JAARWISSELING IN DE IJMOND VRIJ RUSTIG VERLOPEN Politie moest enkele keren ingrijpen Verenigingsnieuws uit de IJmond Schroot bij Hoogovens gestolen Ds. Van Schayck nam afscheid van Doopsgezinde Gemeente UITNQI DICING Bloemenveiling heeft een heel bijzonder jaar achter de rug imm u mm ikiÈ mm f= Vaak is nationalisme in jonge landen autoritair i i T -1 4 ARRESTATIES „Kennemerland" brak een record «2. SS: Omzet bijna 10 miljoen 1 4 Juwelierszaak sloeg ruim vijf uur alarm Leden van ABC in Velsen-N. bijeen DR. COUWENBERG IN BOEK: Overdreven cultus van partij- en staatsleiders DINSDAG 2 JANUARI 1968 4 In Beverwijk Jelsen-IJ midden Beverwijk 14.30-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaan- JvJeer kwekers straat 4A, volw. 19-21 u.; jeugd 14-30- r t TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 Inbraak via dak verijdeld KAASENBROOD Kort nieuws DIJKSTRA - LAMPEN VISSER ELECTROTECHNIEK Somber verslag (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De jaarwisseling Is in IJmuiden weliswaar niet geluidloos voor bijgegaan, maar tot grote moeilijkheden tussen de politie en het publiek is het niet gekomen. Slechts in één geval moest even hardhandig worden opgetreden. De brandweer is tweemaal uitgerukt echter zonder in actie te komen. In twee ge vallen is aanmelding gedaan van onge vallen door het afsteken van vuurwerk. Deze meldingen zijn binnengekomen, drie ruiten vernield. Hier ontstond t samenscholing, waarbij de politie moest - - optreden. Toen men geen gehoor wenste zaterdagavond en Oudejaarsavond. In het te geven aan het verzoek van de politie. eerste geval kreeg een 13-jarig meisje een mannen om door te lopen, is zo ver stuk vuurwerk in het gelaat, waardoor meldt het politierapport „met de daar- zij enige brandwondjes opliep en haar toe geëigende middelen een einde gemaakt mantel werd beschadigd. De dader was aan de samenscholing, hetgeen zeer vlot een 12-jarige jongen. Het tweede geval verliep". was ernstiger. Het betrof een inwoner aan Op de IJmuiderstraatweg zowel als de de Hyacmthenstraat, die een rotje in het Willemsbeekweg sneuvelden eveneens rui- oog kreeg Met vrij ernstig oogletsel is hij ten van winkelzaken. De daders bleken m het Antoniusziekenhuis opgenomen. echter direct bereid de schade te ver- De jeugd heeft zich beijverd met het goeden, uit de grond trekken van rijwielblokken Een 17-jarige scholier uit Santpoort is en verkeersborden en het ledigen van pa- meegenomen naar het hoofdbureau van pierbakken en stak hier en daar wat politie, omdat hij samen met enige kor kerstboompjes in brand. Zo moest de po- nuiten een aanhangwagentje had omver litie in de Van Dalenlaan in Santpoort gegooid. In de Lange Nieuwstraat werd een kerstboombrand blussen en trad zij een sigarettenautomaat vernield, tot tweemaal toe op bij in brand gesto- Een vuurpijl stichtte verwarring op de ken autobanden aan de Van den Vondel- oostelijke rijbaan van Rijksweg 9, toen laan. Een vuurpijl kwam terecht op het deze vlak voor een personenauto ontplofte neten dak van de Jan Lighthartschool. De bestuurder week uit naar de pech hetgeen noopte tot het laten verschijnen strook, reed toen weer de rijbaan op van de brandweer. Deze stelde vast, dat juist toen de auto werd gepasseerd door nagenoeg geen schade was aangericht. een andere personenauto. De bestuurder Nieuwjaarsdag moest de brandweer daarvan remde sterk, slipte en gleed te naar de Rijnstraat voor een kerstboom- gen de haag langs de middenrail. De brandje, doch daar aangekomen bleken auto liep vrij veel schade op. Veertig r toeschouwers de vlammen reeds te ter haag werd vernield, te hebben gedoofd. Bij een drukkerij aan Voorts is dit weekeinde tweemaal pro- ae Kennemerlaan werden oudejaarsavond ces verbaal opgemaakt tegen dezelfde winkelier, die vuurwerk verkocht aan personen jonger dan 18 jaar. De oudejaarsnacht in Beverwijk is op I enkele uitzonderingen na tamelijk rustig verlopen. Alleen op de Wijkerbaan en het Kennedyplein deden zich excessen voor, zodat de politie enkele keren hardhandig moest optreden. De herrie op het Kenne dyplein begon een kwartier na midder nacht, toen een groep jongelui bloembak ken omver gooide en een paal uit de DINSDAG 2 JANUARI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 20-22 u.: nieuwjaarsreceptie burgemeester en me vrouw Bührmann. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 3 JANUARI Rijmonders, start nieuwjaarsrit om 19.30 uur vanaf Paviljoen Schoonenberg, Minis ter Van Houtenlaan, Velsen-Zuid. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Banjaertstraat 13. Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft vier personen aan gehouden in verband met een schroot fraude bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Dit viertal wordt ervan verdartit ongeveer 110 ton betonjjzerafval met een waarde van om streeks 5500 te hebben verduisterd. De aangehoudenen zijn een 40-jarige opzichter van Hoogovens, wonende in Emmen, een 39-jarige chauffeur uit Be- DINSDAG 2 JANUARI Gymnastieklokaal Oosterwijk, 20.30 u. Huisvrouwengymnastiek door de St. v. huish.- en gezinsvoorlichting. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat yerwijk, die in dienst is van een particu- 100, 19 u.: Tienermode, door mevr. A v üere onderaannemer en twee Duitsers Gurp; 16.30-17.30 u.: Gezellige clubs v. van respectievelijk 47 en 26 jaar, werk meisjes v. 9-11 j.; 16.30-17.30 u.: Schilde- nemers van het aannemersbedrijf Hoch- ren. timmeren, zaalspelen en biljarten Hef -Allen waren werkzaam op het noor- v. jongens v. 9-11 j.; 20-21.30 u.: Volks- del'ik industrieterrein van Hoogovens, dansen v. jongeren boven 16 j., o.l.v. dhr. waar met man en macht aan de bouw M. Visser; 14-15.30 u.: Sieraden en email-1 ,een meuwe walserij wordt gewerkt, leren o.l.v. deskundige. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 20 u Volksdansen v. 11-14 jarigen; 19.30-21.30 u.: Volksdansen voor boven 14 j. Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, 13.30 u.: Naaien door de St. v. huish.- en ge zinsvoorlichting; 19.30-22 u.: Cursus han- Bij het betonvlechten komt veel afval vrij, het zogenoemde knipsel. Dit afval moest teruggeleverd worden aan de schrootafdeling van Hoogovens. Dat ge beurde.echter maar ten dele. De gearres teerde Beverwijker, die als chaffeur op trad, zag meermalen kans een lading denarbeid in het gezin; 14-16.30 u.: Knip- schroot elders te verkopen. Hij had daar- pen en naaien, door de St. v. huish. en dij de medewerking van de opzichter, die belast was met de controle van de uit gaande voertuigen. De Duitsers waren in het complot betrokken omdat men voor het zware karwei meer mensen nodig had. Van juli af was men reeds met deze praktijken bezig. gezinsvoorlichting. Sportfonsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 u. Openbare Bibliotheek Beverwijk- Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burger straat 70, volw. 15-17.30 u.; jeugd 15.30- 17.30 u.; Arendsweg 61, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Ooster wijk, Amstelstraat 44, volw. 15-17.30 u. en 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw. 15-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4A: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw. gesloten; Ruysdael- straat IA, jeugd 15.30-17.30 u. WOENSDAG 3 JANUARI Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 9.30 u.: Koken o.l.v. mevr. W. Quitz; 19 u.: Tienermode, o.l.v. mevr. A. v. Gurp; 20 u.: Indische gerechten, o.l.v. mevr. W. Quitz; 20 u.: Knippen en naaien o.l.v. mevr. A. v. Gurp; 14.15 u.: Kleuterclubjes. 4-5 j.; 16-17.30 u.: Handenarbeid v. meisjes v. 6-12 j.; 14-15.30 u.: Handenarbeid v. jon gens v. 6-12 j.; 20-21.30 u.: Toneelclubs v. voor de bloemenveiling ,,'t Centrum" in jongeren boven 16 j. alle opzichten een bijzonder jaar gewor- Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg den. Niet alleen heeft men het gouden 99, 19.30 u.. Pottenbakken, volw. o.l.v. jubileum op sfeervolle wijze herdacht, mevr. A. M. Teensma-van 't Wout, door maar bovendien is de omzet in vergelij- Het Groene Huis. king met 1966 bijna twintig percent oni Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, hoog gegaan. Er werd in 1967 geveild 20 u.: Pottenbakken en boetseren o.l.v. voor een bedrag van ƒ9.306.398 in 1966 grond trok. De politie arresteerde vijf jongens, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt. In de omgeving van het Ken nedyplein bleef het daarna nog geruime tijd onrustig. De politie wist de zaak ech ter goed in de hand te houden, mede doordat af en toe de wapenstok werd gehanteerd. Om ongeveer half drie keer de de rust weer. In het uitbreidingsplan Zwaansmeer vloog een vuurpijl uit de koers, waardoor een slaapkamerraam van het perceel Vechtstraat 5 sneuvelde. De pijl beland de in de slaapkamer, doch richtte ver der geen schade aan. De politie trad za terdagmiddag ook op tegen een twintigtal jongeren, die vuurwerk in de Breestraat afstaken. Voor het winkelend publiek was dat bijzonder hinderlijk. De jongelui wer den mee genomen naar het bureau. Veer tien van hen konden direct weer huis waarts keren, doch zes van hun leeftijd genoten werden wegens een brutale hou ding enkele uren vastgehouden. wezigen nog geruime tijd bijeen, om per soonlijk afscheid te nemen en de predikant de beste wensen over te brengen in ver band met zijn werk in zijn nieuwe stand plaats. In een toespraak, waaruit de sympathie voor de dominee duidelijk bleek, gaf de voorzitter van de kerkeraad, de heer J.W Laan, een beeld van de gevoelens van (Van een medewerker) IJMUIDEN. Met een zekere wee moed in het hart hebben de leden van de broederschap van de Doopsgezinde Gemeente IJmuiden zondagmorgen tijden een receptie, waaraan een kerkdienst met afscheidspreek vooraf ging, afscheid ge nomen van hun predikant, ds. J. P. van Schayck, die met ingang van 1 januari. benoemd is tot industriepredikant bij de de. gemeenteleden bij dit vertrek, waarbij Stichting Evangelie en Industrie in de hlJ dommef. Van Schayck kenschetste als Zaanstreek. een ,man dla steeds open staat voor de meningen van anderen en nauwlettend de In zijn afscheidspreek liet ds. Van Schayck I vernieuwingen van deze tijd in het oog echter duidelijk blijken dat hij van een houdt. definitief afscheid van zijn gemeente, Als blijk van bijzondere waardering voor waar hij acht jaar lang met plezier en zijn werk in de Gemeente bood de heer overgave heeft gewerkt, niets wilde we- Laan de scheidende dominee een fraaie ^en- I hangklok aan, die dank zij een geldinzame- ,Dit afscheid zal geen echt afscheid hng onder de leden, zich bij deze gelegen- zijn", aldus de dominee. „Wanneer wij heid gulle gevers hadden getoond, kon allen met elkaar blijven geloven in de worden geschonken; mevrouw Van Schayck liefde van God, zodat daardoor een één-1 kreeg fraaie bloemen aangeboden heid ontstaat, die onze verbintenis waar-1 borgt!" Na afloop van de dienst bleven de aan-1 In zijn dankwoord toonde de dominee zich bijzonder ingenomen met het fraaie geschenk, dat hij een machtig cadeau en een overweldigend gebaar noemde. „U kunt er zeker van zijn dat deze klok op een goede plaats in mijn nieuwe woning zal komen te hangen; komt u dan maar eens luisteren hoe de klok bij mij thuis tikt", aldus ds. Van Schayck. Als vertegenwoordiger van de Doops (Van een bijzondere medewerker) I Spzinde Sociëteit, en namens de Doopsge zinde Gemeente Beverwijk, maar ook als BEVERWIJK Het afgelopen jaar Is vriend trad als eerste van de hjerop yol- voor de twee Beverwijkse veilingen uitste- gende sprekers ds. H. Luikinga naar vo- kend verlopen; gezamenlijk hebben zij ren. In korte bewoordingen maakte hij weer voor een recordomzet gezorgd. De duidelijk dat ds. Van Schayck wel zeer totaalomzet aan de veilingen „Kennemer- gemist zou worden in de IJmond; hij land" en ,,'t Centrum" bedroeg in 1967 sprak de hoop uit dat de predikant zijn 17.535.199,- tegen ƒ15.119.231,- in 1966. moeilijke pionierswerk in de Zaanstreek Dit betekent een meeromzet van met enthousiasme zou volbrengen. 2.425.968.-, hetgeen neerkomt op een Gelukwensen en woorden van dank wer- vooruitgang van 16 percent. Begin december was veiling „Kenne merland" de acht miljoen al gepasseerd Gedurende de rest van de maand kwam er nog eens bijna drie ton bij, zodat de den ook gesproken door ds. A. Zwarten dijk, die namens de Doopsgezinden in Wormerveer het woord voerde; deze pre dikant bood de nieuwe industrie-predikant zijn steun voor de toekomst aan met de bedroeg tegenover een om zet van 7.361.331.25 in 1966; een meerom zet dus van 867.470.09. De meeste groen teveilingen gaven een achteruitgang in de omzet te zien, zodat de veiling „Kenne merland" op dit gebied een witte raaf is onder de Noordhollandse tuinbouwveilin gen. Om het totaalomzetbedrag van ruim I acht miljoen te bereiken moesten in to taal 2.344.586 kisten worden aangevoerd. Ook het aardbeienseizoen gaf zeer goede resultaten te zien. Als consumptieveiling neemt „Kennemrland" trouwens toch wel een aparte plaats in. Gedurende een groot deel van het jaar is er immers een keur van produkten te vinden, die hun weg door een groot deel van het land vinden. Als er voor de export vraag is, staat „Ken-1 nemerland" ook heel goed aangeschreven en gaan er veel produkten naar andere delen van Europa. bij te mogen steunen, waar dit nodig mag zijn!" Op de receptie, die een geanimeerd ka rakter droeg, was ook iemand uit de Zaan streek aanwezig, die de dominee reeds een klein voorproefje gaf van het wel- ADV ERTENT1E (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK. Het afgelopen jaar Is mej. v. Lith, door Kennemerstaten. Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 10 u.: Tekenen en schilderen door St. Recreatie Bejaarden. bedroeg de omzet ƒ7.758.328 en in 1965 kwam men tot een totaalbedrag van 5.976.253. Gezien het omzetbedrag van 1964 (ƒ4.020.721) kan gesteld worden, dat Huize „Scheybeeck", Velserweg 5, 19.30- er in drie jaar tijd een vooruitgang van 22 u.: Bloemschikken, door de St. v. huish. meer dan honderd percent werd bereikt en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge- Even voor de kerstdagen werd de ne- opend van 7-10 u.; 10-11.30 u. (dames- Uen miljöen volgemaakt, waaraan in de zwemmen) 12-13.30 u.; 14-15-15.30 u.; 16- .>dure" kersttijd nog een slordige drie 17.30 u. en 20.45-22 u. ton werd toegevoegd. De decembermaand Verenigde Openbare Bibliotheek Be- was overigens met een omzet van acht- verwijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik honderdduizend gulden voor de bloemen- Burgerstraat 70, volw. 15-17.30 u. en 19- veiling toch heel goed. Gedurende het 21 u.; jeugd 15-17.30 u.; Arendsweg 61, eerste halfjaar van 1967 waren de maand- volw. 15-17.30 u.; jeugd 14-17.30 u.; Oos- omzetten steeds hoger dan de overeen- terwijk, Amstelstraat 44, jeugd 14.30-17.30 komstige omzetten uit 1966. u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, jeugd 17.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 44, volw. De zomermaanden van 1967 vielen 19-21 u.; Ruysdaelstraat IA, jeugd 14.30- jammer genoeg een beetje uit de toon, 17.30 u. waarbij met name de warme maand juli en ten dele ook augustus voor de bloe menveiling niet best waren. De aanvoeren in 1967 waren ook weer heel wat groter dan in 1966. Er kwamen in de provincie Noordholland namelijk steeds meer bloem kwekers bij en een deel hiervan bracht de bloemen naar de veiling ,,'t Centrum". Ook het aantal kopers nam nog steeds toe, waarbij vooral de binnenlandse af nemers een grote rol speelden. Daarnaast werd er echter ook door de export veel gekocht. In verband hiermee worden dan ook aan de Beverwijkse veiling de voor de export benodigde uitvoermachtigingen en gezondheidscertificaten afgegeven. De twee Beverwijkse veilingen gaan 't nieuwe jaar met veel vertrouwen tegemoet. De bloemenveiling zit al midden in de I grote drukte van het bolbloemenseizoen. De groenteveiling doet het de komende weken even kalm aan en wacht op de voorjaarsgroenten. Voor beide veilingen is het tenslotte van groot belang, dat de verkaveling in de IJmond-Noord snel wordt gerealiseerd. J RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) Vrije toegang - Levering via de handel Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags. kom dat hem daar straks ongetwijfeld te wachten staat met de woorden: „U hebt in uw werk in de gemeente blijk gegeven de nieuwe tijd te verstaan, uw welkom in de Zaanstreek zal allerharte lijkst zijn". Nadat ds. Van Schayck, die met zijn gedachte misschien voor een deel reeds in de Zaanstreek vertoefde de aanwezi gen vroeg: „Is deze klok misschien ook een Zaanse?" ontstond algemene hilari teit toen een gevatte IJmuidenaar opmerk te: „Nee dit is een IJmuidense". Na deze sprekers ds. Van Schayck had verzocht de officiële toespraken zo veel mogelijk te beperken stelde zich een lange rij van mensen op om de do minee geluk te wensen met zijn benoe ming; voor ieder van hen had hij een persoonlijk woord. De prettige sfeer op de receptie werd nog verhoogd door het serveren van olie bollen bi-j de koffie, een aardige geste op deze oudejaarsochtend. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bijna vijf uur lang heeft de alarminstallatie van de juwelierszaak van de firma Siebel in de Grote Hout straat omwonenden in de nieuwjaars nacht uit hun slaap gehouden. Dit is de vierde keer dat een poging om bij de firma Siebel in te breken op niets is uitgelopen. Om twee uur was de installatie in wer king gesteld. Uit het onderzoek bleek dat onbekenden getracht hebben via een dak raam in te breken De ruit was uit de sponning verwijderd. Toen men naar bin nen wilde klimmen werd de alarminstal latie in werking gesteld waarop de in- klimmers over de daken de vlucht namen. Vermoedelijk heeft men via de Gedempte Oude Gracht na een klimpartij over da ken en dakgoten het dakraam van de juwelierszaak bereikt. Pas omstreekse kwart voor zeven maandagmorgen werd de alarminstallatie buiten werking ge steld. (Van een medewerker) VELSEN-NOORD. De afdeling Vel- sen van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, die thans omstreeks 160 leden telt. heeft mede naar aanleiding van het vijfde concept CAO papierindustrie doch ook wegens redenen van interne aard in het gemeentelijk vergaderlokaal in Vel sen-Noord een buitengewone ledenverga dering gehouden. Als voorzitter fungeerde de heer D. Schinkel, districtsbestuurder in Amster dam, die de interne zaken eerst behan delde. Het aftreden van drie bestuursle den was oorzaak voor deze bijeenkojnst. Dit waren de heren S. Knorren, bijna twintig jaar bestuurder en vele jaren voorzitter, F. Donkel en J. Santen de Hoog, waardoor slechts overbleven de heren M. v. d. Kooy, voorzitter en H. Frederiks. Wegens zijn verdiensten voor de ABC kreeg de heer Knorren een va kantieweek aangeboden, alsmede een boe- kenbon van de afdeling, welke ook de beide andere aftredenden werd geschon ken. VERKRIJGBAAR bij Klassieke en moderne verlichting. Méér dan 50 jaar ervaring. SMEDESTR. 7 - HAARLEM - TEL. 11287 De in 1965 gebouwde hektrawler Ham burg, groot 1600 bruto reg. ton, die heeft toebehoord aan de Cranzer Fischdampfer A.G. in Hamburg, is verkocht aan de Norddeutsche Hochseefischerei A.G. in Bremerhaven en heeft de naam Danas- bank gekregen. verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK (Van een medewerker) DEN HAAG. Gaat het nationa lisme in de jonge landen van Afrika en Azië lijken op het Europese fas cisme? Juist in jonge nationale staten als Italië en Duitsland, die evenzeer als de Afrikaanse en Aziatische wor stelden met het probleem van de na tionale integratie, kwam het fascisme op. En het nationalisme in de nieuwe landen vertoont nu al vaak een sterk autoritaire inslag, met de overdreven cultus van de nationale partij- en staatsleiders welke ook in Italië en Duitsland bestond. Het dikwijls ont breken van een vrije pers en een on afhankelijke rechtspraak zijn even min geruststellende tekenen. Dr. S. W. Couwenberg, voorzitter van het Democratisch Centrum Nederland en adjunct-directeur van het Oost-West-in- stituut, stelt dit vraagstuk aan de orde in een onlangs verschenen boekje „Her levend nationalisme" uitgegeven bij H Nelissen in Bilthoven. Het is ook naar liet oordeel van dr. Couwenberg supra- nationaiiteit nog altijd de enige weg om op den duur tot een geordende, vreedza me wereldsamenleving te komen. Hoewel de schrijver het nationalisme in de jonge landen overigens beoordeelt als een progressieve kracht, vindt hij het herleven ervan in de oudere landen een anachronisme. Al richt zijn kritiek zich m de eerste plaats op generaal De Gaulle, hij vindt dat de generaal op dit punt een trouwe bondgenoot heeft in de Verenigde Staten, die evenmin bereid zijn deel uit te maken van supra-nationale organisaties en op bepaalde gebieden, bijvoorbeeld het geheel aanvaarden van internationale rechtspraak afstand te doen souvereiniteit. van eigen Er is, schrijft hij, zowel in Frankrijk als in de V.S. sprake van een moreel nationalisme. De Amerikaanse buitenland se politiek wordt in hoge mate bepaald door een nationaal zendingsbewustzijn, hetgeen blijkt in Vietnam. Ook in Enge land leeft het nationalisme nog sterk, al dus dr. Couwenberg, die vindt dat La bour daar geen verandering in heeft ge bracht omdat „het Laboursocialisme is uitgegroeid tot een sterk nationaal georiën teerd socialisme. De huidige leiders van Labour varen ten aanzien van de E.E.G. een andere koers, maar dat impliceert met dat zij werkelijk supra-nationaal zijn gaan denken". Het meest opmerkelijke vindt de schrij ver de ontwikkeling in de communistische wereld. Hij trekt een vergelijking tussen de Franse revolutie van 1789 en de commu nistische van 1917. Beide hadden aanvan kelijk kosmopolitische pretenties, ze waren bestemd voor de hele mensheid, maar beide zijn steeds meer in nationalistisch vaarwater gekomen. Het communistische internationalisme is failliet. In landen waar de communistische partij aan de macht is gekomen, is men de nationale staat vroeger het instrument van de bezittende klasse gaan herwaarderen als de drager en promotor van de socia le revolutie. Tenslotte heeft de nationale staat zich, aldus dr. Couwenberg. de laatste tiental len jaren ontwikkeld tot een sociale wel vaartsstaat. waarin de nationale integra tie en solidariteit een nieuw krachtig ac cent met zijn nationale „planning" en zijn permanente streven naar een natio nale welvaartsvergroting, werkt de inter nationale desintegratie in de hand Een proces dat lijnrecht indruist tegen de groeiende internationale afhankelijkheid. Het is volgens de schrijver onvoldoende dat men probeert dit proces af te rem men door allerlei vormen van internatio naal overleg. Een doeltreffende interna tionale ordening kan alleen worden be reikt op basis van supra-nationale ge- zagsvormen van internationaal overleg. Een doeltreffende internationale ordening kan alleen worden bereikt op basis "van supra-nationale gezagsvormen, zoals die in klein-Europa ontwikkeld zijn. Intussen moet dr. Couwenberg erkennen dat zelfs in klein-Europa hel gevaar bestaat „dat de E.E.G. blijft steken in een half vol tooide economische unie om maar te zwij gen van een uitbreiding van deze unie op het terrein van de buitenlandse politiek". „Herlevend nationalisme" bevat een somber verslag, ondanks het volgens de schrijver onvermijdelijke proces naar gro tere eenheid. In dat verslag komt Ne derland, waar „de neiging tot nationale zelf onderschatting zo sterk is dat zij in het buitenland opvalt" er niet al te best af. Dr. Couwenberg vindt het Nederland se supra-nationalisme nog al in tegen spraak met het politiek nationalisme van defensief-conservatieve aard in de kwes ties Indonesië en Nieuw-Guinea. Voor het buitenlandse beleid van Den Haag toont hij geen waardering. En over de toege nomen belangstelling vooral van jongeren voor de buitenlandse politiek, schrijft hij: „Die belangstelling geldt eerder een kwes tie als Vietnam dan zaken waarin Neder land een reële vinger in de pap heeft, zoals de ontwikkeling van de Benelux en de Europese samenwerking. De kennis van zaken is niet zelden omgekeerd even redig met de gedemonstreerde belangstel ling." Veel scherper is echter de kritiek op het feit dat de gemiddelde Nederlander „een opvallend gebrek aan nationaal - cultureel zelfbewustzijn heeft" Die kritiek weegt voor dr. Couwenberg zwaar omdat vooral een land dat min of meer de kamoioen is van supra-nationale aanpak er op dient te letten dat het zijn culturele identiteit niet verliest door eenvoudig te worden overspoeld. Zeker Frankrijk is er op uit zijn stempel te drukken op het toekom stige verenigde Europa, ook op cultureel gebied. Feiten als de geringe eerbied voor ei gen taal en voor Nederlandse geschiede nis beschouwt dr. Couwenberg als uitin gen van een klein-land-defaitisme. Een an der voorbeeld daarvan: „in een land met een gezond nationaal zelfbewustzijn zou het jarenlang gesol met de viering van een nationale feestdag als de vijfde mei uitgesloten zijn geweest".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4