Overkoepelend orgaan voor studentenraden van kweekscholen Verenigingsnieuws uit de IJmond S ééndagsverkoop didas TUNG KENG Visserijbedrijf nam van NZV-voorzitter afscheid P. Krab U ST Richtlijnen voor meer inspraak Creatieve cursussen in de IJmond Blikschade door de gladheid BELANGRIJK INITIATIEF VAN BEVERWIJKERS d© ruijter marktplein Haast met tweede sluis in IJmuiden Brandweer tweemaal uitgerukt Afwasautomaat 1650.- morgenochtend half negen grote VRIJDAG 5 JANUARI 196 8 M i W „BRANDENBURG" V elsen-IJ muiden kolen,olie, gas? Discriminatie cinp2rsoonsv 150x220 ■persoons 180x 220 Chinees-Indisch Restaurant D rie hoogtepunten Concertmeester Dr. I. Samkalden: EM k, ,My,, (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In Beverwijk is donderdag een overkoepelend orgaan opgericht voor de studentenraden van kweekscholen in Nederland. Dit besluit werd door afgevaardigden van 44 kweekscholen genomen tijdens een vergadering die in de Hogere Pedagogische School „St. Jozef" aan de Baanstraat werd 'gehouden. Initiatiefnemer van deze oprichting was de studentenraad uit Beverwijk, die voor dit doel alle studentenraden van kweekscholen in Nederland (97) had uitgenodigd. De aanwezigen kozen nog geen nieuw bestuur doch een forum van twaalf aspirant onderwij zers, die tijdens de volgende vergadering in Arnhem gedurende de paasvakantie de plannen nader zullen uitwerken. Voor de uitbouw gaf de vergadering het forum de volgende richtlijnen ADVERTENTIE Eén van onze Miele modellen zonder waterontharder f 1495. Bel ons voor een demonstratie. Elektrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20, IJmuiden. Tel. 13405 Licht-, kracht -en geluidsinstallaties - sterk- en zwakstroominstallaties - nieuwbouw en onderhoud. VRIJDAG 5 JANUARI Patronaatsgebouw, Zeeweg, IJmuiden- Oost, 20 u.: zanguitvoering door drie koren. Vergaderzaal Smidt v. Gelderstraat, Velsen-Noord, 20 u.: P.v.d.A.-bijeenkomst; spreker drs. J. J. Voogd. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 u.: filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-N.: 19-21.15 u.; fili aal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-N'., ge bouw „Spaarneberg", Wüstelaan 79: 19- 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en biblio theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19- 21u.; filiaal r.-k. openbaren leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 19-21 u. ZATERDAG 6 JANUARI Gem. Vergaderlokaal, Abelenstraat, IJ muiden, 20 u.: Nieuwjaarsbijeenkomst to neelvereniging ,,De Martinitoren". Bibliotheken: De gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 u. ADVERTENTIE MAAR IN IEDER GEVAL kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden Het behartigen van de belangen van de studerenden Vertegenwoordiging van alle leerlin gen bij beleidsbepalende organisaties (overheid, onderwijsbonden) Vertegenwoordiging bij organisaties, die in het belang van het Nederland se kind werken Pogingen meer te bereiken bij de stu die op de kweekscholen Activeren van interscholaire contac ten en activiteiten Deze foto geeft een beeld van de geanimeerde vergadering van de enthousiaste aspirant- onderwijzers en onderwijzeressen. Centraliseren van de informatie over onderwijskundige en studieproble men. Loek Zonneveld zette tevoren als voor zitter van de Beverwij kse studentenraad uiteen waarom samenwerking nodig is. De leerlingen moeten meer inspraak krij gen op de manier waarop les wordt ge geven. De wijze waarop examens worden afgenomen achtte hij uit de tijd, terwijl er voorts bezwaren bestaan tegen het hos- piteren in de vijfde klas. Een vorm van discriminatie noemde hij dat onderwijzers geen Nederlands mogen studeren aan de universiteiten. „Ons ambt wordt in ver gelijking met anderen ten achter ge steld", aldus Loek Zonneveld. De rector van de school dr. J. P. Grib ling stak de ongeveer honderd afgevaar digden ook nog een hart onder de riem. Wat hier gebeurt, is de vervulling van één voor mij reeds oude wens, zei de heer Gribling. Bij herhaling had hij reeds ge pleit voor een betere waardering van het onderwijzersambt en van de opleiding. Hij stelde dat de onderwijzersopleiding de enige hogere beroepsopleiding is waar van de leerlingen in feite gelijkgesteld worden met u.l.o.-leerlingen. Hij noemde de leerlingen studenten, mensen die wel iswaar geleid maar toch zelfstandig zich aan de studie dienen te wijden. „Jullie zitten niet meer op een kweekschool, maar op een hogere beroepsschool. Van daar onze naamsverandering". Aldus dr. Gribling, die verklaarde met hart en ziel adhtef nét initiütief van de* studentenraad te staan. Ook het actiecomité van de vijf kweek scholen uit Amsterdam stelde zich achter de besluiten die in Beverwijk werden ge nomen. De Amsterdammers, die in hun actie worden gesteund door de leerlingen van de rijkskweekschool in Haarlem, stre ven ook aansluiting na met de middel bare scholen, sociale academies en uni versiteiten. De leerlingen uit de hoofdstad zullen zaterdag een protestdemonstratie tegen het huidige onderwijsbeleid organi seren. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In samenwerking met het kadercentrum voor Ludische Vorming van de Culturele Raad Noord-Holland en onder auspiciën van de Beverwijkse so ciaal Culturele Raad, geven de gemeen schapsraad Heemskerk en de Velser ge meenschap in de maanden januari en februari in de IJmond een aantal cursus sen. Dit pakket cursussen omvat onder andere: creatief spel. Orff (muziek) creatie ve handvaardigheid, basiscursussen werk- schuit en een cursus volksdansen voor leiders. De cursussen zijn speciaal bestemd voor jeugdleiders, kleuterleidsters, onder wijskrachten, leiders van vormingsinsti tuten en clubhuizen, kortom voor ieder een, die graag ook in gezinsverband met jong en oud actief bezig wil zijn. Bij deze cursussen staat het doorgeven van de opgedane kennis in de vrijetijdssec- tor centraal. De cursussen worden voor de gehele IJmond georganiseerd en daar gegeven, waar de meeste aanmeldingen zijn. De cursus creatief spel begint al dins dagavond 9 januari. Ieder, die hiervoor belangstelling heeft, is op deze openings avond (tevens eerste les) welkom. Deze cursus wordt gegeven op de zolder ,van Huize „Scheybeeck" en begint om acht uur. Docente is Sakia Verwayen De cursus volksdansleiders start op maandagavond 15 januari in buurthuis „De Lichtboei" aan de Maasstraat in Heemskerk. De cursussen creatieve handvaardigheid onderdeel werken met klei en werken met natuurprodukten en materiaal zon der waarde beginnen op 17 januari; de overige cursussen in februari en maart. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de: BSCR, Velserweg 2, Tel. 27647; Gemeenschapsraad Heemskerk, Jan van Bergenstraat 50c, tel. 30403, Velser Ge meenschap, Moerbergplantsoen 22, tel. 02550-15743. ADVERTENTIE ACRYL DEKENS intermeubel Marktplein 30 - IJmuiden ADVERTENTIE 6 JANUARI WORDT GEOPEND: KRUISSTRAAT 16 - HAARLEM TEL.: 2 09 85 Onze uitmuntende keuken garandeert U originele Chinese en Indische gerechten. Aangepaste prijzen - Vlotte bediening (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De gladde wegen don derdagmorgen hebben verscheidene automobilisten parten gespeeld. Op de Lange Nieuwstraat ontstonden aanrijdin gen toen personenauto's vaart moesten verminderen voor wielrijders en voet gangers en achter hen rijdende automo bilisten hun auto's niet tijdig genoeg tot (Van een verslaggever) IJMUIDEN Woordvoerders uit het visserijbedrijf in Nederland en België hebben op de donderdagmiddag in Hotel Royal gehouden afscheids receptie van de heer P. Krab hun grote waardering en dankbaarheid uit gesproken voor hetgeen hij als voorzitter van de Nederlandse Zeevis groothandel Vereniging en in diverse andere functies heeft verricht. Na een korte inleiding door de secre taris van de vereniging, de heer J. N. Osendarp, werd de heer Krab die, zo als al eerder is gemeld, per 1 januari van dit jaar als voorzitter is afgetreden toegesproken door de nestor van de NZV, de heer W. Doevedans. Opgeleid in de harde praktijk van het visserijbedrijf, groeide de heer Krab naar de top van een organisatie waarvan hij elk onder deel door en door kende en waarbij hij uitstekend op de hoogte was van hetgeen zich rond het bedrijf afspeelde, met een goede „feeling" voor wat er zou gaan gebeuren. Maar boven alles: men heeft altijd een groot vertrouwen in hem ge had en. zoals is gebleken, terecht. Spre ker sprak zijn grote spijt uit dat de heer Krab bij zijn vorig jaar genomen besluit was gebleven om er een punt achter te zetten na ruim een halve eeuw in het visserijbedrijf werkzaam te zijn geweest. Namens de vereniging werd hem een bij zijn grote liefde voor goede muziek pas send geschenk aangeboden. Wethouder J. G. Kolkman, die het ge meentebestuur van Velsen vertegenwoor digde, noemde drie hoogtepunten. In 1958 werden de grote verdiensten van de heer Krab gewaardeerd met een koninklijke onderscheiding: hij werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Krab heeft vele jaren een werkzaam aandeel gehad in de organisatie van Vlag getjesdag in IJmuiden. Ook hierdoor heeft hij het belang van de visserij en de burgerij gediend. Bij het 75-jarig be staan van IJmuiden was het opnieuw de heer Krab die een belangrijke bijdrage leverde in de organisatie van de feestvie ring. Namens het gemeentebestuur over handigde de heer Kolkman het door de heer Calkoèn samengestelde boek over Velsen. De voorzitter van de Europese federa tie voor de zeevisgroothandel in de EEG, de Belg R. Hubrechsen bracht naar vo ren, dat de heer Krab als eerste voorzit ter voortreffelijk werk heeft verricht. Zonder hetgeen door hem was verricht, zouden zijn opvolgers het wel zeer moei lijk hebben gehad. Spreker verzekerde dat ver buiten Nederlands grenzen men heel goed weet wie de heer Krab is; zijn verdiensten worden daar bijzonder ge waardeerd. Sprekend namens het ministerie van Landbouw en Visserij getuigde de heer A. H. Koning van grote dankbaarheid voor de belangrijke bijdrage van de heer Krab in het belang van de visserij in het algemeen. Bovenal bestaat grote waarde ring voor de eerlijkheid waarmee de heer Krab zijn mening kenbaar maakte. Typerend was Krabs antwoord op een uitnodiging om op het ministerie te ko men praten: „Ik ben blij verhinderd te zijn. Het gaat heel goed en al dat gepraat zou de zaak niet beter kunnen maken." Bepaald niet altijd is men het in Den Haag eens geweest met de heer Krab. Maar dit doet niets af aan zovele goede dingen die hij tot stand wist te brengen. Drs. Van Dijk sprak als voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten. waarbij hij dank zei voor het in het bestuur door de heer Krab verrichte werk. Eerlijk, bekwaam en strijdvaardig heeft Hij menigmaal zijn schouders gezet onder een taak ter oplossing van een moeilijk probleem. De heer D. Gouda, voorzitter van de Vereniging van Reders van Vissersvaar tuigen wees erop, dat de heer Krab tien tallen jaren IJmuiden bewust heeft mee gemaakt en zijn aandeel heeft bijgedra gen in het orkest van het IJmuidense visserijbedrijf, waarvan hij concertmees ter en dirigent was en heeft ervaren dat het beslist geen IJmuidense harmonie was. Maar Krab heeft bepaald niet tot de blazersgroep behoord. In het bedrijf heerst, wegens de slechte resultaten in 1967, een neerslachtige stemming. Het zou echter helemaal fout zijn om hierdoor defaitistisch te worden. Er zijn vele moei lijkheden, maar waarom zou het niet an ders kunnen om deze met succes te kun nen bestrijden? Spreker deed een sug gestie, waarover men elders in dit blad meer kan lezen. - Tenslotte beantwoordde de heer Krab de vele sprekers. Hij zei naar beste weten te hebben gehandeld omdat het zijn plicht was zo te doen: hij werd er immers voor betaald. Ook namens zijn echtge note, die door diverse sprekers in de hul de was betrokken, dankte hij allen die blijk hadden gegeven van zoveel harte lijkheid en waardering. Namens het gemeentebestuur was op de afscheidsreceptie voor de heer P. Krab aanwezig wethouder J. G. Kolkman. stilstand konden brengen door het beijzel de wegdek. In deze gevallen ontstond uit sluitend blikschade. Een dergelijke schade kreeg ook een politieauto, waarvan de bemanning bezig was met noteren van zulk een aanrijding. De politiewagen stond aan de kant gepar keerd met blauw zwaailicht aan. Hoe dui delijk ook, als gevolg van de gladheid kon de bestuurder van een personenauto met aanhangwagen toch niet verhinderen, dat zijn auto aan het glijden raakte en de politieauto schampte. Persoonlijke onge lukken hebben zich hierbij niet voorge daan. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Voor moderne modelijnen, o.a. „AMOURETTE" Voor uw PERMANENT PERMABEL of STYLING, uitgevoerd door zeer vakbekwame kapsters grote sortering haarwerken voorradig. VLECHTEN vanaf 15.— ECHTE HAARSTUKJES vanaf 40. VOLLEDIGE PRUIKEN f 150.— Grote bus LUST-HAARLAK f Lange Nieuwstraat 471 - Telefoon 1.11.66 3.75 IJmuiden (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Burgemeester Samkal den van Amsterdam heeft in zijn nieuw jaarsrede ruime aandacht besteed aan de verdere uitbouw van de Amsterdamse haven als onderdeel van het grote Noord- zeekanaalgebied. Dr. I. Samkalden sprak zijn voldoening uit over het feit dat de regering zeker heid gaf over haar wil om het Amster dam-Rijnkanaal in 1974 voor de duwvaart geschikt te doen zijn. De burgemeester betoogde voorts: „Een gedurende vele jaren ten onrech te gehandhaafde rem op de verbinding van de Amsterdamse haven met zijn ach terland gaat dus nu toch verdwijnen. Maar de voldoening is niet genoeg om de bezorgdheid over de verlangzaamde groei weg te nemen. Het tempo waarin de eisen, welke aan een modern haveneentrum worden gesteld, toenemen overtreft verre de snelheid waarmee de remmen op de groei van onze haven worden verwij derd". „Wat naast hetgeen is aangekondigd ge beuren moet, een 2de sluis in IJmuiden die het zeeverkeer veilig stelt en ver ruimt en de Hemtunnel, die de doorgang van grotere schepen dan thans mogelijk maakt, ligt zelfs als het de urgentie zou krijgen die het verdient nog in een ver schiet van jaren. Wij zullen echter niet gelaten afwachten". De burgemeester van Amsterdam ver volgde: „Alle elementen in ons economisch be leid, die tot een versnelde groei kunnen bijdragen, zullen in de komende maanden bijzondere aandacht krijgen. Met behulp van de verkregen toezeggingen en verbe teringen de nieuwe havenmond in IJmuiden, de spoedige voltooiing van de olieleiding van Europoort naar het haven gebied, waardoor de raffinaderij van Mo- biloil in de loop van dit jaar in bedrijf kan komen zal worden nagegaan hoe wij tot een versnelling van de groei kun nen komen in de periode waarin de ver beteringen in de structuur van onze ha ventoegangen nog op zich laten wachten. Dat deze voor de economie van de stad zo belangrijke industriële ontwikkeling te gelijkertijd vraagt om voortdurende zorg voor de hygiëne van het milieu, daarvan zijn wij ons ten volle bewust", aldus de hoofdstedelijke burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De brandweer heeft don derdag tweemaal zijn paraatheid moeten tonen. Allereerst bij de Vleeswarenfa- briek „IJmond" aan de Ampèrestraat, waar een bakoven met vlees en vet door oververhitting in brand was geraakt. De vuurbestrijders slaagden er spoedig in de vlammen te doven. De schade bleef beperkt tot de inhoud van de oven en de oven zelf. In het begin van de avond moest wor den uitgerukt voor een kerstboomvuur, aangestoken door de jeugd, aan de Snel- liusstraat. Ook hier werd korte metten gemaakt met de brandstapel. ADVERTENTIE Pluk goede vruchten van het geld. Spaar voor contante koop. Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5