Tussen de V.S. en Groot-Brittannië heeft in 1927 een oorlog gedreigd Dubtsjek, nieuwe man in Praag I Dertien doden bij treinramp in Engeland Westduitse socialisten voor staken VS-luchtaanvallen DISCUSSIE spaimmgen Groeiend aantal deserteurs uit VS in Zweden In Zweden sterven jaarlijks 5000 mensen aan alcoholmisbruik Wordt Tsjombe vrijgelaten? Samenzwering tegen Barrientos Uit kabinetsdocumenten zou blijken: Probleem over doorzoeken schepen Busongeluk eist 43 levens in Korea Johnson meest bedreigde president mam Stalin wist van offensief in Ardennen telegrammen MAANDAG 8 JANUARI 1968 SPD: „Duitse volk wenst vrede in Vietnam 1 Overbodig De K.V.P. lijkt op springen te staan. De wapenstilstand die radicalen en chris ten-democraten op 8 en 9 december tij dens de partijraad te Arnhem sloten is het afgelopen weekeinde verbroken. De groep Aalberse/Schmelzer bleek niet be reid de radicale koploper, drs. Bogaers, een invloedrijke positie te verschaffen in het nieuwe partijbestuur dat op 10 febru ari door het partij-parlement zal worden gekozen. De eis van de radicalen, dat drs. Bogaers officieel tot vice-voorzitter gekandideerd zou moeten worden door het huidige partijbestuur, werd afgewezen en daarmee was de breuk vrijwel vol ledig. De radicalen verklaarden en bloc zich niet beschikbaar te zullen stellen voor welke bestüursfunctie in het nieuwe bestuur dan ook. Het is de houding van een groep die aanstalten maakt uit de partij te stappen. Een feitelijke afschei ding lijkt na dit alles alleen maar een logisch vervolg De beslissing zal waar schijnlijk wel op 10 februari vallen, ten zij de partijen voor die datum nog een slimme uitweg zullen weten te vinden. De moeilijkheden tussen de radicalen en de christen-democraten komen eerder dan verwacht werd. De inschikkelijkheid van de radicalen op de laatste bijeen komst van de partijraad deed vermoeden dat zij rekenden op inwilliging van hun wensen inzake de samenstelling van het nieuwe bestuur. Waarschijnlijk echter heeft de groep Aalberse/Schmelzer gemeend dat men met de keus van drs. Bogaers tot vice- voorzitter het Trojaanse paard naar bin nen zou halen. Drs. Bogaers zou er mis schien wel in slagen de KVP zo te radi caliseren dat nieuwe moeilijkheden alleen maar een kwestie van tijd zouden zijn. Liever dan zelf voor de keus gesteld te worden een eventueel geradicaliseerde KVP te moeten verlaten heeft de groep Aalberse/Schmelzer nu zelf de beslissing nader gebracht en daarmee de radicalen voor de keus gesteld. Het open conflict in de KVP is meer dan een partijzaak alleen. Scheuring in deze grootste regeringspartij kan leiden tot de val van het kabinet-De Jong, voor al als de radicalen in de twee andere confessionele regeringspartijen zich soli dair verklaren met de KVP-radicalen. Er kan een moment komen dat de regerings meerderheid (nu 87 stemmen) beneden het minimum van 76 stemmen daalt en verloren gaat. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Nadat vorige week de vier in Japan gedeserteerde Ameri kaanse matrozen voorlopig politiek asiel werd verleend in Zweden uit, naar men zei, humanitaire overwegingen, duiken er elke dag nieuwe Amerikanen op die zich aan de dienstplicht wensen te ont trekken. Een sedert oktober al illegaal in Zweden verblijvende deserteur, de 19-jarige Mi chael David Haire, wiens desertie uit het Amerikaans leger in West-Duitsland inmiddels is bevestigd, wacht momenteel ook op uitsluitsel van de Zweedse com missie voor immigratie. Volgens een woordvoerder van de raad voor vreemdelingen, een adviesorgaan van de Zweedse regering, bevinden er zich zeker twaalf tot vijftien Amerikaanse deserteurs in Zweden. Van negen ervan weet men waar zij verblijf houden en van de overigen verwacht men dat zij zich te kennen zullen geven als de defini tieve beslissing van de Zweedse commissie voor immigratie uitvalt ten gunste van de vier gedeserteerden matrozen die in okto ber vorig jaar deserteerden van het vlieg- dekschip „Intrepid" uit protest tegen de oorlog in Vietnam. Het viertal zal als zij mogen blijven, zich moeten onthouden van politieke acti viteiten. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. In het Zweedse ver keer sterven jaarlijks 1100 tot 1300 men sen. Aan de gevolgen van alcoholmis bruik sterven echter elk jaar rond vijf duizend mensen, zo blijkt uit een rapport van de Zweedse medische raad, dat bin nen enkele dagen zal verschijnen. Inge wijden, die kennis hebben kunnen ne men van het rapport, noemen de resulta ten ervan schokkend, rekening houdende met het feit dat Zweden slechts ruim zeven miljoen inwoners heeft, Bij het onderzoek, dat aan het rapport voorafging, heeft men trachten na te gaan in welke mate alcoholmisbruik een bepa lende factor vormt bij ongevallen, hart en leverziekten, die de dood ten gevolge hadden. Van de 1100 tot 1300 jaarlijkse dodelijke verkeersongelukken komt een groot deel op rekening van alcoholmis bruikers, zo zei Gunnar Lundquist, chef arts in Stockholm in een commentaar op het rapport. De aan sterke restricties onderhevige verkoop van sterkedrank in Zweden werkt als het ware misbruik in de hand en voorziet drank in het algemeen van een volledig misplaatst aureool. Spiritua liën zijn slechts te koop in staatswinkels tegen werkelijk fantastische prijzen. Zo kost een fles jenever minstens 28 gulden en heeft jenever dan ook in Zweden de naam een „sjieke" drank te zijn. ALGIERS (AP) Volgens onofficiële maar in de regel betrouwbare zegslieden in Algiers bestaat de mogelijkheid dat de voormalige Kongolese premier, Moise Tsjombe, binnenkort uit de gevangenis zal worden vrijgelaten en uit Algerije zal worden gezet. Alle officiële zegslieden beweren van een zodanig voornemen niets te weten. LONDEN (AP). Wetenschappe lijke onderzoekers hebben uit ge heime kabinetsdocumenten betreffen de de jaren tussen de beide wereld oorlogen een verbijsterend verhaal opgediept, namelijk dat de Britten eens de kansen op een oorlog met de Verenigde Staten hebben bepeinsd. Volgens die documenten, die thans toe gankelijk zijn voor openbaar onderzoek, leidde in 1927 wrijving tussen beide lan- (Van onze correspondent) LONDEN Opnieuw is Enge land opgeschrikt door een vreselijke spoorwegongeluk, dat dertien levens heeft geëist. Zaterdag is een sneltrein van Manchester naar Londen op een onbemande elektronisch gecontro leerde spoorwegovergang bij het dorp Hixon ten noord-oosten van Stafford te pletter gelopen op een lange trai ler, die onder politiebegeleiding een reusachtige 150 ton wegende elek trische transformator vervoerde. Het zware, met een slakkengang voort- kruipende transport bevond zich midden op de .spoorbaan toen de trein naderde en de slagbomen de truck en de trailer als het ware vastnagelden. De trailer werd door de trein in twee stukken gesneden, de transformator werd een eind meege sleurd en kantelde om. De treinbestuur der en zijn assistent, alsmede een andere treinbestuurder die op de locomotief mee reed, werden op slag gedood. Voor zover tot zondagavond viel na te gaan zijn er van de passagiers tien personen om het leven gekomen. E- werden vijftig perso nen gewond, waarvan twaalf in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. RIO DE JANEIRO. In Rio de Ja neiro is zondag een 23-jarige Boliviaanse studente aangehouden, Maria Esther Se lene Antelo Colin, die, toen zij uit een Westduits lijnvliegtuig stapte, een auto matisch geweer en 126 patronen in haar bagage bleek te hebben. Zij wordt ervan verdacht deel uit te maken van een sa menzwering om president Barrientos van Bolivia uit de weg te ruimen. Het zou eerst de bedoeling zijn ge weest het staatshoofd in Zwitserland te doden waar hij zich onlangs liet behan delen in verband met een vorige aanslag op zijn leven. Toen men geen kans zag dit plan uit te voeren zou men nu willen proberen Barrientos te doden wanneer hij op de thuisreis in Rio de Janeiro een tussenlanding maakt. De Braziliaanse douane werd opmerk zaam door het zenuwachtige optreden van Maria Esther. Toen het wapen en de munitie waren gevonden, bekende zij snikkend dat een onbekende haar in Frankfort drieduizend dollar had gege ven om het geweer en de kogels naar Rio te brengen, waar iemand het wapen tuig in ontvangst zou nemen. Zij smeekte de Braziliaanse autoriteiten haar niet naar Bolivia te sturen. Een massa verwrongen staal en ijzer was de oogst van de botsing tussen een trailer en een sneltrein op veer tig kilometer ten noorden van Bir mingham. Op de voorgrond de ca bine van de diesellocomotief. den tot heimelijk gepraat over oorlog. Het verhaal, zoals dit uit de kabinetsdo cumenten kan worden gedestilleerd, luidt als volgt: Groot-Brittannië en de V.S. lagen in 1927 met elkander overhoop, nadat zij het op een conferentie te Genève over ontwapening ter zee niet eens hadden kunnen worden. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken piekerde erover, dat, indien Groot- Brittannië in een oorlog zou worden ge wikkeld met een andere mogendheid, het doorzoeken van neutrale schepen zou kunnen leiden tot een conflict met de V.S. Sir Esme Howard, destijds Brits am bassadeur te Washington, had aan het Foreign Office gerapporteerd „Republikeinen en democraten zijn het hierover eens, dat nooit meer zal worden toegelaten, dat Amerikaanse neutrale schepen worden lastig gevallen zoals in de jaren 1914-'17 is gebeurd." De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Austen Chamberlain, voegde aan de waarschuwing een memorandum toe, waarin werd medegedeeld, wat een niet genoemde Amerikaanse generaal tot de Britse militaire attaché te Washington had gezegd, namelijk: „Elke poging van onze (Britse) kant om in een toekomstige oorlog, waarin de V.S. neutraal zijn, onze rechten af te dwingen zoals wij dat in de jongste oorlog hebben gedaan, zou oor log tussen ons waarschijnlijk maken." „De generaal", aldus Chamberlain, „overdreef niet." Voorts zou Herbert Hoover, die in 1929 president werd. ambassadeur Howard hebben medegedeeld dat hij vertrouwde dat Canada zich „in geval van een oorlog tussen de V.S. en Engeland" neutraal zou verklaren. De kabinetsdocumenten onthullen niet hoe het toen verder is gegaan, maar in elk geval is het vooruitzicht op een oorlog tussen de beide grote geallieerden nooit werkelijkheid geworden. (Van onze correspondent) BONN. Het hoofdbestuur van de Westduitse sociaal-democratische partij heeft zich in het afgelopen weekeinde met nadruk voorstander verklaard van het onmiddellijk sta ken van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam. Tot deze beslissing kwam het hoofdbestuur van de SPD na een speciale zitting die aan Vietnam was gewijd. SEOEL (Reuter). Bij Chinjoe in Zuid-Korea zijn 43 mensen om het leven gekomen toen een bus van een rots reed en tien meter lager in een rivier viel. De overige dertig passagiers van de bus lie pen verwondingen op. President Lyndon Johnson luistert met gebogen hoofd naar de discus sie, die de Israëlische eerste minister Levi Esjkol en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk in een werkkamer in zijn ranch voeren. Vanmiddag vertrekt Esjkol uit Johnsons ranch in Texas. WASHINGTON (Reuter) Het aantal arrestaties van personen, die hebben ge dreigd president Johnson te vermoorden, is in de Verenigde Staten vijfmaal zo groot als bij enig president vóór Johnson. Dit is zondag bekendgemaakt door Jhon- sons lijfwacht. De dienst gaf geen nadere verklaring, maar volgens persberichten zou de sterke stijging van het aantal bedreigingen voor een groot deel zijn toe te schrijven aan psychologische factoren. Bij veel oneven- wichtigen zou namelijk sedert de moord op president Kennedy in 1963 de neiging zijn ontstaan om ook een president te vermoorden. Voor een ander deel zou de grotere waakzaamheid van de lijfwacht debet zijn aan het toegenomen aantal arrestaties en voorts acht men de kans aanwezig dat meer mensen Johnson haten dan wie ook van zijn voorgangers in verband met zijn Vietnampolitiek. In de periode van een jaar toen Ken nedy president was werden tachtig per sonen aangehouden omdat zij hadden ge dreigd hem te vermoorden en in de op 30 juni geëindigde periode van twaalf maanden waren 425 arrestaties verricht wegens bedreiging tegen het leven van Johnson. De meeste gearresteerden waren geestelijk gestoorden die in inrichtingen zijn opgenomen. (Van onze correspondent) WENEN. De secretaris van de communistische partij in Tsjecho- slowakije heet niet meer Novotny, maar Alexander Dubtsjek. Aanvanke lijk noemde men een zekere Cernik als opvolger van Novotny, maar nu is het Dubtsjek geworden die niet alleen in het buitenland, maar ook voor de bevolking van Tsjechoslowakije een onbekende is. Des te meer is hij echter op de voorgrond getreden in het centrale comité van de commu nistische partij, waar hij opkwam voor een verandering van de 'regerings- koers en eiste dat Novotny zou worden vervangen. Deze blijft weliswaar nog staatspre sident, maar dat is een onbelangrijke functie die alleen uit representatie be staat. Men verwacht een grote oprui ming onder het oude kader en het is niet uitgesloten dat minister-president Lennart van het toneel verdwijnt door als ambassadeur naar Moskou te gaan. Ook de minister van Buitenlandse Za ken Davis zal waarschijnlijk worden vervangen, evenals enkele andere mi nisters. Zeker is dat Dubtsjek streeft naar een meer op het westen gerichte poli tiek en misschien ook naar een meer realistische houding tegenover de bondsrepubliek Duitsland. Dubtsjek is in 1921 geboren en dus zelfs drie jaar jonger dan Ceausescoe van Roemenië. Afgezien van zijn persoonlijke energie en overtuigingskracht heeft hij als Slowaak de volle steun van geheel Slo wakije, dus van dat gebied dat in de laatste jaren herhaaldelijk op hervor mingen heeft aangedrongen. Men heeft hier met een sterke per soonlijkheid te doen, die tenslotte No votny dwong om af te treden, nadat deze zich daartegen drie maanden lang met alle kracht had verzet. Bo vendien schijnen zij geen vrienden te zijn, want ofschoon Dubtsjek zijn jeugd in de Sovjet-Unie doorbracht en reeds op 32-jarige leeftijd lid werd van het centrale comité, viel hij in 1955 bij Novotny in ongenade en werd hij drie jaar lang op de achtergrond gehou den. Novotny noemde hem een „bur- gelijke nationalist"; wat in dit geval betekent dat Dubtsjek geen stalinist was zoals Novotny zelf. Men verwacht echter dat Dubtsjek geen al te radicale veranderingen zo als die door de jonge economen en technocraten worden geëist, maar men kan er zeker van zijn dat hij gezonde hervormingen zal doorvoeren, vooral een grotere liberalisering op het eco nomische en culturele vlak. Hij zal echter op verzet stuiten want de ou de garde rondom Novotny is nog sterk. Dat blijkt wel uit het feit, dat er in de laatste weken drie zittingen van het centrale comité nodig waren om No votny ten val te brengen. Zijn ver dwijnen en de koersverandering in Praag zal in geen geval worden be groet door Oost-Berlijn, want nu met Novotny de voorlaatste stalinist van het toneel is verdwenen, blijft Walter Ulbricht over als de laatste vertegen woordiger van een verouderd systeem in het gehele Oostblok. De zitting stond onder leiding van de voorzitter van de partij, Willy Brandt. Het is in dit verband van belang te me moreren dat Willy Brandt minister van Buitenlandse Zaken in het coalitiekabinet van kanselier Kiesinger is. Het bestuur van de SPD wilde zich in zijn duidelijke verklaring over stopzetten van de bombardementen, aansluiten bij het voorstel van Oe Thant, de secretaris generaal van de Verenigde Naties. Oe Thant had voorgesteld „de weg tot vredes onderhandelingen vrij te maken door on middellijk op te houden met de bom bardementen". De christen-democratische coalitiegeno ten van de SPD in de Bondsregering rea geerden op het initiatief van de sociaal democraten met het zeggen dat, „hoezeer de CDU ook op de bres staat voor de vrede in de wereld, zij heeft tot nu toe nog nooit ingegrepen in de beslissingen van de bondgenoten. Ook in de toekomst wil de partij zich van dergelijke „ingre pen" onthouden", aldus een woordvoerder. De SPD noemde de mededeling van de CDU-woordvoerder „overbodig". Natuur lijk hadden de SPD-bestuurders niet in de beslissingen van bondgenoten willen in grijpen, aldus deze tegenverklaring. Zij hadden zich veelmeer achter de verlerlei pogingen tot het bereiken van een recht vaardige vrede in Vietnam geplaatst. De partij verklaarde nog ten overvloede, „dat dit ook beslist de wens van het Duitse volk" zou zijn. A merikaanse geschiedschrijver- NEW YORK (AP) De Amerikaan se militaire geschiedkundige Tony Azza- rino heeft in het tijdschrift „American Legion Magazine" geschreven, dat Stalin voorkennis heeft gehad van het grote winteroffensief der nazi's in 1944 tegen de Amerikanen in de Belgische Arden nen, maar niets heeft gezegd om Oost- Europa in zijn macht te krijgen. Stalins zwijgen was een van de facto ren in een zorgvuldig Sovjet-plan om grote oostelijke gebieden vast te houden en later een sterke troef in handen te hebben op de conferentie van Jalta van juli 1945, waar Churchill en Roosevelt toegaven aan de eisen van Stalin om Oost-Europa onder zijn controle te hou den. 3 Eerste bres. Voor het eerst zal binnen kort een negerdiplomaat met toestem ming van de Zuidafrikaanse regering zich vestigen in een voor blanken be stemde wijk. Het is de eerste secretaris van de dipomatieke vertegenwoordiging van de negerstaat Malawi, Joe Kasjing- we, die deze maand met zijn gezin zijn intrek neemt in de wijk Rondebosch, aan de rand van Kaapstad. Tunnel. De Britse regering heeft besloten de plannen uit te stellen om met Frank rijk deel te nemen aan de aanleg van een tunnel onder het Engelse Kanaal. Omweg. De bejaarde heer Louis Plane uit Nimes in Frankrijk heeft een nieuw jaarskaart gekregen, die ruim 52 jaar geleden verzonden was door een vriend uit een dorp op 150 km. van Nimes. De afzender is veertien jaar geleden over leden. Nonnen als schietschijven. Een 21-jarig meisje, dat drie jaar lang in psychia trische inrichtingen heeft gezeten, heeft zaterdag met een geweer vanuit een raam in een huis te Columbus in de Amerikaanse staat Ohio op twee passe rende nonnen geschoten. Een non werd in de borst getroffen. Zij ligt in een ziekenhuis en is er slecht aan toe. Het andere nonnetje kwam er beter vanaf. Zij werd in de schouder getroffen. Basdevant. Op negentigjarige leeftijd is in zijn woning in het dorp Anost (Frankrijk) overleden Jules Basdevant, gewezen president van het internatio nale hof van justitie in Den Haag. De laatste. Raul Fernandes, de laatste levende staatsman die het verdrag van Versailles heeft ondertekend, is zater dag op 91-jarige leeftijd overleden. Hij is twee keer Braziliaans minister van Buitenlandse Zaken geweest.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3