Dr. Barnard juist op tijd terug uit VS HET WEER DRIE MAAL FRIS HET JAAR IN Winst 140 miljoen Vijflingen geboren Noord-V ietnam wil praten Vrouw springt in paniek van het balkon Johnsons bezuinigingsplannen - door financiële experts in de FS - ongunstig beoordeeld morris $0 Rassenprobleem overwonnen PTT in 1967 „De Spiegel" niet meer specifiek christelijk Brand op Herenweg bij Bennebroek Kostbaar antiek verloren gegaan Limburgs Dagblad uit Limburgiapers Katzenbach naar NAVO-landen Deense koningin naar Rome m&t BOOD 53e JAARGANG NUMMER 50 DINSDAG 2 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. TeL adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mtfe Geen bezwaar „Bijzonder slecht Lichte vorst v. Het woord is aan In Australië en India Minder reizen Pleidooi voor beter vestigingsklimaat in Noordzeekanaalgebied pagina 4 Britse vrees REGENKLEDING muitFRANEKERj als borrelhapje IJmuider Courant Opnieuw harttransplantatie KAAPSTAD, (Reuter, AP en AFP) In het „Groote Schuur"-ziekenhuis in Kaapstad heeft het team hartchi rurgen onder leiding van dr. Bar nard vanochtend een nieuwe hart transplantatie verricht. De operatie werd gedaan bij een 58-jarige tand arts dr. Philip Blaiberg, die het hart kreeg van een 24-jarige kleurling Clive Haupt. Haupt zou gisteren een hersenbloeding hebben gehad op een bij Kaapstad gelegen strand. Hij werd eerst in een ziekenhuis in de voorstad Wijberg behandeld en maan dagavond naar het Groote Schuur- ziekenhuis overgebracht. De donor was pas drie maanden getrouwd. Een kwartier nadat Clive Haupt was overleden begon het team specialisten aan de operatie. Dat was vanochtend om acht uur. De operatie kan drie tot twaalf uur duren, zo werd meegedeeld. Even deed zich nog het rassenprobleem voor, omdat de donor een kleurling is en de tandarts een blanke. Deze laatste had er echter geen bezwaar tegen het hart van een niet-blanke te krijgen. Blaiberg is, evenals Wasjkansky, van joodse af komst. De artsen achtten de overeenkomst tus- *en de weefsels en de bloedgroepen van de twee mannen aanvaardbaar maar niet perfect. Zij besloten echter tot de trans plantatie over te gaan omdat Blaiberg, die negen maanden geleden een hartaan val kreeg, het niet lang meer zou kun nen volhouden. Blaiberg is gehuwd en heeft een doch ter, die met een groep vrijwilligers in Israel werkt. De tandarts kon zijn prak tijk niet meer uitoefenen. Door zijn hart kwaal was hij bijna geheel invalide. Het team, dat de transplantatie ver richtte, was nagenoeg hetzelfde als dat van de operatie-Wasjkansky. Dr. Barnard was gisteren net op tijd uit de Verenigde Staten in Zuid-Afrika teruggekeerd. In de VS heeft hij onder anderen gesproken met president Johnson, Bij zijn terugkeer verklaarde Barnard die van plan is een boek te schrijven over de eerste operatie dat de toe stand van Blaiberg „bijzonder sleQht" is. De operatie komt nu bijna één maand na de eerste, die op 3 december ver richt werd op de 53-jarige Wasjkansky. Twee dagen voor Wasjkansky overleed, zei Blaiberg: „Ik hoop de volgende te zijn. Ik voel me beroerd". De behandelende artsen hebben ver boden foto's van Blaiberg in het zieken huis te laten nemen. De nieuwe transplantatie is de tweede in Zuid-Afrika en de derde in de wereld Op 6 december plantten chirurgen in New York het hart van een twee dagen oude baby over op een kind, dat twee weken tevoren met een hartafwijking was ge boren. Het getransplanteerde hart gaf het echter nog dezelfde dag op. Weerrapporten i» 2 Uit het binnenland 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws Van dag tot Dag3 Uit stad en omgeving43 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 Kunst7 Radio en tv7 Feuilletontb Beeldverhalen13 Aangestipt IS SportZie bijlage Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Weinig wind. Overwegend lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DEN HAAG. In een nieuwjaarstoe spraak voor vertegenwoordigers van het personeel heeft de waarnemende direc teur-generaal van de PTT, mr. J. J. Klaasesz, vanmorgen medegedeeld dat volgens de voorlopige bedrijfsuitkomsten het gehele PTT-bedrijf over 1967 een winst heeft gemaakt van 140 miljoen gul den. Tot de winst heeft de telefoondienst met circa 55 miljoen en de postcheque- en gi rodienst met 26 miljoen bijgedragen De postdienst leverde een verlies op van ongeveer vijftig miljoen gulden. Over 1968 wordt, onvoorziene ontwikkelingen voorbehouden, een winst verwacht van 193 miljoen, zonder algemene tariefsver hogingen. De investeringen in 1967 beliepen onge veer 430 miljoen, terwijl voor 1968 ge hoopt wordt op een investeringsniveau van 500 miljoen. In de eerste maanden van dit jaar kan het rapport worden verwacht van een par ticulier bureau, dat een onderzoek instelt naar de mogelijkheden tot, verbetering van de exploitatie-uitkomsten van de post dienst. (Van onze correspondent) WAGENINGEN Het geïllustreerde weekblad „De Spiegel" zal van 6 januari af het predikaat „Christelijk-nationaal" afschaffen. Deze woorden worden uit het vignetwapen verwijderd. Het karakter van het blad is in de toekomst niet meer specifiek christelijk. De redactie gaat een merkbaar algemene koers varen. Alfred Polgar: Het zou een wonder heten, als een steen uit zichzelf omhoogsteeg; waar om is het geen wonder dat een steen uit zichzelf naar beneden valt? VEEL GELUK IN HET NIEUWE JAAR Directie, hoofdredactie en aile medewerkers van ons bedrijf wen sen alle abonnees van harte een goed 1968 toe. Moge het nieuwe jaar ieder persoonlijk gunstig ge zind zijn en ook veel goeds brengen voor de samenleving, waaraan wij allen naar vermogen trachten bij te dragen. BRISBANE (Reuter en AP) In een ziekenhuis in de Oostaustralische stad Brisbane heeft een vrouw zaterdagavond het leven geschonken aan een vijfling twee jongens en drie meisjes. De 36- jarige moeder, Patricia Mary Braham, en de Vijf kinderen gaan goed vooruit, zo werd meegedeeld. De bevalling kwam zes weken te vroeg. De vader van de kinde ren is een advocaat in Tenterfield, in het noorden van Nieuw-Zuid-Wales. De kin deren wegen elk ongeveer 1600 gram. Gisteren is in India een 35-jarige vrouw eveneens bevallen van een vijfling. Drie meisjes en een jongetje zijn in leven ge bleven. Het vijfde kind, een meisje, is gestorven. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken bestudeert op het ogenblik een ver klaring waarin gezegd wordt dat Noord- Vietnam met de Verenigde Staten over „kwesties van belang" zal praten als de Amerikanen onvoorwaardelijk een einde hebben gemaakt aan de bombardemen ten op Noord-Vietnam en alle andere oorlogshandelingen. Het betreft een verklaring van vice- premier Ngoejen Doei Trinh van Noord- Vietnam. Deze verklaring zou veel ver der gaan dan de vorige van Noordviet- namese functionarissen, waarin steeds werd gezegd dat er vreedzaam overleg gevoerd zou kunnen worden als de Ame rikanen de bombardementen onvoorwaar delijk hebben stopgezet. Om met een helder hoofd het prille jaar in te gaan is niets beter dan een frisse duik in het zilte nat, zo neemt een aantal koene leden van de Haarlemse zwemvereniging Njord'59. Traditioneel brachten zij ook nu weer op 1 januari deze over tuiging aan het Zandvoortse strand in praktijk. Als een kolonie dartele zeerobben uit noordelijker streken vermaakten zij zich in de branding en zetten daarbij elke gedachte aan koude van zich af. Ten behoeve van TV-opname werd deze ren in de zee zelfs twee keer herhaald, zonder dat het enthousiasme merkbaar bekoel de. Bij de nieuwjaarsduik van Njord '59 waarvor de KNZB nooit toe stemming heeft verleend trot seerden dit jaar niet minder dan zestig dames en heren, jongens en meisjes de kou en de sneeuw die daags tevoren was gevallen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Omstreeks half elf vanmorgen is brand uitgebroken in de woning van de familie J. Vermeulen aan de Herenweg 6a in Heemstede. Op dat tijdstip bevonden zich zeven mensen in het gebouw, dat voorheen een koetshuis was. Een 57-jarige tante van de familie zij was voor de feestdagen overgekomen uit Canada sprong in paniek van het balkon. Zij klaagde over pijn in de rug en moest ter plaatse door een arts worden behandeld. De overige familieleden, onder wie een 84-jarige grootvader, konden door toe gesnelde soldaten van het nabij gele gerde Commando Territoriaal Noord- Holland met behulp van een ladder uit het huis worden gehaald. Vrijwel de ge hele inboedel, waaronder zeer veel kost baar antiek, ging verloren. De brand ontstond vermoedelijk door het omval len van een oliekachel in de hal. De brand werd ontdekt door een oom, de 58-jarige J. H. Vermeulen. Hij zag een zware rookontwikkeling en sloeg alarm. Zijn vrouw raakte in paniek, begon te gillen en sprong van het balkon. Sol daten van het Commando Territoriaal Noord-Holland, die in de omgeving gele gerd zijn, waren snel ter plaatse. Zij plaat sten een ladder tegen het balkon, waar langs de overige familieleden de woning konden verlaten. Ook de brandweer kwam vlug opdagen, maar kon niet voorkomen, dat vrijwel de gehele inboedel verloren ging. De familie Vermeulen was in het bezit van kostbaar antiek, waaronder een klok, die al eeuwen lang familiebezit was. Het voormalige koetshuis is eigendom van de familie Rhodius, die momenteel in Zwitserland verblijft en op het ernaast gelegen landgoed Dennenlust woont. De familie Vermeulen is tegen brand schade verzekerd. (Van onze correspondent) HEERLEN. Het „Limburgs Dag blad" te Heerlen heeft zich teruggetrok ken uit de dagbladcombinatie „Limbur gia-pers". Het bestaan van die redactio nele samenwerkingsvorm is op losse schroeven komen te staan nu (vanaf van daag) daarin alleen nog de dagbladen „Maas en Roerbode" te Roermond en „Dagblad van Noord-Limburg" te Venlo participeren. De parlementaire „Limburgia"-redac tie in Den Haag zal nog tot april ook voor het Heerlens dagblad werkzaam blijven. Tegen het einde van dit jaar treedt het Limburgs Dagblad ook uit de (hoofdza kelijk buitenlands nieuws verzorgende) combinatie „Zuid-Oost-pers". Directeur-hoofdredacteur drs. J. van Neerven van het Limburgs Dagblad heeft dit in Limburg nogal opzienbarende nieuws op oudejaarsdag bekend gemaakt „Voor onze buitenlandse berichtgeving zul len we moeten omzien naar samenwer king in een andere combinatie", aldus die directeur-hoofdredacteur. Niet bekend is of daartoe al stappen (en in welke rich ting) zijn ondernomen. Het snelgroeiende Limburgs dagblad telt meer dam 77.000 abonnees in een verspreidingsgebied,-dat 1 geheel Zuid-Limburg omvat. NEW YORK (Reuter en AP) De financiële wereld in de Verenigde Staten heeft weinig gunstig gereageerd op de voorstellen van president Johnson ter be teugeling van de moeilijkheden met de Amerikaanse betalingsbalans. „Afschu welijk", „precies de verkeerde manier", „In principe fout", zo luidden de com mentaren van financiële deskundigen in New York. Onder de nieuwe maatregelen vallen ingrijpende beperkingen op de Ameri kaanse investeringen in het buitenland, vermindering van buitenlandse leningen, besnoeiing op de uitgaven van de minis teries van Defensie en van Buitenlandse Zaken, alsmede een programma op vrij willige basis ter vermindering van het toerisme van Amerikanen in het buiten land. Als belangrijkste punt voor de bestrij ding van het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans wordt de direct van kracht wordende verplichte investerings beperking in het buitenland beschouwd. De investeringen in Groot-Brittannië, Ca nada en Australië bijvoorbeeld zullen niet meer mogen bedragen dan 65 per cent van het gemiddelde over 1965-1966. Op een persconferentie zei president Johnson, dat de gezamenlijke acties het tekort op de betalingsbalans met drie miljard dollar zullen verlagen. Het tekort werd dit jaar op 3,5 miljard dollar ge schat. Hij deed een beroep op het Ameri kaanse volk voor de komende twee jaar van alle niet noodzakelijke reizen buiten het westelijk halfrond af te zien. Hij stel de een wet in het vooruitzicht om dit beroep te steunen. Op vrijwillige basis was er ten aanzien van investeringsbeperking van de Ameri kanen in het buitenland in de afgelopen drie jaar onvoldoende resultaat bereikt KOPENHAGEN, (Reuter). Koningin Inngrid van Denemarken gaat morgen voor drie dagen naar Rome om haar dochter, koningin Anne-Marie van Grie kenland, te bezoeken, die vorige week een miskraam heeft gehad. Daarom had de regering tot dwingende maatregelen moeten besluiten. Johnson deed vervolgens een beroep op de NAVO-bondgenoten een groter aandeel voor hun rekening te nemen van de financiële lasten, die de Verenigde Staten door de stationering van verscheidene divisies in Europa dragen. De Amerikaanse regering heeft een de legatie onder leiding van onderminister Katzenbach, naar Europa gestuurd om te onderhandelen met de NAVO-bondgeno ten over een nieuwe verdeling van de defensielasten. Het is de bedoeling dat Katzenbach eerst naar Londen gaat en daarna naar Bonn, Brussel, Den Haag, Bern en Parijs. Britse deskundigen op het gebied van de handel en het toerisme hebben becij ferd dat de door president Johnson aan gekondigde besnoeiingen op de Ameri kaanse investeringen en het Amerikaanse toerisme in het buitenland Groot-Brittan nië in 1968 zeker honderd miljoen pond (ongeveer 860 miljoen gulden) kan kos ten. Men vreest in Engeland dat Johnsons maatregelen ernstige repercussies zullen hebben voor de toch al zo wankele Britse betalingsbalans. Door het ANVV is desgevraagd ver klaard, dat de bezuinigingsplannen een ver velende zaak zijn, daar het Amerikaanse toerisme voor Nederland van grote bete kenis is geworden. Van het miljard gul den dat per jaar in Nederland aan devie zen via toerisme binnenkomt is ca 170 miljoen afkomstig van de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Fi nanciën, Henry Fowler (op de foto rechts) heeft gisteren op een pers conferentie in Washington verklaard dat de economische maatregelen die de Amerikaanse regering heeft ge nomen waarschijnlijk nog dit jaar tot een evenwicht op de betalings balans zullen leiden. Naast Foyler, minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. ADVERTENTIES Iedere dog weer, 'n heerlijke troctatie Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2235 96 Amsterdam F 'lekkerpakje ROGGEBROOD 7 'T I neem dan STE/NFORT das 'i échte FRIESE roggebrood. STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P !J M E R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1