ARTILLERIEDUEL VAN DRIE UUR Israel klaagt bij Ver. Naties over Jordaanse beschietingen Akkoord Johnson-Esjkol over militaire hulpverlening Twee verdachten noemen zich schuldig in proces-Ginzburg Johnson weer favoriet snoep verstandig: m eet 'n appel! DUITSE BONDSDAG GAAT OP DE HELLING commentaar op actuele zaken Vliegverkeer met Engeland stopgezet Oproep tot vrede tijdens Olympische winterspelen e McCarthy klaagt over uitblijven van steun Botervervalsing in België Komt Harster spoedig vrij? Nederlandse vlag weer op militaire begraafplaatsen Sihanoek: „Britse pacifisten leven buiten de tijd" er te leg rammen 2 DINSDAG 9 JANUARI 196 8 3 Grenoble s burgemeester: Bus met Zuidvietnamezen op mijn 25 doden - in Indonesië - Indische Gongrespartij verloor 6 miljoen leden Kortere spreektijd Nieuw parlement 0,3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 0.1 De starre, uiterst conservatieve kardi naal Ottaviani is afgetreden als hoofd van het „Heilige Officie", het Vaticaans or gaan dat waakt voor de zuiverheid van de leer. Hij zal worden opgevolgd door de veel jongere Joegoslavische kardinaal Seper, die weliswaar niet als een pro gressief theoloog bekend staat maar wiens inzichten toch heel wat moderner en bre der kunnen worden geacht dan die van zijn voorganger. Het „Heilige Officie", thans genaamd de „Congregatie voor de Geloofsleer", heeft een bijzonder slechte naam ver worven, die zeker niet alleen te wijten is aan Ottaviani. De beruchte praktijken van de inquisitie, die de zwartste blad zijden vormen van de katholieke kerk geschiedenis, werden door dit Officie ge ïnspireerd en gedicteerd. In latere jaren won echter ook bij dit instituut het in zicht veld, dat vervolging, broodroof en beulswerk moeilijk te rijmen vielen met de beginselen van de christelijke leer. Een proces van langzame, moeizame maar toch volhardende humanisering waar aan ook Ottaviani het zijne heeft bijge dragen maakte in de twintigste eeuw het „Heilige Officie" tot een weliswaar streng oordelend, maar toch op de prin cipes der christelijke verdraagzaamheid gebaseerd instituut. Kardinaal Ottaviani, die nu 77 jaar oud is, heeft zich als be schermer van theologische anachronismen nooit kunnen opwerken tot het niveau van de theologische progressiviteit waar van bijvoorbeeld paus Joannes XXIII de exponent was, maar aan de andere kant heeft hij zich doen kennen als een eerlijk, humaan voorvechter zijner denkbeelden. Die denkbeelden raken echter lang zamerhand overdekt met het stof van eeuwen. Zijn theologische inzichten ble ken tijdens het laatste concilie eenzame rotspunten in een woelige zee van her vormingsgedachten rotspunten die an dere, jongere theologen zonder gewetens bezwaar zouden hebben willen opblazen maar waar men toch eerbiedig omheen moest varen zolang Ottaviani de scepter zwaaide in zijn Congregatie. De Romeinse Curie telt nog meer van dergelijke figuren, die zonder uitzonde ring behoren tot de oudere generatie en daarom zonder „opgeblazen te worden", spoedig het veld zullen ruimen, i Dat kardinaal Seper als-de■•«erste pre-, laat uit een communistisch land in het meest gezaghebbende orgaan* van Rome! is benoemd, stemt tot voldoening. Niet alleen omdat daarmee het Romeinse monopolie is verbroken, maar vooral om dat nu een man in Rome zal zetelen die op zijn post in Oost-Europa getuige is ge weest van de botsingen tussen de oude kerk en de ^ieuwe realiteit. Een nieuwe realiteit van politieke, confessionele en theologische verlichting ten aanzien van de plaats die een religie moet innemen in de wereld, wil zij haar plaats waardig zijn. (Van onze correspondent) LONDEN. De Londense luchthaven was vanochtend wegens hevige sneeuwval gesloten. Dit is met praktisch alle an dere vliegvelden het geval. Alleen Prest- wick in Schotland is open. Het vliegver keer met het buitenland was daardoor vol komen lamgelegd. Men hoopte dat er misschien nog enkele vluchten mogelijk zouden zijn zodra de startbanen zouden zijn vrijgemaakt van sneeuw. Het was echter de vraag of ze schoon konden worden gehouden, om dat de sneeuw nog steeds neerviel. Het spoorwegverkeer, speciaal in het Londense gebied en in het zuiden is door enorme vertragingen, onder andere ver oorzaakt door het vastzitten van wissels totaal ontwricht. Ook het busverkeer was totaal in de war. Het betekende dat tien duizenden vandaag te laat op hun werk arriveerden, terwijl voor velen het rei zen geheel onmogelijk was. GRENOBLE (AP) Burgemeester Hu- bert Dubedout van Grenoble heeft aange drongen op een vredesbestand voor de hele wereld tijdens de van 6 tot 18 februari te houden Olympische Winterspelen in Gre noble. Burgemeester Dubedout zei in een bood schap dat tijdens de Olympische Spelen in de oudheid door alle oorlogvoerenden ook altijd een „heilig bestand" in acht werd genomen. In de boodschap wordt geen be paald conflict met name genoemd. DA NANG (Reuter) Bij Da Nang in Zuid-Vietnam is een autobus met burgers op een Vietcong-mijn gereden. Vijfentwin tig mensen werden gedood en twee ge wond. Het centraal economisch plan geeft een wat wazige blik op 1968. Teveel onzekere factoren zijn aanwezig om concrete uit spraken te kunnen doen. De devaluatie van het pond sterling heeft consequenties voor onze economie, waarvan de reik wijdte evenmin is te overzien als die van de vrijere loonvorming. Een evenwichtige, gematigde groei lijkt evenwel mogelijk als er niet verder wordt gesprongen dan onze polsstok lang is. Een somber aspect is het relatief hoge peil van de werkloosheid, waarvoor het Planbureau nog geen kruid gewassen ziet. Vooral in het noorden en het zuiden moet met ernstige moeilijkheden op het gebied van de werkgelegenheid rekening worden gehouden. Feitelijk zijn het voornamelijk de dienstverlenende sectoren waar een redelijke uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen valt te verwachten. Meer plaats dus voor witte boorden dan voor overalls. Het is een logische ontwikkeling, voort vloeiende uit de voortschrijdende auto matisering van het industriële produktie- proces. De voornaamste uitbreidingen komen tot stand in de bedrijfstakken, die weinig tot verruiming van de werkge legenheid bijdragen. Naarmate het zwaar tepunt van de industriële produktie komt te liggen bij de kapitaalintensieve bedrij ven zullen minder arbeidskrachten voor de directe voortbrenging nodig zijn. Vooral op langere termijn bezien, schuilt hierin een probleem van de eerste orde. Het is niet aan het Centraal Planburau om hiervoor een oplossing te geven. Met moed, beleid en trouw kan van 1968 een jaar van economische stabiliteit wor den gemaakt. Dit is de uitkomst van de blik in de toekomst, welke het Centraal Planbureau heeft gedaan bij het opstellen van de economische veronderstellingen voor dit jaar. De bittere bijsmaak van een blijvend hoog werklozencijfer neemt niet weg dat het perspectief over het ge heel genomen niet ongunstig is. Verbete ring van de concurrentiepositie is daar voor echter een dwingende voorwaarde. Het Planbureau wijst er nog op dat de snelle stijging van de arbeidsproduktiviteit in het afgelopen jaar voornamelijk te danken was aan de kapitaalintensieve sec toren als chemie, openbare nutsbedrijven, olieraffinage, aardgas en metallurgie. Uit economisch oogpunt bezien zou het dan ook verkeerd zijn om de toegenomen ar beidsproduktiviteit 1 -van de totaliteit der industrie als uitgangspunt voor de loon ontwikkeling te nemen. De concurrentie positie zou er door in de knoop raken. MWW*WMUWWWWIft<WWWWWIA«MI«WI»WWMWMWWm»IIIIWIIWWWMH NEW YORK (Reuter) Senator Euge ne McCarthy, die zich door de democraten kandidaat wil laten stellen voor het pre sidentschap, heeft in een rede tot zijn aanhangers in New York erover ge klaagd dat vooraanstaande Amerikanen hem niet steunen hoewel zij gekant zijn tegen president Johnsons politiek tegen over Vietnam. Ofschoon de senator geen namen noem de, hebben mensen uit zijn naaste omge ving verklaard dat hij met zijn klacht ook de senatoren Robert en Edward Ken nedy op het oog had. McCarthy zei voorts in zijn rede dat het fatsoenlijke deel van de mensheid de oorlog in Vietnam veroor deelt. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Men is in België een ge val van botervervalsing op vrij grote schaal op het spoor gekomen. Een partij minderwaardige boter is in beslag geno men en vijf mensen, onder wie de direc teuren van twee boterfabrieken zijn ge arresteerd. De vervalste boter bevatte een groot percentage (tot 25 percent toe) synthe tisch vet, dat uit de Verenigde Staten werd ingevoerd. Het landbouwweekblad „Landbouwleven" schat dat er ongeveer tweeduizend ton boter per jaar is ver valst en dat de zwendel acht jaar heeft geduurd. In totaal zouden 16.000 ton vervalste boter aan de man zijn gebracht, vooral via de grote warenhuizen en levensmid- delenbedrijven die zelf te goeder trouw zouden zijn geweest. Het boter- overschot van België voor het einde van deze winter was op 15.000 ton geschat. HAARLEM. De vroegere SS-Gruppen- führer Wilhelm Harster, die in West- Duitsland gevangen zit wegens mede plichtigheid aan de deportatie van tien duizenden joodse Nederlanders, wordt misschien spoedig vrijgelaten, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Harster is door de gezworenenrechtbank in München op 24 februari 1967 tot vijftien jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn raadsman heeft nu ge vraagd hem de rest van zijn straf, die slechts op vijf jaar neerkomt, vrij te schelden. TEL AVIV (Reuter). Israëlische vliegtuigen, tanks en artillerie zijn maan dag ingezet tegen Jordaanse stellingen aan de andere kant van de Jordaan. De gevechten vonden plaats over een front van twintig kilometer breedte. Waarne mers noemde de strijd een van de ernsti ge inbreuken op het vorig jaar juni ge sloten bestand. Israel heeft bij de VN geprotesteerd te gen het feit, dat de Jordaniërs het vuur openden op Israëlische dorpen in de val lei van Beit Sjean. Aanvankelijk liep dit uit op een artillerieduel, dat drie uur duurde. Toen de Jordaniërs opnieuw be gonnen te schieten wierpen de Israëliërs vliegtuigen in de strijd zo wordt van Is raëlische zijde verklaard. Volgens Jordanië heeft Israel bij het ge vecht een straaljager, vier tanks, en een aantal andere militaire voertuigen verlo ren. Een woordvoerder zei, dat de Is raëliërs het vuur hadden geopend en dat aan Jordaanse zijde een militair en zeven burgers zijn gewond. Suez-kanaal. AP meldt uit Tel Aviv, dat Israel niet zal toestemmen in het nieuwe Egypti sche plan om de schepen, die gevangen zitten in het Suezkanaal, door het noor delijke eind te laten vertrekken. Wel heeft Israel in beginsel reeds toegestemd in de vrijlating van de schepen via het zuide lijke eind van het kanaal op voorwaarde dat het Egyptische werkschema tevoren volledig bekend is. President Johnson en premier Esj kol van Israel hebben maandag in een geza menlijk communiqué verklaard, dat de Verenigde Staten de defensieve behoeften MOSKOU (AFP) Twee van de vier jonge, Russische intelectuelen die in Mos kou terecht staan op verdenking van het aanknopen van betrekkingen met een or ganisatie van uitgeweken Russen, de dich ter A. Dobrovolski en de studente Vera Lasjkova, hebben zich maandag de eerste dag van het proces tijdens het verhoor schuldig verklaard. De twee an dere verdachten, Alexander Ginzburg en Joeri Glanskov, beiden werkzaam aan de kunstacademie, zijn nog niet verhoord. De zitting wordt vandaag voortgezet. De organisatie van uitgeweken Russen is voornamelijk werkzaam in West-Duits- land, Frankrijk en Engeland en beschikt over informatiemedia, waaronder het tijdschirft „Grani", dat in West-Duits- land wordt gedrukt. Doel zou zijn het Sovjetregime omver te werpen. Weste lijke correspondenten worden niet toege laten bij het proces. De Russische nieuws media zwijgen volledig. Vijftien familie leden en vrienden hielden na de opening van het proces een* stille protestbetoging op het trottoir voor het gerechtsgebouw. Zij werden gemaand heen te gaan. Na on geveer vijftien minuten in sneeuw en kou gingen zij uiteen. Later werden de vrouw, vader, moeder en zuster van Galanskov tot de rechtszaal toegelaten, evenals de verloofde van Ginz burg. Naar AP meldt heeft de aankla ger, Gennady A. Terekhov, Ginzburg ver antwoordelijkheid voor het „Witboek" en de publikatie ervan ten laste gelegd. In dit „Witboek" werden documenten over het -proces-tegen Sinjafski en Daniel be kend gemaakt. Ginzburg wordt er voorts samen met Galanskov, van beschuldigd te hebben meegewerkt aan Phoenix 66, een ondergronds litterair tijdschrift. Galanskov wordt smokkel ten laste ge legd. van Israel permanent in het oog zullen houden. Johnson zegde Israel militair materieel toe, wanneer door een buiten sporige bewapening van de Arabische landen de veiligheid van dit land in ge vaar zou komen. De verklaring werd gepubliceerd na twee dagen van besprekingen tussen John son en Esjkol op het buitenverblijf van de Amerikaanse president in Texas. WASHINGTON (Reuter) Een opinie onderzoek in de Verenigde Staten heeft uitgewezen dat favoriet nummer één voor de komende presidentsverkiezingen in no vember president Johnson is. Twee maanden geleden was 77 percent van de ondervraagden nog „tegen" hem. Het herstel van de populariteit van de president wordt toegeschreven aan het feit dat hij de laatste weken de tegenaan val heeft ingezet. Hij is tweemaal zeer strijdbaar voor de televisie opgetreden. Verder zou zijn snel le wereldreis even voor kerstmis en de geirriteerdheid van het Amerikaanse volk ten opzichte van de protesten tegen de oorlog in Vietnam tot deze verandering hebben bijgedragen. DJAKARTA. Tijdens Nederlandse nationale feest- en herdenkingsdagen zal de Nederlandse vlag gehesen mogen wor den op--Nederlandse militaire kerkhoven in Indonesië. De Indonesische regering heeft .hiertoe toestwwiilW gegeven ,na,.eea onderhoud tussen de Nederlandse ambas sadeur in Dajarta, mr. Schiff, en de waarnemend bevelhebber van het leger, generaal Panggabean. ADVERTENTIE NEW DELHI (AFP) De Congres partij van de Indische premier, Indira Gandhi, heeft in de afgelopen twee jaar meer dan één-derde van haar leden ver loren. Dit wordt gezegd in het jaarrapport over de werkzaamheden van de partij. De Congrespartij, die in 1965 zeventien miljoen leden telde, had er in juli van dit jaar nog maar elf miljoen. Men wijt deze teruggang aan interne verdeeldheid. PNOM PENH (AFP) „Moge Gods ons beschermen tegen onze vrienden", zo verzuchtte prins Norodom Sihanoek naar aanleiding van de komst van 26 paci fisten, die naar Cambodja waren geko men om te proberen aan de grens met Zuid-Vietnam de Amerikanen en de Viet- cong tot beëindiging van de strijd te be wegen. De Britten wilden in het grensgebied gaan kamperen en de strijdende partijen met bloemen en boodschappen tot vre de brengen. De pacifisten veroorzaakten bij hun aan komst in Pnom Penh al direct problemen Met z'n allen wilden zij in een hotelka mer gaan bivakkeren, waarmee de direc tie niet akkoord ging. Daarop werden de jongelui door de regering ondergebracht in een sportcentrum. „Die mensen leven buiten de tijd", al-, dus het Cambodjaanse staatshoofd, toen hij van het vredesplan van de Britten hoorde. „Wij willen niet dat hun iets- overkomt. Laten ze liever de toeristische plaatsen bezoeken". Om de pacifisten te verzoenen met het niet doorgaan van hun plan, heeft de president hen uitgenodigd voor een diner ten paleize. (Van onze correspondent) BONN. Voor de 518 afgevaardigden van de Duitse Bondsdag zullen na het paasreces nog maar 318 zitplaatsen ter beschikking zijn. De rest van de bondsvertegenwoordigers zal dan met staanplaatsen genoegen moeten nemen. Veel af gevaardigden zullen er echter niet behoeven te staan daar er altijd velen schitteren door afwezig heid. Het parlement heeft zich zelfs al het hoon gelach van de bevolking op de hals gehaald, door dat steeds weer bleek hoe bij belangrijke debatten het merendeel van de zitplaatsen leeg bleef. Bij minder plaatsen zal in de toekomst de leegte minder opvallen, zo hebben de organisatoren van de hervorming geredeneerd en ze hebben er meteen voor gezorgd dat alleen de belangrijkste fractieleden over niet al te lange tijd nog over de tot nu toe gebruike lijke lessenaars kunnen beschikken. Want ook het ver schijnsel van de bij belangrijke debatten rustig voor overgebogen hun krantje lezende afgevaardigden rlroeg niet meteen bij tot het gunstige beeld, dat de Bondsdag in het toch al weinig aan de democratie gewende Duitsland moest krijgen. Een andere gruwel van het parlementarisme was, dat het merendeel van de geëerde parlementariërs haastig naar huis ijlde als het zijn naam in het presentieboek had gezet, bij voorkeur op vrijdagmorgen, om dan de comfortabele TEE naar het noorden of het verre zuiden nog te kunnen halen. Om op presentiegeld aanspraak te kunnen maken moeten de afgevaardigden voortaan op vrijdagavond nog de gang naar de presentielijsten maken, en in ruil daarvoor wordt het werkritme nu zo veranderd dat zij eens in de drie weken een lang weekeinde naar huis kunnen. Doen zij dit de andere weekeinden ook, dan verliezen zij niet alleen hun presentiegeld, maar lopen ook nog een boete van zestig mark per keer op. Na heel wat heen en weer gepraat zal nu ook een andere belangrijke verandering worden doorgevoerd. De regeringsbank zal voor vijftigduizend mark 37 cen timeter zakken. Tot nu toe zitten de leden van de regering zo hoog boven de volksvertegenwoordigers verheven, dat er acrobatische toeren voor nodig zijn om vanuit de zittingszaal enige woorden met een van de ministers te wisselen. Het is ook in strijd met de waardigheid van het parlement, vinden de afgevaar digden, dat de regering, die in hun huis toch als gast vertoeft, zich op zo'n hoog niveau bevindt. Men spreekt ook al van de „beambten-academie", met het oog op de menigte aan staatssecretarissen en adviseurs die tijdens de debatten achter de ministers plaats neemt. Aan de debatten zal ook het een en ander ver anderen. De nieuwe banken zullen hoefijzervormig rond een open spreekgestoelte worden opgesteld, en niet meer, zoals nu nog het geval is, in rechte rijen toelopen op een waarlijk verschanst podium, waar ach ter iedere spreker zich met zijn manuscript in eindeloze monologen kan verliezen. Voortaan zal de spreektijd ook niet meer dan een kwartier bedragen, en alleen de hoofdredenaars krij gen per debat een half uur. Afgevaardigden die zonder manuscript of niet meer dan tien minuten willen spre ken krijgen bovendien nog voorrang. De strijd om de vrije toespraken, los van een ma nuscript, is daarmee voor een groot deel ten gunste van de „modernen" gestreden. Of het de kortheid van de redevoeringen zal bevorderen blijft echter te bezien. Maar in de oude Rijksdag gold de huisregel dat alleen afgevaardigden, die de Duitse taal niet machtig waren, hun redevoeringen mochten voorlezen. Terwijl de strijd om de democratisering en moderni sering voortduurt, verrijst niet ver van het oude parle mentsgebouw, dat in het vooroorlogse Bonn een meisjesgymnasium herbergde, een 29 etages hoog bouw sel, dat na de bondsdagverkiezingen van 1969 als het nieuwe parlement zal worden ingewijd. Vijftig miljoen kost deze wolkenkrabber, die het uit zicht op het Zevengebergte vanuit Bonn voorgoed be derft. Nu al wordt het gebouw een „afgevaardigden- silo" genoemd. Anderen dopen het „Lange Eugen", naar bondsdagvoorzitter Eugen Gerstenmaier, die op valt door zijn bijzonder klein postuur. In ieder geval is in 1969 dan een einde gekomen aan de eerste naoorlogse periode in het oude Bondshuis, waarvan de grote zittingszaal kortgeleden door een afgevaardigde als „gymnastiekzaal" werd afgedaan (wat het ook in werkelijkheid was in de tijd dat de Bonner meisjes naar deze school gingen), of sterker nog, als „toegangshal van een vliegveld". Meer dan dit alles was het echter bijna tot symbool geworden van een slopend gebrek aan belangstelling in de parlementaire democratie. De nieuwe maatrege len kunnen dit symbool voorlopig met de mantel der liefde bedekken, enthousiasme zal echter op andere manieren moeten worden gewekt. Joeri Galanskov, Alexei Dobro. volkski en Alex Ginzburg, drie van de vier jonge Russische intellec tuelen, tegen wie maandag een proces is begonnen. i 1 NAVO-wapens. Een van de verzetsleiders in Angola heeft Portugal ervan beschul digd NAVO-wapens tegen de Angole- zen te gebruiken. De MPLA-leider voegde hieraan toe dat 1968 een beslis send jaar wordt' voor de strijd tegen Portugal. Dienstplicht. De regering van Cyprus heeft alle Grieks-Cyprioten van acht tien jaar opgeroepen zich aan te mel den voor inlijving bij de Nationale Garde. Vliegtuigongeluk. Een tweemotorig toestel is bij het opstijgen verongelukt op een vliegveld in San Diego (VS). Drie van de vier inzittenden aan boord zijn om het leven gekomen. Surveyor-7. De Amerikaanse maanverken- ner „Surveyor-7" die zaterdag vanaf de Amerikaanse lanceerbasis Kaap Ken nedy is gelanceerd, is op ruim 70.000 kilometer van zijn doel. De „Surveyor" zal in de nacht van dinsdag op woens dag op de maan moeten landen. Slavemij-rapport. Slavernij komt nog voor in de Afrikaanse landen Algerije, Marokko, Libië, Mauretanië, Mali, Se negal en Niger, zo blijkt uit een rap port van Theodore Monod, ere-direc- teur van het Franse instituut voor Afri ka. Een slavin is over het algemeen twee maal zoveel waard als een iron.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3