GEDWONGEN SPAREN" Yvonne Paul verwijderd „Schiedyk" gezonken bij Canadese westkust Drie brandweerlieden het ziekenhuis Idee SER-voorzitter De Pous: Wetsvoorstel hoofdprijs toto 500.000 HET WEER Uitgifte van spaarbiljetten in Sovjet-Unie protesteert bij de VS Moties over het celibaat nogmaals ingediend Rusk wil met Russen over het Midden-Oosten praten Woonkunst - van Schiphol - Opvarenden allen gered gasexplosie in Haarlem- -na Hoogovens biedt op Oost-Borneo Lamsvachtjasjes Nieuw plan voor 40-urige werkweek in IJmuider vishal nog /3,_ per stuk M0CCA-R00MTAARTJE 53e JAARGANG NUMMER 53 VRIJDAG 5 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije 59 Verhoor in Haarlem Proces-verbaal wegens lokaal-vredebreuk Zie verder pagina 2 (Van onze correspondent) DEN HAAG Voorzitter drs. J. W. de Pous van de Sociaal-Econo mische Raad heeft vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede een lans gebroken voor nieuwe maatrgelen om tot ge dwongen besparingen te komen. Hij voelt er veel voor om de eerstvolgen de belastingverlaging te vervangen door de uitgifte van spaarbrieven voor hen die meer dan f 15.000,jaarin komen hebben. Loontrekkenden met lagere inkomens wil hij in het ver plichte sparen betrekken door voort aan een half a één procent van loons verhogingen vast te leggen in spaar- participaties. pagina 15 Wisselvallig Zie verder pagina 13 Russisch schip geraakt Het woord is aan Pastoraal concilie Zie verder pagina 4 Nog geen gesprek VS-Hanoi pagina 3 Zie verder pagina 13 PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE MEN IS MIJ HAAST VER GETEN, MAAR IK BEN ER NOG HEERLIJK m m m heerlijk IJmuider Courant 190 190 k 25 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 38-jarige Yvonne Paul, die bijna drie maanden in de ver trekhal van Schiphol heeft gezeten om naar New York te reizen is vanochtend door de rijkspolitie verwijderd. Dit ge schiedde op verzoek van de luchthaven directie. Zij is op grond van lokaal-vrede breuk gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring in Haarlem. Van ochtend om negen uur is zij voorgeleid aan de Haarlemse officier van Justitie mr. Bredius. Deze kon nog niets over de zaak meedelen. Zij bevindt zich momen teel bij de rechter-commissaris. De vraag of gemakkelijk bewezen kan worden, dat Yvonne wederrechtelijk in de hal heeft vertoefd, staat dus nog open; Het is een voor het publiek opengestelde hal, maar men kan er volgens juristen van uit gaan, dat men alleen al weder rechtelijk vertoeft op grond van een som mering door de rechthebbende tot ver wijdering, indien men aan die sommering geen gevolg geeft. Wel is de hal open voor publiek, doch zij is eigendom van Schiphol, welke volgens het luchthaven reglement in deze zin mag optreden. In het Haarlemse Huis van Bewaring is geen vrouwenverblijf. Indien zij wordt vastgehouden, wordt zij misschien naar een Haarlems politiebureau of naar Am sterdam overgebracht. Besparingen zullen in de naaste toe komst dringend noodzakelijk zijn. De SER-voorzitter voorspelt dat er in 1968 weer geleidelijk toenemende spanningen zullen optreden door vergroting van de binnenlandse bestedingen. Voorts zal er in (Van onze sportredactie) HAARLEM. De interdepartementale werkgroep kansspelen, bestaande uit ver tegenwoordigers van vijf ministeries, heeft bij de Raad van State een voorstel inge diend om de hoofdprijs van de sporttoto op 500.000 te brengen. Momenteel is het maximum 100.000. Met vrij grote zeker heid kan aangenomen worden, dat de nieu we wet op de kansspelen nog dit jaar in werking zal treden. Meer informatie over dit wetsontwerp vindt men op de sportpa gina van dit blad. ROTTERDAM. Het vrachtschip „Schiedyk" van de IIolland--Amerika-Lijn is donderdagavond omstreeks elf uur voor de westkust van Canada gezonken. Het schip was gisteren in een dichte mist bij Blight Island op de rotsen gelopen. Alle opvarenden zijn in veiligheid. De „Schiedyk" had 1800 ton houtpulp geladen bij de Tahsis Co. in Gold River, Weerrapporten v1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 Films4, 9 Medische verzorging6 Sport7, IS Ferdinand 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Uitgaan in Haarlem 9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond; Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, morgen verspreide opkla ringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige zuidelijke, later westelijke wind. In het alge meen iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ongeveer 240 km ten noordwesten van Vancouver, en vertrok in een dichte mist. Na de „Gold River" afgevaren te zijn liep het schip ongeveer 30 km voorbij de monding van deze rivier aan de grond. Het maakte water in drie ruimen en in de machinekamer. Van de bemanningsle den gingen er 34 in de reddingboten. Na dat zij zes uren op de woelige zee had den rondgedobberd werden zij opgepikt door de ijsbreker „Camsell" van de Ca nadese kustwacht. Kapitein A. van Dijk uit Voorschoten en vijf bemanningsleden waren nog aan boord gebleven in de hoop het schip te kunnen behouden. De „Schiedyk" zonk echter steeds dieper weg en tenslotte moesten ook zij in een reddingboot hun schip verlaten. Zij werden aan boord ge nomen van een inmiddels te hulp geko men sleepboot. De „Schiedyk" voer voor de Holland- Amerika-Lijn in de North Pacific Coast- dienst, welke de Holland-Amerika-Lijn samen met de Royal Mail Lines Ltd. on derhoudt tussen havens aan de westkust van de Verenigde Staten en Canada en Westeuropese havens. Opvarenden van de Schiedykzien uit een reddingsbootje hun schip zinken. de komende jaren veel geld nodig voor collectieve voorzieningen. zijn De overheid zou, aldus drs. De Pous, bij de steeds stijgende inkomens de be lasting die zij daardoor meer ontvangt niet meer moeten hoeven te gebruiken voor verlaging van de belastingtarieven. De belastingdienst zou te hoog uitkomende belasting voor inkomensgroepen boven de 15.000 kunnen „terugbetalen" met spaar brieven, die 5 tot 10 jaar looptijd hebben. Hierop zou van jaar tot jaar rente moeten worden gegeven en bovendien zouden zij na een paar jaar verhandelbaar moeten zijn. Maar om te voorkomen dat dit laatste gebeurt zouden de spaarbrieven na vijf tot zeven jaar met de daarop staande rente gebruikt kunnen worden om er weer belasting mee te betalen, waarbij dan de rente slechts licht zou worden belast (twintig percent). Een redelijke belastingverlaging zou de regering op 1 januari 1969 ongeveer anderhalf miljard gulden kosten. Daar van zou bij benadering onder de beta lers van inkomstenbelasting voor een mil jard aan spaarbrieven uitgezet kunnen worden. Naar ruwe schatting zouden hier door vijfhonderd miljoen gulden, die anders in de consumptie terecht zouden zijn gekomen, worden vastgezet. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bij een hevige gasont ploffing in een woning aan de Jan Luyckenstraat in Haarlem-Noord zijn donderdagavond acht brandweerlieden min of meer ernstig gewond. Drie van hen zijn met tweedegraads brandwonden aan gezicht en handen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De explo sie die tot ver in de omtrek werd ge hoord, richtte in de woning een enorme ravage aan. Het dak werd opgelicht, mu ren werden ontzet en ramen en deuren uit hun verband gerukt. De straat lag be zaaid met stukken hout en glasscherven, terwijl tal van glasruiten in de omgeving door de luchtdruk werden vernield. De schade in de woning en aan de huizen er naast wordt op ongeveer 60.000 geschat. De ontploffing deed zich voor toen een brandweerman een leeglopende butagas- fles waarmee een kachel werd gevoed uit de woning naar buiten wilde brengen. Vermoedelijk heeft zich in de woning gas opgehoopt dat door de waakvlam van een gasgeiser explodeerde. Op dat moment bevonden zich op de bovenverdieping drie brandweerlieden die bezig waren een be gin van brand te blussen. Zij werden ge troffen door de reusachtige steekvlam en de brandende inhoud van de gasfles. Be halve de twee brandweerlieden die zich in het benedenportaal beonden, werden nog drié van hun collega's op straat door rondvliegend glas gewond. Een 64-jarige inwonende musicus wilde omstreeks negen uur gisteravond een lege gasfles die op de kachel was aangesloten, verwisselen voor een volle. Het lukte hem niet de beschermdorp op de volle fles ge» heel dicht te draaien waardoor gas ont snapte dat door de nog gloeiende kachel tot ontbranding werd gebracht. Hij en zijn vrouw vluchtten het huis uit. Buren waarschuwden de brandweer die zoals reeds gemeld midden in hun blussings- werk door de exploderende gasfles wer den getroffen. Vanmorgen was de toe stand van de drie brandweerlieden die in het ziekenhuis moesten worden opgeno men redelijk. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft vandaag bij de Verenigde Sta ten geprotesteerd tegen een Ameri kaanse aanval op de Noord Vietnamese haven Haiphong. Daarbij is ernstige schade toegebracht aan het Russische schip „Pereslavzalessky", aldus heeft radio-Moskou bekend gemaakt. De Amerikaanse luchtaanval zou giste ren zijn uitgevoerd. In een nota die door de Russische am bassadeur in de VS Dobrynin aan mi nister van Buitenlandse Zaken Rusk werd overhandigd wordt gewaarschuwd dat „gezien de situatie die nu geschapen is de Russische autoriteiten zich genood zaakt zien maatregelen te treffen om de veiligheid van Russische schepen, die naar Vietnam vertrekken, te waarborgen" - W C S Hoe hevig de gasontploffing is ge. weest toont deze foto. Het zwaarst werd de achterzijde van de woning aan de Jan Luyckenstraat in Haar lem-Noord getroffen. Vrijwel alle muren werden ontzet en deuren en ramen uit hun verband gerukt. Thomas Mann: Een schrijver is iemand die schrijft omdat het schrijven hem moeilijker valt dan anderen. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT. De moties betreffende het celibaat der priesters, die donderdag tijdens de eerste dag van het Pastoraal Concilie van de Nederlandse r.-k. kerkprovincie naar voren werden ge bracht, zullen vandaag opnieuw worden ingediend in een enigszins gewijzigde for mulering. De wijziging zal inhouden dat niet de delegaties van de bisdommen zich tegen de bisschoppen uitspreken voor het rea liseren van de mogelijkheid voor pries ters die trouwen in hun ambt te blijven, maar dat de gehele plenaire vergadering, het episcopaat incluis, uitdrukkelijk mee deelt voor te zullen gaan in de nieuwe tendens. Deze tendens houdt het streven tot de afschaffing van het celibaat in. Tot een nieuwe formulering werd besloten na een uitvoerige discussie in de vergadering, nadat kardinaal B. J. Alfrink namens de gezamenlijke bisschoppen had uiteengezet dat de moties in hun oorspronkelijke vorm de indruk konden wekken dat door het episcopaat nog niets in deze richting was gedaan. De kardinaal verklaarde dat het lijnrechte tegendeel het geval was, maar dat ook de competentie der bis schoppen niet onbeperkt was. WASHINGTON. (A.P.) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft de Sovjet-Unie dringend verzocht met Amerika van gedachten te wisselen over het voorstel van president Johnson 'n eind te maken aan de bewape ningswedloop in het midden-Oosten Door het accoord gaan met een beper- (Van onze economische redactie) IJMUIDEN De Hoogovens in IJmui den heeft besloten een bod uit te bren gen op het gehele kapitaal van de Oost- Borneo Maatschappij in Den Haag. Doel hiervan is een aandeel te krijgen in de nikkelertswinning in Indonesië. Oost-Bor- neo onderhandelt momenteel met de In donesische regering over een werkcon tract. Aandelen Oost-Borneo noteerden 127 b, de prefs 188 b. ADVERTENTIES 8 INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie morris Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam king van de wapenleveranties aan het gebied zou Rusland „een belangrijke bij drage" kunnen leveren tot het brengen van vrede in het Midden-Oosten, zei Rusk op een perconferentie. Rusk weigerde te zeggen of Amerika Israel tegemoet zal komen met het leveren van wapens als de Israëlische premier Levi Eshkol zondag een onderhoud zal hebben met president Johnson. Levi Eshkol verklaarde bij zijn aan komst in New York: „De gebeurtenissen in het Midden-Oosten in 1967 hebben voor het eerst een kans op vrede voor ons deel van de wereld geschapen". De Israëlische premier zal zondag een ontmoeting hebben met president Johnson op diens ranch in Texas. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De voorzitter van de Vereniging van Reders van Vissersvaar tuigen, de heer D. Gouda, heeft een nieuw plan ontwikkeld voor een veertig- urige werkweek, waarbij het IJmuidense visserijbedrijf niet langer de grote ver liezer zou zijn in het systeem van de vijfdaagse werkweek met een vrije za terdag in de IJmuidense vishal terwijl in andere aanvoerhavens voor verse vis en in het bijzonder platvis op de laatste dag van week wel wordt gewerkt. De heer Gouda heeft de suggestie ge opperd dat 's maandags in de vishal van 7 tot 17 uur en de volgende dagen tot en met zaterdag korter wordt gewerkt zo dat een veertigurige werkweek wordt be reikt. De Nederlandse Zeevisgroothandel Ver eniging heeft grote belangstelling voor het plan-Gouda en heeft hem uitgenodigd voor een gedachtenwisseling ter zake. De heer Gouda is van mening dat de zeer slechte resultaten in 1967 ten opzich te van 1966 voor een belangrijk deel zijn toe te schrijven aan de vrije zaterdag in de vishal. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1