De NIEUWSFOTO van het jaar WAT ONS IN '67 HEEFT GETROFFEN Het DUO mmmmf mmmm De SCHRIJVER De OPERATIE De STAKING Het BESLUIT Het ENFANT TERRIBLE De UITDRUKKING De STOPLAP Het FAILLISSEMENT De RAGE van het jaar GEVECHT van het jaar De LEUZE van het jaar De GROOTSTE MOND De RUIMTEFLOP De KREET van het jaar van het jaar 0 Oudjaars - Erbij van het jaar van het jaar van het jaar van het jaar van het jaar van het jaar van het jaar De VROUW van het jaar Het DEFECT van het jaar van het jaar van het jaar van het jaar t J Blote dames baren geen opzien meer. Wij hebben ze in krant en tijdschrift, ja zelfs op de beeld, buizen zien verschijnen. Maar een blote heer in het verkeer is nog niet eerder vertoond. Totdat, op 30 oktober 1967, deze luchtige fi guur op Constitution Avenue in Washington verscheen. En al kijken de overige wandelaars dan ook ge choqueerd de andere kant op, dat neemt niet weg dat zij getuige waren van een wereldprimeur die, juist vanwege zijn zeldzaamheid, naar onze mening de nieuwsfoto- van-het-jaar opleverde. Simpel was overigens het verweer van de blote- rik bij zijn arrestatie. Hij zei een voudig: „Ik ben niet dronken, ge schift of sexueel gcaberreerd. Ik heb ook geen weddenschap lopen. Ik had er gewoon zin in - het was zo'n mooie, zachte herfstdag. Jan Cremer is weer eens de schrij ver van het jaar. Ditmaal niet zozeer als gevolg van een „litteraire" presta tie, al heeft hij weer honderden blad zijden meedogenloos volgepend Nee. Jan heeft de voorpagina's gehaald door toedoen van een journalist en een criticus, die hem de beste Amster damse prozaschrijver vonden en door de weigering van een leraar, dat oor deel te delen. Een Amsterdamse wet houder koos de zijde van de leraar en weigerde Jan de prozaprijs van de stad. Groot kabaal over de taak van de overheid inzake de kunst. Wie draagt de verantwoordelijkheid voor een cul turele prijs? De wethouder meende, dat de stad die het geld beschikbaar stelt zich niet geheel kon laten leiden door het advies van een jury die zij slechts te hulp roept. De journalist, de criticus en zelfs de leraar bleken het niet met hem eens. Als een jury van drie man in meerderheid Jan Cremer waardig bevond, had de wethouder, zo meenden zij, de taak koppen te tellen en uit te betalen. „De overheid kan niet als prijsbreker optreden", zoals Cremers uitgever het stelde. Intussen leidde het debat tot grotere vermaardheid van Jan Cremer, die zijn vlot geschreven volkse leesvoer al aan driehonderd duizend Nederlanders heeft gesleten. De wethouder verdiende daardoor de Jan Cremer publiciteitstrofee, die hij zich nog meer waardig toonde door hem te weigeren. Dat hij daarmee slechts publiciteit voor Jan beoogde, bleek, toen hij deze week alsnog bezweek voor de aandrang van de Raad voor de Kunst. De operatie van het jaar werd ver richt in Zuid-Afrika. Daar kreeg de 56-jarige heer Wasjkansky als eerste mens een ander hart dat van een 25-jarige vrouw, die bij een verkeers ongeluk om het leven was gekomen. Na achttien dagen overleed de patiënt, maar heit getransplanteerde hart bleef tot het einde toe functioneren. De staking van het jaar was die bij Bata in Best, omdat daar voor het eerst in de naoorlogse geschiedenis de zogeheten officiële vakbeweging achter stond. Het werd een uitge sproken succes voor de bij het N.K.V. aangesloten bond St. Willi- brordus. Het ging om de loonbe- langen van ongeveer 900 werkers. Fel is gestreden met de directie van het oude Tsjechische bedrijf. Tot slot heeft de regering bemiddeld, waardoor loonsverlagingen van on geveer f 20 per week werden voor komen. SSSSsssïwSsSSSsskS „Time" publiceerde na de devalua tie deze spotprenten. Op zaterdagavond 18 november werd de wereld opgeschrikt door de bekend making van de devaluatie van het Britse pond met niet minder dan 14.3 percent. Aan deze wel zeer moeilijke beslissing van de Labour-regering was voorafgegaan een weigering van de zo genoemde rijke landen „good old Eng land" nog langer geld te lenen. Enge- lands toekomst wordt mede als gevolg van deze devaluatie zeer zwaar. Een belangrijk punt zal zijn in hoeverre de Britse vakbonden bereid zullen zijn mee te werken aan het herstel van de Britse economie. Wellicht zit er dan ook nog een kans in dat De Gaulle wat goedgunstiger gaat worden ten aanzien van toetreding tot de EEG. Enfant Terrible van het jaar, de Britse minister van Buitenlandse Za ken George Brown kwam dit jaar en kele malen in het nieuws door origi nele antwoorden. Een van de meest bizarre gesprekjes die hij voerde, was met een Zuidamerikaanse diplomaat. Men kwam op het onderwerp familie. „Hoeveel kinderen hebt u?" vroeg Brown. „Acht", antwoordde de diplomaat. „Zo", merkte Brown op, „dan kun je nauwelijks het bed uit zijn ge weest." De beroemde Britse krant „Times" verdedigde Brown aldus: „Hoge poli tiek is geen geschikte bezigheid voor gewone mensen. De grootste Britse staatslieden zijn geen beleefde mensen geweest. Zo dwong Brown concessies af die men nooit van plan was te ma ken: Men kwam, zag en wérd over wonnen." „Ik voelde me grotelijks belazerd", zei loco-burgemeester dr. P. J. Koets van Amsterdam 9 mei, 's avonds op een persconferentie. Die ochtend had den de Amsterdamse wethouders in Den Haag een gesprek gehad met mi nister Beernink van Binnenlandse Za ken over tal van Amsterdamse proble men. Zij hadden de minister onder meer meegedeeld, dat een abrupt af treden van burgemeester Van Hall vol gens hen niet in het belang van de stad zou zijn. De minister had toege zegd, dit standpunt aan het kabinet te zullen overbrengen. Een uur later kreeg dr. Koets een telefoontje van burgemeester Van Hall. Deze had die zelfde ochtend in een gesprek met de ministers De Jong, Beernink en Polak te horen gekregen, voor de keus te staan: direct ontslag te nemen of voor ontslag te worden voorgedragen. Het besluit moest al dagen tevoren in de ministerraad zijn genomen, het stand punt van de wethouders kwam in het spel niet meer voor. Mr. van Hall werd ontslagen. Op 17 mei verscheen het eerste in terim-rapport van de commissie-En- schede, dat al in december 1966 was uitgebracht en dat volgens de regering „zo bezwarend voor mr. Van Halls positie als burgemeester was, dat ont heffing uit zijn functie onontkoombaar was". Met ingang van 1 augustus werd dr. I. Samkalden benoemd tot burgemees ter. Vernieuwingsdrang of niet: in 1967 was bij etherpraters en vooral politici de verleden tijd (nog) troef. Naarstig turven leverde onbetwist als STOPLAP van het jaar de uitdrukking: „Ik dacht Wensje voor 1968: politici, die het denkproces weer eens opvatten. De vrouw van het jaar is voor ons de echtgenote van een staker hij Bata in Best in oktober j.l. De fabriek was leeggelopen en een onzer verslagge vers kreeg desgevraagd te horen: „Mijn vrouw vindt het best, dat we staken. In april kreeg ik al minder loon, dan kan er deze weken ook nog wel bezuinigd worden. We komen er wel doorheen", aldus deze werker over zijn „pracht" vrouw. De nieuwe luchthaven Schiphol, wel ke op 28 april officieel in gebruik was genomen, vertoonde wel het defect van het jaar. Zo liep het automatische goederentransport, een van de vernuf tigheden van het vliegveld helemaal in de soep. Expediteurs stonden wanhopig dagenlang voor de vrachtenloods te wachten, omdat het automatische Stackersysteem verstek liet gaan. Al les moest weer op de ouderwetse manier worden afgehandeld. In een van de hoeken van de loods ontstond een zee van pakketten, waarin allerlei chauffeurs en expediteurs naarstig liepen te grasduinen om de eigen vracht te vinden. Intussen waren de klanten woedend. De ramen van het negen verdiepin gen tellende, half glazen kantoorgebouw konden maar op een kier van 20 centi meter open, air-conditioning ontbrak. In de lange, warme zomer zaten de employés derhalve puffend achter hun bureaus. De buitenlandse luchtvaartmaat schappijen konden niet beschikken over een eigen kantine. Met als gevolg een heleboel boze gezichten. Iedereen kan nu de luchthaven bin nenrijden. Wil het publiek echter-een kopje koffie drinken op een van de pieren of in een van de restaurants dan moet het om die te bereiken twee kwartjes betalen. Daar is niets op tegen, maar het personeel moest het ook en dat was minder plezierig. Tot overmaat van ramp viel er ook nog een lift naar beneden. Velen vonden dat het nieuwe vlieg veld kon opvliegen. Als één van de eerste bladen in ons land brachten wij op 6 september on der de zware kopregel het bericht: „Ontslag dreigt voor 1200 werknemers bij de radiatorenfabriek J. B. van Heyst in Den Haag". Dat dit niet al leen maar een dreiging was. bleek uit de dagen erna toen het drama Van Heyst zich pas goed voor het Neder landse volk ging ontrollen. Op schan delijke wijze bleek er gespeeld met de belangen van 1200 gezinnen, onder an dere door geknoei met pensioengelden. Honderden werkers werden van de ene op de andere dag op straat gezet. Hierna volgde een faillissement dat, gezien zijn sociale gevolgen, gerust het faillissement van 1967 kon worden ge noemd. De „Love-in" was de rage van het jaar. In binnen- en buitenland waren overal jongeren (en jeugdige ouderen), die elkaar bloemetjes in de dikwijls weelderige haardossen staken en elkaar met vrolijke kleu ren beschilderden. Eén van de meest favoriete plaatsen van lief dessamenkomsten was het Amster damse Vondelpark, waar hippe love-inners zich in het gras neer vlijden. Met veel overtuiging wer den liefdesdranken bereid en werd er gediscussieerd oi er vrede, oor log. politiek en natuurlijk „love". Natuurlijk werd er ook gedanst en gemusiceerd. Bij de „love" hoorde ook de Jlower power", de macht van de bloemen. De mode-industrie wilde ook een zaadje meepikken en zo verschenen er in de straten bloemetjeshemden, bloemetjesdas sen, bloemetjes jassen, bloemetjes- pakken, bloemetjestassen, bloe metjesbroeken en bloemetjesplaten. Ruggen, buiken, neuzen, wangen werden beschilderd. Er kwam een hippieland waar alles vrij was: de liefde, de huisvesting, de marihuana en de (kattevoer)maaltijden. Kort om, iedereen was „in" voor „love". Dat de titel „Vechtpartij van het jaar" naar Londen gaat heeft de Britse hoofdstad te danken aan de Chinezen, die eind augustus een grootscheepse aanval deden op het gebouw van de Britse vertegen woordiging in Peking. De Britse diplomaat werd er vernederd. Het maakte de Britten zo kwaad dat zij snel reageerden. De Britse legatie in Londen werd belegerd en dit leidde tot grote gevechten toen Chi nezen gewapend m.et rode boekjes gingen demonstreren. Het karakter van de strijd, die volgde, kan niet beter wojrden geschetst dan door de foto. Kampioen-„denker" is voor ons K.V.P. fractiechef Schmelzer. Hij bracht ons bovendien de LEUZE van het jaar, met de favoriete zin: „Ik dacht, dat, terwille van de duidelijkheid De grootste mond dit jaar kreeg de IJmond, die de haventongen van IJ- muiden verder in zee stak om een groter brok welvaart naar binnen te kunnen krijgen. De nieuwe havenmond is na 15 juni officieel in gebruik gesteld door koningin Juliana, hetgeen gepaard is gegaan met een boottocht tussen de pieren, met dag-vuurwerk en spuiten de brandweerboten hetgeen een spectaculaire aanblik bood. Daarme de werd een periode van vijf jaar pierenbouw afgesloten. Brokken rots uit de Belgische plaatsen Pouleur en Quenast; de kraaneilanden „Kraanvo gel" en „Lepelaar" en grote aantal len mensen en schepen zijn er aan te pas gekomen om dit stuk puur vak manschap te verwezenlijken en de IJ mond een grote mond te geven. Drie jaar was er gewerkt aan de eerste Europese aardsatelliet, die 21,4 miljoen gulden heeft gekost. Maar van 'n Amerikaanse Scout-raket, die om te beginnen te laat werd geleverd, kwam de vierde trap niet tot ontbranding. De satelliet moest als verloren worden be schouwd. Wij beschouwen het als de ruimteflop van het jaar. De kreet van het jaar werd geslaakt door president De Gaulle van Frank rijk op zijn rondreis door Canada: „Leve het vrije Quebec", riep hij te gen de Franstalige toehoorders. Pre mier Lester Pearson reageerde de vol gende dag: „Canada zal verenigd blij ven. Wij verwerpen elke poging de eenheid te vernietigen" De Franse president brak daarop zijn reis af en keerde naar Parijs terug waar minis ter van Voorlichting Gorse uitlegde: „Er bestaat een probleem Frans - Ca nada. Waarom zouden er anders zoveel emoties zijn gewekt?". En dit vonden enkele Franse kranten ervan: Combat: „Frankrijk zal het De Gaulle niet ver geven dat hij zichzelf en Frankrijk belachelijk heeft gemaakt". L'Aurore: „Frankrijk zelf is getroffen". Le Mon de: „Overdrijving in alles". DAG VOGELS, DAG BLOEMEN ...De ministers De Jong en Luns wuiven op Ypenburg een Roemeense regeringsdelegatie uit.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17