VAN DAG TOT DAG V.S. willen Cambodja niet in armen van Ho of Mao drijven Prins Sihanoek is voor overleg met „Washington l „Griekse pers dramatisch onderdrukt" VS kopen meer Britse wapens Half-uur-extra-pian wordt een sneeuwbal Rennies President Johnson sprak met dr. Barnard commentaar op actuele zaken Hart ee kleur Belgrado ontslaat chef van de veiligheid sdienst Israel laat 500 krij gs gevangenen uit Egypte vrij Politiemannen bij Ku Klux Klan Paus Paulus deed oproep voor vrede Curie-hervorming uitgesteld Wij bellen wel Brandend maagzuur, Sjeik Abdoellah van Kasjmir vrij Eban wil „EEG met Arabische landen telegrammen DINSDAG 2 JANUARI 1968 Treinbotsing in de VS veroorzaakte vuurzee Na vlucht Rajakovitsj Nieuwjaarsboodschappen - T: Subtiele diplomatie IPI-jaaroverzicht: I'M SAtkïNtS BmTAiH Vij£ stenotypistes inspireren Engeland helpen direktf Het nieuwe jaar is voor de 58-jarige tandarts Philip Blaiberg in Kaapstad met een sensatie begonnen: hij heeft van dr. Barnard en diens specialistenteam een nieuw hart gekregen en hij profiteert daarbij van de nieuwe gegevens, die het tragische verloop van de harttransplan tatie op wijlen Wasjkansky heeft opge leverd. De kansen van Blaiberg zijn groter, indien althans de operatie zelf een even gunstig verloop blijkt te hebben gehad als die welke op Wasjkansky werd ver richt. Dr. Barnard heeft er na de dood van Wasjkansky meermalen de nadruk op gelegd dat door onbekendheid met het proces van reacties de nazorg voor Wasj kansky min of meer op goed geluk moest worden uitgevoerd. Die onbekendheid is voor een groot deel weggenomen, al blij ven er factoren meespelen die buiten alle medische berekening om nadelig kunnen werken. Een typische bijzonderheid van deze tweede harttransplantatie is, dat het nieuwe hart genomen is uit het lichaam van een kleurling. Men moet aannemen dat de toestemming tot het. wegnemen van dit hart door de ten dode opgeschre ven patiënt zelf of zijn familieleden ge geven is, evenals dat het geval was bij het meisjeshart dat Wasjkansky ontving. De kleurling leed aan een ongeneeslijke hersenaandoening en was nog niet over leden toen hij werd uitgekozen als donor. Men moet eveneens aannemen dat hij door geen enkele chirurgische ingreep meer te redden was, een situatie die bij hérsenaandoeningen uiteraard vaak zal ontstaan. Merkwaardig genoeg blijkt uit de be richtgeving geen enkel symptoom van aarzeling, noch bij de doktoren, noch bij de patiënt, over het feit dat het donor hart dat van een niet-blanke zou zijn. Merkwaardig, omdat het geval zich in Zuid-Afrika afspeelt, waar aan de licha melijke verschillen tussen de mensen zo veel waarde wordt gehecht. Het zal velen in de Unie van Zuid-Afrika sterk aan spreken dat een vitaal, elementair orgaan als een hart niet blijkt te vallen onder de essentiële „schatkamers van blanke supe rioriteit", maar eenvoudig verwisselbaar wordt geacht. Misschien zal deze hart transplantatie bijdragen tot een verdere vervaging van misverstanden ten aanzien van de rasverschillen. Wellicht zal zij sommigen kunnen brengen tot bezinning over dat probleem, waardoor misschien de door een grote meerderheid der wereld bevolking onderschreven stelling van de elementaire gelijkheid der mensen nog wat meer aanhangers in Zuid-Afrika zal krijgen. Er zijn wel eens stemmen opgegaan die de regering van Zuid-Afrika drin gend aanrieden, een politiek \'an rassen- menging te gaan volgen om zich op lange termijn te verlossen van het grote pro bleem der zwart-witte tegenstelling in haar land. Men had daarbij uiteraard de normale, natuurlijke menging door hu welijken op het oog. Nu hebben Zuid- afrikaanse doktoren een soort kunstma tige rassenmenging bewerktstelligd, waar mee zij hebben aangetoond dat zij geen geloof hechten aan de theorieën der pseudo-deskundigen, die de lichamelijke vereniging van kleurlingen en blanken brandmerken als een door de schepping verboden en strafbare biologische wan daad. De officiële medische wetenschap in Zuid-Afrika heeft zich op deze wijze ge distantieerd van de verderfelijke propa ganda, in wetenschappelijke verpakking op de markt gebracht, die zegt: „De ne ger is geenszins een zwarte Europeaan; hij is zowel anatomisch als psycho logisch een heel ander mens" (dr. H. J. T. Bijlmer, „De Evolutie van de Mens" 1946) maar zonder aarzeling het verschil in huidskleur genegeerd als een volstrekt niet ter zake doende bijkomstigheid. Als deze harttransplantatie gelukt en de patiënt de normaal te verwachten aan vallen van het lichaam op het vreemde weefsel zal doorstaan, mag men niet al leen op zuiver medische gronden maar ook uit het oogpunt van zindelijkheid in het maatschappelijke denken deze in greep als een historische gebeurtenis beschouwen. RICHMOND (Reuter) Bij Richmond in de Amerikaanse staat Indiana zijn gisteravond twee goederentreinen in bot sing gekomen, geladen met olie, benzine en ammonia. Er ontstond een geweldige vuurze, die tot op vijftig kilometer af stand te zien was. Twintig huizen gingen verloren. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bijna 250 inwoners van het dorp Dun- reath zijn tijdelijk naar een veiliger plaats gebracht. iWWIWIWWIAfMWWWWWWWIIWIIWAIWWMWWWWWWWWWt VmftUfWIWWIMWWWIlWIAIIIIIMWWWWIlWIIWIIWWIIMWIIIIWMMWIl*' BELGRADO (DPA) De chef van de Joegoslavische staatsveiligheidsdienst in Piran is intslagen. Dit ontslag houdt verband met de ge slaagde vlucht van de Oostenrijkse oud- SS-officier en medewerker van Eichmann, Erich Rajakovitsj in de herfst van dit jaar uit het vakantieoord Istrien. De Nederlandse regering had in oktober aan de Joegoslavische regering uileve ring van Rajakovitsj gevraagd toen zij had vernomen dat deze zich in Joegosla vië bevond. Rajakovitsj werd toen in Is trien onder huisarrest gesteld, maar het gelukte hem toch te ontvluchten. TEL AVIV (AFP) Voor de eerste maal sinds de zesdaagse oorlog heeft Is raël 502 gewonde Egyptische krijgsge vangenen naar Egypte gerepatrieerd. De gevangenen, onder wie twee hoge officieren, werden van een kamp in de buurt van Haifa naar Kantara, aan het Suez-kanaal, getransporteerd. In sche pen, die de rode-kruisvlag voerden, gin gen zij naar Egyptisch gebied. In het kamp bij Haifa bevinden zich nog meer dan vierduizend Egyptische krijgsgevangenen, onder wie negen gene raals. In Egptische krijgsgevangenschap bevinden zich tien Israëlische militairen onder wie drie piloten. CHICAGO (Reuter). Het onderzoek naar het aantal politiemannen in Chicago, die lid zijn van de organisatie „Zwarte Moslims" of van de Ku Klux Klan, zal worden uitgebreid, zo heeft de burge meester, Richard Daley, vrijdag tijdens een persconferentie meegedeeld. Eén van de „keizerlijke tovenaars" van de Klan, James Venable, heeft vrijdag toegegeven dat een van de zes politie mannen die gisteren werden genoemd de de hoogste functionaris van de Klan in de staat Illinois is. Hij weigerde te zeg gen hoeveel politiemannen in Chicago lid lijn van de organisatie. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het gesprek van de dag in de Amerikaanse hoofdstad is de kwestie of de troepen in Vietnam toe stemming moeten krijgen hun communis tische tegenstanders te achtervolgen als die na een gevecht hun toevlucht zoeken achter de grenzen van buurstaten zoals Cambodja en Laos. In militaire kringen kan men hier en daar ferm horen beto gen dat die toestemming natuurlijk moet worden gegeven en dat het nu maar eens uit moet zijn met het opleggen van handicaps aan de Amerikaanse troepen. AMSTERDAM (Reuter en AFP) Paus Paulus VI heeft op nieuwjaarsdag een beroep op de grote mogendheden ge daan om alle mogelijkheden die tot be ëindiging van de oorlog in Vietnam kun nen leiden te baat te nemen en de ramp van een eindeloos conflict te voorkomen. „Wij zouden het dreigende gevaar van de verschrikkelijke ramp van een oorlog zonder einde, een oorlog die zich blijft uitbreiden willen bezweren", aldus de paus die sprak ter gelegenheid van „wereldvredesdag". President Ho Tsji-Minh van Noord- Vietnam zei in een nieuwjaarsboodschap, dat zijn land dit jaar zeker „veel meer overwinningen" op de Verenigde Staten zal behalen. Koning Konstantijn riep in een niet door de Griekse radio uitgezonden nieuw jaarsboodschap de Grieken op tot natio nale eenheid. Hij sprak de hoop uit spoe dig naar zijn land te zullen terugkeren. Premier Papadopoulos verklaarde, dat het land was afgegleden naar een rode dictatuur, maar dat nu orde en rust wa ren hersteld. President De Gaulle heeft in zijn ge bruikelijke nieuwjaarstoespraak de een wording van geheel Europa één van de belangrijkste doelstellingen van de Fran se buitenlandse politiek genoemd. Maar president Johnson lijkt de zaak zo voorzichtig mogelijk te willen spelen en sind§ prins Sihanoek van Cambodja in een interview met de „Washington Post" opmerkelijk flexibele taal heeft he- sproken over het probleem lijkt de Ame rikaanse regering er op uit via diploma tieke actie de zaak op te lossen. Militair is het probleem voor de Ameri kanen inderdaad niet mals. Naar in Wash ington wordt aangenomen opereren nu circa 20.000 Noordvietnamezen van uit bases in het dun bevolkte oostelijke deel van Cambodja. Die bases zouden groten deels weer ondergronds zijn aangelegd zo als gebruikelijk bij de Vietnamese com munisten. Van achter de veilige bescher ming van de Cambodjaanse grens, die de Amerikanen en Zuidvietnamezen niet mo gen schenden, stromen de Noordvietna- mese troepen Zuid-Vietnam binnen als zij de Amerikanen willen uitdagen tot een een grote slag. De recente gevechten bij Loc Ninh, Bu Dop en Dak To werden allemaal op deze manier gelanceerd en wie de kaart be studeert ziet inderdaad hoe dicht deze plaatsen bij de Cambodjaanse grens lig gen. De situatie biedt de communisten dubbel voordeel: als de Amerikaanse overmacht te groot wordt kunnen zij zich snel terugtrekken naar de bases in Cam- VATIKAANSTAD (AP) Paus Pau lus VI heeft de grote hervorming van de curie voor twee maanden uitgesteld. De paus maakte in een decreet bekend dat de hervormingen, die een eind zou den maken aan het eeuwenoude gezag van de curie, pas op 1 maart in plaats van op 1 januari van kracht zullen wor den. Woordvoerders van het Vaticaan zeggen dat het uitstel geweten moet worden aan de operatie van de paus in november, die het hem onmogelijk maakte de de tails van de hervormingsplannen uit te werken. De hervormingen houden onder meer in dat alle curie-kardinalen automatisch uit hun ambt worden ontzet bij het over lijden van een paus. bodja .terwijl bovendien door deze tactiek grote Amerikaanse troepeneenheden naar het dunbevolkte gebied bij de grens worden gelokt, die daardoor vrijgemaakt moeten worden van beveiligingsdiensten in de be volkte gebieden waar de Vietcong-gueril- la's voortdurend op de loer liggen. Prins Sihanoek wiens grootste zorg kennelijk is zijn nationale onafhankelijk heid te bewaren om niet fijngemalen te worden tussen de molenstenen China en Amerika, heeft Washington in de afge lopen dagen op meer dan één manier laten weten dat zijn uitspraak over hulp vragen aan communistische vrijwilligers als de Amerikanen zijn grenzen zouden schenden, niet helemaal zo moet worden opgevat als hij klonk. Hij wil nu praten met n Amerikaanse afgezant (lange tijd voelde hij "daar niets voor omdat de diplomatieke betrekkingen tussen Phnom Penh en Washington sinds 1965 verbroken zijn) en hij heeft laten doorschemeren dat als de Vietnamese communisten zijn dunbevolk te grensgebied inderdaad misbruiken hij geen militaire maatregelen zou nemen in het geval dat de Amerikanen de commu nisten tot in dat gebied zouden achter volgen. Als de tekenen niet bedriegen zal pre sident Johnson proberen van de gelegen heid gebruik te maken de relaties met Cambodja te herstellen en tegelijkertijd de communistische bases in het nauw te brengen. Liever dan met grof geschut Cambodja in de armen te drijven van Ho Tsji Minh en Mao Tse Toeng lijkt men in Washington subtiele diplomatie te wil len bedrijven. Daarbij wil men voortbouwen op de sympathie die Jacqueline Kennedy en haar gezelschap kort geleden in Cambodja geoogst heeft en gebruik maken van het prestige dat sommige Amerikaanse poli' tici zoals senator Mike Mansfield nog al tijd in Phnom Penh genieten. Maar er zal iets bereikt moeten worden, want de Amerikaanse generaals, die meestal weinig begrip hebben voor sub tiele diplomatie, zullen zeker blijven hameren op het thema dat het onzinnig en unfair is de tegenstander een veilige uitwijkplaats toe te kennen, waardoor de Amerikaanse soldaat met een handicap moet vechten. En dit laatste argument is in een verkiezingsjaar ook politiek niet zonder consequenties, hetgeen president Johnson niet zal ontgaan. ZÜRICH (Reuter) Het Internatio naai Persinstituut IPI in Zürich laat zich in zijn jaarlijkse overzicht van de pers vrijheid in de wereld lovend uit over de Amerikaanse pers-politiek in Vietnam. „De oorlog in Vietnam wordt door pers en televisie verslagen op een manier, die in geen enkele oorlog in de geschiedenis is geëvenaard", aldus het overzicht, waar in deze politiek een goed voorbeeld wordt genoemd voor de vele regeringen die de pers wantrouwen. Het optreden tegen de pers door het Griekse militaire bewind ziet het IPI als „de meest dramatische onderdrukking van de persvrijheid in de afgelopen vijf tien jaar". Na de staatsgreep van april 1967 is de Griekse pers teruggebracht tot een spreekbuis van de regering en na de mislukte coup van koning Konstantijn is de situatie nog slechter geworden, aldus het instituut. Uit het overzicht blijkt verder dat meer dan de helft van de wereldbevolking het zonder persvrijheid moet stellen. In het Internationaal Persinstituut zijn ongeveer 1500 uitgevers en journalisten uit vijf we relddelen verenigd. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben besloten om als tegen prestatie voor de Britse aankopen van mi litaire vliegtuigen bij Amerikaanse fir ma's honderd miljoen dollar extra ter be schikking te stellen voor de aanschaf van wapens in Groot-Brittannië. Dit werd gisteren bekend gemaakt. Een Britse regeringsdelegatie onderhandelt in Washington over mogelijke besnoeiingen in de oorspronkelijke bestelling van F-11 vliegtuigen. Engeland wil deze order ver kleinen met het oog op bezuinigingsmaat regelen die het gevolg zijn van de deva luatie van het pond sterling. Volgens welingelichte kringen is het be drag voor compensatieaankopen door het ministerie van Defensie verhoogd van 725 tot 825 miljoen dollar. De Britse opdracht behelst vijftig F-lll „Swing-Wing" toestellen, F-4 Phantom ge vechtsvliegtuigen en C-130 transporttoe stellen. De Zuidafrikaanse chirurg prof. Barnard heeft in het weekeinde een gesprek gevoerd met president Johnson, die met zijn kleinzoon op schoot vol belangstelling luistert naar de man die de eerste hart transplantatie-operatie verrichtte. (Telefoto). (Van onze correspondent) LONDEN Pas wanneer, zoals ten tijde van Duinkerken, de Britten met de rug tegen de muur staan wordt over hen de geest vaardig om de handen in één te slaan en gezamenlijk hun uiterste krachten in te span nen. In de tegenwoordige financieel-economische crisis komt het leider schap niet van een tweede Churchill, maar van vijf eenvoudige steno typistes van een kantoor in het ten zuidwesten van Londen gelegen Surbiton. Zij hebben besloten dagelijks zonder extra-betaling een half uur langer te werken om Engeland uit de put te helpen. Haar patriottische voorbeeld heeft het land geëlektrificeerd en zelfs de stoot gegeven tot een nationale ,Help- Engeland'-beweging. De vijf piepjonge meisjes één van haar is pas zestien zijn er helemaal beduusd van dat zij plotseling als nationale heldinnen wor den uitgeroepen. Prins Philip heeft haar op de laaste dag van het jaar een huidetelegram gezonden. Haar be sluit was volgens hem het meest be moedigende nieuws dat hij in 1967 had gehoord. De directie van 't bedrijf, dat verwar- mings- en ventilatieinstallaties maakt heeft de leiding op zich genomen om andere firma's te bewegen hun eigen voorbeeld te volgen. Want niet alleen zal na het signaal van het vijftal nu ook het hele personeel van 240 man nen en vrouwen dagelijks een half uur eerder beginnen en het overwerk onbe taald verrichten, maar de leiding heeft besloten een prijsstijging van zes per cent waartoe na de devaluatie was overgegaan, ongedaan te maken. De belangrijkste aandeelhouders zullen ge noegen nemen met een dividendver mindering van 25 percent. Het ex tra overwerk betekent een zeven per cent produktiestijging. Indien het hele land dit voorbeeld zou volgen, zou men in een ommezien uit het moeras ge holpen zijn. De firma, die tussen dertig en veer tig percent van haar produktie expor teert, heeft zich reeds tot veertigdui zend andere bedrijven gewend. Zij laat bovendien honderdduizend insignes in de nationale kleuren en plakstroken voor auto's vervaardigen met de woor den ,Ik steun Engeland'. Vijf andere firma's hebben reeds besloten mee te doen. Een hoteleigenaar in Torquay heeft de vijf typistes als beloning voor haar vaderlandslievend gebaar een gra tis vakantie van een week aangeboden. Een 73-jarige dame uit dezelfde bad plaats heeft haar huis voor leden van het personeel opengesteld. De Engelsen hebben deze opkikkering hard nodig op een moment dat zij met angst en beven de mokerslagen af wachten die de regering dezer dagen op hen zal doen neerdalen. Er zal op alle terreinen door de nieuwe kanselier van de schatkist, Roy Jenkins, danig met de bijl worden ingehakt om het land, dat van geleend geld leeft, weer solvent te maken. Sinds de oorlog is de algemene critiek op Engeland, inclu sief die van vooruitziende Britten zelf, dat er niet flink genoeg wordt aange pakt, waarbij nog veel te veel topfunc tionarissen, die zeer laat in de ochtend op het werk verschijnen, uren lang in clubs lunchen en weer vroeg naar huis gaan, om van lange weekends maar te zwijgen, het averechtse voorbeeld gaven. Verder zijn bepaalde vakbonden voor bepaalde arbeidsremmende, af tandse praktijken verantwoordelijk. Wie weet zal de verandering, die zich op dit gebied langzaam voltrekt, door het opmerkelijke initiatief van de vijf typistes een nieuwe impuls ontvan gen. FLORIDA (AP). Twee bandieten hebben een echtpaar in Noord-Miami in de Amerikaanse staat Florida, in huis overvallen en voor tienduizend dollar aan juwelen en geld gestolen. Voor zij vertrokken, zei een van hen nog tegen zijn slachtoffers: „Maak je maar geen zorgen. Wij bellen de poli tie wel." En inderdaad verschenen een paar minuten later de agenten die het echt paar van de touwen bevrijdden. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? NEW DELHI (Reuter) De gewezen premier van Kasjmir, sjeik Mohantmed Abdoellah, is ter gelegenheid van het mohammedaanse feest uit gevangenschap ontslagen. Hij was in mei 1965 gevangen gezet toen hij terugkeerde van een bezoek aan het buitenland, waarbij hij premier Tsjoe En-Lai van China ontmoette. Zijn aanhou ding geschiedde op grond van de bepalin gen tot verdediging van India. Tevoren had hij al bijna tién jaar in gevangenschap doorgebracht nadat hij in 1953 was afgezet als premier van Kasjmir. Sjeik Abdoellah, die bekend staat als de leeuw van Kasjmir", kan nu naar Kasjmir terugkeren. JERUSALEM (AP) De minister van Buitenlandse Zaken van Israel, Abba Eban, heeft zondag verklaard dat Israel economische betrekkingen in de vorm van een gemeenschap als de EEG zou willen onderhouden met de Arabische landen. Eban hield voor de Israëlische radio een rede in het Arabisch ter gelegenheid van nieuwjaar en het mohammedaanse ld el Fitr-feest. Hij zei dat een van de wegen waarlangs vrede in het Nabije Oosten be reikt kan worden een „gemeenschappe lijke markt" als de EEG is. „Israël heeft redelijke voorstellen die de belangen en de nationale trots van alle landen in het Nabije Oosten ten goede kunnen komen", aldus Eban. Hij vervolg de dat Israel deze voorstellen gaarne ter tafel wil brengen als de Arabieren met Israel willen onderhandelen. 1 Aalmoezen. In de Indische plaats Kizja- kari, in het zuiden van de staat Madras, zijn zes bedelaressen in het gedrang om het leven gekomen, toen er aan enige duizenden armen aalmoezen wer den uitgereikt. Twee misdeelden liepen verwondingen op. Hoofdredacteur. De 70-jarige Willi Bret- scher treedt af als hoofdredacteur van de „Neue Zürcher Zeitung" en wordt opgevolgd door dr. Fred Luchsinger, die nu chef is van de redactie buitenland. De aftredende hoofdredacteur bekleed de deze functie sinds 1933. Hij werkte in totaal al vijftig jaar voor de krant. Spoorwegongeluk. Bij een spoorwegonge luk in het westen van Columbia zijn dertien mensen omgekomen en dertig gewond. Een passagierstrein liep bij Cali door te grote snelheid uit de rails. Man-van-het-jaar. Het Amerikaanse tijd schrift „Time" heeft president Johnson uitgeroepen tot „man-van-het-jaar". Het Amerikaanse staatshoofd is in totaal éénenveertig maal op de voorpagina verschenen. Explosie. In een olie-opslagplaats te Ma- naus in Noordwest-Brazilië zijn na een explosie zeventien mensen omgekomen en acht gewond. Kloppers. Van de deur van de Chinese legatie in Londen zijn twee kloppers verdwenen. De diefstal is door de Chi nezen aangegeven bij de politie. Ze wa ren van mening dat de diefstal het werk is van „imperialistische revisio nisten". Pokken. Zeker duizend mensen zijn over leden bij een pokkenepidemie in Oost- Pakistans havenstad Chittagong. De epi demie begon drie maanden geleden. Actie. De Communistische Parij in Bra zilië heeft voor het eerst haar leden op geroepen zich voor te bereiden op een gewapende actie tegen het huidige be wind. Dit meldt het blad „Jornal do Brasil".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3