REGIE PETER KLEIN SCHMIDT Kleurige, speelse, dartele Aristofanes bij „Centrum' Cijsbrecht in Amsterdam 1 Kloris kaas uit het vuistje g ma s t TONEEL IN HAARLEM Werk van Japanner in Galerie-T r Hemelbed-musical in première Dr. Joost de Blank overleden a Museumconcerten door Sas Bunge ■s ■u *hvw wvvzaaoA 7 E3SI&&WIJ ONTVINGEN; S"ortcjenó DINSDAG 2 JANUARI 1968 Slim V indingrijk Simon Koster «5 VOEDZAAM MAK^ OS W K H W Examens De radio geeft woensdag T elevisieprogramma's (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In Galerie-T aan de Ba- kenessergracht wordt vrijdag aanstaande een tentoonstelling geopend van werken van de 31-jarige Japanner Key Hiraga. De expositie is getiteld: „The elegant life of Mister P." De vernissage vindt •plaats des avonds om negen uur in aan wezigheid van de kunstenaar. De tentoon stelling zal tot en met 29 januari geopend zijn, dagelijks van 11 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. (Van onze toneelcriticus) HAARLEM. De Toneelgroep Cen trum heeft deze keer geen nieuwjaars wens nodig gehad om haar première van gisteravond in de Haarlemse Stads schouwburg een actueel en toepasselijk karakter te geven .Het spelen van het satirische blijspel „De vrede" van Aristo fanes op de door paus Paulus als „dag van de vrede" gekozen datum was op zichzelf al toepasselijk genoeg. En aan actualiteit ontbrak het evenmin, want veel van de toespelingen die Aristofanes vierentwintig eeuwen geleden maakte op allerlei politieke misbruiken en wantoe standen, in het bijzonder op die in Grie kenland (waar militaire figuren toen ook al de macht hadden veroverd), hadden evengoed nu kunnen zijn geschreven. Maar Aristofanes had, wat dit laatste betreft, tenminste dit op zijn huidige landgenoten voor, dat hij in zijn blijspe len ten aanhoren van vele duizenden Atheners ongestraft en telkens opnieuw de felste critiek kon laten horen op de Atheense regeringsleiders, hoewel die ge woonlijk zelf bij de opvoeringen aanwe zig waren en dan geduldig moesten luis teren naar beledigende kwalificaties van hun persoon die tegenwoordig zelfs in de meest democratische landen door de over heid zouden worden verboden. Ook in „De vrede", geschreven in 421 vóór Chr., toen Griekenland was verarmd en ver woest door tien jaar oorlog tussen Athene en Sparta, richt de schrijver zijn vlijm scherpe spot en striemende satire op de oorlogshitsers en -profiteurs die de ellen de veroorzaakt hadden. Als ergste onder hen wijst hij bij voorkeur op de oor logszuchtige demagoog Cleon, een leer looier die door zijn mooie praatjes tot een machtspositie was gekomen waarvan hij, voornamelijk te eigen bate, schandelijk misbruik maakte. De hoofdpersoon van „De vrede" is een wijnboer, Trygaios, die, uitgeplunderd door rondtrekkende troepen, ten einde raad op een reusachtige mestkever (pa rodie op het legendarische gevleugelde paard Pegasus) naar de Olympos vliegt om Zeus-zelf om vrede te smeken. Maar Zeus heeft zich van de Grieken afge- Scene uit „De Vrede". keerd, vertelt de hemelse paleiswachter Hermes hem, en de oorlogsgod heeft de vrede gevangen gezet. Na Hermes te heb ben bepraat en omgekocht weet Trygaios haar met hulp van andere boeren, die het koor vormen, te bevrijden. Als beloning mag hij na zijn terugkeer op AMSTERDAM. Traditiegetrouw is op Nieuwjaarsavond in de Stadsschouw burg in Amsterdam de galavoorstelling gegeven van de „Gijsbreght van Aems- tel" van Joost van den Vondel. Onder de talloze genodigden bevonden zich onder meer de minister van onderwijs, de heer Veringa, de burgemeester van Amster dam dr. I. Samkalden en zijn voorgan ger mr. G. van Hall, een aantal wet houders en vele andere hoogwaardigheids bekleders. De hoofdrol in het treurspel, dat ten tonele werd gebracht door de Nederland se Comedie, werd evenals vorig jaar ge speeld door André van den Heuvel. Bade- Ellen Vogel en André van den Heu vel als Badeloch en Gijsbrecht in Vondels treurspel. loch werd vertolkt door Ellen Vogel. De regie was in handen van Henk Rigters. Het decor, vervaardigd onder leiding van Thys van Delden, was eenvoudig. Na de pauze volgde zoals gebruikelijk „De bruiloft van Kloris en Roosje" met de nieuwjaarswens van Evert Werkman, uitgesproken door Thomasvaer en Pie- terne, (Wim van den Brink en Nell Kop pen). aarde de godin Lenteheerlijkheid trou wen, maar eerst proberen allerlei tegen standers van de vrede, zoals militairen, wapenfabrikanten en een priester, roet in het eten te gooien. Zelfs een kind, dat tot de feestvreugde wil bijdragen, weet niet beter dan een oorlogsliedje te zin gen. Trygaios is ze echter allemaal te slim af en tenslotte kan het bruilofts feest toch worden gevierd. Er is voor deze opvoering aan de-oor spronkelijke tekst van Aristofanes nogal wat gedokterd, eerst door de Duitse to neelschrijver Peter Hacks en daarna door de dramaturg van Centrum, Hans Ro- duin, die de bewerking van Hacks op nieuw heeft bewerkt. Niettemin is het eindresultaat zeer acceptabel, want de grote lijn en de bedoeling van het Atti sche blijspel, evenals de volkse toon, de ruige grappen en de snaakse toespelin gen op toneel en publiek, komen er ver jongd en verfrist in tevoorschijn. En helemaal in stijl met die tekstuele ver jonging heeft de Duitse regisseur Peter Kleinschmidt het stuk ten tonele gebracht: met de ideale combinatie van kinderlijk heid en raffinement, kleurig, speels en dartel, in een hier en daar Brechtiaanse aanpak maar gelukkig toch zonder van de brutale satire een zwaarwichtig „leer stuk" te maken. Een opvoering waarin niet alleen de „wenende grappenmaker", de politieke satiricus Aristofanes volledig aan z'n trekken komt, maar eveneens de ras-echte, trefzekere toneelman die vijftig jaar geleden door L. Simons terecht „de vader van alle moderne revue-schrijvers" werd genoemd. Middelpunt van deze verrassend vin dingrijke en temperamentvolle opvoering is Piet Romer als de goedwillende, met boerenslimheid uitgeruste „gemiddelde burgerman" en idealist-uit-eigenbelang Trygaios. Een bijzonder geslaagde komi sche creatie is de groteske koorleider van Allard van der Scheer. Ook Joop Admi raal draagt als een verwijfde hemelwach- ter Hermes enige kostelijke scènes bij. Wim van den Heuvel als huishoudelijke slaaf, Lou Steenbergen als wapenhande laar en Dries Krijn als vraatzuchtige priester vervullen bekwaam de overige belangrijke rollen. Maar ook de kleinere rollen en die van de koorleden worden met toewijding vervuld (al zal aan de verstaanbaarheid van de koren nog ge werkt moeten worden). Het geestdriftige applaus aan het slot (om van de vele opendoekjes maar niet te spreken) gold dan ook stellig het totaal van deze zeer geslaagde opvoering, waaraan ook de decor- en kostuumontwerper Roger Chail- loux en de componist Misja Mengelberg niet te onderschatten bijdragen hebben geleverd. Aan het eind van de voorstelling spra ken de artistieke leider van Centrum, Egbert van Paridon, en de directeur van de schouwburg, mr. Peter Lohr, geluk wensen uit tot het publiek dat de zaal geheel vulde. Van Paridon dankte daar bij ook het technische personeel van het gezelschap en van de schouwburg en uit te zijn voldoening over de band, die in de loop der jaren tussen Haarlem en Centrum is ontstaan. En toen kon in de foyers het nieuw jaarsbal beginnen. ROTTERDAM. Op Nieuwjaarsdag is in Rotterdam de musical „Ja, ik wil" in première gegaan. De twee rollen worden gespeeld en gezongen door Annet Nieuwen huyzen en Eric Schneider. De musical is een Nederlandse bewerking van de Amerikaanse „I do, I do", gebaseerd op Jan de Hartogs toneelstuk „Het Hemel bed". „De vrede", blijspel van Aristofanes. Nederlandse bewerking van Hans Ro- duin naar de Duitse van Peter Hacks. Nederlandse première bij de Toneel groep Centrum op 1 januari in de Stadsschouwburg te Haarlem. Regie: Peter Kleinschmidt. Hoofdrollen: Piet Romer, Wim van den Heuvel, Allard van der Scheer. Decor en kostuums: Roger Chailloux. Muziek: Misja Men gelberg. (Van onze correspondent) LONDEN De bekende Anglicaanse geestelijke van Nederlandse afkomst, dr Joost de Blank, die van 1957 tot 1963 aartsbisschop van Kaapstad is geweest, is gisteren na een langdurige ziekte op 59-jarige leeftijd in Londen overleden. Dr. Joost de Blank is uit Nederlandse ouders in Rotterdam geboren. In zijn vroege jeugd vertrok hij met hen naar Engeland. Dr. de Blank was een uitge sproken tegenstander van de Zuid-Afri kaanse rassenpolitiek. Spoedig na de aan vaarding van zijn taak in Kaapstad ver oordeelde hij de apartheid als onmense lijk en onchristelijk. In de vijftiger jaren was dr. De Blank assistent-bisschop van Stepny. Als zodanig drukte hij zijn stempel op het godsdien stige en sociale leven van de Londense havenkwartier. Sinds zijn terugkeer uit Zuid-Afrika, dat hij wegens zijn gezond heidstoestand moest verlaten, was hij ka nunnik van de Westminster abdijkerk in Londen. Minder schepen, meer tonnage. In de haven van Amsterdam zijn in 1967 7820 schepen aangekomen met totaal 22.507.980 bruto registerton. In 1966 kwa men in de Amsterdamse haven 8186 schepen aan, echter met een geringer tonnage. enl boekenboekenboekenboekei boekenboekenboekenboeken I boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Hieronymus van Alphen leeft nog voort, hetgeen blijkt uit een uitgave van L. J. C. BOUCHER uit Den Haag van„Kleine gedichten voor kinderen". De uitgave is dezelfde als die aan het einde van de 18e eeuw verscheen. „Ach mijn zusje is ge storven", „Welkom lieve kleine zus", „Hoe dankbaar is mijn kleine hond" enzovoort vindt men er in, verlucht met tekeningen. In de serie „Accolade" is opnieuw een boek van Agathe Christie verschenen en wel „Het wespennest" en andere korte verhalen bij A. W. SIJTHOFF in Leiden. Olaf J. de Landell, van wie enige boeken bij DE BOEKERIJ in Baarn verschenen zijn, heeft nu „Blonde Martijn" bij dezelf de uitgeefster laten verschijnen. Als Zwarte Beertje is bij A. W. BRUNA Zoon in Utrecht verschenen „Een vrouw zit altijd hoog te paard" van Peter Chey- ney, vertaald door John Hoogland. W. VAN HOEVE in Den Haag heeft een „Rechter Tie"-roman uitgegeven van de onlangs overleden Robert van Gulik, ge titeld „Halssnoer en kalebas", met tien af beeldingen, door de schrijver in Chinese stijl getekend. Bij KOSMOS in Amster dam zijn verschenen „Onze man in Da mascus" en andere verhalen van Hans Werner, „Pluk een roos" (een aantal overpeinzingen) van Clare Lennart en een heruitgave van „Twee negerpopjes", eveneens van Clare Lennart. De kinder juffrouw van de familie Kennedy, Maud Shaw, beschrijft in haar bij de Uitgeverij G. F. CALLENBACH N.V. in Nijkerk ver schenen boek „Zeven jaar bij de Kenne dy's" hoe zij het wel en wee van de fami lie Kennedy heeft meebeleefd. Het boek is verlicht met foto's van de kinderen van het echtpaar Kennedy. De WERELDBI BLIOTHEEK in Amsterdam verzorgde de volgende uitgaven: „Dromen van de revolutie", gesprekken van Dirk Schilp met Joop van Tijn over stakingen, aard- appeloproer, Domela Nieuwenhuis, Troel stra, Kloos, verder over provo's van tien tot veertig jaar geleden; „Mensen en haaien" van N. v. Michalewsky, vertaling Ton Stam: „Izebel en de ongelovigen" van de Limburgse schrijfster Jo Nabben, waarin zij het optreden van de Tyrische koningin Izabel tegen de priesters van het joodse volk beschrijft. „De pioniers in de nieuwe wereld" is het tweede deel van de emigrantentrilogie van Vilhelm Mo berg, uit het Zweeds vertaald door me vrouw drs. J. C. Torringa-Timmer; zij be schrijft de reis en het verblijf van Zweed se emigranten die ruim honderd jaar geleden naar Amerika trokken. De uitga ve is van HOLLANDIA N.V. in Baarn, die ook uitgeefster is van „Veldpost uit Vietnam", een verzameling brieven naar huis, samengesteld door Bill Adler en vertaald door mevrouw H. C. E. de Wit- Boonacker en van „Topaz" (Top secret) van Leon Uris, schrijver van onder meer „Exodus". Bij de Uitgeverij PEGASUS in Amsterdam verscheen „De schande" van Benno Voelker, uit het Duits vertaald door mevrouw G. van Reemst-De Vries. Van de Duitse schrijfster Luise Rinser, van wie al meer dan tien boeken in ons lanJ zijn verschenen, zag bij H. P. LÉO POLDS Uitgeverij N.V. in Den Haag het licht „Ik hen Tobias". „En altijd zal het zomer zijn", van de Franse schrijver Hen- ry-Frangois Rey, uitgegeven door A. J LUITINGH in Laren, behandelt de ver veling, levensmoeheid en rusteloosheid van welgestelde vakantiegangers aan de Costa Brava. Dezelfde uitgeverij gaf een Amerikaanse roman uit en wel „De val naar de top" van Jacqueline Susann waarin het leven achter de schermen van Broadway, in filmstudio's en in nachtge legenheden beschreven wordt. Op donderdag 11 januari zal in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum door de pianist Sas Bunge een recital gegeven worden. Het concert is een voortzetting van de reeks van zes, die in het vorig seizoen werden gegeven. Het programma bevat het bekende Carnaval opus 9 van Schu mann, omlijst door werken van Scarlatti, Haydn, Debussy en Ravel. Een herhaling zal plaatsvinden de volgende dag, vrij dag 12 januari. Beide concerten beginnen om 8.15 uur. Naar aanleiding van de vorige reeks museumconcerten nodigde het N.Ph.O. de pianist uit voor zeven concerten in Haar lem en de provincie. In januari is hij solist in het Eerste Pianoconcert van Liszt bij de opening van het Hoogoven Schaaktoernooi. Nederland 1. Twien richt zich de eerste vijftig minuten na de reclame, Pipo en het journaal, tot de jeugd. Deze keer mode, mensen en muziek. Na het jour naal de Lucy show met zanger Frankie Avalon, die het neefje van meneer Moo- ney heet te zijn. Hij wil in de showbusi ness, maar meneer Mooney vindt alleen een werkkring op de bank achtenswaard. Lucy zorgt er voor, dat Frankie toch bij de show komt. Dan „Vijanden", van de Amerikaanse toneelschrijver Arkady Leoku, gespeeld door Ko van Dijk als de bezoeker en Max Croiset als de kel ner. Deze dialoog zal tweemaal worden uitgezonden. De tweede keer zullen Van Dijk en Croiset van rol verwisselen. Jan van Hillo en Nico van Vliet hierna met het zesde deel van de serie „Europa", over het onderwijs. In deze aflevering ook beelden van de reis, die Nico van Vliet voor dit programma naar Rusland maak te. De NCRV sluit haar aandeel in het programma van de dinsdagavond af met een optreden van „The Rivals", die gos pelsongs zingen. Om half elf de NVSH over het werk van haar consultatiebu reau. Na het laatste nieuws de zeventien de herhaling van „de Bezetting". Onder werp: Nederlanders in de vrije wereld. Nederland 2: Na Pipo en het journaal direct het avondprogramma. Slechts door het nieuws van acht uur onderbroken be steedt de NTS de tijd van zeven tot elf uur aan Afrika, gefilmd door de Ameri kaanse tv-maatschappij ABC. Twee mil joen dollar hebben de makers uitgege ven. Meer dan een jaar werkten dertig cameraploegen eraan. De hoofdredacteur van de Haagse Post, Brugsma, geeft inleidend commentaar en zal in de pau zes een en ander verduidelijken. Onder werpen die behandeld worden zijn de natuur en de bedreiging van de wild stand, de archeologie en geschiedenis van het werelddeel, de primitieve stammen, de staatsvorm van Ethiopië als oudste onafhankelijke (christelijke) natie, de af schaffing van het kolonialisme, de apart heid, de gemengde samenlëving in Ken ya, de rebellie van Ian Smith in Rhode sia, de burgeroorlog in Nigeria, het weg jagen van Nkrumah uit Ghana, onder wijs, ziektebestrijding, sport, kunst en middelen van bestaan. ADVERTENTIE Li w *4 W M 64 O H H M M H ►4 f M W O 64 tri f tri AMSTERDAM. Geslaagd voor kan didaats examen theologie B. G. J. Evers, Heemstede. Geslaagd voor kandidaats rechten A. H. van Eek, Haarlem en R. S. A. Pessel, Heemstede. ROTTERDAM. Geslaagd voor exa men Duits m.o. (B) J. L. J. Roumen, Haar lem. UTRECHT. Geslaagd voor kandidaats rechtsgeleerdheid mej. J. E. Vertregt, Bloemendaal. Geslaagd voor doctoraal theologie S. Nijenhuis, IJmuiden. LEIDEN. Geslaagd voor kandidaats examen sociologie A. J. van Parijs, Lisse en B. W. Verweij, Heemstede. TILBURG. Geslaagd voor doctoraal examen economische wetenschappen J. B. M. Rotteveel, Sassenheim. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Oude muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke dansen. 8.00 Nws. 8.10 Aktualitei- ten 8.20 Lichte gram. muziek 9.10 Volks muziek uit Tibet en India. 9.35 Waterstan den 9.40 Voor de kleuters 10.00 Moderne mu ziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Piek-uur. 11.50 Actualiteiten. 12.00 Van twaalf tot twee. 14.00 Klassieke kamermuziek 14.15 Moderne muziek. 15.00 Navigare necesse est, (hoorspel). 15.37 Lichte gramm. muziek. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Volks muziek uit Tsjecho-Slowakije. 17.15 Recht op en neer. 17.30 Jazzband. 17.50 Mens en sa menleving. 18.00 Geestelijke liederen. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 New Port Jazz Festival 1967. 19.50 Verwacht u iets nieuws van het nieuwe jaar? 20.00 Klassieke en moderne muziek. 21.30 Wat is er van onze idealen geworden. 21.50 Franse chansons. 22.04 Spiegel van België. 22.20 Sextant, radio- weekblad van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 Iks. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.55 Deze Dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm. muziek. 9.00 Klassieke gramm. muziek. 9.40 Lichte gramm. muziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Klassieke muziek. 12.00 Balletmuziek. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Promenade orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.25 Lichte orkest muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen 15.00 Klassieke muziek 15.50 Mo derne muziek. 16.00 Nws. 16.02 Operette. 16.50 VARA's Popshow 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten 18.20 Uitzending van de A.R.P. 18.30 Lichte muziek. 18.55 Dansmuziek door VARA-Dansorkest. 19.40 Nws 19.35 Het clavichord. 20.00 Metropole show. 20.30 Accent 20.45 Akkoord 21.10 Sores van Dorus 21.35 Akkoord 21.50 Nieuwjaars wens van Fons Jansen uit zijn progr.. Hoe meer zielen. 22.10 Country en Western mu ziek. 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 22.55 mo derne muziek. 23.20 Radio Jazz Magazine 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze. 11.00 Nws. 11.02 Operette.' 11.30 Grenzenloos. 12.30 Frag menten uit West Side Story. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten 13.05 Vrolijk platenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Muziek-Boetiek. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nws. 16.02 Ver zoekplaten voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Zingende bougie. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafel- muziek. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Koorzang. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Tophits. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Sport. ADVERTENTIE Scud - Zd»er - cfyorlogeó - 3£e/tum<"P/eef Gr. Houtstraat 6, Haarlem. Tal. 02500-10616 VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.50 Pipo de clown. 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 (eclame. 19.06 Twien. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 De Lucy-show. 20.45 Vijanden, eenakter. 21.40 Europa: Onderwijs (documentaire). 22.25 Spirituals. 22.30 Sextant. 22.40 Journaal. 22.50 De Bezetting XVII (documentaire). NEDERLAND II 18.50 Pipo de clown. 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 Afrika. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Afrika. 22.50 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de kinderen. 18.50 Pipo de clown 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 Recla me. 19.06 Schateiland. 19.31 Panoramiek. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame 20.20 Uitzending van de P.S.P. 20.30 Stich ting Socutera. 20.35 Trapeze (speelfilm). 22.15 Die Berliner Philharmoniker. 22.55 Journaal. NEDERLAND II 18.50 Pipo de clown. 18.56 Reclame. 19.00 Journaal. 19.03 Het symphonieorkest (film, gebaseerd op tekeningen). 19.10 Folklore Ar- gentino. 19.45 De wijzen uit het Oosten (film) 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 De ver loofden. 20.50 Kijk op kunst. 21.30 De ge schiedenis van de lichtzinnigheid. Spaanse filmsatire. 22.15 Journaal. 22.20 Openingszit ting van het Pastoraal Concilie in Noordwij- kerhout.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7