Export in alle sectoren vorig jaar aanzienlijk verhoogd Verenigingsnieuws uit de IJmond 'T oereooi Jac. Zuurbier weigert functie in partijbestuur K.V.P. Walter Sfaaim Brown wil met meedoen Voorzitter Produktschap Siergewassen 9 Kostenbesparing blijft geboden Beroep uit Groningen voor ds. G. Assies Knecht misbruikte schip van zijn baas Radicaal standpunt Het ongeval met de geslipte bus in Haarlem Nieuwe KNHB- coach in Nederland Hogere straf voor dodelijk ongeluk geëist bij Hof Noteringen van groenteveiling 4 DINSDAG 9 JANUARI 1968 5 Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Ingrijpend Dreiging Geen van kinderen kreeg ernstig letsel mm-^ t." Ijliü ■KI Opening I erwarring (Van onze streekredactie) BOLLENSTREEK. Alle sectoren van het Produktschap voor Siergewassen heb ben in 1967 aan de vergroting van de ex port deelgenomen. Dit deelde vanmiddag de voorzitter van het Produktschap, de heer H. J. Hylkema mede in zijn rede bij de opening van de jaarvergadering, die in Den Haag is gehouden. De uitvoer van bloembollen steeg met 28 percent ten opzichte van 1966, de ex port van bloemen met 11,3 percent, van planten met 9,2 percent, van boomkwe- kerijprodukten met 5,4 percent. De voor zitter toonde zich met deze verhoging zeer verheugd, hoewel de daling van de kilo prijs in het bloembollenvak te denken geeft. „Het gaat in een bedrijf niet in de eer ste plaats om omzet, maar om winst en de zeer snelle kostenstijging tast het winst cijfer maar al te zeer aan. Een steeds stringentere kostenbewaking zal in elk be drijf dringend geboden zijn", aldus de heer Hylkema. In dit verband deelde hij DINSDAG 9 JANUARI Herv. Jeugd gebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: KZOS en De Plan keniers spelen „Bakersprookje". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 10 JANUARI V eiserend, 10.30 u.: Contactbijeenkomst afdeling Santpoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. IJmuiden-Oost, 20 u.: KZOS en De Plan keniers spelen „Bakersprookje". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek. Willemsbeek weg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Banjaertstraat 1:3. Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DINSDAG 9 JANUARI Huize „Westerhout", Westerhoutplein 9. 13.30 u.: handenarbeid door de St. Recrea tie Bejaarden. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 19.30 u.: Gezinshandenarbeid door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. De Opgang, Florastraat 20 u.: clubavond v. Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". Gymnastieklokaal Oosterwjjk, 20.30 uur: huisvrouwengymnastiek door St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 13.30 u.: naaien en 19 u. naaien door de St. v. huish. en gezinsvoorlichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, volks dansen; 16-17.30 u.; voor 11-14 jarigen; 19.30-21.30 u.: voor boven 14 jaar. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5. 16.30-17.30 u.: gezellige clubs voor meisjes van 9-11 jaar; 16.30-17.30 u.: schilderen, timmeren, biljarten en zaalspelen v. jon gens van 9-11 jaar; 14-15.30 u.: sieraden maken en emailleren onder deskundige lei ding; 20-21.30 u.: volksdansen v. jongeren boven 16 jaar o.l.v. de heer M. Visser.. Sportfondsen bad, Kuikens weg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17,30 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Ooster- wijk, Amstelstraat 44, volw. 15-17.30 uur en 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 uur; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk. Kerkweg 45: gesloten; Ruysdaelstraat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. WOENSDAG 10 JANUARI Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 9.30 u.: koken o.l.v. mevr. W. Quitz; 19 u. tienermode, o.l.v. mevr. A. v. Gurp; 20 u.: Indische gerechten o.l.v. mevr. W. Quitz; 20 u.: knippen en naaien o.l.v. mevr. A. v. Gurp; 14-15 u.: kinderclubje, kleuters 4-5 J.; 16-17.30 u.: handenarbeid voor meisjes van 6-12 j.; 14-15.30 u.: knutselclub voor jon gens van 6-12 j.; 20-21.30 u.: toneelclubs v. jongeren boven 16 jaar. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99. 19.30 u.: pottenbakken (volw.) o.l.v. me vrouw A. M. Teensma-van 't Wout, door Het Groene Huis. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20-22 u.: pottenbakken en glazuren, door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 10-11.30 (dameszwemmen), 12-13.45, 14 15-15.30, 16-17.15 en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk. Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u., jeugd: 15-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u., jeugd: 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 14.30-17.30 u.; Mee restein. Parmentierstraat 2, jeugd: 14.30- 17.30 u.; Wijk aan Zee. De Zwaanstraal 4a, volw.: 19-21 uur, jeugd: 14.30-17.30 uur; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 uur; Ruysdaelstraat la, jeugd: 14.30-17.30 uur. DINSDAG 9 JANUARI De Zand kraai. 20 u.: opening tienersoos. mede, dat in het Produktschap hieraan in 1967 alle aandacht is besteed. Door de verandering in de wijze van Incasseren van vak- en surplusheffing werd een belangrij ke besparing van kosten gevonden, die ze ker op 100.000,- getaxeerd mag worden. Behalve de besparing komt deze verande ring ook de werkverdeling ten goede. Met betrekking tot het beleid in het bloembollenvak deelde de voorzitter mede, dal het vaststellen van de te voeren poli tiek telkens voor één jaar te veel onzeker heid geeft. Er wordt nu naar gestreefd het beleid voor een langere periode uit te stippelen. Overleg met de vakorgani saties is hierover gaande en wat de teelt- beheersing van de hyacinten betreft met de minister van Landbouw worden op het ogenblik besprekingen gevoerd, die bin nen afzienbare tijd afgesloten zullen zijn. Een ingrijpende verandering achtte de voorzitter de opheffing voor het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel, die dit jaar zal plaatshebben. Het Produktschap zal een deel der taken overnemen, met name het bijhouden van de betalingen. Enkele taken, die meer op privaatrechte lijk terrein liggen, zullen door de Bond van Bloembollenhandelaren worden uitge voerd. Het betekent voor het Produkt schap een intensievere samenwerking met de bloembollenexport. Door het gelei delijk tot stand komen van de Euromarkt enerzijds en door een sterk vereenvoudig de werkwijze aanderzijds kan het werk zo ingekrompen worden, dat het in de organi satie past zonder schokkende veranderin gen. De bloemkwekerijsector geeft een snelle ontwikkeling van de produktie te zien. Van de thans bestaande teeltvrijheid wordt met volle teugen genoten. Van pri mair belang voor deze sector is het zoeken naar meer afzet, terwijl ook het zoeken naar efficiency en kostenbesparing nood zakelijk is. De barrières, die in de vorm van invoerrechten en contingenten in de E.E.G.-landen bestonden, zijn óf al ver dwenen óf zullen binnenkort verdwijnen. En de steeds sneller en beter wordende verbinding met alle landen geeft nieuwe mogelijkheden. De ontwikkeling in de bomensector gaf in 1967 geen aanleiding tot ingrijpende markt-ordende maatregelen. De heer Hyl kema wees vervolgens op de dreiging van de verhoging van de omzetbelasting. Hoe wel het systeeem van belasting op toege voegde waarde uitstekend is, geeft het feit dat de siergewassen in de 12 percents- groep vallen alle reden tot ernstige be zorgdheid. Het is daarom, dat het be-t stuur zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer wendde. I)e voorzitter maakte van de gelegen heid gebruik om de volksvertegenwoordi gers nogmaals dringend te verzoeken in de komende debatten liun invloed aan te wenden, opdat ook in Nederland voor sier gewassen het lagere percentage van toe passing zal worden. De voorzitter benadrukte tenslotte, dat het algemeen beleid er op is gericht de markt te ordenen, de werkgelegenheid te behouden en te vergroten, wat dus in fei te betekent de afzet te bevorderen. Een grote rol speelt hierbij de afdeling markt onderzoek. Experimentele verkopen in di verse landen vinden plaats. Het is pio nierswerk, maar er komen steeds meer tekenen, dat deze onderneming begint aan te slaan. Ook in het vak zelf nemen de waardering en belangstelling voor dit werk toe. (Van een verslaggever) IJMUIDEN.Ds. G. Assies, gerefor meerd predikant in IJmuiden, heeft een beroep naar Groningen-West ontvangen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Op verzoek van de Eindhovense politie is een 28 jarige schip persknecht uit Alblasserdam in Rotter dam gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht sinds juli van het vorig jaar met het schip van zijn baas, schipper Beerend- se uit Weert, aan de haal te zijn geweest. De knecht beweert het schip zeven maan den geleden van de schipper te hebben gekocht. Schipper Beereudse kreeg een tip dat zijn schip, de 113-ton metende „Anchor" in de haven van Lage Zwaluwe lag. Hij vond er inderdaad na zeven maanden zijn eigendom geheel verwaarloosd en ont takeld terug. De schippersknecht was in april vorig jaar bij hem in dienst gekomen. In juli bleef de schipper wegens ziekte aan de wal en vertrouwde het schip aan zijn knecht toe. Hij vond goed dat de knecht eenmaal voor eigen rekening een vracht van Antwerpen naar Duitsland bracht. De knecht keerde van die reis niet terug. Hij bleef varen op de rivieren in West- Duitsland, België en Frankrijk. Vorige week liet hij het gehavende schip naar Lage Zwaluwe slepen. Daar aangekomen nam hij de benen zonder de slepersreke ning van 1500 gulden te betalen. Intussen is bekend .-geworden* dat hjji jn West-Euro pa nog meer onbetaalde rekeningen heeft achtergelaten. j (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zoals bekend heeft de heer Gidi van Dongen uit Rotterdam, voorzitter van de K.V.P.-jongeren, tijdens het zondag in Utrecht gehouden spoed overleg te kennen gegeven, onder de hui dige omstandigheden niet in aanmerking te willen komen voor de functie van par tijbestuurslid. Als opvolger van de heer Gielen zou hij namelijk in zijn kwaliteit (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de NZH-bus, die zo als wij maandag berichtten tegen een pij ler van het viaduct bij het Kenaupark in Haarlem botste, zaten geen 20 maar 34 leerlingen van .de H. Pius X-school. Van de 16 kinderen in de leeftijd tussen 8 en 11 jaar die naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo werden overgebracht, moesten 9 voor verwondingen worden behandeld. Allen konden naar huis terugkeren. Een 10-jarige jongen uit de Oudaenstraat had een gebroken pols opgelopen en een 11- jarige jongen uit de Palamedesstraat kreeg een lichte hersenschudding. De 38- jarige chauffeur van de bus kwam er met een buil en een pijnlijke knie af. SCHIPHOL Met z(jn vrouw en twee dochten is vanmorgen de nieuwe Ameri kaanse honkbalcoach voor Nederland, de 38-jarige Bill Alhouse uit Palo Alto, Cali- fornië, op Schiphol aangekomen. H(j volgt Hal Smeltzy op, die vorig jaar uit de Ver enigde Staten was gekomen om de Neder landse honkballers te coachen. De bond heeft nu wel weer een nieuwe Amerikaanse coach, maar wanneer de win- tertraining zal kunnen beginnen staat nog niet vast. want er is in Amsterdam geen zaal meer. Tot nu toe mocht de bond ge bruik maken van de politie-sportzaal. maar die is niet meer beschikbaar en nu zit er niets anders op dan te proberen In de Rot terdamse Ahoy-hal een ruimte pasklaar te maken voor het honkbal. De nieuwe coach zal één seizoen in Ne derland blijven. van jongeren voorzit ter reglementair op een plaats in het dagelijks bestuur aan spraak kunnen maken. Nummer twee op de voordracht voor het lidmaatschap van het partijbestuur is de heer Jac. Zuurbier uit IJmuiden, die echter te kennen heeft gegeven onder deze omstandigheden evenmin een even tuele benoeming te zullen aanvaarden. De heer Zuurbier maakt deel uit vna de kerngroep K.V.P.-radicalen, zodat hij uit hoofde van die functie zondag even eens op het spoedoverleg in Utrecht aan wezig was. Voor zaterdag 10 februari is thans dooi de bestuursraad van de K.V.P. een ver gadering uitgeschreven, welke eveneens in „Esplanada" in Utrecht wordt gehou den. Op deze bijeenkomst zal formeel het partijbestuur worden gekozen. De procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof eiste maandag een gevangenisstraf van zes maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar tegen een 47-jarige pro curatiehouder uit Castricum. Hij zou op 28 oktober 1966 op de Rijksweg Amster- dam-Velsen, tijdens een inhaalmanoeuvre een voor hem rijdende auto gesneden hebben. De 30-jarige bestuurster van deze auto die daardoor de macht over het stuur verloor, raakte op de linkerweghelft. Een haar tegemoetkomende truck met opleg ger, kon haar niet meer ontwijken. Ten gevolge van deze aanrijding overleed ze ter plaatse. De Haarlemse rechtbank had de pro curatiehouder in eerste instantie veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Van dit vonnis was ver dachte in hoger beroep gegaan, waarna de zaak op 26 oktober van het vorig jaar voor het Hof diende, maar toen werd aangehouden. De procureur-generaal vond de door de Haarlemse Rechtbank opgelegde straf extreem licht. Het Hof zal over twee we ken uitspraak doen. BEVERWIJK. 8 januari Prei 52-76; groene kool 13-28; boerenkool 30-51; ro de kool 7-17; sla 10-22; andijvie 140-144; waspeen 13-41; knollen 4-34; spruiten 35- 138; breekpeen 12-21; uien 14-29; witlof 72 98. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Drie weken Hoog ovenschaaktoernooi staan weer voor de deur. Drie weken, waarin uw toernooi- spion weer hoopt uw belangstelling te kunnen opwekken voor al die kleine en grote zaken, die in feite niets met het direkte schaken uitstaande hebben, maai er toch verband mee houden. Want zo'n schaaktoernooi, als het Hoogovenschaak- festijn, dat nu voor de dertigste maal wordt gehouden, hangt af van ontzettend veel kleine zaken, die samen toch bepa lend zijn voor het al dan niet welslagen van de strijd in de schaakarena. Een arena welke dit jaar niet meer in Bever wijk is, doch in Wijk aan Zee, de bad plaats van Beverwijk. Hotel Kennemer- duin, eigendom van de Stichting „Vakan tievreugd" is daartoe door een groep en thousiaste mensen geheel ingericht. Een enthousiasme, dat b(j deze overi gens kleine groep alreeds lang bestaat en dat zij weten over te dragen op de manager van Kennemerduin, Dick gan der Velden, die weliswaar rondloopt met minlliii doet mmn", dnnh kik van schaakjournalist Berry Withuis kan ook hier volkomen rustig en ongestoord aan de slag. Een speciale radiokamer ontbreekt evenmin. Tweemaal per dag wordt hiervandaan een direkte uitzending verricht door Ger Janssens. Vandaag is dus de grote dag van de opening van het dertigste toernooi. Deze is verricht door prins Claus, die vooraf gaande aan de „cérémonie protocolaire" in „Corridor 2" is ontvangen door een speciaal ontvangstcomité. Hierin hebben Origineel zitting onder meer namens de Raad van Bestuur van Hoogovens Ir. A. Drijver, W. Bakker en ir. W. Schoenmaker; be stuursleden van de HTC, groten uit de schaakwereld, burgemeester H. Nielen van Heemskerk, burgemeester en wethouders van Beverwijk, alsmede de culturele at tachés van Rusland, Tsjechoslowakije en Amerika en last but not least mevrouw I. Beelaerts van Blokland, de woordvoer ster van de Vereniging van Vrienden van het Hoogovenschaaktoernooi. moment bewijst, dat deze houding volko men schijn is. Niets van wat gebeurt ontgaat hem en wee degene, die zon der zijn voorkennis iets aanbrengt of be vestigt, wat schade oplevert aan het ge bouw of iets doet, wat niet volgens afspraak is. Niets ontgaat hem, maar er is ook niets waaraan hij zijn medewer king weigert. Organisator Hans Bakker van de Hoog- over Toernooi Commissie kan daar van meepraten. Een doet dan ook gaarne, waar bij hij niet karig' is met de lof voor de manager. Beiden vormen een goed team, dat van het begin af uitstekend kan sa menwerken en daardoor tot die resulta ten is gekomen, welke bepalend zijn voor de geest welke er al aan de vooravond van het grote schaakgebeuren heerst in „Kennemerduin". Strak zakelijk zijn de speelzalen ingericht, met voor de liefheb bers voldoende plaats op de publieke tri bune om de verrichtingen van de hoofd groep gade te slaan. Er zijn bijzonder mooie faciliteiten voor de persvertegen woordigers. die drie kantoorruimten tot hun beschikking hebben alsmede gebruik kunnen maken van een analyseerruimte en vartde telexverbinding. Ook aan andere kantoorruimten is geen gebrek en de spe ciale persdienst, wederom onder leiding WIJK AAN ZEE „Ik wil hier graag meespelen". Met deze woorden kwam de achttienjarige Walter Shaun Brown uit Sidney gisteren „Kennemerduin" in Wijk aan Zee binnen. Deze jonge globetrotter, die de laatste tijd in de VS heeft ge woond, wil in Wijk aan Zee graag in de hoogste groep meedoen en desnoods in de meestergroep van het dertigste Hoog oventoernooi. „Ik heb meestersterkte", zegt hij, en achteloos voegt hij er aan toe: Ik ge loof wel meer dan dat". Een meesterti tel heeft de jonge Brown niet, maar dat is in de VS moeilijk zegt hij. Toernooi en met louter Amerikanen kunnen geen meesterresultaat opleveren, en daarom gaat hij het nu maar eens in Europa pro beren met achter zich toernooi-over- winningen in de States. Naar hij zegt heeft hij onder meer het kampioenschap van Californië op zijn naam gebracht. In elk geval bevestigt zowel Ame rikaanse grootmeester Rossolimo als de Joegoslavische meester Karaklaic dat hij inderdaag sterk is, maar dat neemt niet weg dat er heel wat zal moeten ge beuren voor de toernooileiding Brown in de meestergroep zal indelen. Men heeft meer gevallen aan de hand gehad met jonge talenten, die allen als antwoord kregen:,, Probeer het in een reservegroep, dan kun je proberen te promoveren". Brown houdt niet van werken, zegt hij zelf, hij trekt wat rond en speelt schaak en andere spelen. „Welke?". „Nou ja, bridge en poker bfjvoorbeeld". Geld heeft hij genoeg en bovendien heeft hij heel wat dollars verdiend met schaken in de States Misschien gaat hij volgend jaar studeren. Psychologie bijvoorbeeld. Maar erg enthousisat klinkt het niet. Dat en thousiasme komt pas weer, als hij met Karaklaic een vijfminutenpartij gaat spe len. De opening is weer bijzonder origineel geweest. Ditmaal heeft organisator Hans Bakker de hand weten te leggen op een handkar welke steeds is gebruikt door een oud-hovenier in Beverwijk. Onder het motto „Nederland-Bloemenland" stonden daarop geplaatst prachtige geëmailleerde bloembakjes, voorstellend een gestileerde loper uit het schaakspel, waarin bloempot ten geplaatst waren, welke het nummer van de loting bevatten, Het was "prins Claus, die de deuren opende voor dit speciale bloemenkarretje, waarna de deel nemers uit de hoofd- en meestergroep hun lot trokken. De fraaie bloembakjes zijn ontworpen en gemaakt door de edel- simd Richard Braun, woonachtig in Loe- nersloot, die het klaar heeft gespeeld elk bakje anders te doen zijn en van zeer fijne tinten heeft voorzien. Op de foto een beeld van het inrichten van het bloe- menwagentje door edelsmid Braun in gezelschap van de heer Van Kuyck pro man van het Hoogovenbedrijf, die ons op het werk van Braun attendeerde. En daarmede zitten we dan al weer midden in het schaaktoernooi en mid den in de deelnemers, van wie er maan dag al verscheidene zijn gearriveerd in de badplaats. Onder hen tal van goede be kenden. Schaakster Ivanova uit Bulgarije gaf in het begin van de middag al een treffend beeld van de verwarring welke er steeds heerst aan de vooravond van het toernooi, toen zij temidden van allerlei koffers en tassen gehurkt de hare moest zoeken en tegelijkertijd haar paspoort moest inleveren. Doch van paniek geen sprake. Zij bevond zich temidden van bui tenlandse en Nederlandse vrienden en voelde zich in haar nieuwe schaakhome al spoedig thuis. Dat bewees zij even la ter, toen zij met een spaniel aan een riem even later door het gebouw wandelde. Al spoedig had zij ook de weg ge vonden naar de immense kelder onder het hotel, welke als recreatie- ruimte doeltreffend is ingericht, met allerlei leuke hokjes en de meest fantastische wandschilderingen, zo als bijgaande foto duidelijk laat zien. Hier zullen in de komende weken schakers en schaaksters, maar ook tal van schaakvrienden elkander kunnen treffen en ge legenheid vinden de schaakzorgen opzij te zetten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5