DONNER EN LANGEWEG MELDDEN ZICH ZIEK Prins Claus als bloemenman bij opening Hoogoventoernooi Compromis tussen ILTF en Engeland na juli mogelijk Honderd deelnemers meer dan in '67 Wereldrecord 500 m. dames 0.4 sec. scherper STIEN KAISER EN VERKERK SPORTLIEDEN VAN HET JAAR ZILVEREN VRIENDEN Anderlecht wil Elek Schwartz Ferencvaros wipte Liverpool Schenk en Verkerk weer achter Noren in Stavanger Tom Okker ronde verder ARBITER DORPMANS „Zo lang mogelijk laten doorspelen" De DOOD sluipt door Uw SCHOORSTEEN STEENWERF - Haarlem WOENSDAG 10 JANUARI 1968 13 «gpf flWÉ, Programma hoofdgroep Alma Aata weer in gebruik WATERPOLO Elf landenploegen voor Mexico bekend Roesink op achtste plaats in Nieuw-Zeeland (Van onze sportredacteur) WIJK AAN ZEE. Prins Claus deed het werk van bloemenman uit stekend in het vakantie-oord Kenne- merduin in Wijk aan Zee, waar gistermiddag het dertigste Hoogoven schaaktoernooi officieel werd ge opend. Hem was de rol van bloemen man toebedacht door de vindingrijke figuren, die elk jaar weer van de loting een plezierige gebeurtenis ma ken. De schaakmatadoren, grootmees ters en meesters, kregen van de prins een pot met (bol-)bloemen plus hun toernooinummer. De bloemrijke num mering kwam aan het slot van een aantal toespraken, waarin het Hoog oventoernooi van alle kanten werd belicht en doorgelicht. Dat gebeurde dan voor het eerst op W(jk aan Zeese bodem in een prettige, moderne om geving. Ongetwijfeld wordt deze editie van het Hoogoventoernooi een belangwekkende. Het is het dertigste toernooi in het jaar dat de Hoogovens het vijftigjarig bestaan vitert. Het is een toernooi ook, dat voor het eerst buiten Beverwijk wordt gehou den. Het is tenslotte dan nog een toernooi, dat een bijzonder sterke bezetting heeft. De heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, benadrukte in zijn welkomstwoord nog eens de groei van het toernooi, dat uiteindelijk een befaamd internationaal schaakgebeuren is gewor den, nu ook onder auspiciën van de FIDE. Hij ging in op de „verhuizing" van het toernooi, nodig geworden, juist door de allure van het toernooi. De heer Bakker verwelkomde naast prins Claus, die zijn interesse voor schaken indertijd per TV had bekend, grootmeester Rossolimo, die vijftien jaar geleden in Beverwijk was en toen ook het toernooi won, maar ook de nieuwelingen -zoals Tal en Kortschnoi. „Zij zullen in de komende weken de in druk krijgen, dat ze hier op een festival Eerste ronde: Bobotsov (Buig.)Ree (Ned.); Ivkov (Joeg.)Matanovic (Joeg.); Kortchnoi (Rusl.)Padevski (Buig.); Karaklaic (Joeg.)Langeweg (Ned.); Rossolimo (VS)Hort (Tsj.); Tal (Rusl.)Gheorghiu (Roem.); Don- ner (Ned.)Portisch (Hong.); Ciric (Joeg.)Van Geet (Ned.). Tweede ronde: ReeVan Geet; Por tischCiric; Gheorghiu—Donner; Hort Tal; LangewegRossolimo; Pa devskiKaraklaic; MatanovicKort chnoi; BobotsovIvkov. MEDEO. Tijdens wedstrijden op de hooggelegen ijsbaan van Medeo heeft de Russische rijdster Tatjana Sidorova het wereldrecord op de 500 m scherper ge steld. Zij bracht het record, dat sinds 27 januari 1962 met 44,9 seconden op naam van haar landgenote Inga Voronina stond, met 0,4 sec omlaag tot 44,5. De 31-jarige Tatjana Sidorova uit Chel- jabinsk verbeterde het wereldrecord van haar landgenote op de 1700 m hooggelegen Medeo ijsbaan van Alma Ata, die door grondverschuivingen en lawines vier jaar lang niet in gebruik is geweest. Dinsdag werden er voor de eerste maal weer wed strijden op gehouden. Sidorova die als bouwkundig ingenieur een functie heeft in het bestuur van de Zuid-Oeral spoorlijn, won tijdens de Olympische spelen in Inns bruck de bronzen medaille op de 500 m. Zij is tevens in het bezit van het Russi sche record op deze afstand op laagge legen banen met een tijd van 45.2. Bij de heren werden eveneens goede tijden op de klokken gebracht. Anatoly Lepjeshkin liet 40.1 voor zich afdrukken, Boris Guljajev 40.5 en Valery Muratov 40.6. De viervoudige Olympische kampi oen en wereldrecordhouder (39.5) Grisjin moest genoegen nemen met een gedeelde vijfde plaats in 41.0 sec. Ir. Rueb, voorzitter van de toernooi- commissie, speldt prins Claus het embleem van de vrienden van het Hoogoventoernooi op. ADVERTENTIE Zag u zaterdag j.l. de TROS-T.V.- reportage Voor schoorsteenklachten Bel dag en nacht 0 23 - 58211 (5 lijnen) of schrijf op Postbus 574 te Haarlem. HILVERSUM. De AVRO heeft voor 1967 een sportman, -vrouw en -stad ge kozen. Haarlem kwam achter sportstad van het jaar Den Haag en Eindhoven, op de derde plaats. Bij de heren nam de we reldkampioen schaatsenrijden Kees Ver kerk de eerste plaats in. Bij de dames was dat wereldkampioene schaatsenrijden Stien Kaiser. Kees Verkerk kwam tot een totaal van 232 punten. De Feijenoorder Coen Moulijn bezette met 110 punten de tweede en de wielrenner Tiemen Groen met 92 punten de derde plaats. Vierde en vijfde werden resp. de zwemmer Dick Langerhorst (36 pnt.) en de skiffeur Jan Wienese (28 pnt.). Bjj de dames sloeg Stien Kaiser met ruim verschil haar naaste concurrente, de we reldrecordhoudster vlinderslag Ada Kok: 305 tegen 194 punten. De hofstad had tenslotte haar uitver kiezing te danken aan het feit dat binnen haar muren in het afgelopen jaar de mees te titels werden behaald. Met 1908 punten bleef Den Haag de sportstad van 1966, Eindhoven, dat 1374 punten kreeg, royaal de baas. Haarlem kreeg 937 punten. (Van onze sportredacteur) WIJK AAN ZEE De vereniging „Vrienden van het Hoogoventoernooi" heeft aan vijf mensen, die zich op di verse terreinen verdienstelijk hebben gemaakt voor het Hoogoventoernooi, een zilveren speld overhandigd. Ir. W. Rueb, voorzitter van de toernooicom- missie, reikte de onderscheidingen uit aan prof. dr. Max Euwe (die in 1940 voor de eerste keer deelnam aan het toernooi), mevrouw Heemskerk (voor wie dit toernooi het vijfentwintigste is, waar ze aan deelneemt), Cor Mul der (die vanaf 1940 wedstrijdleider is geweest en er nu een punt achter moet zetten, omdat hij naar Australië ver huist) en Piet Veldheer (die vijfen twintig jaar voorzitter van de toer- nooicommissie is geweest). Charles Hart, de eigenaar van het Kennemer- theater, waarin tot nu toe steeds het Hoogoventoernooi werd gehouden, was ook een zilveren speld toegedacht. De heer Rueb vond het spijtig, dat Char les Hart niet aanwezig was om de on derscheiding in ontvangst te nemen. Tenslotte kreeg ook prins Claus het insigne van de „Vrienden van het Hoogoventoernooi". Portisch (links) bij de loting door prins Claus. BRUSSEL. In België bestaat be langstelling voor Elek Schwartz, de oud- oefenmeester van het Nederlands elftal, wiens contract met Eintracht Frankfurt aan het eind van dit seizoen afloopt. Zo wel Standard Luik als Anderlecht raken in juni hun trainer kwijt (Standard-trai ner Pavic keert terug naar Joegoslavië en Andreas Beres wil Anderlecht voor het aflopen van zijn contract verlaten) en willen proberen de 59-jarige Elek Schwartz aan te trekken. SAARBRÜCKEN De Joegoslaviër Milan Nikolic, die tot 1 januari trainer was van de Eindhovense ere-divisievereni- ging PSV heeft een contract als oefen- meester voor de duur van een jaar ge tekend bij de Zuid-Duitse regionalligaver- eniging FC Saarbrückem De 39-jarige Joegoslaviër was twee jaar hulpoefen- meester bij PSV en ruim een jaar hoofd trainer. LIVERPOOL. De Hongaarse kam pioensclub Ferencvaros uit Boedapest heeft zich gisteren in Liverpool geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. De Hongaren wonnen de tweede wedstrijd tegen Liver pool voor 47.000 toeschouwers met 1-0. Deze stand was reeds voor rust bereikt dankzij een treffer in de 19de minuut van middenvoor Brankpvics. De eerste ont moeting in Boedapest was eveneens in een 1-0 zege voor de Magyaren geëindigd. zijn, waar ook geschaakt wordt. Maar het gaat toch echt in de eerste plaats om het schaken." Mr. F. Goudsmit, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond, greep de gelegenheid aan om de toekomst van de sportgemeenschap te schetsen. Hij wil in elke grote plaats sportverenigingen, die overkoepelend werken, waar men al lerlei sporten kan beoefenen (uiteraard ook schaak), zoals in Lissabon (Benfica), Madrid (Real) en Oost-Europa het geval is. „Met zo'n vereniging hef je het gebrek aan kader en bestuurderen eerder op". Toernooi-voorzitter Rueb noemde wat interessante cijfers: er nemen dit jaar 486 schakers aan het toernooi deel, 100 meer dan vorig jaar. Er zijn 210 inschrij vers gekomen voor de tienkampen en 184 voor de vierkampen. Bovendien strijden 10 universitaire teams om de het studen tenkampioenschap van Nederland. Een prettig geluid vond ir. Rueb het, dat de „Vrienden van het Hoogoventoer nooi" een bedrag beschikbaar hebben ge steld voor de opleiding van jonge scha kers in Kennemerland. Hij verzocht de KNSB om de uitvoering van deze oplei ding ter hand te nemen of laten nemen. Daarna dan volgde de officiële opening door prins Claus, Waarbij d'e als ziek ge melde Ree. Donner en Langeweg ontbra ken wel toevallig, dat zij alle drie juist nu op de openingsdag ziek wa ren en kreeg men de gelegenheid het „vermaakscentrum" in Kennemerduin te verkennen. De schakers ljeten de verfijnde hapjes echter snel in de steek om wat aan mental-training te doen via vluggertjes op het schaakbord. 's Avonds speelde ex-wereldkampioen prof. Euwe simultaan tegen een gezel schap, dat behalve vele schaakjournalis ten ook de Beverwijkse wethouder Her mes en Hoogoventoernooi-pionier Veld heer omvatte. Euwe bleek nog weinig van zijn snelheid te hebben verloren. Jan Cot- taar was al spoedig zijn slachtoffer. Rpeds na zeven zetten moest hij zijn koning om leggen. „Groene"-journalist Davids over leefde zijn NRC-collega niet lang. Naar mate de slachtoffers vielen werd het voor de overblijvenden moeilijker. Ook de de heer Hermes, die aanvankelijk goed partij had gegeven, kon de moeilijkheden niet meer baas. Alleen de Vrije Volk-ver slaggever Roosendaal hield het hoofd koel. Hij schiep zoveel verwikkelingen, dat Euwe er zijn hoofd bij verloor. Het bleef Euwe's enige verliespost. Na anderhalf uur kon hij een applaus in ontvangst ne men voor een mooie prestatie: negentien uit twintig. ROME. Dr. Giorgio de Stefani, voor zitter van de internationale tennisfedera- tie, heeft gisteren in Rome verklaard dat hij bereid is tot een compromis met de Engelse tennisbond om een crisis in de tenniswereld te voorkomen. Zoals bekend had De Stefani maandag aangekondigd dat Engeland met ingang van 22 april als lid van de ILTF wordt geschorst omdat het de scheiding tussen amateurs en profs wil opheffen. De Stefani zei: „Als voorzitter van de ILTF is het niet alleen mijn taak te straf fen, maar ik moet ook het zwarte schaap terugbrengen in de kudde. Ik ben altijd bereid van gedachten te wisselen, ik ben altijd bereid tot een compromis. Soms moet iemand iets laten schieten". Hij voegde er aan toe, dat hij „niets kon la ten schieten" voordat het congres van de ILTF in juli in Teheran bijeen is geweest. Zolang Engeland is geschorst (vanaf STAVANGER. Op de 333 meterbaan van Stavanger zijn gisteren schaatswed strijden gehouden, waaraan werd deelge nomen door leden van de Nederlandse kernploeg. Ard Schenk deelde op de 500 meter de tweede plaats met de Noor Magne Thomassen in de tijd van 43.0 se conden. Roar Groenvold (Noorw.) won deze afstand in 41.9. Op de 3000 meter werd Cees Verkerk met 4.35.5, tweede achter Fred Anton Maier (4.34.3). Van avond worden de wedstrijden voortgezet met de 1500 en 5000 meter. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Groenvold 41.9, 2. Schenk en Thomassen 43.0, 4. Tveter 43.1, 5. Ver kerk 43.5, 6. Nottet 43.9, 7. Maier en Dalby (Noorw.) 44.3. 3000 meter: 1. Maier 4.34.3, 2. Verkerk 4.35.5, 3. Thomassen 4.36.2, 4. Nottet 4.40.8, 5. Schenk 4.41.0, 6. Groenvold 4.43.9, 7. Tveter 4.44.2. Klassement na twee afstanden: 1. Thomassen 89.033, 2. Groenvold 89.217, 3. Verkerk 89.417, 4. Schenk 89.833, 5. Maier 90.017, 6. Tveter 90.467, 7. Nottet 90.600. 22 april) zal het niet kunnen deelnemen aan de strijd om de Davis Cup en niet- Engelse amateurs zullen niet mogen uit komen op Wimbledon. Australië heeft in middels nog steeds niet besloten of Enge land in de loting voor de Davis Cup wordt opgenomen. De Stefani zei hier gisteren over, dat de ILTF Australië niet zal straf fen als Engeland toch in de loting wordt opgenomen, omdat Engeland nu nog niet is geschorst. De Stefani besloot gisteren zijn verkla ring met de volgende woorden: „Als de Engelsen een straaltje licht zien, veran deren ze misschien nog voor 22 april van gedachten". De lawn tennis bond van Australië zal vermoedelijk maandag tijdens de maand vergadering besluiten of Engeland opge nomen zal worden in de 'loting voor de Davis Cup van dit jaar, aldus heeft de se cretaris John A. Andrew gisteren meege deeld. Eric Attewell, de voorzitter van de Britse tennisbond, zei gisteren: „Ik denk dat veel amateurs uit het buitenland het verbod zullen trotseren en naar Wimble don zullen komen. Ik verwacht steun van de amateurs die de laatste tijd prof zijn geworden en van de oudere profs. De in schrijvingen voor Wimbledon moeten pas 1 mei binnen zijn en ik geloof dat het dit jaar het beste toernooi zal worden". Hij betoogde dat Groot Brittannië niet meer terug komt van het voornemen het gehele onderscheid tussen profs en ama teurs af te schaffen. Hij gaf toe dat het vier a vijf jaar zou kunnen duren voor dat de toestand geheel duidelijk is gewor den. „Spelers uit Frankrijk en Neder land zullen waarschijnlijk dit jaar ont breken", zo zei Attewell. Herman David, voorzitter van de All England Tennis Club heeft gepleit voor afschaffing van de internationale lawn- tennisfederatie (ILTF). David die zijn mening in een sportprogramma voor de Britse televisie verkondigde, zei: „De in ternationale lawn tennis federatie als zo danig is nutteloos. Een nieuwe internatio nale federatie moet worden opgericht, die zich bezig houdt met het vaststellen van de regels en het wedstrijdprogramma. De internationale federatie, die we thans hebben kan zich door haar beginselpro gramma niet aanpassen aan de evolu tie die de tennissport thans doormaakt". TENNIS. De Australische tennissterren Lesley Turner en Bill Bowrey zullen in februari in het huwelijk treden. BLOEMFONTEIN. In de tweede ron de van het herenenkelspel bij de tennis kampioenschappen van Oranje Vrijstaat in Bloemfontein heeft Tom Okker giste ren een vrij gemakkelijke overwinning be haald op de Zuidafrikaanse speler De Villiers, 6-2 en 6-1. De jonge Duitse tennissers Hans Plötz en Jürgen Fassbender zorgden voor een verrassing in het heren dubbelspel van het toernooi om de tennistitels van Oranje Vrijstaat in Bloemfontein. Met 10-8, 6-2 zegevierde het Duitse duo in de tweede ronde over de Zuidafrikanen Robert Maud en Ray Moore. MEXICO STAD. Het Mexicaanse or ganisatiecomité heeft bekend gemaakt dat de deelneming van elf landen aan het Olympische waterpolotoernooi al vast staand is. Die elf landen zijn: Oost- Duitsland, Brazilië, Cuba, Verenigde Sta ten, Hongarije, Italië, Japan, Mexico, Roemenië, Rusland en Joegoslavië. De vijf andere landen zullen zich via voor wedstrijden moeten kwalificeren. Voor Europa zijn drie plaatsen beschik baar en die drie plaatsen zijn de inzet van een toernooi dat in juli in Milaan (It.) wordt gehouden en waar ook Nederland aan deelneemt. De resterende twee plaat sen worden gereserveerd voor de winnaars van de wedstrijden tussen Australië en Nieuw-Zeeland, Egypte en Zuid-Afrika. TAURANGA. Bill Dunk, de beste professional golfer van Australië heeft gisteren in Tauranga het Spaldingstoemooi gewonnen. Voor de drie ronden langs de achttien holes had Dunk in totaal 198 slagen nodig. Hij voltooide de derde ron de in 67 slagen, vier onder par. De beste prestatie van dinsdag kwam op naam van Martin Roesink, die met 206 slagen op de achtste plaats eindigde. Roesink (63) verbeterde het baanrecord (64) dat maan dag was gevestigd door de Nieuwzeelan- der Lister. (Van onze sportredactie) Scheidsrechter Dorpmans die het topduel van zondag zal leiden vindt dat Ajax en Feijenoord op het ogen blik niet op hun top spelen. Dat doet weinig af aan de grote belangen die in deze wedstrijd op het spel staan. „Als Feijenoord wint, staan ze vijf punten voor en'in deze fase van de competitie zou dat wel eens beslissend kunnen zijn. Zo ver als ik beide ploe gen ken, verwacht ik dan ook dat ze er enorm hard voor zullen werken. Het wordt 'n spannende, stevige wedstrijd". De 42-jarige internationale arbiter leid de al tweemaal eerder een treffen tus sen de twee „groten" van het betaal de voetbal. Beide malen in Rotterdam. Daarbij was de gedenkwaardige 9-4 ze ge van de Rotterdammers. De generale repetitie van scheidsrech ter Dorpmans ging niet door. Griep noodzaakte hem afgelopen zondag ver stek te laten gaan bij Volendam-Spar- ta. Het zal zijn optreden in het Olym pisch stadion niet in de war sturen. Hij is al weer herstellende. „Ik kan wel tegen een stootje". Dat heeft de ver tegenwoordiger in wijnen en gedistil leerd dan te danken aan zijn trainingen bij Vitesse, de club waar hij ook tien jaar als middenvoor in het eerste elftal speelde. Het feit dat hij zelf op niveau gevoetbald heeft vindt Dorpmans ze ker een voordeel, maar er kleven ook kleine nadelen aan. „Je begrijpt de mensen vaak iets té goed". Zelf omschrijft arbiter Dorpmans zijn stijl van fluiten als volgt: „Ik laat zóHdng rhögelijk db'ör speten. Ik wacht? zo lang als het kan met ingrijpen. Dat gaat gemakkelijker in de eredivisie dan in de eerste". Ook daar leidt Dorp mans wedstrijden. „Het is niet meer zo dat internationale scheidsrechters alleen in de eredivisie fluiten. Dat vind ik een voordeel vooral nu de situatie in de eerste divisie zo spannend is. Het verschil tussen de drie hoogste ploegen in de eerste en de vier of vijf laagste in de ere-divisie is niet zo groot Bij Vitesse heb ik AZ'67 gezien. Die ploeg speelde voortreffelijk voetbal. Het fluiten in de eerste divisie is wel iets moeilijker. Hoe hoger het peil, hoe meer begrip de spelers hebben voor mijn stijl van fluiten". Scheidsrechter Dorpmans kan dat weten. Hij is bezig aan zijn zevende jaaf in het betaalde voetbal, waarvan vier in de ere-divisie. Hij wil het be slist nog vijf jaar volhouden, dan moet hij reglementair, zoals alle 47-jarige scheidsrechters afscheid nemen. Dorp mans is het daar niet helemaal mee eens. „Het ligt aan de persoon in kwestie. De een moet er bij 42 jaar al mee uitscheiden, een ander zou wel tot zijn vijftigste door kunnen gaan. Maar ik kan me voorstellen dat ze een uniforme regeling willen". Bij de prognoses van de heer Dorp mans is geen voorspelling van Ajax - Feijenoord. „Daar laat ik me niet over uit. Om alle schijn te vermijden". De overige twaalf prognoses van scheids rechter Dorpmans voor toto 29 luiden: ADOGo Ahead 3 Fortuna '54Telstar 3 NAC—DOS 3 AjaxFeijenoord - NECVolendam 1 Sparta—DWS 1 Xerxes/DHCSittardia 1 PSV—MVV 3 FC Twente—GVAV 3 HaarlemWillem II 1 AZ '67—Holl. Sport 2 VeendamHelm. Sport 1 GraafschapWageningen 3 Schansspringen. De Noorse wereldkam pioen schansspringen Bj. Wirkola heeft de vierschansentoernee gewonnen. Het vierde en laatste onderdeel van deze toer- nee leverde zondag in Bischofshofen een overwinning op voor de Tsjech Jiri Ras- ka, die op de grote Laideregg-schans tot sprongen van 98,5 meter en 93 meter kwam.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13