INVLOED VAN VROUWENORGANISATIE ONDANKS 600.000 LEDEN NOG GERING Plan voor nationaal vrouwencentrum VROUW-EN-BLAD ^Si 'Au VROUW Algemene en overkoepelende organisaties Liz Taylor maakt mode uPBiiiM ir Oudjaars - Erbij -M- -fr Er bestaan in ons land tussen de 4000 en 5000 verschillende vrou wenperiodieken. Sommige zeer fraai uitgevoerd in kleurendruk, andere eenvoudig gestencild op een al zeer „bejaarde" machine van een plaatselijke buurtvereniging. Vrou wenverenigingen en hun afdelingen in het land beschouwen „een eigen blad" als een statussymbool, een visitekaartje waar men niet buiten kan. Het is niet altijd gemakkelijk om de pagina's veelal maandelijks vol te krijgen. In vrijwel geen blad ontbreekt een recept en een plan- tenrubriek. Daarnaast genieten ar tikelen over kinderopvoeding, de buitenshuis werkende vrouw en de pil de voorkeur. Soms komen de al oude emancipatie-onderwerpen aan de orde, maar vaker zien uitge breide sociale verhandelingen het licht, waaruit af en toe een zekere rancune tegen de man spreekt. T"TT™ ■I.N, 1 wÊTwzmm WÊmm 4 Mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi uit Haarlem is presidente van de Stichting Vrouwen in de V.V.D. en lid van de S.E.R.-commissie voor Consumenten-aangelegenheden. Haarlemmers kennen haar heter als fractie-voorzitster van de V.V.D. in de Haarlemse gemeenteraad. DOOR JOS HAGERS VAN IEDERE ZEVEN vrouwen, die de 21 jaar zyn gepasseerd, is er in ons land één lid van een vrouwenorganisatie. De dame in kwestie kan kiezen uit niet minder dan 38 verschillende landelijke verenigingen, de sportclubs en specifieke beroepsbonden daarbij buiten beschouwing gelaten. De 38 verenigingen die bij elkaar in byna 7000 plaatselijke afdelingen onderverdeeld zijn, incasseren jaarlijks ongeveer vyf miljoen gulden aan contributies. Een bedrag dat door in het totaal ruim 600.000 leden byeen wordt gebracht. Uit een rondvraag blijkt verder, dat er in ons land ruim 33.000 dames bestuurslid van een vrouwenvereniging zijn, Velen van hen bekleden zelfs meerdere functies. Vrij wel alle echtgenotes van burgemeesters zijn erepresidente van één of meer vrou wen bonden. Opvallend is het dat alle vrouwelijke be windslieden en Kamerleden hoge posities in het vrouwenverenigingsleven innamen of die nog innemen. WERD IN NOVEMBER 1917 het voor - Presidente drs. J. Mullervan der Wielen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. stel van het uiterst-rechtse Tweede-Ka merlid Idsinga om ter voorkoming van de instelling van het vrouwenkiesrecht een Vrouwenraad van Staten op te richten per tinent van de hand gewezen, een soort Vrouwenraad van State bestaat er nu vijftig jaar later wel. Het in 1945 als overlegorgaan uit het verzet ontstane Ne derlands Vrouwen Comité is samengesteld uit vertegenwoordigsters van de belang rijkste twintig Nederlandse vrouwenvere nigingen, die onder meer de maatschappe lijke ontwikkeling van hun leden beogen. Jaar van op richting Vrouwenvereniging Aantal leden 1894 1930 1950 1918 1921 1947 1945 1871 1897 1912 1930 1955 1938 1911 1947 1946 1935 1959 1946 1948 1945 1960 1919 1920 1946 1948 1948 1949 1953 1946 1927 1949 Ned. Ver. v. Vrouwenbel. Vrouwenarbeid Gelijk Staatsburgersch. Nederlandse Bond van Vrouwen Werkzaam in Bedrijf Beroep Nederlandse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden Nederlandse Ver. van Vrouwen met een Academische Opleiding Nationale Unie der Nederlandse Soroptimisten Clubs Katholiek Vrouwen Dispuut De Nederlandse Vrouwen Club Stichting Landelijke Unie v. Vrouwelijke Vrijwilligers Algemene Nederlandse Vrouwenver. „Tesselschade-Arbeid Adelt" Vereniging Onderlinge Vrouwenbescherming Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Nederlandse Katholieke Boerinnenbond Christelijke Plattelandsvrouwen Bond Vereniging voor Steun Tijdelijke Vervanging v. d. Huisvrouw Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging Bond van Gescheiden Vrouwen - Stichting Vrouwen in de VVD Vrouwenbond van de PvdA Centrale van Christelijke Historische Vrouwengroepen A.R. Vrouwencomité Nederlandse Vrouwenbeweging (communistisch) Vrouwenbond van het NVV Vrouwenbeweging van het NKV Vrouwenbond van het CNV Nederlandse Christen Vrouwen Bond Christen Jongen Vrouwen Federatie (YWCA) Bond van Verenigingen van Gereformeerde Vrouwen Bond van Christen Gereformeerde Vrouwenverenigingen Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen Bond van Hervormde Vrouwen op Gereformeerde Grondslag De Vrijzinnig Hervormde Vrouwen Federatie - Landelijke Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen Remonstrants Vrouwen Contact Lutherse Vrouwenbond - Landelijke Katholieke Vrouwengilde Bond van Oud-Katholieke Vrouwenverenigingen in Nederland - WIZO Nederland (Womens Inst. Zionist Organisation) Lid Ned. Vrouwencomité 1800 1400 400 3400 1300 400 500 8000 9984 50000 60000 45000 18000 2500 5000 900 7000 50000 1200 11000 15000 55000 2000 95000 50000 7000 4000 23500 2800 19000 3500 1500 1000 45000 600 2200 Bij specifieke maatschappelijke aan gelegenheiden wordt het Nederlands Vrouwen Comité door ministers ge raadpleegd. Bovendien hebben verte genwoordigsters zitting in verschillen de SER-commissies. Tot voor kort maakte ieder jaar een afgevaardigde van het Comité deel uit van de Neder landse permanente delegatie bij de Verenigde Naties. Een traditie waar aan minister Luns onlangs in verband met de overheidsbezuinigingen een eind maakte. HET VROUWELIJK SCHADUWKA BINET van ons land, zoals het Ne derlands Vrouwen Comité, wel eens wordt genoemd, is er niet gelukkig Het Nederlands Vrouwen Comité overlegorgaan waarbij de twintig belangrijkste vrouwenorganisaties van Nederland, die de algehele maatschappelijke vorming van hun leden op het oog hebben zijn aange sloten. De Nationale Vrouwenraad van Nederland „forum" van vrouwen verenigingen en maatschappelijke organisaties met meer dan één vrouwelijk hoofdbestuurslid. De Nederlandse Huishoudraad door het Nederlands Vrouwen Co mité opgerichte instelling ter be vordering van het doelmatig voeren van een huishouding. Stichting Instituut voor Iluis- houdtechnisch Advies door de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen in het leven geroepen in formatiecentrum voor de huisvrouw. Stichting Landelijk Contact voor de Vrouwenadviescommissies voor de Woningbouw documentatie- en informatiecentrum ten dienste van 150 onafhankelijke in ons land wer kende commissies. Stichting Ned. Fed. voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening instelling ter bundeling van prakti sche sociale hulp verleend door Ne derlandse vrouwenorganisaties. Centrale van Boerinnen- en andere Plattelandsvrouwenorga nisaties overlegorgaan t.b.v. confes sionele pn niet confessionele boerin nen- en plattelandsvrouwenorgani saties. Unie Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging coördinerings- orgaan van de Vrouwenbeweging van het NKV, de Nederlandse Ka tholieke Boerinnenbond en het Lan delijk Katholieke Vrouwengilde. 0 Vrijzinnig Protestants Vrou wencontact overlegorgaan tussen vier overkoepelende protestantse bonden. Werkgroep Afschaffing Apart heids Politiek Vrouw Instelling die de volledige maatschappelijke gelijkberechtiging van de vrouw beoogt. Stichting Oriëntatie organisatie die hulp verleent en advies geeft aan weduwen en gescheiden vrou wen. mee en het ziet ernaar uit dat de mi nister in ieder geval volgend jaar op zijn besluit zal moeten terugkomen, want de presidentes van de twintig vrouwenorganisaties, die buiten hun bestuursfuncties talrijke andere posten bekleden, zijn invloedrijke dames. Om de vrouw in ons land op alge meen maatschappelijk terrein meer wegwijs te maken speelt het Comité met de gedachte om in Nederland te komen tot de oprichting van één na tionaal vrouwencentrum, waarin ook plaats zou moeten zijn voor het tot dus ver geheel onafhankelijk in Amster dam gevestigd Internationaal Vrouwen Archief. NAAST het Nederlands Vrouwen Comité bestaat er nog een tiental an dere overlegorganen, die echter stuk voor stuk een veel kleiner werkterrein hebben. Tot de oprichting van een reeks van overkoepelende organisaties is het nog niet gekomen. Er is geen be hoefte aan, men wil het liefst de rijke schakering in het vrouwenverenigings leven behouden, al bestaat er weinig verschil tussen de traditionele plaat selijke EHBO- en bloemschikcursussen, de gespreksgroepen over de gehuwde werkende vrouw, de vrouwenemanci patie en de pil. De meeste versnippering vindt men in gereformeerde vrouwenkring waar men uit vier verschillend georiënteer de verenigingen kan kiezen. DE GROOTSTE ORGANISATIE in ons land is de in 1919 opgerichte Ne derlandse Christen Vrouwen Bond met 95.000 leden, de kleinste de Neder landse Unie van Vrouwelijke Bedrijfs hoofden, waarvan 400 dames lid zijn. De financieel het meest draagkrach tige organisatie is de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De 60.000 le den brengen jaarlijks ongeveer 900.000 aan contributies op. Het moei lijkste heeft de Bond van Oud-Katho lieke Vrouwen het, die per jaar van nog geen -ƒ 900 aan contributie-inkom sten uit moet komen. Een lid van een vrouwenvereniging betaalt per jaar gemiddeld 8,25 con tributie. Veel leden van gereformeerde en protestantse organisaties voldoen hun lidmaatschap niet in één keer maar storten bij iedere bijeenkomst die zij bezoeken twee kwartjes in de kas. Zij doen dat omdat zij hun lidmaat schap op die wijze gemakkelijker uit één van hun huishoudpotjes kunnen financieren. Hieruit blijkt onder meer dat vrouwen wanneer het om „ont spanningsuitgaven" voor hen zelf gaat, veel zuiniger zijn dan mannen. Bij de Nederlandse Vrouwen Elektriciteits Vereniging is men er na vele verga deringen nog niet over eens of de jaar lijkse contributie nu van 8,- op 8.15 of op 8.25 gebracht kan worden. HET GROOTSTE PROBLEEM van alle vrouwenorganisaties in ons land is de „vergrijzing" van de leden. De vrouwen die Nederland regeren oftewel de leden van het Nederlands Vrouwen Co mité die als vertegenwoordig sters van de invloedrijkste vrouwenorganisaties in ons land de overheid adviseren. Zittend v.l.n.r.: 1. mevr. M. A. van den Boogert Selhorst (47 jaar), presidente van de Nationale Vrouwenraad en ge meenteraadslid van Middelburg. 2. mevr. drs. J. Mullervan der Wielen (57 jaar), presidente van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en gemeenteraads lid van Voorburg. 3. mevr. M. C. E. Kloosterman Fortgens (47 jaar), presidente van de Christen Jonge Vrouwen Fede ratie (YMCA). 4. mevr. mr. J. M. Corvervan Haaften (50 jaar), presidente van het Nederlands Vrouwen Comité, oud-vice-presidente van de Tweede Kamer, lid SER commis sie v. d. emigratie. 5. mevr. drs. N. Rempt-Halmans (40 jaar), secretaresse van het Ne derlands Vrouwen Comité. 6. mej. L. M. M. Kokshoorn (52 jaar), presidente van de Vrouwenbewe ging van het NKV, gemeente raadslid van Utrecht, lid van het partijbestuur van de KVP, be stuurslid van de KRO en lid van de SER-commissie v. d. emigratie. 7. mej. M. Th. C. van der Ent (66 jaar), presidente van de Neder landse Bond van Vrouwen Werk zaam in Bedrijf en Beroep en be stuurslid van diverse internatio nale vrouwenorganisaties. Staand v.l.n.r.: 8. mevr. J. G. KraayeveldWouters (35 jaar), secretaresse van de Bond van Gereformeerde Vrouwenver enigingen. 9. mevr. A. H. RichtersWolvius (49 jaar), presidente van de Ne derlandse Bond. Christen Vrouwen 10. mevr. mr. I. H. DiederiksVer schoor (52 jaar), presidente v. d. Ned. Ver. van Vrouwen met een Academische Opleiding, privaat docente aan de universiteit van Utrecht. 11. mej. mr. A. P. Schilthuisdiö jaar), vice-presidente van de Vrouwen bond van de PvdA, oud-lid van de Tweede Kamer en lid van de Staatscommissie Waterstaatswet geving. 12. mej. J. van Leeuwen (41 jaar), presidente van de Christelijke Plattelands Vrouwenbond, Twee de-Kamerlid van de ARP. 13. mevr. G. WijbrandsBosch (53 jaar), presidente van de Vrouwen bond van het CNV. 14. mevr. E. van BuchemNuyens (56 jaar), secretaresse van het Lan delijk Katholiek Vrouwengilde. 15. mej. J. Zwanepol (38 jaar), secre taresse van de Vrouwenbond van het NVV. 16. mevr. dr. F. T. DiemerLinde boom (55 jaar), presidente van het AR- V rou wencomité. 17. mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi (68 jaar), presidente van de Stichting Vrouwen in de VVD en lid SER-commissie voor Con sumenten-aangelegenheden en fractievoorzitster van de VVD in de Haarlemse gemeenteraad. 18. mevr. J. W. VisserJansen (47 jaar), presidente van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou- 19. mevr. N. MolenaarBuyser (48 jaar), presidente van de Neder landse Vereniging v. Vrouwenbe- langen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap. 20. mevr. mr. E. G. van Diemen Mekking (64 jaar), secretaresse van de Stichting Unie van Vrou welijke Vrijwilligers. 21. mevr. HammRijsdijk (46 jaar), Landelijk Katholiek Vrouwen gilde. De gemiddelde leeftijd schat men op ongeveer 52 jaar. Men heeft meer leden boven de 50 dan beneden de 30. Vraag blijft daarom wat er over tien jaar van de 38 Nederlandse vrouwen verenigingen en een tiental vrouwe lijke overleginstanties over zal zijn wanneer men er niet op korte termijn in slaagt een groot aantal jeugdige leden te winnen. Illllllll!llllllllllllllllllllllllll!li!!lll!llllllllll!lllllllllillilllllllllltllllilllli! IIIIlilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillillllllllllllllllllilllllllllilR NA SILVIE VARTAN, Brigitte Bar dot en Michèle Morgan heeft ook Liz Taylor zich op het gebied van de mode begeven. Zij zal in een boutique van Saint Germain des Prés haar voor jaarscollectie tonen. Gezien de kleding waarin madame Burton zich pleegt te vertonen moet het ergste gevreesd worden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23