NA 34 DAGEN VASTEN Missie van het Vaticaan gaat naar Noord-Vietnam Che Guevara is vermoord Prof. H. Brugmans oppert Atlantisch alternatief llitaroiH is iglo smaastqjpeisap uniek? CAMBODJA PROBLEEM VOOR VS-LEGERLEIDING Amerikanen verwachten meer aanvallen zoals bij Dak To Korte duur vati~ wapenstilstand teleurstelling Graf geschonden van beroemd voetballer Johnson schreef kerstgeschenk Gezagvoerder dicht zelf een lek Vechtpartij in Koreaanse parlement Zestig doden minder in Engeland Russische critiek op Theun de Vries Amerikaanse met pessimisme tegemoet verliezen Anti-communistisch offensief in Borneo amm SIEMENS-Wasautomaat t r en eg 7UID- VIET MAM WM BacU DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 Fransen Zien 196ö l ongeval in Turijn Michele Ray zegt: Tijdens kerstperiode Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje <s W» V - h De nieuwe HARTENDORP 9 Ondergronds Ontoegankelijk CHINA .QuangTri W-TrangJ DaUt# TayNinh n^saigi Ph.Thiet [phïM- 7$ 1 QuocyL$P (Van onze correspondent) ROME. In Rome meent men te we ten dat men in Vaticaanse kringen bij zonder teleurgesteld is over de korte duur van de wapenstilstand in Vietnam. Het was de uitdrukkelijke wens van de paus dat deze wapenstilstand zo lang I mogelijk zou duren. Liefst tot na'het boeddhistische nieuw jaar, dat op 8 februari valt, zodat er be- De humarist Dick Gregory vertelt over zijn hongerstaking van 34 da gen uit protest tegen de oorlog in Vietnam. Hij weegt nu nog slechts 105 pond, tegen 158 toen hij begon te vasten. Sinds „Thanksgivingsday" heeft hij alleen water gedronken. (Van onze correspondent) ROME. In Como heeft zich woens dagmiddag bij de politie een man gemeld, I die verklaarde dat hij enkele dagen gele den het lijk had geschonden van een in Italië zeer beroemde voetbalspeler, Luigi Meroni. Als bewijs overhandigde hij de commissaris een plastic zakje dat naar zijn zeggen de lever van de voetballer bevatte. De grafsteen van tachtig kilo was op zijgeschoven, zo wees het politie-onder- zoek uit. Het lijk van Meroni werd op enige meters afstand met een snede in de linkerzijde gevonden. Men neemt aan dat de man in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gehandeld. Luigi Meroni was op één oktober het 0 I slachtoffer geworden van een verkeers hoorlijk tijd zou zijn voor toenaderingspo gingen. De paus heeft dit bij het onder houd met president Johnson van zaterdag met nadruk gezegd. Dat nu de bombardementen op Noord- Vietnam weer zijn hervat heeft ongetwij feld in het Vaticaan een slechte indruk gemaakt. Vrijwel zeker is, dat zeer bin nenkort een missie van het Vaticaan naar Hanoi zal vertrekken. De officiële taak van die missie zou zijn om te onderhandelen over een meer men selijke behandeling van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam. Johnson had dit al aan de paus verzocht. Verheimelijkt wordt echter niet, dat dit ook een gunstige gelegenheid zal zijn om te pogen politiek contact op te nemen met de regering in Hanoi. Zekerheid betreffende de taak van die missie is er nog niet. Naar het schijnt heeft paus Paulus -de bewering van pre sident Johnson, dat de Amerikaanse ge- vagenen in Noord-Vietnam worden mis handeld, tegengesproken. Het vertrek van een missie naar Hanoi staat echter vast. WASHINGTON (AP.) President John son heeft zijn vrienden als kerstge- schenkje een boek van 243 bladzijden ge zonden dat hij voor eigen rekening heeft uitgegeven. In het boek staat onder meer zjjn boodschap aan he Amerikaanse Con gres. In een begeleidende brief van de pre sidentiële medewerker Marvin Watson wordt gezegd „Tussen voor- en achter zijde kunt u de filosofie van de president en de droom van een natie lezen. In de brief van Watson wordt verder gezegd: „De president hoopt, dat U dit kleine kerstgeschenk zult willen aanvaar den als een blijk van zijn persoonlijke hoogachting en grote dankbaarheid. Van het boek zijn 25.000 exemplaren gedrukt. PARIJS (Reuter). De guerrillaleider Ernesto „Che" Guevara is in oktober niet aan zijn verwondingen bezweken, maar door officieren van het Boliviaanse leger vermoord, nadat een boer hem te gen een beloning van ruim 15.000 gulden had verraden. Dit schrijft het Franse blad „Paris Match". Het blad geeft een uitvoerige beschrijving van de laatste uren van de voormalige rechterhand van Fidel Castro Het artikel is van de hand van Michèle Ray, een Franse journaliste, die zes we ken in Bolivia heeft doorgebracht. Zij schrijft dat het bergdorp La Higue- ra door het Boliviaanse leger van de buitenwereld is afgesloten sinds Guevara daar het leven liet. Een Boliviaanse jour nalist, Jorge Torrico, was er niettemin in geslaagd in het dorp door te dringen en met de bewoners te spreken. Volgens Michèle Ray hielden „Che' Guevara en een aantal andere guerilla strijders zich schuil in een bergspleet, toen zij werden opgemerkt door een boer, die het leger inlichtte om de uitgeloofde beloning te kunnen innen. Eenheden van het leger omsingelde de spleet op 9 ok tober en beschoten de guerrillatrijders. Guevara werd aan een been gewond. Toen hij zich bekend had gemaakt vuur den verscheidene militairen tegelijk op hem. Tenslotte kreeg hij voor de zeker heid een nekschot. De schrijfster van het artikel kwam in het begin van dit jaar in het nieuws toen zij in Zuid-Vietnam drie weken de gevan gene van de Vietcong was. LONDEN, (AP). De 57-jarige gezag voerder van het oceaanschip „Franco- nia", Phil Read, heeft in de haven van Tanger zelf een lek onder de waterlijn gedicht omdat er geen andere ervaren duikers te vinden waren, zo heeft een woordvoerder van de „Cunard Lines" woensdagavond bekend gemaakt. Het 22.637 ton metende schip had ze venhonderd passagiers aan boord, die een cruise in de Middellandse Zee maak ten. De gezagvoerder had onder water de hulp van zijn eerste machinist Kenneth King. Beiden zijn ervaren duikers. SEOEL (AP). In een debat over de begroting-1968 is in de nationale ver gadering van Zuid-Korea een gevecht uitgebroken, waaraan tientallen afgevaar digden deelnamen. Een lid van de'oppositie viel flauw. Een aantal stoelen in de vergaderzaal werd vernield. De rel ontstond toen de meerderheids partij, de democratische republikeinen van president Chung Hee Park, tijdens de plenaire zitting in een bliksemsnelle actie de omstreden begroting, die met een bedrag van 221.5 miljard won sluit, in twee minuten goedkeurde. (Van onze correspondent) ge, professor Henk Brugmans, een alter natief gegeven voor de vijf EEG-landen PARIJS In het Parijse avondblad en Groot-Brittannië nu president De „Le Monde" heeft gisteren de bekende Gaulle dat laatste land opnieuw buiten de rector van het Europese college in Brug-1 deur van klein-Europa wil houden. Een LONDEN (Reuter). In de vijfdaagse kerstperiode in Engeland hebben 98 men sen het leven verloren bij verkeersonge lukken zestig minder dan het verge lijkbare totaal van vorig jaar. Het aantal slachtoffers is het laagst over negen jaar, met uitzondering van 1965, toen 76 personen om het leven kwa men. In de kerstperiode kwamen 3.931 verkeersongelukken voor. 1.861 minder dan vorig jaar, een vermindering die alom toegeschreven wordt aan de invoering van de ademtest om gebruik van alcohol door bestuurders van motorrijtuigen te gen te gaan. De minister van Vervoer, mevrouw Barbara Castle, noemde de teruggang van het aantal ongelukken dramatisch ,maar moedigde alle verkeersdeelnemers aan het hele jaar door te werken aan vermin dering van het dodental op de weg. DEN HAAG. „De Nederlandse schrij ver Theun de Vries is een van een zielig handjevol mensen die, verblind door anti- Sovjetisme, de werkelijkheid uit het zicht verloren hebben", zo schrijft de Russische dichter Evgeni Dolmatovski in het laatst verschenen nummer van het weekblad „Literatoernaya Gazjeta". De critiek van Dolmatovski, zo meldt het Russische persbureau Tass, is vooral gericht op het artikel van De Vries „Com munisme in 1967", dat op 24 november in „NUB", het blad van de Nijmeegse universiteit, is gedrukt. Volgens Dolma tovski „hebben zelfs bourgeois-bladen, zo als het Algemeen Handelsblad, toegegeven dat het het felste aijti-Russische artikel van de laatste tijd was". Dolmatovski vervolgt dat hij onlangs bij een bezoek aan Nederland nog meer anti- Russische verklaringen van Theun de Vries heeft gezien, die volgens hem het tegengestelde waren van wat De Vries enige jaren geleden schreef. „Een persoon die van principes ver andert kan nauwelijks verwachten door zijn tijdgenoten en toekomstige genera ties gerespecteerd te worden", aldus de critiek. (Van onze correspondent) PARIJS. Om de toekomst voorspel-1 lingen een wat wetenschappelijker aan zien te geven heeft het Franse Instituut voor Opinie-onderzoek deze maand een onderzoek ingesteld om te weten te ko men wat de Fransen van 1968 verwach ten. Het resultaat van het onderzoek is nu bekend geworden en de verwachtingen zijn voor de Fransen nogal aan de pes simistische kant uitgevallen. Ze vrezen dat de werkeloosheidscijfers, gelijk met de prijzen en de belastingen zullen stij- I stijgen. Daarentegen zien zij het komen de jaar voor de buitenlandse politiek met wat meer vertrouwen tegemoet. Belangrijke internationale conflicten zien zij niet. Of de Vietnam-oorlog in zijn huidige vorm al als zo'n belangrijk in ternationaal conflict beschouwd dient te worden, komt uit het onderzoek echter niet duidelijk tot uiting. Het pessimisme van de Fransen openbaart zich vooral ten aanzien van hun persoonlijke perspectie ven. Een veel hoger percentage dan een jaar geleden vreest dat het welvaartspeil de komende twaalf maanden niet meer zal stijgen doch vermoedelijk eerder zal dalen. ADVERTENTIE SAIGON (Reuter, AFP en AP) Cambodja heeft de Verenigde Staten deze week gewaarschuwd dat het bevriende landen hulp zal vragen wan neer Amerikaanse troepen de grens overschrijden bij het achtervolgen van de Vietcong. Zuid-Vietnam behoudt zich niettemin volgens de woorden van minister Tran Van Do het recht voor, zo nodig vijandelijke troepen tot op Cambodjaans gebied te achtervolgen. De Amerikaanse regering verze kerde Cambodja dat zij geen vijandelijke plannen jegens dit land koestert. Maar men is in Washington bezorgd over het gebruik van Cambodjaans grondgebied als toevluchtsoord door Vietcong-strijders en Noordvietna- mese troepen. Bij Amerikaanse diplomatieke en mili taire figuren in Zuid-Vietnam overheerst de opvatting „dat er iets aan het ^Cam bodjaanse probleem gebeuren moet Het SAIGON (Reuter) Bij de oorlog in Vietnam zijn tot dusver dit jaar 15.812 Amerikaanse militairen gesneuveld, zo is donderdag in Saigon bekendgemaakt. Er werden 52.665 militairen ernstig gewond en 866 staan te boek als vermist of ge vangengenomen. Het aantal lichtgewon den bedraagt 46.640. Deze cijfers lopen tot en met 23 december. BEGKAYAN BORNEO (AP). Indo nesische parachutisten zijn begonnen neer te dalen in de wildernis van westelijk Borneo om een nieuw offensief te begin nen tegen de aldaar opererende commu nistische guerrillastrijdmacht. Kinderbescherming. Drs. B. van der Haer is met ingang van 1 januari benoemd tot directeur van het Protestants Ver bond voor Kinderbescherming. Geen toverstaf, die THAILAND (Sum) Hoofdstad a Belangrijkste Spoorlijnen Vliegveld Rivier 0 km 200 „neutralisme" van prins Norodom Siha- noek is aanvaardbaar, maar zijn gastvrij heid voor de Vietcong niet, zo vinden zij. De druk op Washington om een besluit te nemen, wordt zwaarder. De Amerikaanse legerleiders in Vietnam wensen volmach ten om de vijand te achtervolgen tot zijn Cambodjaanse bases. Bij de Cambodjaanse grens en de noor delijke grens met Laos zijn nu een hand jevol Zuidvietnamese buitenposten en wat Amerikaanse troepen gelegerd. Zij vor men een eerste waarschuwingsstelsel tegen Hanoi's grensstrategie. Bevestiging van deze strategie bleek bij Loc Ninh en Dak To uit de verslagen over deze gevechten, die radio-Hanoi uitzond. Amerikaanse officieren verwachten dan ook meer van zulke aanvallen. Zij be togen dat Loc Ninh en Dak To niet zoveel levens zouden hebben gekost als de Noord- vietnamezen niet zouden hebben kunnen aanvallen vanuit hun Cambodjaanse wijk plaatsen. J alternatief, dat geformuleerd werd tijdens een congres dat onder leiding van de jon ge professor Frans Alting von Geusau on langs door de universiteit van Tilburg is georganiseerd. Onder de naam van North Atlantic Free Trade Association (NAFTA) is in I Amerika, zo onthult professor Brugmans, al een Anglo-Saksische vereniging voor een vrijhandelszone opgericht, waartoe, naast Engeland, ook andere Europese landen zouden kunnen toetreden. Het con gres in Tilburg, dat door het Kennedy-in- stituut was belegd, werd behalve door Amerikanen zowel door vertegenwoordi gers uit west- als uit oost-Europa bijge woond. Nu de enige serieuze poging die sedert de laatste oorlog is ondernomen Europa tot een werkelijke eenheid te smeden door Frankrijk op een klip dreigt te lo pen, is het begrijpelijk, aldus de schrij ver dat de Europeanen, en de Hollanders wel in het bijzonder, naar een uitweg uit de huidige impasse zoeken. Professor Brugmans citeert ook een uitspraak van I de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse congres, die Enge land al heeft uitgenodigd zich aan te slui ten bij een Atlantische vrijhandelszone I die dan door de Verenigde Staten zou worden geleid. Professor Henk Brugmans laat in zijn verslag over het Tilburgse congres intus sen duidelijk uitkomen dat zijn persoon lijke voorkeur nog altijd uitgaat naar een I Europees Europa dat samen met Enge- I land voor de oude wereld misschien de laatste mogelijkheid biedt zijn onafhanke lijkheid tegenover Amerika veilig te stel len. De keuze blijft nog altijd open, zo schrijft onze landgenoot, maar het uur van de beslissing zal spoedig slaan. De Nederlandse hoogleraar vreest echter dat Frankrijk het Europa in opbouw de dood steek kan hebben toegebracht en van die vrees heeft hij, als laatste waarschuwing, het Franse publiek nu in kennis willen stellen. ADVERTENTIE maakt uw wasgoed kastdroog Dagelijks demonstratie Gen. Cronjéstraat 43 Telefoon 5 27 60 In de gecamoufleerde kampen over de grens bevinden zich volgens schattingen van de Amerikaanse inlichtingendienst zes regimenten geregelde troepen van de Vietcong en Noord-Vietnam, in totaal zeker 18.000 man. Zij hebben onder grondse hospitalen en faciliteiten voor de clandestiene radio van het Nationale Be vrijdingsfront. Er zijn hoofdkwartierkam pen, wegen naar de grens en ruime voor raden. Volgens Amerikaanse bronnen zijn er op zijn minst twintig van die verborgen kwartieren achter de duizend kilometer lange grens tussen Cambodja en Zuid-Viet nam en nog een aantal langs de 325 kilo meter lange grens van Laos tot aan de 17de breedtegraad. De machtigste concen tratie zou zich bevinden in het driegren- zengebied, waar Laos, Cambodja en Zuid- Vietnam elkaar ontmoeten onder bomen met zulk dik gebladerte dat het zonlicht zelden de grond bereikt. Dit ontoegankelijke oerwoud strekt zich noordwaarts uit ot de 17de breedtegraad en wordt aan de Laotiaanse kant groten deels beheerst door de communistische Pathet Lao. Zuidwaarts worden de bossen minder dicht en lopen uit in de moeras sen en rijstvelden van de Mekong-delta. In de oerwoudgebieden kunnen de com munisten hun grote kampen en bases ge makkelijk verbergen, maar langs de del- tagrens is de infiltratie minder. Er zijn bewijzen, dat prins Sihanoek van Cambodja probeert de infiltraties van de Vietcong in het delta-gebied tegen te gaan, maar voor het oerwoud waar het probleem ernstiger is sluit hij volgens de Leden van de Pathet Lao, de com munistische organisatie in Laos staan op wacht om Amerikaanse bommenwerpers die regelmatig het gebied bombarderen te beschieten. Amerikanen zijn ogen en hij ontkent zon der meer het bestaan van Vietcong-kam- pen. Ook hoort men de beschuldiging, dat communistische voorraden worden aange voerd in de zuidelijke Cambodjaanse haven Sihanoekstad en met burgervracht auto's naar de grensgebieden worden ver voerd. Tot een paar maanden geleden waren hoge Amerikanen nauwelijks bereid om de ontkenningen van Sihanoek te aan vaarden, omdat hij niet wist wat er in zijn eigen land gaande was of dat niet wilde weten. Het was bekend, dat het Cambodjaanse leger van 33.000 man aan de grens niet dichter dan tot op acht kilo meter patrouilleerde. De communistische Vietnamese troepen in Cambodja hadden bevel van Hanoi om even clandestien te leven in Cambodja als in Vietnam. Monument voor Holt. De Australian Un derwater Federation (AUF) is voorne mens onder water een gedenkteken te plaatsen bij het punt, waar oud-pre mier Harold Holt op 17 december in zee is verdwenen. Nucleaire consortium. In principe is over eenstemming bereikt over de oprichting van een Europees-Amerikaanse consor tium om nucleaire ontploffingen voor civiele doeleinden te gebruiken. Het consortium, dat zal bestaan uit één Amerikaanse en vier Europese maat schappijen, zal nucleaire ontploffingen gebruiken bij het zoeken naar petro leum en aardgas in Afrika en het Mid den-Oosten. Beroving. Twee of drie mannen hebben in Boardsman. Ohio, een gepantserde geld auto beroofd van 333.000 dollar. Moord. Een vader heeft woensdag in Jo- nesbore, Louisiana, zijn vier dochters van 9, 8, 5 en 3 jaar om het leven ge bracht met twee kogels en twee door verwurging en de lijken in zijn stationwagen naar het lijkenhuis van Jonesbore gebracht. Hij is in hechte nis genomen. De man is ongeveer zes weken geleden ontslagen van een psy chiatrische behandeling in het Central State-hospital.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3