoering van de opkomstplicht de plicht zich bij een stembureau te melden zonder dat men een stembiljet hoeft aan te nemen is ten dele voortgesproten uit een ge brek aan vertrouwen in de bereidheid van kiesgerechtigden aan verkiezingen deel te nemen. Inmiddels is over een pe riode van meer dan veertig jaar alge meen kiesrecht gebleken dat een zeer groot percentage van de stemgerechtig den zijn stem uitbrengt. De kiezers van nu zijn mondige mensen, voor wie de op komstplicht een anachronisme is, aldus de commissie, die werd voorgezeten door de burgemeester van Groningen, mr. J. J. A. Berger. De commissie, welke op 5 oktober 1966 werd geïnstalleerd, had tot taak de mi nister van Binnenlandse Zaken te advise ren over de wenselijkheid van opkomst plicht en, bij handhaving daarvan de wenselijkheid van een doeltreffender ver volging bij overtreding. De straf op het niet naleven van de opkomstplicht maximaal 15 gulden boete wordt niet en kan niet voldoende worden toegepast. Slechts 1.15 percent van de niet-opgeko- men kiezers wordt naar de kantonrech ter verwezen. De commissie acht een wisselende mate van deelneming aan de verkiezingen be vorderlijk voor de levendigheid van de politieke democratie. Bij afschaffing van de opkomstplicht zullen de partijen wor den gedwongen hun standpunten zó dui delijk en dringend voor te dragen dat concrete belangstelling wordt opgewekt, Het is van belang voor de democratie dat de verkiezingsuitslag een zuiver beeld geeft van de politieke keuze van de stem gerechtigden die ernst maken met het uitbrengen van hun stem. Er is echter een aantal kiezers dat niet aan de ver kiezingen wil deelnemen uit kregeligheid of onverschilligheid. De commissie is ech ter van mening dat het iedere burger vrij moet staan al dan niet gebruik te maken van zijn kiesrecht en dat over heidsdwang om van dit recht gebruik te maken met de aard van dit recht in strijd zou zijn. Het recht op vertegenwoordiging dat het volk als geheel toekomt kan door de overheid niet worden verleend, maar slechts worden erkend. Zij moet het dus aan de kiezers zelf overlaten of zij er gebruik van willen maken. Een ander argument tegen de opkomst plicht is dat in de representatieve de mocratie parlementsverkiezingen het tot standkomen van de volksvertegenwoordi ging als draagster of belichaming van de volkswil zijn. Als wilsuiting kan de kïe- zersfunctie echter niet afdwingbaar zijn. Door stemplicht waarvan de opkomst plicht een uitgeholde vorm is zouden de verkiezingen zijn op te vatten als een opiniepeiling. Maar geen enkele instantie heeft het recht iemand te dwingen zijn opinie te uiten. Blijkens hun verkiezingsprogramma's of parlementaire geschiedenis zijn P.v.d.A., A.R.P:, D'66, Boeren Partij C.P.N., P.S.P., S.G.P. en G.P.V. vóór af schaffing van de opkomstplicht. De CHU wenst deze te handhaven. De K.V.P. en de V.V.D. hebben zich in hun verkie ARNHEM Het lijkt er op dat de frac ties in de Tweede Kamer geen werke lijke belangstelling hebben voor de pro blematiek van het onderwijs. Het heeft er veel van weg dat bij de stellingname ten aanzien van onderwijsproblemen vrijwel uitsluitend de politieke houding ten op zichte van de regering telt. Aldus de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond, de heer Th. M. Knippen, in zijn jaarrede tijdens de ver bondsvergadering in Arnhem. Hij vond dat het nodige tegenspel tegen het depar tement ontbreekt en dat daaruit nooit een serieuze invloed op het beleid volgt. In de onderwijsbegroting van dit jaar zo gaf hij als voorbeeld, zijn het kleu- terschoolgeld, cursusgelden bij het be MAASTRICHT. De stichting Weten schappelijk Onderwijs Limburg is in het bezit gekomen van een aaneengesloten terrein van 43 hectaren ten behoeve van de eventuele bouw van een universiteit bij Maastricht. Het provinciebestuur had zich garant gesteld voor 2 miljoen gulden om de benodigde terreinen aan te kopen en aan de toekomstige renteverplichtin gen te voldoen. DEN HAAG. Honderden leden van de Centrale Jongerenorganisatie an de Republiek Zuid-Molukken hebben giste ren in Den Haag gedemonstreerd. Zij verlangen, dat de Nederlandse regering stappen onderneemt, opdat zij kunnen terugkeren naar een eigen onafhankelij ke en souvereine staat. De jongeren trok ken met spandoeken naar het onafhanke lijkheidsmonument op Plein 1813 en bo den bij het kabinet van de minister-pre sident een petitie aan. In de zalen van de Haagse Dierentuin werden zij daarna door de president van de Republiek Zuid- Molukken, ir. J. A. Manusama, toegespro ken. Achttien jaar geleden heeft Nederland de souvereiniteit over Indonesië overge dragen aan de Republiek van de Verenig de Staten van Indonesië. Volgens de demonstranten zijn de beloften, die in de overeenkomst werden vervat, niet door de Nederlandse regering nagekomen. AMSTERDAM. Drs. A. S. Spoor is per 1 juli 1968 benoemd tot lid van de hoofdredactie van het Algemeen Handels blad. De heer Spoor, die 36 jaar is, studeerde theologie in Utrecht en Leiden. Na zijn doctoraal examen was hij ondermeer ver bonden aan het Nieuw Utrechts Dagblad en de Nieuwe Rotterdamse Courant. Van 1961 tot 1964 vertegenwoordigde hij onze bladen als correspondent in Bonn. Van 1964 af is hij onze correspondent in Wasr- inton. roepsonderwijs en leerlingstelsels, in schrijfgelden en examengelden bij he wetenschappelijk onderwijs verhoogd. Het beleid in de jaren na de oorlog was er echter steeds op gericht te komen tot kosteloos onderwijs. „Wat nu ten aanzien van het kleuterschoolgeld en de cursus geleden bij het nijverheidsonderwijs is gebeurd, is een noodschot," aldus de voorzitter. Hij meende dat de Tweede Ka mer hiertegen niets deed. „De oppositie, komt met een notie om de retributies niet te verhogen. De regeringspartijen verwer pen haar om politieke redenen. En daar mede is de zaak afgehandeld". De heer Knippen zei verder dat ver schillende onderwijstakken door de mam moetwet bedreigd worden. Het basisonder wijs krijgt geen bedragen voor verdere ontwikkeling. Het kleurteronderwijs krijgt evenmin bedragen voor verbeteringen. De zuinigheid van het kabinet-De Jong mag de rechten van de leraren niet aan tasten. „Het is voor de goede gang van zaken noodzakelijk, dat de leraren de periode van de Mammoetwet beginnen zonder het gevoel te zijn benadeeld", al- dds de heer Knippen. EMMELOORD. Een bestuurder van een vrachtauto is doorgereden nadat hij de 26-jarige M. Mondria uit Vollen hoven in de Noordoostpolder had aan gereden. Het slachtoffer is later over leden. MAARTENSDIJK. De 19-jarige A. J. de Zeeuw uit Hilversum is met zijn bromfiets verongelukt toen hij in Maar tensdijk een weg overstak. Hij werd door een personenauto aangereden. AMSTERDAM. In een ziekenhuis is overleden de 67-jarige F. G. Nooy. De man had in november in de hoofdstad een verkeersongeluk gehad. zingsprogramma niet over deze kwestie uitgesproken, aldus de commissie. Omdat bij het vervallen van de op komstplicht de bëlangstelling voor de sa menstelling van bepaalde vertegenwoor digende lichamen veel geringer kan wor den, zouden de verkiezingen voor deze lichamen moeten worden gecombineerd met die voor instellingen die wél tot de kiezer spreken. Verkiezingen voor ge meenteraden en Provinciale Staten zou den op dezelfde dag gehouden moeten worden. Dan is echter het gebruik van stemmachines noodzakelijk. Gezien het belang van verkiezingen zijn de hoge kosten welke hiermee gepaard gaan ge rechtvaardigd. Twee van de zes leden van de com missie mr. F. Korthals Altes en dr. I. N. T. Diepenhorst (oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken) hebben de conclusie van de commissie dat de op komstplicht moet worden afgeschaft, niet onderschreven. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De politie in Usquert heeft een 43-jarige man gearresteerd, die ervan wordt verdacht zijn 53-jarige broer met een bierfles te hebben doodgeslagen. De man heeft wellicht drie nachten naast het lijk van zijn broer geslapen. Hij heeft bekend. De verdachte zou zijn broer zaterdag avond tijdens een hevige ruzie hebben neergeslagen. Hij had toen veel gedron ken. Een dagen later gewaarschuwde arts kon evenwel niet de doodsoorzaak van het slachtoffer vaststellen. Het stoffelijk overschot werd naar het Academisch Zie kenhuis in Groningen gebracht waar sec tie werd verricht. Pas maandagmorgen toen de broer nog steeds niet was ont waakt kregen zijn moeder en drie onge trouwde broers argwaan. ADVERTENTIE Gratis recepten bij uw groenteman. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid de heer De Goede (D'66) heeft vorige week de minister van Economische Za ken, mr. De Block, verweten dat deze tijdens een ministerraad van Euratom in Luxemburg, waar- moest worden besloten over de toekomstige uraniumproduktie in de EEG/ het Nederlandse studie-object ten oprechte buiten de discussie heeft gelaten. Volgens de heer De Goede zou dat ons land naar zijn overtuiging een schade ter grootte van 600 miljoen gulden schade berokkenen. Van deskundige zijde vernemen wij dat het uiterst voorbarig is de zaken zo voor te stellen. Het is namelijk niet zeker of het „ultra-centrifugeproject" van prof. Kistenmaker in Duivendrecht geschikt zal zijn voor produktie op grote schaal.De experimenten verkeren nog in een te vroeg stadium om het project tot meer dan een Nederlandse zaak te maken. Wel iswaar is het internationaal geclassifi ceerd. Dit was nodig omdat bij de gevolg de werkwijze het bereiden van voor kern reactors bruikbare uranium 235 uit ura nium 238, niet alleen splijtstof-brandstof voor vreedzame doeleinden oplevert, maar ook materiaal dat voor de fabrica ge van kernbommen zou kunnen worden gebruikt. ,W, ï.v- - - N-> .-Sj,. - - - iSr CAPELLE AAN DE IJSSEL. De brandweer heeft woensdagavond een zware strijd geleverd tegen een vuurzee, welke een houten schoolgebouw dat pas twee maanden in gebruik was, in de as heeft gelegd. In het gebouw was de Dal- ton-hbs ondergebracht. De school was wegens de kerstvakantie gesloten. Veertig brandweerlieden probeerden met 24 hogedrukstralen het vuur te be dwingen, maar door de sterke wind ge lukte dit niet. Wel slaagden zij erin een an dere school, welke naast het branden de gebouw staat, te behouden. ADVERTENTIE Gratis recepten bij uw groenteman. De schade loopt vele tienduizenden guldens, want met het schoolgebouw ging ook de gehele inventaris verloren. De 40-jarige concierge J. Hansen liep bij een poging om de brand in het begin stadium te blussen, brandwonden aan armen en benen op. Hij moest in een ziekenhuis in Rotter dam worden opgenomen. Hoewel over de oorzaak van de brand nog niets Vast- sttat meent de brandweer dat het vuur in het houten schoolgebouw is ontstaan door dat kinderen brandende rotjes door een geopend raam naar binnen hebben gegooid. MAASTRICHT. De Maastrichtse po litie maakt jacht op een 30-jarige Griek, die gisteravond omstreeks half twaalf met een 28-jarige Duitser uit het Huis van Bewaring in Maastricht was ont snapt. De Duitser is vannacht door de Maastrichtse politie gegrepen. De Griek is nog voortvluchtig. De beide gevangenen sloegen een ruit van hun cel kapot waarna zij zich langs aaneengeknoopte lakens langs de buiten muur van het huis van bewaring lieten zakken. De Duitser liep tijdens zijn ont snapping verwondingen op. Vannacht wer den de uitvalswegen rond Maastricht scherp gecontroleerd. Huizenhoge vlammen laaiden op uit het houten schoolgebouw. UTRECHT. Het bestuur van de Stich ting „Recreatie" heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gevraagd alles in het werk te stel len om het fort Rhijnauwen bij Utrecht voor zijn recreatieve functie te behouden. Het bestuur wenst waarborgen, dat het historische fort ongeschonden blijft. Er zijn plannen om op de terreinen van het fort, welke een oppervlakte van 31 ha. be slaan, een sterrewacht te bouwen. Straf voor verduistering. Da reohibank in Leeuwarden veroordeeld* een BlS-jarige voormalige procuratiehouder bij de AMRO-bank in Dokkum wegens ver duistering en valsheid in geschrifte tot twee jaar gevangenisstraf. De veroor deelde maakte zich twaalf jaar lang schuldig aan verduistering van gelden en fondsen van cliënten. Met deze mal versaties was een bedrag van ongeveer twee ton gemoeid. Brandkastkraker. De Amsterdamse recht bank heeft een 22-jarige lasser voor een inbraak bij de Hollandse Beton Mij. in Amsterdam-Noord veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij had met appa ratuur welke in de fabriek aanwezig was een gat in de brandkast gebrand. Van de buit van 2600 was een deel van het bankpapier geschroeid. Zomers niet schieten. B. en W. van de Noordhollandse gemeente Zijpe hebben aan het ministerie van Defensie vergun ning verleend voor uitbreiding met een vierde plateau van de schietinrichting bij Petten. Naar aanleiding van bezwa ren van instanties, betrokken bij het vreemdelingenverkeer, heeft de Kroon bepaald dat de schietoefeningen tussen 15 mei en 1 september moeten worden stopgezet. Er mag niet worden gescho ten als zich in de onveilige sector per sonen bevinden die niet bij de oefenin gen betrokken zijn. Geen draadomroep. In de standaard-aan sluitingen welke PTT in alle nieuwbouw woningen laat aanbrengen, zullen in 1968 geen leidingen meer worden op genomen voor de draadomroep, in de verwachting dat de draadomroep zal worden opgeheven. Inbraken en gros. In Den Haag zijn vier mannen aangehouden, die bekend heb ben enkele grote inbraken te hebben gepleegd, waarbij zij goederen ter waarde van bijna 14.000 gulden ont vreemdden. De buit bestond uit elektri sche apparaten en een brandkast, welke echter slechts honderd gulden bevatte. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kruisstraat 2, Haarlem mg Ziet onze etalages U WEET WEL op de hoek bij de brug BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Wat deed jij nou in de oorlog, pappie?", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van de zeven", 14 j. Vrijdag, 23.30 u.: „Zonde en misdaad", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Wacht tot 't donker is", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „On(t)roe- rend goed", a.l. Vrijdag, 23.30 u.: „Liefde onder voorbehoud", 18 j. Minerva, 14.30 u.: „Houten koppen", a.l.; 20 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: Ontembare Angélique", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Verboden voor mannen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De jon ge Venus", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, grafiek en schilderijen van „De Groep". Dagelijks van 10-17 u. en op zondag van 13-17 u. Tot en met 7 januari. Vleeshal (Grote Markt): Eretentoonstel- ling t.g.v. de zeventigste verjaardag van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dage lijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot en met 7 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Tot en mét 7 januari: Expositie van beeldhouwwerk van Wim Jonker en schilderijen, aquarellen en tekeningen van Harry Balm. Dagelijks van 10-12 en 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Stadsbibliotheek (ingang Prinsenhof) Expositie van handschriften, drukproeven en foto's van Jan Bernlef, Henk v. Kerk wijk en Dick Hillenius. Tot eind decem ber. Galerie-T Bakenessergracht)Exposi tie van grafiek van Montijn en beeld houwwerk van Leo de Vries. Dagelijks van 11-17 uur. Op zondag van 13-17 uur. Tot 31 december. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van emaillewerk van Jan de Valk. Dage lijks van 10-20 u. Op 28 en 29 december gesloten. Nieuwjaarsdag geopend. Tot 14 januari. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31): Expo sitie van werk uit Spanje van Wim Steyn en Poppe Damave. Dagelijks 11-17 u. Maandag, woensdag en vrijdag ook 19.30- 21.30 u. Op zondag 14-17 u. Tot en met 12 januari. Wijkcentrum Schalkwijk: Expositie van schilderijen van Josef Santen. Zondags van 14-17 uur. Tot en met 7 januari. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 58): Expositie van geborduurde composities van Cécile Dreesmann. Dage lijks van 10-17 u. en zaterdag en zondag van 14-17 u. Tot en met 2 januari. DIVERSEN Concertgebouw, vrijdag, 14 Jeugd voorstelling Katholieke Vereniging voor het Gezin. DONDERDAG 28 DECEMBER City, 20 u.: „Het huis der begeerte". VRIJDAG 29 DECEMBER City, 20 uur: „De vierkante rekruut". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 28 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hij kwam om te doden". Luxor Theater, 19.30 uur: „Dr. Zjivago". Galerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie Paul Citroen, schilderijen, tekenin gen en gouaches; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. VRIJDAG 29 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Hij kwam om te doden". Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie Paul Citroen, schilderijen, teke ningen en gouaches geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. fWWWWWWWWWWWIflllfWIfWMWWWWWWWWtmWVW HET KNMI deelt mee: Donderdagmorgen bevond zich boven het zeegebied ten noordoosten van Schot land een depressie. Het bij dit druksys- teem behorende koufront verplaatste zich in de loop van de ochtend, voorafgegaan door langdurige regen, over ons land, waarna met westelijke tot noordwestelij ke winden polaire lucht onze omgeving binnendrong. De depressie trekt naar de Noordzee, zodat ook vrijdag de aanvoer van iet* koudere en onstabiele lucht blijft voort duren. In deze lucht komen naast opkla ringen ook buien voor. Randstoringen van de depressie kunnen deze buiigheid tijde lijk doen toenemen. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zlirich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. regen regen regen regen regen regen regen half bew. sneeuw regen sneeuw geh. bew. regen regen regen regen geh. bew. zw. bew onbewolkt zw. bew. sneeuw onbewolkt mist zw. bew. onbewolkt onbewolkt half bew. sneeuw zw. bew. zw. bew onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt u wnw nw nw n wnw zzw wzw zzw zo BS -15 z -10 windst. -8 zzw w wnw zw zzw zw zw windst. nnw z zzw zzw windst. wzw windst. 10 windst. 5 z nw 3 5 18 11 16 nno nnw windst. 10 windst. 14 nnw 15 5 5 6 2 4 2 4 2 -21 -16 -8 -0 6 4 4 0 6 4 2 5 -3 0 -2 -3 -3 -5 -5 -5 0 11 8 4 -2 2 4 8 9 7 12 7 5 0 0.1 13 3 2 11 4 0.2 0.4 0.1 0.3 0 0.7 0.3 0 0 0 0 0 0.3 5 2 0.4 0 0 0 Vrijdag 29 december Zon op 8.48 uur; onder 16.35 uur. Maan op 7.23 uur; onder 14 26 uur. Maanstanden Nieuwe maan 31 december 4.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 december Hoog water 0.36 uur en 13.02 uur. Laag waterv 8.41 uur en 21.03 uur. Vrijdag 29 december Hoog water 1.35 uur en 13.56 uur. Laag water 9.44 uur en 22.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort l« 10 tot 15 min. vroeger dan t« IJmuiden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 2