Controle op influenza is van groot belang Amsterdams verkeersplan „Mr. Van der Stee nu onaanvaardbaar" ferartka voor Haarlem en Gasontploffing in Amsterdam en Publiek beter voorlichten op medisch gebied Griep is van lichte aard R.D.P.-combinatie voor acquisitie advertenties „Stop oorlog in Vietnam en ga onderhandelen" K VP-RADICALEN: Voor radicalen is laatste woord gesproken Prof. D. W. van Bekkum: „De mensheid moet zich nu achteraf aanpassen Veranderingen bij Amsterdamse politie Jongen en meisje omgekomen bij ongeluk Wind naar west DINSDAG 9 JANUARI 196 8 Onderzoek Controle Vervolg van pagina l H umanistisch Verbond Grieks schip vergaan Berging van „Hornland" opnieuw mislukt Vervolg van pagina l Bemiddelen Y' Haarlem V elsen-H muiden Beverwijk Heemskerk ir-nnnnnnnn (Van onze medische medewerker) DEN HAAG. Momenteel heerst de griep in ons land. Gelukkig ver loopt het ziektebeeld vrij licht. Maar de patiënten kunnen er een paar da gen flink ziek bij zijn. Hoge koorts, sterke hoofdpijn, misselijkheid en verspreide pijnen in alle ledematen, gepaard aan sterke hoestklaehten en pijn in de borst vormen de voornaam ste klachten. Opvallend is ditmaal het verschijnsel van slapeloosheid bij grieppatiënten. Complicaties in de vorm van longontsteking komen nu en dan als levensgevaarlijke ver schijnselen voor. In ons land wordt sinds vele jaren een uitstekend influenzavaccin gefa briceerd dat een brede beschermende werking bezit en dat in de maanden september tot en met december al bij vele mensen werd ingespoten, vooral bij diegenen die als „hoge ri sico's" bekend stonden. Ernstig kan men deze griepepide mie nog niet noemen. Wel blijkt het voor de huisartsen niet meer mogelijk te zijn om elke griep-patiënt dade lijk te bezoeken, zodat eerst met een telefonisch advies en een recept moet worden volstaan. Het slechte weer dat ons land tijdens de kerstdagen en ge durende oud- en -nieuw trof heeft de epidemie zeker in de hand gewerkt. Misschien dat de vorst een wat gun stiger effect heeft. Na 30 jaar van intensief onder zoek is het nog steeds niet gelukt om influenza, griep, afdoende te beheer sen. Dit is waarschijnlijk het gevolg van het feit dat de verwekker der ziekte, het influenza virus, de eigen schap bezit om zijn „antigene" struc tuur steeds te veranderen, zodat de tegen een bepaalde soort van dat vi rus verworven weerstand geen be scherming biedt tegen een volgend plaatselijke epidemieën voorkomt. Type c is niet variabel en heeft geen epidemiologische betekenis. Het is van groot belang om een verstrekkende controle op influenza uit te oefenen teneinde eventuele nieuwe antigene vormen van het vi rus tijdig te ontdekken omdat dit zo belangrijk is voor een efficiënte vac cinatie. Onder leiding van de Wereld Gezondheid Organisatie wordt zulk een controle door een internationaal netwerk van centra uitgevoerd. He laas heeft dit alleen dan praktisch ef fect als er een nieuw „sub"-type (met een nieuwe antigeen structuur) wordt geïsoleerd. De tijd die hiervoor nodig is werd onlangs juist bekort van minimaal drie weken tot onge veer één week. Het is trouwens niet altijd zeker dat een „nieuw" type virus een epi demie veroorzaakt, zoals de ervaring van 1962 heeft geleerd. Ook is het inte.rval tussen de opsporing en de verspreiding van een nieuw virus subtype niet lang genoeg om tijd te hebben teneinde in zulk een geval een voldoende hoeveelheid werkzaam vaccin te maken. Een dergelijk vac cin zou dan in eerste instantie bij ,,hoge risico's,, gebruikt moeten wor den: lijders aan chronische longziek- den, ernstige hart- en nierpatiënten, bejaarden, suikerzieken, herstellen den van een grote operatie, om en kele voorbeelden te noemen. Ook de groep der schoolkinderen zou hier wat meer aandacht verdienen, meent een deskundige op dit gebied. In Rus land wordt sedert kort een verzwakt levend virus ingespoten dat voor mas sa-inentingen een hoopvol perspectief schijnt te bezitten, alhoewel juist dit verzwakken van het virus nog on bevredigend blijkt te zijn! Al met al is griep voor de medische wetenschap dus nog steeds een probleem, virus dat een andere structuur heeft. Wie dus bij een vorige epidemie in- fluenza heeft doorgemaakt, heeft daarbij geen antistoffen in zijn li chaam gevormd die hem tegen een volgende infectie met een nieuw type virus beschutten. Ook de vaccinatie tegen influenza is specifiek en ver mindert de vatbaarheid voor andere antigeenvormen van het virus niet. Of deze vaccinatie toch efficiënt zal blijken te zijn bij een nieuwe griep epidemie, hangt af van het feit of het gebruikte vaccin het virus bevat dat nauw verwant is wat het antigeen betreft, aan het op dat moment ziek makende virus. Van de drie soorten virus, die respectievelijk met a, b, en c worden aangeduid, komen de groot ste variaties bij het a-virustype voor, hetgeen tot de uitgebreide epidemieën leidt. Want de antigeen-veranderin- gen van virus a kunnen zeer plotse ling, soms ook geleidelijk, optreden, terwijl dit bij virus b alleen geleidelijk het geval is, zodat dit meer bij kleine WWWMWWWIWWMWWWWIWWIIMMMyilllMW DEN HAAG. Op 29 februari komt er een einde aan de redactionele samen werking in de Regionale Dagblad Pers (R.D.P.), waarvan vier leden toetreden tot de Grote Provinciale Dagbladen (G.P.D.) en de twee overige leden inmid dels het lidmaatschap van deze uitsluitend redactioneel samenwerkende groep, heb ben aangevraagd. „Met ingang van 1 maart wordt nu op gericht de „Advertentiecombinatie RDP' met als doel de behartiging van de adver tentieacquisitie voor de aangesloten leden. Het is de bedoeling dat aan deze groep zullen deelnemen, de Leeuwarder Cou rant en de Friese Koerier, de Verenigde Noord-Hollandse Dagbladen, de Provin ciale Zeeuwse Courant, het Brabants Nieuwsblad, De Nieuwe Apeldoornse Cou rant-combinatie, (Wegeners Courantencon cern n.v.), Deventer Dagbladcombinatie, (Kluwer's Courantenbedrijf n.v.), Dag blad van het Oosten (Hilarius' Couran tenbedrijf n.v.), en de Graafschapbode (Misset n.v.)". Deze oprichting beoogt te voorkomen, dat de commerciële activiteiten van de R.D.P. zouden worden onderbroken, nu de activiteiten van deze combinatie op 29 februari zullen eindigen. Dit jaar zal een begin gemaakt worden met de verbetering van twee belangrijke invalsroute: het kruispunt b(j de Utrecht se brug van het rijksweg Utrecht-Amster dam en het circuit Zeeburgerdijk bij de Schellingwouderbrug. Van de zonodige verbetering van de ver binding van de Haagse Weg met de stad door de aanleg van een brug over de Schenkel zal voorlopig niets komen. In het tienjarenplan is hiervoor pas in 1973 een klein bedrag opgenomen. Belangrijke investeringen vergen de aansluitingen op de autoringweg welke de gemeente moet financieren. Deze auto ringweg kost 1 miljard gulden en wordt aangelegd door rijkswaterstaat. Verder staan op het programma de oost- westverbinding langs het Centraal Sta tion, de ringroutes rond de binnenstad en de radiaalroutes van de binnenstad naar de buitenwijken en de rijkswegen. In de kosten van de werken van de oost-westroutes langs het Centraal Sta tion, 10 miljoen gulden, wordt voor ruim vier miljoen gulden door het rijk bijge dragen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Temidden van de veel vuldige bedreigingen van de vrede in de wereld krijgt de oorlog in Vietnam door zijn omvang en duur meer en meer een fataal karakter. Daarom dient iedere mo geiljkheid om tot een bevredigende beëin diging van die oorlog te komen te worden aangegrepen". Dit zegt het hoofdbestuur van het Hu manistische Verbond in een verklaring, welke is uitgegeven na een vergadering in Utrecht. In het communiqué staat ver der dat het verbond er geen behoefte aan heeft de Verenigde Staten als zondebok aan te wijzen. Maar aldus het verbond, er zijn morele waarden in het geding, welke op dit moment tot spreken nopen. Het verbond meent, dat gezien de ont wikkelingen van de laatste maanden, het niet langer aanvaardbaar is dat de Viet namese oorlog meer en meer wordt ver hevigd met alle gevolgen daarvan voor de vernietiging van menselijk leven, voor de mogelijkheden tot ontwikkelingshulp 'n vestiging van de „great society" voor de ontspanning in de internationale samenle ving en voor het risico van uitbreiding van het conflict tot een wereldramp. Het Humanistische Verbond zegt voorts dat de ogenschijnlijke bereidheid van Noord-Vietnam om vredesonderhandelin gen op aanvaardbare wijze te openen, niet mag worden genegeerd. Ook meent het verbond dat de bombardementen op en de andere oorlogshandelingen tegen Noord- Vietnam onmiddellijk en onvoorwaarde lijk moeten worden stopgezet. BELGRADO.(Reuter) Het 1.160 ton metende Griekse vrachtschip „Pelastiz" is in de Adriatische Zee voor de Joego slavische kust vergaan. Van de veertien bemanningsleden zijn er drie gered, van vier opvarenden is het stoffelijk overschot gevonden. In de woning Bos en Lommer weg 81II in Amsterdam heeft zich gisteravond een gasontploffing voorgedaan. De 69-jarige bewoon ster, mevrouw Lentink, en haar kostganger kwamen met de schrik vrij. Het huis is onherstelbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De kandidaat voor het voorzitterschap van de K.V.P., mr. A. P. J. M. van der Stee, wordt door de radi calen niet langer gesteund. „Na alles wat er is gebeurd, is hij voor ons niet meer aanvaardbaar", zei het radicale tweede kamerlid drs. J. M. Aarden, woordvoer der van de groep Christen-radicalen in de K.V.P. gisteravond. ROTTERDAM. Het is de Duitse bergingsmaatschappij Ulrich Harms nog steeds niet gelukt het eind oktober bij Vlaardingen gezonken Duitse ms. „Horn land" te bergen. Een poging met vijf drijvende bokken het nog deels geladen schip aan de noordelijke oever van de Waterweg aan de grond te zetten, is mis lukt. Waarschijnlijk zullen duikers nu eerst proberen het gat, ontstaan door de aanvaring met het Franse schip „Pre sident Pierre Angot" te dichten. LEIDEN. Bij de recente hartrans plantaties is gebleken hoe weinig het niet medisch geschoolde publiek maar ook de grote meerderheid van de medici op deze ontwikkeling was voorbereid. Dit is de mening van prof. dr. D. W. van Bekkum, bijzonder hoogleraar in de experimentele transplantatie-biologie in Leiden. Prof. Van Bekkum achtte het nodig AMSTERDAM. De hoofdcommissaris van politie, de heer P. A. Jong, heeft enkele mededelingen gedaan over de re organisatie van de hoofdstedelijke politie Eén van de veranderingen is een wijzi ging van de grenzen der afdelingen. De stad zal in zes districten met elk twee bureaus worden verdeeld, waarbij' het ene bureau permanent, het andere alleen overdag en 's avonds zal zijn geopend. Gedacht wordt aan de vorming van een zelfstandige verkeersdienst. De verkeers politie en alles wat verder met het ver keer samenhangt valt nu nog onder de geüniformeerde dienst. Het is voorts de bedoeling alle werk zaamheden die niet op het terrein van de recherche, de verkeersdienst of de geüni formeerde politie leggen samen te bren gen in een beheersdienst. Aan de personeelsvorming zal nog meer aandacht worden besteed na benoeming van een psycholoog. Ook de aanstelling van een voorlichtingsfunctionaris kan ver wacht worden. De vrouwelijke politieagenten, die nu bij de verkeerspolitie en de administratie werken, zullen ook belast worden met straatsurveillance in de binnenstad en toe zicht op parken en zwembaden. De wer ving van politiepersoneel was in 1967 gunstig; van de 679 sollicitanten konden 100 worden aangesteld. de voorlichting van het publiek over de biologische toekomst te verbeteren. Wetenschapsmensen zijn naar zijn me ning in het algemeen niet de geschikte personen om het publiek op veranderin gen voor te bereiden. Zij lopen dan het grote risico om door hun vakgenoten niet meer serieus genomen te worden. Boven dien zijn er onder de universitaire we tenschapbeoefenaren en onder de medici vrij grote weerstanden om hun werk in de openbaarheid te brengen. De ontwikkeling vna de biologische we tenschap is revolutionair, aldus prof. Van Bekkum. Zij zal in de komende ka ren nog sneller verlopen, maar de mens heid is op de veranderingen onvoldoende -.-'i Prof. dr. D. W. van Bekkum ingesteld en moet zich dan achteraf aan passen. Er zijn voorlopig voor orgaan transplantaties niet genoeg donors. Ook is er niet genoeg geld beschikbaar voor de apparatuur, waarmee het mogelijk is het leven van bepaalde patiënten te be houden. Het wordt dus, aldus prof. Van Bekkum, aan de artsen overgelaten te be slissen welke patiënten wel en welke pa tiënten niet voor de nieuwe behandeling in aanmerking komen. Prof. Van Bek kum meent, dat zo'n situatie niet aan vaardbaar is. De verantwoording behoort te berusten bij de gemeenschap, welke de gelden moet fourneren. De radicalen zijn niet van plan alsnog enige actie te ondernemen om drs. Bo- gaers in de partijtop te krijgen. Hoewel zij reglementair daartoe het recht hebben, zullen de radicalen geen tegenkandidaten stellen voor de bestuursraad op 10 fe bruari. „Wij hebben ons beijverd met een totaal en evenwichtig voorstel te ko men. dat een voor ieder aanvaardbare al gehele voordracht bevatte", aldus drs. Aarden. „Daarmee is voor ons het laatste woord gesproken". Mr. van der Stee is zaterdag met de steun van de radicalen door het partijbe stuur kandidaat gesteld. Hij kreeg de ra dicale stemmen in de verwachting dat het partijbestuur drs. Bogaers als vice-voor- zitter zou aanwijzen. Dat is echter niet gebeurd en mr. Van der Stee heeft zon dagmiddag drs. Bogaers bovendien on aanvaardbaar genoemd als vice-voorzitter van de partij. Mocht de oud-minister als nog worden gekozen dan wilde mr. Van der Stee zijn kandidatuur opnieuw in over weging nemen. De radicalen wachten nu af welke hou ding de bestuursraad op 10 februari zal innemen. Dit lichaam is samengesteld uit het partijbestuur en vertegenwoordigers van de 17 partij kringen. De voorzitters van drie van die kringen, n.l. drs. H. H. Veringa uit Heerlen, ir. J. L. Th. Siepman uit Den Bosch en drs. J. W. C. van Cas teren uit Tilburg hebben inmiddels de hoofden bijeengestoken om gezamenlijk een poging tot bemiddeling te onderne men. Zij willen met de gang van zaken' geen genoegen nemen en beraden zich op initiatieven om het radicale element als nog voldoende in de partijen vertegen woordigd te krijgen. Drs. Aarden zei gisteravond dat de ra dicalen open staan voor elke poging tot bemiddeling. De kwestie draait echter speciaal om de kandidatuur van drs. Bo gaers, die door de meerderheid van het partijbestuur is geweigerd. Volgens drs. Aarden is het reglementair niet mogelijk een eenmaal opgemaakte voordracht ge wijzigd te krijgen. Wel kunnen ten minste zes stemgerechtigde leden van de bestuurs raad, afkomstig uit drie kringen, nog tot en met de laatste week van januari te genkandidaten stellen. Op agent ingereden. In Maastricht is een 23-jarige jongeman, die onder invloed van drank verkeerde, met een auto in gereden op een politieagent. De agent zag de auto in verboden richting rijden en gaf de bestuurder een stopteken. De automobilist echter gaf vol gas en reed in op de agent, die zich ternauwernood in veiligheid kon stellen. De autoriider reed met grote snelheid door maar bot ste tegen een lantaarnpaal waarna hij gewond achter het stuur bleef zitten. Hij werd gearresteerd. Kathedraal. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft de St. Elisa- bethkerk aan de Mathenesserlaan in Rotterdam tot kathedraal verkozen, ter vervanging van de oude kathedraal aan de Westzeedijk, welke wegens bouwval ligheid moest worden afgebroken. Eerbetoon voor ridder MWO. In Ede ij overleden de wachtmeester eerste klai der artillerie K. Urannie, voorzover be kend de laatste onderofficier der Ko ninklijke Landmacht die ridder is in de Militaire Willemsorde. Hij kreeg deze onderscheiding in 1947 voor moe dig optreden in Indonesië. De begrafe nis geschiedt donderdag met groot mi- litair eerbetoon. Buit van een ton. De politie in Doetin- chem heeft twee woonwagenbewoneri gearresteerd die ervan worden ver dacht talrijke inbraken te hebben gepleegd. De waarde van de buit, waar bij veel antiek, wordt op 100.000 ge- schat. Een deel van de gestolen goede ren is in beslag genomen. Strafles. De politie van de Noordoostpol der heeft de laatste weken enige hon derden meisjes en jongens van 11 tot 16 jaar uitgenodigd op een zaterdag middag in het bureau te verschijnen Daar zal hun een strafles in verkeers gedrag worden gegeven. De jongelui hadden zich namelijk zeer nonchalant in het verkeer gedragen. Ook voor niet-studenten. De stichting Stidium Generale van de technisch» hogeschool in Delft welke door voor drachtavonden over filosofie, politiek, kunst, natuurwetenschappen, medicij nen en dergelijke de belangstelling van de student ook buiten zijn studieterrein wil vergroten, stelt haar cursuavonden thans ook toegankelijk voor niet-stu denten. De toegangsprijs is afgeschaft, In de komende maanden worden onder andere voordrachten gehouden over: „De grens tussen leven en dood" ,,D» verlenging van het leven" en „De mo gelijkheid van leven op een andere planeet". ADVERTENTIE LOOP VRIJ IN EN UIT LOENEN. Bij Loenen zijn door een verkëersóngeluk "de 19-jarïge J. 'Emmer uit Amsterdam en de 18-jarige mej. Th. A. Poppen uit .Hilversum om het leven gekomen. De auto, waarin zij zaten en welke door de heer Emmer werd be stuurd, vloog uit een bocht en belandde na tegen een boom te zijn gebotst in een sloot. De drie overige inzittenden kre gen slechts lichte verwondingen. UTRECHT. In een ziekenhuis in Am sterdam is overleden de 33-jarige M. F. Valentijn uit Wilnis. Hij werd op nieuwjaarsdag ernstig gewond toen hij met zijn auto op de weg UtrechtAm sterdam bij Abcoude tegen een hek was gereden. SITTARD. In Sittard is in een zieken huis overleden de 76-jarige J. Marks uit Susteren. De man was op 28 december, toen hij op straat liep, door een auto aangereden. BOXTEL De 66-jarige M. van Rixtel uit Boxel is in zijn woonplaats veron gelukt. De man zou plotseling op zijn fiets linksaf zijn geslagen. Hij werd aangereden door een achteropkomende bestelauto. NULAND. Bij een verkeersongeluk is de 20-jarige mej. A. Dobbelsteen uit Vinkei omgekomen. Toen zij de rijweg overstak, werd zij aangereden door een auto. BILTHOVEN. Nabij een kruisinc heeft de 67-jarige J. Geuzenbroek uit Barne- veld het leven verloren. De man stak de straat over en werd aangereden door een auto. AMSTERDAM. Bij een botsing is de 21-jarige mejuffrouw Endendijk veron gelukt. Zij zat bij een vriendin achterop de fiets. Deze reed tegen een truck met oplegger. De studente kwam onder de achterwielen van de wagen en werd op slag gedood. Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW v -H:.. Y - VY., V i Y Y - YY Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien" van Marius Spree. Woensdag, 20 u. Toneelgroep Studio met „De architect en de keizer van Assyrië" van Fernando Ar- rabal. Regie: Krijn ter Braak. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „El- vis, beat en blues", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Dr. No", 14 j. Lilo, 14, 19 en 21.15 u.: „Wacht tot 't donker is", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „On(t)roerend goed", a.l. Minerva, 20 u.: „Kanonnen van Nava- rone", 14 j. Woensdag geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Ontem bare Angélique", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De schaam telozen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De jonge Venus", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collectie Van Looy" Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks behalve maandag ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maahdag, van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht)Expositie van werken van Key Hiraga. Dagelijks van 11-17 u. Op zondag van 13-17 u. Tot en met 29 januari De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van emaillewerk van Jan de Valk. Dage lijks van 10-20 uur. Tot 14 januari. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31): Expo sitie van werk uit Spanje van Wim Steyn en Poppe Damave. Dagelijks 11-17 u. Maandag, woensdag en vrijdag ook 19.30 21.30 u. Op zondag 14-17 u. Tot en met 12 januari. Galerie Drengel (Bakkumstraat)Expo sitie van werk van Ger Daniëls, Jenny Kramer en Pieter Zwaanswijk op het the ma „Oorlogsheerlijkheden". Maandag t/m vrijdag 20-22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 12-17 uur. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaers- plein 35), woensdag, 14.30 u.: „De fluit van Bozebol". Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Lisse, woensdag 20 uur: ge meenteraadsvergadering. DINSDAG 9 JANUARI City, 20 u.: „Johnny Yuma". WOENSDAG 10 JANUARI City, 20 u „Johnny Yuma". Stadsschouwburg, 20 u.: Velser Kunst kring, Topstar Festival. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Boeven en bikini's". Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago". IJe Opgang, Florastraat, 20 u.: Clubavond Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". WOENSDAG 10 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Boeven en bikini's". Luxor Theater, 19.30 u.: „Dr. Zjivago". Dr. Prinsenhal, 20 u.: „Gert en Hermien- show". 'wwwvvv*'wvwwvwwwvvvww»«A»vvvy»nrt/wwvvwwW' ""^WWWWWWWUWMMWWWWWVWMWWVWAWWWWW Het KNMI deelt mee: In de nacht van maandag op dinsdag trok een rug van hoge luchtdruk over ons land. Bij weinig bewolking en zwakke wind kwamen grote temperatuurdalingen voor. In Eelde, waar sneeuw lag, werd zelfs de bijzonder lage temperatuur van 22 graden onder nul bereikt. Een depressie, welke dinsdag van Enge land via Noord-Frankrijk naar het Zuid oosten trok, veroorzaakte boven ons land een oostelijke wind en in het zuiden van het land enige sneeuw. Woensdag krimpt de wind naar noord tot noordwest onder invloed van een lagedrukgebied, dat nabij Scandinavië in zuidelijke richting trekt. Ni een nacht met in het binneland plaatselijk strenge vorst zullen woensdag de tempe raturen aan de kust tot aan of even boven het vriespunt stijgen. In het binnenland zal het ook in de middag licht blijven vriezen. Naast opklaringen zullen ook en kele sneeuwbuien voorkomen. WEERRAPPORTEN <W Ufl «5 Maximum- en minimum- c «j temperaturen c gc dg binnen-en buitenland ï'C eS cS Den Helder onbewolkt o 4-6 0.3 Ypenburg geh. bew. ozo 4 -6 2 Vlissingen geh. bew. ozo 3 0 2 Eelde licht bew o l -22 1 De Bilt half bew. o 3-5 0 Twente licht bew. o 0 -14 1 Eindhoven zw bew. o 2-4 0 Z.-Limburg geh. bew. o 1-2 0 Stockholm geh. bew. w 15 -23 0 Oslo mist windst. -11 -20 0 Aberdeen sneeuw zo -5 -8 0.1 Londen sneeuw o 1 0 18 Amsterdam zw. bew. o 2-6 0 .Brussel geh. bew. ozo 2-2 5 Luxemburg sneeuw zo -1 -4 1 Parijs sneeuw zzo 3 0 7 Bordeaux regen w 8 6 4 Grenoble sneeuw windst. -0 -3 3 Nice half bew. n 15 2 0 Berlijn sneeuw nw -4 -10 3 Franxfort sneeuwbui no -0 -6 0,4 Miinchen zw. bew. windst. -5 -8 2 Zürich geh. bew. zzo -2 -4 0.1 Genève sneeuw zzw 1 -4 1 Locarno zw. bew. o 6-4 0 Wenen sneeuw nw -5 -7 1 Belgrado onbewolkt w -3 -15 0.3 Athene zw. bew. wnw -4 9 18 Rome onbewolkt winst. 7-3 0 Barcelona licht bew. nnw 13 2 0 Madrid onbewolkt wnw 14 -2 0 Mallorca licht bew winst. 13 0 0 Lissabon onbewolkt no 15 8 0 Woensdag 10 januari Zon op 8.45 uur; onder 16.49 uur Maan op 12.43 uur; onder 3.59 uur Maanstanden Volle maan 15 Januari 17.11 uur. Laatste kwartier 22 januari 20.38 uur. Nieuwe maan 29 ianuari 17.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 januari Hoog water 10 35 uur en 23.14 uur. Laag water 5.59 uur en 18.30 uur. Woensdag 10 januari Hoog water 11.46 uur en uur Laag water 7.09 uur en 19.36 uur Het hoog en laag water te Zandvoort H 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2