Beroepsrenners spraken over doping Jean Bessems verlies tegen achterop door Van Nijnatten Telstar weer met Bond in belangrijk duel tegen NAC GEBREK AAN OPENHEID College van Gentse professor over zijn onderzoek-methode Klaas Schenk geridderd Karstens de waan hebben van een leefde zeven jaar in doping gekregen te KNWU-arts Schorsing van Pools en Neef opgeheven Weer remise in Tiflis Softbalbond wijzigt indeling van de competitie opnieuw Liebregts wilde niet starten in schaatsinterland Frits Bartling schaatst weer Okker verloor met Saul in Kaapstad A. Pols kandidaat bestuur KNHB De opstellingen Haarlemse Honkbalweeh 20-29 juli HOC aanvallend zwak tegen Herly Ontstemming bij veel verenigingen H.F.G. „E.D.O."- HILYERSUM ZATERDAG 6 JANUARI 1968 Beroering Moedige daad A (Van onze sportredacteur) ZEIST. Wantrouwen, wrok, zich in de steek gelaten voelen, gebrek aan voorlichting en openheid, kortsluitingen. Het waren alle zaken, die naar voren schoten in een bijeenkomst van beroepsrenners, wielerofficials, ploegleiders en soigneurs, die gisteravond in het KNVB-sportcentrum in Zeist werd gehouden. Een bewijs voor een kortsluiting, die wroetend kan werken als het over dopingzaken gaat, was een aanklacht van Gerben Karstens tegen een „man met universitaire opleiding, die door de KNWU voor onze medische begeleiding was toegewezen in 1960 bij de wereld kampioenschappen in Ronsse. Hij gaf me 30 mg. dexadrine. Het kwam dus niet van een soigneur of ploegleider, maar van een arts". Die beschuldiging van Karstens, in het gezicht geslingerd van KNWU-officials en de betrok ken arts, dokter Strikwerda, sloeg natuurlijk in als een bom. Een bonds- arts beschuldigd van het verstrekken van doping. En hier kwam het ge brek aan voorlichting en openheid, zoals die in het verleden steeds heeft geheerst in wielerkringen, naar voren. Want, wat was er daar in Ronsse aan de hand geweest? Dokter Strikwerda, nota bene organisator van deze zeer nuttige bijeenkomst in Zeist„Gerben, ik was die arts. Je hebt mtfn naam niet genoemd. Weet je wat je gekregen hebt Drie capsules met oranje gekleurde gestampte muisjes. Het was pseudo-doping". Homerisch gelach.Karstens keek zeer beteuterd. Maar zeven jaar heeft hij rond gelopen met het idee, dat hij door een arts van doping was voorzien. Zeven jaar heeft hy gemeend, dat de KNWU in het geheim anders handelde dan ze openlijk verkondigde. Dokter Strikwerda zei er nu van: „ik zou zoiets nü nooit meer doen. Op dit moment vind ik het een ernstige zaak, die ethisch geheel te verwerpen is. Destijds was het gebrek aan routine. Ik had het natuurlijk onmiddellijk moeten zeggen ook, dat het geen doping was geweest". Aarzelend was de bijeenkomst ingezet. Praktisch alle beroepsrenners van Neder land een van de weinigen, die ontbrak was Peter Post, die voor herstel op win tersportvakantie is luisterden plichts getrouw, met meer of minder aandacht, naar de uiteenzetting van prof. De Vlees schouwer uit Gent, de man van het uni versiteitslaboratorium, waar het doping onderzoek wordt verricht, over de metho- tiek van de onderzoekingen. Men bleef onbewogen bij de woorden van de vrien delijke professor die dopinggebruik op ethische, morele en medische gronden af keurde en een internationale reglemente ring van de verkoop van doping bepleitte. Men luisterde wel spits bij de uitleg van het dopingonderzoek, zelf speurend naar hiaten. Later zou prof. De Vleesschouwer een serie vragen op zich afgevuurd zien van mensen, die zich in de dopinghoek gedreven weten, waaruit het moeilijk is weg te komen. Professor Vleesschouwer kwam met cijfers: in 1965 waren er in het Gentse laboratorium 272 dopingonder zoeken gedaan. 67 waren er positief be vonden (met de drieledige test), 24.6 per cent. In 1966 waren de cijfers 178 con troles en 16 percent., in 1967 349 controles WIERINGERWAARD Wegens zijn verdiensten voor de sport is Klaas Schenk de oud-schaatscoach uit Anna Paulowna, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem uit gereikt door burgemeester Hartman van Wieringerwaard in aanwezigheid van bur gemeester Warners van Anna Paulowna cu talrijke officials van verschillende sportbonden. v Klaas Schenk, vroeger zelf een goed schaatsenrijder, was schaatscoach tot het moment waarop zijn zoon Ard tot de wereldelite doordrong. Hij is ook atletiek - trainer geweest. Nel van Balen, Anton Blok, Jan van Hem (allen voor de twee de wereldoorlog), Mieke Schenk en Nel Zwier (beiden na de oorlog) behoorden onder meer tot zijn pupillen. Klaas Schenk is nu nog vice-voorzitter van de gym nastiekvereniging Olympia in Wieringer waard. en 16 percent, waarbij in acht genomen moet worden, dat de techniek van het onderzoek is verfijnd en er nu meer stoffen aangetoond kunnen worden dan enkele jaren geleden. Bij de wereldkam pioenschappen van 1967 was 21.6 percent positief, met de grootste piek in de eer ste dagen. De renners, onder wie Jan Janssen, die aan het begin van de bijeenkomst door de KNWU was onderscheiden met een gouden hanger vanwege zijn prestaties in het afgelopen seizoen, reageerden nog niet. Ook niet toen de radio-commentatoren Koomen en Van Rijn hun visie op doping en publiciteit gaven. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Rudi Liebregts heeft geweigerd te starten in de schaatslan denwedstrijd NederlandNoorwegen, die vandaag en morgen in Deventer gehou den wordt. Liebregts was aangwezen als vervanger voor Karei Te Winkel, die ziek uit Noorwegen terugkeerde. Arie Hek man uit Balkbrug is nu in de Nederland se ploeg opgenomen. De 27-jarige Lie bregts verklaarde niet in vorm te zijn. Beroering kwam er wel, toen Karstens, die al onrustig heen en weer had gelopen, naar voren kwam en achter de katheder stapte. „Er is hier gepraat over voorlich ting. Er is gezegd, dat er geen open ge sprek kan komen, omdat de renners toch niets zullen zeggen uit angst voor repre sailles van de bond. Wel, ik zal wel pra ten. Ik ben tegen het gebruik van doping, dat voorop gesteld. Maar wij zijn beroeps renners. Het is onrechtvaardig wat er met ons gebeurt. Ik kan me niet verenigen met de straf, die de UCI uitdeelt bij het vinden van doping in de urine. Ik ver trouw geen mens meer. Iedereen kan me wat geven, waar wat in zit. Dan word je in je beroep gestraft zonder dat je enig verweer hebt". En vervolgens dan kwam de „beschuldiging" aan het adres van dokter Strikwerda. Met de harte- kreet: „als dat zo doorgaat gaat de wie lersport binnen twee jaar kapot. Is de bond een vriend of een vijand van ons? Laat men afstappen van het urine-onder- zoek. Laat men tijdens de koers ingrijpen neutraliseren en zoeken naar doping bij de coureurs." Het was ongetwijfeld een moedige daad van Karstens om zijn mond open te doen. Het was voor verscheidene officials een zucht van verlichting waard, toen dokter Strikwerda de beschuldiging kon wegwui ven. Het was voor Kees Pellenaars, die gereed was voor de aanval op de KNWU- bonzen en ook aarzelend nog enige pogin gen daartoe ondernam, duidelijk een te leurstelling, dat hem hier een troef voor zijn actie uit handen was geslagen. Het vurige betoog van Karstens sloeg wel een gat in de angst van sommige ren ners om de mond open te doen. Er kwamen vragen. Er kwamen aanvallen op artsen, die doping zouden verstrekken (zo als een soigneur opmerkte). Prof. De Vleesschouwer: „dat is best mogelijk. In België zijn er enkele artsen gerechtelijk voor vervolgd". Er kwam een reeks vra gen aan de Belgische professor, die in feite als de grote overwinnaar uit deze avond tevoorschijn kwam. Weinig renners zullen meer twijfelen aan de gedegen aan pak en de juistheid van het onderzoek in Gent. Er waren renners, die per schriftelijk gestelde vraag wijzer wil den worden en weten wilden of 'er stimu lerende middelen zijn, die niet in het la boratorium terug te vinden zijn bij urine- proeven. Daar wilde prof. De Vleesschou wer liever niet op ingaan. In maart zal er weer een soortgelijke voorlichtingsavond voor de beroepsrenners en officials worden gehouden. Daar zal dan ook het resultaat besproken worden van een enquête over de meest uiteen lopende wielerzaken met als kernpunt do pinggebruik, die gisteravond werd gehou den door dokter Strikwerda, de arts, die enkele jaren geleden om onduidelijke re denen door de KNWU op een zijspoor werd gezet en nu de stoot gaf tot deze bijeenkomst met het doel nu eindelijk eens goede voorlichting te gaan geven over de problematiek van de doping in de sport. Wonderlijke gang van zaken, dat juist dokter Strikwerda dit initiatief moest ne men en de KNWU, die de renners aan de vooravond van de wereldkampioen schappen op de weg in Heerlen een ge sprek had toegezegd, maar afwachtte. En fin, de unie steunde dokter Strikwerda fi nancieel. En dat is al iets natuurlijk. De KNWU gaat wel zelf voorlichtende bij eenkomsten organiseren voor amateurs en nieuwelingen. Op het enquête-formulier van dokter Strikwerda stond o.a. de vraag: vindt u het nuttig dat er een ver tegenwoordiger van de beroepsrenners in de sportcommissie komt? Het antwoord lijkt ons niet moeilijk in te vullen. De avond in Zeist heeft dat nog eens duide lijk bewezen. Hans Rombouts (Van onze correspondent) AMSTERDAM.Frits Bartling schaatst weer. Gisteren cirkelde hij in een eerste lichte training over de ijspiste van de Jaap Edenbaan in Amsterdam. De 20- jarige Amsterdammer was 25 november vorig jaar betrokken bij een ernstig auto ongeluk. Aanvankelijk vreesde men, dat Bart- kenhuis bleek echter, dat zijn rechter been uit de kom was geschoten, terwijl hij ernstige snijwonden over het hele lichaam had. In gesprek tijdens de „dopingbijeenkomst"V.l.n.r. Jan Derksen, Prof. De Vleeschhouwer en Tiemen Groen. DEN HAAG. Vooruitlopend op de officiële verklaring heeft de Raad van Beroep van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport meegedeeld, dat hij in zijn gisteren gehouden zitting de door de strafcommissie van de stichting Neder landse Draf- en Rensport aan de beroeps trainers H. J. Pools te Beverwijk en K. Neef te Tinaarloo opgelegde straf van een jaar uitsluiting op zuiver formele gron den heeft vernietigd. Beide trainers kregen indertijd deze straf omdat in de maaginhoud van de bij hen in training zijnde aarden Faxy du Commerce en Dwarskop, die op de baan in Alkmaar om het leven kwamen, amfetamine werd aangetroffen. TIFLIS. Ook de vierde partij uit de tweekamp om het wereldkampioen schap dammen tussen Iser Koeperman en uitdager Andris Andreiko is in remise geëindigd. De twee Russen besloten vrij dag in Tiflis reeds na 45 zetten de punten te delen. De stand is nu 4-4. KAAPSTAD. Tom Okker heeft vrij dag met zijn Zuidafrikaanse partner Jackie Saul de finale herendubbelspel van het internationale tennistoernooi in Kaap stad niet gehaald. In de halve finales ver loor het dubbel van Robert Maud en Ray Moore met 6-4 6-4. Voor de finale plaatste zich nog een Zuidafrikaanse dubbel. Bob Hewitt en Frew Mcmillan versloegen de Denen Jan Leschly en Torben Ulrich met 6-4 9-7 6-3. ADVERTENTIE ZONDAG a.s. 14.30 uur De rood-zwartgn ontging tegen tegen „Haarlem" een verdiende overwinning. Zondag zal E.D.O. zijn plaats op de ranglijst zeker weer trachten te ver beteren. Hoofdprijs loterij A.E.G.-centrifuge, Kinderfiets. (Van onze correspondent) HELMOND. De tweede wedstrijddag van het toernooi om het Nederlandse kampioenschap ankerkader 47/2 is de dag van de spanning geworden. Hans Vultink, Henk Scholte, en Henk de Kleine hebben de druk waaronder zij langzaam maar zeker gesteld worden, nog weten te ver werken. Alleen het gemiddelde had onder het minder zekere optreden te lijden. Een speler moest gisteren echter afhaken. Jean Bessems mocht in de derde ronde nog tot een zege komen (Sundquest had een zwakke start en verloor daardoor in feite de partij), in de vierde ronde möest hij het hoofd buigen. Bart van Nijnatten, tot dat moment zonder punten, trad op als scherprechter. Zonder mededogen vol trok hij het vonnis, dat de jeugdige, veel belovende coming-man vroegtijdig kans loos maakte. Toch maakte dit feit niet de meeste indruk. Die eer wat overigens een twijfel achtige was, viel Jacobs ten deel. De Amsterdammer bracht Henk de Kleine geducht in het nauw (stand na tien beur ten: 115-242) maar had zoveel tijd nodig, speelde soms evenals De Kleine trou wens vaak zó slecht dat dit duel pas na 19 beurten beslist was. Uiteraard rees weer eens de vraag of deze 59-jarige niet van het groene veld „verbannen" zou kun nen worden. Maar dat kan niet. Zolang hij in de ereklasse libre speelt mag hij voorwedstrijden spelen voor het 47/2-ge- vecht. En hij blijft steeds net boven de grens van 24, waardoor hij tot de betere spelers behoort. Genoeg echter over die „treurmars". Nog even iets over de matadoren Vul- (Van onze sportredactie) HAARLEM. A. Pols uit Haarlem, ere voorzitter van de honkbalclub Schoten, zal kandidaat gesteld worden voor een van de vacatures in het bondsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Na een week oponthoud door de bekerwedstrijden, wordt de com petitie weer voortgezet. Ook de ploegen uit de eerste en tweede divisie beginnen nu aan de tweede helft van de competitie. De teams uit de ere-divisie waren drie weken geleden al met de returns gestart. Telstar wacht de zeer belangrijke ontmoe ting tegen NAC, waarvan in Breda met 2-1 verloren werd. Haarlem dat de af gelopen twee weken geen indrukwekkende prestaties boekte gaat op bezoek bij RBC (4-1). RCH en EDO spelen thuis te gen resp. Cambuur (1-2) en Hilversum (0-0). Telstar heeft Bond weer in het elftal teruggehaald. Zijn straf zit er weer op. Dat heeft Cleeren zijn plaats gekost. Voor het duel tegen NAC evenals Telstar dicht bij de rode lijn kan Telstar zich nauwelijks permitteren zonder punten te blijven. Als de dokter toestemming geeft maakt Tjeerd Kort na negen weken zijn rentree op het voetbalveld Hij zal dan waarschijnlijk zijn eerste wedstrijd na zijn meniscus-operatie in het B-elftal spelen. NAC komt ongewijzigd naar Velsen: Van Telstar (thuis tegen NAC): Van der Meeren - Bakker, Althoff, André, Van Essen - Geestman en Van Egmond - Van Straaten, Bond, Manders en Cle ment. RCH (thuis tegen Cambuur): Bes - Hendrikse, Oldenziel, Koning en Honout - Fransz en Van Doesselaar - Gerritsen, De Goede, Maslo en Meijer. Haarlem (uit tegen RBC): Boomgaard - Wentink, Koster, Peters en Van Duf felen - Peijs en Kruyer - Smit, De Wolf, Couperus en Kunst. EDO (thuis tegen Hilversum): Amama - Van der Zon, Disselköter, Breeuwer en Mul - Koek en C. Koene - Hendriks, Bosdijk, J. Koene en Burke. der Merwe - Van Gorp, Van Ierland, Graaumans en Pelkmans - Rijnders en Ver meulen - Bouwmeester sr., Nou wens, Kat- testaart en Pintaric. Haarlem heeft Kunst weer opgesteld. Hij is weer helemaal hersteld van zijn knie blessure. Kunst is ook opgenomen in de selectie voor het militaire elftal. Hoeben is ook hersteld maar uit vorm. Hij is er daarom nog niet bij. RBC: Mat- tijssen - Hendriks, Van der Ven, Van Hal en Hoevenaars - Schouw en Van Zandvliet - De Haan, Verhagen, Redel en Salawane. RCH heeft Blokker vervangen door Mas lo. Jan Honout is ook weer van de partij tegen het vrij sterke Cambuur, dat echter met blessures kampt. Waarschijnlijk zijn Weering en Gonlag bij de Friezen nog niet fit. Bij Cambuur is doelman Van Heeswijk na zijn hoogst ongelukkige halve wed strijd tegen Haarlem nog steeds niet in het team terug. De 21-jarige doelman Mud heeft hem uit het eerste elftal verdron gen. Cambuur: Mud - Van der Leij, Lip- pold, Onsman en Sigmond - Hartkamp en Alma - Van der Heide, Kriesch, Roelf- sema en De Groot. EDO heeft zijn team om begrijpelijke redenen niet gewijzigd. Na de prima prestatie in de bekerstrijd tegen Haarlem moet het laaggeplaatste Hilversum voor EDO geen al te grote hin dernis zijn. Hilversum maakte nog geen opstelling bekend. tink en Scholte. 's Middags gaven zij elkaar niets toe. Beiden wonnen in drie beurten. In de afgelopen nacht werd de spanning nog groter. Beide spelers kwa men slechts moeilijk in hun spel en impo neerden niet. Lange tijd ging de strijd aan beide tafels, wat het aantal beurten betreft, gelijk op. Tenslotte maakte de kampioen zijn partij in de zevende beurt met een slotserie van 125 uit. Henk Scholte had tegen Buys 9 beurten nodig hetgeen hem voorlopig op de tweede plaats van de ranglijst deed belanden. Beseems 400 12 114 33.33 Sundquest 264 12 90 22.00 De Kleine 400 13 120 30.67 Buys 159 13 42 12.23 Van Nijnatten 51 3 24 17.00 Scholte 400 3 257 133.33 Vultink 400 3 236 133.33 Jacobs 28 3 24 9.33 400 19 116 21.05 Jacobs 365 19 134 19.21 Bessems 172 7 46 24.57 400 7 90 57.14 Buys 225 9 75 25.00 Scholte 400 9 121 44.44 Sundquest 174 7 104 24.58 Vultink 400 7 133 57.14 De stand na vier ronden: X. Vultink 8-312- 72.72; 2. Scholte 8-392-66.66; 3. De Kleine 8-120- 29.09; 4. Bessems 6-175-31.90; 5. Van Nijnatten 2-90-32.59; 6. Sundquest 0-104-31.16; 7. Buys 0- 147-21.90; 8. Jacobs 0-134-19.23. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De data voor de Haar lemse Honkbalweek zijn bekend. Er zal van 20 tot en met 28 juli gespeeld wor den in het Mulierstadion in Haarlem. HAARLEM. White Stars is de enige Haarlemse damesploeg die is doorgedron gen tot de halve finale van de basket balbeker. De „sterren" bereikten dit overigens via een walk-over, want de te genstandsters van gisteravond het Gro ningse Celeritas verschenen niet. H.O.C. was niet tegen Herly opgewas sen, maar onthutsend was dat het krachts verschil zo groot was. Herly sloeg zijn slag tussen de tiende en vijftiende minuut toen de <score op liep van 10-14 naar 11-22. Hei verweer van H.O.C.dat vooral aanvallend zwak voor de dag kwam, bleef pover, hetgeen een 17-30 ruststand opleverde. De tweede helft ging weliswaar meer gelijk op, maar H.O.C. was niet meer in staat iets van het verschil goed te maken. Het ook nu weer vlot draaiende Herly, bereikte via 20-38; 27-50; en 34-56, met 39-63 de halve finale. De topscoorsters waren, voor H.O.C. Henny Koning: 8-5 en Joke Huigen: 0-9. Voor Herly: Rie Denekamp: 8-11; Nine Nolting: 4-8 en Ietje Ribbeling: 2-10. De uitslagen in het district Haarlem luidden: Dames 1: H.O.C. 2-White Stars 2 31-41; Dames 2 A: Spetters 2-E.T.O. 22-32; Ty phoons-Lions 34-8; White Stars 3-Sea Devils 63-25. Dames 2 B: E.T.O. 2-H.O.C. 3 24-29; Spetters 4-Typhoons 2 32-5; Spet ters 3-Exceptions 19-9. Heren 2 B: Typhoons 4-Antilopen 3 79- 33; Heren 2 C: Flamingo's 6-H.O.C. 3 0-2 (Flamingo's n.o.). Schoten 2-Akrides 3 40-34. (Van onze softbalmedewerker) Voor het softbalseizoen 1968 heeft het bestuur van de NASB na ingewonnen advies bij technische commissie, wed strijdcommissies en de nieuw benoemde technische adviseur van de bond, Gé Hoo- genbosch, besloten de competitie-indeling ingrijpend te wijzigen. Nast de hoofdklasse bestaande uit: Bloemendaal, DSS, EDO, HCK, HHC, Onze Gezellen, Terrasvogels en Vodo SC is thans ook besloten een landelijke eer ste klasse te creëren. In deze klasse zijn door het bestuur geplaatst: De Geuzen, OVVO, De Pinguins, TYBB, UW, SEC- Flyers (Soest), Schiedam en Storks. Hoe wel de instelling van deze klasse reeds het gehele voorgaande seizoen is aange vochten, dus tot dit besluit. Een bewijs dat het bondsbestuur het resultaat van de gehouden enquête onder de belangheb bende verenigingen naast heeft neerge legd. Het was namelijk een publiek ge heim, dat de instelling van een derge lijke klasse weinig instemming vond. Merkwaardig is bovendien, dat districts- besturen nauwelijks gekend zijn in deze kwestie. In de beide landelijke klassen heeft het bestuur het aantal te spelen wedstrijden van 14 op 28 gebracht, te spelen in de vorm van 14 double-headers, met tussen de wedstrijden in een rustperiode van een kwartier. De ploegen ontmoeten elkaar dusvier keer. Extra financiële zorgen voor de penningmeesters, die inkomsten moeten vinden voor de posten: extre ter- reinhuur, materiaalaanschaf, reiskosten en scheidsrechtersdeclaraties. De vraag of het bondsbestuur het top- softbal met de genomen beslissing een dienst bewijst moet zeker nu nog ontken nend worden beantwoord. Na de opgedane ervaringen tijdens de Amerikaanse trip was men het er binnen de softbalbond in het algemeen over eens, dat er meer wedstrijden moesten komen. De nu genomen stap is echter te radi caal, weliswaar volgens Amerikaans voorbeeld, maar in Nederland nog niet haalbaar. De vrees is dan ook gerecht vaardigd, dat met de honkbalervaringen voor ogen (ook hier stapte men na 1 jaar snel van de double-headers af), de dub bels veel aan aantrekkelijkheid zullen verliezen. Ook hier geldt: „Voorkomen is beter dan genezen". Veel eerder had de vermeerdering van wedstrijden gezocht moeten worden in vergroting van de hoofdklasse of het instellen van een be kercompetitie op midweekse dagen. Bijna alle betrokken verenigingen vin den de gevolgde procedure weinig elegant en stellen zich tegenover het standpunt van het bondsbestuur. Meent de NASB het ingenomen standpunt te moeten hand haven, zonder twijfel zullen vele ploegen zich aan de voorgestelde competitie gaan onttrekken. Nu reeds is zeker dat van de landelijke eerste klassers slechts 2 of 3 ploegen overblijven. In de komende dagen zullen de hoofdklassers zich bera den over het gezamenlijk in te nemen standpunt. Een stantpunt, dat het bonds bestuur niet zoals de enquête-uitslag achteloos naast zich neer zal kunnen leg gen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9