Overwinteren aan Spanje's zonkust niet veel duurder dan 'n kwakkelwinter thuis Oudjaars - Erbij Géén jongeren, géén kinde ren. Bel Air-directeur John Boer in Rotterdam had het te voren al gezegd: „Voor dit soort reizen is de belangstel ling bij gepensioneerden, al thans bij mensen, die van hun inkomen leven, het grootst. Voor hen is een langdurig verblijf in Spanje in de win termaanden financieel aan trekkelijk. Wie één week gaat betaalt naar verhouding meer dan wie zes maanden weg blijft. Niettemin", aldus John Boer, „zijn er toch aardig wat mensen, die op huwelijksreis één of twee weken naar de Costa del Sol gaan, maar ne gentig percent van de mensen is toch wel boven de vijftig, zestig jaar". REST*Uf)ÜNT (Van een onzer redacteuren) HARTJE WINTER in Nederland, maar aan de Costa del Sol, de Spaanse zonnekust, geen vlokje sneeuw op de bladeren van de palm bomen. Het kwik loopt in de thermometers aan de wit in de zon blinkende gevels op tot zo'n graad of 24 en aan het strand van Torremolinos grilt het ultra-violet alles wat zwembroek en bikini on bedekt laten. Vijftienduizend Nederlanders hebben dit jaar een reis-naar-de-zon geboekt, voor korter of langer tijd. Sommigen blijven de gehele winter over, anderen zyn tevreden met drie weken weg uit het Hollandse klimaat. De drie reuzen onder de Nederlandse reisbureaus Nespanda, FIT en Centouri en de kleinere zoals Bel Air, Euro tours, St. Christoffel, Sunliner, Magneet, die hun klanten overigens meestal vervoeren in de charter vliegtuigen van de grote ondernemingen, hebben deze winter aanzienlijk méér klandizie dan vorig jaar, toen elf- a twaalfduizend winterse zonzoekers, nü dus rond de vijftienduizend. De concurrentie is groot. Als gevolg daarvan zijn de prijzen on geveer vijf percent gedaald. De devaluatie van de Spaanse peseta en de daarop gevolgde bevriezing van de Spaanse prijzen maken een overwintering aan te warme kusten ook financieel aantrekkelijk. Een onzer redacteuren was een week tussen de Nederlanders aan de Costa del Sol. Over zijn ont moetingen met deze (hoofdzakelijk oudere) land genoten vertelt hij op deze pagina. COSTA DEL SOL De DC-7 van de Spaanse maat schappij Spantax was die za terdagochtend van Malaga op weg gegaan naar Schiphol met aan boord een groep Ne derlanders, die het er voor deze winter op hadden zitten. Vier uur nadat het toestel Madrid achter zich had gela ten en de twee Spaanse ste wardessen in hun beige zo merpakjes 't ontbijt hadden rondgebracht, week diezelfde DC-7 omdat de mist onze na tionale luchthaven potdicht had gestopt, uit naar Zestien hoven, bij Rotterdam. Twee bussen vol overwinteraars-in- spé jakkerden richting Maas stad een kersverse lading passagiers voor de Spantax- machine. Er waren twaalf of dertien reisbureau-employés bij, die op uitnodiging van Nespanda Tours een week lang het terrein gingen ver kennen, waarover ze achter hun balie met potentiële klan ten moeten praten. De rest van het gezelschap bestond uit een zeventigtal mensen- op-leeftijd. Tegen het vallen van de Hol landse winteravond rolt de DC- 7 over het beton van Zestien hoven, grommen de vier moto ren hun geweld uit over het be gin van de startbaan en gespt Erna Esselink, negentien jaar en sinds een maand of vier achter de balie bij reisbureau Van Nim- wegen in Zeist, haar veiligheids riem nog wat steviger vast. Ze gaat voor de eerste keer naar Spanje, ze weet niet hoe het er zal zijn en ze is vooral erg be nieuwd of de zon er zal schij nen. Dat zal wel, denk je dan, als je beneden je de lichten van Zestienhoven ziet verdwijnen in tien graden. Het is tenslotte hartje winter voor de bevolking, die niet verder komt dan het ter ras van Olé of La Isla, voor een glas sherry of een bord vis- paella. „De overwinteraars", zegt Hastings, „gaan dóór met baden in zee, ook in december. En waarom ook niet? Thuis, in Hol land, is de Noordzee midden in onze zomer tenslotte niet veel warmer en schijnt de zon helaas maar zelden zo weldadig." „Die zon, dat is het geweldige hier, je moet er niet aan denken hoe het op het ogenblik thuis is", zegt ir. J. Gerkens uit Veisen,/ die in hemdsmouwen in de ter- rastuin van Hotel Torremar zit. Hij is twee weken geleden met zijn vrouw naar de Costa del Sol gekomen, omdat hij rust nodig had. „In de zomer heb je geen gelegenheid om 'ns alleen te zijn met je gedachten en je proble men. In Noordwijk niet, in Zand- voort niet, hier in Torremolinos evenmin, want dan is het hier ook een gekkenhuis", zegt hij. „Maar nu is het rustig, ik heb van huis, van het werk wat din gen meegenomen waarover ik hoognodig eens diep moet den ken, dat kan hier en je kunt er nog bij in de tuin, tussen de bloemen zitten ook." TORREMOLINOS heeft voor de Nederlandse reisbureaus 's zo mers ongeveer duizend bedden beschikbaar. In de dagen vóór Kerstmis waren er alleen al in deze stad ongeveer driehonderd Nederlandse overwinteraars. Tij dens de kerstdagen is dat aantal tijdelijk gegroeid tot ongeveer zes- a zevenhonderd. Daarmede vormen de Nederlanders met de Denen, de Zweden en de Duit sers de vier grote groepen over winteraars. „Toch is deze streek bij al die mensen niet alleen door het kli maat zo populair geworden", is de mening van ir. Gerkens. „Je krijgt hier waarachtig nog waar voor je geld. De mensen besef fen dat ze van je leven. Bijna vijftig percent van het nationale inkomen van Spanje wordt ge leverd door het toerisme. De Spanjaarden in deze streken doen daar wat voor, ze zijn voor komend, uitermate beleefd en de service is geweldig goed. Ik ken in Holland horeca-personeel, dat je behandelt alsof ze je liever zien gaan dan komen. Hier is dat volstrekt anders, je bent gast en je hebt recht op gastvrijheid." Ir. Gerkens vindt Spanje niet goedkoop meer, hij is geneigd de prijzen vergelijkbaar te vinden met Nederland, zo door de bank genomen. HET ECHTPAAR Sj. v. d. Zee uit Bilthoven is het daarmee niet geheel en al eens. Mevr. v. d. Zee kookt zelf in haar appartementje in Torremar, gewone Hollandse kost en vaart daar wel bij. Het echtpaar, hij directeur van een lakfabriek in Den Dolder, is veertig dagen naar de Costa del Sol gegaan. Kosten, met de KLM, maar via de reisorganisatie 1000 per persoon. Daar komt dan nog bij ongeveer eenzelfde bedrag voor het levensonder houd. Het echtpaar v. d. Zee komt met die duizend gulden voor eten, drinken, uitstapjes goed uit en voor het eten wordt ongeveer een bedrag van hon derd gulden per week uitgege ven. „We vinden het hier ideaal" zei de heer v. d. Zee, die al jaren achtereen 's winters een maand op vakantie gaat met zijn vrouw. De laatste jaren was hij op de Canarische Eilanden, maar nu denkt hij er hard over een huisje te kopen, ergens aan de Spaanse zonnekust. De heer W. Haagedoorn en zijn vrouw overwinteren al zeven jaar aan de Costa del Sol. Zijn ling tot 5 april te blijven. De begroting van de heer en mevrouw Swemle voor deze zes maanden ziet er, ze praten er zeer openhartig over, omdat ze zo graag andere bejaarden, die nu nog in de Hollandse winter blijven, over de drempel willen helpen, als volgt uit: Appartement 2 personen 2450 Levensonderhoud 90 per week, 26 wk. 2340 Extra verzekering 50 Extra en onvoorzien 1160 Totaal 6000 Daar staat tegenover, dat in diezelfde zes maanden aan AOW binnenkomt 2370, dat aan ver warming, gas, elektriciteit en winterkleding een bedrag van naar schatting 630 wordt uit gespaard, het echtpaar in Neder land óók ongeveer negentig gul den per week aan levensonder houd uitgeeft, zodat de zes maan den Costa del Sol in feite 660 zouden kosten, ware het niet, dat de flat van het echtpaar Swemle in Apeldoorn voor een halfjaar is verhuurd aan een Amerikaan se employé van Van Gelder, zo dat ongetwijfeld die post van 660 eigenlijke kosten wel ge schrapt kan worden. VOLGEND JAAR gaan de heer en mevrouw Swemle, bij leven en welzijn wéér. „Maar dan verhuren we ons huis toch niet meer", aldus me vrouw Swemle. „We zijn tenslot te mensen op leeftijd, er kan ons altijd wat gebeuren, waar door we overhaast terug moeten naar Nederland en waar moet je dan naar toe, als je je huis kwijt bent?" Het is een opmerking, die op zijn plaats is. Bij de groep be jaarde overwinteraars zijn er elk jaar té veel, die voor kortere of langere tijd in een Spaans ziekenhuis terecht komen. Na de feestdagen van kerst en oud en nieuw lijkt het alsof het sommi gen te veel wordt: de drukke feestelijke dagen, het overvloe dige Spaanse eten, het verlan gen toch ook wel naar huis. naar de kinderen en de kleinkinderen. Soms liggen er wel tien Ne derlanders tegelijk in het zie kenhuis van Torremolines, soms ook blijken de drie invaliden wagentjes op het vliegveld van Malaga ontoereikend om dege nen, die het allemaal te veel is geworden, voorzichtig en veilig aan boord te krijgen van de wachtende machine, die als een bus heen en weer gaat, van de kou naar de zon, van de zon naar de kou. de nevel. Je hebt vier uur de tijd om tijdens de vlucht er de fol ders en Van Egeraat op na te lezen: gemiddelde temperatuur in december zestien graden, geen regen van betekenis; gemiddeld aantal zonne-uren per dag vijf- eneenhalf. „ACHT JAAR geleden gingen de Nederlanders 's winters nog naar Mallorca", had John Boer in Rotterdam verteld, „en, als ze het konden betalen, naar de Ca narische eilanden. In diezelfde tijd hadden de Engelsen de Costa del Sol al ontdekt, maar dat was toen nog lang niet zo'n toeristengebied als thans. Nu zal het ongeveer zo zijn, dat van el ke honderd Nederlanders er 's winters 75 naar de Costa del Sol gaan, vijftien naar Mallorca en de rest naar de Costa Brava reis van 79 dagen met bestem ming Torremolinos kost f 525 en een reis van precies een half jaar, van 5 oktober tot 5 april, komt op 1225. 'tKan natuurlijk ook duurder, maar 't kan zelfs ook nog goedkoper: er zijn ook reizen van zes maanden, waar voor 947 in de folders geno teerd staat. In de folders lees je niet wat zo'n reis kost als je op eigen houtje gaat. Maar het is te bere kenen. De KLM vraagt voor een retourtje-Malaga ongeveer 350. Hotel Torremar in Torremolinos van die achtdaagse reis voor rond 350 verhuurt zijn appar tementen in het winterseizoen voor 18,50 per dag voor zeven dagen dus 150, fooi inbegrepen. Totaal en dan nog zonder ver voer van en naar vliegveld 500. Terras in Torremolinos, of de Canarische eilanden. „De cember", vertelde hij, „is tradi tioneel een drukke periode" en hij vindt het de gewoonste zaak van de wereld een vliegtuig vol mensen te hebben gekregen voor een vijftiendaagse reis naar Mar- bella, een kilometer of zestig on der Malaga, waar in het onge lofelijk mooie hotel Cortijo Blanco zo ongeveer honderd Ne derlanders met kerst feestelijk dineren,rond een drie meter ho ge kerstboom, die al eerder in de bagageruimte van een vlieg tuig is vervoerd. Zo'n vijftien- daagse reis kost 690 per per soon. En dat is dan wel wat duur der dan de reizen, die buiten de kersttijd vallen. Terwijl elk kwartier Malaga een tweehon derd kilometer dichterbij komt, lees je in de kleurige brochures de winterprijzen waarmee de Nederlandse reisbureaus elkaar beconcurreren en waarbij het in feite niet zoveel verschil uit maakt of de tocht in een machine van Martin's Air Charter, van Spantax of van de KLM wordt gemaakt, al is onze nationale luchtvaartmaatschappij wel aan internationale tariefafspraken gebonden, waardoor de reis iets duurder is, hetgeen ook al weer niet helemaal juist is, omdat het verschil in prijs straks in Spanje door middel van reductiecoupons voor maaltijden enzovoorts opge heven kan worden. Naar het appartementencom plex Alegranza in Torremolinos kan men al acht dagen voor 297 Naar een appartement in een voortreffelijk hotel zoals Torre mar op negen kilometer buiten Torremolinos kost ongeveer 350. Bij deze prijzen zijn de maaltijden niet inbegrepen. Een Het reisbureau is derhalve 150 gulden goedkoper en dat kan al leen, omdat chartervliegtuigen en hotelkamers in de winter niet duur zijn. VER BENEDEN de DC-7 bran den op een kluitje hier en daar wat lichtjes. De meeste passa giers kijken er niet eens meer naar, ze zijn vorig jaar en het jaar daarvoor ook al geweest. De nieuwelingen constateren blij, dat er in elk geval geen wolken meer zijn. Dat klopt. Als, na vier uur vliegen, de machine in Ma laga aan de grond staat, is de avond helder, windstil en hangt er nog een spoor van zwoele warmte in de lucht die geparfu meerd lijkt met eucalyptus. Uit het groepje afhalers in het stationsgebouw van het vlieg veld maken zich een stuk of wat in donkerblauw geklede jonge vrouwen los: de hostesses van de reisbureaus, die hun klanten ko men afhalen. De wintervakantie is voor deze groep mensen, die de kilte van Zestienhoven nog in hun regenjas droegen, begon nen. De volgende morgen weet je niet hoe je het hebt. De zon staat aan een wolkenloze, strakke he mel en op het strand, voor het hotel, liggen mensen in badpak te zonnen. Een man stoeit met een kind in de branding, een oudere vrouw zwemt in zee, de badmuts fier boven water uit. Dat blijft zo, de hele week lang. Ian Hastings, een Engelsman, die regionaal manager is van Nes panda aan de Costa Brava en daar al zeven jaar woont, gaat zelf voor geen goud het water in. De temperatuur van de Middel landse Zee, hier bij Torremoli nos, blijft hangen rond de vijf- Pleintje in Torremolinos. vrouw heeft destijds, met voor treffelijk gevolg overigens, een zware operatie doorstaan en de heer Haagedoorn besloot toen zijn hotelbedrijf in de hoofdstad te verkopen. Het echtpaar blijft elke winter vier a vijf maanden aan de Costa del Sol. Het heeft een appartement gehuurd voor drieduizend peseta's per maand, dat is iets meer dan 150. Het leeft er niet duurder dan in Ne derland. Pure kosten dus, voor vier maanden, zeshonderd gul den en de reis. „Ik heb het er graag voor over", aldus de heer Haagedoorn, „het klimaat is voor mijn vrouw zeer belangrijk". Hij kent de streek goed en heeft vrienden gemaakt bij de bevol king. De vrijdag na ons gesprek ging er een dorpsvisser uit de buurt trouwen. De heer Haage doorn reed het bruidspaar in een door hem gehuurde auto naar de kerk en bood het 's avonds een diner aan. „We hebben ten slotte toch geen kinderen", zei hij alsof hij zich verontschuldig de. Het kan ook nog anders. De nu zestigjarige H. van Leeuwen, die in 1924 voer bij de KNSM, droste in dat jaar in de haven van New York. Nu heeft hij in Mamaroneck, N.Y., een plastic- fabriek. Ruim veertig jaar gele den, toen hij nog voer, was hij een keer in Spanje geweest. Nu is hij er terug voor drie weken. Kosten, via Cook's van New York uit 360 dollar. Hij is van plan er tweeduizend uit te geven. Hoe dat mogelijk is, weet hij alleen. Mevrouw A. E. Schwing uit Den Haag, bijna tachtig jaar oud, troffen we tijdens een fees telijk diner voor Nederlanders in Hotel Eden, dat hoog boven de zee uittorent aan de rand van Torremolinos en waar het per soneel verstaanbaar Nederlands geleerd heeft, zo in de loop der jaren. Mevrouw Schwing maak te twee jaar geleden een auto tocht door Spanje, kreeg nadien een ongeluk en is nu zeer slecht ter been. Ze kwam terug naar Spanje om er drie maanden te overwinteren om gezondheidsre denen. Ze zorgt voor zichzelf in een hotelappartement. „Ik word op alle mogelijke manieren geholpen door de hos tesses, dat zijn schatten van kin deren. Maar ik kan me voor een groot deel toch beft zelf redden, ik doe veel aan handwerken, ik zit lekker in het zonnetje en ik leer wat Spaans. Alles bij elkaar ben ik wel wat duurder uit dan in Nederland, maar onbetaalbaar is het toch niet. Weet u, je bent er niet met je eten alleen. Je wilt wel eens wat drinken op een terrasje en je gaat wat meer naar een feestje toe, zoals van avond". Dat feestje, „vanavond", was een vorstelijk diner-dansant, compleet met tombola, flamenco- dansen en grote glazen uitste kende Spaanse champagne. Kos ten: twintig gulden per persoon. December aan het strand. DE HEER en mevrouw Swemle uit Apeldoorn waren daar niet naar toe geweest. Waar de mees te Nederlandse overwinteraars aan de Costa del Sol toch wel degelijk de indruk wekken een zekere welstand te genieten veel mensen, die jaren in Indo nesië hebben gewoond, velen, die voor de oliemaatschappijen in zonnige landen hebben gewerkt en er een flink pensioen aan hebben overgehouden, veel hore- ca-mensen, veel rustende za kenlieden is het echtpaar Swemle een goed voorbeeld van mensen met een minder ruime beurs, die toch zes maanden lang aan die blinkende Costa del Sol kunnen vertoeven. Hij is 73, zij zestig. Na zijn pensionering is hij zeven jaar als chauffeur blij ven werken om aldus wat te pot ten. Eén dochter, getrouwd en woonachtig in Utrecht. Twee jaar geleden hield de heer Swemle op met werken. Hij was eigenlijk nog nooit echt op va kantie geweest met zijn vrouw. Dit voorjaar zijn beiden zes we ken naar Torremolinos gegaan om „terrein te verkennen". Het beviel goed. „Mijn vrouw is gaan rekenen", aldus de heer Swemle in het appartement Alegranza keu ken, badkamer, slaapkamer, zit kamer en balkon en dat leid de ertoe, dat het echtpaar op 5 oktober vertrok met de bedoe-

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 27