Stichtingsbestuur Antoniusziekenhuis in februari officieel geïnstalleerd Bouw is in 1972 voltooid Ernstige critiek op rapport over kerkelijk gezag PROFESSOR DR. J. LOEFF: „Mentaliteitsverandering zou spanningen wellicht geheel kunnen oplossen Automobilisten G. Inia t Motelbouw bij het Uitgeestermeer OP PASTORAAL CONCILIE IN NOORDWIJKERHOUT IN DE IJMOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk Tweede plenaire zitting pastoraal concilie in april Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Zenfveld en Van Breemen SIMCA1100 VRIJDAG 5 JANUARI 1968 - ^ZON EN Willemsbeekweg 88 - Tel. 1 46 27 Nieuw ziekenhuis Let op en doet uw voordeel WEEK AANBIEDING ANTI-CONDENSDOEK voor f 1.50 winkelwaarde 2.50 Automobielbedrijven 99 Niet aanvaardbaar Dialoog Openheid Stadsschouwburg City Luxor Kennemer Theater Marquette Theater HNNEMER GARAGT Eigen geweten ling, welke door de staf en het verple gend personeel ten opzichte van .hun taak werden betoond en hij verzuimde dan ook niet een aantal artsen en verpleegsters met name te noemen, dat tijdens het af gelopen jaar was vertrokken of zich op een andere manier had onderscheiden. De heer Lampe besloot zijn nieuwjaarsrede met de wens voor een gezegend en voor spoedig 1968, vooral nu, omdat de ko mende jaren ongetwijfeld voor een ieder in deze ziekenhuisgemeenschap een be langrijke en prettige opdracht zullen in houden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN -Al lang bestonden er plannen voor de bouw van een motel langs de rijksweg bij Akersloot. De Zwit serse beleggingsmaatschappij „Fetswert" heeft thans de rijksgoedkeuring ontvan gen voor de bouw van een motel met zevenentwintig kamers en drieënzeventig bungalows in Akersloot bij rijksweg 9 tussen Alkmaar en Beverwijk. Het com plex omvat een hoofdgebouw met 22 twee persoonskamers en 5 reserve-hotelkamers en daarnaast vier zonneterassen en een restaurant met een accomodatie voor 300 personen. Het plan voorziet voorts in 73 woonunits (bungalows) een zelfbedienings winkel, tennisbanen, een midgetgolfbaan en een servicestation. De totale kosten worden geraamd opdrie miljoen gulden. ADVERTENTIE Vraag naar onze spaarregeling (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het is bijna vanzelfsprekend dat de geneesheer-directeur van het Antoniusziekenhuis, de heer C. F. J. Lampe in zijn traditionele nieuwjaarsrede ook de nodige aandacht heeft besteed aan hetgeen hij „een zeer belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van ons ziekenhuis" noemde: de overdracht daarvan aan de nieuwe stichting. Spreker her innerde daarbij aan de onlangs door de bisschop van Haarlem uitgesproken rede, waarin deze ontwikkeling door de kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleder werd gesteund en toegejuicht. Ook uit de instemming van de zijde van reformatorische en niet-kerkelijke kringen meende de heer Lampe te mogen concluderen dat het een goed besluit is geweest, waarmee men zich op de juiste weg heeft begeven. Spreker was er dan ook van over tuigd dat door een waarlijk eendrachtige inspanning van krachten van allerlei richtingen het ziekenhuis nog beter zal kunnen beantwoorden aan de verwachtingen, welke bij de bevolking van dit rayon leven. Wat de verdere verwachtingen voor 1968 betreft, meende de heer Lampe om streeks 1 april de ingebruikneming in het vooruitzicht te kunnen stellen van de tweede fase van het semi-permanente pa viljoen. Dan is er nog het begin van het verpleegtehuis voor chronische zieken, met als eerste aanloop zesveértig bedden terwijl voorts met het gemeentebestuur een gemeenschappelijk opnamebeleid is overeengekomen hetzelfde als voor „Kennemergaarde", welke overeenkomst dus kan worden beschouwd als een eer ste stap op de weg naar een verdere inte gratie. De heer Lampe herinnerde er verder aan dat, onvoorziene tegenslagen voorbe houden, in april ook met de bouw van het nieuwe ziekenhuis zal worden begon nen, hetgeen de voortzetting betekent van een sedert 1962 vrijwel ononderbroken bouwactiviteit. Aldus is men nog bijna vier jaren verwijderd van het ingebruik nemen van een geheel nieuw ziekenhuis welke periode volgens spreker zal moe ten dienen als voorbereiding tot de nieuwe mogelijkheden welke het voltooide gebouw dan heeft te bieden. Veel hiervan kon tijdens de afgelopen jaren reeds worden opgezet, zoals de physische therapie en reactivering. Ook de sterilisatie is al steeds meer geconcentreerd als voorloper van een aparte sterilisatie-afdeling in het nieuwe ziekenhuis. Wat het afgelopen jaar betreft achtte de heer Lampe het van belang, dat de interne afdeling de bevoegdheid werd ver leend voor de twee-jarige opleiding van internisten. Voor 1968 verwachtte spreker dezelfde bevoegdheid bij de opleiding van ADVERTENTIE Geldig t/m vrijdag 12 januari Bij een bedrag van 10,of meer benzine getankt aan ons Caltex- benzinestation te IJmuiden, krijgt u Ook banden verkopen wij met een speciale korting en dan nog gratis monteren. Service-station geopend: Weekdagen van 7.30 tot 21.30 uur. Zaterdag van 8.30 tot 18.00 uur. Zondag van 8.00 uur tot 18.00 uur. Leuke attracties voor uw kinderen. Wjjk aan Zeeërweg 194, IJmuiden Telefoon 12181 chirurgen, zodaL het nieuwe ziekenhuis straks eveneens zijn aandeel zal kunnen leveren bij de zo noodzakelijke opleiding van jonge specialisten. Ook wees spre ker met voldoening op de belangrijke uit breiding en vernieuwing van de specia listenstaf gedurende de laatste tien jaren, waarbij hem nog één wens is gebleven. Omringd door zijn grote staf van artsen en verpleegsters heeft de geneesheer-directeur van het Anto niusziekenhuis in IJmuiden donder dagmiddag in de gezellige recreatie zaal van het nieuwe zusterhuis „Antonium" zijn traditionele „huise lijke" nieuwjaarsrede uitgesproken. Op deze bijeenkomst was ook het nieuwe stichtingsbestuur aanwezig, dat omstreeks 15 februari officeel zal worden geïnstalleerd. Dit bestuur is als volgt samengesteld zittend v.l.n.r.: mevrouw G. Zegel-Zalm, W. J. van Slobbe, zuster Dolorosa van Berkel en M. Holl; staande v.l.n.r.: mr. A. N. Helsloot, Fr. Dicke, ir. D. N. Dammers, J. Harmsen en J. van Zanden. namelijk de aanstelling van een klinisch psycholoog. Voorts achtte de heer Lampe het ge wenst de verhoogde activiteiten in 1967 met enige cijfers te illustreren, zoals het aantal personeelsleden, dat van 310 is ge stegen tot 330. Daarbij werden in dit jaar 5041 patiënten opgenomen, tegen 4763 in 1966. Ander^ vergelijkende cijfers, waren het aantal ernstige ongevallen C2?9?257), operaties (2003-1852), polikliniekbezoeken (72078-69893) en verrichtingen in de rönt- genafdeling (15053-14976). Dit alles was volgens de geneesheer directeur mede mogelijk geweest door de grote toewijding en de positieve instel- (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het rapport „Gezagsopvattingen en gezags- beleving dat voor het Pastoraal Concilie van de Nederlandse Rooms- Katholieke Kerkprovincie is opgesteld, zal zeker niet in de oorspronkelijke formuleringen, als conciliestuk in stemming worden gebracht. Dit is tijdens de plenaire vergadering van het Pastoraal Concilie donderdag in Noord- wijkerhout besloten na ruime critiek op het rapport door onder meer de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, en een resolutie van de afge- v aardigden van het bisdom Utrecht. Door verscheidene afgevaardigden, waaronder de delegatie van het bisdom Den Bosch, werd echter adhesie betuigd met de mentaliteit en het te scheppen „klimaat", waarvan het rapport getuigt. Op een voorstel van de voorzitter van de vergadering, prof. dr. J. G. Snijders, is de bijeenkomst gisteren besloten met onderlinge vergaderingen van de delegaties. Hierin werd gesproken over het rapport en een aantal aantekeningen die door de leiding van het concilie hierover werden verstrekt, onder de benaming „Handreiking voor de discussies Na hun vergaderingen hebben de dele-1 daag heeft de publieke behandeling van gaties elk een korte samenvatting ge- deze rapporten plaats en de uiteindelijke maakt van hetgeen zij in het rapport bepaling van het standpunt der gezamen- wel en met van belang vinden. In deze lijke afgevaardigden ten aanzien van het rapporten zou ook worden opgenomen eventueel gewijzigde rapport van de com wat de afgevaardigden van de bisdom-1 missie-Loeff. men eventueel geschrapt willen zien en wat zij zouden willen toevoegen. Van- I professor Loeff dat in het rapport zoveel mogelijk de nadruk was gelegd op het verkondigen. „Getuigen is de kern van het gezag", aldus professor Loeff, die zei de situatie zoals die zich in het verleden in de kerk heeft voorgedaan in het rapport zo scherp mogelijk in het licht te hebben gesteld, Mgr. Moors zei waardering te hebben voor de grondgedachte van het rapport, maar het niet aanvaardbaar te achten als officieel conciliedocument. Als zijn persoonlijke mening over het rapport deelde hij mee dat hij het ondui delijk vond en eenzijdig, daar het alleen iets zou zeggen van de gezagsopvatting van de gezagsdragers en niet over de be leving van het gezag door de gelovigen. Bovendien zou. het te weinig objectief zijn doordat het zich sterk afzette tegen de bestaande toestand. Het rapport zou niet voldoende pasto raal zijn, doordat er te weinig in werd gezegd over de praktijk in het dagelijks bestuur der kerk. Tenslotte zou het te weinig evangelisch zijn en niet voldoende aansluiten op het geen in het concilie is gesteld, terwijl de bijbels-theologische overwegingen die later aan het rapport zijn toegevoegd, het gemis aan een theologische fundering niet zouden opheffen. Drs. W. Vrolijks ofm, die het woord voerde namens alle Nederlandse religieu zen, deélde grotendeels de critiek van1 mgr. Moors en merkte ook op dat de ba sis van het rapport te smal zou zijn en dat er te weinig over de eigen verant woordelijkheid van de gelovigen in werd gezegd. films Na langdurig beraad werd donderdag middag tot deze procedure besloten na een stemming, waarbij zich 81 van de 106 stemgerechtigleden voor deze gang van zaken uitspraken. VERVAARDIGD IN ULTRA Pa- navision en gepresenteerd als Cine rama is „De laatste dagen van Khar toum" als historisch kijkspel een kostbare produktie geworden, met als onderwerp generaal Charles Gordon, de legendarische verdediger van Khartoum, die deze stad omstreeks 1885 tegen de oprukkende Arabieren voor Engeland trachtte te behouden Het Britse rijk had aan het eind van de vorige eeuw aanzienlijke belangen in Egypte en bij het uitbreken van een, door de fanatieke Mahdi geleide opstand der Arabieren in het naburi ge Soedan, die de vorm van een hei lige oorlog tegen de christenheid ging aannemen, werd van het machtige Albion een tegenactie verwacht. On der leiding van de sluwe Gladstone wilde de Britse regering zich niet officieel met deze onoverzichtelijke affaire gaan bemoeien, maar om een gebaar te maken werd generaal Gor don, die voor de Soedan als een aan vaardbare figuur kon worden be schouwd, naar Khartoum gestuurd, eventueel om deze belangrijke stad aan de Nijl te evacueren. GORDON DOET echter meer. Ondanks de geringe steun van het moederland oor deelt hij het nuttig de opdringende Islam een halt toe te roepen en Khartoum te verdedigen. Dit beleg duurt bijna een jaar en dan is het uitgeputte garnizoen, dat al die tijd van elke bevoorrading was afgesloten, niet meer in staat enkele uren weerstand te bieden. Met de be volking en zijn soldaten, die allen worden vermoord, vindt Gordon de dood bin nen de muren van Khartoum. Deze zwar te bladzijde uit de Engelse geschiedenis heeft een bijzonder spectaculaire en boeiende film opgeleverd, die met twee topacteurs in de hoofdrollen Charles Hes- ston als generaal Gordon en Laurence Olivier als de fanatieke El Madi tot en met zondag in de Stadsschouwburg zal worden vertoond. ZONDAGMIDDAG WORDT dit histo risch oorlogsgeweld even onderbroken door de vermaarde filmkomiek Jerry Le wis, die als „Patsy, de zondebok" van de ene dolle situatie in de andere tui melt, en tenslotte tot een beroemde tele visiester wordt gepromoveerd. DE BIJ EEN OUDERE generatie zo bekende detective Hugh „Bulldog" Drum mond is door middel van „Mooi, maar slecht" na jaren opnieuw tot leven ge wekt. Schrijver van de Drummond-ro mans, waarvan er zestien wereldberoemd zijn geworden, was „Sapper", een pseu doniem van de Britse luitenant-kolonel Cyril McNeile. Enkele van deze boeken werden in het tijdperk van de stomme film op het witte doek gebracht, met in de hoofdrollen Ronald Colman en John Lodge. Thans treden hierin op Richard Johnson en Elke Sommer, laatstgenoem de als de perfide, beeldschone en glas harde vrouwelijke killer in bikini, terwijl de herleefde Hugh Drummond de nieuw ste vindingen der moderne techniek ter hand werden gesteld. Tot en met zondag dus topspanning in een sensationele thril Ier. TROUWENS, AAN spanning is er in de beide andere films voor dit week- programma evenmin gebrek. Zondagmid dag wordt „Spookstad onder de zeespie gel" vertoond, een reeks avonturen in een geheimzinnige stad op de bodem der zee, bewoond door een soort halfmensen. Tenslotte van maandag tot en met woens dag de western „Johnny Yuma", met Mark Damon als de onverschrokken held van het wilde westen, die graag met re volvers, kaarten paarden en.mooie vrouwen speelt. OOK IN BEVERWIJK is het publiek kennelijk nog altijd niet op de topper „Dr. Zjivago" uitgekeken geraakt, zodat de directie van Luxor voor deze film de derde vertoningsweek aankondigt. Alleen de western voor de matinee van zon dag is vervangen door „De veroveraar van Corinthe". Eric Morecambe en Ernie Wise, die waarschijnlijk profiteren van een met de Londense music-hall samenhangende po pulariteit in eigen land, worden van maandag tot en met woensdag in Bever wijk geïntroduceerd in een klucht met als oorspronkelijke titel „That Riviera touch", voor Nederland iets duidelijker vertaald als „Boeven en bikini's". HET BLIJKEN TWEE lachgrage he ren te zijn, die als ex-bobby's een va kantie aan de Rivièra doorbrengen en daar betrokken raken bij de activiteiten van een bende juwelendieven. Een grie zelvilla met valluiken en luiken is een van de plaatsen van handeling, zodat het overwegend kluchtige geval ook nog een spanningsinjectie krijgt, terwijl een ge dwongen race van de komieken op water ski's voor een opwindende climax zorgt. TOT EN MET ZONDAG was „El Do- In de ochtendbijeenkomst had prof. dr. Loeff een toelichting op het rapport ge geven waarin hij ondermeer betoogde dat het rapport enige mogelijkheden wilde aangeven om het vertrouwen in de ker kelijke leiding te versterken. Met opzet was in het rapport vermeden te manipu leren met systemen of theorieën en even eens met opzet waren de termen demo cratie, monarchie 'en aristocratie niet ge noemd. De commissie was namelijk van me ning, aldus professor Loeff, dat met een mu X. W dd „Lil L/U" I O) wi -i_iv_/v. r 1uai 1I1CL CCi rado" vertoond, een explosief verhaal mentaliteitsverandering, met meer com met twee reuzen van het witte doek in de hoofdrollen: John Wayne en Robert Mit- chum, een en ander gekruid met een grote dosis sardonische humor, plus de nodige vecht- en schietpartijen, waarbij de liefhebber van de harde western vol ledig aan zijn trekken komt. Voorts wordt voor de voorstelling van zaterdagnacht de „Deense sex-film van de bovenste bed- deplank" „Ik, een minnaar" aangekon digd, zondagmiddag gevolgd door „De eerste mensen op de maan", een scien cefiction over een ruimteschip van de Amerikanen, die bij hun landing op de maan moeten ervaren dat zij in het tijd perk van koningin Victoria al voorgan gers hebben gehad. AAN DE ZELFKANT van de Franse samenleving dolen nog altijd lieden, die zich door niets laten afschrikken om hun misdadige bedoelingen te verwezenlijken. In deze sfeer wordt het publiek zater dag en zondag via de film „Paspoort voor de hel" binnengeleid, waarbij ge weld en verleidingskunst worden aange wend als attractieve methoden voor het ontwikkelen van een intrige, welke de zo genoemde werkelijkheid niet schuwt. We] kan men eruit leren dat het in de on derwereld ook niet altijd alles is. DE TWEEDE FILM voor de zondag middag heet „Prairieratten", waarna voor de avondvoorstellingen van dinsdag en zondag wordt overgeschakeld op „Call girls van Kopenhagen", met als thema's de Scandinavische liefdesmoraal, drank gebruik en jeugdige losbandigheid. In de ze film, welke zich afspeelt in het milieu van bepaalde Deense jongeren, valt het accent op een groepje jongelui dat bijeen komt in kroegen en dat verder leeg lopen en het houden van bedenkelijke party's de belangrijkste zaken van het I leven acht. In deze omgeving van drank en misdaad loeren zelfs moord en dood slag, waarbij de ontvoering van een meis je, roof en autodiefstallen borg staan voor een afwisselend en spannend film verhaal. municatie en openheid en vooral met het tonen van een eigen gelaat, de kerk de spanningen grotendeels, zo niet geheel zou kunnen oplossen, indien daarnaar ook langs institutionele weg ernstig werd ge streefd. Het min of meer vrijblijvende en vreug devolle verkondigen dreigde in het verle den onder te gaan in een krampachtig besturen hetgeen uiteraard de behoefte aan machtsmiddelen en apparaturen in sluit, aldus professor Loeff. De kerk kreeg de allure van een schaduw-maat- schappij naarmate de kerkelijke ambts dragers zich steeds meer rechtstreeks ver antwoordelijk gingen voelen voor het doen en laten van hun gelovigen. Aangezien gezag op de eerste plaats iets te zeggen moet hebben, releveerde Professor Loeff en een, der andere le den van de commissie die het rapport opstelde verduidelijkten korte tijd later dat men de verschijnselen op zich als de werkelijkheid had willen laten spreken. Daarbij gaan vernieuwingen doorgaans gepaard met ressentiment jegens het oude en heeft men bij het opstellen van het rapport niet gepoogd de emotionaliteit met betrekking tot de gezagscrisis te on derdrukken. Het had niet in de bedoeling gelegen het rapport een theologische fundering te geven. Dit zou immers het werk voor theologen zijn. Waar het om ging, zo zei een der leden van de commissie, was dat er een dia- loog zou ontstaan en dat het volk zijn stem zou laten horen. ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: Kennemerlaan 224 - 226 IJMUIDEN elef. 02550 - 1 43 24 1 62 38 Bij de meningen die de afgevaardigden der bisdommen over het rapport gaven noemde de delegatie van het bisdom Gro ningen een vijftal resoluties. De eerste resolutie hield in dat men niet de gelijkstelling aanvaardde van het gezag van God over de mens, met dat van het feitelijke kerkelijke gezag. „De laatste verantwoordelijkheid van ieder mens is hij niet verschuldigd aan welk gezag op aarde dan ook, maar aan zijn eigen geweten omdat hij daar het duidelijkst de stem van God herkent. Bij het zoeken naar de bron van het gezag komt men duidelijk tot een uitspraak dat dit steunt op het in geweten gelovig aan vaarden van het bijbelse woord, zoals het in de kerk wordt verkondigd," zo stond in de Groningse resolutie. De nieuwe visie op gezag en gezags dragers in de kerk zou inhouden dat niet alleen nieuwe organen in het leven werden geroepen maar ook dat hun verhouding tot de oude gezagsinstituties critisch werd onderzocht. Hierbij werden in de reso lutie genoemd: de diocesane curie en de diocesane pastorale raad, kapittel en priestersenaat, het kerkbestuur en de I parochieraad. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT. De volgende plenaire vergadering van het Pastoraal Concilie der Nederlandse r.-k. Kerkpro vincie zal plaats hebben op 8, 9 en 10 april, zo is tijdens de eerste plenaire zitting van het eoncilie meegedeeld. Op deze tweede plenaire zitting worden dezelfde vertegenwoordigers verwacht als aan het huidige concilie deelnemen. I In april zullen aan de orde komen: de missie, het ontwikkelingswerk en wellicht leen kort rapport over de vrede.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4