Veel lof en geschenken voor bestuur Burgemeester H. Nielen opende het buurthuis „De Zandkraai L L U L B ru i|ter uit de IJmond „De Plankeniers" met thriller van Agatha Christie BJr3 Eir3 EJrH „Zwarte Zee" met brandende Noor Komen en gaan van belangstellenden naar Melbourne Volksdansbal in Beverwijk Expositie van „De Reisduif" IN DE VISHAL EN OP ZEE B.A.F.V. had een succesvol jaar Auto omgeslagen op de Wüstelaan Van Dijk eerste in cycle cross in Amsterdamse Bos Spartaans succes op Duindigt Bromfietser werd gewond De muizenval" j- OOSTERSE TAPIJTEN 8 Nieuwjaarsreceptie ten Provinciehuize MAANDAG 8 JANUARI 1968 99 uit Iran, Turkije en Afganistan Komt U eens kennis maken met onze met zorg samengestelde collectie. 0.a. Belouch, Kiras, Hamadan, Kabristan. 'n Oosters tapijt is de mooiste basis voor uw interieur. Wij verzorgen vrijblijvend zichtzendingen marktpleingalerij 50 ijmuiden J elsen-IJmuiden K.v.L. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Door een nagemaakte kraai een enorme zandloper uit de bek te nemen en deze in een houten houder te plaatsen heeft burge meester H. Nielen zaterdagmorgen het nieuwe buurthuis „De Zandkraai" aan de Handelstraat officieel geopend. Het fanfarekorps St. Caecilia be klemtoonde deze opening muzikaal met een paar pittige marsen. Een en ander gebeurde tijdens een bijeenkomst in de grote zaal. In zijn korte toespraak sprak burge- Burgemeester H. Nielen verricht de opening. Na deze handeling werd hem een plastiekje van een kraai aangeboden. ADVERTENTIE ADELAIDE, (Australië). De Neder landse sleepboot „Zwarte Zee" heeft zon dag de Noorse vrachtboot „Tornar" van 6400 brt. op sleeptouw genomen. De eenenvijftig passagiers en beman ningsleden hadden zaterdag het schip verlaten dat na een ontploffing in de ma chinekamer in brand was geraakt. MAANDAG 8 JANUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19-21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost, IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venus- gtraat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 9 JANUARI Herv. Jeugrgebouw, Rembrandtlaan, ÏJmuiden-Oost, 20 u.: K.Z.O.S. en De Plankeniers spelen „Bakersprookjes". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N.: 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 in Velsen-Noord, tel. 02510-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak, Secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden. tel. 02550-10715. meester Nielen de hoop uit, dat er in het nieuwe gebouw veel goed werk voor de verdere ontwikkeling van de gehele ge meenschap zou worden gedaan. Ofschoon spreker wel steun van het gemeentebe stuur toezegde, waarschuwde hij het be stuur de hulp van de overheid niet al te gauw in te roepen. Zeker niet, wanneer dat het prijsgeven van de eigen zelfstan digheid zou betekenen. Namens het district complimenteerde mejuffrouw Bakker met het nieuwe ge bouw, voor de realisatie waarvan een gro te teamgeest alsmede veel energie en esprit zijn nodig geweest. Als geschenk overhandigde zij een projectietafel. De heer heer J. Jongsma van de Ge meenschapsraad Heemskerk toonde zijn dankbaarheid voor de goede contacten en samenwerking, die hij van essentieel be lang achtte, met een geschenk onder couvert. Namens curatorium, bestuur en aan gesloten verenigingen van FIVOY gaf de heer Haak als zijn mening te kennen, dat het buurthuiswerk alleen gecontinu eerd kan worden door particulier initia tief. Zijn cadeau bestond uit een boortol, die hij zag als een verbinding tussen techniek en cultuur. Een rythmische dansgroep van meis jes overhandigde de leidster van „De Zandkraai", mejuffrouw C. Jongejans, hierna nog een aantal tuingereedschap- pen. Waarnemend-voorzitter J. Nijdeken, be dankte elke spreker afzonderlijk. In zijn (Van een correspondent) BEVERWIJK. In het vrijetijdscen trum „De Slof" werd zondagmiddag een groot volksdansbal gehouden. Dit evene ment was georganiseerd door de volks dansverenigingen „Zieme" en „Zabava" uit Beverwijk en „Zee Mayim" uit Wijk aan Zee. De belangstelling voor dit bal was opvallend groot. Uit een groot deel van Noord-Holland was men naar Beverwijk gekomen om te dansen. Het Amsterdam se orkest „Orchestra Macedonija" zorgde voor de muziek. Door de aanwezigen werd naar hartelust gedanst. Met name bleken de Israëlische en Joegoslavische dansen .populair te sijn. openingstoespraak had hij reeds alle me dewerkers dank gezegd voor hun onver moeibaar zwoegen en ploeteren om de gaven in geld en de ondervonden gro te steun. Tevens droeg de heer Nijdeken het voorzitterschap over aan de heer H. Reynders, die van af nu deze functie zal gaan vervullen. Tijdens de receptie en de bezichtiging van het gebouw is het een komen en gaan geweest van belangstellenden. Het bestuur mocht van de twee Heemskerkse bejaardenbonden een prachtig projectie scherm in ontvangst nemen. In „De muizenval" begint een pas ge trouwd echtpaar een pension in een groot oud en afgelegen Engels landhuis, waar weldra de eerste gasten zullen aankomen waaonder zich de meest uiteenlopende fi guren bevinden Ongekend hevige sneeuw stormen zijn er de oorzaak Van dat het landhuis volkomen van de buitenwereld is afgesloten. Wanneer de aanwezigen plotse ling te horen krijgen dat zich onder hen een gewetenloos en sluw moordenaar be vinden moet, bekijken zij elkaar vol wan trouwen, vooral omdat niet ten onrechte wordt gevreesd dat de misdadiger voor nemens is nog meer slachtoffers te ma ken. Niemand kan echter de ingesneeuw de muizenval verlaten en men slaat nol spanning de verrichtingen van de op ski's gearriveerde brigadier van politie gade. die ijverig tracht de moordenaar te ont maskeren. De types zijn door de schrijfster zo ge kozen dat zij allen zonder uitzondering voor de dader in aanmerking kunnen ko men. Een zucht van verlichting slaken de gasten danook als de schurk in het aller laatste tafereel wordt ontmaskerd, juist op het moment dat hij van plan is zijn tevoren aangekondigde wandaad opnieuw ten uitvoer te brengen. Zoals reeds eerder vermeld waren de spelprestaties van de Plankeniers voor treffelijk, hetgeen ongetwijfeld niet in de laatste plaats te danken is aan de regie kwaliteiten van Nic Bakker, die er vol ledig in geslaagd een sfeer van onbeha gen en van dreigende vijandschap te be reiken waarin de spanning tot het laat ste ogenblik gehandhaafd blijft. Het pasgetrouwde echtpaar, dat het on heilspension exploiteert, werd enerzijds fris en natuurlijk gespeeld door Miep Kraakman als Mollie, anderzijds rustig en weloverwogen door Roder ik Huijsinga als haar echtgenoot Giles Ralston Co Roost gaf een gevoelig beeld van de pathetische soms ietwat zielige Christopher Wren, waarbij hij de verschillende favetten van deze rol als een kaleidoscoop liet afwisse len. Mrs. Boyle, een oude ontevreden en obstinate vrouw werd verrassend goed op de planken gezet door Meta Saalborn, ter wijl ook de lastige rol van miss Casewell voortreffelijk tot zijn recht kwam bij Jopi Arriëns, die er een enigszins harde door het leven getekende vrouw van maakte. (ven een correspondent) BEVERWIJK In het met een ere poort versierde café Sport, vanwege het behaalde landelijk kampioenschap bier tappen, werd zaterdag en zondag de jaar lijkse duivenshow gehouden van de post duivenvereniging „De Reisduif". Op deze expositie waren tevens inzendingen van „Ons Genoegen" en „Atoom". Keurmees ter C. J. Dijken uit Koog aan de Zaan had geen gemakkelijke taak om de 200 duiven te selecteren. Bij de groepsprijzen werd de heer R. Zoontjes van „Ons Genoegen" winnaar met 368 punten. Tweede werd de heer K. de Reep van „De Reisduif" met 367 pun ten, terwijl de heer G. Grapendaal van dezelfde vereniging en de heer P. van der Wiele van „Atoom" met 367 punten der derde plaats bezetten. De mooiste oude doffer was van de heer A. Six, de mooiste oude duif van de heer A. van Leeuwen. Bij de jonge dof fers werd die van H. van Balen eerste. In de prestatieklasse ontvingen de heren A. Six, A. de Bot en H. Pruimenboom respectievelijk een eerste, tweede en der de prijs voor het feit dat hun duiven meer dan 2000 kilometer hadden gevlogen. (Van een medewerker) IJMUIDEN Maandagmorgen waren in IJmuiden 98 vaartuigen aan de markt met 6630 kisten vis, 70.000 kilogram tong en 2120 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren 225 kisten wijting, 65 kleine kisten wijting, 150 gul en kabeljauw, 500 kleine gul, 1450 import haring, 2405 schol, 60 tar bot en 340 varia. Prijzen, per kilogram in guldens: tarbot 7,90-7,50, grote tong 4,88-4,37, grm. tong 4,89-4,50, kim. tong 6,58-6,01, tong 1 7,67- 7,09, tong 2 7,61-6,92. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 162-124, middel kabeljauw 142-130. Per tien stuks: gr. kabeljauw 140-96, mid del kabeljauw 72-50. Per stuk: kreeft 24. Per 50 kilogram: grove schol 42-29, schol 2 29-24, schol 3 32-21, schar 52-38, bot 15, gestripte wijting 55-43, haring 31-23,60, tar bot 304-172, griet 130-98, kabeljauw 1 72- 52, kabeljauw 2 53-45, kabeljauw 3 53-35, lever 20, kuit 45, haai 44-42. De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit 20 kisten wijting, 50 gul en kabeljauw, 300 schol, 330 stijve ka beljauwen en 11.000 kilogram tong. Meer dan verrukkelijk was de uitne mende typering van de vreemde onge node gast monsieur Loupilaque, met een tot het laatst toe goed volgehouden Frans accent wist Otto Scheepvaart deze creatie met esprit op de been te houden. Dirk Smit wist overigens ook wel raad met de rol van mjaoor Metcalf, die hij met rus tige zelfverzekerdheid en vaderlijke allu re speelde. Brigadier Trotter was in han den van Frans Leenderts, die na een aarzelend begin later toch ook blijk gaf een acteur te zijn, die de Plankeniers waardig is. Vooral in het laatste bedrijf, toen hij het bekende vraag-en-antwoord spelletje, dat nu eenmaal aan zo'n politie- rol vastzit achter de rug had, ontplooide hij zich als een perfecte dubbelrolspeler. Het somber decor diende uitstekend als ondersteuning van de geladen atmosfeer in het ingesneeuwde pension. Alle lof dus voor de totale verzorging van deze bij zonder geslaagde voorstelling van de Bus- sumse Plankeniers in Beverwijk. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De voorzitter van de Beverwij kse Amateurfotograf envereni- ging heeft tijdens de gehouden jaarver gadering met voldoening kunnen vaststel len, dat de vereniging een succesvol jaar achter de rug heeft. Niet alleen konden de activiteiten in het clubwerk worden vergroot, maar het peil van de gemaakte foto's werd aanmerkelijk beter. Uit het jaaroverzicht van de secretaris bleek onder meer, dat het ledental vrij wel constant is gebleven. De vereniging telt nu 45 leden. De periodiek aftredende bestuursleden werden bij acclamatie her kozen. De vergadering ging tevens ak koord met een wijziging van het wed strijdreglement, terwijl men bovendien besloot over te gaan tot een ander sy steem voor de wisselprijs. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat er op 12 januari een rayoncompetitie in het verenigingsgebouw aan de Schans zal worden gehouden. Aan deze wedstrijd zal worden deelgenomen door zeven fotoclubs uit de omgeving, die samen ongeveer 170 foto's zullen inzenden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De nieuwjaars receptie, welke de commissaris der koningin in de provincie Noord- Holland mr. F. J. Kranenburg en diens echtgenote zaterdagmiddag hebben gehouden in het Haarlemse Provinciehuis is zeer druk bezocht. Hoogwaardigheidsbekleders uit de gehele provincie en ook daarbuiten, alsmede deputaties van het vereni gingsleven en de burgerij hebben in één onafgebroken rij van kwart voor drie tot vijf uur hun opwach ting gemaakt bij het echtpaar Kranenburg. Opperofficieren van land- en zeemacht en van de Ko ninklijke Marechaussee; burgerlijke en geestelijke autoriteiten; monseig neur Th. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem; burgemeesters uit de gehele provincie, alsmede het col lege van B. en W. van Amsterdam en Haarlem gaven eveneens acte de présence. Tijdens de nieuwjaarsreceptie ont moetten véle bekenden elkander. Op de foto de burgemeester van Am sterdam, dr. I. Samkalden, en echt genote in gesprek met oud-minister mr. B. W. Biesheuvel (rechts). (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Omstreeks half drie zaterdagmiddag is op de Wüstelaan de 20-jarige bestuurder van een sportauto, een glasblazer woonachtig in Santpoort de macht over het stuur kwijt geraakt en heeft met zijn auto de trottoirband geraakt. De auto kantelde en gleed over flinke afstand op het dak verder. Een voetganger, die hier wandelde moest voor zijn leven rennen om de omgekeerde auto te ontwijken. De bestuurder en een inzittend 22-jarig meisje, eveneens in Santpoort woonachtig, slaagden erin uit de geheel vernielde auto te kruipen. De bestuurder is met een diepe vleeswond in de rechterknie en ontvellingen door de Ongevallendienst naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht voor nader on derzoek. Hetzelfde geschiedde met het meisje, dat klaagde over pijn in het hoofd, de linkerschouder en in een sleutelbeen en tevens haar linkerknie had verwond. (Van onze wielermedewerker) AMSTERDAM De 32-jarige Lissenaar Jan van Dijk heeft zondagmiddag in het Amsterdamse Bos een nationale cycle- cross ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de ASC „Olympia" gehouden op zijn naam gebracht. Het was als zo danig zijn eerste triomf van dit winter seizoen en de tweede in het Amsterdamse Bos. Eerder zegevierde hij er in 1962. Dit maal was Jan van Dijk met de jonge Theo Meyer uit een zes man sterk kop- groepje ontsnapt en hij gaf zijn vlucht- makker in de voorlaatste ronde met een fel tussensprintje de genadeslag. Ofschoon er in deze wielerveldrit op de smalle paden van het Amsterdamse Bos, waaraan 57 profs en amateurs deelnamen, veel gefietst kon worden, viel er voor stayer Bertus Raats, sprinter Jan Jansen en prof Henk Cornelisse toch geen eer te behalen. De zuivere crossers Van Dijk, Meyer, Brinkman, debutant Scheffer, Her man Zuiderduin en Van Tol dicteerden het verloop van de strijd en vormden een zes man sterk kopgroepje, dat niet meer werd bedreigd. Vooral Van Dijk en Meyer bleken daar de favorieten Van der Hulst en Rutgers ontbraken - fel op winst belust. Zij ontsnapten in de vijfde van de zeven rondes uit het kopgroepje en heb ben het onderling verder uitgevochten. Een duel dat Van Dijk met overmacht in zijn voordeel besliste. Zijn naaste con current moest hem 13 sec. prijsgeven. Door pech reikte Herman Zuiderduin niet verder dan de zesde plaats. De uitslag was: 1. J. van Dijk, Lisse, de 21 km. in 55.24; 2. Th. Meyer, Dene kamp op 13 sec.; 3. H. Brinkman, Rot terdam op 32 sec.; 4. A. Scheffer, Zei- hem; 5. C. van Tol, Alphen a.d. Rijn; 6. H. Zuiderduin, Lisse; 7. D. Pos, Vreeland; 8. G. Ruttenberg, Baarn; 9. N. Hoogeveen, Aarlanderveen; 10. D. Strijbosch, Rolde. De Hillegommer Mijndert Tjoelker werd twaalfde. WASSENAAR. Wim van Gerven van De Spartaan-Lisse heeft gisteren een nationale veldloop gewonnen die op de Wassenaarse renbaan Duindigt en in de bossen van Duinhorst werd gehouden. Hij legde het 7200 meter lange parcours af in 22 minuten en 8 seconden. Bij de dames, die 1500 meter liepen, ging de overwinning naar Joke van der Stelt, ook van De Spartaan. Zij noteerde een tijd van 6 minuten en 14.6 seconden. Bij de heren eindigde Ben Smit, even eens van De Spartaan op de tweede plaats. Hij had een achterstand van 28 sec. op Van Gerven. De sleepboot seinde dat de lading kurk van de Tornar nog steeds smeult. De ka pitein van de „Tornar" is met enkele be manningleden aan boord gebleven. De „Zwarte Zee" wordt met zijn sleep van daag in Melbourne verwacht. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Op het kruispunt Marquettelaan Ridder Arnoudlaan ontstond zaterdag een botsing tussen een personenauto en een bromfietser. De uit Monster afkomstige bestuurder van de personenauto verleende geen voorrang aan de bromfiets, die bestuurd werd door een 23-jarige inwoner van Heemskerk, deze werd met een hersenschudding en schaafwonden naar het Sint Jozefzieken huis overgebracht. De bromfiets werd vernield; de auto liep geen schade op. Jonge generatie. De directeur van de volkshogeschool in Bergen, de heer Quermontprez, wees in zijn inleiding op de structurele opbouw - mogelijkheden en de technische ontwik keling in het Noordzeekanaalgebied. Te vens benadrukte hij het grote belang van cultuur en creativiteit. Met verwijzing naar uitlatingen van binnen- en buiten- landsetopfiguren en aan de hand van statistieken, duidde de heer Quermont prez ook op de voortschrijdende veran dering. Spreker meende, dat de oudere en tussengeneratie, die voor de snelle verandering verantwoordelijk zijn de con sequenties van dit alles niet kan of wil aanvaarden. „Over de hele linie aldus de spreker, „ziet u een jonge genera tie, die op eigen wijze een eigen weg zoekt naar een nieuwe toekomst." Hier bij gaat deze jonge generatie naar het oordeel van spreker uit van de werkelijk heid en heeft zij maling aan de vele ge leerde boeken. Tenslotte zei hij de over tuiging te hebben, dat de jongeren in de nieuwe „Zandkraai" hun creatieve krachten zouden kunnen ontplooien. Hij wenste „De Zandkraai" een goede en grote vlucht in Heemskerk toe. Geschenken. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De leden van de Hoogovens-personeelsvereniging „De Gieteling" hebben zaterdagavond in het Kennemer Theater in Beverwijk kunnen genieten van een verrassend goede opvoering van „De muizenval", een thriller van Agatha Christie, in de vertaling van Nel Bergmans-Wit- haar. De naam Agatha Christie staat op zichzelf reeds garant voor een boeiende toneelavond, mits deze wordt gepresenteerd door een gezelschap dat over de juiste spelkwaliteiten beschikt. Bij de spelers van de toneel groep „De Plankeniers" uit Bussum, die voor de opvoering van zaterdag avond verantwoordelijk waren, zijn die kwaliteiten ruimschoots aanwezig, zodat een vlotte mise en scène en een uitstekende tekstkennis resulteerden in een even spannende als onderhoudende voorstelling. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5