Ruim 12000 jongemannen behoeven niet op te komen Groot overschot aan dienstplichtigen Critiek op dr. Barnard HET WEER Soekarno mag naar Djakarta Rikkie en Slingertje niet meer op t.v Geld incasseren uit de automaat G. J. M. Groot nieuwe deken van Beverwijk Priester moet kunnen huwen Dit slaat alles morris Sensatie prijzen! NAAR DOCHTER-IN-BALLINCSCHAP Metro als proef in dienst met publiek Cambodja krijgt militaire steun van China Nieuwe proef van girodienst NMB doet bod op Oscar Smit gestand 99 99 Bf0°D SATÉ per portie 2.- Discussie in medische wereld na hartoperatie Zie verder pagina J Morgen veel wind In Rotterdam Brandalarm Het woord is aan MOTIE VAN VIJF BISDOMMEN IN NOORD WIJKERHOUT: Zie verder pagina 2 ANEGANG 8, HAARLEM Kostuums 79.00-98.00-128.00 Kolberts 49.00 - 69.00 Pantalons 14.75 -19.75 Overhemden 4.90 - 9.75 Pullovers 14.50 Koltruien 14.50 Wollen Vesten 19.75 Vesten 9.75 Winterjassen 59.00 - 79.00 - 98.00 Regenjassen 49.50 ZWIER f "êVkêrpak/e'^dlfGEB^ÖODV^ neem dan STE/NFORT J J da's 'i échte FRIESEroc/ctebrood...\ itfRANEKERI REGENKLEDING MAX KOELEMIJ 53e JAARGANG NUMMER 52 DONDERDAG 4 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, /^l, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Dr. Blaiberg in zijn ziekenhuisbed, kort voor de operatie. De foto is ge reproduceerd van een NBC-film. FRANKFURT. De Westduitse Nobel prijs-winnaar voor geneeskunde (in 1956) prof. dr. Forssmann heeft gisteren in een artikel in de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ernstige critiek geuit op trans plantatie van menselijke harten. Volgens prof. Forssmann heeft men de techniek om de afweermechanismen te onderdrukken nog niet voldoende vervol maakt. De operatie in Kaapstad komt hem voor als een „gruwelijke scène". Onze correspondent in Utrecht tekent hierbij aan: Gevraagd naar zijn oordeel omtrent het moment waarop iemand me disch zo definitief dood verklaard kan worden, dat het verantwoord is het hart uit zijn lichaam te verwijderen, zei dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen in Utrecht, voorzitter van de wetenschappelijke ad viesraad van de Nederlandse Hart Stich ting, dat het een steeds moeilijker pro bleem wordt naarmate de medische me thodiek zich verfijnt. De oude stelregel „geen hartslag, geen ademhaling" is allang achterhaald. Vast gesteld is dat ook het criterium van het encefalogram waarbij een rechte lijn wijst op de volkomen afwezigheid van hersenfunctie geen absolute gel digheid heeft. Mede om die reden valt een oplaaiende discussie over harttrans plantaties te verwachten in medische kringen over de hele wereld. Dr. Van Nieuwenhuizen gelooft wel dat in de toekomst het mechanische kunst- hart het zal winnen. In een radio-vraaggesprek keerde gis teren de Amsterdamse kinderarts dr. O. M. de Vaal zich eveneens tegen prof. Bar nard. Weerrapporten i, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 4, S, 11 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton7 Beeldverhalen7 A ange stipt 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs a8 Sport 9 Ferdinand 13 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Vannacht flinke opklaringen, wei nig wind en overwegend lichte vorst. Morgen overdag toenemen de bewolking, mogelijk gevolgd door sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zui delijke richtingen. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het reeds in de Memorie van Toelichting op de De fensiebegroting aangekondigde over schot aan goedgekeurde dienstplich tigen voor de lichting 1968 is thans nader becijferd op ruim twaalfdui zend man. Z(j zullen buitengewoon dienstplichtig worden verklaard, het geen in de praktijk betekent dat zij niet behoeven op te komen. Reeds enige jaren zijn er in ons land meer jongemannen van de dienstplichtige leeftijd dan de strijdkrachten nodig heb ben. Aanvankelijk waren zij nodig om het „voorschot" op voorgaande jaren teniet te doen, maar sinds twee jaar is men weer „bij". Behalve de geboortegolven van vlak na de oorlog hebben de ophef fing van de vrijstelling voor bouwvak arbeiders en de toeloop van minimaal vier jaar in dienst blijvende technische specia listen daartoe bijgedragen. Wie van de goedgekeurden dit jaar niet zal behoeven op te komen wordt uitge maakt op basis van de keuringsuitslagen. Alleen degenen die volgens de indelings normen voor de verschillende taken in het leger het beste bruikbaar zijn worden op geroepen. DJAKARTA (ANP) Oud-president Soekarno van Indonesië, die tot dusver praktisch een gevangene is geweest in zijn buitenverblijf in Bogor, heeft van de militaire autoriteiten toestemming ge kregen om zijn vrienden en kennissen in Djakarta te bezoeken. De toestemming is hem klaarblijkelijk verleend met het oog op het einde van de mohammedaanse vastenmaand en nieuwjaar. Belangstelling voor een gratis ritje op het Beursstation. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het populaire duo Rikkie en Slingertje van het Haarlemse poppen theater Merlijn zal niet meer voor de tele visie optreden. Honderdduizenden kinde ren maar ook tal van ouders hebben in de afgelopen anderhalf jaar de avon turen van Rikkie en zijn aapje Slingertje op de beeldbuis meebeleefd. De poppen spelers Rien en Maaike Baartmans heb ben besloten een streep onder hun tele visieoptreden te zetten. Koningin Ingrid van Denemarken is gisteren in Rome aangekomen, waar zij vier dagen op bezoek gaat bij haar in ballingschap levende dochter, koningin Anne-Marie van Griekenland. Op de foto moeder en dochter in de auto op weg naar de Griekse ambassade. ROTTERDAM. Duizenden Rotterdam mers hebben gisteren hun eerste rit met de metro gemaakt. Toen om twaalf uur de stations werden geopend voor open bare proefritten stroomden honderden mensen naar de perrons op de zeven sta tions tellende metrolijn, welke het cen traal station verbindt met het centrum van Rotterdam-Zuid. Toevallig hebben B. en W. van Rotter dam gisteren van de staatssecretaris van Verkeer toestemming gekregen om de metro door te trekken naar Zuidwijk- Pendrecht. Het rijk zal ongeveer 50 percent van de kosten dekken. Het ver lengen van de metro zal ongeveer twee- en-een-half jaar duren. Het doortrekken zal bijna 100 miljoen kosten. Gisteravond reed de brandweer in al lerijl naar het metrostation Leuvehaven, omdat er dikke rookwolken uit de lucht- uitlaat van het station kwamen. Maar de brandweer beschikte nog niet over de toegezegde sleutels, zodat het drie kwar tier duurde voordat zij kon doordringen tot de bron van de rookontwikkeling: een dieselmotor van een noodaggregaat voor de stroomvoorziening, welke was gaan werken toen de stroom in een groot ge deelte van de stad was uitgevallen. De motor was echter blijven draaien na te rugkeer van de gemeentelijke elektrici teit PHNON PENH (AP) Cambodja heeft vandaag officeel militaire steun van China aanvaard. De steun bestaat uit de levering van drie Migs-17 straaljagers, vier eenmotorige transport vliegtuigen en een aantal luchtdoelwapens. De hulp is aanvaard door premier Son Sann,. vertegenwoordiger van 't Cambod- jaans staatshoofd Norodom Sihanouk. „Wij zien de dreiging van Amerikaanse interventie tegen onze onafhankelijkheid groeien en het is niet onmogelijk dat we in de komende weken of maanden al onze krachten zullen moeten inspannen om de agressor te weerstaan", aldus de Cambod jaanse premier. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In het jaar dat de postcheque- en girodienst vijftig jaar be staat (de juiste datum is 16 januari) gaat de P.T.T. proeven nemen met au tomaten, die in staat zijn geld van een postrekening uit te betalen aan de hand van een door de P.C.G.D. verstrekte iden tificatiekaart. De aflevering van de eer ste machine, die van Zweedse makelij is, wordt in de eerste drie maanden van dit jaar verwacht. Bovendien zijn er nog onderhandelingen gaande met de leveran cier van een Engels apparaat, waarvan wordt nagegaan of dit aan de Nederland se omstandigheden kan worden aange past. Als men de identificatiekaart in het apparaat schuift en deze door het toe stel geldig is bevonden, kan men op een toetsenbord het bedrag aanslaan dat men wil ontvangen. Dit krijgt men pas na het aanslaan van een geheim nummer, dat eveneens door het apparaat wordt gecon troleerd. Waar de nieuwe toestellen zul len worden geplaatst is nog niet bekend. De P.C.G.D. hoopt hiermee in de toe komst het dienstbetoon aan zijn klanten te kunnen uitbreiden. De machines zul len dag en nacht en zeven dagen per week ter beschikking staan. Op een persconferentie ter gelegenheid van het jubileum is dit bekend gemaakt door de heer H. Reinoud, hoofddirecteur financiële en economische zaken van de P.T.T. De P.C.G.D. is dank zij de vergaande automatisering alle moeilijkheden op per soneelsgebied te boven gekomen. Hij heeft een gemiddelde aanwas van 200.000 reke ninghouders per jaar. Steeds is men er op uit, in concurrentie met de banken, het aantal diensten uit te breiden en men houdt daarbij vooral het oog gericht op de toekomst. Zeer veel bedrijven beta len nu reeds het salaris van hun perso neelsleden via de giro uit, waarbij gro te bedrijven gebruik maken van magne tische banden met de nodige informatie voor de computers van de P.C.G.D. Ook de kascheque is een gewilde service ge bleken: zeshonderdduizend rekeninghou ders maken er gebruik van. Om de rijvorming voor de loketten te verminderen is de dienst van plan proe ven te nemen met een Amerikaans stor tingsapparaat, dat in de postkantoren kan worden opgesteld. Een ander initiatief is het ontwikkelen van een door het dr. Neher-laboratorium gebouwde machine voor het automatise ren van het ponsen van de girokaarten. Op deze manier kunnen miljoenen be spaard worden, want het steeds groeiende aantal ponsters (nu achthonderd) kan worden beperkt. De stortingsbus voor girogelden, waar mee in Den Haag een proef werd geno men, is gebleken een groot succes te zijn. Het publiek stelde er veel ver trouwen in, wat tot uitdrukking kwam in het feit, dat er eenmaal een enveloppe in werd gevonden met ƒ20.000, als in houd. Of men met de proef door zal gaan is nog niet beslist. De P.C.G.D. heeft een wetenschappe lijke prijsvraag uitgeschreven, waarin een oplossing wordt gevraagd voor het automatiseren van het ponsen, uiteraard een andere dan het Neher-laboratorium voorstaat. Hieraan zijn prijzen verbon den van ƒ25.000, 15.000 en 5.000. De uitslag zal volgend jaar bekend worden gemaakt. Op een persconferentie ter gelegenheid van het jubileum is dit bekend gemaakt door de heer H. Reinoud, hoofddirectuer financiële en economische zaken van de P.T.T. AMSTERDAM. De Nederlandsche Middenstandsbank deelt mee dat nage noeg alle aandelen Oscar Smit's bank ter overname zijn aangeboden. Het eind novémber 1967 uitgebrachte bod van 325 percent op de aandelen wordt dus ge stand gedaan. De bankzaken van de te Haarlem gevestigde Oscar Smit's bank zullen worden geïntegreerd in de N.M.B. Josef Joubert: Men moet die vrouw tot echtgenote kiezen, die men als vriend zou willen hebben als zij een man was. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als opvolger van de ken B. G. Hosman, die op 1 januari met emeritaat is gegaan, is door de bisschop van Haarlem tot deken van Beverwijk benoemd. G. J. M. Groot, pastoor in de Chasséstraat in Amsterdam. De nieuwe deken zal op zijn beurt worden opgevolgd door kapelaan W. J. de Jonge van de H. Liduina in Haarlem. Op 20 november is aan alle priesters, kerkbesturen, leden van de Pastorale Raad en enkele instanties in het dekenaat Beverwijk gevraagd een voordracht te doen ter voorziening in de vakature, die ontstond bij het vertrek van deken Hos- man. Van de 110 priesters in dit deke naat hebben er 34 gereageerd. Van de 17 kerkbesturen reageerden er 10. De drie eerste kandidaten, de heren W. J. de Graaf, Chr. de Waard en Theofr. van Overbruggen, hebben te kennen gegeven dat zij hun kandidatuur niet konden aan vaarden. De vierde kandidaat, G. J. M. Groot, verklaarde zich bereid de funktie van deken op zich te nemen. Aan deken-pastoor Groot is gevraagd de mogelijkheden te onderzoeken voor splitsing van de funkties deken en pas toor, nu uit de reacties is gebleken, dat hieraan de voorkeur wordt gegeven. Leken, priesters, en het bestuur van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemer- land hadden er namelijk bij de bisschop op aangedrongen de funktie van deken- pastoor niet langer te combineren. Zij zagen liever de deken als coördinator. De bisschop heeft dit verzoek niet ingewil ligd. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT. Tijdens de eerste plenaire vergadering van het Pas toraal Concilie der Nederlandse r.-k. kerkprovincie is er vanmorgen in een mo tie op aangedrongen dat de Nederlandse bisschoppen op korte termijn de mogelijk heden verwezenlijken voor gehuwden om tot priester te worden geroepen en voor priesters die een huwelijk sluiten of reeds gesloten hebben, om pastoraal werkzaam te zijn. Namens de gedelegeerden van de bis dommen Den Bosch, Breda, Groningen, Haarlem en Utrecht deelde de Groning se afgevaardigde mevrouw Capetti mede, dat het naar de mening van de gedelegeerden noodzakelijk is dat het Nederlandse episcopaat de vereiste maatregelen neemt, waardoor met' de meeste spoed de in de pastorale beleids lijnen voor de ambtsvervulling van de priesters in Nederland gegeven richtlij nen ten uitvoering worden gelegd. Hierdoor zou daadwerkelijk steun worden verleend aan de priesters van wie velen in onzekerheid leven, zowel in hun persoonlijk leven als in hun ambtsvervulling. Ook werd namens deze bisdommen het presidium gevraagd in de vergadering een voorstel in stemming te brengen om de hoogste prioriteit te geven aan het in het leven roepen van een commissie die tot opdracht krijgt een studie te maken zowel van de theologische als de con- creet-menselijke aspecten van het pro bleem van het priesterambt in het alge meen binnen de kerk. Het ambt is immers beslissend voor de nieuwe gestalte van de kerk, zo wordt in de motie gesteld. Dat de motie, waarover morgen zal wor den gestemd, niet ook namens de bisdom men Rotterdam en Roermond werd inge diend, zou uitsluitend te wijten zijn aan het feit dat de afgevaardigden van deze bisdommen voor de indiening van de mo tie niet meer tijdig bereikt konden wor den. DEN HAAG. Het centraal orgaan zie kenhuistarieven verwacht dat na I januari 1968 de ziekenhuistarieven gemiddeld een stijging te zien zullen geven van 1,80 voor de derde klasse, van 2,15 voor de laagste tweede klasse en van 2,45 voor de hoogste tweede klasse, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. ADVERTENTIES SIR official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Diverse belegde broodjes. Kennemer Automatiek Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. - Tel. 14000 Geopend van 11.00 uur tot 's nachts 2.00 uur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1