Groot-Brittannië in last na dreigement van Zuid-Afrika Vorster speculeert mogelijk op Franse overname van vlootbasis Simonstad Geruchten over vrijlating ex-nazi Harster ongegrond PROBLEMATIEK ROND HARTTRANSPLANTATIE Moskoviet is het ijs-eten beu De Gaulle in mei naar Roemenië Chinese bom wellicht geen waterstofbom President Griekse Bank afgetreden Jemens hoofdstad Sanaa belegerd Franse Maoïsten verenigden zich 3000 PULLOVERS EN VESTEN f 15.- f 19.- f25.- Premier Esjkol bezoekt de VS ramm 2 DONDERDAG 4 JANUARI 196 8 3 Steun voor deserteurs van Zweedse adviesraad Eén van Australische vijfling overleden Schakel Toeristen ingesneeuwd Onberispelijk' Amerikaanse banken steunen Johnson Kort voor operatie Onze inkopers hebben een fijne neus! Ze kochten in het buitenland tegen zeer lage prijzen. Zuiver scheerwol cashmere en angora. In de nieuwste tinten en modellen. Dit voordeel geven wij aan u door met ronde prijzen: Maar haast u want 3000 pullover-buitenkansjes zijn snel verdwenen! U vindt het weer bij: Karige gegevens Waarom geen critiek? Twijfels Experimenteren? (Van onze correspondent) LONDEN Het dreigement van de Zuidafrikaanse premier Vorster om de Britse aanwezigheid op de vlootbasis Simonstad „opnieuw te be kijken" diplomatieke vertaling van het begrip „overeenkomst opzeggen" komt voor de Britten op een uiterst ongelegen moment. De Zuidafrikaan se reactie was te verwachten na de weigering van de Britse regering om wapens aan Zuid-Afrika te leveren MOSKOU (Reuter) In het winterse Moskou is 's avonds laat in de stalletjes alleen nog maar ijs te krijgen, zo klaagt een lezer van het Russische dagblad „Pravda" in een ingezonden stuk. In de trein van Ryazan naar Moskou was op een vroege morgen ook alleen ijs te krij gen, nadat de passagiers zich in het sta tion van Ryazan bij een temperatuur van 25 graden onder nul tevreden hadden moeten stellen met koude limonade, zo schrijft hij. Volgens het blad komt dit omdat zeke re organisaties op winst uit zijn, aange zien ijs en limonade het nu eenmaal be ter doen dan warme hapjes en dranken. Een lezer uit Siberië schrijft dat daar al verscheidene winters geen handschoe nen meer te krijgen zijn, zodat de mees te mensen gedwongen zijn die zelf te maken. Dit tekort verklaart de „Pravda" uit het feit dat vorig jaar in de hele Sovjet-Unie slechts 48 miljoen paar handschoenen geproduceerd zijn in plaats van 120 miljoen paar, zoals de bedoeling was. STOCKHOLM (AP). De raad voor de vreemdelingen, een adviserend orgaan van de Zweedse regering, heeft aanbe volen de vier jonge Amerikaanse deser teurs toe te staan in Zweden te blijven „uit humanitaire overwegingen". Het viertal kwam op 29 december uit Moskou per vliegtuig zonder inreisvisa in Stockholm aan. Zij vroegen onmiddellijk politiek asyl aan. Na een voorlopig onderzoek werd hun tijdelijke vrijlating bevolen. De vier Ame rikanen deserteerden verleden jaar okto ber van het vliegdekschip „Intrepid" uit protest tegen de Vietnamese oorlog. (Van onze correspondent) PARIJS - Tijdens een nieuwjaarsreceptie van de Franse en de buitenlandse pers heeft president De Gaulle in Parijs ont huld dat hij in mei van dit jaar een nieuw bezoek aan Oost-Europa denkt te brengen, waarvan dit keer Roemenië het reisdoel zal zijn. De president hoopt in september ook nog een andere buitenlandse reis te maken. Zijn reisdoel heeft hij nog geheim gehouden. Volgende maand zal het Fran se staatshoofd in Grenoble aanwezig zijn bij de opening van de Olympische Winter spelen. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat het Chinese kernwa pen dat aan de vooravond van Kerstmis tot ontploffing werd gebracht, volgens voorlopige onderzoekingen uranium -235 uranium -238 en lithium-6 bevatte, maar geen plutonium. Dit zou er op duiden, zo werd van gezaghebbende zijde verklaard, dat het geen waterstofbom was. Volgens het communiqué van de Ameri kaanse commissie was de explosie van ge ringe kracht. De proef werd gedaan na bij Lop Nor. BRISBANE (Reuter). Van de Aus tralische vijfling die op 31 december is geboren is de jongstgeborene, Geoffrey in het ziekenhuis in Brisbane overleden. De overige vier maken het goed. ATHENE (AFP). Jean Paraskevo- poelos, president van de Griekse Bank, is afgetreden en zal voorlopig vervangen worden door Karolos Arliotis, directeur- generaal van de Iandbouwkredietbank. Ook de plaatsvervangende president van de Griekse Bank, Konstantin Eliasko, heeft zijn ontslag ingediend. Paraskevopoelos is premier geweest van 23 december 1966 tot maart 1967. Deze voor de Britse regering al afgeda ne kwestie betreft de door Zuid-Afrika in Groot-Brittannië bestelde marinewa pens, uitsluitend bestemd voor territoria le verdediging. De Britse regering wei gert echter haar „goodwill" in het ge kleurde deel van het Gemenebest, reeds ernstig geslonken door haar zwakke posi- tegenover Rhodesië, verder op het spel te zetten. Want dat zou men doen door dwars in te gaan tegen een door Engeland, onder een conservatieve regering, ge steunde V.N.-resolutie gericht tegen wa penleveranties aan Zuid-Afrika. Maar Simonstad is belangrijk voor de Engelsen. De Britse marine heeft door de sluiting van het Suezkanaal het afgelopen halfjaar een veelvuldig gebruik van Si monstad moeten maken. Simonstad is een belangrijke schakel in de lange verbin dingsketen van de Britse marine. Mogelijk speculeert Vorster erop dat Frankrijk, dat met hooghartige minach ting voor de V.N.-resolutie Zuid-Afrika van straaljagers, helikopters en onder zeeërs voorziet, Engelands traditionele rol zal overnemen. De vraag is echter of Frankrijk, dat geen militaire verbintenis in het Verre Oosten meer bezit, de Britse taken werkelijk zou willen en kunnen vervullen. Een opgeven of beperking tot een mi nimum van de Britse militaire verant woordelijkheden ten oosten van Suez zit vooral de Amerikanen dwars. Zij willen niet moederziel alleen in het gebied van de Indische Oceaan opereren. Anderzijds voelen de Engelsen en hun bondgenoten in het Verre Oosten, Aus tralië en Nieuw Zeeland er weinig voor voortaan geheel van Amerika afhankelijk te worden. En een stad als Singapore dreigt door een al te spoedige verdwijning van de Britse vlootbasis economisch in de knel te raken. PERPIGNAN (AFP) Op een bergpas nabij Andorra in de Pyreneeën zijn drie honderd toeristen uoor een sneeuwstorm van de buitenwereld afgesneden. Ze be vinden zich allen in een bij de pas gelegen plaatsje. Hun toestand baart overigens geen zorg. Men hoopt dat binnen 48 uur de weg naar Spanje zal zijn vrijgemaakt. (Van onze correspondent) BONN Geruchten, als zou de vroegere SD-chef dr. Wilhelm Har ster één dezer dagen op vrije voeten worden gesteld, berusten althans voorlopig niet op waarheid. Har ster werd 24 februari van het vorige jaar tot vijftien jaar tuchthuisstraf veroordeeld omdat hij als leider van de „Sicherheitspolizei" en van de SD tijdens de Duitse bezetting in Neder land mede verantwoordelijk werd ge steld voor de moord op 82.854 Neder landse joden. De Westduitse rechter Weisz in Mün- chen verklaarde gisteren desgevraagd dat het openbaar ministerie zal adviseren Harster voorlopig nog in de gevangenis te laten. De vroegere SD-chef zou kun nen worden vrijgelaten, omdat hij twee derde van zijn straftijd achter de rug heeft. Want bij de vijftien jaar waren de acht jaar gerekend, die hij al in Neder landse gevangenschap heeft doorgebracht en de twee jaar die hij in voorarrest zat. In 1947 werd Harster in Nederland tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze straf viel verhoudingsgewijs licht uit, omdat toen nog niet bewezen kon worden, dat de verdachte op de hoogte was geweest van wat er met de joden gebeurde, die in het programma van de eindoplossing" werden gedeporteerd. In de „Süd-Deutsche Zeitung" van gis teren wordt aandacht besteed aan het feit, dat bij de veroordeling van vele nazi-misdadigers de molens van de justi tie plotseling wel erg langzaam beginnen te malen en dat de desbetreffende amb tenaren gaarne argumenteren in de trant van dat het „toen allemaal toch niet zo erg geweest is als het nu wordt voorge steld". Ook van Harster werd ijskoud be weerd, aldus het blad, dat hij „een correc te ambtenaar in een incorrecte staat" is geweest. En in het artikel wordt hier ironisch aan toegevoegd: „En Harsters levenswandel was als men de mede plichtigheid aan moord in 82.854 gevallen buiten beschouwing laat onberispe lijk". JEDDAH (AFP en AP) Royalisti sche troepen hebben in Jemen het vlieg veld bij de hoofdstad Sanaa in handen gekregen. Het vliegveld vormde de laat ste verbinding van de stad waarlangs Russische wapens werden aangevoerd. De stad is nu geheel omsingeld en de be schieting gaat met grote accuratesse voort. Zeven Russische transportvliegtuigen zouden in Jemen tussen Hoedaydah en Sanaa een luchtbrug onderhouden om de Jemenitische republikeinen te bevoorra den. (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse aanhangers van Mao Tse Toeng hebben zich op een ge heim congres in Zuid-Frankrijk in een nieuwe communistische partij verenigd. Tot dusver hadden de Franse communis ten, die de lijn van Moskou niet langer konden volgen of uit de officiële partij waren gezet, als onderlinge band slechts een gestencild krantje tot hun beschik king. Een massale beweging kan de nieuwe marxistisch-leninistische partij nog nau welijks worden genoemd. Op meer dan enkele honderden leden mag de partij, schijnt het, zich nog niet beroepen. Niettemin hebben de Franse „ortho doxe" communisten de nieuwe partij in hun orgaan „l'Humanité" al in zeer agres sieve termen begroet. NEW YORK (AFP). De Amerikaan se banken zullen volledig meewerken aan het herstel van het vertrouwen in de dollar, hoewel de maatregelen van recht streeks toezicht die vermindering van het tekort op de betalingsbalans beogen enige bezorgdheid hebben gewekt. Dit staat in een boodschap die de American Bankers Association aan president Johnson heeft gestuurd. Deze foto van Philip Blaiberg, de Zuidafrikaanse tandarts, die een nieuw hart kreeg, werd gemaakt vlak voordat hij de vijf uur durende operatie zou ondergaan. Naast Blai berg, zijn vrouw. (Telefoto). WASHINGTON (AP) De Israëlische premier Levi Esj kol heeft vandaag een ontmoeting met V.N.-secretaris-generaal Oe Thant. Hij zal met hem spreken over de toestand in het Midden-Oosten. Daarna zal hij een tweedaags bezoek brengen aan de boerderij van president Johnson. De Israëlische premier zal 12 januari naar de Canadese hoofdstad Ottawa ver trekken. Op 16 januari zal hij naar Is rael terugkeren. Amerikaanse functionarissen hebben ge zegd dat Johnson Esjkol mogelijk zal be loven dat de V.S. het evenwicht van de bewapening in het Midden-Oosten nauw keurig in het oog zullen houden en geen toestemming zullen geven tot de levering van wapens aan Israels vijanden, die dit evenwicht in de war zou brengen. ADVERTENTIE buitenkansjes zeker f5, tot flOL- lager in prijs! nrouTEN Beverwijk, Breestraat 65 - Haarlem, Houtplein 10 Alkmaar Langestraat 79 (Van onze correspondent) GRONINGEN De Amster damse medicus dr. O. M. de Vaal heeft niets heel gelaten van het cardiologisch-chirurgische team in het Afrikaanse „Groote Schuur"- ziekenhuis, dat voor de tweede maal een „doodziek" hart heeft vervangen door een gezond hart. Zijn critiek komt er op neer, dat het hartteam het hoofd heeft ver loren, op hol is geslagen en de grenzen van de rede en het fatsoen overschrijdt door te doen voorko men dat een harttransplantatie reële levenskansen biedt. En pas sant veegde hij (gisteren voor de radio) Nederlandse medici de man tel uit die „helemaal in het spel mee gingen doen". In hoeverre dat juist is kan in het midden worden gelaten. Zeker is ech ter wel, dat direct na de eerste hart transplantatie (bij Wasjkansky) de medische wereld (hier en elders) niet alleen reageerde met lovende woorden of wapengekletter („wij zijn ook zo ver"), er werd ook twijfel aan een blijvend succes uitgesproken met soms een lichte ondertoon van critiek, gebaseerd vooral op de overtuiging dat het nog niet kan. Een stap verder en men zegt: hart transplantatie is nu nog onverant woord. En dan komen de morele, ethi sche bezwaren. Het ziet ernaar uit dat het Afrikaanse hartteam en met name zijn leider, prof. Barnard, wel reden heeft gegeven tot het uiten van bezwa ren van deskundige zijde. (Ze worden niet of weinig gehoord, omdat de me dische wereld gesloten is en weinig De Vaals telt). De spectaculaire, maar niet zo erg zakelijke berichtgeving over de hart transplantaties is ongetwijfeld niet al leen voor rekening van de desbetref fende persbureaus. Was het verantwoord dat het „Groote Schuur"-ziekenhuis op een gegeven moment -toen het nog goed ging met Wasjkansky bekend maakte dat de patiënt wellicht nog voor de kerstda gen naar huis kon? Men mag eraan twijfelen als men weet, dat er grote hoeveelheden middelen waren ge bruikt om de weerstand tegen het vreemde hart te onderdrukken, de af weer van het lichaamsmechanisme, dat tevens de weerstand tegen infec ties bepaalt. De patiënt is onder dergelijke om standigheden uiterst kwetsbaar en het is gebruikelijk dat hij dan streng ge- isoleeVdr blijft. Misschien lag het in Kaapstad allemaal anders. Men weet het niet: exacte gegevens werden karig verstrekt. VOEDSEL voor heftige critiek. Waarom is die niet gekomen? Gaf prof. Barnard toe toen hij op 24 de cember voor de Amerikaanse televisie verklaarde dat hij zonder enige moeite het hart van Denise Darvall, de donor van Wasjkansky, in haar eigen lichaam op gang had kunngn brengen. Dat had echter volgens hem geen zin, omdat de hersenen van het meisje onherstelbaar waren beschadigd en hij haar lijden niet nodeloos wilde verlengen ten overstaan van Wasjkansky, die met haar hart de kans kreeg om verder te leven. Juist of onjuist, met deze verklaring stapte de chirurg midden in een enorme problematiek. Wanneer is een patiënt dood? Wan neer mag een chirurg een orgaan voor transplantatie verwijderen uit het li chaam van een „dode"? Daarover is men nog lang niet uitgepraat. Een Nederlandse deskundige, prof. dr. M. Vink, schreef daarover vorig jaar juli onder meer (in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde): „In het al gemeen wordt aanvaard dat een pa tiënt als overleden kan worden be schouwd, indien naar onze huidige maatstaven verdere poging tot reani matie (doen herleven) zinloos zijn". Prof. Barnard zei voor de Ameri kaanse televisie, dat volgens hem iemand dood is als zijn hersenen geen impulsen meer afgeven voor het op gang houden van de longen, het hart en de pupillen en dat het volstrekt niet immoreel is op dat moment te trachten een ander leven te redden met een orgaan van de dode. Prof. Vink schreef in juli onder meer: „In neurologisch opzicht is de patiënt met een gedestrueerd cerebrum (vernielde hersenen) dood, maar men mag pas van een fysiologische (lichamelijke) dood spreken, wanneer de vitale functies zijn uitgevallen. Be langrijk voor de transplantatie is al leen de fysiologische dood en niet de psychische (geestelijke) of theologische doodZou men wachten tot de cytologische dood (als de afbraak van de cellen begint) dan is het voor transplantatie geschikte moment ver streken". Diverse medici onder wie prof. Vink zeggen dat er een absolute scheiding moet zijn tussen degenen die de patiënt (de toekomstige donor) behandelen en degenen die bij de transplantatie zijn betrokken. OF EN IN hoeverre die scheiding aanwezig was en is in het Kaapstadse ziekenhuis is niet duidelijk geworden, maar mag in twijfel worden getrok ken. Er is meer in het onzekere ge bleven. Volgens de berichten stierf donor Denise Darvall bij een verkeers ongeval aan een zware hersenbescha diging en donor Clive Haupt aan een hersenbloeding. Maar is er voldoende voor hen gedaan? Is het voldoende geweest dat de moeder van Clive Haupt toestemming verleende om het hart van haar zoon over te brengen in het lichaam van Blaiberg? (Zijn vrouw was zo over stuur dat zij geen antwoord kon geven op desbetreffende vragen, maar ze zou later haar instemming hebben be toond). Prof. Vink noemt het een stringente voorwaarde, dat bij transplantatie van een nier, afkomstig van een overlede ne, tevoren toestemming moet zijn verkregen, hetzij bij wilsbeschikking, hetzij van de naaste familieleden, een en ander schriftelijk vastgelegd". Een niertransplantatie is geen hart transplantatie. Bij een hartoverplan- ting ontbreekt de tijd nog meer om dergelijke zaken te regelen. Deson danks zou men bezwaren kunnen ma ken tegen de gang van zaken in Kaap stad, gezien ook de kans van slagen van een harttransplantatie, die op dit moment zeker niet alleen door dr. De Vaal nihil of uiterst gering wordt ge acht. Chirurgisch-technisch is het over planten van een hart niet zo'n enorm probleem meer zeggen deskundigen, maar er zijn nog talrijke experimenten gaande met middelen om de zaak na de transplantatie onder de knie te houden. Tegen deze achtergrond kan de vraag opkomen, of er in Kaapstad met mensen wordt geëxperimenteerd. Een duidelijke ontkenning geeft het vraag heeft de kinderarts dr. De Vaal gegeven in een artikel van de Nieuwe Liqie van 30 december jl. Een duidelijke ontkenning eeft het Afrikaanse hartteam als Blaiberg blijft leven. HWWWWWWMIII „Muggers" De New Yorkse politieman nen wensen uitbreiding van hun korps met vijfduizend man voor de strijd te gen de „Muggers" groepjes van twee of drie jeugdige boeven die voetgangers aanvallen en beroven. Zo'n groep „Muggers" deed kortgeleden op een rooftocht van enkele uren zeven over vallen. Lenin-orde. Peter Demichev, een Russi sche partijleider die volgens geruchten op het punt stond zijn functie van hoofd van de ideologische commissie van de partij te verliezen, is de Lenin- orde verleend ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag. Schoten. Een 40-jarige Belg heeft in Brus sel op straat zijn 31-jarige vrouw en haar 37-jarige Spaanse vriend doodge schoten. Na de moord begaf hij zich met zijn vierjarig zoontje, dat van het drama getuige was, naar een politiebu reau in de buurt om zich aan te geven. Versterking. De Verenigde Staten plegen overleg met India, Polen en Canada over een mogelijke versterking van de Internationale Controlecommissie voor Cambodja. Deze drie landen verschaf fen personeel voor de commissie die toezicht moet houden op de naleving van de bestandsovereenkomsten voor het voormalige Indo-China. Skeletten. Sedert mei van het vorig jaar hebben de arbeiders, die bezig zijn met de bouw van het Olympisch dorp bij Mexico-stad, 147 menselijke skeletten gevonden. Deze menselijke resten zijn naar schatting drieduizend jaar oud. Huwelijkszwendelaar. De Hongaarse technicus Sandor Keszthelyi zal binnen kort worden voorgeleid wegens oplich ting van tien vrouwen die hij beloofd had te zullen trouwen. Hij had in totaal een ruim 100.000 gulden van hen los we ten te peuteren. Ook had hij de wonin gen van drie vrouwen verkocht na hen te hebben verzekerd nieuwe voor hen te zullen kopen. Beschuldiging. Saoedi-Arabië heeft de Sovjet-Unie en „andere partijen" be schuldigd van inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Jemen. Saoedi-Arabië dreigde zijn standpunt ten aanzien van het akkoord van Khar toem te herzien. Informaties. In Krems is een voorma lige Oostenrijkse douane-ambtenaar tot vijftien maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij ambtelijke informa ties aan Tsjechische douaneambtenaren heeft overhandigd. Kometen. In 1967 is het recordaantal van 14 kometen ontdekt, aldus heeft het ob servatorium in Cambridge in de Ame rikaanse staat Massachusetts bekend gemaakt. Honderdtwintig. Het dagblad „Suriname" (onafhankelijk) bestaat 120 jaar. Het blad schrijft „dat het op vele gewich tige momenten in de geschiedenis van Suriname zijn steentje heeft bijgedra gen door zonder toevlucht tot extremis me te nemen vaak fel ten strijde werd getrokken voor een goede of tegen een slechte zaak. En wat is mooier dan te weten iets te hebben gedaan voor zijn land, hoe gering dan ook".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3