Arce lichtte nieuwe KNHB-coach Alhouse over Nederland in JEAN BESSEMS stapte on bevangen top klasse binnen Amerikaanse methode om van roken af te komen RAPPORTEN BLEVEN GEHEIM Amerikaanse coaches na dit jaar alleen nog in zomermaanden Sundquest en wellicht ook Nobels tegen titelhouder Jean Bessems in librefinale Geld voor: wintersport, uitverkoop, nieuwe auto of kleurentelevisie persoonlijke lening Heilige angst Pools vierde rentree met zege Stichting BOTA: „Breek ermee!" I Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland WOENSDAG 10 JANUARI 1968 15 mrnmmm msmmmm U bent welkom bij de Koersen in Hilversum Wilskracht J;- S f s r, 1 (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Onthoud, dat er twee doelen zijn. Naast hand having van uw clubsysteem mo gelijk maken, dat talentvolle spe lers het beste honkbal kunnen spe len. Mijn oplossing zou zijn, om te komen tot een clubcompetitie zoals het nu is en daarnaast een meer stedelijke competitie, waarheen de beste spelers kunnen promoveren, als zij dat wensen". Dat is het oordeel van een van de vroegere Amerikaanse coaches, die voor de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond is werkzaam geweest. Het is het standpunt van Bill Arce, uiteengezet in een rapport, dat het bondsbestuur van de KNHB nooit openbaar heeft willen maken. Bill Arce stelt, dat wanneer zes of acht stedenteams worden geformeerd met 13 a 14 spelers elk vele voordelen zouden worden verkregen. De clubs zouden in kracht niet veel meer uiteenlopen, omdat de y,room" van de clubs in de stedenteams terecht zou komen. Jonge spelers zouden sneller de kans krijgen om in een eerste team te spelen. Overschrijvingen zouden tot een mi nimum worden beperkt of geheel ver dwijnen. Keuze voor een plaats in het natio nale team zou niet zoveel jaloezie in de clubs te weeg brengen. Spelers van het nationale team zou den niet afdalen tot het clubpeil en ook geen problemen voor hun coaches be tekenen wat nu nog al eens gebeurt. Iedere topspeler zou zichzelf kunnen promoveren naar werkelijk tophonkbal Er zou gedurende het hele seizoen werkelijk goed honkbal gespeeld kun nen worden. Het hele seizoen goed honkbal, daar draait het om, meent Bill Arce. „Met werkelijk goed honkbal zal de publieke belangstelling toenemen en niet be perkt blijven tot familieleden, vrien den en clubleden. Met meer toeschou wers komen er meer en betere facili teiten. En wat het belangrijkste is, kleine jongetjes krijgen de kans om goed honkbal te zien en gaan probe ren dat te imiteren. Deze jongens kun nen niet bij de stedenteams beginnen, dus zullen zij lid van de clubs moeten worden. Ik voorspel de groei van club honkbal en verhoging van het peil. Er is dus een grote kans op een ketting- reaktie met als resultaat dat er geen grenzen voor de ontwikkeling van het spelpeil in Nederland zullen zijn. Bill Arce, bondscoach van de KNHB in 1963, kwam tot zijn rapport, om dat hij meende, dat de Nederlandse honkbalwereld op 'n kritiek punt was gekomen. „De basis voor een goede ontwikkeling is gelegd, maar wat nu?". De vroegere bondscoach, die na zijn arbeid in Nederland regelmatig terug keerde om met studententeams aan de Haarlemse honkbalweek deel te ne men, meent, dat jonge spelers het bes te honkbal willen spelen wat mogelijk is. Dat is voor hen belangrijker dan clubliefde. Of dit juist is of niet, het bestaat, oordeelde Arce. „Wanneer deze spelers dus vooruit willen zullen er steeds meer gevallen van overschrij vingen komen. Er zijn naar mijn me ning, (van Arce) al te veel veranderin gen geweest, die narigheid veroorzaak ten. De overschrijvingen zullen uw sys teem ondermijnen en een ongezonde sfeer scheppen". Arce sprak zich in zijn rapport ook uit over het lot van de Nederlandse coaches. „Goede coaches kunnen niet behandeld worden als dienaren, want dienaren zijn geen goede coaches". Te veel, meende Arce, wordt een coach door de administratieve leiding van een club behandeld als een loopjongen, het geen het moeilijker maakt voor de coach om gerespecteerd te worden door zijn spelers. De voorzitter van de Nederlandse I I (rechts) bij de begroeting van de Honkbalbond, E. van Steeden, nieuwe Amerikaanse coach Alhouse en diens vrouw. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Dinsdagmorgen 9 januari was het bijna complete KNHB-bestuur, bondscoach Charles Urbanus en de TC-le- den Han Urbanus en Dick Vonk aanwe zig op Schiphol om de nieuwe KNHB-ad- viseur, de Amerikaan William G. Alhouse, met zijn gezin te verwelkomen. Alhouse die aanvankelijk was aangewezen als op volger van Archie Allen, bleek in 1964 echter op het laatste moment verhinderd. Nu komt hij als opvolger van Hal Smetltz- ly. De eerste zorgen van Alhouse en zijn gezin zijn echter niet van honkbaltech- nsiche aard: allereerst zullen zij moeten wennen aan de barre Nederlandse koude die wel een heel grote tegenstelling vormt met het klimaat van Californië. De 42-jarige William G. Alhouse kwam niet geheel onvoorbereid op de Neder landse winter. Dr. William B. Arce die in zijn Nederlandse honkbaljaar de barre winter van '62-'63 meemaakte, had hem al enigszins op de hoogte gebracht. Het was ook dr. Arce die de nieuwe KNHB-adviseur op de lijst van kandidaten zette. Arce en Alhouse kennen elkaar bijna 20 jaar en het oordeel van dr. Arce over Alhouse is bijzonder lovend. Vooral de Nederland se jeugd zal van de nieuwe Amerikaan kunnen profiteren. Alhouse heeft een ruime ervaring, zoals de meesten van zijn voorgangers. Hij speel de gedurende zijn high-school-tijd in het schoolteam, tijdens zijn militaire dienst in het Marine-team, waarna hij vijf jaar als prof in Brooklyn Dodgers-organisatie speel de. Als coach is hij nu al zestien jaar ver bonden aan de Stanford Universiteit (8500 studenten en 800 docenten). Hij heeft bij zonder veel tijd gespendeerd aan het jeugdhonkbal en niet dlleen in Palo Alto, een stad van 30.000 inwoners niet ver van San Francisco. Alhouse heeft vele cursussen gegeven voor jeugdhonkbal- leiders. Kort voordat Alhouse naar Nederland vertrok, woonde hij het jaarlijkse congres van college-coache bij. Daar ontmoette hij o.a. Hal Smeltzly, Dr. Arce, Archie Allen en Ron Fraser. Tijdens het con gres werd de hoofdcoach van de Stanford Universiteit, Dutch Fehring, uitgeroepen tot de coach van het jaar. Bovendien werd de honkbalploeg van deze universi teit tot het sterkste team uitgeroepen. Op deze twee onderscheidingen was Alhouse bijzonder trots. Alhouse die bijzonder tevreden was met zijn appartement in het Amsterdamse Bui- tenveldert, heeft voordat hij zich geheel aan honkbal gaat wijden, nog een zorg: zijn twee dochters (15 en 12 jaar oud) moeten hoog nodig weer naar school. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond gaat ge heel onder Nederlandse vlag varen! Dat staat te lezen in het jaarverslag van KNHB-secretaris Martin Bremer. Dit varen onder Nederlandse vlag houdt in dat William G. Alhouse, die gisteren in ons land arriveerde, de laatste Amerikaanse adviseur is die gedurende langere tijd in Nederland zal zjjn. De Amerikaanse coaches Arce, Allen en Smeltzly en de Neder landse TC achten de tijd hiervoor rijp. Dit betekent een groot succes voor bondscoach Charles Urbanus die nu al weer ruim anderhalf jaar de ver antwoordelijke man is. Toch zal het Nederlandse honkbal niet geheel zonder Amerikaanse steun komen, want het plan bestaat om vanaf het vol gend jaar ieder jaar een Amerikaanse coach gedurende de zomermaanden naar Nederland te laten kortien, waarbij dan vooral gedacht wordt aan Bill Arce, Ar chie Allen en Hal Smeltzly. De momenteel al zwaar overbelaste Charles Urbanus krijgt dus nog meer werk, maar men heeft nu maatregelen ge nomen in de vorm van het aantrekken van een viertal assistent-coaches. Dit vier tal W. Geestman Sr., Dolf de Zwart, Cees Herkemij en Fokke Jelsma zal voorlopig op basis van onkostenvergoeding werken. Als daartoe een subsidie wordt verstrekt, zal Charles Urbanus dit jaar zijn licht mogen opsteken in de Verenig de Staten. Uit het bovenstaande blijkt overduidelijk dat Charles Urbanus zijn werk in de moeilijke eerste periode uitstekend heef verricht. Zijn werkgever heeft diverse maatregelen genomen om hem het wer ken iets gemakkelijker te maken. Het allermooiste geschenk dat men onze bondscoach kon geven, was het volle dige vertrouwen. Dit gebeurde. Maar nu is het zaak om zijn positie tot een vol waardige te maken. Nog steeds is Char les Urbanus behalve bondscoach en or ganisator van jeugdhonkbalcursussen, beheerder van bondsmaterialen. Dat is een deftige term, maar de vlag dekt de lading niet. Het betekent dat Urba nus naast zijn veelomvattende werk ook nog op de spullen moet passen. En dat is ondoenlijk en niet in overeen stemming met zijn functie. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM. Het kampioenschap 47/2 in Helmond, waarvoor de libre-wedstrij- den in Vreeburg speciaal zijn onderbro ken, heeft geen nadelige invloed op Sund quest gehad. Zijn laatste twee partijen beëindigde hij gisteren in 2 en 3 beurten (moy. 150.00 en 100.00). De partij van 3 beurten sloot hij af met een bekwanfe serie van 292. Niettemin reikte Sundquests algemeen moyenne te kort voor promotie naar de ereklasse. Daarvoor had hij een te zwakke start, welke, achteraf bezien, wellicht ver oorzaakt is door een te grote concentratie op het kampioenschap 47/2. Dit dooreen lopen van wedstrijden speelde ook de ADVERTENTIE BREMEN. In de zesde nacht van de Zesdaagse van Bremen heeft het Duitse duo Rudi Altig-Sigi Renz de leiding her overd. Zij verzamelden in totaal 400 pun ten. Een andere Duitse ploeg, Kemper-» Oldenburg, bezette bij de neutralisatie de tweede plaats. Gert Bongers en Piet de Wit staan op 22 ronden als negende ge klasseerd. Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. jeugdige Piet Vet uit Hoorn parten. Kans loos geworden in deze kwalificatiewed strijden, koos hij voor deelname aan de le klas 38/2, waarvan zijn poulle gister avond startte. Hoewel hij dit verstek gaan met genoemde reden aankondigde, is het een niet te accepteren keuze. Of dit echter de schuld van Piet Vet is of van de door de K.N.B.B. geschapen situatie, is nog niet te overzien. Hoewel Chris Nobels bereid was de laatste partij voor Vet (tegen Sundquest) te spelen, zouden reglementair alle door Vet ge speelde partijen dienen te vervallen. Chris Nobels wist in zijn drie beurten tellende partij tegen Hans Sunquest toch nog 78 caramboles te scoren, die echter niet bij zijn eindecijfers werden opgeteld. Zijn algemeen gemiddelde van 26.70 betekent een fraai debuut. Met zijn 10 matchpunten kan hij vrijwel zeker r kenen op een finaleplaats, waarin hij dan Hans Sundquest wederom zal ont moeten. In deze finale, waar Jean Bessems zijn titel verdedigt, kan Sundquest trach ten alsnog de ereklasse te bereiken en zou ook Chris Nobels wel eens voor een ver rassing kunnen zorgen. De eindstand van de voorwedstrijden in Vreeburg luidt: H. Sundquest Chr. Nobels P. Vet G. Plooyer G. Broekhof 12 10 4" 2 2 1800 1709 1129 1124 995 49 64 89 89 84 36.73 26.70 12.68 12.62 11.84 292 150 119 117 185 (Van een speciale verslaggever) HELMOND. Het smakeloze zaaltje met zijn inferieure wand schilderingen, met zijn lampjes gekleurd als zuurstokken, met zijn bar, waarboven een luifel met bungelende lege flessen, en ook nog enkele verveloze tribunetjes rond de smetteloze matchtafels, dat alles weggestopt achter het stamcafé Van der Reek aan de Heistraat in Helmond, zal Jean Bessems uit Cadier en Keer niet licht vergeten. Het was hier dat de 23-jarige machine-bankwer ker in de afgelopen week plotse ling en onverbiddelijk werd ge confronteerd met de nationale biljartstrijd op het hoogste ni veau, met de grootmeesters in deze zo moeilijke combinatie van sport en spel. Jean Bessems liep tussen de par tijen door in de nog met weelderige kerstversiering opgesmukte gelagka mer wat verloren en verlegen rond. Maar hij moest vele handen drukken, zich schouderklopjes laten welgeval len en vele „pilskes" afslaan, zodat het wel eens moeilijk was voor de slanke, donkerharige jongeman, die op een keramische fabriek in Maas tricht werkt, om zijn hoofd uitslui tend bij het biljarten te houden. Toch was hij niet ondersteboven van al die belangstelling. De jonge aankomende biljartster, die op het laatste nip pertje werd uitverkoren de ereklasse het hoogste dat men in de natio nale biljartwereld kan bereiken binnen te stappen omdat enige spe lers van de vaste, selecte groep waren verhinderd, nam het allemaal nogal laconiek op. Om de lange wachttijden tussen twee partijen te doden, be proefde hij nu en dan zijn geluk in een trekautomaat of luisterde met be langstelling naar de gesprekken van de vaste deelnemers in het reizende „biljartcircus". Over het materiaal dat „bijna volmaakt" (Henk Scholte) was, over het iets te snelle lopen van de tafels (Janus Jacobs), over het gebrek aan trainingstijd (Bert van Nijnatten), over de toch goede speel- sfeer in dit lage en bedompte feest- zaaltje, waar de ventilatoren zo'n la waai maakten. Jean Bessems stond er allemaal niet zo bij stil, misschien ook omdat hij nog geen 24 uur van tevoren had vernomen, dat hij het met de groten mocht opnemen. Hij had het glim mende biljartvest en de keu in het valies gedaan en was naar Helmond gekomen, met de gezonde, onbevan gen instelling, dat hij niets te ver liezen had. Maar ook met de vaste wil zoveel mogelijk te winnen. De grote biljartdeskundige, de bijna 60- jarige Jacobs, gevreesd door iedereen om zijn tergend langzame spel en zijn never-say-die-mentaliteit, werd het eerste slachtoffer van Bessems. Mis schien ook omdat de jonge Limbur ger volkomen onbekend was met de gevaarlijke eigenaardigheden van de Amsterdamse biljartprofessor. Hij vertelde het na afloop. „Ik had Ja cobs nog nooit zien spelen en wist niet of hij groot of klein, langzaam of snel speelde. Maar goed ook, ge loof ik. Ik kwam nu helemaal onbe vangen aan.de tafel". De sprong naar de ereklasse was hem wel meegevallen. „Misschien ook omdat ik pas op het laatste nippertje de uitnodiging ontving. En het spelen voor publiek doet me niet veel. In de eerste plaats hoor ik of zie ik niets om me heen als ik speel, pas veertien dagen geleden heb ik het kampioen schap le klas 47/2 behaald. Bij m'n vader in het café en daar was het ook bomvol." Pas een jaar speelt Jean Bessems op de grote tafel. Een sprong waarvoor de meeste biljarters enige jaren no dig hebben om zich aan te passen. Da experts was het echter in Helmond al spoedig duidelijk: hier stond een geboren biljarter boven het groene laken gebogen. Een natuurlijke coup de queue, hard, zelfverzekerd inzet ten van de speelbal, een scherp oog voor positie, plaatsend en koelbloe dig corrigerend als een volleerd spe ler. Jean Bessems is er zich echter ter dege van bewust dat hij aan de top nog voor vele onvoorziene omstan digheden zal komen te staan. Hij maakte er geen geheim van. „Voor het brede spel, als de ballen uit el kaar liggen, daarvoor heb ik nog een heilige angst. Zo heb ik bijvoorbeeld nog nooit driebanden gespeeld en ik weet niet eens of het me ligt. Over band zal ik nog wel het een en ander tekort komen. Ik moet het speciaal hebben van het kleine spel aan de korte band. Trouwens, daar maken ook de groten, zoals Scholte, Vultink en vooral Marty de geweldige series. En natuurlijk altijd met de hand mee, zodat je niet achter de rug om moet stoten". Nu heeft Jean Bessems een van de beste leermeesters in de Belg Rene Vingerhoedt. Twee jaar geleden heeft deze grootmeester hem onder zijn hoede genomen. Toch niet meer dan twaalf dagen per jaar om hem de fijne kneepjes van dit moeilijke me tier eigen te maken. Veel tijd kan Jean Bessems trouwens ook niet vrij maken. In de avonduren volgt hij een cursus voor reclametekenaar, zodat er voor biljarttraining niet eens veel tijd over blijft. Hoogstens een uurtje per dag en in de weekends wat meer. Het voetballen heeft hij er al voor aan de kant moeten zetten. Bessems speelde in het eerste elftal van RKVVC in de le klas van de afdeling Limburg en deed dat niet onverdien stelijk maar hij kwam al spoedig tot de conclusie dat hij moest kiezen of delen. Hij heeft aan biljarten de voorkeur gegeven, maar zegt hij: „uren per dag biljarten zou ik niet kunnen opbren gen. Ik wil er wel wat voor doen om een goed speler te worden, maar in uitsluitend biljarten zie ik niks. Je kunt er moeilijk je brood mee ver dienen en dan zou voor mij gauw de aardigheid er af gaan." 1 wedstrijd minder gespeeld. HILVERSUM Harry Pools uit Beverwijk heeft zijn rentree op de Hilversumse baan op de enig juiste wijze gevierd. Bij de amateur- winterkanipioenschappen won Pools met Dazy H. de panterprijs, een rit over 2000 meter. Pools liet 2.50.3 noteren na een kilometertijd van 1.25.2. De uitslagen van de dinsdag gehouden dra verijen te Hilsersum luiden: Tijgerprijs: 1. Donar Spencer (J. Heijman); 2. Elfine; 3. Fernanda Hanover. Win. 14.10, pi. 2.2.2.cov. 5.20, koppel 7.10, trio 2486.90. Otterprijs: 1. Empereur CH (F. Eerenberg); 2. Edsel; 3. Earl Milkbottle. Win. 3.20, pi. 1.70, I.90, 2.80, cov. 5.20, koppel 6.10. Wolvenprijs (le afd.): 1. Barbarossa W (A. Brouwer); 2. Amad Kinley; 3. Yewel Boy. Win. 2.60, pi. 1.30, 1.50, 2.50, cov. 4.30, koppel 3.—. Wolvenprijs (2e afd.): 1. Zevenklapper (E. de Vries); 2. Acrobaat; 3. Diomedea S. Win. 2.20, pi. 1.30, 3.80, 1.80, cov. 12.—, koppel 7.30. Amateur Winterkampioenschappen II: 1. Cu- nera (G. Kapteijn); 2. Donna Fez; 3. Ciscana Scotch. Win. 6.40, pi. 3.70, 2.80, 2.cov. 8.10, koppel 6.70, trio 306.80. Panterprijs: 1. Dazy H (H. Pools); 2. Dox van Rood en Noot; 3. Donna Hanna. Win. 15.70, pi. 3.20, 1.60, 1.40, cov. 4.40, koppel 10.90. Beverprijs: 1. Eros Hollandia (M. Vergay) 2. Egyptian Princess; 3. Danilo Manin. Win. 4.30, pi. 1.70, 4.40, 14.70, cov. 12.10, koppel 4.40, trio 1259.80. Leeuwprijs: 1. Fils du Coq d'Or (M. Ver gay); 2. Fan Dancer; 3. Fantast CH. Win. 4.10 pi. 3.20, 5.50, 2.20, cov. 16.10, koppel 7.20. Totale omzet 155.796,50. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In de foyer van het Rijnhotel zitten elke avond zo'n 160 men sen, die met roken willen ophouden. De meesten rookten meer dan één pakje per dag. Ze zijn afgekomen op de oproep van de Rotterdamse Advent-kerk om binnen vijf dagen van het roken af te komen. Ds. B. Gabriel, predikant van deze kerk, verzekerde ons dat het zo genoemde vijf- dagenplan geen religieus karakter heeft. Het is een Amerikaanse methode, ont worpen door medici en psychologen en in Nederland georganiseerd door de stich ting BOTA (Bond van Onthouders van Tabak en Alcohol). Deze stichting is een adept van de Advent-kerk, waarvan de leden niet ro ken en drinken. Niet roken is een vorm van voorkomen van ziekte, welke valt onder de bijbelse princips van de Advent kerk. De Haarlemmer ds. D. Vink van de Adventkerk en organisator van het ge heel, leidde de eerste avond in. Hij noem de argumenten, welke dr. Meinsma ook gebruikt om aan te tonen dat roken scha delijk is voor de gezondheid. Volgens ds. Vink is een sigaret een vodje papier met wat tabak erin. „We mogen ons toch door zo iets onbenulligs niet laten ringeloren", vindt hij. De leuze van de actie is: „Breek er mee". De ongeveer 160 aanwezigen moe ten tot driemaal toe hardop getuigen van hun voornemen, door op de maat te roe pen: „Ik breek ermee". Iedere morgen moet men verder ademhalingsoefeningen doen. Goed ademen is één van de dingen, die de nicotine-invloed uit de hersenen zal doen verdwijnen. Een streng dieet moet een en ander voltooien. Vruchtensap en water moeten veelvul dig worden gedronken. Alcohol is funest, evenals koffie, thee en gekruid eten. Maar behalve een dieet is veel wilskracht no dig om van het roken af te komen. Er bestaan zogenaamde Power Boxes", wel ke op sigarettenpakjes lijken, maar die in plaats van sigaretten een soort bid prentje bevatten. Om mentaal niet alleen te staan heeft de organisatie van de anti-rookcampagne het partnersysteem bedacht. Iedere aan wezige krijgt een partner aangewezen, die hij de komende dagen regelmatig moet opbellen om te informeren of het moei lijk is en om hem eraan te herinneren wat de leefregels zijn. Alle aanwezigen worden opgeroepen, hun meegebrachte sigaretten aan de uit gang in een prullenmand te werpen. Vol houden schijnt de moeite te lonen. De or ganisatoren verzekeren althans, dat na de vijfdaagse kuur ongeveer negentig per cent van de aanwezigen van hun versla ving is afgeholpen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15