Loonsom mag niet meer dan 5 percent stijgen 1 IJTUNNEL COMPLEET Aanleg stadsspoorweg als rijk meebetaalt Aantal werklozen tot 104.000 gestegen morris bh0°° Verdwaald op Zandvoortse strand HET WEER Tal speelt tegen onze lezers Blijvend hoge werkloosheid Auto rijdt in Spaarne Kosten 350 miljoen Amerikaan met nieuw hart is ernstig ziek Olie op Cuba aangeboord CENTRAAL PLANBUREAU OVER 1968 Eisen zwemdiploma wellicht zwaarder - na botsing - Amsterdams verkeersplan Ministerie spreekt van een kentering Andreas Papandreou mag land uit Kardinaal Seper opvolger van Ottaviani ffi wm Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye V WÈ Winterweer Schaaktovenaar naar IJmuiden Zie verder pagina 10 Snelle reddingsactie baat bestuurder niet Het woord is aan Een op tien Zie verder pagina 2 Generaal A. Baretta overleden „Newsweek"-journalist moet Zuid-Vietnam toch verlaten STYLE AND PERFECTION woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN REGENKLEDING i lekker pakje ROGGEBROOD neem dan STE/JVFORT das r/mwtFRANEKER! met suiker» 53e JAARGANG NUMMER 56 DINSDAG 9 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Van onze correspondent) ZANDVOORT Door het in grijpen van twee leden van de af deling Zandvoort van de dierenbe scherming is het leven gered van een jonge zeehond. Bedekt met stookolie werd het ongeveer acht maanden oude diertje op het Zand voortse strand aangetroffen. Het zeehondje werd overgebracht naar Artis. Het lijkt dat het dier zijn angstig avontuur weer geheel te boven zal komen. Nadat het secretariaat van de dierenbescherming in Zandvoort was gewaarschuwd dat er een zeehond was aangespoeld ter hoogte van het kampeerterrein „De Lakens" trok ken twee man er op uit om het dier te zoeken. Aanvankelijk vonden zij echter niets. Na enkele uren van intensief speuren trof men tenslotte het to. taal uitgeputte dier aan tussen aan gespoeld wrakhout vlak tegen de zeereep. Het beestje was geheel be dekt met stookolie en had waar schijnlijk al geruime tijd op het strand gelegen want het was vol komen uitgedroogd. Desondanks ge droeg de jonge zeehond met zijn laatste krachten zich nog zeer agressief. Uiteindelijk slaagde men er echter toch in het dier in natte juten zakken te wikkelen Artis werd gewaarschuwd, dat een die renarts inschakelde. Met de auto van een der redders werd de jonge zeehond vervolgens naar Artis gebracht. Hier werd het dier grondig schoongemaakt, waar na het voor het eerst enig voedsel nam. Men zal de zeehond in Artis hou den. Als men hem weer terug zou zetten in zee, zou het dier zeer waarschijnlijk opnieuw ergens op het strand terecht komen. Ver ondersteld wordt dat het diertje is afgedwaald van een kudde. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton6 Beeldverhalen6 Radio en tv 9 Kunst 9 Economisch nieuws 10 Beurs 10 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele sneeuwbuien. Overwegend matige wind, krimpend naar noord tot noordwest. In de komende nacht overwegend matige, in het binnenland plaatselijk strenge vorst Morgenmiddag in het binnenland lichte vorst en aan de kust tempe raturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. De grote Russische schaaktovenaar Mikhail Tal zal op vrijdag 26 januari in IJmuiden spelen tegen de lezers van onze krant. Dit optreden van de legenda rische oud-wereldkampioen vormt 'n hoog tepunt in onze serie schaakshows, die wjj jaarlijks tijdens het Hoogovenschaaktoer nooi organiseren. Tal is ook nadat hij de wereldtitel in de revanchematch aan Botwinnik kwijt raakte het idool voor de meeste schakers gebleven. Zijn ongelofelijke combinaties, zijn speeltempo en ook zijn houding aan het bord, die hem onder meer de bij naam „Zwarte panter" opleverde, bren gen nog dagelijks allen, die zich voor het schaakspel interesseren, in vervoer- ring. Behalve Tal zullen natuurlijk weer en kele schaakkoninginnen in onze show op treden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Hoewel de details nog niet bekend zijn, staat het vrijwel vast dat de zwemexamens in de huidige vorm zullen verdwijnen. In nauwe samenwer king met ambtenaren van het departe- met van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk bestudeert een tweetal commissies voorstellen om met name de zwemproef, bedoeld als toelatingsbewijs voor het afleggen van de proef voor het diploma geoefend zwemmer, te laten ver dwijnen. In de praktijk komt het er steeds meer op neer dat ouders hun kinderen na het afleggen van de zwemproef niet verder laten doorgaan. Het gevolg hiervan is dat steeds meer kinderen nooit geoefend zwemmer worden. De kans is groot dat de nieuwe eisen reeds per 10 oktober aanstaande zullen ingaan. Vermoedelijk zijn er dan slechts twee zwemdiploma's te halen, waarvan de eisen uiteraard wel zwaarder zullen zijn dan de nu geldende. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Werkloosheid van ge middeld 90.000 personen, een lichte ver betering van de betalingsbalans, een stij ging van de produktie met vier percent, dat zijn ln het kort de voornaamste verwachtingen van het Centraal Planbu reau in het vandaag verscheden econo misch perspectief voor het jaar 1968. Het Planbureau gaat er bij het opstel len van de prognose van uit dat in het algemene loonpeil weinig verandering zal komen. Het aandeel van de zogenoem de factor arbeid in het geheel van onze economie zal niet veel verandering onder gaan. Evenals in 1967 is de loonsverhoging voor werknemers met meerjarige con tracten groter dan voor hen, die aan één jarig contract zijn gebonden. Voor de laatste groep ondergaat het reëel besteed bare loon van 1967 op 1968, onder de ge geven hypothese omtrent de loonontwik keling, nagenoeg geen wijziging. De gelijkblijvende verdeling tussen loon- en overige inkomens draagt er toe bij, dat de nationale spaarquote zich handhaaft op 19 percent of wellicht wat groter wordt. De overheidsinvesteringen ten behoeve van de infrastructuur blijven sterk toenemen. Met de verdere vergro ting van de export gaat een groei van de produktie met vier percent gepaard. De toeneming van de arbeidsproduktivi- teti in de industrie blijft groot. Minder gunstig zijn de vooruitzichten ten aanzien van de woningbouw. Het planbureau ver wacht dat de produktiestijging hier zal afnemen. Waar de woningbouw vorig jaar een record bereikte van 130.000 woningen, lijkt het de vraag of dit aantal in 1968 zal worden gehaald. Ook moet rekening wor den gehouden met het feit dat de inhaal vraag naar bedrijfsgebouwen in omvang afneemt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM'. Na een botsing met een andere auto is maandagmiddag omstreeks half twee een personenauto in het Noor der Buiten Spaarne bij de Werfstraat ge reden. De bestuurder, de 63-jarige admi nistrateur M. Hirschel uit de Ekster straat, werd door een duiker van de brandweer uit de gezonken wagen ge haald. Hoewel geruime tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast bleek de heer Hirschel bij aankomst in het ziekenhuis St. Joannes de Deo reeds overleden te zijn. De heer Hirschel wilde uit een parkeer haven aan de westzijde van de Spaarn- damseweg met een grote bocht in noor delijke richting weg rijden. Uit de rich ting van de Prinsenbrug naderde een auto, bestuurd door een 22-jarige maga zijnbediende uit Santpoort. Er ontstond een aanrijding waarna de wagen van de heer Hirschel van de weg schoot en over de kade het Spaarne in reed. De 30-jarige machinist G. Steenstra sprong te water. Hij sloeg met een ijze ren staaf een portierraampje in maar het gelukte hem niet de bestuurder uit de auto te trekken. De brandweer die bin nen drie minuten op de plaats van het ongeval arriveerde nam het reddingswerk over. Een kikvorsman had het slachtof fer vrij spoedig bevrijd waarna met be hulp van een zogenoemde pullmotor zuur stof werd toegediend. De levensgeesten bleken echter al te zijn geweken. N. Kroesjtsjev: Van sommige schilderijen kan men niet onderscheiden of ze zijn vervaardigd door de hand van een mens of door de staart van een ezel. ötf -t;<4 Vanmorgen is het laatste segment voor de Amsterdamse IJtunn%l naar zijn plaats gesleept, waar het wordt aangesloten aan het reeds gereed- zijnde deel van de tunnel. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Amsterdam zal de komende tien jaar ruim 1,6 miljard gul den besteden aan voorzieningen voor het (Van ónze correspondent) DEN HAAG Het aantal werklozen in ons land is bij de jaarwisseling opgelo pen tot 104.600. Al is de stijging van het aantal werkloze mannen in december dan nog meer dan 22.00 geweest, het ministe rie van sociale zaken dat vandaag deze cijfers bekend maakte, ziet er een gunsti ge ontwikkeling is. Op grond van de ge bruikelijke stijging in deze maand zou het werklozental hoger zijn uitgekomen: op rond 120.000. Het ministerie becijfert dat het werk loosheidspeil in ons land is teruggelopen. ATHENE, (Reuter). De zoon van de Griekse oud-premier Papandreou, Andre as Papandreou, krijgt een paspoort om in het buitenland te kunnen gaan werken. Dit heeft vice-premier Pattakos meege deeld. De 48-jarige Papandreou is on langs onder een amnestie uit de gevan genis ontslagen en heeft nu verzocht naar een Scandinavisch land of de VS te mo gen gaan om daar zijn loopbaan als pro fessor in de economie te kunnen voort zetten. Zijn verzoek is ingewilligd. Verwacht wordt dat Papandreou Grie kenland snel zal verlaten om nog voor het aanbreken van de voorjaarscolleges in de VS te kunnen zijn. Alle officieren, die hebben deelgeno men aan de koninklijke staatsgreep van 13 december, zijn op erewoord vrijgela ten, zo heeft AFP in Athene vernomen. De drie voornaamste deelnemers, de ge neraals- Peridis, Essermann en Vidalis, zijn enkele dagen geleden in vrijheid ge steld. De voormalige Griekse premier Kon- stantijn Kollias, die koning Konstantijn vorige maand in diens Italiaanse balling schap is gevolg heeft zijn functie van pro cureur-generaal bij het Griekse hoogge rechtshof weer opgenomen. Als het werklozencijfer namelijk voor „het seizoen wordt gecorrigeerd" dan blijkt het werkloosheidsniveau te liggen op 71.500, bijna 17.000 minder dan eind november. Al is dan deze daling vrijwel geheel toe te schrijven aan de zachte natte winter, waardoor de bouw meer kon werken dan normaal en de landarbeiders regenverlet kregen in plaats van werkloos te worden, het ministerie ziet ook een kentering. Het meent dat er verbeteringen zijn van duur zame aard. Anderzijds loopt de vraag naar personeel steeds meer terug. Werden er eind november nog ruim 36.000 mannen gevraagd, eind december bleek de vraag te zijn geslonken tot 33.700. Ook nu weer is de werkloosheid regio naal zeer verschillend: terwijl in Drente één op de tien mannen zonder werk is, komen de westelijke provincies op percen tages tussen 1,6 en 1.8 Voor enkele an dere provincies zijn de percentages: Gro ningen 7,3, Friesland 6,1 en Limburg 6,2. Brabant en Overijssel geven percentages te zien van rond de 5. Het landelijk per centage is bij de jaarwisseling op 3,6 ge komen. PALO ALTO (Reuter en AFP) De Amerikaan Mike Kasperak, de vierde mens die een nieuw hart heeft gekregen, heeft een interne bloeding gehad en ver keert in zorgwekkende toestand. Er doen zich bij Kasperak bloedingen voor in de slokdarm, maag en ingewan den. De oorzaak daarvan is niet bekend. De patiënt krijgt door middel van trans fusie grote hoeveelheden bloed toegediend. Het aantal bloedplaatjes in zijn bloed is buitengewoon laag (bloedplaatjes bewer ken de stolling bij bloedingen). Kasperak ademt moeilijk, bovendien werk ziijn le ver slecht. Het hart van de patiënt functioneert zeer goed. De complicaties worden „ern stig doch oplosbaar" genoemd. Kasperak lijdt volgens de artsen aan een chronische longziekte. Wat voor een ziekte dat is werd niet meegedeeld. Wel werd gezegd dat hij jarenlang zwaar heeft gerookt. verkeer en vervoer. Het gemeentebestuur heeft voor dgze investeringen een uitge breid schema opgesteld. Voor dit jaar worden de uitgaven geraamd op 126,3 miljoen gulden. Eén van de belangrijkste punten van het tienjarenplan is de stads spoorweg. De kosten hiervan worden op ongeveer 350 miljoen gulden geraamd. Dit omvangrijke werk kan alleen uit gevoerd worden als het rijk bijdraagt in de kosten. Ook voor het kanaal om de west, dat de binnenvaart buiten het ste delijk gebied van Amsterdam moet hou den, is steun van het rijk noodzakelijk. Voor de eerstkomende jaren wordt in het tienjarenplan de nadruk gelegd op verbetering van de voorzieningen in Am sterdam-Noord en de zuidoostelijke stads uitbreiding de Bijlmermeer. Ook wordt extra aandacht besteed aan werken welke samenhangen met de reconstructie van het oostelijk deel van de binnenstad, waar de IJtunnel begint. HAVANA (Reuter) Bij Guanabo, twintig kilometer van de Cubaanse hoofd stad Havana, is maandag olie aangeboord. De ontdekking van de olievoorraad kwam enkele dagen nadat premier Castro rantsoenering van de benzine instelde, om dat de bevoorrading door de Sovjet-Unie niet de behoeften van Cuba dekt. Volgens sommige geruchten zou de ont dekte voorraad groot genoeg zijn om het land de komende jaren van de benodigde olie te voorzien. Van officiële zijde is men voorzichtiger. Men waarschuwde dat al eens eerder is gedacht dat grote olievelden waren ontdekt die echter snel waren uit geput. DEN HAAG. Luitenant-generaal A. Baretta, oud-chef van de luchtmachtstaf, is op 70-jarige leeftijd in Wassenaar over leden. De crematie heeft heden in stilte plaatsgehad. ROME (AP). Kardinaal Ottaviani, die is afgetreden als voorzitter van de Vaticaanse congregatie voor geloofsleer, zal worden opgevolgd door kardinaal Se per van Zagreb. Kardinaal Ottaviani, door de progres sieve krachten in de r.k. kerk als de voor naamste hinderpaal voor de kerkvernieu- KARDINAAL SEPER wing beschouwd, heeft het onslag aange vraagd op grond van zijn hoge leeftijd. Hij had al eerder zijn ontslag aangeboden, maar toen werd dit door de paus gewei gerd. Kardinaal Seper, die 62 jaar is, heeft het eerst de aandacht getrokken in Joe goslavië door zich onomwonden uit te spreken tegen het atheïsme. Later, ali aartsbisschop van Zagreb, baarde hij op zien op het Vatikaans concilie door aan te dringen op drastische vernieuwing van de kerk en op een in krachtige bewoor dingen vervatte verklaring waarin de jo den worden vrijgesproken van de schuld aan de dood van Jezus Christus. SAIGON, (Reuter). Everett Martin, bureauchef van het Amerikaanse week blad „Newsweek" in Zuid-Vietnam moet morgen Zuid-Vietnam verlaten. Het Zuid- vietnamese ministerie van Binnenlandse Zaken blijft weigeren zijn visum te ver lengen. Het is de eerste keer sinds 1962, dat Zuid-Vietnam een journalist uitwijst. Newsweek heeft critiek geoefend op de verrichtingen van de Zuidvietnamese strijdkrachten. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1