VAN DAG TOT DAG VS nog niet toeschietelijk tegenover buigzamer Hanoi Minister Rusk: „Uitvinden wat Noord-Vietnam bedoelt Oud-Gestapo-officieren stichten organisatie AMBRA Mening in Zuid-Afrika over gekleurd hart is verdeeld VAN SPRIETJE TOT BOLKNAK ALLE HOFNAR SIGARE 1009 TABA Gat in plaveisel Fifth Avenue Gevangenenkleding in Polen gevonden Thant bezorgd over T urks-Cyprische bestuursraad Weer deserteur in Zweden Brezjnjev later naar Egypte Adenauerdamm is weer Kaiserdamm Vaticaali ontkent wrijving tussen paus en Johnson V redesballonnen W aar schuwing van Egypte Dr. Barnard geholpen door zijn vrouw Dr. Barnard is nu nationale held Nieuw vaccin tegen bof commentaar op actuele zaken van. zijn KOU? KOM NOU! telegrammen 2 VRIJDAG 5 JANUARI 1968 3 Vierentwiyxtig gewonden Grote opslagplaats Hulp aan verdachten bij processen Angst voor compromis Bowles naar Cambodja Grote haast 0 2 1 1 0.2 1 12 0.6 4 5 0 2 1 O 0.6 3 14 4 O 3 0.3 4 0.4 2 O 9 0.6 0.1 7 O O O O O Aanhoudende geruchten over op han den zijnde onderhandelingen tussen Washington en Hanoi vinden hun bron in verklaringen van Noordvietnamese diplomaten in Laos en Parijs, die zowel door de Laotiaanse regering als door de Franse voor een deel worden bevestigd. In Washington gewaagt men vooralsnog met scepticisme over een „onderzoek" van symptomen die zouden kunnen wij zen op een veranderde houding van Noord-Vietnam met betrekking tot vre desbesprekingen, waarbij men er de na druk op legt dat de Verenigde Staten be reid zijn Hanoi halverwege tegemoet te komen. Dat „halverwege" is uiteraard voor velerlei uitleg vatbaar, maar men behoeft zich geen illusie te maken over de moge lijkheid dat Hanoi bereid zou zijn zijn essentiële voorwaarde, stopzetting der bombardementen, te laten vallen. Bij de beschouwing van deze eis dient men zich te realiseren dat de oorlog in Vietnam bestaat uit twee elementen: de politiek-sociale rebellie van de Vietcong in Zuid-Vietnam gesteund door de rege ring in Hanoi, en de directe luchtaanval len van de Amerikanen op Noord-Viet nam. Het is mogelijk dat Hanoi probeert, door onderhandelingen tot een vergelijk te komen met Washington, terwijl de Vietcong-rebellie in het zuiden gewoon doorgaat. Die rebellie zal dan, wanneer Hanoi iets wil stellen tegenover een even tuele staking der bombardementen, met wat minder hulp uit het noorden (een hulp die wellicht op gecamoufleerde ma nier toch gedeeltelijk zal worden voort gezet) moeten proberen pressie op de Zuidvietnamese regering uit te oefenen om door haar te worden toegelaten tot de onderhandelingstafel waar een toe komstig regime van Zuid-Vietnam zal worden uitgetekend. Het is duidelijk dat de Amerikanen met een eventuele vredesbespreking, die hun de mogelijkheid ontneemt verder nog NEW YORK (Reuter) Vierentwintig personen hebben donderdagavond in New York verwondingen opgelopen, toen op Fifth Avenue het plaveisel inzakte voor een winkel, waar een filantroop,, John Cram, schoenen uitdeelde onder arme mensen. Het ongeluk gebeurde in het deel van Manhattan, dat bekend is als Spaans Harlem. Er bevonden zich circa vijftig mensen voor de winkel toen het plaveisel be zweek. Vijfentwintig tot dertig van hen tuimelden in de kelder van de zaak. Vijf ambulancewagens vervoerden de gewon den naar het ziekenhuis. De meesten ble ken slechts schaafwonden en lichte kneu zingen te hebben opgelopen. WARSCHAU (DPA) In de buurt van Zagan hebben de Poolse autoriteiten een grote opslagruimte ontdekt met kle dingstukken, die vermoedelijk van over leden gevangenen afkomstig zijn. De voorwerpen zijn naar het schijnt met benzine overgoten geweest, aldus het Poolse persbureau PAP. Onder de kledingstukken zijn duizen den paar heren-, dames- en kinderschoe nen, alsook hoofddeksels, handschoenen, damestassen, leren jassen en wat dies meer zij. In de nabijheid zijn voorts En gelse, Franse, Russische, Poolse en Duit se uniformknopen en andere op nationa liteit duidende restanten van kledingstuk ken gevonden. Vermoedelijk zij deze voorwerpen afkomstig uit concentratie- en krijgsgevangenkampen. NEW YORK (Reuter). Secretaris-ge- ncral Thant van de Verenigde Naties heeft in een rapport aan de Veiligheids raad zijn bezorgdheid uitgesproken over de vorming van een voorlopige Turks-Cy prische bestuursraad. „Deze ontwikkeling kan zowel het ge bruik van mijn goede diensten als verde re stappen in de richting van normalise ring van de toestand op Cyprus in ge vaar brengen," aldus Thant, die er op wijst dat Cyprus en Griekenland hun af keer over de oprichting van de raad heb ben uitgesproken. President Makarios heeft bekendge maakt dat de Turkse Cyprioten met in gang van volgende week volledige vrij heid van beweging krijgen, met uitzonde ring van de Turkse wijk van de hoofdstad Nicosia, waar de vorige week gevormde „overgangsregering" van de Turkse min derheid zetelt. Het Cyprische staatshoofd verklaarde dat de leden van deze „rege ring" onder leiding van vice-president Kutchuk genoemde wijk niet zullen mo gen verlaten, omdat „hun streven er op is gericht de eenheid van de staat te on dermijnen". bommen-druk op Hanoi uit te oefenen, in het nadeel komen te verkeren. Dë moge lijkheid dat zij in een dergelijke politieke hinderlaag zullen lopen, zou zeer klein moeten worden geacht indien niet tege lijkertijd de politieke toestand binnen Amerika zelf in het geding zou zijn. De invloed die de komende presidentsverkie zingen uitoefenen op wat Washington op dit moment''wel of niet kan of wil doen, is onberekenbaar. De politici in Hanoi, Peking en Moskou weten maar al te goed dat zij nu zullen kunnen profiteren van deze Amerikaanse kwetsbaarheid, maar dat de kansen op verdepe winst uit de Vietnamese kwestie voor hen verkeken zullen zijn zodra een nieuwe president zijn zetel in Washington heeft ingenomen. De situatie is een duidelijk voorbeeld van de last, die een land kan hebben van zijn democratische instituties, als het te gelijkertijd buiten zijn grenzen macht wil vestigen en behouden. 99 (Van onze correspondent) WASHINGTON „Wij moeten eerst uitvinden wat Hanoi precies be doelt", dat was de reactie gistermid dag van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk op berichten dat Noord-Vietnam bereid is naar de conferentietafel te komen als de Verenigde Staten hun bom bardementen onvoorwaardelijk sta ken en andere oorlogsdaden tegen Noord-Vietnam stopzetten. Deze berichten bevestigen dat de uit lating van Noord-Vietnams minister van Buitenlandse Zaken Ngoejen Duy Trinh op Nieuwjaarsdag die inhield dat Hanoi met Washington zal praten over relevan te zaken als de bommenregen en oorlogs daden ophouden, een nieuwe versoepeling van het Noordvietnamese standpunt in houdt. Tot nu toe zeiden de Noord-Vietna- mezen in bovengenoemd verband steeds alleen dat onderhandelingen zouden kun nen plaatsvinden. DORTMUND (TASS-DPA) De West- duitse justitie heeft, volgens een bericht in de „Westfalische Rundschau", bij ac ties op zestien plaatsen in de Bondsrepu bliek ontdekt, dat in processen tegen oorlogsmisdadigers in vele gevallen de verdachten aanwijzingen hebben gekre gen ten aanzien van hetgeen zij wel en wat zij niet zouden moeten zeggen. Het blad baseert zijn gegevens op uitlatingen van de procureur-generaal in Dortmund. Een voormalige majoor bij de politie uit Essen, die zelf in een proces in ver band met deelneming aan massa-execu ties wegens gebrek aan bewijs is vrijge sproken, zou collega's aanwijzingen heb ben gegeven voor hun optreden voor de rechter. Zo zou hij hebben geadviseerd te ver klaren dat de gewraakte acties door meerderen waren bevolen dan wel be schouwd moesten worden als noodzake lijke militaire represailles. Volgens het genoemde blad is tegen de oud-officier een klacht ingediend. Een dergelijke STOCKHOLM (Reuter). De Zweed se vreemdelingencommissie heeft bekend gemaakt, dat nog een Amerikaanse de serteur politiek asiel in Zweden heeft aangevraagd. Het is de negentienjarige Michael David Haire, die in oktober uit Engeland in Zweden is aangekomen na zijn eenheid in West-Duitsland te heb ben verlaten. Volgens welingelichte kringen zijn er thans negen Amerikaanse deserteurs in Zweden. CAÏRO (Reuter). De voorzitter van de Russische communistische partij, Leo nid Brezjnjev, heeft een hernieuwde uit nodiging voor een bezoek aan Egypte aanvaard, aldus is door een officiële woordvoerder in Cairo meegedeeld. Een tijdstip voor het bezoek zal, naar wordt verwacht, later worden vastge steld. Een voor 7 januari vastgesteld bezoek is uitgesteld. maatregel is genomen tegen een oud- generaal van de politie, die nu aan de Chiemsee in Beieren woont. Wat de oud-majoor betreft zou de aan klacht betrekking hebben op zijn beïn vloeding van verdachten in nog lopen de processen te Bochum en Wuppertal, waar het gaat over het doden van dui zenden joodse vrouwen, mannen en kin deren. De correspondent van het Russische persbureau Tass in Bonn, die zich ook op het artikel in de „Westfalische Rund schau" beroept, meldt dat er sprake is van een organisatie van oud-gestapo-of- ficieren, die de verklaringen van nazi- misdadigers „coördineert". Er zouden meer van dergelijke organisaties wer ken, zoals bijvoorbeeld de „Salzburger Kreis" waarvan de leden deel zouden hebben uitgemaakt van politiebataljons in bezet gebied. WEST-BERLIJN (Reuter) De „Adenauerdamm" in West-Berlijn zal met ingang van 15 januari weer „Kaiser damm" heten. Het besluit daartoe is don derdag genomen door B. en W. van het Westberlijnse district Charlottenburg na dat de gemeenteraad, waarin de socialis ten de meerderheid vormen, zich mede onder druk van de bevolking al voor de wijziging had uitgesproken. Een week na het overlijden van bonds kanselier Adenauer werd de „Kaiser damm", een hoofdstraat in Charlotten burg, herdoopt in „Adenauerdamm". Deze verandering lokte veel critiek uit in West-Berlijn, waar Adenauer nooit erg populair is geweest. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft donderdag ontkend, dat er wrijving tus sen paus Paulus VI en president Johnson is geweest, toen zij de vorige maand Vietnam bespraken. In een officieel communiqué, afgedrukt in het Vatikaanse dagblad l'Ósservatore Romano, staat te lezen: „De hartelijkheid van de ontmoeting is niet door misver standen verstoord". Minister Rusk herinnerde op zijn pers-' conferentie eraan dat president Johnson op 29 september van het vorige jaar ge zegd heeft bereid te zijn tot het stopzet ten van alle bombardementen op Noord- Vietnam als dit zonder uitstel zou leiden tot vruchtbare besprekingen. Ook zei de president toen dat hij in dat geval aan nam dat Noord-Vietnam tijdens de be sprekingen geen misbruik zou maken van de beperking of stopzetting van de bom bardementen. „Dit is nog altijd het Amerikaanse standpunt", aldus Rusk, die aanduidde dat Hanoi over de brug zal moeten ko men met een uitleg van wat het onder „relevante" kwesties verstaat alsook met garanties over het niet misbruiken van de bommenstopzetting. De minister weigerde alleen in te gaan op de vraag of Amerika van Noord-Viet nam verlangt dat het tijdens het overleg alle militaire actie stopzet, inclusief be voorrading van zijn troepen in het zui den en andere vormen infiltratie. In goed ingelichte kringen is meer dan eens ge zegd dat Johnsons idee over „geen mis bruik maken van de situatie" in feite daarop neerkwam. Rusk herhaalde dat hij allerlei kwes ties alleen wilde bespreken met degenen, die een einde aan het schieten zouden kunnen maken: de Noordvietnamezen. Communicatie met Hanoi noemde hij geen probleem, maar wel gaf hij aan net soms moeilijk te vinden te weten te ko men wat de leiders in Hanoi precies wil len. De minister gaf de indruk Hanoi ervan te verdenken alleen maar geïnteresseerd te zijn in diplomatiek overleg omdat dit de bombardementen zou kunnen doen be ëindigen. Waarom Hanoi iets soepeler is gewor den is een vraag, die nog niemand kan beantwoorden, al wordt er druk gespecu leerd over mogelijkheden. Voor de hand ligt natuurlijk om te zeggen dat Noord- Vietnam zo lijdt onder de Amerikaanse bommen dat het nu eindelijk eieren voor zijn geld kiest. Maar er is ook een theorie die zegt dat het een gevolg is van president John sons voorstel van enige weken om de re gering in Saigon met de Vietcong, of lie ver met de politieke arm daarvan: het Nationale Bevrijdingsfront te laten pra ten. Volgens sommige aanhangers van deze theorie zou Hanoi uit dit voorstel hebben opgemaakt dat de Amerikanen eindelijk bereid zijn de oplossing te zoeken waar die moet liggen: in een compromis tus sen de Zuidvietnamezen zelf. Andere aan hangers van deze stelling geloven dat Hanoi nu flexibel is geworden uit angst voor een dergelijk compromis, waarbij het ondanks alle offers van de laatste ja ren wel eens in de kou zou kunnen blij ven staan. In Washington krijgt men niet de In druk dat president Johnson op het punt staat grote concessies te doen en aan compromissen mee te werken, waarbij de Vietcong in Zuid-Vietnam een stukje van de machtskoek toebedeeld zou krij gen. Hoewel ten aanzien van Vietnam bij vele Amerikanen langzamerhand de nei ging ontstaat om te blijven hopen tegen alle sombere aanwijzingen in is men in Washington wat de kans op onderhande lingen betreft nog verre van optimis tisch. President Johnson heeft bekendge maakt dat hij zijn ambassadeur in New- Delhi, Chester Bowles, naar Cambodja zal sturen voor besprekingen met het staatshoofd prins Norodom Sihanoek,al dus meldt het Britse persbureau Reuter. Sihanoek heeft voorgesteld met een Amerikaanse vertegenwoordiger te pra ten over het gebruik van Cambodjaans grondgebied door Noordvietnamese- en Vietcong-militairen. LONDEN (Reuter). Vierentwintig pacifisten waaronder negen vrouwen en een parlementslid zijn uit Groot- Brittannië naar Cambodja gevlogen. Zij willen in het grensgebied met Zuid-Vietnam gaan kamperen. „Als wij Amerikaanse of Vietnamese sol daten zien, zullen wij hen proberen over te halen de strijd te staken", verklaarde de leidster van de groep, de 72-jarige quaker Peggy Smith, op richtster van de beweging voor ge weldloze actie in Vietnam. „Wij zul len hun soep aanbieden en ballonnen met vredesboodschappen". ADVERTENTIE Pü.v-o.*-, Y< Ik heb Ambra. Al jarenlang. Fijne oliemensen. Goeie service. Beste olie. Van Shell. PK geloof ik. Moet U ook doen. Ambra bellen. G. Carelsenstraat 30-32 Haarlem telefoon 11003 CAÏRO (Reuter). Het semi-officiële Egyptische blad Al Achram heeft vrijdag gemeld dat Egypte nimmer toestemming van Israel zal vragen voor de verwijde ring van de obstakels uit het Suez-kanaal, zelfs al zou dat over een derde partij lopen. Als Israel erop blijft staan dat de vrijmaking van het kanaal alleen met zijn toestemming via de bestandsorgani satie van de V.N. kan gebeuren, dan gaat de hele operatie niet door, aldus het blad. Si (Van onze correspondent) KAAPSTAD. - In Zuid-Afrika zijn de meningen over het feit dat het hart van een kleurling is overgeplaatst in het lichaam van een blanke zeer verdeeld. Er zijn veel mensen principieel tegen, maar van officiële zijde worden met gro te spoed verklaringen afgelegd dat er geen bezwaar tegen de operatie bestaat. Extremisten in de Nationale Partij van Zuid-Afrika menen dat dit het begin van het einde is en ze laten dit ook duidelijk merken. Kort na de transplantatie hebben ker kelijke woordvoerders zich positief uitge sproken over dit opmerkelijke feit voor Zuid-Afrika, hoewel in alle andere ge vallen de apartheid ook door de kerk tot ADVERTENTIE in de uiterste consequentie wordt door gevoerd. „Deze operatie bewijst dat de christe lijke verantwoordelijkheid niet gebonden is aan iemands eigen ras", zei de actuaris van de Hervormde Kerk van Zuid-Afri ka. Een opmerkelijke uitspraak voor een land dat deze dingen ojj politiek gebied anders ziet. Om snel te zorgen dat over deze transplantatie, die het land over de hele wereld veel publiciteit oplevert, geen binnenlandse moeilijkheden komen, hebben vrijwel alle Zuidafrikaanse ker ken laten weten dat ze voor de operatie zijn. Ziekenhuisautoriteiten hebben meege deeld dat in de provincie Transvaal ook organen van niet-blanken op blanken overgeplant mogen worden mits de pa tiënt geen bezwaren heeft. Er staan in alle kranten veel verklaringen van aller hande autoriteiten dat men erin toestemt dat het hart van een niet-blanke is ge bruikt. Barnard is niet voor niets een dag na zijn terugkomst uit de VS met de vol gende transplantatie begonnen, ondanks de critiek in het buitenland. Want met alle optimistische voortvarendheid van Barnard en zijn team van dertig artsen en technici is het probleem van de afsto- ing nog niet opgelost. Om niets van de erkregen publiciteit te verliezen is grote ïaast gemaakt. Blaiberg was al aange wezen toen Wasjkansky nog leefde. Barnard is nu een nationale held. Hij laat zich weinig zien, maar als hij naar buiten komt wordt hij door een schare mensen toegejuicht, blanken en niet-blan ken. In Zuid-Afrika hoopt men dat hij de Nobelprijs krijgt. De directeur van de medische afdeling van de universiteit van Kaapstad, pro fessor Jackson, heeft volgens AFP ver klaard, dat er een mogelijkheid bestaat tot genezing van suikerziekte door een alvleesklier-transplantatie. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse gezondheidsautoriteiten hebben donderdag een nieuw vaccin tegen de bof goedgekeurd, dat levende maar sterk verzwakte virussen bevat. Het vaccin is het resultaat van vijf jaar onderzoek en garandeert voor minstens 95 percent immuniteit, in principe voor het leven. Een vorig vaccin, dat dode virussen bevatte, werkte slechts in vijftig percent van de ge vallen doeltreffend. Bof kan bij leden van het mannelijk geslacht tot onvruchtbaar heid leiden. Zuid-Afrika's nationale held dr. Barnard en zijn vrouw in hun huis te Kaapstad. De foto uit het film- verslag van de Amerikaanse om- roepmaatschappij NBC laat zien hoe Barnards vrouw haar man met naald en schaar terzijde staat om hulp middelen voor de operatie van Blai berg in orde te brengen. (Telefoto). J Oud-premier overleden. De Belgische minister van Staat Joseph Pholien, die van augustus 1950 tot eind 1951 minis ter-president is geweest, is op 83-jarige leeftijd te Brussel overleden. Vijfling overleden. Alle kinderen van de vij fling, die in het afgelopen week einde in een dorp nabij Salem in Zuid- India is geboren, zijn overleden. Een der kinderen stierf kort na de geboorte en een tweede dinsdag. Donderdag over leden de overige drie. Leroi Jones. Tot de maximale straf van drie en een half jaar gevangenis we gens verboden wapenbezit is de Ame rikaanse negertoneelschrijver Leroi Jo nes veroordeeld. Een rechtbank in New ark heeft daarmee een proces beslo ten dat na de bloedige rassenonlusten van de afgelopen zomer in Newark was begonnen. Verdronken. Zeventien mensen onder wie dertien kinderen, zijn donderdag ver dronken toen hun boot omsloeg terwijl deze een door de regen gezwollen ri vier overstak in de staat Johore (Ma leisië). De doden zijn afkomstig uit vier gezinnen. Italië en E.E.G.. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Italië wordt meegedeeld, dat Ita lië zijn veto met betrekking tot onder handelingen over Oostenrijk's associa tie bij de E.E.G. niet zal opheffen zo lang de Oostenrijkse autoriteiten „geen ernstige maatregelen" nemen tegen de in Oostenrijk verblijvende anti-Italiaan se terroristen. Radio-activitiet. De radioactiviteit in de hoge dampkring boven Zweden is na de jongste Chinese kernproef aanzien lijk toegenomen, zo heeft het Zweeds militair wetenschappelijk centrum mee gedeeld. Er heerste een tienmaal zo sterke radioactiviteit als eerder geregi streerd. Sporthal voor Utrecht. B. en W. van Utrecht hebben de gemeenteraad een krediet gevraagd van 3.670.000 voor de stichtingskosten van een nieuwe sport hal aan de Croeselaan. Met de inrich tingskosten is nog eens 70.000 gemoeid.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3