Twaalf ambachten" wordt in de toekomst een verdienste Techniek eist meer arbeidsmobiliteit Metaal wil meer pensioen „Haven-CAO proefkonijn loonpolitiek" De veilige manier van sparen ■4 Rijkspostspaarbank altijd safe! Saneringsfonds 10.000 winkeliers willen gaan sluiten' Rij supermarkten niet veel animo voor verkoop van bloemen K.v.K. Gooiland tegen hoge PTT-tarieven Blijdenstein weer geen dividend C. v. Dijk nieuwe voorzitter CMB Fors lagere winst Veenendaalsche Kort economisch nieuws Grollenbergprijs voor S. W. Numann Pye opties op 15 januari naar het Damrak Bonden kunnen eisen gerust hoog stellen" Scheepvaartberichten ZATERDAG 6 JANUARI 1968 8 >5 Kostbaarder Rayon uit de tijd AKU perspectief Weer geruchtenstroom Eurodollars W issel koers Spotgoedkoop Europa Gefixeerde koersen Pariteitswijziging NVV meent: SPAARBANKE 55 And ré Kloos in „De Vakbeweging" (Van onze financiële medewerker) HAARLEM Twaalf ambachten, dertien ongelukken was eens het sym bool van de mislukte mens, maar in de toekomst zal het een verdienste zyn als men van het ene beroep naar het andere weet over te schakelen. De technische ontwikkeling voltrekt zich zo snel dat het haast niemand gegeven is bij de pakken neer te zit ten. Tal van vakmensen, die in een bepaalde bedrijfstak grote vaardig heid hebben verkregen, raken over bodig door bet in gebruik nemen van nieuwe machines en werktuigen. Hierdoor kan structurele werkloos heid ontstaan, tenzij de vakmensen uit de ene branche door herscholing geschikt worden gemaakt voor het werk in een andere branche, waar toe nemende behoefte aan werkkrachten ontstaat. Een dergelijke situatie heeft zich in het afgelopen jaar in sommige delen van het land voorgedaan. De voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Twente en Salland is hierop ingegaan in zijn jaarrede. Bij de dyna mische ontwikkeling zal een werknemer in de toekomst wellicht meermalen van beroep hebben te wisselen. Een herziening van het onderwiis zal ter bereiking van een grotere mobiliteit noodzakelijk zijn, zo merkte hij oo. Het is bepaald geen aangelegenheid die alleen op Twente be trekking heeft. In tal van sectoren van ons bedrijfsleven valt een verschuiving in de vraag naar werkkrachten te con stateren als uitvloeisel van de technische evolutie, die in de machine- en werktuig bouw behoefte aan geschoold personeel doet ontstaan, terwijl elders een over schot ontstaat. De secretaris-generaal van het depar tement van economische zaken, drs. G. Brouwers, heeft op deze zaak in ander verband gewezen door in Economisch Statistische Berichten te stellen dat steeds minder arbeidskrachten nodig zijn in steeds hogere investeringen verslindende bedrijven. Het is een andere strijd tussen kapitaal en arbeid dan de Marxistische leer aangaf, omdat nu elkeen betrokken is bij de wenselijkheid om zoveel moge lijk kapitaal voor zich te laten werken. Het is de beste manier om het algemene welvaartspeil te kunnen optrekken. Het wordt in West-Europa een strijd op leven en dood tussen de elkaar concurrerende bedrijven en wie de dikste portefeuille heeft, dus het meest kan spenderen aan machines, zal als winnaar te voorschijn komen. Steeds kostbaarder worden de uitgaven aan de installaties, die een leefhare toe komst moeten verzekeren. De grote uit breiding van de Koninklijke Zout Indus trie in Delfzijl, welke vlak voor de jaar wisseling werd aangekondigd, zal een in vestering vergen van 95 min. Het komt neer op een uitgave van 400.000 voor één nieuwe arbeidsplaats. En dan te weten dat de installatie na enkele jaren waarschijnlijk verouderd is, zodat nieuwe uitgaven moeten worden gedaan om op te kunnen tegen de concurrent, die pas een nieuw bedrijf tot zijn beschikking kreeg. Telkens komt het voor dat een bedrijfstak na enige tijd de wind in de zeilen te hebben gehad, plotseling moet worden stilgelegd omdat de verbruiksgewoonten van het publiek zijn gewijzigd. Een treffend voorbeeld is de rayonin dustrie. Blijkens een door het internatio naal rayon-verkoopkantoor te Arnhem in gesteld onderzoek beliep het aandeel van rayon in het wereldverbruik van textiel- grondstoffen nog 18 percent. In de ko mende jaren zal het aandeel steeds meer slinken, want andere kunst-vezels nemen (Van onze correspondent) HILVERSUM. De door de PTT in 1967 gemaakte winst van 140 miljoen gul den, heeft kwaad bloed gezet bij een van de leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gooiland. Tijdens een in Hilversum gehouden vergadering werd besloten contact op te nemen met de Noordhollandse kamers van Koophandel. Omdat de PTT-tarieven juist op het bedrijfsleven bijzonder zwaar drukken, zal voorgesteld worden een po ging te ondernemen tot verlaging van deze tarieven te komen. Als de voorzitters van de Kamrs van Koophandel uit de pro vincie Noord-Holland het hiermee eens zijn zal de (landelijke) vereniging van Kamers van Koophandel worden ingelicht, van waaruit mogelijk contact met de PTT ge- locht kan worden. „Door de sterke invloed van de werk tijdverkorting op de bedrijfsresultaten in het eerste halfjaar is over het boekjaar 1967 geen dividend te verwachten", aldus de directie van Blijdenstein-Willink in een tussentijdse mededeling. Ook over 1966 werd het dividend gepasseerd. De winst van 276.000 werd geheel gereser veerd. Over 1965 werd zes percent divi dend uitgekeerd. de plaats in van rayon, dat tussen de twee wereldoorlogen de grote opkomst be leefde en na de oorlog een stevige partij meeblies, doch dat de laatste jaren steeds meer afhankelijk werd van het verbruik van rayon door de autobandenindustrie. Ook daar wordt het rayon verdrongen door de niet te stuiten opmars van an dere kunstvezels, die onderling elkaar ook weer verdringen. Op het ogenblik bestaat nog 59 percent van het wereldverbuik van textielgrond- stoffen uit katoen en wol. Hoewel het verbruik daarvan naar volume nog zal toenemen, daalt het aandeel in 1980 tot 51 percent en in het als fata morgana opdoemende jaar 2000 zal nog maar 35 percent van het textielgrondstoffen-ver bruik bestaan uit katoen en wol. Voor de andere 65 percent zorgt de industrie tak, waarbij AKU een dominerende posi tie inneemt. Dit vooruitzicht is echter niet de reden waarom het aandeel AKU de laatste tijd op de effectenbeurs nogal furo re maakt. Op de eerste beursdag van het jaar trad er zelfs een stijging van 3,60 voor een stuk van 20 nominaal op. De reden is geweest dat er weer ge ruchten de ronde deden over een moge lijke fusie met het Britse concern I C I, terwijl tevens werd gerealiseerd dat het dieptepunt van de recessie op de markt voor kunstvezels en garens voorbij is. De uitverkoop, welke AKU in het vierde kwartaal 1966 moest houden om over tollige voorraden te ruimen, heeft in de laatste drie maanden van 1967, geen ge wicht meer in de schaal gelegd. Ver wacht wordt daarom dat het resultaat van het vierde kwartaal gunstig zal af steken bij dat van het overeenkomstige tijdvak van het voorafgegane jaar. Het zal in de komende maanden een gedrang van jewelste worden als de stroom van obligatie-uitgiften van Ame rikaanse maatschappijen op de Eurodol- larmarkt losbreekt. Het is waarschijn lijk dat het rendementsverschil met de binnenlandse obligatiemarkt. dat blijkens de jaarrede van de voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel al tot 3/4 percent is opgelopen, nog groter wordt. Dit zal vooral het geval zijn als het vertrouwen in de dollar wankelend blijft. Er is bepaald geen reden om aan te nemen dat president Johnson's maat regelen olie op de golven zullen werpen op de valutamarkten. Een aanvankelijk psychologisch effect is mogelijk, doch bedacht moet worden dat de maatregelen een bekrachtiging no dig hebben van het Congres. Uit de te genstand welke de president heeft onder vonden bij zijn voorstellen tot verhoging van de belastingtarieven blijkt wel dat de afgevaardigden en de senatoren be paald niet aan de leiband van het Witte Huis lopen. De kwaal waarmee de dollar is behept schuilt in de verwrongen wisselkoer sen. Toen vlak na de oorlog de onder linge verhoudingen van de valuta's werden bepaald hebben vele door de oorlog uit geputte landen van West-Europa het no dig geoordeeld een zo gunstig mogelijke positie ten opzichte van de dollar in te nemen. Aan de hand van groothandels cijfers en de wisselkoersen van voor de oorlog werden zogenaamde koopkracht pariteiten berekend, welke de dollar de den uitkomen op ƒ2.80 en het pond ster ling op ƒ10.60 tegen een vooroorlogse wis selkoers van circa ƒ1,80 en ƒ8,60. Het bleek evenwel dat bij de toen vast gestelde pariteiten het economische her stel van Europa te langzaam op gang kwam, omdat er te weinig dollars kon den worden verdiend met de export. Daar op volgde de devaluatie van 1949. toen de koers van de dollar op ƒ3,80 kwam. De andere Europese valuta's verander den op een enkele uitzondering na nave nant. Europa werd toen spotgoedkoop voor de Amerikanen, zodat de export naar de V.S. belangrijk kon worden op gevoerd. Daarbij kwam nog dat er heel veel import uit de V.S. kon worden be taald met de dollars, die door de Mar shalhulp beschikbaar kwamen. Sedert dien heeft Europa zich in economisch opzicht kunnen herstellen, terwijl de Ver enigde Staten enorme bedragen uitgeven aan in Europa gelegerde troepen, de ont wikkelingshulp en last but not least, aan de oorlog in Vietnam. Bij een vrije valutahandel zou de wis selkoers van de dollar dan ook reeds ge ruime tijd geleden omlaag zijn gedrukt. In het kader van het stelsel van de ge fixeerde wisselkoersen kan dat evenwel niet. Het Internationale Monetaire Fonds moet het ene gat met het andere dichten om de landen in staat te stellen hun wis selkoers te handhaven en toch lukt dat niet altijd, zoals de recente devaluatie van het pond sterling aantoonde. Het dollarvraagstuk is voor een belangrijk deel te wijten aan het feit dat de ver anderingen in de koopkrachtverhoudin gen der betaalmiddelen niet in de wis selkoersen tot uiting kunnen komen. Verandering van de goudprijs zou geen uitkomst bieden. De andere betaal middelen zijn niet aan de prijs van het goud gekoppeld: de wisselkoersen zijn vastgesteld op basis van vaste paritei ten ten opzichte van de dollar. Wordt de goudprijs veranderd, dan verandert er in feite niets in de onderlinge verhoudingen. Nederland en Duitsland hebben in 1961 wat omgebogen door de revaluatie van 5 percent, doch sedert dien is er weer veel veranderd. In plaats van zich te buigen over het vraagstuk van de verruiming der liqui diteiten. welke nodig is om de groei van de wereldhandel te financieren, zullen de monetaire deskundigen zich in de komen de tijd het hoofd moeten breken over het vraagstuk van herziening der wissel koersen. Doch dat is een zo moeilijke zaak, dat er vele jaren overheen zullen gaan aleer daardoor de steen der wijzen is gevonden. Tegen die tijd zijn er waar schijnlijk zoveel verschillende dollarkoer sen ontstaan, van kapitaaldollars, toeris tendollars, investeringsdollars en Euro dollars, dat men zou kunnen denken dat de geest van Hitler's financieel genie, Hjalmar Schacht, nog steeds in de valu tawereld rondwaart. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De metaalindustrie wil een betere pensioenregeling. Het is de bedoeling dat in de toekomst iedere ge pensioneerde kan rekenen op een inko men dat inclusief AOW zeventig percent bedraagt van zijn op 55-jarige leeftijd oj ngen loon. Het weduwenpensioen zal vijfenzestig percent van het ouderdoms pensioen gaan bedragen. Dit zal binnen kort worden voorgesteld door een bij de CAO-onderhandelingen in 1965 benoemde commissie waarin werknemers- en werk geversorganisaties vertegenwoordigd zijn. De premies zullen moeten worden aan gepast. De commissie wil het opbouwsysteem, dat nu nog wordt toegepast afschaffen. Volgens dit systeem betaalt iedere werk nemer afhankelijk van zijn functie 0,5 of 0.6 percent van zijn loon als pensioen premie. Uit deze bijdragen wordt het uit eindelijke pensioen berekend dat op die manier vaak door de gehele loopbaan van de pensioengerechtigde bepaald wordt en daardoor per werknemer sterk kan variëren. UTRECHT. „Het ziet ernaar uit dat de haven-CAO door de werkgevers wordt beschouwd als een soort proefkonijn voor de nieuwe vrije vorm van loonpolitiek". Dit zegt het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in het nieuwe NVV- weekblad „De Vakbeweging" naar aan leiding van het afbreken van de onder handelingen over de haven-CAO (waarbij 24.000 werknemers zijn betrokken) door de vakbonden. Het heet dat de centrale werkgeversor ganisaties de ontwikkelingen nauwgezet volgen, aldus het NVV, maar als er tus sen de verschillende bedrijfstakken onder ling afspraken worden gemaakt is dat wel iets meer dan alleen maar het „volgen" van de ontwikkeling. Het NVV vindt het, gezien de aanmer kelijke produktiviteitsstijging in de ha vens, redelijk dat de werknemers in de haven rekenen op een reële welvaarts verbetering. Een ander belangrijk punt noemt de vakcentrale de arbeidstijdver korting, vooral met het oog op de invloed van de mechanisatie en het containerver voer. De vakbeweging wil naar de 40- urige werkweek. Voor de vervoersbon- den zijn de belangrijkste punten bij deze CAO-vernieuwing welvaartsverbetering en handhaving van de werkgelegenheid. UTRECHT. De bondsraad van de Christelijke bedrijfsbond voor de metaal nijverheid en elektrotechnische industrie (CMB) heeft de heer C. van Dijk tot bondsvoorzitter benoemd. Hij zal op 1 ju li van dit jaar de heer J. Lanser opvol gen die zoals bekend met ingang van die zelfde datum lid wordt van het verbonds- bestuur van het CNV. De heer Lanser zal de heer J. van Eibergen volgend jaar als voorzitter van het CNV opvolgen. De heer Van Dijk werkte in de chemi sche industrie en in de scheepsbouw. In 1950 trad hij in dienst van de CMB. Als distribtsbestuurder werd hij geplaatst in Groningen. Na daar vijf jaar te hebben gewerkt, werd hij overgeplaatst naar het district Dordrecht. In september 1964 werd de heer Van Dijk lid van het cen traal bestuur. Hij kreeg daarin tot werk terrein de sociale verzekeringen, pen sioenvoorzieningen en de onderhandelin gen bij het Philips-concern. In juli 1965 werd hij benoemd tot tweede voorzitter van de CMB. VEENENDAAL. De Koninklijke Vee nendaalsche Stoomspinnerij en weverij nv deelt mee, dat, op grond van de cij fers van het eerste halfjaar en de ontwik keling nadien, verwacht moet worden, dat het winst-saldo van het concern behaald over 1967 vrij aanzienlijk achter zal blij ven bij dat over 1966. Of en in hoeverre dit aanleiding zal geven tot verlaging van het dividend is op het ogenblik nog niet te zeggen, aldus de directtie. De teruggang van de resultaten is hoofdzakelijk te wijten aan de initiële ver liezen die in Veendaal Rubber N.V. wer den geleden. Samen met de beide bloemenveilingen in het Westland hebben de twaalf Westlandse groente en fruitveilingen aangesloten bij de bond West- land in het afgelopen jaar een omzet bereikt van rond 316 miljoen gulden of 16 miljoen meer dan in 1966. Voor het eerst heeft de verkoop van brom fietsen in ons land de 300.000 overschreden Vorig jaar werden naar schatting van de RAI ruim 310.000 brommers verkocht tegenover 263.200 in 1966 en 284.500 in 1965. De directie van N.V Maatschappij voor wo ninginrichting P. van Reeuwijk te Rotterdam deelt mee dat de verkopen in 1967 met zeven percent gestegen zijn ten opzichte van de ver kopen in 1966 ADVERTENTIE JEMS- EN VÖtON- ■ïïWï v-- or mie* e» g b-Ktv<H». wdkc o «iit öd t:*nuz$ va» <ie jxo»tt De STa tfc <(•'"- «*r (U»MijMatAonit wj tfajpinbtiot J,h', ut kruckiaetk$ Aft. V f>1» iff y. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. '(Van'onzë'correspondent) DEN HAAG. Rond 10.000 winkeliers willen liever hun bedrijf sluiten om daar voor een jaarlijks bedrag te krijgen, dan hun zaak voort te zetten voor een in komen dat beneden de 8.400,- per jaar blijft. Het overgrote deel van de aan vragen om steun bij vrijwillige bedrijfs beëindiging is in de tweede helft van het vorig jaar binnengekomen bij het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Middenstand. Hoewel het fonds tobt met rijksbedra- AMSTERDAM. Gisteren is in het Amstelhotel in Amsterdam aan de oud directeur van de afdeling reclame van Philips N.V. in Eindhoven, de heer S. W Numann, de Willem Grollenbergprijs uit gereikt. De prijs, die bestaat uit een geld bedrag van 2000 gulden plus een oorkonde wordt om de twee jaar toegekend aan iemand, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de re clame. De heer Numann, die in mei van het vorig jaar met pensioen ging, ontving in het najaar van 1967 reeds het ere-lidmaat- schap van de international advertising as sociation en de kristallen beker van het genootschap voor reclame voor zijn ver diensten gedurende zijn veertigjarige loop baan bij Philips. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ambtenaren van de ministeries van Economische Zaken en van Landbouw werken al geruime tijd aan een regeling die de verkoop van verse bloemen en planten in super markten en warenhuizen mogelijk moet maken. Hierop heeft vooral het Landbouwschap aangedrongen. Volgens het nu geldende „vestigings- besluit bloem verkopers en hoveniers" is de verkoop van bloemen en planten voorbehouden aan vakbekwame (gedi plomeerde) verkopers. Het bedrijf schap detailhandel kan echter vrijstel ling van dit besluit verlenen voor de verkoop van in plastic verpakte bloe men. Een aantal grootwinkelbedrijven heeft al zo'n vrijstelling. De supermarkten maken op het ogenblik echter weinig werk van de verkoop van bloemen; slechts één gro te kruidenier in Zaandam voorziet zijn filialen regelmatig van luchtdicht ver- oakte ruikers. Andere bedrijven ver kopen de bloemen alleen als de markt prijs bijzonder gunstig is, of bij feest dagen. In warenhuizen worden hoofd zakelijk geïmporteerde orchideeën te koop aangeboden. Veel winkeliers vinden de houdbaar heid van de bloemen ondanks de ver pakking nog onvoldoende. De meeste „supers" worden vanuit een centraal punt bevoorraad, waardoor tussen het ogenblik dat de bloemen geplukt wor den en het tijdstip waarop ze te koop worden aangeboden vele dagen ver strijken. Bovendien is het k'imaat in een levehsmiddelenwinkel niet erg ge schikt voor het vers houden van snij bloemen. De zelfstandige bloemenverkopers maken zich weinig zorgen over de concurrentie van de grootwinkelbe drijven. Volgens een enquête van het Produktschap voor Siergewassen is 76 percent van de bloemenwinkeliers die dicht bij supermarkten gevestigd zijn ervan overtuigd dat hun omzet geen gevaar loopt. De toekomst is volgens hen in de eerste plaats aan de kleine hioemenstandplaatsen bij de winkel centra. gen, die beneden.de verwachting blijven, verwacht het dit jaar voor het eerst ook aandacht te kunnen schenken aan de taak middenstandsbedrijven door steun weer op de been te helpen. Aanvragen daar voor zijn nauwelijks nog binnengekomen. Dat zal echter veranderen, als er bekend heid aan wordt gegeven, meent de stich ting. Het fonds krijgt dit jaar van het rijk 5,5 miljoen, een half miljoen minder dan vorig jaar. Mede daarom zijn de voorwaarden voor steun bij bedrijfsbeëin diging voor dit jaar verscherpt. Aan vragen worden pas in behandeling ge nomen indien de winkelier 58 jaar of ouder is (was 55 jaar). De periodieke uitkeringen zullen niet meer welvaartvast, doch waardevast zijn, dat wil zeggen: zij worden aangepast aan de veranderingen in de kosten van levensonderhoud. AMSTERDAM. Opties Pye Holdings Ltd zullen, in de vorm van certificaten die elk 100 opties vertegenwoordigen, ge ïntroduceerd worden op de beurs te Am sterdam. De certificaten zullen voor het eerst op maandag 15 jan. op de beurs te Amster dam verhandelbaar worden gesteld. Eén optie geeft recht om in te schrijven op één gewoon aandeel Pye Holdings Ltd te gen een koers van 14 shilling per aan deel van 5 shilling nominaal. Dit recht kan worden uitgeoefend op 30 juni van elk der jaren 1970 tot en mt 1973. Pye Holdings Ltd is een 100 percent dochteronderneming van Philips Electro nic en Associated Industries Ltd (Philips Industries) London, welke op haar beurt een 100 pet. dochteronderneming is van n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eind hoven. Pye Holdings Ltd bezit alle gewone aandelen van Pye of Cambridge (Pye) Ltd. UTRECHT. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen de heer A. Kloos, meent dat een te grote terughoudendheid van de vakbonden bij de onderhandelingen over de loon- en ar beidsvoorwaarden voor 1968 voor onze eco nomie even gevaarlijk kan zijn als een te overmoedig gebruik van de pas verwor ven loonvrijheid. Volgens de heer Kloos ziet het ernaar uit, dat we de lichte economische inzin king langzamerhand weer te boven ko men. In het weekblad „De Vakbeweging" van het NVV zegt hij dat het nu wel zaak is, op te letten dat niet weer de kiem wordt gelegd voor een nieuwe overgeste- ding. De Steenkolenhandelsvereeniging N.V. (SHV) zal op een terrein in de Maasvlakte een nieuw massagoedoverslagbedrijf vestigen Het Rotter- damse stuwadoorsbedrijf Frans Swarttouw en d« Franse combinatie „Manufrance" (waarin onder meei mijnbouwbedrijven en de rijnvaar» zijn vertegenwoordigd) nemen voor respectievelijk dertig en twintig percent in dit project deel. De directeur-generaal van de internationale luchtvervoerorganisatie IATA. Knut Hamman- kjoeld, heeft voorspeld dat de luchtvaartmaat schappijen in 1968 samen 210 miljoen passagiers zullen vervoeren, veertien percent meer dan het vorig jaar. Alamak 5 te Bandar Shapur. Annenkerk pass. 5 Cartagena n. Kaapstad. Asterope pass. 5 Bone n. Venetië. Blitar 5 te Bremen. Bovenkerk 5 rede Abudhabi. Caltex Gorinchem pass. 5 Helsingoer n. Kalund* borg. Caltex Naples pass. 5 Muscat n. Rotterdam. Camitia pass. 5 Lynaspoint n. Stanlow. Dione pass 5 Finisterre n. Tripoli. Eos pass. 5 Kaap de Gata n. Malta. Global Adventurer-7 te cabinda verw. Graveland 5 v. Natal n. Bahia. Korenia 6 te Singapore verw Merseylloyd 5 v. Barcelona n. Antwerpen. Mississippilloyd 6 te Calcutta verw. Naess Lion pass. 5 Pantellaria n. Vincent. Nijkerk 5 v. Bremen n. Rotterdam. Osiris pass. 5 Dover n. Amsterdam. Prinses Anna 6 te Malta verw. Rondo 5 ten anker rede Colombo. Scheldelloyd 5 v. Belawan. 6 te Singapore verw. Servaaskerk 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. Steenkerk 5 v. Melbourne n. Geelong. Straat Holland 6 te Hongkong verw. Tara pass. 5 Alderney n. Santos. Ulysses 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Waterland 5 v. Lorenco Marques n. Durban. Westertoren 4 v. Singapore n. Bangkok. Wonosari pass. 5 Kaap Finisterre n. Hamburg. Atch. Top Can. Pacific Illin. Cent N.Y Centr. Penssylvani South Pac. Union Pac. Am. Can. Allied Chem A.C.F. md. Am. Smelting Am. T. and T Am. Tobacco Anaconda Bethl. Steel Boeing Chrysler 27 7 8 27% City Bank 54 55 Cons. Edison 62 61% McDonn.D.C. 73% 74% Du. de Nem 59% 60 E. Kodak 28% 28% Gen. Electr. 38 38 Gen. Motors 41 Vb 41% Goodyear T 50% 51% A. Motors 43% 43% Int. Harvest 74 74 Int. Nickel 53% 54% Int. T. and 1 32% 33% Kennecott 46% 46 Mont. Ward 33% 33% Radio Corp 83% 83 Republic St. 56% 55% Royal Dutch IC 55% 55% 33% 34% 51% 50% 153% 153 144 142% 95 96 82% 83 53% 54 12% 13 35% 35% 14% 113% 114 113 45% 45% 23% 23% 50% 51% 44% 45 47% 46% Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un Corp. Ün. Fruit Uniroyal Us. Steel Westmgh. Wool worth Ford K.L.M. 57 58 68% 68% 45% 46% 35% 35% 68% 69% 65% 65% 83% «2% 77% <7% 11% 11% 58% ï8% 48% 48% 43% 44 69% 69 25% 26% 53% 54 70 68% De Dow Jones indices, industrie 901.24 1.85); sporen 235.62 (+0.06) en open bare nutsbedrijven 133.37 (+2.62). De omzel beliep 11 88 miljoen shares tegen 13 44 miljoen donderdag In het telefonisch avondverkeer trokken gisteren Philips en Unilever de aandacht. Het gloeilampenfonds werd verhandeld van 129 20 tot 129 50 ?P 128 30 Unilever kreeg een prijs van 113.50 tot 113.90 Middag- 255 (256) ovenge noteringen Kon. Olie 154.20 - 154.50 (154.40) en KLM 253 -

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8