Rellen in enkele steden I Auto in vaart, vier jongelui verdronken bondig^) Brand in Zaandam; vier doden Agenda voor Haarlem en de IJmond s en Wagen geslipt door gladheid Kind getroffen door koge ABOP tegen stakingsverbod voor ambtenaren Itjaranka meubelen Nieuwjaarsnacht Politie reed in Vught smokkelauto klem Brandkastdieven gearresteerd Amsterdamse nota over jeugdzaken Medewerking aan sexuele opvoeding Lichte vorst DINSDAG 2 JANUARI 1968 2 Bliksem vernielde huis in Vinkeveen SSS m Spoorwegen hadden het niet druk Hotel in de as Kind verbrand Prins Claus opent nieuwe PWN-waterwinning LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk ■o- Bi Se i Eü GRONINGEN. In verscheidene plaat sen is het in de nacht van oud op nieuw rumoerig geweest. In Groningen waar zich de meeste onlusten voordeden stichtten jongelui brandjes, blokkeerden straten, versleepten auto's en richtten allerlei ver nielingen aan. In enkele wijken moest de politie zelfs charges uitvoeren om orde op zaken te stellen. 'De brandweer vroeg de politie enige ke ren om bescherming, omdat het publiek haar lastig viel. Im Amsterdam hebben zich slechts en kele incidenten voorgedaan. Enige auto wrakken werden in brand gestoken. In Rotterdam werd een brandweerwagen omgegooid en werden enige ruiten van cafés vernield. Enkele sloopwoningen gin gen in Den Haag in vlammen op. In de bin nenstad bekogelde 't publiek brandweer en politie met stenen en lege bierflessen. Een Hagenaar reed onder gejuich zijn gloednieuwe sportauto in een straatvuur De wagen verbrandde. Ook in Kampen werd de politie beko geld toen zij optrad tegen lieden, die op melkbussen schoten. Een 16-jarig meisje werd getroffen door een deksel van een melkbus en bleef bewusteloos liggen. Zij had een kaakfractuur en een hersenschud ding. VINKEVEEN. In Vinkeveen is op oudejaarsdag tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in de woning van de wachtmeester der rijkspolitie H. van Lep pink. De muren werden ontzet en een deel van het dak stortte in. In het huis ont stond een grote ravage. In de woonkamer bevonden zich vier volwassenen en een baby. Niemand werd gewond. Het gezin is ondergebracht in een leegstaande woning in Vinkeveen. BERKEL EN RODENRIJS. Tussen Pijn- acker en Berkel Rodenrijs zijn in de nacht van oud op nieuw drie meisjes en een jongen om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij zaten in de Noordeindsevaart reed. De jongelui zaten met tien man in de auto. De wa gen is vermoedelijk door de gladheid geslipt. De slachtoffers hadden eerst in huise lijke kring de jaarwisseling gevierd Daarna waren zij nog een eindje gaan rijden. Om het leven kwamen de 15- jarige R. Eindhoven uit Pijnacker, de 14-jarige W. de Groot uit Zoetermeer, de 18-jarige E. van de Lugt uit Berkel en Rodenrijs en de 18-jarige A. Ammer- laan uit Pijnacker. De 18-jarige bestuur der kreeg een shock. Een beeld van de brand in de Zaandamse Czarinastraat. (Van onze correspondent) ZAANDAM. Bij een brand in een café met bovenwoning aan de Czarina straat in Zaandam is in de ochtend van oudejaarsdag een gezin van vier perso nen om het leven gekomen. De slacht offers zijn een 21-jarige caféhouder W.de Graaf, zjjn 36-jarige echtgenote mevrouw W. d. Graaf-Jue, de 11-jarige W. T. Burger- dijk en de 3-jarige T.B. Burgerdijk. De laatste twee zijn kinderen uit een eer der huwelijk van mevrouw de Graaf. De vrouw was in verwachting van haar der de kind. Over de oorzaak van de brand staat niets met zekerheid vast. Vermoed wordt dat hij is veroorzaakt doordat zaterdag avond laat een lade met hete as in een vuilnisbak is gedeponeerd, welke in de gelagkamer stond. De brand brak zondagochtend omstreeks kwart vóór tien uit. Mevrouw de Graaf is toen nog even buiten geweest, maar in de vlammenzee teruggegaan om te proberen haar man en kinderen die nog «liepen te redden. Man, vrouw en het oudste kind zijn daarna uit een raam ge sprongen op het dak van een achter het café liggend aanbouw. Zij zakten echter door het ten gevolge van de hitte zacht geworden plastic dak heen en zagen geen kans meer te ontkomen aan de vlammen, welke inmiddels ook in deze aanbouw woedden. Het jongste kind is naar 't toilet gevlucht en werd pas geruime tijd na de brand daar verkoold aangetroffen. Ook het magazijn van een naast het (Van onze correspondent) VUGHT. De chauffeur van een ge pantserde smokkelauto, die ef kennelijk op had gerekend dat de politie rond Nieuwjaar minder actief zou zijn dan anders, keek lelijk op zijn neus toen hij op de rijksweg Eindhoven-Utrecht bij Vught door patrouillewagens van de poli tie werd klemgereden. Daar de chauffeur in Best een stop teken van de politie had genegeerd wer den alle posten gealarmeerd met als ge volg dat de smokkelauto twintig kilometer verder werd klemgereden. In de wagen trof de politie wapens, rookbommen en kraaiepoten aan. De chauffeur werd ge arresteerd. Een man, die bij hem in de auto zat, wist te ontkomen. De chauffeur was waarschijnlijk op weg om een partij boter op te halen. UTRECHT. Met gemak hebben de Nederlandse Spoorwegen op nieuwjaars dag de reizigersstroom kunnen verwer ken. Nergens hebben zich in ons land moeilijkheden voorgedaan. Vele vakan tiegangers zijn vóór nieuwjaar al naar huis teruggekeerd om zodoende de drukte te vermijden. café gevestigde drogisterij brandde geheel uit. De Zaandamse brandweer welke met veel materieel was uitgerukt, was het vuur na ongeveer twintig minuten mees ter. Een gedeelte van de eerste étage van het Strandhotel. het grootste hotel op Vlieland, is op nieuwjaarsdag door brand verwoest. Er waren geen gasten in het hotel en er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Kortsluiting was vermoe- lijk de oorzaak van de brand. De om vang van de schade is nog niet bekend. Het 2-jarige meisje Klazina Veldkamp uit Enschede is op oudejaarsavond om het leven gekomen, doordat haar één jaar oudere zusje met lucifers speelde en daar bij haar bedje per ongeluk in brand stak. De ouders waren op dat moment bij de buren. EINDHOVEN. De Eindhovense poli tie heeft de inbraak in het gemeentelijk slachthuis, waarbij een brandkast met ongeveer 13.500,- werd buitgemaakt, op gehelderd. De inbraak werd in de nacht van 21 op 22 december gepleegd, waarbij met een steekwagentje de brandkast naar bui ten werd gereden en vervolgens in een auto werd geladen. Zes mannen die hier bij betrokken waren, allen Eindhovena- ren, zijn thans gearresteerd. Op aanwij zing van een van hen werd de brandkast in Best uit het Wilhelminakanaal opge haald. De kast was opengebrand. Van de inhoud is tot dusver slechts ongeveer 1500,— teruggevonden. Ook zijn enkele auto's in beslag genomen, welke waar schijnlijk met het gestolen geld zijn ge kocht. DEN HAAG Prins Claus zal op 2 mei de nieuwe waterwinning van het Provin ciale Waterleidingsbedrijf van Noord- Holland in Andijk openen. Het IJssel- meerwater wordt daar tot drinkwater be reid voor de watervoorziening ten noor den van het Noordzeekanaal, als aanvul ling op de duinwaterwinning en de win ning van in de duinen geïnfiltreerd rivier water. NIJVERDAL De 6-jarige Dieti Schuppert uit Nijverdal werd zater dag in haar rechterwang getroffen door een 9 mm kogel. Haar gebit en kaak werden beschadigd. Haar 15- jarige zusje werd door rondvliegend glas bij het oog getroffen. De kogel vloog door de dubbele spiegelruit van het huis van het gezin Schup pert. Uit de Regge, waar het huis vlak bij staat, zijn na de oorlog veel wapens opgedregd. Mensen uit de buurt zouden nog veel oorlogstuig verborgen houden. Het is nog niet bekend wie de schutter is. NEDER WEERT. Bij een auto-ongeluk zijn een echtpaar en één van hun kinderen verongelukt. Het ongeval gebeurde toen de wagen waarin zij zaten in de Zuid Willemsvaart reed. De slachtoffers zijn de 40-jarige A. J. H. M. Janssen, zijn 39-jarige vrouw en een 11-jarig kind SCHIEDAM. In Schiedam zijn drie men sen verdronken toen hun auto in de Voorhaven reed. De chauffeur werd vermoedelijk misleid door de mist en de duisternis. In plaats van linksaf te slaan reed hij rechtdoor het water in. De slachtoffers zijn de 42-jarige J. Heyt, zijn echtgenote en hun 15-jarige doch ter. ROTTERDAM. Bij een verkeersongeluk is de 21-jarige mej. A. ten Teije omgeko men. Zij zat in een auto, welke door de gladheid slipte en tegen een lan taarnpaal reed. Het meisje werd uit de wagen geslingerd en overleed korte tijd later. In een ziekenhuis is de 44-jarige typo graaf W. van Ravenstein overleden aan de verwondingen, welke hij bij een aan rijding had opgelopen. Hij was tijdens het oversteken aangereden door een auto. DIEPENVEEN. Tussen Raalte en Deven ter is een auto bij een inhaalmanoeu vre op een tegenligger gebotst. Eén van de inzittenden van de laatste wagen kwam hierbij om het leven. VEENENDAAL. In een ziekenhuis is de 85-jarige P. J. Schoenman overleden. De bejaarde was gewond geraakt, toen de taxi waarin hij zat tegen een boom was gereden. AVENHORN. De 60-jarige A. J. A. Schen kels uit Hippolytushoef is verongelukt, toen zijn auto door de gladheid slipte en tegen een boom botste. De echtge note van het slachtoffer werd ernstig gewond. HAAKSBERGEN. De 55-jarige G. J. F. Keizers is omgekomen doordat hij werd aangereden door een auto. De man liep aan de linkerkant van de weg. MAARSSEN. Bij het oversteken van een kruising is de 68-jarige B. van Dijk ver ongelukt. De man werd aangereden door een auto en dertig meter meegesleurd. Hij overleed ter plaatse. BERLIKUM. Op de weg langs de Zuid willemsvaart bij Berlikum is de 26-ja- rige A. Lieshout uit Hintham omgeko men. Hij was met zijn auto geslipt en tegen een boom gebotst. SITTARD. In een ziekenhuis is de 53- jarige J. Rodegast uit Sittard overleden aan zijn verwondingen, welke hij had op gelopen doordat hij was aangereden door een auto. Hoge Raad. Twee nieuwe leden van de Hoge Raad, mej. mr. A. A. L. Minken- hof en prof. mr. J. Remmelink, wor den vrijdag geïnstalleerd. Mej. Minken- hof was advocaat-generaal bij de Hoge Raad. Prof. Remmelink is hoogleraar aan de Groningse universiteit. Rotterdams record. De Rotterdamse ha ven heeft verleden jaar 2319 schepen meer ontvangen dan in 1966. Op oude jaarsavond om tien minuten voor twaalf vestigde de Nederlandse vracht vaarder „Mercurius" (8139 brt) het re cord van 1967: 30.671 schepen. In 1966 werden er 28.352 genoteerd. De „Mer curius" van de KNSM, kwam met stuk goed van Kingston (Jamaica). Semafoon per dag. De PTT stelt nu sema foons ook voor één of enkele dagen be schikbaar. Tot nu toe kon de semafoon alleen maar voor een heel jaar worden gehuurd voor 500 gulden. De huur voor incidenteel gebruik is vastgesteld op 60 plus 2,50 per dag. Gebruikers van een semafoon kunnen, waar zij zich ook bevinden in Nederland of België steeds worden opgeroepen door telefoonabon nees. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben de gemeenteraad een Nota Jeugdzaken aangeboden over te tref fen voorzieningen ten behoeve van de vrijetijdsbesteding en de leefbaarheid in de hoofdstad. Uitdrukkelijk wordt gesteld, dat het niet de bedoeling is de jeugd binnen het gemeentebeleid te behandelen als een bo ven andere leeftijdsgroepen bevoorrechte groepering. Overwogen wordt het uitgeven van een jeugdkrant, waarin alle mogelijkheden tot vrijetijdsbesteding worden vermeld, belangrijke raadsdebatten worden aange kondigd en voorlichting wordt gegeven over gemeentelijke diensten en waarin de jongeren de gelegenheid krijgen hun me ning te geven over het gemeentelijke beleid. B. en W. achten oprichting van vrije tijdscentra in de binnenstad en in de bui tenwijken noodzakelijk. Deze centra moe ten geschikt zijn voor vergaderingen, gro te bijeenkomsten, dansfeesten, uitvoerin gen van amateurmuziek en -toneel en sportbeoefening. Voorts worden aanbevelingen gedaan voor het scheppen van mogelijkheden voor sport en spel in de openlucht. B. en W. achten de uitvoering van het vrijetijdsbeleid slechts mogelijk in sa menwerking met het particulier initiatief. DEN HAAG. Het driedaagse con gres van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel. (ABOP) heeft zich uit sproken voor een periodieke, bijvoorbeeld tweejaarlijkse, keuring van onderwijskrach ten, die ouder daq 55 jaar zijn. Het wil voorts wenselijkheid onderzoeken van een gecoördineerde benadering van de sexu ele opvoeding bij alle vormen van voort gezet onderwijs en het basisonderwijs. Het congres wil verder het stakingsver bod voor ambtenaren nogmaals binnen het Algemeen Comité Overheidspersoneel aan de orde stellen. Volgens het congres blijkt meer en meer dat in het georganiseerde overleg de werknemersbonden slechts gehoord wor den en de werkgeefster, de overheid, haar eigen weg gaat. Voor een juiste onderhan delingspositie moet de mogelijkheid be staan neen te kunnen zeggen en dit neen ook waar te kunnen maken door een sta king. Uitvoerig is gesproken over onderwijs en seksuele opvoeding. De ABOP zal blij ven ijveren voor algemene invoering van de vijfdaagse schoolweek. Het congres ver wierp het voorstel om bij de omroeporga nisaties te klagen over de schadelijke uit werking van verschillende televisieuitzen dingen. Dit betreft niet de uitzendingen ADVERTENTIE Stadsschouwburg, vandaag en woensdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „De Vre de" van Aristofanes. Regie: Peter Klein- schmidt. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Wat deed jij nou in de oorlog, pappie?", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van de zeypn", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Wacht tot 't donker is", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „On(t)roerend goed", a.l. Minerva, 14.30 u.: „Houten Koppen", a.l.; 20 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De ontembare Angélique", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Verboden voor mannen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De jonge Venus", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, grafiek en schilderijen van „De Groep". Dagelijks van 10-17 u. en op zondag van 13-17 u. Tot en met 7 januari. Vleeshal (Grote Markt)Eretentoonstel- ling t.g.v. de zeventigste verjaardag van de beeldhouwer Mari Andriessen. Dage lijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot en met 7 januari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Tot en met 7 januari: Expositie van beeldhouwwerk van Wim Jonker en schilderijen, aquarellen en tekeningen van Harry Balm. Dagelijks van 10-12 en 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van emaillewerk van Jan de Valk. Dage lijks van 10-20 uur. Tot 14 januari. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31): Expo sitie van werk uit Spanje van Wim Steyn en Poppe Damave. Dagelijks 11-17 u. Maandag, woensdag en vrijdag ook 19.30- 21.30 u. Op zondag 14-17 u. Tot en met 12 januari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswijk op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Opening met demonstratieve optocht vandaag om 20.30 uur vanaf de Gedempte Voldersgracht. Wijkcentrum Schalkwijk: Expositie van schilderijen van Josef Santen. Zondags van 14-17 uur. Tot en met 7 januari. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 58): Expositie van geborduurde composities van Cecile Dreesmann. Dage lijks van 10-17 u. en zaterdag en zondag van 14-17 u. Tot en met 7 januari. DIVERSEN Poppentheater Merljjn (Hasselaersplein 35), 14.30 u.: „Het onderwateravóntuur". De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag 20.30 u.: Optreden van Peter Terra. DINSDAG 2 JANUARI City, 20 u.: „De vierkante rekruut". WOENSDAG 3 JANUARI City, 20 u.: „De vierkante rekruut". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „El- vis beat en blues". Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie Paul Citroen, schilderijen, teke ningen en gouaches, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. WOENSDAG 3 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „El- vis beat en blues". Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie Paul Citroen, schilderijen, teke ningen en gouaches, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Gebouw „Wijkerbaan", 20 u.: Lezing door mevr. M. C. Schröder-van Gogh, me dewerkster v. h. Unesco-comité te Haar lem voor N.V.V.-Vrouwengroep. voor kinderen, maar wel programma's, welke de kinderen buiten deze uitzendingen ook zien. In de eerste plaats is het de verantwoordelijkheid van de ouders naar welke programma's zij hun kinderen la ten kijken. Het KNMI deelt mee: Een depressie trok met sneeuw en ha gel over Engeland en Noord-Frankrijk naar de Alpen. De wind in ons land nam daardoor af. In de afgelopen nacht vorm de zich bij temperaturen tussen nul en 4 graden onder het vriespunt plaatselijk mist. Een volgende depressie is ten zui den van IJsland naar Schotland getrok ken en vult snel op. Inmiddels is ten wes ten van Ierland een rug van hoge lucht druk aangekomen, welke zich het komen de etmaal via de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving verplaatst. Daardoor zal het bij een zwakke veran derlijke wind op de meeste plaatsen droog weer zijn met plaatselijk mist en mogelijk ook enkele opklaringen. Voorts wordt overwegend lichte vorst verwacht. WEERRAPPORTEN 4) Maximum- en minimum *0 Q SB «w c* temperaturen w a 0) 3 binnen- en buitenland BS O r* C M Den Helder zw. bew. nw 5 1 2 Ypenburg onbewolkt windst. 2 -l 1 Vlissingen sneeuwbui nnw 1 l 0.1 Eelde sneeuw wnw 2 -0 0.6 De Bilt mist windst. 2 -2 1 Twente geh bew. nw 0 -1 1 Eindhoven geh. bew. w 1 -0 2 Z.-Limburg sneeuw w 1 -2 1 Helsinki half bew. no -18 -20 0.6 Stockholm onbewolkt windst. -18 -18 0 Oslo onbewolkt nno -7 -15 0.3 Kopenhagen geh. bew. ono 2 1 4 Aberdeen zw. bew. zw 3 -1 1 Londen geh. bew. n 2 0 10 Amsterdam zw. bew. windst. 2 -3 2 Brussel mist wzw 1 -2 1 Luxemburg zw. bew. n -1 -3 4 Parijs sneeuw windst. 2 0 4 Bordeaux regen wnw 11 7 13 Grenoble sneeuw windst. -1 11 Nice onbewolkt n 12 1 0 Berlijn geh. bew. n 1 -5 1 Frankfort mist windst. -0 -3 3 Mündhen sneeuw nno -0 -6 0.6 8 Ziirich sneeuw nw 1 -3 GJenève regen zw 1 -2 3 Locamo licht bew. z 4 -2 0 Wenen mijt windst. -1 -13 18 Innsbruck geh. bew verand. -0 -11 0 Belgrado g:h. bew windst. 4 1 1 Athene licht bew zzo 18 9 1 Rome motregen ozo 12 2 1 Barcelona onbewolkt windst. 12 7 0 Madrid half bew. nw 13 6 0 Mallorca half bew. wnw 14 9 0 Lissabon licnt bew. nnw 15 10 0 Woensdag 3 januari Zon op 8.48 uur; onder 16.41 uur. Maan op 11.21 uur; onder 20.39 uur. Maanstanden Eerste kwartier 7 Januari 15.23 uur. Volle maan 15 januari 17.11 uur. Laatste kwartier 22 januari 20.38 uur. Nieuwe maan 29 januari 17.29 uur. Hoog en laag water in iJmuiden Dinsdag 2 januari Hoog water 5.04 uur en 17.22 uur. Laag water 0.48 uur en 13.13 uur. Woensdag 3 januari Hoog water 5.52 uur en 18.10 uur. Laag water 1.35 uur en 13.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2