Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO -Privé -rekening: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Wie schrijven in deze rubriek? DANSSCHOOL T.GRIEK I V» - Reorganisatie van de Mijnendienst RECHT, WET EN PRAKTIJK Wanneer heeft een werknemer recht op een extra'tje? ZATERDAG DECEMBER 1967 7 Telegram uit Moskou Door de wringer Culturele schok Zogenaamd De gekruisigde Was het maar waar Schildersambacht Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Jan Cremer A. Boerma Gratificatie Kotter bleef haken aan steiger Verplichting Mr. C. A baron Bentinck U heeft in uw blad van vrijdag 22 de cember 1967 een samenvatting gepubli ceerd van het telegram van het Centrale Comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie aan het 22ste congres van de Communistische Partij Nederland, die op bepaalde punten afwijkt van de oor spronkelijke tekst. Wij nemen aan dat het niet uw schuld is dat dit gebeurd is. Vandaar dat wij u de letterlijke tekst van het telegram hierbij voor publikatie aan bieden. I. GOROKHOV, ambassaderaad. y ufv 'VSA'. #&■>{- m r 'tri t vf. r tf *im i Aan het 22ste-congres van de Communistische Partij van Nederland Het Centrale Comité van de Commu nistische Partij van de Sovjet-Unie stuurt de afgevaardigden op het 22ste congres en de Nederlandse communisten vriend schappelijke groeten. Gedurende vele jaren hebben tussen de Communistische Partij van Nederland en de Communistische Partij van de Sovjet- Unie betrekkingen van vriendschap en samenwerking bestaan op grondslag van de principes van het marxisme-leninisme het proletarische internationalisme. Wij sppreken het vertrouwen uit dat deze principes in de betrekkingen tussen onze partijen zullen zegevieren. De Communistische Partij van de Sov jet-Unie, die het vaandel van de Grote Oktober-revolutie hoog houdt, zal ook verder koers zetten op de ontplooiing van gemeenschappelijke acties van alle gele dingen van de communistische wereldbe weging en de ontwikkeling van de inter nationale betrekkingen tussen de zuster partijen. De CPSU komt als voorheen op vqor uerstfyjjfty&a vqu-uLe- vriendschap. de solidariteit met de communisten in Nederland ,op principieel marxistisch-le- nMstische het belmg Wrf® de arbeidersklasse en van alle revolutio naire krachten. Wij wensen de leden van de Commu nistische Partij Nederland succes in de strijd voor een betere toekomst van het Nederlandse volk en voor vrede, democra tie en socialisme. Moge de vriendschap tussen de volken van de Sovjet-Unie en Nederland sterker worden! Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie. Wanneer we de verslagen van de vele politieke partijen in de dagbladen volgen, dan kunnen we maar tot één slotsom komen: allen willen volgens hun eigen inzicht het goede voor alle mensen, maar brengen er niets van terecht. En waarom niet? Omdat zij in hun achterhoofd toch denken aan eigen groepsbelang en niet het belang van iedereen, dat komt op de tweede plaats. Gaarne wil ik een voorbeeld geven. De Boerenpartij en D'66 hebben bezwaar te gen verhoging van de AOW en vinden dit een noodzakelijk kwaad. Maar wat dan? De ouderen" aan hun lot overlaten? De P.v.d.A. en de K.V.P. zijn eigenMik de twee partijen waar we het meeste van verwachten en die voor ons het beste uit de bus komen, tenminste, dat hopen we. Maar voor de jongeren in de politiek schrikken we terug. Zij hebben eigen in zichten en meningen, dat is hun goed recht, maar vergeten dat ook zij eens gepensioneerd zullen zijn en dat ze dan ook moeten leven. Je kunt op 65-jarige leeftijd niet allen plotseling doodgaan, maar hebt na al je jaren van werken recht op een menswaardig bestaan. Men zou volgens mij alle politieke leiders in de wasmachine moeten kunnen stoppen en door de wringer halen, zodat ze er verjongd en fris uitkwamen en bezield met werkelijk vooruitstrevende ideeën, met respect voor de werknemer en eer bied en verantwoordelijkheidsgevoel voor de oudere mens. H. VAN VELDHUYSEN, Haarlem. Toen minister Luns ongeveer een maand geleden in de Verenigde Naties het standpunt van de regering inzake Vietnam uiteenzette werd er tijdens die zitting met geen woord gerept over West- Irian, terwijl er nog steeds geroofd en gemoord wordt. Is de regering dan wer kelijk blind? Rust op ons dan niet de plicht deze vroegere landgenoten te hel pen. De regering geeft wel geld voor ontwikkelingshulp, maar de Indonesische regering gebruikt er geen cent van voor West-Irian, dat die hulp toch ook nodig heeft. Is zulk een ontwikkelingshulp niet waardeloos? Overal demonstreert men tegen de Amerikaanse politiek in Viet nam waarmee men niets of tenminste heel weinig te maken heeft. Terwijl, toen in Griekenland de democratie zogenaamd in gevaar kwam door het militair be wind, kunstenaars demonstreerden voor het herstel van de democratie, is er voor zover ik weet nog nooit gedemonstreerd voor West-Irian. Is dat gerechtigheid? Volgens mij niet!!! J. H. WIJKHUIZEN JR. Haarlem Naschrift: De waarnemend president van Indone sië. generaal Suharto, heeft zijn minister van binnenlandse zaken, Basuki Rach mat, belast met de besteding van dertig miljoen dollar, die de Nederlandse rege ring jaren geleden beschikbaar heeft ge steld voor de ontwikkeling van West- Irian. Dit gebied ressorteert onder minis ter Rachmat. Tot controleur van de ontwikkeling van West-Irian is benoemd F. Kaseipo. Hi, is uit dit gebied afkomstig. Te Djakarta neemt men aan dat zijn benoeming een reactie is op critiek uit West-Irian die onder andere inhield dat teveel mensen uit andere gebieden belast zijn met be langrijke taken in West-Irian. Redactie In dez« rubriek warden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: ir Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. ir De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats (Dus geen pseudo niem of initialen) De brief mott gesteld zijn In behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het een» is met daarin vervatte meningen of argumenten. Wentel de wereld uit 't kernoorloggraf Wentel de dreiging de aarde af; Weent niet, o zusters, hier is geen dood Hij is gevaren als 't morgenrood; Diep in de dag tot helder licht Breng het de broeders als nieuwsbe richt. J. H. LINTZE, Haarlem. In uw dagblad van 12 december hebben wij op pagina 2 het verslag aangetroffen van uw. parlementaire redactie over de behandeling van de begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschanoelijk Werk in de Tweede Kamer. Daarin staat vermeld dat voor het jeugdherberawerk een subsi die werd verkregen van 300 miljoen gulden Het zal u duidelijk zijn, dat dit onjuist is. Was het tegendeel maar waar! Voor het jeugdherbergwcrk was er al een subsidie van 150.000 en dit bedrag is na een jarenlange „strijd" verhoogd met drie ton. De totale subsidie voor het jeugdherbergwerk is nu f 450.000. Overleg is gaande over het subsidiepercentage. De N.J.H.O. staat het percentage van deze investeringssubsidie als volgt voor: 60 percent voor het Rijk en 40 percent voor De N.J.H.C. staat het percentage van deze missie hebben dit onverkort overgenomen en wij hebben vertrouwen in een goede uitkomst. Stichting Nederlandse J eugdherbergcentrale, TH. P. M. PALSTRA, Hoofd Voorlichting. Vele mensen in ons land proberen Viet namese kinderen te adopteren, zonder re sultaat. De minister zegt dat het niet kan, want dat dan Nederland een culturele >k krijgt. Kreeg Nederland oek een culturele schok toen in 1918 Duitse kin deren naar ons land kwamen? Maar ja, ézè hadden mffjfefien bij zich. Kreeg ons land ook een schok toen we Oosten rijkse kinderen opnamen? We namen toch ook Indonesische kinderen op? Italië heeft toch ook geen schok gehad toen de Griekse koning daar aan kwam met kis ten goud, zilver enzovoorts? Als men be zittingen bij zich heeft dan is het: „Kom maar binnen, zet je hoed af". Nederland kreeg ook geen schok om Amerikanen op te vangen; gelukkig waren er burgers die dat deden met een doodsverachting Wat was onze geachte koninklijke farm lie niet gelukkig toen ze door Canada met hun kinderen liefderijk opgenomen werden. Kom, christelijke regering, heb uw naaste lief. Daar zijn de kinderen zeker bij! Kan de minister eens uitleggen wat de culturele schok eigenlijk is? P. v.d. WESTEN, Haarlem Het schildersvak is een van de mooiste vakken, behalve voor degenen uit het vak die het tot eigen baas brengen. Men denkt dat hij in een beschermd beroep werkt, maar men vergeet dat iedereen bij de gemeente een brandvergunning kan halen, in Haarlem tegen betaling van 2,50 en dat een schilder als hij verf koopt niet meer dan 10 tot 15 percent korting krijgt. Iedereen kan zonder ver gunning uit schilderen gaan zonder dat ernaar gekeken wordt of men daartoe bevoegd is. Er zijn schilders die al tien jaar werken zonder enige vergunning. Er is een vakgroep waarbij elke schil der via de Kamer van Koophandel inge schreven moet worden op vertoon van zijn diploma's. Men betaalt een jaarlijkse contributie waarvoor men een jaarover zicht ontvangt; men kan ook vouwbladen bestellen om zijn klanten te gerieven (Laat uw binnenwerk in de winter uit voeren, enzovoort.) Een straatventer kan geen twee straten doen zonder dat de politie zijn ventver gunning vraagt. Mijn voorstel is dat de schilderspatroons het inschrijvingsnummer van hun dure vakgroep op hun ladders aanbrengen om op die manier aan te ge ven dat hun vak is beschermd. E. VAN DER ZWAAN, Haarlem ADVERTENTIE gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3&°/. rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Hoe denken kranteredacties en mede lezers over de ingezonden stukken in hun blad? Sterk negatief, stelt dr. P. H. van Gorkum in een artikel in de Sociologische Gids (14e jaargang, nummer 4, juli-augus- tus 1967), een uitgave van J. A. Boom en Zoon te Meppel). Ten onrechte meent hij te kunnen op maken uit enkele publikaties van weten schappelijk onderzoek naar de schrijvers van ingezonden brieven. De auteur ba seert zijn conclusies bijvoorbeeld op het onderzoek van de kijkerspost naar aan leiding van het programma „Zo is het. (beeldreligie), waaruit bleek dat het aan tal scheldbrieven beperkt moet zijn ge weest en dat de eerste reacties, die dade lijk op de uitzending volgden en waar van verwacht mocht worden dat ze nog al heftig zouden uitvallen, afkomstig wa ren van nuchtere, ontwikkelde mensen, getuige toon en inhoud van hun brieven. Uit een onderzoek in Wesl-Duitsland van mens'c-n*"flle op een b e pa a 1 d "té 1 e v iSlt - prograrrtma reageerden kwamen meer, en andere, gegevens los loeu man deze nrief- schrijvers een vragenformulier stuurde met het verzoek dat ingevuld terug te zenden. Er werden er 1950 verstuurd; er kwamen er 1502 terug, een percentage van 77. Hiervan was 65 percent mannen en 35 percent vrouwen. De meeste schrij vers (39 percent) komen uit de leeftijds groep van 40 tot 65 jaar. Van de mensen boven de 65 reageerde slechts 11 percent, nog minder dan van de groep mensen onder de 20: 12 percent. Voor rekening van de 20- tot 40-jarigen komt 33 per cent. Hieruit volgt dat mannen er eerder toe komen hun mening aan het papier toe te vertrouwen dan vrouwen en dat het plegen van ingezonden stuk ken geen liefhebberij van de olide dag is, een indruk waarvan de auteur het bestaan meende te moeten veronderstel len. De schrijvers wonen voor het meren deel in grote steden: 49 percent in plaat sen met meer dan honderdduizend inwo ners, 19 percent in plaatsen tussen 20.000 en 100.000 en 32 percent in plaatsen met minder dan twintigduizend inwoners. De veronderstelling dat de meesten wel van het platteland of uit kleine steden zou den komen, wordt ook niet bewaarheid, Met genoegen heb ik in uw blad van woensdag gelezen dat B. en W. van Am sterdam (alom in het nieuws de laatste tijd vanwege de frisse aanpak van ver schillende problemen, zoals het verkeers probleem en het mooie bankgebouw op het Frederiksplein) de Prozaprijs van dit jaar heeft toegekend aan de heer Jan Cremer. Ik herinner mij nog dat op mijn boekenlijst voor school de Camera Obscu- ra voorkwam, zo'n vijftien jaar geleden „hopeloos ouderwets", en wacht daarom met spanning af of Jan Cremers penne- vruchten (we nemen tenminste maar aan dat hij het zelf geschreven heeft) nu niet binnenkort op de boekenlijst van mijn kinderen zal prijken in deze eeuw van „vooruitgang" op alle gebied. J. D. VAN VOORTHUIJSEN. Haarlem. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 1 44 41 Wij wensen onze leerlingen, oud-leerlingen en relaties een VOORSPOEDIG EN GELUKKIG 1968 ondanks het feit dat daar de meeste tele- visiebezitters wonen. De schoolopleiding van de schrijvers komt ver boven het gemiddelde uit. Dit onderzoek wees uit dat 57 percent van de deelnemers meer dan lagere school had gehad, terwijl het landelijk gemiddelde percentage yoor West-Duitsland ongeveer twintig bedraagt. Het percentage van de genen die de universiteit hebben bezocht is nog sprekender: 13, een cijfer dat eveneens ver boven het gemiddelde van West-Duitsland komt. Bekijkt men de beroepen van de schrij vers dan blijkt dat beambten met 47 percent de grootste groep vormen, arbei ders de laagste met 14, op de voet ge volgd door zelfstandige beroepen met 16. Andere beroepen zijn met 23 percent ver tegenwoordigd Er zijn nog meer positie ve factoren. De briefschrijvers vormen een actieve groep met een veelzijdige be langstelling, onder meer voor het ver enigingsleven. Niet minder dan 44 per cent is lid vian eeif of meer verenigingen, een percentage dat aanmerkelijk hoger ligt d&n het gemiddelde van de totale be volking. Deze bevindingen worden bevestigd door verschillende onderzoekingen in de Verenigde Staten. En in Nederland? Dr. Van Gorkum heeft verscheidene dag bladen gevraagd naar reacties uit hun lezerskring over de afgelopen tien jaar. Het protestants-christe lijke blad Trouw meldt„een lichte stij ging"; andere bladen „een belangrijke stijging". Enkele afgeronde cijfers over het afgelopen jaar (1966): Volkskrant 2500 Parool 3500 en Vrije Volk 10.000 inge zonden stukken waarbij men ook reke ning dient te houden met een verschil in het aantal abonnees. De redacties ge ven op dat naar schatting 10 tot 20 per cent van de ingezonden brieven wordt ge plaatst. („Enkele kritische kanttekeningen bij het negatieve oordeel over ingezonden- brievenschrijvers"door P. H. van Gor kum). DEN HAAG Begin januari gaat de marine over tot een hergroepering van de varende eenheden van de Mijnendienst. De mijnenbestrijdingssquadrons (123, 128 en 205) worden, evenals dat eerder gebeurde met squadron 127, uit dienst gesteld. Daar voor in de plaats komen twee mijnenbe- strijdingsgroepen, één met basis in Den Helder en één opererend vanuit Vlissingen Elk van de twee nieuwe mijnenbestrijding- groepen wordt samengesteld uit een aantal kustmijnen vegers, ondiepwatermijnenve- gers en een duikvaartuig. In de loop van het jaar wordt aan elk der groepen nog een mijnenjager toegevoegd. Beide groepen zullen dan ieder uit ongeveer tien schepen bestaan. De groepen zullen verschillende klassen mijnenvegers bevatten. Hellevoetsluis zal omstreeks 1970 door het gereedkomen van de dam in het Ha ringvliet zijn waarde als operatieve basis verliezen. De mijnenvegers die daar nog liggen gaan naar Den Helder. De marine kazerne in Hellevoetsluis wordt aangehou den in afwachting van een eventuele an dere bestemming. Het komt vaak voor, dat werkgevers hun werknemers onverplicht op gezette tijden een extraatje geven. Dergelijke uit keringen geschieden onder allerlei bena mingen en hebben doorgaans ten doel de goede geest in het bedrijf te bevorderen en de arbeidslust te prikkelen. Werknemers, die kunnen meeprofiteren van gunstige bedrijfsresultaten, zijn ge neigd zich extra in te spannen. Deze ge dachte ligt speciaal ten grondslag aan het geven van tantièmes. Een tantième is een bepaald percentage van de winst. Een extra-uitkering kan ook geschieden in de vorm van een gratificatie. Soms cok ontvangt de werknemer een bedrag in eens dat gelijk is aan een bepaald per centage van het in een geheel jaar ver diend loon. Schept het bij herhaling en regelmatig geven van dergelijke uitkeringen voor de werkgever de verplichting om daarmede door te blijven gaan? In de praktijk doet zich deze vraag nogal eens voor ten aan zien van een werknemer die ontslag heeft genomen. Zijdelings is voor deze materie ook ar tikel 1638-Q van het Burgerlijk Wetboek van belang. Volgens dit artikel heeft de werknemer, als hij zijn loon of een ge deelte daarvan niet op tijd ontvangt, recht op een verhoging. Deze verhoging be draagt 5 pet. van het door de werkgever verschuldigde bedrag als de vertraging in de betaling van 4 tot en met 8 werkdagen loopt. Voor elke volgende werkdag heeft de werknemer aanspraak op 1 pet. met dien verstande, dat de verhoging wegens vertraging nooit meer dan 50 pet. van het verschuldigde bedrag kan worden. Voorts is de rechter bevoegd dt ver hoging te beperken tot een zodanig be drag als hem met het oog op de om standigheden van het geval billijk zal voorkomen. Ter verder oriëntatie laten wij enkele recherlijke uitspraken volgen. Een boekhouder had van zijn werkge ver gedurende vijf jaren na afloop van elk jaar een gratificatie ontvangen, welke varieerde van 300,- tot 400,-. De boek houder bleef nog een zesde jaar in dienst van zijn werkgever, maar nam tegen 31 januari van het zevende jaar zijn ont slag In verband met dit ontslag ontving de boekhouder aan het einde van zijn zesde dienstjaar geen gratificatie, terwijl de andere personeelsleden wel een grati ficatie kregen. Voor de kantonrechter vorderde de boekhouder een gratificatie van 400,- met de verhoging bedoeld in artikel 1638- Q.B.W. In de loop van het proces kwam vast te staan, dat de werkgever in december van het vijfde dienstjaar van de boekhouder met enkele leden van zijn personeel een bespreking had gehouden, waarbij ook de boekhouder tegenwoordig was. Tijdens SCHEVENINGEN. De kotter Sch.255 „Pieter Junior" is met een van de kor omen vastgeraakt in de steiger, welke gebruikt is bij de aanleg van de nieuwe rioolwaterpersleiding. De reddingboot „Bernhard van Leer" heeft de zeven op varenden van boord gehaald. die bespreking verklaarde de werkgever, dat degenen, die voorheen elk jaar een gratificatie hadden ontvangen, er op kon den rekenen, dat deze regeling in de toe komst ongewijzigd zou blijven bestaan. De kantonrechter was van oordeel, dat de werkgever zich door die toezegging verplicht had tot uitkering van de grati ficatie. Deze was daardoor een onderdeel van het loon geworden. Aldus werd de vordering van 400,- toegewezen met een verhoging van 10 pet. op grond van 1638-Q B.W. Het bestuur van een coöperatieve vere niging kende haar bedrijfsleider een aan deel ad 3 percent in de netto-winst toe zonder deze toekenning aan een termijn te verbinden. Dit winstaandeel werd hem gedurende twee jaren uitgekeerd. Tegen 30 november van het derde jaar nam hij ontslag. Het bestuur van de vereniging was niet bereid hem 3 percent van de winst uit te keren, welke gemaakt was in de peri ode van 1 januari tot en met 30 novem ber van zijn laatste dienstjaar. Maar de kantonrechter in Haarlem be sliste, dat de vereniging de uitkering van het winstaandeel niet eenzijdig had mo gen beëindigen. Wat betreft de door de bedrijfsleider gevraagde verhoging van 50 percent wees de kantonrechter er op, dat artikel 1638-Q B.W. wel naar andere „loonartikelen" verwijst, maar niet naar artikel 1638-N B.W., dat handelt over het loon dat uit een winstaandeel bestaat. En dus besliste de kantonrechter, dat de be drijfsleider geen recht had op bedoelde verhoging. In het volgende geval nam een con structiebankwerker na een diensttijd van 15 jaren ontslag. In het betreffende be drijf plachten de werknemers een uitke ring ineens te ontvangen ten bedrage van 2 percent van het verdiende jaarloon. Deze uitkering was niet krachtens enig regle ment verplicht, maar werd geheel vrij willig door de werkgevers in de onder havige branche aan hun werknemers ver strekt. De werkgever van de constructiebank werker was echter niet bereid aan deze 2 percent van het door hem in zijn ont slagjaar verdiende loon uit te betalen, omdat de bankwerker zelf zijn ontslag had genomen. De kantonrechter in Dordrecht die deze zaak te berechten kreeg, overwoog, dat een overeenkomst niet alleen verbindt tot datgene, wat uitdrukkelijk tussen de han delende partijen overeengekomen is, maar ook tot al hetgeen door het gebruik wordt gevorderd. De kantonrechter stelde vast, dat het in het bedrijf van de werkgever gebruike lijk was om jaarlijks aan de werknemers een uitkering ineens te doen van 2 percent van het verdiende loon. Door dit gebruik is de werkgever verplicht die uitkering ook aan al zijn werknemers te doen en kan hij die uitkering niet onthouden aan één werknemer, omdat deze in de loop van een jaar ontslag heeft genomen. Met deze motivering werd de werkge ver veroordeeld de uitkering van 2 per cent aan de bankwerker te betalen. Deze had ook nog gevraagd om een verhoging van 50 percent maar de kantonrechter beperkte de verhoging tot 20 percent. ADVERTENTIE GOEDE, VEILIGE RIT IN 1968

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7